I^rouueI) SPOREN VAN OUDE CULTUREN IN VLAARDINGEN EN RHOON Joyriding r autobus Hebben Keltische Morijnen het Westland bewoond? Voorhistorisch kustvolk liep niet in dierenhuiden HARDHOUT trnouuefy houtribo Pseudo-chauffeur nog steeds zoek Piccolo Teatro di Milano Toespraken op Nieuwjaarsreceptie van burgemeester van Zandvoort In het Gelid Uit STAD1 Ien STREEK DE HOUTWERF N. Minister Klompé Doorgaan met dienst baar te zijn H.H. Mi ssen op zondag in dekenaat Haarlem Deze maand voor stelling in Haarlem Films NEON Dansacademie Schroder Marinus Adam 40 jaar bij Noordh. Philharm. Orkest ZATERDAG 3 JANUARI 1959 PAGINA 2 - de pasklaar specialist~ PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw cn reparaties BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN Zuster Madeleine hoofd van kleuterschool in Zandvoort Dansavond Kath. Jongeren Sociëteit I.T. [luarlem e.o Diversen ZONDAGSDIENSTEN Haarlem Ov Hillegom Honderden kinderen in Vlaar- dingen hebben enige weken geleden de kans schoon gezien om een oude potscherf te bemachtigen en als een kleinood bij zich te steken. Thuis lieten ze het hun ouders zien, van wie niet weinigen onmiddellijk na kennis neming van het vieze stuk aarde werk het advies zullen hebben gegeven de scherf maar in de vuilnisbak te werpen. En zonder twijfel is deze raad vroeg of laat opgevolgd. De archeologische be langstelling, die zo plotseling de jeugd van Vlaardingen beving, is weer geluwd en slechts een enke ling bewaart nog een fragment van een aarden pot of kruik, merkwaardig versierd met in drukken van nagels of vinger toppen, waarvan het bezit dege nen die daarvoor gevoelig zijn een heel aparte sensatie geeft. De scherven immers, die in zo groten getale terecht kwamen in handen van de jeugd, zijn door deskundi gen getaxeerd op een ouderdom van ruim 2300 jaar, en dat bete kent, dat ze van onmiskenbaar Keltische oorsprong zijn. Toen de vindplaats van de aardewerk restanten bekend werd, trokken hele karavanen belangstellenden, begerig ook zo'n voorhistorisch brok in de wacht te slepen, er heen, maar wie nu komt, treft er slechts een kleine groep personen aan, en dan nog alleen op zaterdagmiddag en zondag. Dat zijn de echte liefhebbers, die het bezit van een enkele scherf in blijvende verruk king kan brengen en die bezield zijn met de hartstocht van de ware ontdekker. Wij bieden alle mensen voor het Nieuwjaar onzbeste wensen. JULIANAPARK 44 TEL 55530 Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telef. 14024 Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 De plasticbekledingsplaat Een aanrijding tussen een trekker met oplegger en een autobus van de N.Z.H.V.M. heeft vrijdagavond om streeks kwart voor acht een groot deel van het Haarlemse politieapparaat in actie gebracht. De chauffeur van de bus bleek namelijk in genen dele een employé te zijn van de N.Z.H., maar iemand die het leuk vond een bus te besturen. Na de aanrijding is hij met de noorderzon vertrokken. De politie zoekt nog steeds. De aanrijding gebeurde op de Nieu we Gracht bij de kruising met de Jansweg. De trekker kwam van de Koudenhorn en juist bij het kruispunt draaide de bus van de Jansweg de Nieuwe Gracht op. De chauffeur van de trekker remde en kwam tot stil stand, maar de bus reed door, kwam met het rechterwiel op een trottoir terecht en reed zich toen klem tegen het linkervoorspatbord van de trek ker. In de carrosserie van de autobus kwam een grote scheur, terwijl van de trekker de linkervoorzijde werd gekreu keld. Onmiddellijk na de aanrijding stapte de pseudo-buschauffeur uit en liep met een lakoniek gezicht weg in de richting van de Koudenhorn. Nie mand heeft hem daarna nog gezien. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M- Klompé, heef vrijdagmorgen tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in de rolzaal van het Binnenhof in Den Haag het personeel van haar departement toe gesproken. De minister betoogde o.m. dat het landsbelan van hei huidige kabi net vraagt alle werkzaamheden die niet in het controversiële vlak liggen voort te zetten en zij meende er in dit ver band op te mogen rekenen dat haar amb tenaren ook in ±"59 een uiterste krachts inspanning zullen leveren om, onder welke minister dan ook, het maatschap pelijk werk te dienen. De enig juiste houding om, als het er om gaat gezamenlijk iets tot stand te brengen voor het maatschappelijk werk, noemde de bewindsvrouwe samenwer king ongeacht levensbeschouwing of po litieke overtuiging. Zij herinnerde aan de krachtproef, die het departement heeft doorstaan tijdens de versnelde re patriëring van Nederlanders uit Indo nesië. Het onderzoek, dat de politie instel de, wees uit, dat de bus was wegge haald van het Kennemerplein. Om half acht had een chauffeur, wiens dienst tijd was afgelopen, zijn voertuig daar neergezet en het niet afgesloten. De onbekende is toen zonder dat het iemand opviel ingestapt en weggre- den. Terloops kraakte hij nog een klein soort lichtmast en reed even verder over ongeveer zestien meter over het trottoir. Bjj de Nieuwe Gracht kwam de botsing, die het busritje van korte duur maakte. Kathedraal: 6.30. 1.30. 9 H.. LI en 12 uur. St. Antonlns, N Groenmarkt: 6.30. 7.36 8.30 H 10 11 en 12 uui H. Jozet, .lansstraat: 6.46. 8, 9.15 H U en 18 uui (Avondmis). O. L. Vr. Rozen'- -an* Spaarne: 6, 7 30, 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan, A'damstraat6.15. 8.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur a Hart, Kleverpark: 630 1.45 9. 10.30 H. en 12 uur H.H Elisabeth en Barbara, f Kruger straat: 7.30. 9 H 10.45 en 1? uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30, 9 H„ 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30 7.30, 8.45 H. 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis) H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., 11.45 uur. uiAO-.-'i^OAAl., AUerb tlriee'enneid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 en 9 uur AERDENHOUT: 7.30. d H„ en ll uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. HENNEBKOEK: 8.45. 8. 9 15 h., Ll uut ZANDVOORT: 7.30, 9 Ei.. 11 u. Huis, in -"e Duinen 8.30 uur OVERVEEN: 7. 8. 9 H„ 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 H. 10 11 en 12 uur SPAAKNDAM: 7.30 en 10 H. Tot hoofd van de r.-k. kleuterschool St.-Agatha te Zandvoort is, als opvolg ster van zuster Roswita, benoemd zuster Madeleine. Het befaamde Piccolo Teatro di Mi lano komt van 25 januari tot en met 1 februari weer in ons land om er zijn successtuk De knecht van twee mees ters, van Goidoni, te spelen. Marcello Moretti is Arlecchino en Narcisa Bo- nati is Smeraldina. De eerste voorstel ling is 25 januari in le Stadsschouw burg te Arnhem. Woensdag 28 januari komt het gezelschap in Haarlem. Dit gezelschap dat ruim tweeëneenhalf aar geleden furore maakte op het Hol- and-Festival, zal na de tournee door Nederland in het Shakespeare Memo rial Theatre in Stratford on Avon een ■erie voorstellingen geven. Om van het acrobatische, mimische spel van dans en zang te genieten, hoeft men geen woord Italiaans te kennen. Sinds de herfst van het vorig jaar is aan het bestaan van de Heemsteedse „Forum"-groep, een uit de Instuif voort gekomen jongerenclub, een einde ge komen. Daarvoor in de plaats kwam een besloten katholieke jongerensocië- teit „I.T.", welke tot nu toe de wind aardig in de zeilen heeft. Om de beslotenheid voor de veran dering eens te doorbreken organiseert I.T. zaterdag 10 januari een gezellige avond voor alle katholieke jongeren van zeventien jaar en ouder in „Nieuw- Berkenrode". Het kwartet van Frans Rooyers zal voor de muziek zorgen. CINEMA PALACE: De familie Trapp ln Amerika, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De vlucht van Captain Blood, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Stella's sleutel, 18 jaar; 1.45, 4, 6.45, 9.15 uur. Za.-av.: De onderwereld van Mont Martre, str. volw.; 11.30 uur. LUXOR: Das Madchen Rose Marie, str. volw.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: De nachten van Cabi- ria, volw,; 7 en 9.15 uur. T.m. zo.: Nattigheid, 14 j. Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.Over moord wordt niet ge sproken, 14 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: Lente ln Italië; 8.15 uur. REMBRANDT: Laila, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Texas, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Zarak, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 3 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck speelt „Het geheim van dokter Frost", kome die van Hans Weigel. Regie: Egbert van Paridon. Zondag 4 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck speelt „De Vrek", een blijspel van Molière. Regie Cas Baas. Apotheken: Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Buzink, Lange Veer- straat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts, fa. Mathót, tel. 11990. Tandartsen: J. Moltzer, Jan Steenlaan 9, Heemstede, tel. 34547; I. Mosier, Staten Bol werk 8. Haarlem, tel. 14464. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, Haarlem, tel. 21400. Aerdenhout Apotheek, Schotsman, Binnenweg 206208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: W. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 27888. Heemstede Apotheek; Zie onder Aerdenhout. Bloemendaai Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12, tel. 57458. erveen Apotheek: Zie onder Bloemendaai. Doktersdienst: C. Post, Gillis Schoolmees terlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Zandvoort Apotheek: Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zee straat 71, tel. 3073 Doktersdienst: P Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 300. Doktersdienst: A. van der Kaaden, Hoofd straat 14, tel. 5114. Noordwijkerhout Doktersdienst: A. van der Lugt, Hoog- duinweg 20, De Zilk, tel. 02520-5707. De Zilk Doktersdienst: A. van der Lugt, Hoog- duinweg 20, De Zilk, tel. 02520-5707. Voorhout-Warmond Doktersdienst: H. Walenkamp, War mond, tel. 01711-220. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. Met de heer P. Sonneveld, in dienst bij de Stichting voor Bodemkartering, zijn wij een middag het land ingetrok ken ten westen van het snelgroeiende Vlaardingen. Onze gids vertelde ons onderweg het verhaal van de ontdek king, die hij en drs. H. J. Verhagen, leraar aan het Groen van Prinsterer- lyceum in Vlaardingen, onlangs hadden ;edaan op een wandeling door de Iroekpolder. Het verhaal kent nog een Advertentie en maak gebruik van ons pasklaar gezaagd en gratis thuisbezorgd beuken - eiken - ra- min - Parana-pine enz. Wij leveren het in diverse dikten en breedten. De burgemeester van Zandvoort, mr, H. M. van Fenema hield vrijdagmor gen een Nieuwjaarsreceptie voor het ge- meentepersoneel. De secretaris van Zandvoort bood namens alle aanwezi gen de burgemeester de beste wensen aan voor zijn persoon, zijn gezin en zijn werk voor de gemeente Zandvoort. De secretaris kenschetste het Zandvoortse gemeentepersoneel als een korps, waarop de wet van Parkinson niet van toepassing is. Parkinson heeft aange toond, dat het ambtenarencorps los van de te verrichten arbeid (dus alleen reeds door er te zijn!) jaarlijks met ge middeld 6 pet vermeerdert. In Zand voort is het aantal ambtenaren in de laatste vier jaren nauwelijks toegeno men, namelijk van 202 tot 207, doch het aantal inwoners van 12000 tot ruim 14000. Aan het boek van Parkinson ont leende de secretaris nog een beschou wing over de Standaard-Vertraging (S.V.), waaronder wordt verstaan de tijd die verloopt tussen de ontvangst van een brief en zijn behandeling. Op geestige wijze braent hij daarmee in verband het vraagstuk van de vergoe ding der politiekosten. Sedert 1948 schrijft Zandvoort elk jaar aan het rijk om een extra-vergoe ding der politiekosten maar er is nog nimmer antwoord ontvangen! Spreker vroeg zich af, of bij „Binnenlandse za ken soms een S.V. van een jaar aan wezig is. De secretaris besloot zijn toe spraak met de burgemeester de gees telijke en lichamelijKe kracht toe te wensen om zijn moeilijk ambt in de lang niet gemakkelijk te besturen gemeen te Zandvoort te kunnen vervullen. De burgemeester dankte in een uit voerige toespraak voor deze goede wen sen. Aan het gehele personeel bracht hij de dank van net gemeentebestuur over voor hetgeen ieder in zijn functie in het belang uer gemeente heeft gedaan. In derdaad vormen de politiekosten een benauwend probleem maar de burge- meestèr had de hoop dat dit over en kele jaren zijn oplossing zal hebben ge vonden. Tot meer algemene beschou wingen komende, betoogde de burge meester dat men moet leren over de eigen grenzen heen te zien. In dit verband werd herinnerd aan de in het vorige jaar door de burge meester gelanceerde gedachte van bo- vengemeentelijke districten. De Euro- markt welke in 1959 in werking is ge treden is eveneens een symptoom van het groeiend besef van de noodzaak tot samenwerking. Een hechte samen werking moet echter van onder-af wor den opgebouwd en haar basis is het ge weldige internationale verkeer tijdens het zomerseizoen. Men moet de vreem delingen dan welwillend tegemoet treden en niet in de eerste plaats hen zien als objecten van winstbejag. De bur gemeester kwam hier op een van zijn stokpaardjes: „het verkeer". Een mo dern wegenstelsel (geen prutswegge tjes van twee of drie banen) moet dat internationale verkeer mogelijk maken en bevorderen. De burgemeester vertelde nog, dat 1959 voor Zandvoort een druk jaar zal worden: de culturele dag van Noord- Holland zal gedeeltelijk te Zandvoort worden gehouden, de wereldkampioen schappen wielrennen zullen er waarschijnlijk worden verreden. De A. G. Bodaanstichting zal worden ge opend, evenals het Gemeenschapshuis Zandvoort. Haarlem: Snijders, Oepkes, Maas, Boom, Sybrandi, Schilpzand, Brokx, N.N., Groeneveld, Degenaar, de Graaf. RCH: v. d. Voort, Schoonenberg, Romviel, Krist, v. d. Brink, Hoogen- doorn, Brouwer, Kruyer, Nanai, Bies- brouck, Henke. (Vitesse, thuis). VSV: Geerlofs, Schoon, Pieterse, Mer- tens, Spaans, Uniken, Den Dolder, Ven del, Bredeveld, Zwanenburg, v. d. Heij den, (Volendam, uit). EDO: Hurkmans, Berens, Petterson, Nijman, v. Dijk, Leonhardt, de Vries, Spiers, Duivenvoorden, Klein, v. Vark. (U.V.S., thuis). Advertentie Koninginneweg 6 Telefoon 14024 proloog, waartoe het nodig is terug te gaan tot 1947, toen de heer Sonneveld de eerste scherven van Keltische her komst aantrof in een weiland. Wegens tijdgebrek kwam van verder speurwerk op die plaats niets terecht, maar toen een aantal weken geleden een overeen komst tot stand kwam tussen de - meenten Rotterdam en Vlaardingen, waarbij Rotterdam toestemming kreeg om de Broekpolder te gebruiken als stortplaats van de baggerspecie uit de Nieuwe Waterweg, begreep de heer Sonneveld, dat er haast was geboden. Later zal op de opgehoogde gronden het woningbouwplan Noord verrijzen. Maar de duizenden Vlaardingers, die over een jaar of tien, 'wintig de Broekpolder zullen bevolken, kunnen zich er niet op beroemen de eerste be woners te zijn van dit uitgestrekte land, al is het hiaat tussen hen en hun voorvaderen niet gering. Het is juist de tweede expeditie van karteerder Sonne veld, samen met de leraar, die de spo ren van een prehistorische bewoning aan het licht heeft gebracht, toen het al bijna te laat was om nog verdere onderzoekingen te doen. Overigens is het wel aan de draglines te danken, dat het mogelijk werd de bodem zijn geheimen te ontfutselen. Immers, in een poel, ontstaan door toedoen van deze graafmachines, betrapten beide heren pas de sporen die het definitieve bewijs leverden van een bewoning in een nevelig, en daarom zo fascinerend verleden. Men kan zich de opwinding voorstel len die zich van de kleine expeditie meester maakte, toen zij onder de dun ne kleilaag behalve tal van potscher ven ook restanten aantroffen van een vloer, van een stookplaats en van pa len, die tot stut van de wanden hadden gediend. Hier was eindelijk het bewijs gevonden, dat het Westland in voor historische tijden, in elk geval enkele honderden jaren vóór de jaartelling, bewoond was geweest. Al eerder waren hier en daar partijen scherven gevea- den, maar deze duldden nog niet nood zakelijk op behuizingen. De vondst in Vlaardingen daarentegen, had duidelijk betrekking op een hofstede van primi tieve aard en van bescheiden omvang: ongeveer 8 bij 5 meter. Het woord pri mitief moet niet te absoluut worden opgevat. De hoeve was namelijk voor die tijd solide gebouwd. De muren be stonden uit twee wanden van palen, waartussen riet was gevlochten. De buitenste wand diende tevens als steun voor het waarschijnlijk rieten dak, ter wijl voor de vloer eveneens een dik weefsel van rietstengels werd gevloch ten. Verdere vondsten van belang wa ren spinkiosjes, die onze theorie van dierenhuiden als enige kleding een ge duchte knauw geven, en de kies van een zogenaamd veenpaard. Later voeg den zich daarbij nog de restanten van een zoutziederij. Onze Westlandse be woners wonnen dit zout namelijk door stukken van zeewater doortrokken veen te verbranden en uit de asresten het zout te bewaren. Een klein groepje mannen leeft zijn archeologische passie uit in alle vrije tijd die maar beschikbaar is. Op de foto ziet men, hoe zij resten blootleggen van een stookplaats van vrij grote afmetingen. Een dergelijke haard is gemakkelijk her kenbaar aan de gele zavelgrond. Terwijl de heer Sonneveld ons vertelt van zijn archeologische avonturen ver zuimt hij niet ons te wijzen op een voor een lekenoog nauwelijks zichtbare, kronkelende rug in het polderlandschap. Dit blijkt een voormalige kreek te zijn, die voor het begin der jaartelling door de zee in de veenbodem is uitgeschuurd, successievelijk met zand en zeeklei is gevuld en tenslotte geheel land is ge worden. Door de latere bemaling, die omstreeks 1400 begon, zakte het vei i, voornamelijk gevormd door vergaan rietgewas, en rees de verzande kreek als een grillige golf door het land. Ook de oeverstroken zijn licht verhoogd door de lagen klei welke zich daarop hebben afgezet, toen de zee in het Westland na een doorbraak door de oude duinen vrij spel had. Deze kreken, waarvan zich tussen Rotterdam en Den Haag een geheel net uitstrekt, hebben een grote rol gespeeld bij de bewoning van het Westland. De verhoogde oevers na melijk boden degenen die zich daar wil den nestelen, enigermate bescherming tegen het water en fungeerden wellicht ook ais voedingsbodem voor graan en andere eetbare gewassen. De Keltische hoeve is inderdaad op een oeverstrook bij een kreek gebouwd. De onderzoe kingen bij deze woonsporen zijn thans gestaakt. Alles wat van enig belang was, is door archeologen endoor de Vlaardingse jeugd meegenomen. Uiteraard benut de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek een deel als interessant studiemateriaal. Inmiddels zijn de resten gevonden van nog vier Keltische hofsteden, ver van de eerste vindplaats. Er was, toen wij naderden, een klein groepje mannen devoot aan het werk. Zij hanteerden troffels en andere instrumenten, waar mee zij de bodem laagje voor laagje afschoren, gedreven door het ware ar cheologische vuur. Tot dan toe hadden ze weinig van waarde ontdekt, maar het ploegje gravers in de onherberg zame Broekpolder is niet gauw gedes illusioneerd en weet, dat moeder aarde de overwoekerde restanten van oude culturen met tegenzin prijsgeeft. De activiteiten in de Vlaardingse Broekpolder hebben in elk geval nieuw voedsel gegeven aan de stel ling, dat onze kuststreek reeds hon derden jaren vóór Christus bewoners telde. Men neemt aan, lat omstreeks 300 een Keltische stam, de Morijnen, gewoond heeft in een gebied, dat zich uitstrekte van het Belgische bad plaatsje De Panne tot aan Katwijk, waar toen de Rijnmonding lag. De bij De Panne gevonden scherven to nen grote overeenkomst met de stuk ken aardewerk in Vlaardingen en zijn ook met nagelindrukken bewerkt. Overblijfselen van Romeinse oor sprong zijn tot nu toe in de Broek polder niet aangetroffen, zodat de hof steden evident van de pre-Romaanse tijd dateren. Elders in het Westland is wel Romeins aardewerk gevonden, in streken namelijk, die van de jaar telling af tot omstreeks 300 na Chris tus van overstromingen waren gevrij waard. Daarna schijnt het zeewater weer huisgehouden te hebben, want tussen 300 en 900, aldus neemt men aan, is heel het Westland vrijwel on bewoond gebleven. De inwoners van Vlaardingen zijn met de vondsten in de Broekpolder erg ingenomen, want het schijnt nu wel onweerlegbaar, dat het grondgebied van Vlaardingen eer der was bewoond dan dat van Dor drecht. En daarmee zou een eeuwen oude twistvraag eindelijk zijn be slecht. Kort na de opzienbarende berichten uit Vlaardingen werden in een weiland bij het plaatsje Rhoon, maar op Rotter dams grondgebied, sporen gevonden van een oud, tot dan toe onbekend woon gebied. De voorwerpen die bij het gra ven van een sleuf voor de oliepijplei ding van Pernis naar het Roergebied aan het licht kwamen, bestaan vooral uit scherven van verschillende aard. Het aardewerk dat wordt aangeduid met terra sigiliata, waarvan in Rhoon gro te hoeveelheden zijn gevonden, is afkom stig uit Galllë en werd dus geïmpor teerd. Maar ook bevinden zich scher ven van inheemse oorsprong bij de op gegraven collectie. Het is do eerste maal, dat op Rotterdams territoir de overblijfselen zijn gevonden van deze, vermoedelijk van 300 na Christus date rende, cultuur. Twee historische ge nootschappen in Rotterdam, namelijk Roterodamum en De Maze hebben de aandacht van het gemeentebestuur op deze vondst gevestigd en gevraagd om voorwaarden te scheppen voor een ver dere exploratie in dit gebied. Maar wel licht is de vondst ook een aanleiding om in Rotterdam een afdeling van 'ie Archeologische Werkgemeenschap Ne derland op te richten, evenals nu in Vlaardingen is gebeurd. De praktijk heelt daar uitgewezen, dat men qn deze basis van samenwerking tot betere re sultaten komt. Merkwaardig is, dat zich op een tien tal meters van de vindplaats bij Rhoon de fundamenten en grachten bevinden van het middeleeuwse slot Valckesteyn, dat in de vorige eeuw een roemloos einde vond onder slopershanden. Voor de allereerste geschiedenis van dit kas teel moet men zich op louter gissin gen verlaten, daar er geen geschreven historie van bestaat. Eerst in 1372 wordt in een oorkonde „dat huus van poirtegale" (het huidige Poortugaal) genoemd als verblijfplaats van de he ren van Gaesbeek, Putten en Strijen. Een zekere Symon Vrederic nam in het midden van de vijftiende eeuw de naam van het slot als geslachtsnaam over, maar de familie Van Valckesteyn deed het landgoed voor het einde van de eeuw over aan de familie Duiveland van Roon. Daarop kwam het slot in het bezit van Willem van Lamsweerde, die het na zes jaar al verkocht aan de Dor- drechtenaar Joas Grijp. Tot 1737 bleef deze familie eigenares van het fraaie kasteel en toebehoren. Valckesteyn is in het door de hervorming overspoelde gebied rond Rotterdam steeds een bol werk van het katholieke geloof ge bleven, dank zij de trouw van het ge slacht Grijp van Valckesteyn. De prijs was evenwel, dat geen der familieleden het ooit tot openbare functies heeft kun nen brengen in ons Calvinistische land. Na de dood van de laatste telg uit hei geslacht Grijp leidde Valckesteyn een kwijnend bestaan, was aangewezen op openbare verkopingen en werd tenslotte, in 1827, door een zeker Sablee uil Haarlem met de grond gelijk gemaakt, Wellicht kunnen verdere onderzoekin gen bij de vindplaats der Romeinse scherven ook nog iets naders aan hel licht brengen uit de beginperiode van Valckesteyn". Advertentie Het slot Valckesteyn omstreeks 1650 naar een tekening van R. Roghman. RAAMSINGEL 16 - HAARLEM 't HELM Onder auspiciën van de Zandvoortse Culturele kring ,,'t Helm" zal donderdag 8 januari in „Zomerlust" te Zandvoort optreden Georgette Hage- doorn met Pierre Verdonck als haar „vleugel-adjudant", ,,'t He'm opent hiermede haar serie culturele avonden in dit winterseizoen. T.Z.B. Dinsdagavond vindt in het Patronaatsgebouw te Zandvoort de maandelijkse klaverjasavond plaats voor leden en donateurs van de r.-k. sportvereniging „T.Z.B." te Zandvoort. Marinus Adam, tweede dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, zal 6 januari het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden tot lid van het orkest (toen nog Haarlemsch Mu ziekcorps Concertvereeniging) werd be noemd. Aanvankelijk solo-altist in 1919 onder C. P. W. Kriens, werd hij in datzelfde jaar solo-klarinettist tijdens het diri gentschap van C. L. Walther Boer, welke plaats hij eveneens onder Nico Gerharz vervulde. In de jaren, dat de Haarlemsche Orkest Vereniging onder leiding stond van Eduard van Beinum, ging Marinus Adam over naar de eerste violen. In deze periode speelde hij te vens de bas-klarinet partijen. Tijdens het dirigentschap van Van Beinum en van diens opvolger Frits Schuurman vervulde Marinus Adam reeds de func tie van tweede dirigent. In oktober 1954 vierde hij zijn 25-jarig dirigenten jubileum. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2