Actie bewoners Willem de Zwijgerlaan en Waldeck Pyrmontlaan Liever kuip dan luchtbrug bij kruising Westelijke Randweg- Julianalaan Beschutte werkplaats in Sassenheim is uit zijn gebouw gegroeid Hebben de bollenbedrijven geen pak- en telwerk voor de werkplaats Zilveren jubileum van H. Walet Klub van Lange Mensen in Haarlem ER OP OF ER ONDER Werkende jeugd staat uurloon af Boeiende film voor „Geloof en Wetenschap' X/\ Grafrechten in Haarlem omhoog H. Walet 25 jaar bij plantsoenendienst in Heemstede Voorbeeld van samenwerking Nieuwjaarsreceptie ten stadhuize SLEUTEL WEG? D. L. M. SMIT KAMPERMAN Breimachines ZATERDAG 3 JANUARI 1959 PAGINA 3 Geen verschil Voor Afrika lïlgl WITTE KRUIS HELPT ECHT! Op de Tiltenberg Bijbeldagen van „De Graal" Voor 'n BETERE BONTMANTEL Geen ruimte Nieuw gebouw Gnbewoonbaar Lama's Een offer «„Het Witte Paard" Henry Blackmon zingt in Haarlem WASSERI4 DUYN w a/n d Burgerlijke Stand Haarlem in de hoest en niestijd Lima op zak POTTER'S LINIA „DE SLEUTELSPECIALIST" De bewoners van de Waldeck Pyr montlaan en de Willem de Zwijgerlaan to Overveen, die allen bij de komende doortrekking van de snelverkeersbaan Wagenweg-Zjjlweg in de richting van de Heussenstraat op zijn minst aanzien- Hlke delen van hun voortuinen kwjjt 'aken, zijn gisteravond op „Bloemen- neuvel" namens het gemeentebestuur Van Bloemendaal voorgelicht over de gang van zaken en de mogelijkheden tot schadeloosstelling bij de onteigeningen «oor de provincie ten behoeve van de •vegaanleg. De snelverkeersweg «echts toegankelijk voor gemotoriseerd verkeer komt, zoals bekend, vóór "hn huizen, in het midden van de beide nen. Voor het buurtverkeer blijven aan weerszijden van de baan ventwe- ?en> 6.30 meter breed, over, langs, °e restanten van de voortuinen, die dan *ot strookjes van anderhalve meter breedte gereduceerd zijn. Bij de onge- •tjkvloerse kruising met de Julianalaan moet de snelverkeersbaan een breedte Van achttien meter hebben. >.Er op, of er onder" is thans, zowel letterlijk als figuurlijk, een vraag van vitaal belang voor de buurtbewoners, ■jjet gaat er om, hoé de ongelijkvloerse *fuising uitgevoerd wordt: op de snel verkeersbaan verzonken, in een „kuip" V'ordt aangelegd onder de Julianalaan door, dan wel over een viaduct, waar de Willem de Zwijger- en Waldeck Pyr- thontlaanbewoners tegenaan zouden Stoeten kijken. Een viaduct zou de thans merendeels riante huizen niet al teen aanmerkelijk in waarde doen dalen, maar ook, naar de bewoners vrezen, vrijwel onbewoonbaar maken en het ni veau van een gehele woonwijk onher stelbaar schaden. Zodra bekend werd, dat de Provin ciale Waterstaat het plan koesterde de weg als een soort van luchtbrug op pijlers aan te leggen, zijn de buurt bewoners actie gaan voeren. Zij heb ben adressen gezonden naar Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en naar de gemeenteraad van Bloemen daal. Het laatste heeft, naar men weet, tot gevolg gehad, dat de raad rich tijdens zijn laatste zitting una niem schaarde achter de voorkeur van de bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwij- gerlaan voor een „kuip" boven een viaduct. De vraag of de snelverkeersweg ,,op of onder" het niveau van de buurt zal komen, kon gisteravond in „Bloemen- heuvel" uiteraard niet beantwoord wor den. De bijeenkomst had een voorlich tend karakter, dat zich evenwel be paalde tot de financiële sehadeloosstel- htigs-aspecten van de zaak. Omdat de Snelverkeersbaan een provinciale weg jvordt, kan het gemeentebestuur bij de kwestie „er op, of er onder" niet veel Uitrichten, maar het heeft de bewoners van de beide lanen wel alle steun toe gezegd bij hun actie. Het actie-comité zal met alle hem ten dienste staande middelen blijven ijveren voor een .kuip" en het heeft zich verzekerd van juridische steun van de advocaat mr. dr- P. J. Witteman. Wat de schadeloos stelling en de onteigeningsprocedure betreft, wordt het gemeentebestuur ge adviseerd door mr. Van Doorne uit Am sterdam. Wat de voortuintjes betreft maakt het Voor de omwonenden van de geprojec teerde provinciale weg niets uit of er ®en viaduct dan wel een „kuip" komt. •m beide gevallen raken ze evenveel grond kwijt. Met smalle voortuintjes kunnen de belanghebbenden zich wel verzoenen, mits zij een redelijke scha devergoeding krijgen, ook voor de waar devermindering van de huizen. Sinds bekend werd, dat de snelverkeersweg 'die de plaats zal innemen van de ele- gante sloot-vijver van de Willem de ^wijgerlaan en van het welverzorgde gazon van de Waldeck Pyrmontlaan) de Julianalaan ongelijkvloers zou krui- >?h, had iedereen gedacht aan een kuip. j?6t leek voor de hand liggend, dat niet Julianalaan, maar wel de ontworpen k'sg zou moeten „zakken" bij de krui dig a niveau. Pijnlijk was dan ook de verrassing van de buurtbewoners, toen ?e van het provinciale luchtbrug-plan "Oorden. De luchtbrug zou, de op- en afritten meegerekend, een lengte van ongeveer doO meter krijgen. Twaalf meter voorbij ?e uitmonding van de Prins Maurits- 'aan op de Willem de Zwijgerlaan en dP een zelfde afstand ten aanzien van «e kruising Oranje Nassaulaan-Wal- Qeck Pyrmontlaan zouden de op- en af- uten van het viaduct beginnen. Bij de Julianalaan en de Oranje Nassaulaan ?ou het een doorrijhoogte van 4.20 m vf bgen. Tussen Julianalaan en Oranje j dssaulaan zou de weg boven de Wal dek Pyrmontlaan op pijlers komen en ue rmmte er onder zou betegeld moe- }v°rden. omdat er niets kan I.„Jen' Verderop zouden de omwonen- moeten afstaan .Vast staat, dat de drie huizen onder één kap op de zuidelijke hoek Waldeck Pyrmontlaan-Juliana laan gesloopt moeten worden. De Ju lianalaan zou niet plaatselijk verbreed hoeven worden, aldus het bezwaar schrift, indien de kruising als een „kuip" wordt aangelegd. Bovendien is het voor de verkeersveiligheid en voor het oversteken van de schooljeugd van belang, dat een „kuip" het uitzicht op het kruispunt niet belemmert. Wanneer de „kuip" er zou komen, zou dat voor het verkeer in de Oranje Nassaulaan zeer weinig bezwaar opleveren, indien het via de ene parallelweg werd afge bogen tot dicht bij de» Julianalaan en daar de verzonken weg kruiste, om via de andere parallelweg weer de Oranje Nassaulaan te bereiken. Het verkeer heeft daarbij het voordeel van onbe lemmerd uitzicht. De situatie bij de Prins Mauritslaan leverde dan in het geheel geen moeilijkheden op. De kosten van de verbinding van de snelverkeersweg Wagenweg - Zijlweg met de Delftlaan ter hoogte van de Heussensstraat zouden in totaal (het ophogen van de spoorbanen inbegre pen) zeker twaalf tot vijftien miljoen gulden bedragen. De provinciale water staat geeft de voorkeur aan het via duct-plan het enige, dat naar ver luidt, uitgewerkt is omdat het één miljoen gulden goedkoper is dan een „kuip". In de conclusie van hun be zwaarschrift merken de bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan echter op, dat Gedepu teerde Staten bij het eventueel verge lijken van het viaductplan met het pian voor de „kuip" bij het eerste wel een redelijke som zouden moeten in-calcu- leren voor vergoeding van de dan ab normaal grote waardevermindering, of voor aankoop van de huizen langs de viaductweg. Bij het tegen elkaar afwe gen van beide plannen moeten G.S. echter, aldus de omwonenden, vooral zeer zwaar laten wegen het nooit te ver goeden verlies aan woongenot en de ontwaarding en onherroepelijke ontsie ring van een geheel woonkwartier. In de gisteravond op „Bloemenheu- vel" gehouden bespreking heeft de bur gemeester van Bloemendaal verklaard zich geheel te stellen achter de ver langens resp. bezwaren van het actie comité. Hij is een voorstander van een „kuip" onder de Julianalaan door. Men moet thans afwachten of de Prov. Wa terstaat zijn plannen wil wijzigen, doch dient er rekening mee te houden dat deze instantie haar viaductproject zal doorzetten. Er zouden nog twee moge lijkheden zijn om dat ongedaan te ma ken: via de rechterlijke macht of via een beroep bij de Kroon. Voorts werden het juridische advies van mr. van Doorne besproken en het nieuwe plan van jhr. ir. De Ranitz. Mr. dr. P. J. Witteman voerde het woord als advocaat van het actie-comité. De bij eenkomst werd besloten met een zitting van het actiecomité ter bespreking van onteigeningsaangelegenheden. Elk jaar op 6 januari viert de Katho lieke Arbeiders Jeugd haar Internatio nale Dag. De dag staat dan heel speciaal in het teken van de verbondendheid der werkende jongeren in alle delen van de wereld. Met name wordt de aandacht gevestigd op de noodlijdende situatie van de jonge arbeiders in de onderontwikkelde gebieden. Vanzelfspre- kendblijft het dan niet bij besprekingen en bijeenkomsten, er wordt ook daad werkelijk geholpen. Dit jaar staat Afrika in het brandpunt van de aktiviteiten, Afrika waar door de ontzagwekkend snelle industrie der groei duizenden arbeiders naar de grote centra worden getrokken, die vaak zon der onderwijs te hebben genoten, totaal onvoorbereid, onder de meest erbarme- lijke omstandigheden te werk worden gesteld. Sinds enkele jaren werken daar jon gens en meisjes uit verschillende Euro pese landen- Leiders en leidsters, die kontakten leggen met de Afrikaanse jorlge arbeiders en arbeidsters en op alle mogelijke manieren, met alle mo gelijke middelen proberen hen te hel pen bij hun groei tot volwaardige Christen-arbeiders. Bovendien steunen zij de missie door het helpen bouwen van kerken, scholen, ziekenhuizen enzovoort. Uit Nederland zijn reeds 25 jonge vakmensen op ver schillende plaatsen werkzaam. En hun aantal groeit. Binnenkort vertrekt een nieuwe groep, waaronder ook 2 Haar lemse jongens, die net als de anderen, twee jaar, zonder loon te ontvangen, in de missie zullen werken. De uitzendingen worden mogelijk ge maakt door de thuisblijvers die in hun omgeving voor deze aktie zoveel mo gelijk belangstelling proberen te wekken en met hun wekelijkse of maandelijkse bijdrage voor het nodige geld zorgen. Maar hun aantal is nog veel te klein en de middelen te ontoereikend om op grotere schaal hulp te bieden. Daarom zullen op 6 januari, de jon geren uit alle delen van de wereld, waar dit mogelijk is, een uurloon afstaan aan de Internationale Kaj ottersbeweging. De Haarlemse V.K.A.J. en K.A.J. wil len bij deze wereld-uurloonaktie niet achterblijven én zal zich in de komende week enthousiast inspannen om de aktie ook in onze stad tot een groot succes te maken. Dat zij daarbij rekent op de steun van alle werkende jongeren uit Haarlem en omgeving, behoeft verder geen betoog Met buitengewone belangstelling heb ben wjj gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg de film „La passion de Jeanne d'Arc" gevolgd, welke onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" werd gedraaid. Wie de raad van de inleider-filmcriticus B. J. Bertina om „het oog goed te luisteren te leggen" opvolgde, kon genieten van een indrukwekkend filmverhaal, dat een geheel eigen taal sprekend ver raste door zijn scherpe expressie. De film is reeds dertig jaar geleden ge maakt, in de tijd dus, dat de filmkunst haar eerste jeugd beleefde. De Deense regisseur Carl Th. Dreyer moest nog zonder geluid werken en dus zijn kracht alleen zoeken in het beeld. Hij heeft dat echter op zo'n indringende wijze ge daan, dat de film nu nog ongemeen boeit. Het spel der close-ups, de karak teristieke koppen en de suggestieve sfeer, waarbinnen de ver-beelding wei> kelijkheid wordt, hebben de film een klassiek stempel meegegeven, dat haar ook in onze dagen en in de toekomst een belangrijke plaats in de ware film kunst geeft. Met deze aantekeningen moeten wfl volstaan. Het heeft geen zin uitvoerig op het verhaal van Jeanne d'Arc in te gaan, en wat voorts de film zelf be treft: men moet haar zien, of beter nog: Ondergaan, om te begrijpen, wat wij hier in woorden hadden willen zeg gen. De avond werd namens het bestuur geopend door de heer H. van Haaren. Advertentie Advertentie MAKELAARDIJ Haarlem - Kruisstraat 9 Telefoon 14306 - 13660 Herenhuizen - Bungalows - Kantoor-, Winkel- en bedrijfs- Villa's Flats f ffiiinci. panden te koop gevraagd. Advertentie Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. tabletten, poeders, cachets! Met ingang van 1 januari 1959 is in Haarlem de nieuwe verordening op de begrafenisrechten van kracht ge worden, die onlangs door de gemeente raad werd goedgekeurd. Voor degenen die en mee te maken hebben betekent dit een belangrijke wijziging van de be staande toestand. De zogeheten „koop graven" zijn afgeschaft, zodat men enkel nog slechts graven kan huren. Boven dien is het klassestelsel afgeschaft, om dat dit niet meer zou passen in deze tijd. Het gevolg van een en ander als mede van de stijgende onderhouds kosten van de begraafplaatsen is echter wel, dat de begrafenisrechten aanzienlijk verhoogd zijn. Wie voor heen voor de tijd van 10 jaar een al gemeen graf huurde, behoefde daarvoor, inclusief de begrafenis zelf, 19,50 te betalen. Dat bedrag is nu 103 - ge- Zljnde l 37- voor de grafhuur en 66,- voor het begraven. Voorheen kon men voor 100,- een familiegraf huren voor de tijd van 30 jaar. Dat gaat nu 333,- kosten. Daar komen dan nog de begrafeniskosten bij, die voor heen 33,- bedroegen, maar thans 82 - De gemeenteraad heeft deze aanzien lijke verhogingen goedgekeurd, mede omdat men ervan mag uitgaan, dat een ieder tegenwoordig tegen de kosten van begraven verzekerd is. Het is dus zaak, dat men deze verzekering zodanig in richt. dat de sterk verhoogde kosten straks volledig gedekt worden. Men zal er dus aan moeten denken de premie tijdig te verhogen. Van vrijdagavond 13 februari tot zon dagavond 15 februari is op de Tilten berg te Vogelenzang een samenzijn voor jonge vrouwen, waar zij haar kennis van en liefde voor de H. Schrift kun nen verdiepen onder leiding van pater dr. L. Terstroet SMM, uit Nijmegen. Voor beide weekends worden nadere inlichtingen gaarne verstrekt door: Me juffrouw B. Timmerman, de Graal, Zil- kerweg 38, Vogelenzang. De intergemeentelijke samenwerking in de bollenstreek? Er wordt de laatste tijd veel over gesproken en de goede wil schijnt, in sterker mate dan tot nu toe het geval is geweest, aanwezig te zijn. Zo heeft men tijdens de egrotingsbehandeling in de Lissese raad heel duidelijk gezegd, dat men verder moet kijken dan de gemeentelijke grenzen en dat het intergemeen- sc. appelijk belang moet prevaleren. Geen maand later deed de gemeente 1 egomaan de omliggende gemeenten het voorstel gezamenlijk de land- sc appehjke verzorging van de bollenstreek ter hand te nemen. Verder is e geen geheim, dat men doende is een strandschap te creëren, nu de nieuwe weg naar de zee volgend jaar in gebruik zal worden genomen en ingewijden weten, dat men in bepaalde kringen de stichting van een indus- riescnap bollenstreek ook zou toejuichen. Wie echter na dit alles mocht menen, dat, er tot nu toe nooit veel aan die samenwerking is gedaan, is er i\faS a s?ciaa terrein vonden Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwykerhout en Voorhout elkaar reeds door de stichting van De Werk- £lV°°r lichamelijk en geestelijk gehandicapten in Sassenheim. Een be- hohhoTi W6r aa waar momenteel 68 gehandicapten de arbeidsvreugde nlantsPTfeV°n en hervonden en waar men graag nog een twintigtal zou plaatsen, wanneer mener maar plaats voor had. In de beschutte werkplaats in Sassen heim hebben tal van bollenstrekers hun arbeidsvreugde gevonden of hervonden. Verschillende grote bedrijven in het land sturen regelmatig belangrijke op- drachten. Helaas blijven de bollenbe drijven nog altijd in gebreke. Wagenweg 11, Haarlem, Tel. 12924 Met de gemeentesecretaris van Sas senheim, de heer G. A. van Stolwijk, de directeur van De Werkplaats, de heer P. C. Rodenburg, en met de heer G. F. B. Maas, de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Lisse, hebben we een rondwandeling door deze werk plaats gemaakt en diverse bijzonderhe den vernomen. Het arbeidsbureau zette de eerste stappen. Men legde contacten met gemeentebesturen en trof in de ge noemde gemeenten overal gewillige oren. En zo kon het gebeuren, dat men al vrj gauw spijkers met koppen kon slaan; de gemeente Sassenheim, die een deel van een schoolgebouw ter be schikking had en die gezien de be reikbaarheid en de busverbindingen jet gunstigst was gelegen, werd uitver koren om De Werkplaats binnen de grenzen te krijgen. Drie en een half jaar geleden vond de officiële opening plaats en sindsdien hebben enkele tien tallen bollenstreekbewoners hier ar beidsvreugde kunnen vinden of hervin den. Sindsdien zijn ook diverse minder valleden weer afgevloeid naar het ge wone bedrijfsleven. Intussen is het zo, dat men met ruim te moet woekeren. Sterker: het is meer ï=,an,,7 een"maar"een_teRort"aan"ruilTl te- De Werkplaats is, zoals gezegd, geves tigd m een schoolgebouw. Het was, om te starten zeer geschikt. Nu De Werk plaats,, van de grond is gekomen", nu men ziet hoezeer de inrichting voldoet aan een werkelijke behoefte, nu het in de ipn der verwachtingen ligt, dat de vraag om geplaatst te worden stellig met zal afnemen, nu wordt het tijd, dat vest wordt in een gebouw dat hiervoor geschikt is. De vraag zal dan gelijk aan de orde komen in welke plaats de nieuwe be schutte werkplaats eventueel zal moe ten komen. Welk werk er in Sassenheim wordt verricht? Een opdrachtgever van for maat is de Nederlandse Spoorwegen. Alle foto's die men in de treinen ziet, worden in de beschutte werkplaats in het dorp van jhr. mr. Sandberg van Boelens ingelijst en geplakt. Een groot levensmiddelenbedrijf uit de Zaan streek Iaat hier suiker verpakken niet minder dan 35 ton per week. 35.000 zakjes van 1 kilo worden in zes dagen gevuld. Verder worden er wasmachine motoren gemonteerd: worden honder den en nog eens honderden armleggers voor de spoorwegen gemaakt, monteert men 1500 stekkers en honderden scha kelaars en andere elektrische appara ten per week. Sinds drie en een half jaar heeft men ook een afdeling snel binders. Enige honderdduizenden heeft men er gemaakt. Zelfs de dozen waar in deze handige dingen worden ver pakt, worden in deze werkplaats ge- met. 6 We menen te weten dat het stich tingsbestuur plannen in deze richting 1]? I5aa'i heeft en het is niet uitge sloten dat de gemeenteraden der zes betrokken gemeenten er binnen niet al te lange tyd meer over zullen horen. kriip-prin r^e snelyêrkeersweg het uitzicht HendHkl«*«een aarden öam. De Prins ESSriklaan,zou m tweeën worden ge knipt, ook al zou de kruising dal? Ie- Ujkvloers zjjn omdat de provinciale weg ËS-5- Ults,uitend voor hét snelvei> In hun bezwaarschrift aan Gedepu- itfii e staten tegen het viaduct-plan «enen de bewoners van de Waldeck pyrmontlaan en de Willem de Zwiieer- elg?; k3.1 daardoor niet nlleen hun den elangen geschaad zouden wor- i-ona "Jaaï 00k die van de gehele buurt duit Julianalaan en „dat een via- dat^de buurt dermate zal ontsieren, W-on e ontwaarding van de gehele deil wt)k tot het ontoelaatbare zal wor- v0' 0pgevoerd-" Voorts zetten zij uit woon?®? .concreet uiteen, hoe het duit 2 m de hulzen langs het via- deren °Prjtten ernstig zou vermin- Zouden geheel zou verdwijnen. Zo aldus hil zware Diesel-vrachtwagens, 2®nluist oneaWaharSCthrift' b« vele hui- tberramen Pmot hoogte, van de slaapka- viarinothin- t veel lawaai tegen de he gmtf roSikT n kk6n - daarb« <"k" die kamers S Ultstotend, zodat mers' ^ebruikf zouden u3ls "s,aaPka" en geen raam rnO» 2n kunnen worden gezet. meer kan worden open- Juneanalaaneb1i T ïet -vïaduct zou de Roeten worden n* £o1Smg verbreed De K.L.M. wil in Haar lem een plaatselijke afd. oprichten, waarvan alleen grote mannen en grote vrouwen lid kunnen worden. „Groot" wil zeggen, dat de dames minstens één meter tachtig, en de heren één meter negentig lang moeten zijn, want K.L.M. betekent in dit geval „Klub (van) Lange Mensen". Eenieder is welkom in dit selecte ge zelschap, mits hij niet onder de maat is. Het doel van de „klub" (zo mag het ook in de nieuwe spelling) is voor al de behartiging van de eigen belangen van lange mensen, die door hun licha melijke uitzonderlijkheid soms danig in de knel ra ken. Nog afgezien van flau we grapjes, die altijd weer te hunnen koste gemaakt worden, is het leven voor lange mensen duurder dan voor hun „confectie-broe- ders en -zusters", omdat bij voorbeeld kleding en schoei sel naar maat altijd al kost baarder is, waarbij voor de „lange maten" altijd nog een tien tot vijfentwintig pro cent bijkomen. Hoe meer le den de K.L.M. krijgt, des te beter het er voor de lange mensen op wordt. Dinsdag avond 13 januari wordt in de bridgezaal van café-res taurant Brinkmann aan de Groote Markt de oprichtings vergadering belegd voor een Haarlemse afdeling, waar ongetwijfeld de slo- gan „lange mensen, verenigt II" te horen zal zijn. Met onze luchtvaartmaat schappij heeft de K.L.M. méér dan alleen de initialen gemeen. „We zoeken het al lebei hogerop" antwoordde K.L.M.-direkteur Aler nog geen jaar geleden, toen de pas opgerichte „klub" hem verzocht dezelfde afkorting te mogen gebruiken. Wat de lange mensen willen, is niet gering. Er moet meer re kening met hen gehouden worden, r.iet alleen wat kle ding en schoeisel betreft, maar ook bijvoorbeeld in schouwburgen en openbare vervoermiddelen, om van le- dikanteh maar te zwijgen. De K.L.M., die 6 februari 1958 in Amsterdam met vijf entwintig leden werd op gericht en er thans twee honderdvijftig telt, heeft al het een en ander voor haar 'eden bereikt. De schoenen van een K.L.M.-mer (maat 56) kostten voordat hij lid werd 150 gulden omdat ze als maatwerk vervaardigd moesten worden. Nu betaalt hij nog maar negenenveertig en een halve gulden, op vertoon van zijn lidmaat- schaps-diploma (met foto) Er is namelijk al een Ne derlandse fabrikant, die -choenen tot maat 60 maakt. Een aantal confectie-fab:-i- kanten heeft de K.L.M. toe gezegd, dat ze, zodra er dui zend verenigde lange men sen zijn, meer keus kunnen geven wat hun speciaal ver vaardigde lange mensen-kle- ding betreft. Verder staan bijvoorbeeld nog acties op het program voor langere ledikanten, lakens en dekens. Hoewei de „klub" (voor lopig) een nogal strijdvaar dig karakter heeft, is ze ook een gezelligheidsorga nisatie. Er is op het ogenblik al een vijftal Haarlemmers lid van, die de contactbij eenkomsten in Amsterdam bezoeken, welke op gezette tijden gehouden worden. Dat onderling contact voor lange mensen nuttig is, hoeft wel geen betoog meer. Het is voor sommige veel- geplaagden een ware verade ming. Voor iemand, die door zijn bovenmaatsheid altijd een mikpunt is voor kennis sen en collega's, die steeds met „lange" wordt aange sproken, is het een speciale sensatie te vertoeven temid den van gelijk-matigen of langeren. Niemand minder dan de langste man ter wereld is K.L.M.-lid: een Am sterdamse caféhouder, die 2.42 meter meet. De mees ten variëren echter in lengte van 1.95 tot 2.10 meter. Een andere attractie is, dat vrij wel alle lagen der bevolking in het lange gezelschap ver tegenwoordigd zijn. Het jongste lid is bijvoorbeeld 19 jaar, maar er zijn ook lange grijsaards en rijzige oude da mes, dienstplichtige militai ren en officieren, kantoor bedienden en gegoede zaken mensen. Opvallend is, dat de vrouwen er in de meer derheid zijn. De verhouding mannen-vrouwen is onge veer 35 tot 65. Er zijn bij voorbeeld dames, die K.L.M.- Iid zijn, maar hun man thuis moeten laten, omdat hij te klein is. Het omgekeerde komt ook voor. Al met al is de geest in de „klub" allesbehalve iaag-bij-de- gronds of platvloers. Niemand neemt er de in elkaar gedrongen en voor overgebogen houding aan, die men vaak bij langere men sen ziet. Allen houden zich fier rechtop. De dames dra gen er naaldhakken, omdat het hun niets kan schelen, of ze dan nog langer lijken, i Hoogland' en ze hoge hakken nu een maal mooi en sierlijk vin den. Er zijn er zelfs, voor wie de K.L.M. de enige ver eniging is, waarvan ze lid kunnen zijn. Een ruim twee meter lange jongeman was bijvoorbeeld lid van twee verenigingen, waar hij tel kens weer het onderwerp was van grapjes, die even redig aan de duur van zijn lidmaatschap een steeds lan gere baard kregen. In arren moede bedankte hij tenslot te als lid, zich voornemend nooit meer lid van een ver eniging te worden. Tot de K.L.M. kwam Hoe beperkt men in de ruimte zit blijkt wel uit het feit, dat een deel van de cantine als werkplaats moet worden gebruikt en dat men de gangen als op slagruimte heeft ingericht. Nogmaals: als ruimte om te starten was deze school uit de vorige eeuw geschikt. Thans is de toestand zo, dat men zon der overdrijving mag zeggen, dat het nu de hoogste tijd wordt, dat men een betere, een doelmatiger en ook sfeer voller ruimte krijgt. Wat de leiding van De Werkplaats wel heeft verwonderd is, dat er uit de bollenstreek zelf schijnbaar zo weinig behoefte is om werk uit te besteden. Met name in het bollenvak en speciaal de exportbedrijven doen werk, dat ze vermoedelijk beter kunnen uitbesteden- bundelen adresseren, plakken van kleurenplaatjes, enz. Voor het overige zou men in Sassenheim ook heel goed bollen kunnen tellen en verpakken in doosjes. Er werken verschillende arbei ders, die een belangrijk deel van hun le ven m het bollenvak hebben doorge bracht en die waarempel wel weten hoe ze een hyacint, een tulp of een narcis moeten behandelen. Het .you wellicht ook beter zijn, wanneer een werkplaats m de bollenstreek in de eerste plaats kon draaien op het natuurlijke achter and. Thans moet het werk van elders komen: uit Den Haag, uit de Zaan streek, uit Utrecht, enz. Precies 25 jaar geleden, 4 januari 1934, kwam het zwart op wit te staan op het Heemsteedse raadhuis; de heer H. Walet was in vaste dienst getreden van de gemeente, bij de dienst open bare werken, afdeling bos en plantsoe nen. Nu kent diezelfde dienst de heer Walet als technisch ambtenaar, hoofd van de dienst bos en plantsoenen. En in die functie is het eigenlijk de heer Walet, die verantwoordelijk is voor het wijd en z{jd bekende fraaie aanzicht van de gemeente. Een groot deel van zijn leven bracht de heer Walet tussen bloemen en bo men, koetjes en kalfjes door. Misschien voelde hij daarom weinig voor een offi cieel feest bij zijn jubileum, waar de bloemetjes eens buiten gezet zouden wor den en verschillende sprekers een grol te boom zouden hebben opgezet over de vele kwaliteiten van de jubilaris. Een jubileum in besloten kring dus, op verzoek van de heer Walet met een ontvangst ten raadhuize, waar de bur gemeester hem vanmorgen ontving en een feestelijke bijeenkomst op het kantoor van openbare werken. De bui tenwacht zal zich echter toch niet on betuigd hebben gelaten en velen zullen dan ook wel even aangelopen zijn op het Wilhelminaplein 8, om de man te feliciteren, die door zijn persoonlijke zorgen zoveel voor het Heemsteedse na tuurschoon heeft gedaan. Onder de heer Walet ressorteren een menigte van gemeentelijke instellingen, zoals de hertenkamp, de kinderboerde rij en de volières, de kwekerij en de kassen, het wandelbos Groenendaal en verder de ontelbare plantsoenen, parken borders en groenranden, kris kras door de gemeente verspreid. In het totaal be slaat het groen al een oppervlakte van 102 hectare. De kwekerij zorgt zelf voor alle bloemen en planten. Speciaal de zorg voor de dierlijke gasten van de gemeente heeft de heer Walet heel wat slapeloze nachten be zorgd. De tragedie met de kraanvogel jongen, de eersten welke in Nederland uit het ei kropen, maar ondanks tal- rpke injecties met penicilline en strep- tomicyne toch geen langer leven dan 52 dagen was beschoren. De drama's met de vergiftigde lama's, eerst de eerste vrouw van Guus (de nestor der Heemsteedse lama's) Willy I die echter nog wel twee jongen aan Groenendaal schonk, Bela en Peggy. Ook Peggy moest echter het lot van haar moeder delen en stierf door vergiftiging. De eenzaamheid van Guus was voor bij met de komst van zijn tweede vrouw Willy II, die echter al bij aan komst een belofte inhield, een belofte welke (als feestgeschenk?) juist op oudejaarsavond ingelost werd met de geboorte van Floor, eenegezonde lama- zoon. De zorgen om de lichtvoetige Jo- docus, het hert met avonturiersbloed dat door half Heemstede heeft gezwor ven ondanks klopjachten Van de poli tie en de mannen van Openbare Wer ken, ze waren allen deel van de taak van de heer Wallet. Voor de toekomst is daar eerst de aanleg van fraaie plantsoenen met hees ters en een schat van voorjaarsbloe men, die straks het nieuwe Heemsteed se station een fleurige aanblik zullen geven. Al met al zal de jubilaris wei nig tijd hebben om op zijn zelfgekweek te lauweren te gaan rusten, daarmee, naar wij hopen, Heemstede nog voor vele jaren een verzorgd en fraai aan zicht gevend. De aanloopperiode is nu achter de rug. De bollenstreekgemeenten hebben gezamenlpk een prachtig brok sociaal werk verricht. Maar nu is het tijdstip aangebroken, dat men en niet enkel en alleen uit sociale overwegingen' verder zal moeten gaan. Het stichten van een nieuwe werkplaats zal van de gemeenten ongetwijfeld een offer vra gen Maar zelden zal men zijn geld be ter kunnen besteden dan voor dit doel! Na enige arbitrages werd de uitslag van Zaandam 4—H.W.P.: v. Beyeren— v. Emmerik 0-1, v. Splunteren—Huy- boom 1-0, Schuurman— Pancras De Graaf—Hopman 0-1, Huizinga— V2-y,. v. OmmenHaverkort 1-0, PuntRasing 0-1, Veersmav. d. Velde 1-0, De Jongev. d. Spek 0-1, MolenaarHuneker H-% totaal 4)2-5)4. Door deze overwinning heeft H.WP. thans één punt voorsprong genomen op de IJmuidense concurrent Kijk Uit 2. In de tuinzaal van het Concertge- gebouw in Haarlem geeft de Ameri kaanse neger-bariton Henry Blackmon een zangrecital op woensdag 7 januari. Hij wordt aan de vleugel begeleid door de pianist Koos Bons. Het programma vermeldt klassieke en moderne liede ren, Amerikaanse songs en Negro-Spiri tuals. Henry Blackmon is afkomstig uit de stad Carolina in de Verenigde Staten. Hp studeercie Frans met de bedoeling leraar te worden. Doch vanwege de oorlog moest hij de Shaw-Universiteit verlaten tot na het einde van de kriig In 1944 maakte hij voor het eerst ken nis met Nederland, toen hij in Maas tricht was. Direct na de militaire dienst kwam hp weer op de Universiteit, maar na enige tpd kwam de ommekeer, daar hp muzikaal was en een mooie stem had. Hp kwam op de muziekafdeling van de Howard-Universiteit en deed na vijf jaar examen. Vervolgens werd hp Music Professor aan de Shaw-Uni versiteit. Hp gaf gevolg aan een ver zoek deel uit te maken van de groep der opera „Porgy and Bess". Advertentie Advertentie AMSTERDAlrfSEVAlVRTZO TEI„ 11051 Advertentie Zwitserse Vrijbl. demonstratie aan huis Tempeliersstraat 68, Tel. 21164 BEVALLEN van een ZOON: E. N. Eringa-Steenhuizen, M. M. J. Timmer- man-Hoogeboom, T. de Vries-Dekker, M. E. Drapers-van Santen, G. B. AI- gra-Stulp, W. H. A. Lubbers-Verbraeck, J. C. van der Lubbe-Maerten J. M. Kathmann-Daalmijer, W. A. Berkhof- Hellenberg, J. P. Krippendorf-Visser. BEVALLEN van een DOCHTER: M. A. E. Bogaert-van Brugge, M. Dijkstra- Malipaard, H. M. Engelhart-Beeren- hout, J. M. van den Bosch-van der Hei den H. C. Matenaar-Peters, J. T. Slui ter-Horst, G. T. Reinders-Ottenhoff, A. Kooyman-de Vries, H. A. Klinken berg-Zandvliet, C. A. Kamphorst-Lim OVERLEDEN: J, M. van Bruggen, 8 w„ Hazepaterslaan, A. C. van Brug- genum, 87 j.. Rijksstraatweg. I. P. Vee- nenbos-van Deth, 65 j., Gasthuisvest., A. E. de Braber-van den Eijkhof, 74 j., Paus Leostraat, A. P. Jordan-Broek- mans, 80 j., Aagje Dekenstraat, J. G. Verbeek, 4j., Kamperlaan, J. DE Vries 80 j., M. v. Heemskerkstraat, P. J. Loogman, 65 j., Kamperlaan, E. J. Hendriks, 67 j., Orionweg. Voorkomen ïs beter clan genezen. Be scherm U daarom tegen verkoudheid en keelpijn door af en toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Ze verfrissen tevens Uw adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. In handige platte doosjes a 55 cent bij apotheken en drogisten. IMP. H. TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM Gisteravond hebben de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers in de prachtige Ridderzaal van het Haar lemse stadhuis gerecipieerd om de Nieuwjaarswensen der gemeentenaren in ontvangst te nemen. De commissa ris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en mevrouw Prinsen be hoorden tot degenen die hun wensen kwamen aanbieden. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het burgemeesterlpk paar, maar ook om elkaar een voorspoedig 1959 toe te wensen. Want dat is een van de voornaam ste, en ongetwijfeld ook een van de aan genaamste nevenmogelijkheden van de traditionele Nieuwjaarsreceptie. Heel Haarlem ontmoet heel Haarlem bij zulk een gelegenheid. Een groter aantal he ren dan fn voorgaande jaren had zich in het plechtige jacquet gestoken en de dames waren met passende zorgvuldig heid aangedaan. Voor het laatst leidde hoofdbode J. Meyer de bediening op de Nieuwjaars receptie. In februari gaat hij met pen sioen. Vele habitué's van het stadhuis hebben hem dan ook reeds ten afscheid de hand gedrukt. De Nieuwjaarsreceptie leek gisteravond drukker bezocht dan andere jaren. Men bleef zo leek het tenminste iets korter „napraten", er was een groter doorstroming van hoge en minder hoge gasten, die al om half negen in groten getale waren versche nen. Pas tegen half elf liep de Ridder zaal leeg. Advertentie LANGE VEERSÜRAAT 10 TEL 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3