F ormatie van nieuwe F ranse kabinet al in volle gang Michel Debré - door dik en dun trouw aan De Gaulle - premier Een eer lijk e en sterke GYSBREGHT Communisten in de V.A.R. gearresteerd Radio en TV Wim Kan: BRILLANT I WVBERT NIEUWJAARSWENSEN MET EN ZONDER RIJM Churchill kijkt naar Peter Pan JC Beroep op de socialisten te blijven Minister Helders over de West en Nieuw-Guinea Onbenullige nieuwjaarswens tot besluit Tito na opgewekt feest vertrokken uit Indonesië Dodelijke val van glazenwasser m REVUEROVISIE Snip en Snap ék Feest in Wenen Beslag gelegd op een drukpersuitgeverijen gesloten Gasvergiftiging in Leeuwarden Over de drempel naar Mexicaanse schepen beschoten NIEUWJAAR Vandaag Het West-Nederlandse Symphonie Orkest VRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA 7 Honderd of twaalf? Bejaarde man het slachtoffer mm ■B jjk&) Actie van luchtmacht van Guatemala Examens Kolonel Bakker commodore (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De formatiebesprekingen voor het nieuwe Franse kabinet, dat de huidige minister van justitie Michel Debré tot premier zal hebben, zijn bereids in vol le gang, zo blijkt uit eensluidende In formaties. Het overleg wordt gevoerd zowel door de heer Debré als door ge neraal De Gaulle, hetzij de beiden te samen, hetzij door ieder afzonderlijk. Een veelvernomen zienswijze luidt dat het formatiewerk verricht wordt door generaal De Gaulle, daarbij geassis teerd door de heer Debré. Mogelijk wordt geacht dat begin volgende week officieuze bekendheid zal worden gege ven aan Debré's promotie. De officië le benoeming kan generaal De Gaulle eerst doen op 8 januari a.s. nadat hij zelf officieel het presidentschap der re publiek van de- heer Coty zal hebben overgenomen, maar het zou de wens van generaal De Gaulle zijn dat op dat moment het nieuwe ministerie kant en klaar staat om aan te treden. De offi ciële gang van zaken moet evenwel zijn dat de nieuwe president eerst motu pro- prio de eerste minister benoemt en ver volgens „op diens voordracht" de ver dere leden van het kabinet. Maar ge neraal De Gaulles keuze van de heer Debré kan dus in ieder geval reeds als een voldongen feit worden beschouwd. Zij beantwoordt aan een algemene ver wachting, die vooral na de uitslag der verkiezingen, met hun verrassend om vangrijke overwinning van de Unie voor de Nieuwe Republiek, vaste gestalte heeft aangenomen. De heer Michel Debré is wat men noemt een Gaullist van het eerste uur, compagnon der bevrijding. Vervol gens was hij mede-oprichter van de Rassemblement du Peuple Francais. Na het uiteenvallen en verdwijnen daar van generaal De Gaulle zelf had het geliquideerd bleef hij behoren tot het laatste carré der politieke Gaullis ten, de sociaal-republikeinen. Hij was hun aanvoerder in de raad der repu bliek (senaat) en deed zich kennen als iemand die felle kritiek had op de in stelling en het „systeem" der vierde re publiek, welke kritiek hij o.m. neerleg de in zijn boek „Ces princes qui nous gouvernent". Het feit dat generaal De Gaulle hem in juni vorig jaar opnam in zijn regering als minister van justitie, in welke functie hij uiteraard een be langrijke rol zou krijgen te spelen in de opstelling van de nieuwe grond wet, stelt in het licht hoezeer hun beider staatkundig-politieke inzichten samenvielen. De keuze van Debré tot eerste minister is dan ook inzoverre althans een logische keuze, als daar door de man die onder oppertoezicht van De Gaulle zelf voor zulk een aan zienlijk deel de theorie van de vijfde republiek mee heeft helpen maken, thans geroepen wordt om onder op- percontrole van De Gaulle die the orie praktijk te doen worden. Daar voorts, niet ten onrechte waar schijnlijk en meer nog naar de geest dan naar de letter van de nieuwe grondwet, het werkelijke leiderschap van het executief bewind gezien wordt als berustend in handen van de nieuwe resident, zeker zolang deze generaal ie Gaulle heet, mag de figuur van de eerste minister wel gezien worden als die van de „personne interposée" via welke de president zijn leiderschap uit oefent. Debré's gaullisme nu wordt ge kenschetst als op de eerste plaats te betekenen: door dik en dun trouw aan De Gaulle. Op grond hiervan behoeft men in het t. vV; r - V In de radiorubriek Rijksdelen Over zee heeft de minister van zaken over zee, mr. G. Ph. Helders, op Oudejaars avond enkele woorden gewijd aan de verhoudingen binnen het koninkrijk in het afgelopen jaar en alle rijksgenoten veel voorspoed en geluk in 1959 toe gewenst. Ook dit jaar, aldus de minister, kan worden gesproken van een voortschrij dende samenwerking binnen het ko ninkrijk. Het streven van de nieuw opgetreden regeringen in de bei de transatlantische rijksdelen blijft gericht op een iovale naleving van het statuut en van de daarmede samen hangende regelingen. Een van de hoogtepunten in dit jaar noemde hij het bezoek van prinses Bea- trik aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Treffend was w-ederom de zo hartelijke en spontane ontvangst door onze rijksgenoten. H-K.H. zal zeer onder de indruk zijn gekomen van de -v* 1 -. i. i.il J!a ïv* Ciinno MICHEL DEBRÉ buitenland waarschijnlijk ook niet al te zeer beducht te zijn vanwege Debré's „nationalisme" een super-nationalis- me dat hem grote afkeer inboezemde van alle ssupra-nationalisme dat hem in de afgelopen jaren tot een der meest verbeten bestrijders maakte eerst van de Europese Defensiegemeenschap, van de Kolen- en Staalgemeenschap en la ter van de gemeenschappelijke markt. Dat gold toen overigens ook als de po sitie van generaal De Gauile zelf. Om nog terug te keren tot de reeds aan de gang zijnde formatie van de nieuwe regering: het zou De Gaulles wens zijn dat het zoveel mogelijk de re gering De Gaulle zal blijven, zowel wat de personen betreft als de politieke do sering. Zouden de socialisten inderdaad niet meer willen meedoen, dan zou de Gaulle wensen dat aan de linker vleu gel vervanging plaats heeft door radi caal-socialisten en volksrepublikeinen. Het door de Unie voor de Nieuwe Re publiek bij de verkiezingen behaalde enorme parlementaire overwicht zou derhalve geenszins zijn exacte terug slag vinden in de regering. Het verluidt overigens dat De Gaulle nog een laat ste zeer krachtige poging zal aanwen den om Guy Mollet en geestverwanten te bewegen deel te blijven nemen aan de regering. Zoals bekend hebben de socialistische ministers in de laatste kabinetsverga dering, die gewijd was aan de opzien barende financieel-economische maat regelen op een gegeven moment gedreigd met heengaan. De lezing dat daarop De Gaulle zijnerzijds even eens gedreigd zou hebben met heen gaan, schijnt evenwel niet helemaal juist te zjjn. Hij zou de socialisten heb ben toegevoegd dat het in geen geval van pas kwam met hun uittreden niet te wachten tot het op handen zijnde aftreden van de Franse regering en dat hij t.z.t. zelf 't land wel zou me dedelen dat de socialistische ministers het met de maatregelen in kwestie niet eens waren geweest. Terwijl hij Guy Hollet, nog moet hebben voorgehouden dat hij, Guy Mollet, eind mei een der genen was geweest die hem, De Gaui le, waren komen halen. Het dreigement dat hü zelf weer zou terugkeren naar Colombey „de mensen geconfron teerd latend met de gebeurtenissen" zou generaal De Gaulle gebruikt heb ben om de heer Pinay te kalmeren die op een gegeven moment weigerde de getroffen beslissingen te onderschrijven omdat zij op aandringen van zekere col lega's te zeer verwaterd waren. Het is, zonder twijfel, het meest verwenste en hoogst waarschijnlijk ook wel het dramatisch zwakste spel van het erkende Nederlandse reper toire en toch gebeurt het elk jaar opnieuw dat Amsterdam uitloopt en zich ongevraagd in groot gala steekt om Vondel's Gysbreght te eren. Die pe denkers moeten maar eens uitzoe ken welk geheim hierachter steekt, wfj voor ons houden het er op, dat Gysbreght beter is dan zijn faam. Want ook dit jaar is tenslotte weer de lont in het kruitvat geslagen, en zjjn vertrouwde alexandrijnen ge smeed tot vlammend toneel. Het begin is altijd heerlijk. Amster dam komt binnen en begroet zijn vrien den. Vaders brengen hun jonge dochters in de eerste avondjurk naar het eerste grote toneel en heel de zaal kijkt als vertederd naar de koninklijke '°S?' waar de heer Beel zetelt en ook die heeft op Nieuwjaarsdag enkel vrienden. Dan gaat het doek open. Men be schouwt het Amsterdam, zoals Wim Vesseur zich dat gedacht heeft en wij moeten erkennen, dat het tegelijk bij zonder functioneel en erg onherberg zaam is. Gelukkig komt echter tege lijkertijd Gysbreght binnen en dan be ginnen de verzen te vloeien. Men voelt de zaal genieten. Ze proeft de woorden op de tong en als er zo'n regel komt. die nu al eeuwenlang ons spraakge bruik bepaalt, is er de zalige beroe ring van de herkenning. Er Is trouwens nog meer. Er is bewondering voor het gave vakmanschap. De wonderlijkste kronkelingen, die nog voor allen de ellende van het middelbaar onderwijs met zich dragen, klinken nu fraai en overtuigend. De leraar had dus toen geiijk. Zo gaat het voort. Het publiek is deskundig en oordeelt als een jury ter de ogen tranen branden. Van het overige slechts enkele opmerkingen. De Arend van André van den Heuvel is heel jong, maar zeer geïnspireerd. De bode van Johan Fiolet rustig en toch bewogen. Ook de regie van Johan de Meester was °P die hinderlijke onderbrekin gen in vijf na zeer overtuigend. Al leen, wie vindt een oplossing voor de figuratie, waarbij vooral de vrouwen en kinderen zo overbodig schijnen en wie. leert onze acteurs een gewoon kruisteken maken? Tenslotte was er dan na een al even oud gebruik „De Bruiloft van Kloris en Roosje". Ook hierover al leen een paar opmerkingen. André van den Heuvel, die tekende voor de regie, moet het geval toch nog eens n scene zetten. W ant hoe feestelijk het ook was, het was nog rommeli- ger Dan de Nieuwjaarswens van Paul Huf en Mimi Boesnach Voor treffelijk gedaan natuurlijk, maar on benulliger tekst dan die welke Alexan der Pola dit jaar geleverd had, heb ben wjj nog niet gehoord. En is het werkelijk nodig, dat de met linten en strikken behangen Thomasvaer en Pieternel doden herdenken? Wij vin den het ellendig. Alb. W. Rond de jaarwisseling zijn in Egyp te en Syrië een aantal communisten gearresteerd. Het juiste aantal staat niet vast. Reuter en tJ.P.I. maken mel ding van honderd arrestaties, maar in sommige berichten wordt gesproken van twaalf arrestanten. Van officiële zijde is niets meegedeeld over de actie. Zo- wei Rente- als U.P.I. melden, dat de Egyptische politie voorts drie linkse uit geverijen heeft gesloten en een druk pers in beslag heeft genomen. De ge arresteerden zouden zich aan tegen de regering van de V.A.Il. gerichte acti viteiten hebben schuldig gemaakt. Op de in beslag genomen illegale pers zou communistische propagandamateriaal zijn gedrukt. Volgens Reuter zou de actie nog niet ten einde zjjn. Nog onlangs heeft president Nasser de communisten in Egypte en Syrië gelaakt en hen beschreven als agita toren tegen de V.A.R., die hun orders van buitenaf ontvangen. De jongste gebeurtenissen in Egypte en Syrië blijken geen nadelige gevolgen te hebben gehad voor de verhouding tussen de V.A.R. en Rusland. President Nasser en premier Khroesjtsjev hebben gisteren nog harteljjke telegrammen gewisseld naar aanleiding van de onder tekening van de financiële overeen komst met de Sovjet-Unie voor de bouw van de Asoean-dam. De Russi sche premier noemde het verdrag, dat zaterdag is gesloten, „een voorbeeld van de toepassing der principes van vreedzame coëxistentie tussen soeverei ne staten op basis van gelijkheid en wederzijdse respect". President Tito van Joegoslavië is gis teren met zjjn jacht naar Birma ver trokken, na met president Soekarno van Indonesië op Bali nachtelijke Nieuw jaarsfestiviteiten te hebben meege maakt. Te middernacht omhelsden de beide staatshoofden elkaar. Er werden Bali nese en Joegoslavische dansen getoond en liederen gezongen. Aan' de uitvoe ring werkten Balinese danseressen en opvarenden van Tito's jacht mee. De president van de Joegoslavische deel staat Montenegro, Jovanovic, en de In donesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, dansten samen een zeemansdans. De 62-jarige glazenwasser N. Schoen maker uit Rotterdam is op de binnen plaats van de technische school aan de Tamboerstraat, toen hij op zes en een halve meter hoogte van zjjn ladder in de dakgoot wilde overstappen, naar be neden gevallen. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis Bergweg over gebracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Tijdens de jaarwisseling heeft zich te Leeuwarden een geval van gasvergif tiging voorgedaan waarvan de 78-jarige alleenwonende C. van Asperen het slachtoffer is geworden. De bejaarde man werd op Nieuw jaarsdag door een zoon levenloos in zyn woning aangetroffen. Men ver moedt, dat een lek in de gasmeter oorzaak van de vergiftiging is geweest. De Churchüls hebben in het Scalatheater in Londen een voor stelling bijgewoond van „Peter Pan", welke rol werd vervuld door Churchill's dochter Sarah Churchill. Op de foto v.l.n.r.: Arabella Churchill (dochter van Randolph Churchill), Sir Winston Churchill, Sarah Churchill (Peter Pan), lady Churchill en Julia Lockwood, dochter van de actrice Margaret Lockwood, die de rol van „Wendy" speelt. Op de voorgrond: Jeremy en Emma Soames, kinderen van Christopher Soames en zijn vrouw, Mary Churchill. Advertentie Tijdens zijn Oudejaarsconference „Waardig over de drempel" gewaagde Wim Kan op een gegeven moment van de radio als van een instrument „waar voor mensen, die niks te zeggen hebben, staan te praten tegen mensen, die niet luisteren". Een gruwelijk, maar niet temin bij voorkomende gevallen bijzon der raak getekend schrikbeeld. Zo'n ge val was het echter op Oudejaarsavond van negen tot tien zeker niet. Wij ne men aan dat er millioenen hebben ge luisterd. Maar zeker is dan ook dat Kan iets te zeggen had. En nu zullen er ongetwijfeld wel weer mensen te vinden zijn, die het niet met hem ééns waren. Maar zij doen hem daarmee dan dunkt ons, onrecht, inzoverre Wim Kan bepaald niet de indruk wekt van iemand, die zich hevige zorgen maakt om zijn „gelijk". Integendeel, als hij iets doet, dan is het vooral de starheid van levensgevoel, die de gelijkhebbers kenmerkt, grondig ondermijnen. Hij doet.het meesterlijk; en dat daarbij de politici het nogal eens moeten ontgel den, Hjkt ons niet helemaal onverklaar baar. Hoe dan ook, in ieder geval heeft Kan weer eens op zijn eentje verhin- Wim Kan tijdens de opname van zijn Oudejaarsavond-conférence „W aardig over de drempel". derd dat heel Nederland 31 december ten onder is gegaan in oliebollen, wa fels en weemoedige, zij het opbouwen de gedachten. Wilt u nog een klein rui kertje van pittige uitspraken? Onze de mocratie: „éls je wat zou denken, dan mag je het zeggen ook." Het nieuwe kabinet: „typisch een kabinet voor oud en nieuw." Wist u al dat je er gens „met de helm naar kunt gooien"? en dat „St. Nicolaas de heilige van de middenstand is"? En wie kwam er ge regeld thuis „met het nieuwste, verou derde materiaal?" Staf. Op hem moet je trouwens stemmen als je tegen de atoombom bent, want als hij zo'n ding inkoopt gaat het toch niet af. Tenzij u de voorkeur geeft aan Romme „de man van de toekomst en dat zal-ie altijd blijven". Enfin, wij hebben genoten en Kan heeft ons gesterkt met het oog op het volgende nieuwe en oude jaar. H. Hn. En Kan kwam waarachtig nog op de televisie ook. Tijdens zijn slotliedje voor de radio stapte hij door een enorme radio al zingend op het scherm. Het verliep niet helemaal „synchroon", maar dat kon ook niet, want bij de ra dio ging het om een bandje en bü de T.V. om „life". Maar aardig gevonden was het wel. En het zal, dunkt ons. vele kijkers gegaan zijn als ons: wij voelden ons een tikje betrapt toen zo overtuigend bleek dat wij de T.V. reeds hadden aangezet terwijl de radio nog „speelde". Maar plezierig betrapt dan. Na Kan dus Snip en Snap. Men deed daarmee een sprong naar een soort hu mor, die veel minder subtiel, maar niettemin toch wel waardeerbaar was. „Revuerovisie" bleek overigens samen gesteld uit fragmenten van Sleeswjjk- revues uit het verleden. Wij hadden dus de sketches al meer gezien. Het bleek nu overigens wel dat zo'n revuetje grappige liedjes en dansjes tezamen een ongetwijfeld, ongewilde, nadrukke lijkheid verkrijgt, waar .het niet hele maal tegen kan. Het best beviel ons de „stunt" met het ei, waarin met name Willy Walden gelegenheid kreeg iets te doen met zijn talent-in-het-mimische. Hij is bepaald televisiegeniek. Na de jaarwisseling van kwart over Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De Nieuwjaarswens, al dan met van Thomasvaer en Pieternel, is een schone traditie van het va derlandse toneel, waaraan tegenwoor- ~Van edelin<*hen van dig alle officiële gezelschappen hun trl- Ramses Shaffy. maar toch" eigenlijk buut betalen^Van het Jlaumet uitzon- „understatement". Een prachti ge rel van Shireen Stroker, een hele slechte van Louis van Gasteren en dan ineens het vijfde bedrijf. De von slaat in het kruitvat. Johan Schmitz en Ellen Vogel zeggen niet langer prachtige verzen. Ze spelen toneel. Vondel krijgt vleugels en al begint uitgerekend op dit ogenblik de regie van Johan de Meester te stotteren (nodeloze onderbrekingen in een tot dan toe soepel lopende voorstelling) het toneel is niet meer te doden. Het is aangrijpend en meeslepend. Met die herinnering gaat men ook naar huis. Een sterke, mannelijke, eerlijke voorstelling, gedragen door een grote techniek en uitbarstend in een half uur prachtig toneel. Weer heeft de Gys- reght het gered en weer moet men er- niet geringe prestaties, die in Surina- kennen, dat na dat „slechte" stuk ach- me en in de NederlandseAntillen worden geleverd, vooral op economisch terrein. „Wanneer wij voor Nederlands- Nieuw-Guinea de balans over het jaar 1958 opmaken, dan meen te mogen zeggen, dat wij op de goede weg zijn. Er is onder moeilijke onhandigheden weer veel vruchtbaar werk gedaan. De reeds eerder in gang gezette be langrijke projecten zjjn met volhar ding voortgezet, voor tal van moeilijk heden is een oplossing gevonden, nieu we plannen voor verdere ontwikkeling zijn uitgewerkt. Het komende jaar mag met vertrouwen worden tegemoet ge zien". aldus besloot ministPp Helders zijn Oudejaarsavondrede. Hij voegde hieraan toe hulde en dank te willen brengen aan alle werkers, overzee en hier te lande, die met zoveel toewij zing hun beste krachten hebben gege ven om dit alles te bereiken. „Laten wij ons allen blijven inzetten voor de ontwikkeling van land en volk van Ne derlands Nieuw-Guinea." Tevoren had de minister met dank baarheid geconstateerd dat met toewij ding en energie is voortgearbeid aan de ontwikkeling van land en volk. „Mo gen de resultaten van deze niet afla tende inspanning van zendelingen, mis sionarissen, gouvernementsambtenaren en particulieren vaak niet dadelijk zichtbaar zijn, zij zijn er niet minder waardevol om, en de vruchten daar van kunnen en zullen niet uitblijven." Vliegtuigen van de luchtmacht van Guatemala hebben woensdag drie Mexi caanse vissersschepen beschoten, waar door een visser werd gedood en ver scheidene opvarenden verwondingen opliepen. In Guatemala is verklaard, dat de schepen binnen de territoriale wateren aan de oostku: t van Guatema la visten. Enige dagen geleden had de regering van Guatemala gewaarschuwd dat buitenlandse vissers binnen de ter ritoriale wateren van Guatemala be schoten en gebombardeerd zouden wor den Van Mexicaanse zijde is evenwel verklaard dat de schepen werden aan- gevalle,terwijl zij zich in Mexicaan se territoriale wateren bevonden. De voorzitter van de grote commissie van de Mexicaanse senaat heeft verklaard, dat Mexico de diplomatieke betrekkin gen met Guatemala moest afbreken en krachtige tegenmaatregelen diende te nemen als met binnen 24 uur veront schuldigingen voor de beschieting der schepen zouden worden aangeboden, hetgeen niet is geschied. dering van Ensemble overigens, dat er noodgedwongen van af heeft moeten zien, omdat er door ziekte tijdnood was ontstaan. De première van „De Feeks op 3 januari a.s. eiste alle resterende repetitie-gelegenheid op. Of het voor de uitverkoren tekstdich ters een bijzonder prettige traditie is laat zich betwijfelen. Het berijmde jaaroverzicht ligt de hedendaagse smaak, dachten wij, niet meer zo goed als in rederijkerstijden het geval is ge weest. Vriendenepidemie Niet zelden stapt men er daarom van af van het rijm, van het overzicht, of van beide. De journalisten Adri Laan en Martin Bruyns, die voor de toneel groep Theater in Arnhem de Nieuw jaarswens moesten schrijven, hebben het rijm vrijwel geheel in de steek ge laten. Ze hebben een soort eenacter ge maakt, waarin twintig artisten van Theater onder regie van Elly vani bte- kelenburg een rolletje te spelen hadden. Van de enkele rijmpjes, die er m voor komen, citeren wij het hekelversje op de Arnhemse Vriendenepidemie: Vrienden, vroeg of later Vrienden van Theater Vrienden van 't Museum Kweekschool en Lyceum Vrienden van de Grote Kerk en hc Nationale Perk Vrienden, tot het allerlest van het Gelderse Orkest Vrienden der Kastelen, Vriend van 't kan niet schelen. Ook de dodenherdenking is berijmd; heel verdienstelijk zelfs. Terwijl een troep artisten wacht op de trein van 19.59 aardige vondst passeren spectaculaire gebeurtenissen uit 1958 de revue. Vooral minister Staf krijgt er van langs vanwege het brutale lawaai van zijn straaljagers. Ook de helmenaf faire en de boterkopende Duitsers ble ken dankbare onderwerpen. Cor Lemaire schreef en begeleidde de 'j;-" aldus - leuke liedjes. Johan Greter zorgde voor wpn,f stonden geschreven vrede tussen het aardige decortje. nri<.t p„ west, verdraagzaamheid en wij ze vrhheid. ,,'t Verhaal der wereld Stoutste dromen wordt'op een wit vel - alsof het or KTQjm Roosje Paul Huf en Mimi Boesnach als Thomasvaer en Pieternel. Comedie laat de terugblik achterwege, ven." Met heilwensen aan het adres De schrijver, Pierre H. Dubois, be Er wordt een radioverslag Ingelast van een wedstrijd uit Parijs de win naar krijgt de regeringsprijs, hoogtepunt vormt de Gaulle en men krijgt een gevarieerde floorshow te zien, waarin men gelegenheid vindt tal van zaken te persifleren of gewoon maar te noemen. Nadat Bob de Lange is opgetreden met een sprekende pop komen de eigenlijke wensen, gepaard met gongslagen en ge- klink van glazen. Thomasvaer Voor de Nederlandse Comedie hield Alexander Pola, die graag woordspelin gen bedrijft, wel de traditie van de be rijmde tweespraak tussen Thomasvaer en Pieternel met de terugblik op het ver leden. Het afscheidswoord aan minister Algera een groot minister „ai heeft dan onze tunnel bjj hem geen ge- na gevonden," besluit aldus: „Vaarwel nu! Amsterdamverwacht van d'an- der meer." Dit kreeg men te horen over de steeds wisselende plannen voor een operage bouw in de hoofdstad: „Ik heb een reuze voorstel! Bouw ge- woon maar een mobiele. Zei heel 't nieuw Operagebouw op een paar grote wielen! Dan kan men 't zo verzetten als dat wenselijk mocht zijn De ene dag op 't Frederiks- dan op 't Museumplein. twaalf tot ruim één uur, kwam de N.T.S. „met een schoon scherm". Dat wil zeggen met de uitzending van een gezellig onderonsje van bekende T.V.- medewerkers in de studio. Een mooi staaltje van coördinatie op zijn minst, want iedereen wés er. Mies Bouwman van de AVRO, zo goed als Eerdmans van de VARA, Blaaser van de KRO en Bodegraven van de NCRV. Er werden liedjes gezongen (Donald Jones) en er werden „kleine praatjes" weggegeven (Hofstra. Ton Lensink) er werd geklon ken en geproost en het was allemaal heel gezellig déér en bij ons in de huiskamer. O ja, Hans Kaart, die de laatste dagen ietwat in opspraak was gekomen doordat hij elders verklaard zou hebben niets meer met zijn vader land van doen te willen hebben, kwam in gezelschap van een ietwat brood dronken en mallotige Albert Moll ver klaren dat er allemaal niets van aan was en bracht darana zeer ter snede een „drink" uit. „Cheers" hebben wij maar gezegd. Tenslotte was er nog een recht streekse reportage uit Londen van de Oudejaarsviering op Trafalgar Square. Wij hadden het plechtige ogenblik toen al gehad. Pikante gedachte, die alle aanleiding gaf tot bespiegelingen over de wonderen van de techniek. Maar Piet te Nuyl jr. had er iets aardigs van gemaakt, dat moet gezegd. Nieuwjaarsdag was druk bezet met televisie. Het begon 's middags al om kwart over twaalf met een Eurovisie uitzending uit Wenen, waar de Wiener Philharmoniker o.l.v. prof. Willy Bos- koosky in het gebouw van de Musikver- ein een concert gaven van heel plezie rige muziek: werken van de gebroeders Johann en Josef Strauss. Zij deden het met groot meesterschap en riante mu- siceervreugde. En zo'n verrukkelijke „Pizzicato-polka" heel het strijkor kest één prachtig-klinkende mandoli ne hebben wij zelden gehoord. Er werd ook gedanst: uitstekend gedanst, door de leden van het ballet van de Wiener Volksoper. En ook het camera werk was voortreffelijk; al moet gezegd dat de wisseling tussen opnamen van het orkest en van het ballet een soms nogal schokkende beeldwisseling ople verde. Men had dunkt ons, beter „per nummer" kunnen wisselen. Maar het was alles zeer aantrekkelijk. De Wie ners in de zaal zaten duidelijk te stra len. Wij, menen wij, óók. Na Wenen. Garmisch Partenkirchen. met ski-springen, waar wij waarachtig een tikkeltje duizelig van werden. Om half vijf zagen wij een herhaling van het journaal-overzicht 1958, degelijk vakwerk. En 's avonds was er weer het ballet. Dat van de „Lage Landen" dit keer. Het beste beviel ons „Straatspellet jes" op muziek van Ibert en in een Choreografie van Walter Gore. Vooral ook omdat dit gevalletje het best op de T.V. bleek afgestemd. Dank zij weer regisseur Ben Mettrop, die veel feeling heeft voor belichting en camera-instel ling. In „De Gouden Appel" ervoer men ietwat pijnlijk, dat zo-maar-ballet voor de T.V., het enorme bezwaar met zich meebrengt, dat de situatie nooit hele maal duidelijk is. Een mens vraagt zich voortdurend af: „Waar zit Ik nu?" en „Waar komt die ineens vadaan". Bij de „Straatspelletjes" blééf men op d« hoogte. H. Hn. Vanavond zwijgt de Nederlandse T.V. Wat de radio betreft: wij mogen u wijzen op een V.A.R.A.-uitzending, die begint om 23.15. „Vergelijkender wijs" heet zij en Gerard Hengeveld, George van Renesse en Rutger Schou- te bespreken dan verschillende inter pretaties van de „Mondscheinaonate" van Beethoven. Interessant voor de Minister Vondeling wordt in verband van B. en W. van Den Haag („de gebracht met de volle melk „Die melk, liefhebbers dunkt ons iQver Frankfurt om 20.15 een perkte zich wat 1958 betreft tot een kracht om het nodige te wagen"),'aan waar iedereen om riep en die geen herdenkingswoord voor overleden kun- het adres van het publiek („veel ple- rnens haast dronk," de herinnering aan stenaars en richtte zich overigens ge- zier in de schouwburg") en voor het minister SamkaHen wordt o.m. opge- heei op de toekomst: Koninklijk gezin werd de Nieuwjaars- roePen met de woorden: „Dan klaagt Wjj gaan u niet vermaken, wens van de Haa^° Comedie ^sloten. Zoals wij 't deden in voorbije tijd, Om u het zuur wat zoeter te doen smaken jaar ons hield Voor het Rotterdams Toneel hebben bereid. Steye Branberg en Peter Holland sa- TT weet dat tóch wel; 't ligt al in de men een soort zangspelletj» gemaakt, ciInnnfiM Zangspel Van wat het oude Die koers zetten naar sloepen de Lethe- stroom. Wii verlangen niet het weer op te u roepen En dromen liever een nieuwe droom De stoutste dromen zjjn het hardste nriisr" aldus Pierre H. Dubois. In zpn waarin terloops de gebeurtenissen van het afgelopen jaar ter sprake komen. Dit geschiedt in een bar: „Wat wilt u bestellen? Een broodje makreel? We hebben geen Soustelle Een cocktail Struycken-Beel? Een grote loempia Mao Met een Russische saus. Een hete kop cacao Met veel suiker vanClaus?" Dit fragment eindigt met de bestel- men weer dat hij het op zijn elf-en-der- tigst doet, maar doet-ie 't op zijn zeev- 'n dertigst is het ook niet goed. De „rustkuur" van Soekarno krijgt deze commentaar; „De rustreis bracht aem Moskou-waarts en later bleek toen pas, dat deze rustkuur meer een soort van Ruskuur was." Wensen aan vorstenhuis, het jonge ka binet (een oude romp, waar men Beeis hoofd heeft opgezet, stedelijke overheid en publiek vormen het traditionele slot. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. heeft het "re-TOczittrrsehari van het West-Nederlandse Symphonie- „iomv hosinnen zal geschreven, een ling van een leraar, die „een slappe orkest, dat onder leiding staat van Sam De Nieuwjaarswens van de Haagse ni'eüw geluk wordt aan de mens gege- Cals" verlangt. Swaap. relais van de Berliner Festwochen 1958, met name van een Bartok-concert. De Ber liner Philharmoniker spelen de Dans suite, Annie Fischer het derde piano concert en daarna kunt u Hertha Top per en Dietrich Fischer-Dieskau horen in „Hertog Blauwbaards klucht". UTRECHT. De dames Th. Carlier Reeuwijk: J. Delis'Wijk aan Zee (sana toria) J. de Groot Haarlem: A. Hommels Oldenzaal; M. Jurrissen Laren; M. Klein- smit Zoeterwoude; Zr. Imelda Sterren- berg Arnhem; W. Vis 's-Gravenhage; da heren A. Dijkgraaf Volendam; G. Over- schie Delft; J. Stoffels Uithoorn; Th. Venne Alphen a./d. Rijn. Bij K.B. is de kolonel W- Bakker van de kon. luchtmacht, commandant van het commando luchtvaartopleidingen bevor derd tot commodore.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7