KEIZER AUGUSTUS en het Nederlands Belastingmuseum Ook de fiscus kent zijn eigen poëzie Van smokkelbijbels en een heffing op haarpoeder Zijn vrouw en stiefdochter mishandeld Ridderorde voor Adenauer van Akense carnavalsvereniging SoS&s rc&ar,,n h-v,r-1 s a ?s*p"' Vertrouwen in eigen kracht VOEDSELBEDERF Bijna f 42.000.- verduisterd „Tegen de dierlijke ernst Bejaarde vrouw door een auto gegrepen Ook burgemeester van Maastricht onderscheiden Dordtenaar tot twee maanden veroordeeld „Baaie goed gewerkt" MEDEPLICHTIG AAN MOORD WÊÊÈmÈÈÊÊÊÊêêM ZATERDAG 3 JANUARI 1959 21/2 jaar geëist tegen vertegenwoordiger mmm Plotseling overgestoken Aan haar verwondingen overleden Paus over nioderne kunst Hef heeff lang geduurd voor men bacferiën en schimmels als verwekkers van bederf had ontdekt. Maar er zijn ook nuttige bacteriën! S? ZZl™TnJ^hhm' mo*en hebben In die tijd ging er een bevel uit vanwege keizer Augustus, dat er een volkstelling gehouden moest worden over geheel de wereldMet Kerstmis hebben wij deze woorden, waarmee Sint Lucas zijn Evan gelie begint, weer gehoord, maar het doet zeker wat vreemd aan ze aan te treffen in een gebouw, dat in gebruik is bij een zo uitermate prozaï sche instelling als het dienstvak der Belastingen. De woorden staan namelijk ergens te lezen in het Nederlands Belastingmuseum, een der merkwaardigste instellingen ter wereld en in zijn soort uniek, dat te vinden is aan de statige f arklaan te Botterdam. De verklaring van dit raadsel is, dat keizer Augustus «jn volkstelling vooral uitschreef om te kunnen bepalen, hoeveel belasting gelden hij wel kon heffen van zijn onderdanen. En dit wel zeer nuchtere motief was voldoende om Lucas' woorden een plaats te garanderen in het ■Nederlands Belastingmuseum, waar men ook nog een ander bijbelwoord kan aantreffen: „Geef den keizer wat des keizers is Overigens is een korte tocht door dit gebouw voldoende om de overtuiging te geven, dat zelfs de belasting haar eigen poëzie kent. Ook de fiscus kan "et niet stellen zonder fantasie. Niet slechts de smokkelaars leggen zich toe °P vernuftige lagen en listen om de belastingambtenaren om de tuin te lei den, het is evenzeer de taak van deze beambten om hun listen te doorzien ei evenveel fantasie aan de dag (of .meestal: nacht) te leggen als de sluik handelaren. Van de kelder tot de zol- ?er is dit wonderlijke, niet zo bijster be kende, museum volgepropt met een i'bkgevarieerde collectie plakkaten, por tretten, documenten, munten, zegels en smokkelattributen, betrekking hebbend °P het al even geschakeerde belasting- Wezen. De grondlegger van deze ver zameling is professor dr. J. van der yoel, die vorig jaar aftrad als direc teur van de Rijksbelastingacademie in Botterdam en met pensioen ging. Ook Voor de oorlog had hij zich reeds met 'Ucces toegelegd op het bijeengaren van allerhande voorwerpen en paperassen, die de geschiedenis van de belasting in binnen- en buitenland aanschouwe lijk maakten en tevens aantoonden, dat er ook in dit opzicht niets nieuws is onder de zon. Een der meest waarde volle voorwerpen in zijn toenmalige col lectie was een stuk gebakken klei met tal van inkervingen, dat ten tijde van de Babylonische koning Hammurabi (ongeveer 2000 voor Christus) dienst deed als belastingzegel om de hals van een schaap of geit. Het was een bewijs, dat de eigenaar van het vee zijn pen ningen aan de koning had betaald. Sa men met veel andere kostbare stukken is dit oudst bekende restant van voor christelijke belastingen, vergelijkbaar met de huidige hondenpenning, verlo ren gegaan bij de brand van Rotter dam in mei 1940. Des te meer bewon dering wekt het, dat professor Van der Poel vrijwel direkt daarna alweer nieu we pogingen in het werk stelde om een fiscale collectie aan te leggen, en in de loop der jaren heeft zich het materi aal dermate opgehoopt, dat het toch werkelijk niet geringe gebouw aan de Parklaan zelf te zwaar belast dreigt te worden. Er is bijna geen plekje aan de wand meer vrij, en sommige in teressante onderdelen moeten in moei lijk bereikbare hoekjes worden wegge- smokkeld. En nog steeds groeit de in ventaris aan. Douane-inspecteurs zen den merkwaardige attributen op, die smokkelaars hebben gebruikt om aller lei zaken illegaal over de grens te voe» ren, en de professor, die het directo raat over het museum nog blijft voe ren, heeft hier of daar weer een schil derij ontdekt, waarvan de voorstelling iets met de fiscus uitstaande heeft. In de vestibule van het museum maakt de bezoeker al direct kennis met een treffend staaltje van zelfkennis en te vens van zelfbeklag. Op een bord staat daar het kreuoelrijm: Voorwaar, dit departement is het slechtste van de zeven waar ieder alles vraagt en niemand liefst wil geven. .Nee, populariteit zal de fiscus zich nimmer kunnen verwerven, daarvoor "ebben zijn dienaren het te direct ge munt op wat de burger doorgaans het dierbaarst is: zijn beurs, maar na een bezoek aan het Belastingmuseum zal "ij misschien enige troost kunnen put ten uit de gedachte, dat zijn verre voorvaderen vrijwel rechteloos aan de Willekeur der tollenaars waren overge leverd. De een of andere landheer had maar te bevelen, en zjjn horigen dien oen hem gedwee hun gaven te brengen. En hoe groot de belastingontvangers ?ich in hun autoriteit waanden tot zelfs fa de negentiende eeuw, blijkt uit een Voorschrift van de Groningse beamb te mr. Bernard Wichers aan de belas tingplichtigen. Zij mochten het kantoor niet binnentreden zonder kloppen en eerst op het met luider stem geroe pen „binnen!". Dan waren de arme lieden verplicht de hoge ambtenaar met de volgende woorden aan te spreken: Uw dienaar, mijnheer Ontvanger. Hoe vaart Uedele? Kan ik geholpen wor den?" Tenslotte mocht niemand zo vrij postig zijn op een stoel te gaan zitten alvorens hem dit aangeboden werd. Nee, dergelijke confrontaties zijn niet geschikt om onze genegenheid jegens de fiscus aan te wakkeren. Om de ver ontwaardiging te onderduiken kan een bezoek aan de kelder worden aanbevo len, waar men een vrij afgerond over zicht krijgt van de diverse in het ver leden toegepaste methoden om de dou ane het gevoel te geven gepasseerd te zijn. Tabak, thee, koffie en verdoven de middelen zijn van oudsher de fa voriete artikelen geweest om illegaal te im- en exporteren. Een staaltje van raffinement levert een groot bijbelboek, waarvan de pa gina's in het midden zijn weggesne den en dus een holte vormen, waar in van alles kan worden weggestopt zonder dat de buitenkant hiervan iets doet vermoeden. De ruimte was ge vuld met rookwaar, toen de douane deze schijnheiligheid ontmaskerd. Het boek ligt open bij de trieste ge schiedenis der Sodomiten. Zou de be trapte smokkelaar een gelijkluidend traaie prent uit een werk 9,m t na woord hebben gebruikt bij zijn arres- het karakteristieke gebaar achter ziht wm'Sh/J' nde ontvanger met Een ander klanten9aaZienthten hT de wetten heeft uitgevoerd. Dan dient ook Johannes van den Broek nog ge noemd, die in 1624 het zegelrecht uit vond, waarna zich deze vorm van be lasting als een lawine over alle moge- l«ke artikelen uitstortte. Ook speelkaar ten en kranten zijn lange tijd aan het zegelrecht onderhevig geweest en in de maatschappij van vandaag heeft de fis cus in deze vorm nog een stevige posi tie behouden. De Dordtse rechtbank heeft een 38- jarige orgelman uit Dordrecht, ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft 19 december terechtgestaan, omdat hij zijn vrouw en zijn zestienjarige stiefdochter ernstig had mishandeld en bovendien, omdat hij getracht zou hebben zijn vrouw met een sjaal te wurgen. Omdat de vrouw, wat dit laatste be treft, niet tegen haar man wilde ge tuigen, kwam de poging tot moord niet wettig en overtuigend vast te staan. De mishandeling werd wel bewezen. De orgelman had onder meer zijn stiefdochter met een broekriem afge ranseld. De officier van justitie had voor de mishandeling acht maanden gevangenisstraf en ter beschikking, stelling van de regering geëist. Een 59-jarige vertegenwoordiger uit Molenaarsgraaf heeft kans gezien in de jaren 1953 tot 1958 een bedrag van 41.789,92 te verduisteren ten nadele van de coöperatieve landbouwvereni- ging Samenwerking te Giessenburg in welker dienst hij is geweest. Hjj pleegde bij de inning van aan Sa menwerking toekomende gelden 58 maal verduistering of valsheid in geschrifte, waar oplichting op volgde. Hoe het mo gelijk is geweest dat de man vijf jaar ang zijn gang kon gaan, terwijl er toch tientallen open posten in de boeken voorkwamen, was een vraag, die op de zitting van de rechtbank te Dordrecht, waarvoor verdachte vrijdagmiddag moest terechtstaan, aan de orde kwam. De officier van justitie wilde dit overi gens maar liever buiten beschouwing laten. Hij eiste, omdat ook hij een voor beeld gesteld wilde zien, een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden. Verdachte gaf de feiten toe. Hij was gearresteerd op Schiphol, toen hij uit het vliegtuig stapte, dat hem en zijn vrouw van een vakantie reis naar Amerika in Nederland had teruggebracht. Zijn vrouw was tot het maken van een reis naar Amerika in staat gesteld daar zij een prijsvraag ge wonnen had en haar man die toch over genoeg geld beschikte, had haar ver gezeld. Een ander had toen zijn werk gedaan en de vreemde manipulaties van zijn collega ontdekt. Uitspraak 17 januari. Het boek Genesis houdt plotseling op om plaats te maken voor een gapende ruimte, zeer geschikt voor het opbergen van smokkelgoed. is een dienblad met dubbele bodem, en aan de muur hangt een vriendelijk teddybeertje, dat, aan den lijve ge fouilleerd, thee bleek te bevatten in plaats van de gebruikelijke houtwol. In Zeeuws Vlaanderen is in de oor log een vrouw aangehouden, die een ^«rwyroot Liggen in de kelder van het Nederlands belastingmuseum twee douanebeambten in hinderlaag. uitgehold tarwebrood bij zich droeg met daarin vet. Het legt in de vitrine nog steeds getuigenis af van de be nauwing uit die tijd, evenals een le men kruik met dubbele bodem, die van boven met melk, maar voor het grootste deel met tabak was gevuld, Hier en daar heeft het Belasting museum iets weg van 'n panopticum. In een nis van de kelder staat de bezoeker plotseling voor een roman tisch tafereel: twee douanemannen hebben zich verdekt opgesteld achter 'n bosje, in afwachting van de smokke laarsbende, en elders wacht een be snorde ontvanger in Napoleontische kledij zijn cliënten op. In een der 18 zalen en vertrekken van het Nederlands Belastingmuseum staart u het portret aan van Kenau Simonsd. Hasselaar, dapper verdedigster van Haarlem tegen de Spanjolen. Hoe is de. ze vrouw hier zo verzeild geraakt? Wel, als beloning voor haar moed mocht zij in Arnemuiden de belastingpenningen innen op turf, en aldus is Kenau de eerste vrouwelijke ontvanger, waarvan onze geschiedenis gewaagt. Men kan in het Rotterdamse museum ook de oor sprong ontdekken van de personele be lasting, die namelijk is ontstaan uit het middeleeuwse haardstedegeld. De bur gerij mocht zich binnenshuis wel war men aan een open haardvuur, maar moest zorgen, dat ook de fiscus er warmpjes bij bleef zitten. Maria van Hongarije gaf als landvoogdes in 1537 Amsterdam last om van iedere burger per jaar 1,- haardstedegeld te vorde ren, want een op te richten voetleger van 30.000 man zou per jaar 1 miljoen gulden kosten. „Ik stel niemand vrij, noch geestelijke noch grote heren noch arme lieden", zo voegde de vorstin er nog aan toe. Een vroegere vorm is nog de huslotha, eveneens een soort schoor steenpenning. Dat was ook de tijd, waar in de grondbezitter voor zich het wind en schietrecht opeiste. De molens draai den immers door de wind, die over zijn terrein streek, en derhalve dienden de pachters voor deze omstandigheid te betalen. Van een belasting op pijpen van ééntiende der waarde, ingevoerd in 1674 en spoedig daarna weer geannuleerd, behoeft men niet zó vreemd op te kij ken als men weet, dat België eerst in 1951 de belasting op sigarettenaanste kers afschafte. Maar wij kunnen ons voorstellen, dat de burgerij zich om streeks 1811 de haren wel heeft kunnen uitrukken van ergernis, voor zover al thans nog aanwezig. Toen immers werd een heffing gesteld op het dragen van haarpoeder, waarbij de belastingdienst profiteerde van de opnieuw en vogue geraakte pruikentooi. Er is trou wens aan de Franse tijd een geheel aparte zaal gewijd wegens de talrijke veranderingen die zich toen op 't dienst vak der belastingen voltrokken. Van Alexander Gogel, de grondlegger van het huidige belastingstelsel, hangt een groot portret, evenals van Appelius die De commandant van de vrijwillige brandweer in Driebergen-Rijsenburg, die in de kerstweek opdracht gaf met een ladderwagen uit te rukken teneinde een wit poesje te redden, dat niet meer uit een hoge boom naar beneden durfde, kreeg dezer dagen een nieuwjaarsgroet uit Zuid- Afrika toegezonden, waar men van het voorval had gelezen. Deze groet was getekend door een aantal Zuid- afrikaanse dierenvrienden, die er bij geschreven hadden: „Dis baaie goed, gewerk om die kleine poes nie in die grote boom te late sit nie." De directeur van het museum re kent het zich tot een eer om alle ontwik kelingen in het Nederlandse belasting wezen nauwkeurig te registreren. Dus is ook het portret van oud-minister Hof- stra present. Maar of dit slechts histo rische waarde krijgt, hebben we af te wachten. Sijmen blijft toch wel betalen... Vrijdagmiddag is in Leeuwarden- j vel"keersongeluk gebeurd met dodelijke afloop. Een personenauto, reed een te Leeuwarden woonachtige dame de 78-jarige mevrouw E. Dupont, stak Ern<,?f«Pi°tSel^g de °vfTr Indonesië - Sir Leslie Fry, de Britse stak. Ernstig gewond werd het slacht- gezant in Boedapest is bennema offer per ambulance-auto naar het Imbassadeur in Indonüië Hif^ai Slade0nioonnvhflniSdOVergeHraCht'i,Waar Ze £iakarta D- F. Macdermót opvolgen Adenauer houdt wel van een grapje. Dat is de reden waarom de Akenaren hem hebben onderscheiden met de „Orde tegen de dierlijke ernst". Hier ziet men de kanselier tijdens een va kantie aan de Rivièra op een ezeltje, daarmee allen tartend, die grapjes willen maken over kanseliers en ezels. (Vervolg van pagina 1) zich een program-partij. In tegenstel ling tot b.v. de K.V.P., welke zich een beginsel-partij noemt. Nu is het duide lijk, dat er geen beginsel-partij denk baar is zonder een concreet werkpro gramma. Voor ons is het daarnaast moeilijk ons een program-partij in te denken, die dat program niet laat steu nen op een aantal (maatschappelijke) beginselen. Het verschil zal hem waar- Paus Joannes XXIII heeft vrjjdag op een audiëntie voor leidende figuren van het internationaal instituut voor litur gische kunst als zijn mening uitgespro ken, dat men niet afwijzend mag staan tegenover de moderne kerkelijke kunst. De Paus wil, evenals zijn voorganger Pius XII, de nieuwe kerkelijke kunst aanmoedigen, als deze getuigt van een eerlijke geest. Trek niet zonder meer ten stride tegen moderne kunst, zo zei hij. Geef haar vertrouwen en beoordeel haar met kalmte. Hij voegde er echter aan toe, dat dit niet geldt voor dwaze avantgardistische richtingen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier dr. Adenauer, drager van talloze buitenlandse onderscheidin gen en aan wie welhaast twintig ere doctoraten zijn verleend, heeft nu een ridderorde gekregen, die hem ongetwij feld veel vreugde zal bezorgen. De Akense carnavalsvereniging heeft hem n.l. de „Orde tegen de dierlijke ernst", die zij elk jaar verleent voor humor en menselijk begrip in het ambtelijk leven, voor het seizoen-1959 toegekend. Het is nog niet zeker, of de bonds kanselier op 25 januari a.s. op een plech tige 'zitting der vereniging de orde persoonlijk en met een geestrijk speech- je in ontvangst zal kunnen nemen. «HÏwÜrS» d°°L^e A^nje vereniging ut,Km5elel, V„SCI1U zal Ilcra wam- persoo",llJtheden "jf het schjjnlijk daarin zitten, dat een begin- Maastrirhtrf^nïv,«'J5i«neester "2" sel-Parta niet alleen weet wat ze wil, Maastricht, dc Viceoorzitter van de maar vnnral waaróm 7o Haf wil Wat Bondsdag Becker (die de bondshoofd- stad Bonn kwalificeerde als „een oase, waar een regeringsKaravaan uitrust op weg naar Berlijn") en de andere bonds- dag-vicevoorzitter en S.P.D.-hoofdbe stuurder prof. Carlo Schmid. Van de bondskanselier, die maandag 83 jaar wordt, zijn ontelbare grappen en geestigheden bekend. Wat de Akense carnavals-vereniging wellicht aanlei ding kan hebben gegeven tot de ver lening van de „Orde tegen de dierlijke ernst" is dr. Adenauers opmerking in het Westduitse parlement: „Ik ben geen politicus uit hartstocht, maar uit nood. Ik zou veel liever tuinier zijn gebleven. Overigens heeft men voor beide be roepen veel geduld nodig." Op Jast van de officier van justitie te Zutphen is in Winterswijk in arrest gesteld een 21-jarige juffrouw B. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan c.q. uitlokking van poging tot moord, waaraan een 36-jarige Winters- wijkse procuratiehouder zich 31 oktober jegens zijn echtgenote zou hebben schuldig gemaakt. en (Van onze medische medewerker) TT1 r is de laatste tjjd r1 weer enig gerucht geweest over het conserveren van levens middelen door handel en industrie. Naar aanlei ding van berichten in de krant over het definitie ve verbod van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid om sul- fieten aan vleesproduk- ten toe te voegen zjjn mjj hierover vragen gesteld. Reden om aan dit voor de gezondheid belang rijke onderwerp deze en de volgende week een kroniek te wjjden. Het conserveren van levensmiddelen wordt door de mens al vele eeuwen toegepast. In de oogsttijd leerde men te bewaren voor de wintermaanden en in tijden .jan overvloed moest wor den gezorgd voor tijden van schaarste. Eerst kon men alleen die levensmidde len bewaren welke zonder hulpmiddel goed houdbaar bleken. De primitieve mens in de oudheid zal al begrepen hebben, dat vocht en warmte met ver eende krachten het bederf in de hand werken. U zult aanstonds begrijpen, waarom de combinatie van deze fac toren zo ongunstig is voor de provi siekast. Maar goed, droog en koel bleken o.a. graankorrels lang houdbaar en al gauw zal de mens in de oudheid ontdekt heb ben, dat ook sommige vruchten gecon serveerd konden worden door ze te dro gen. Vervolgens heeft hij ontdekt dat vlees, het meest bederfelijke voedsel, langer goed blijft door het te drogen en voorts, dat dit dierlijk voedsel ge rookt en/of gezouten zeer lang voor bederf bewaard blijft. Ook de conser verende werking van suiker is reeds lang bekend. En daarbij is het gedu rende lange tijd gebleven. Als zo vaak heeft de oorlogs god Mars 's mensen vernuft geprik keld. Grote legeraanvoerders heb ben van oudsher begrepen, dat goede voeding voor de soldaten evenveel waard is als een goede wapenrusting. Zonder overdrijving kunnen wij zeggen dat in de meeste oorlogen voor de 20e eeuw meer soldaten ten offer zijn ge vallen aan ziekten, met name pest, dy senterie, cholera, typhus, vlektyphus en ondervoeding dan aan oorlogsver wondingen. Ook Napoleon heeft dit meer dan eens ervaren. Hij liet chirurgen met de legers meetrekken en stimuleerde het onderzoek naar het verduurzamen van voedsel. Een Franse arts, Apert, melgroei met het blote oog waarneem baar is. Wist U dat camembert en roquefort hun heerlijke aroma danken a?n. ,®en naast familielid van de pe nicilline, welks aftreksel wij dank baar toepassen in de strijd ïegen schadelijke bacteriën hiiDti?f^mUrSacteriën sPelen een rol bij verschillende voedselveredelinss- processen maar kunnen ook hinderlijk zijn. Een van de familieleden (bacil lus Bulgaricus) gebruiken wjj bü de yoghurtbereiding, bjj het bewaren van gewone melk is hun spel echter onge wenst. Overigens zjjn deze dan vaak heeft in de Napoleontische tijd voor het eerst voedsel in blik geconser veerd, een enorme vooruitgang. Alle conserveer-'respectievelijk in- maakmethoden waren echter nog proefondervindelijk, zonder dat men de diepere zin ervan begreep. Eerst in de tweede helft van de vorige eeuw heeft Louis Pasteur alweer een Fransman micro-organismen: bacteriën en schimmels, als de be dervers van het voedsel aangewezen en kon de strijd tegen het voedselbe- derf rationeel worden aangepakt. Niet de strijd tegen bacteriën zonder meer, want zonder bacteriën is geen leven op aarde mogelijk! Merkwaar dig genoeg zijn de meeste bacteriën die voedingsmiddelen bederven in andere opzichten onschadelijk en soms zelfs nuttig of gewenst. Voorbeelden te over. Azijn kan syntetisch bereid worden, maar is dan minder geurig dan de latuurljjke azjjn die o.a. uit wijn be reid wordt. Syntetische wijn of bier? Jm te gruwen van het idee alleen. Een bordje yoghurt is zonder bacte riën onbestaanbaar. Het kostelijke volksvoedsel kaas zou zonder bacterie- groei aanmerkelijk minder smakelijk zijn. Dit geldt voor onze Hollandse kaassoorten evenzeer als voor de bui tenlandse kaassoorten, waar de schim- niet eens de hoofdschuldigen, maar rot tmgsbacteriën. U hebt het ongetwij feld wel eens ervaren als 's zomers de melk zonder dat zij zuur was een onaangename rottingsgeur verspreid- Deze rottingsbacteriën groeien als alle bacteriën graag in een warme omgeving maar zjjn bovendien zeer gesteld op licht. In het donker groeien zq minder goed. Bewaar Uw melk derhalve niet alleen koel maar ook donker. Om dezelfde reden wordt de melkhandelaar er van hogerhand op gewezen de melk vooral ook donker te bewaren en te vervoeren en de kratten met flessen niet urenlang on afgedekt in het volle licht te laten staan. Een enkele vooruitstrevende melkfabriek heeff enige jaren geleden kartonnen hoezen bij de flessen ver strekt. Het schijnt jammer genoeg geen succes te zijn geworden, want ik heb ze later niet meer gezien. Het publiek was er blijkbaar nog niet rijp voor. By het verduurzamen van levens middelen gaat het er dus om de on gewenste micro-organismen de pas af te snijden (ik schrijf met opzet niet: schadeiyke, omdat sommige ook wel eens nuttig kunnen zijn). Volgende maal nog over de methoden die tegen woordig worden toegepast met de voor- en nadelen ervan. St. maar vooral waaróm ze dat wil. Wat nu die beginselen betreft is het goed vast te stellen, dat deze geen uitvin dingen zijn van -en of andere politi cus of sociale leider, maar dat zü te herleiden zijn tot de beginselen van het natuurrecht zelve en dat wij derhalve ze ook kunnen terugvinden in de uitwerking van de tien geboden Gods. De toepassing ervan is verschillend van vorm, naargelang de omstandigheden en het totaal-beeld van de maatschap pelijke ontwikkeling zich wijzigen. Die beginselen zijn derhalve in de sociale en politieke sector volkomen geiyk. En als de leider van een van onze grote sociale organisaties een sociaal wens- programma ontvouwt, dan baseert hy zich daarbij op de katholieke maatschap, pyieer. De toepassing kan in haar vorm verschillen van die welke in de poli tieke sfeer wordt geformuleerd, eenvou dig omdat in de staatkunde veel meer rekening moet worden gehouden met de mogelpkheden van het politiek bereik bare. Wij kunnen ons niet herinneren, dat van de zqde van de katholieke werknemers eisen werden geformuleerd m strijd met de sociale rechtvaardig heid of met de naastenliefde. Wanneer we nu eens nagaan ach ter welke eisen mr. Burger zich denkt te stellen en we herlezen dan daarnaast de reactie van prof. Rom- me op de regeringsverklaring van mi nister-president Beel, dan ontdekken we een merkwaardige overeenstemming. Blqkens „Ruim Zicht" van 15 de- cember heeft de voorzitter van de legd de v°lgende wenslyst overge- 1. Op het gebied van de sociale ver zekeringen: a. Het tot stand brengen van een algemene weduwen- en wezenverzeke- rin~- b. De invoering van de kinderbyslag- verzekering, welke het gehele Neder landse volk zal omvatten; c. Een herziening van de invalidi teitsverzekering d. En nu actueel: de doorwerking van de loonstygingen in de loongren zen en uitkeringen van verschillende sociale-verzekeringswetten e. De verbetering van de gemeente classificatie Vervolgens heeft de heer Middelhuis nog verlangens geformuleerd op het stuk van de arbeidstydverkorting, on derwijsvoorzieningen, hulp aan onder ontwikkelde gebieden enz. Uit de speech van de heer Romme herinne ren wy aan zyn pleidooi voor de al gemene kinderbyslagverzekering, de weduwen- en wezenwet, de arbeidson- geschiktheidwet, de spoedige behande ling van het wetsontwerp van minis ter Cals met betrekking tot de rege ling van het voortgezet onderwys, de stimulering van de P.B.O., voortschrq- dende bevordering van de bezitsvor ming, grotere vrqheid in de loonvor ming (waarby hy ook met name dacht aan een herziening van het gemeente- klassestelsel). Het samenvallen van de ze twee wenslpsten is opmerkelijk en zulks temeer, omdat in het katholieke kamp de sociale organisaties zich veel vrijer opstellen ten opzichte van de po litiek, dan men dat in het socialisti sche kamp doet. Wy nemen er derhalve acte van, dat de socialisten zich en waarachtig met voor het eerst in de geschiedenis achter de eisen stellen van de K V P Dit moge heel scherp gegrift staanin hoofd en hart van allen, die op 12 maart a.s. hun stemplicht moeten ver vullen. We hebben om de stryd die is ingezet met gevraagd, maar nu ze er is zullen we moeten laten merken dat en moeten hebben, m de eieen kracht die al 70 jaar en langer lef heilzame invloed had op het geheel van Neêr- lands maatschappelijke ontwikkeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7