Russen lanceren raket in richting van de maan Reisdoel zondagochtend bereikt Amerikanen willen snel een nieuwe poging ondernemen Uitdaging aan Amerika op komst van de CASTRO Havanna wacht van de leider opstand: FIDEL Batista's laatste aanhangers bieden nog tegenstand Vertrouwen in eigen kracht H" L WIE IS WIE? Straaljager ramt bij val een kolenopslagplaats Eén dode en één zwaar gewonde VOORZIEN VAN EMBLEEM VAN DE SOVJET-UNIE Voorbereiding van expeditie naar de maan DE REVOLUTIE OP CUBA Amateurvoetbal geheel afgelast Nog steeds geen spoor van Britse ballon KLM staakt dienst op Cuba Ortze prijsvraag weer Slapende bewoner door brand verrast ENORME EXPLOSIE IN HUIS TER HEIDE DJAKARTA MELDT EEN SUCCES OP SUMATRA Het Zwaar gewond naar ziekenhuis Britse verkiezingen ZATERDAG 3 JANUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30103 Radio-stations in Europa en de V.S. hebben signalen op gevangen van een Russische raket, die de Sovjet-Unie gister avond in de richting van de maan heeft gelanceerd. Het is een raket die uit meerdere trappen bestaat en die in staat is de ontsnappingssnelheid van 11.2 km per seconde te be reiken, die nodig is om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen, waardoor het mogelijk wordt andere pla neten te bereiken. Radio Moskou, die gisteravond het nieuws van de geslaagde lancering wereldkundig heeft gemaakt, kon reeds na korte tijd meedelen, dat de maanraket de vereiste snelheid heeft behaald. De raket, waarvan de buitenste Wand voorzien is van het embleem van de Sovjet-Unie en Van de woorden „Unie van socialistische Sovjet Republie ken", moet volgens de berekeningen morgenochtend om acht uur Nederlandse tiid in de omgeving van de maan aankomen. „Volgende stap", aldus Moskou Kleine Houtstraat 76 - Tel. 12695 Voorlopig geen naspeuringen EEN BRIL VAN K E I P Dat 15 GOED GÉZIEN Sociaal commentaar Plaats op opstandelingen veroverd CÏTROËN 2 cv VAN LOON's Automobielbedrijf In kazerne overleden Prinses Irene naar Val d'Isère ee MORRIS 'SeforeyoaO^/ WINTERSPORTKLEDIMG Opklaringen Een straaljager van het type F 86 K van de yliegbasis Soesterberg is vrijdagmiddag omstreeks half vier brandend neergestort op een bloemkwekerij aan de Prins Alexander* weg in Huis ter Heide. De piloot, de 34-jarige majoor B. G. Ruys uit Amersfoort, vlieger-instructeur bij het 700ste squadron op Soesterberg zag kans het toestel met de schiet stoel te verlaten. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ofrectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie! Drt. H. v. RUN en W. Severln. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* ïoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiinu Radio-Moskou heeft vandaag In een voor Noord-Amerika bestemde uitzen ding in het Engels naar aanleiding van de geslaagde lancering van een maan raket verklaard, dat nu „voorbereidin gen zullen worden getroffen om een ex peditie naar de maan uit te rusten, welke expeditie daar observatoria en tussenstations voor toekomstige ruimte- vluchten zal oprichten." Moskou heeft niet bekend gemaakt of men de raket op de maan wil laten terechtkomen, of dat het de bedoeling is de raket een baan rond de maan te laten beschrijven. De raket is in oos telijke richting gelanceerd en verwijder de zich in een boog steeds verder van het aardoppervlak, de Russische grens en de Hawaii-eilanden passerend, om ten slotte op een hoogte van 110.000 km bo ven Zuid-Sumatra voorbij te trekken. De raket weegt zonder brandstof 1.472 kilo, zo heeft radio Moskou be kend gemaakt. Het gewicht van de wetenschappelijke instrumenten, de stroomvoorzieningsapparatuur en het omhulsel daarvan in het laatste deel van de raket bedraagt 361,3 kilo. Het laatste raketdeel zendt op verschil lende golflengten radiosignalen uit, die o.a. dienen om op de aarde de baan van de raket te kunnen con troleren en om wetenschappelijke ge gevens naar de aarde te zenden. Van Russische zijde is meegedeeld dat de raket, die is opgedragen aan het 21ste congres van de Russische communis tische partij dat deze maand in Moskou bijeenKomt, o.a. de volgende weten schappelijke waarnemingen kan verrich ten: het vaststellen van een magnetisch veld op de maan, meting van intensi teit en variaties der kosmische straling buiten het magnetisch veld der aarde, de registratie van fotonen in kosmische straling, ontdekking van radio-activiteit op de maan, de verdeling van zware kernen in kosmische straling, de samen stelling van interplanetaire materie, de bestudering van atomische zonnestra ling en van meteoordeeltjes. Voorts bevat het laatste raketdeel drie radiozenders die op 19.997, 19.995, 19.993 «r. 183.6 mghtz gegevens uitzenden, Vannacht om drie minuten voor twee Nederlandse tijd heeft de Rus sische raket als het ware zijn visite kaartje gepresenteerd in de ruimte. Een speciale apparatuur stootte toen een natriumwolk uit, die enige gelij- mm Zullen niet de Amerikanen maar de Russen de eersten zijn die met succes ®en raket naar de maan weten te zen- ueri? Uiterlijk morgenochtend zullen Vlij het antwoord weten, maar reeds kunnen wij constateren dat de *°vjet-Unie op het gebied van de rthmtevaart een indrukwekkende Prestatie heeft geleverd. Wat ook de nitkomst moge zijn van het experi ment dat nu uitgevoerd wordt, hel esultaat dat, c, het moment dat wij ieri SchrVve% bereikt is, overtreft in liik yevat de resultaten van soort ge- Werd experimenten die door de V.S. Amp n °ndernomen. Van de vier de j1rlï:aani'e raketten die in de twee- is er Van 1958 9elanceerd werden, men !mmers seen een zo ver geko- reed if de Russische raket vanmorgen ten am- Alle Amerikaanse raket-, neergestort, omdat zijl niet doende snelheid hadden om de ntrekkingskracht van de aarde te verwinnen. Volgens Radio Moskou lst de Russische raket echter van- echt reeds een zo grote snelheid te ereiken dat de zwaartekracht geen at meer had op het ruimtevaartuig, su Russen hopen propagandistische ^CC esspn. to hr\oh*on mpt htlTi cnortfl °uia essen te boeken met hun specta ma !re onderneram9- Het schot op ie a ®an wordt gelanceerd aan de voor- Q,°nd van het 21e partijcongres, zo- s, indertijd de lancering van de eer- e Spoetnik plaats had aan de voor- «°«d van de verjaardag van de ok- ber-revolutie. Met het experiment d, nu uitgevoerd wordt willen de ussen de wereld duidelijk maken dat tot °P natuurwetenschaPPelijk gebied 1 drote dingen in staat zijn. <Jpk besten doet er verstandig aan ue betekenis van het Russische expe- ment niet te onderschatten, en voor- i m 1 merika zal men er een aan- P°nng in moeten vinden om de in- S!1"9™ °P het terrein van de imtcvaart tot het uiterste op te voe- kenis vertoonde met de staart van een komeet. Sovjet-deskundigen te Alma- Ata hebben de wolk gefotografeerd met optische instrumenten, die waren voorzien van filters om de spectrum- lijn van natrium tegen te houden. Ra dio-Moskou heeft ove>- dit détail geen nadere bijzonderheden gegeven. Het was de bedoeling, dat de wolk twee tot vijf minuten zichtbaar zou zijn in het sterrenbeeld „Virgo" (Maagd), on geveer in het midden van een drie hoek, gevormd door de sterren Alpha- Laars, Alpha-Maagd en Alpha-Weeg- schaal. Een vooraanstaand Russisch astronoom professor Koekarkin, hpef* vanmor gen verklaard, dat de lichtgevende na triumwolk het mogelijk heeft gemaakt rustig optische waarnemingen te ver richten. Hij voorspelde, dat er in de loop van de middag opnieuw een na triumwolk zou worden uitgestoten en dat die dan zichtbaar zou zijn in Siberië, China en Indië. Het officiële Russische persbureau Tass heeft bekendgemaakt, dat alle zen ders van de raket normaal werken. Het is de eerste maal in de geschiedenis der mensheid, aldus Tass, dat een raket een snelheid hepft bereikt, die een interpla netaire reis mogelijk maakt. Vanmorgen om 8 uur Nederlandse tijd bevond de raket zich op 175.000 km boven de aar de, De vlucht van de raket wordt door verscheidene observatieposten in de Sov jet-Unie gevolgd. De resultaten worden met een elektronisch brein verwerkt, zo is in Moskou meegedeeld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld dat de Amerikaanse rege ring op de hoogte was van de Russische poging een raket naar de maan te zen den, voordat radio Moskou er melding van maakte. Hij weigerde te zeggen hoe deze wetenschap is verkregen. De commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft er op aangedrongen, dat de Verenigde Staten zo spoedig mo gelijk twee raketten naar de maan lan ceren. Een lid van de commissie, de republikein McDonough. verklaarde, dat deze aanbeveling gistermiddag, vóór het nieuws var de Russische ra ket bekend werd, was aangenomen. De raketten zijn klaar, aldus McDo nough, er behoeft alleen maar bevel tot lanceren gegeven te worden De Amerikanen ïebben tot op heden vier vergeefse pogingen gedaan om een raket naar de maan te schieten. Twee lanceringspogingen mislukten vrijwel volledig. De beide andere raketten kwa men tot grote hoogte, doch vielen weer terug naar de aarde. De eerste Amerikaanse maanraket, ge lanceerd op 17 augustus, ontplofte na een vlucht van 77 seconden, /ermoede- iijk als gevo'g van het haperen in de brandstofaanvoer. De tweede, de Pionier 1 die op 11 oktober de lucht inging, leg de een derde van de weg naar de maan af. doch viel weer terug naar de aarde. De pionier 2 gelanceerd op 8 november, kwam niet hoger dan circa 1600 km. De Pionier 3, gelanceerd op 6 decem ber, kwam bijna net zo hoog als de Pio nier 1 en viel eveneens terug. Britse deskundigen zijn van mening, dat de Russ-sche raket weliswaar een af stand gelijk aan die van de aarde naar de maan zal kunnen afleggen, doch zij betwijfelen of de raket de maan zelf zal bereiken. In Havana, de hoofdstad van Cuba, verwacht men vandaag de komst van Fidel Castro, de leider van de succesvolle opstand, en van de man die hij als voorlopig president heeft aangewezen, dr. Manuel Urrutia. Cubaanse radio stations maken geen gewag meer van Carlos Piedra, de oudste raadsheer van het hooggerechtshof, die donderdag door de militaire junta tot voor- lopig president werd benoemd nadat Fulgencio Battista uit het land was gevlucht. De militaire junta is inmiddels zelf ontbonden. Kolonel Ramon Barquin, een aanhanger van Fidel Castro, heeft het militair gezag van de junta overgenomen. Het is ondertussen benoemd tot chef van de gezamen lijke militaire staf en bevelhebber van alle strijdkrachten. Kolonel Barquin heeft zijn verzoek aan Fidel Castro en Urrutia, naar Havana te komen en een nieuwe regering te vormen, verscheidene malen via de radio herhaald. Men verwacht dat de opstandelingenleider vandaag aan dat verzoek gevolg zal geven. Gisteravond is de voorhoede van drie kolonnes der rebellen al in de aangekomen Een beeld van de strijd tussen de op- standelingen van Fidel Castro en de soldaten van president Batista in de straten van Havana. Hier ziet men mannen van Castro in actie. Inmiddels is het tot een wapenstilstand gekomen en wacht de Cubaanse hoofdstad op de triomfantelijke intocht van de gebaarde opstandelingenleider. Advertentie Vloerenhuis „LINORUB" Speciaalhuis LINOLEUM - RUBBER - PLASTIC COLOVINYL enz. - Vakkundig gelegd Het sectiebestuur van het amateur voetbal maakt bekend, dat in verband met de toestand der terreinen alle voor zondag 4 januari door de KNVB vastge stelde wedstrijden voor het amateur voetbal zijn afgelast. Het programma zal in zijn geheel naar een latere datum worden verschoven. De keuring van de terreinen voor het betaalde voetbal wordt aan de consuls overgelaten. De ballon „De Kleine Wereld", waar mee vier Britten de Atlantische Oceaan wilden oversteken, heeft nog steeds niets van zich laten horen. Het zwijgen duurt nu ai 16 dagen ;en in Londen heeft een woordvoerder van de organi satoren van de vlucht verklaard dat de tijdslimiet voor de overtocht nu ver streken is. Van de ballon en de gondel is niets meer vernomen sedert 14 de cember. De reis van „De Kleine Wereld" is op 12 december op de Canarische eilan. den begonnen. Al spoedig zweeg de ra dio die de ballonvaarders hadden mee genomen. Aangenomen wordt dat de ra- dio-apparatuur, die aan de buitenkant van de gondel was vastgemaakt, on klaar is geraakt. De zakelijke leider van de tocht, Pe ter Elstob, heft erklaard niet vöör 14 of 15 januari om opsporingswerkzaam heden te zullen verzoeken. Elstob is van oordeel dat de ballon gedurende het weekeinde voor Kerstmis als gevolg van de zware regenval een landing op zee heeft moeten maken. De gondel is echter als boot geconstrueerd en de voorraden zijn dermate groot dat de in zittenden verscheidene maanden op zee kunnen doorbrengen. „De Kleine Wereld" zou op ongeveer 2.400 km van land hebben moeten neer strijken. Een langzaam varend schip heeft zeker tien a v'.'ftien dagen nodig om een dergelijke afstand af te leggen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Israël De oogsten in Israël hebben in de laatste twee jaren dermate van de droogte te lijden gehad dat de Israëlische regering zich gedwongen I zal zien de Verenigde Staten bijzondere J hulp in de vorm van voorziening met 1 voedsel te vragen, aldus verneemt A.F.P. van welingelichte zijde. Advertentie (Van een medewerker) eeft het in de geschiedenis ver dwenen jaar 1958 naar onze me ning geen behoefte aan een stich tend In Memoriam, het kan dunkt ons geen kwaad het werkjaar 1959 in te luiden met een opwekking tot waak zame actie. Wie wij de laatste dagen ook spraken, het deed echt deugd te mogen vaststellen, dat een besliste strijdbereidheid en wel met een zeer positieve inhoud zich heeft meester ge maakt van allen, die het wel menen met de juiste verhoudingen in ons l&ad. Het is zo moei lijk, om aan so ciale politiek t« denken en er op het ogenblik over te praten zonder dat we reke ning houden met de politieke situatie, waarin ons land op het moment van deze jaarwisseling is komen te verke ren. Dit betekent tegelijkertijd dat wij ons ondanks het feit, dat we helemaal niet naar deze situatie hebben ver langd, rekening hebben te houden met pogingen, die van socialistische zijde zullen worden ondernomen, om vooral de stemmen van de katholieke arbei ders voor zich te winnen. Een van de duidelijkste symptomen daarvan was het feit, dat de socia listische fractieleider in een speech, te Vlissingen gehouden, gezegd heeft, dat hij zich volledig stelt achter de sociale eisen van de K.A.B. Het is heel duidelijk, dat mr. Burger hiermee een politiek stuntje heeft wil len uithalen met heel wat meer dan een knipoogje naar de katholieke werk nemers. Toch is het de moeite waard om eens na te gaan, wat van zulk een stellingname wezenlijk de gevolgen zou den behoren te zijn. We komen daar dan ook aanstonds nog even nader op terug. Vervolgens zal het goed zijn rekening te houden met het feit. dat blijkens hun publicaties de socialisten weer een strijdmiddel uit hun oud ar senaal te voorschijn hebben gehaald, waarvan zij hopen, dat het 't nog al tijd doen zal. Namelijk de bewering, dat wat op sociaal gebied voor goeds is gebeurd, uitsluitend te danken zou zijn aan de socialisten en wat er nog aan wensen over is gebleven, slechts is veroorzaakt, omdat die verdraaide niet- socialisten alle vooruitstrevendheid hebben tegengewerkt. aten we eens proberen tussen de ze twee typische verschijnselen een verbinding te leggen. De so cialistische groepering in ons land noemt Vervolg op pagina 7) Deze troepen, die onder bevel staan van Raul Castro, een broer van de opstandelingenleider, zijn samen met ondergrondse medestrijders die reeds in de stad waren, een zwaar gevecht begonnen met enkele vurige aanhangers van de gevluchte presi dent Batista, die zich in een gebouw van het blad „El Tiempo" hebben ver schanst. De opstandelingentroepen hebben het gebouw met tanks omsin geld en het lot van Batista's laatste aanhangers, die zich „de tijgers" noe men, schijnt bezegeld. Bij schietpartij en over en weer zouden vele „tij gers", voor het merendeel jongeman nen van 20 tot 25 jaar, zijn gedood. Sommige berichten, waar Reuter mel ding van maakt rpreken zelfs van 40 tot 50 doden en honderden gewonden. De leider van de Cubaanse opstande lingen is van plan een voorlopige rege ring voor de tod van anderhalf jaar te vormen teneinde herziening van de Cu baanse grondwet mogelijk te maken, aldus heeft een agent van Castro in een gesprek met het Canadese blad „The Gazette" verklaard. Fidel Castro zou voor het ogenblik niet de wens koeste ren president te worden maar als mi nister van defensie willen optreden in een door Manuel Urrutia te vormen re gering. Volgens de agent zou de gevluchte president Batista verscheidene maan den geleden erin toegestemd hebben de macht op te geven nadat hij de verze kering had ontvangen dat hij met z'in goederen in ballingschap zou kunnen gaan. Hij zou er echter van wee. .ou den zijn door zijn voornaamste officie ren, die dergelijke waarborgen niet kon den verkrijgen. Ernesto Betancourt, woordvoerder in de V.S. van de opstandelingen van Fi del Castro, heeft voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat de regerings- TVTe geven graag toe, dat onze fotoprijsvraag die onder het motto VV „Wie is wie?" in het Kerstnummer werd gepubliceerd, waar achtig niet gemakkelijk is, doch er is niettemin wel uit te komen; daarvan getuigt al wel het grote aantal oplossingen dat reeds binnen is. Intussen wordt het kort dag voor diegenen die alsnog van de partij willen zijn en zo meedingen naar de fraaie geld- en boe kenprijzen. Men kan nog tot en met maandag a.s. zijn oplossing bij het bureau van ons biad inzenden. Dinsdag na ontvangst van de och tendpost sluit de jury de brievenbus en zal zij zich kritisch, maar goedmoedig tegelijk, door de stapel oplossingen gaan heenwerken. In de krant van zaterdag 10 januari zullen de juiste antwoorden op „Wie is Wie?" en daarbij de namen van de winnaars en/of winnares sen worden bekend gemaakt. wisseling in zijn land niet zou leiden tot nationalisering van de suikerplan tages of de openbare bedrijven, die door het buitenland worden gefinan cierd. Fidel Castro is zelf eigen ar van een suikerplantage. In 1955 had Castro zich wel voorstander van natio nalisering betoond, maar daarvan was hij later teruggekomen. Fidel Castro is 31 jaar oud, volgens de huidige Cu baanse grondwet moet de president minstens 35 jaar zijn. Betancourt ver klaarde verder met nadruk dat de opstandelingen van Fidel Castro niets met de communisten te maken willen hebben. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat er sedert ze kere tijd officieus overleg is geweest tussen het ministerie en de vertegen woordiger van de Cubaanse rebellen te Washington, Betancourt. De woordvoer der wilde niet zeggen, welke houding de Amerikaanse regering zal aannemen je gens Urrutia, de kandidaat van de op standelingen voor het presidentschap. In ambtelijke kringen te Washington is verklaard, dat niets erop wijst, dat de communisten een overwegende invloed hebben in de beweging van de opstande lingenleider Fidel Castro. Het Westindisch bedrijf van de K.L.M. heeft in verband met de toe stand op Cuba besloten de dienst op Havana voorlopig te staken. Driemaal in de week doet een DC-6 van de i K.L.M. op de lijn Willemstad-Miami in i beide richtingen de luchthaven van Ha- j vana aan. Er is bij de K.L.M. in Ne- i derland geen bevestiging ontvangen van I een U.P.I.-bericht, ais zou het stads kantoor van de K.L.M. te Havana zijn verwoest. Het Indonesische leger heeft de ver overing gemeld van de Noordsuma- tra: nse plaats Sipirok op de opstande lingen. Volgens radio Medan is de plaats op 27 december zonder tegeifc stand genomen. Sinds de opstand 11 maanden geleden begon was Sipirok nog steeds in handen van opstandelin gen geweest. In een communiqué van het leger hoofdkwartier in Djakarta is voorts be kendgemaakt, dat een aantal militai ren in Zuid-Sumatra binnenkort dooi de krijgsraad zal worden berecht. Zij worden beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een „complot van insubor dinatie tegen de regering". De leiders van het complot zijn in arrest gesteld. Ir de haven van Soerabaja is giste ren een Amerikaanse onderzeebootja ger i'nnengelopen, welke deel uitmaakt van een Indonesisch opbouwprogram ma voor de vloot. Er zijn nog vijf an dere patrouilleboten in bestelling in Amerika. Een Indonesische bemanning heeft het vaartuig uit Hawaii opge haald. v.a. 3987 ID 19 9375.— Hoofcjagent voor Haarlem en Omstreken KORTE KLEVERLAAN 30—38 BLOEMENDAAL - TELEF. 51301 Op Nieuwjaarsmorgen is in de leger plaats Ermelo de twintigjarige dienst plichtige soldaat H. Timmer uit Hil versum dood bij de wasgelegenheid aangetroffen. De jongeman moet 's nachts onwel zijn geworden en zijn bed uitgegaan zijn om naar de wasgelegen heid te gaan. Daar is hij naar men aanneemt door een hartverlamming ge troffen. De marechaussee heeft een on derzoek ingesteld. Daarbij is gebleken dat er in ieder geval van misdrijf geen sprake was. Soldaat Timmer behoorde tot de stafcompagnie van het 42-ste bataljon infanterie. Prinses Irene is vandaag naar Val d'Isère in Frankrijk vertrokken. Zoals bekend zal zij daar deelnemen aan enkele onderdelen van het Nederlands skikampioenschap. De prinses, die in gezelschap is van de heer en mevrouw Bischoff van Heemskerck, heeft de be doeling ongeveer twee weken in Val d'Isère te verblijven. Advertentie RTEUORISSTR. HAARLEM TÈL. .13439 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies plaatselijk enkele Ie buien. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Zondag: zon: 8.48-16.42; maan: 3.02- 13.11. Maandag: zon 8.48-16.43; maan: 4.18. 13/". min neersi Station Weei temp afgel gisteer >A uui Helsinki sneeuw 0 9 Stockholn geheel bew. 2 3 Oslo regen 2 13 Londen licht bew. 1 0.2 Amst .rdaii zwaar bew. 4 9 Brussel regenbui 4 6 Luxembur zwaar bew. 0 8 Parijs half bew. 1 16 Nice zwaar bew. 4 0 Berlijn regen 4 1 Frankfur zwaar bew. 1 2 Müncher geheel bew 1 0 Ztirich regen 3 1 Genève regen 2 7 Locarnc onbewolkt 2 0.1 Wenen geheel bew. 4 0 Innsb' uci geheel bew. 1 0.2 Pome zwaar bew. 10 0 Madrid licht bew. 1 0 Het toestel ramde het dak van een kolenopslag van de firma Rondeel, waarin de heer C. Rondeel en zijn knecht W. v. d. Hoven op dat moment juist werkzaam waren. De schuur vloog onmiddellijk in brand en was in korte tijd één laaiende fakkel. Ook de kleren van de heer Rondeel en de heer v. d. Hoven vatten vlam. Op hun hulpgeschreeuw kwam mevrouw Ron deel toesnellen, die met gevaar voor eigen leven de beide mannen met water overgoot. Zij kon geen hulp krijgen, omdat niemand het aandurfde, zich tus sen de rondvliegende explosie-brokstukken te begeven. Eerst nadat de explosies ophielden, kon men de onheilsplaats naderen. IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllltilllllllllllilllllllllH Een korte, doch hevige brand ln de woning van de familie Van Hest aan de Oude Hoekselaan 6 te Tilburg overviel vrijdagmorgen de 54-jarige bewoner, die nog te bed lag. De man moest met ernstige brandwonden naar het St.- Elisabethziekenhuis worden vervoerd. Ten tijde van het uitbreken van de brand, bevond de nan zich alleen in huis. Aangewakkerd door de hevige wind vonden de vlammen snel een weg door het perceel, een hoek'zoning van een blok van vier zeer oude huizen, zodat de brandweer wegens de ongunstige wind richting zich vrijwel uitsluitend op het behoud van de andere woningen moest richten. Men slaagde hierin ten volle, nadat de man. zij het zwaar gewond, nog tijdig uit de vlammenzee was gered. De wo ning brandde tot de grond toe af. Om trent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Een woordvoerder van het bureau van de Engelse premier heeft het be richt van de „Daily Express" dat op 14 mei verkiezingen zullen worden gehou den onjuist genoemd. Hij zeide dat nog geen datum voor verkiezingen is vast gesteld, aldus meldt U.P.I. De beide mannen werden naar het algemeen ziekenhuis te Zeist ver voerd, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Zijn knecht, de heer v. d. Hoven, werd zwaar gewond opgenomen. De piloot werd naar het militair hos pitaal Oog in Al in Utrecht overge bracht. Hij liep geen noemenswaardig letsel op, daar.hjj in de kruin van een denneboom terecht kwam. Majoor Ruys was om 15.19 uur van Soesterberg opgestegen. Kort na de start kreeg hij storing aan de motor. Hjj probeerde een open plek te vinden waar hij het toestel, dat niet meer te redden viel omdat het inmiddels in brand was gevlogen, kon laten neerko men. Boven Huis ter Heide drukte ma joor Ruys op de knop die zijn schiet stoel van het brandende toestel moest losmaken. Als een brandende fakkel dook de straaljager naar beneden en deed talrijken in de omgeving van de Prins Alexanderweg in paniek wegren nen. Nadat het toestel eerst de kolenctp- slagplaats van de heer Rondeel had ge raakt, boorde het zich in het kleine stukje rulle grond, dat hier tussen een groot aantal huizen ligt. Er volgde een enorme explosie, waarop brandende brokstukken in het rond werden geslin gerd. Vlammen torenden hoog op en zetten de omgeving in een onheilspel lende vuurgloed. Men zag kort daarop, hoe de piloot met zijn parachute in de kruin van een denneboom terecht kwam. De brandwger uit Zeist en de onge- vallenploeg van het vliegveld Soester berg waren spoedig ter plaatse. Met schuimblussers werd het vuur bestre den, waardoor uitbreiding kon worden voorkomen. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, wai op het terrein van het ongeluk aanwe zig. Later op de middag arriveerde ook de chef-luchtmachtstaf, luitenant-gene raal H. Schaper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1