De Gaulle ziet geen kans Guy Mollet voor zijn opzet te winnen Beslissend onderhoud duurde slechts seer kort SOVJET-raket zon-satelliet m Kapelaan Hoogeveen bouwt nu aan katholieke actie Marshall-plan voor missieVOOI* Nyassa N of M E.C.E. van de verwacht verbetering economische situatie in Nederland I Prof. Böhtlingk omgekomen Afscheid van J. Kolkman DE NOORMAN Anderhalve ton en team van 4 deskundigen SOCIALISTEN WIJZEN DEELNEMING AAN FRANSE REGERING AF Auto-ongeluk in Zwitserland Tetar van Elven-prijs niet toegekend Dra. Schenk gehuldigd Bescheiden stijging van bestedingen Kolenproduktie in november lager landbouwprodukten geliberaliseerd Emi gratie-centrale Nieuw-Guinea MAANDAG 5 JANUARI 1959 PAGINA 2 0 34 Twee speren flitsen vooruit, maar zo gemakkelijk spelen de Pieten het niet klaar met die forse Noor. Snel als de gedachte duikt Eric en dreunend boren de speren zich in de deur, waar zij onwrikbaar blijven steken. Er welt een droog lachje op uit Erics keel als hij op de Pictenhoofd- man toespringt. Radeloos tast deze naar zijn zwaard, maar een fikse vuist slag doet hem achterover tuimelen en weinige tellen later ligt zijn makker naast hem. Een zenuwachtig bewegen van het gordijn verraadt, waar de heelmeester zich inmiddels ophoudt. Buiten trommelen woedende vuisten op de zware deur, doch Eric let er niet op. Hij gebaart de twee mannen op te staan en wijst zwijgend naar het ontzielde lichaam van de Pictenvorst. Deze ontdekking is voor het tweetal ontstellend genoeg om hen ook het laatste restje tegenstand te doen vergeten. „Open de deur," snauwt Eric de krijger toe en deze gehoorzaamt als een slaaf. De Pieten wijken ver baasd achteruit als hun aanvoerder, gevolgd door de Noorman, in de opening verschijnt. „Uw koning is dood," roept Eric hun toe, „uw aan voerders zijn in mijn macht. Legt allen uw wapens af en brengt mij bij de Noorse gevangenen. Weet dat uw hoofdmannen met hun leven boeten, als iemand een vinger naar mij uitsteekt." Er gaat een woedend gehuil op, maar de aanvoerder bezweert zijn mannen gevolg te geven aan Erics bevel. Even aarzelen zij nog, dan kletteren hun wapens op de vloer en Eric ademt nauw merkbaar op. Tot zijn scherpe oren een zwak gerucht opvangen en hij verbleekt als hij zijn fout beseft. Een fout, die hem het leven kan kos ten. De heelmeester bevindt zich achter hem. (Van een verslaggever) De oprichter van de Instuif-beweging, kapelaan B. C. Hoogeveen, is sinds enige tijd met grote voortvarendheid voor de Afrikaanse missie in touw. In een periode van zes jaar zal hij in het Afrikaanse Nyassa- land een katholieke actie gaande moeten maken, die in staat zal zijn de sociale ontwikkeling van dit jonge en vruchtbare tropische land op te vangen. Kapelaan Hoogeveen vertelde ons hoe hij zijn tijdelijke opdrachtgever, de missie-bisschop mgr. B. J. Theunissen, het aposto lische werk in Z.O.-Afrika, waar zich het moderne materialisme en een snelle technische ontwikkeling opdringen, een sterk sociale in slag wil geven. door AGATHA CHRISTIE W est-Duitsland Invoer van ruim 60 zien (Van ofcze Parjjse correspondent) ciallsten moeiltjk anders kunnen PARIJS, hedenmorgen dan als een liberale politiek en waarvan 1 zij dan ook verklaard hebben dat zij „niet de hunne" is en niet de politiek welke de regeringspolitiek zou zijn ge worden, als zij de verkiezingen hadden Generaal De Gaulle is er niet in ge slaagd alsnog Guy Mollet ervan te overtuigen, dat de socialistische party mee behoort te doen aan de in forma tie zijnde regering-Debré, respectieve lijk hem ertoe te bewegen dat hij zijn invloed aanwendt om de socialistische party tot deelname te doen besluiten. Het is tussen de beiden derhalve „een scheiden der wegen", waarvan de toe komst zal aantonen hoever zij gaat en met welke consequenties. Guy Mollet wil er voor zich en zijn partij, de S.F.I.O., niet de betekenis aan gehecht zien van een afvallig worden aan de persoon en figuur van De Gaulle, met wie als president der republiek hij 'samenwerking blijft wensen. Dit neemt niet weg dat generaal De Gaul le van Guy Mollet, in wie hjj de poli ticus ziet die het meest heeft bijgedra gen tot zijn vreedzaam en formeel le gaal terugkeren aan de macht,een „neen" van belang heeft moeten incas seren. Men zou natuurlijk graag weten ln hoeverre het generaal De Gaulle heeft verrast, in hoeverre „pijnlijk" en in hoeverre hij er begrip voor heeft wil len tonen. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat generaal De Gaulle vrij dagmiddag j.l. voor het beslissende on derhoud twee uur op zjjn agenda had uitgetrokken en dat in werkelijkheid het onderhoud ternauwernood twintig mi nuten heeft geduurd. Geenszins verrast over de uitslag toonde zich de buitenwacht der Franse politieke waarnemers, waar men van de aanvang af de na de verkiezingen van eind november op het buitenge woon socialistisch partijcongres gege ven verzekering, dat de kans op socia listische deelname aan de eerste, zo men zeggen mag, gewone, regering der Vijfde Republiek hooguit één kans op de honderd bedroeg zoal niet een op de duizend, als volle ernst had opgevat. Bij de door de socialisten als een zwa re nederlaag ervaren uitslag der ver kiezingen zijn achtereenvolgens als ne gatief werkende factoren nog gekomen de onwrikbaarheid van De Gaulles be sluit om president der republiek te wor den, waardoor het eerste ministerschap logischerwijs maar voor de socialisten onaanvaardbaar slechts kon gaan toe vallen aan een lid van de Unie voor de Nieuwe Republiek, en laatstelijk de vastlegging na arbitrage door generaal De Gaulle van een door de regering- Debré ten uitvoer te leggen fmancieel- economische sociale politiek, die de so- (Vervolg van pagina 1) Het Amerikaanse leger heeft zater dagavond bekendgemaakt, dat spoed wordt gezet achter een project voor de ontwikkeling van een raketmotor, die een zwaar ruimte-vaartuig in een baan om de aarde, de maan of zelfs de zon zal kunnen brengen. De druk van deze motor zou circa 700 ton bedragen en verkregen worden door samenvoeging van een bepaald type Jupiter-raketmo- toren. Prof. Blagonravov heeft volgens een artikel in het jeugdblad „Komso- molskaja Pravda" van gisteren ver klaard, dat men het werk der Ame rikaanse deskundigen niet mag klei neren. „Doch hun benadering van het vraagstuk der interplanetaire vluch ten en daarmee samenhangende kwesties schijnt mjj verkeerd toe", aldus Blagonravov. „In de Sovjet-Unie is een kosmische proef in de eerste plaats een weten schappelijke proef. In de Verenigde Staten, zo schijnt het me toe, jaagt men het sensationele na en staan er doel einden op de voorgrond, die niets met wetenschap gemeen hebben". Het hoofd van de afdeling Technische We tenschap van de Sovjet-Academie meent, dat de Amerikaanse raketdes kundigen hun verloren prestige alleen maar willen herwinnen om de wereld van „hun denkbeeldige technische su perioriteit te overtuigen en de aan dacht af te leiden van de onweerleg, bare resultaten van de Sovjet-weten schap. Blagonravov voorspelt, dat een van zijn huidige jeugdige lezers nog eens „langs de rand van een maankrater zal lopen, het eeuwenoude geheim van de Marskanalen zal ontsluieren en Ve nus van onder het wolkendek zal kun nen aanschouwen". Uit de geslaagde lancering van de raket trekken volgens A.F.P. Russische geleerden de volgende conclusies i 1 De grenzen tussen de sterrenkun de en de studie van de natuurkundige gesteldheid van de sterren zullen ver dwijnen, 2 Men kan aannemen dat vertegen woordigers van de huidige generatie al een ruimtetocht zullen maken, 3. Men zal pas een raket op de maan kunnen laten landen als men deze ra ket, wanneer ze op het punt staat het gebied van de maan binnen te drin gen, een snelheid weet te geven die minder is dan die welke nodig is voor een lichaam dat van de maan komt, om los te komen van de aantrekkings kracht van de maan. Doch zelfs als dit lukt, staat het nog niet vast dat de raket op de maan zal landen, want zij kan als zü het aan- trekkingsveld van de maan binnen gaat, een satelliet van de maan wor den of, na om de maan gewenteld te hebben, naar de aarde terugkeren. De Russische geleerde prof. Dobronrawov heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld, dat een raket van de grootte en het gewicht van die welke vrijdag gelanceerd ls, een cabine kan bevatten voor twee of drie personen. Een wetenschappelijk commentator van radio-Moskou, Danilov, zei, dat het eerste contact met net oppervlak van de maan of dat van andere planeten waarschijnlijk zal geschieden met een onbemande raket met automatische en mobiele instrumenten. Voor een derge lijk plan moet de nuttige last aanzien lijk groter zjjn dan de 361 kilogram van de huidige ruimteraket. gewonnen. Onder de argumenten die generaal De Gaulle zou hebben aangevoerd om Guy Mollet te vermurwen, in de ver wachting dat Guy Mollet op zijn beurt dan wel weer zijn geestverwanten zou hebben weten te vermurwen, plaatst men algemeen, dat de socialisten de regeringspolitiek gemakkelijker in hun richting zouden hebben kunnen trekken van binnen uit dan van buiten af, van uit de oppositie. Guy Mollet zou daarentegen erbij zijn gebleven, dat voor zijn party „op bouwende oppositie" niet slechts het logische uitvloeisel was van de ver kiezingsuitslag, maar dat deze oppo sitie ook in het belang is van de nieuwe instellingen en hun juist func tioneren. Het zou zijns inziens bijzon- der funest zijn de leiding van de op positie in handen te laten van de communisten. Hierby dient opgemerkt, dat op het zuiver parlementaire plan de commu nistische oppositie tien leden in de Nationale Vergadering ternauwer nood van enige betekenis zal kunnen zyn. In het land liggen de verhoudingen evenwel anders. Daarbij telt vooral, dat de Franse communistische party by de recente verkiezingen toch altijd nog ruim drie en een half miljoen stemmen op haar kandidaten heeft weten te ver enigen en dat de communistische C.G.T. tot nader order nog altijd als het veruit sterkste arbeidersverbond moet gelden. Nu mag het, met een totale tot vijf- tig Kamerleden gereduceerde verte genwoordiging van de beide grote ar beiderspartijen, de socialistische en de communistische, een niet onredeiyke verwachting heten, dat voor de „ver dediging der arbeidersbelangen" een verdere accentverschuiving naar het syndicale terrein zal gaan plaats vin den. En men kan zich indenken, dat de socialistische Force Ouvrière zich als dan zeer gehandicapt zou kunnen gevoe len indien „de party' deel uitmaakte van een bewind, dat in de Kamer voor- nameiyk zou moeten steunen op de Unie voor de Nieuwe Republiek en de Onafhankelijken en Boeren tezamen veruit over een absolute meerderheid beschikkend en dus min of meer ge acht zou kunnen worden in de positie van gevangene te verkeren. Maar onge twijfeld is dit meer denken in verouder de termen van partybelangen dan in termen van de „nationale vernieu wing". Bij een verkeersongeval in het Zwit serse dorp Schübelbach is zaterdag prof. mr. F. R. Böhtlingk uit Nieuwer Amstel omgekomen. Prof. Böhtlingk die 33 jaar was, was sinds maart vorig jaar hoog leraar in de algemene inleiding tot de rechtswetenschap, het Nederlands en vergelijkend staats- en administratief recht. Mevrouw Böhtlingk kreeg bij het on geval ernstige snijwonden. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. De drie kinderen, die met hun ouders in de auto meereis den, bleven ongedeerd. Prof. Böhtlingk was hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Hij volgde in de loop van het vorige jaar prof. Vegting op. (Van een verslaggever) Enkele honderden personen hebben zaterdagmiddag afscheid genomen van de heer J. A. Kolkman, die verschei dene jaren directeur is geweest van de Volkskrant en de drukkerij Lumax. De afscheidsreceptie is gehouden in het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark te Amsterdam. Tal van vooraanstaande figuren uit de K.A.B., de katholieke vakbeweging, de Neder landse Dagblad-Pers, de Journalisten federatie, het reclame- en advertentie wezen en vele vrienden van de ver trekkende directeur uit zijn K.A.B.-tijd hebben de heer Kolkman en zijn echt genote de hand gedrukt. Ook prof. C. P. M. Romme heeft zich nog even op de receptie laten zien. De verbondsvoorzitter van de K.A.B. en president-commissaris van de Volks krant, de heer J. A. Middelhuis en de secretaris van de raad van commis sarissen, de heer Joh. Zwanikken, wa ren er om deze „reünie" van enerzijds de katholieke arbeidersorganisaties en anderzyds het Nederlandse publiciteits- wezen naar alle harteiykheid te laten verlopen. In de lange rjj van figuren die van de directeur afscheid kwamen nemen, ontdekte men, behalve de ge noemden, o.a. ook de oud-minister de heer A. C. de Bruyn, prof. dr. M. Rooy van het Instituut voor Perswetenschap, dagbladdirecteuren van wie drs. W. van Norden als voorzitter van de N.D.P. nog een complimenterend woordje sprak, deken mgr. A. Wiegerink uit Utrecht, de heer Kersting van de Bui tenlandse Persvereniging, mr. M. de Leeuw, de afgezant van de federatie van Nederlandse Journalisten en vele anderen. Zolang de grote drukte aanhield, stapelden de geschenken voor de heer Kolkman zich op. De prijs voor de eind-wedstrijd van het „Paul Tetar van Elvenfonds" is niet toege kend. Twee kunstenaars waren, als gevolg van de gehouden voorwedstrijd voor deze eindkamp, uitgenodigd. Het onderwerp luid de: „Cincinnatur, van de ploeg weggeroe pen, om de Romeinse legerscharen aan te voeren". De beide door hen ingezonden schilderijen zullen van 3 tot en met 7 januari a.s. geëxposeerd worden in een der zaaltjes van de maatschappij „Arti et Amicitiae te Amsterdam. De jury bestond uit de heren prof. Otto B. de Kat, prof. G. V. A. Röling en Jos Rovers. Waarschijnlijk zal het volgend jaar op nieuw een wedstrijd worden uitgeschreven. Advertentie Toebehoren v. d Adresseersystemen ADDRESSOCRAPH - ADREMA - BRADMA FAVAD - CITOGRAF etc Adresseerplaten - Omramingen - Ruiters - Opbergladen en -kasten etc. N V. AMMEFA - AMSTERDAM Vraagt offerte (Tol. 020-53941) De zekerheid, kundigheid en hartelijk heid in de samenwerking met mejuf frouw Schenk als haar kenmerkende eigenschappen kwamen herhaaldelijk naar voren bij haar huldiging als „zil veren" journaliste zaterdag te Baarn in hotel de la Promenade. Vrienden en be kenden met wie zij in de afgelopen 25 jaar als publiciste in betrekking heeft gestaan, waren in kleine kring ver enigd aan een lunch, aangeboden door de uitgeverijen het Wereldvenster en de Boekerij te Baarn. Prof. dr. Hanna Kohlbrugge bood met een geestig woord namens de vrienden een enveloppe aan voor een studiereis naar de kunstschat ten van Italië, waarna de jubilaresse veel hartelijke woorden te horen kreeg, onder anderen van de heer Beumer, directeur van de Boekerij, de heer Lam- booy, hoofdredacteur van het A.N.P., de heer Balasz van de Buitenlandse Pers vereniging, de heer Da Costa van de Rijksvoorlichtingsdienst. Een indruk wekkende uitstalling van haar oeuvre getuigde van het vele werk dat door haar in de afgelopen jaren werd verzet als schrijfster, vertaalster, redactrice van verzamelwerken en correspondente van het Engelse dagblad de Daily Ex press. Oostenrijk Vijf Oostenrykse skiërs, van wie drie meisjes, worden sinds een week in het Totesgebergte vermist. Zy zyn waarschynlijk door een lawine be dolven. Si: Mof rfo kt M <lu.-ner-Constellation „Hermannus Boerhave" zijn zondag vier paarden uit Polen naar Canada ijertrolcken. De Jardfn die Zstemd zijnvoor het Canadees Olympisch team, gaan via New York naar Canada. De vrachtprijs zou nv nnaeveer f 6000 veTstuk komen. Links: Alcazar", rechts: „Pomeapi". Grondstewardess Ans Vermeer kon het tijdens het verblijf op Schiphol niet nalaten de ede le dieren een lekker hapje toe te dienen. Missiehulp ïykt tegenwoordig op een Marshallplan," zegt kapelaan Hoogeveen. Vanuit Den Helder heeft hy zyn intrek genomen in de pastorie van de St. Jan de Doperkerk te Amsterdam, vanwaar hy jarenlang geleden ook zyn Instuif begonnen is. Nu hoort men van hem niets meer over Instuif, maar meer over tropische cultures, e d. In opdracht van mgr. Huibers zal hy vanuit deze pastorie zyn werk voor mgr. Theunissen, en voor Nyassa uiteraard, op poten zetten. Waarschijnlijk over vijf jaar zal hy er zelf pas een kijkje kunnen gaan nemen. „Het is niet de bedoeling dat ik alleen de katholieke actie daar ga op zetten. Ik wil er een team van des kundigen voor hebben, daar zoek ik mensen voor." Twee dames en twee heren, met apostolische geestdrift bezield, liefst gegradueerd of in de sociologie, of in tropische cultures, of van een diploma maatschappelijk werk voorzien zullen zich met hem in Blantyre, de eco nomische hoofdstad van Nyassa, aan dit speciale apostolaat zetten, ge salarieerd volgens hun bekwaamheden. Kapelaan Hoogeveen wil juist gegra dueerden hebben om voor zijn sociaal en apostolisch werk vanwege de En gelse regering subsidie te kunnen krij gen. Onmiddellijk nadat de kapelaan zo'n 150 000 gulden en vier geschikte deskundigen bijeen heeft, zal het team beginnen. Hy hoopt, en daar spant hij zich voor in, het dit jaar voor elkaar te krijgen. t We hoorden hem met zijn gewone enthousiasme vertellen over Nyassa, met zijn 21/2 miljoen mensen een der dichtst bevolkte negerstaten. Het is een land van thee, tabak en katoen. De plantages zyn grotendeels in handen van de blanken. De negers missen nog de ken nis om tot de volledige produktiviteit van cultures te komen. Een der grote problemen van Nyassa is, op sociaal gebied, de geweldige emigratie van de mannen naar de mijnen van Rhodesia, waar ze meer kunnen verdienen, maar waar hun gezins- en geloofsleven bijna altijd reddeloos ten onder gaan. Bijna 30 percent van de bewoners van Nyassa is katholiek gedoopt. Hun geloof is echter zo pril, de omstandigheden zo on gunstig en gevaarlijk. Via de jeugd en de arbeiders wil het 34 Toen ging Mrs. Sprot zitten om verscheidene kop jes thee te drinken en op te gaan in een bezield verhaal over wat ze in Londen had gekocht, over de stampvolle trein, wat een soldaat, die pas uit Frankrijk was teruggekeerd, de inzittenden van de coupé had verteld, en wat het meisje achter de kousen-toonbank haar verhaald had over een nieuwe luchtaanval op een van de voorsteden. Het gesprek was feitelijk geheel normaal. Het werd nadien buiten op het terras voortgezet, want de zo:, scheen weer en de nattigheid behoorde tot het verleden. Betty rende vrolyk in het rond, ondernam myste rieuze tochten naar de struiken en kwam dan terug met een laurierblad of een hoopje kiezel stenen die ze in de schoot van een der volwasse nen deponeerde met een verwarde en onverstaan bare verklaring van wat 't voorstelde. Ze had bij haar spelletje gelukkig weinig me dewerking nodig, omdat ze al tevreden was met, zo nu en dan, een „wat aardig, schat. Is het heus? Nog nooit was er een avond geweest, die zo ty- pisch wa- voor Sans Souci-op-zyn-onschuldigst. Er werd gebabbeld en gekeuveld, er werden be spiegelingen gehouden over het verloop van de oor log: zal Frankryk zich kunnen herstellen? Wat zal Rusland naar alle waarschijnlijkheid gaan doen? Zou, als hy 't probeerde, Hitier Engeland kunnen binnen- va''->n? Was het waar, datMen had gezegd, datEn er gingen geruchten, dat...... Politieke en militaire schandalen werden lustig uitgewisseld. Tuppence dacht by zichzelf: Is dit gebabbel ge vaarlijk? Onzin, het is een veiligheidsklep. De men sen houden van deze geruchten, t Is een aanspo ring voor hen om voort te gaan met hun eigen stil le zorgen en verlangens. Zelf leverde ze ook een aardige bijdrage, voorafgegaan door: „M'n zoon ver'- telde me U begrijpt, dat dit natuurlijk héél ver trouwelijk ls Eensklaps keek Mrs. Sprot verschrikt op haar hor loge. „Gunst, 't is al bijna zeven uur. Ik had 't kind al lang in bed moeten stoppen. BettyBetty!" 't Was al een poosje geleden, dat Betty 't laatst naar het terras was teruggekeerd, hoewel niemand haar afwezigheid had opgemerkt. Mrs. Sprot riep haar met toenemend ongeduld. Bettièèèè! Waar kan het kind toch zitten?" Mrs O'Rourke zei met haar diepe keel-lach: „Na tuurlijk kattekwaad uithalen. Dat doen ze altijd, als ze stil zyn." „Betty, je moet hierkomen. Er kwari geen antwoord en Mrs. Sprot stond on- geduldig op. „Ik geloof, dat ik maar moet gaan zoeken, maar ik vraag me af, waar ze kan zijn. Miss Minton opperde de gedachte, dat ze zich er gens verstopt had en Tuppence, die zich haar eigen jeugd herinnerde, stelde voor in de keuken te zoe- Maar ze konden Betty niet vinden, niet in en niet buiten het huis. Ze liepen de tuin al roepende door en doorzochten alle slaapkamers. Betty bleef on vindbaar. Het begon Mrs. Sprot te vervelen. ,,'t Is erg stout van haar, heus, erg stout! Denkt U, dat ze de weg kan zyn opgegaan?" Samen met Tuppence liep ze naar het tuinhek en keek de heuvelweg in béide richtingen af. Er was niemand anders te zien dan een winkelbediende, die met een fiets aan de hand, by de deur van het pension St. Lucian met een dienstmeisje stond te praten. Op voorstel van Tuppence stak ze met Mrs. Sprot de weg over, en de laatste vroeg of ze soms een klein meisje hadden gezien. Ze schudden beiden het hoofd en toen vroeg het meisje dat zich plotseling iets herinnerde: „Een klein meisje met een groen-geruite katoenen jurk? „Ja, ja," zei Mrs. Sprot gretig. „Ik heb haar ongeveer een half uur geleden ge zienze liep de weg af met een vrouw." Verwonderd vroeg Mrs. Sprot: „Met een vrouw? Wat voor vrouw?" Het meisje scheen lichtelijk verrast. „Jaik zou zeggen, ze zag er nogal eigenaar dig uit. 't Was een vreemdelinge. Typische kleren had ze aan. Een soort shawl of zoiets en ze had geen hoed op; een vreemd gezicht had zeze zag er zonderling uit, als U begrypt, wat ik bedoel. Ik heb haar de laatste tijd een paar maal hier in de buurt gezien, en, om U de waarheid te zeggen, ik vond haar er nog al armelijk uitzienals U begrijpt, wat ik bedoel," voegde ze er hulpvaardig aan toe. In een flits herinnerde Tuppence zich het gezicht, dat ze die middag door het kreupelhout had zien glu ren en het voorgevoel, dat plotseling over haar ge komen was. Maar ze had geen ogenblik aan de vrouw gedacht in verband met het kind, en dit kon ze nu niet begrijpen. Ze had echter weinig tijd om hierover na te denken. Mrs. Sprot bezwijmde bijna in haar armen. „O, Betty, m'n meisje. Ze is ontyoerd. Zehoe zag die vrouw er uitals een zigeuner?" Tuppence schudde beslist haar hoofd. „Neen, ze was blond, heel blond, een breed gezicht met hoge jukbeenderen en blauwe ogen, die ver van elkaar stonden." Ze zag, dat Mrs. Sprot haar verbaasd aankeek en verklaarde snel: „Ik heb de vrouw vanmiddag door Let kreupelhout zien gluren, achter in de tuin. 't Is me opgevallen, dat ze hier rondhing. Carl von Dei- nim heeft een keer met haar staan praten. Het moet dezelfde vrouw zijn!" Het dienstmeisje viel in: „Da's waar. Blond haar had ze. En armoedig, als u 't mij vraagt. Ze begreep niets van wa, ze tegen haar zeiden." „O God," kreunde Mrs. Sprot. „Wat moet ik doen?' Tuppence sloeg een arm om haar heen. „Kom mee naar huis, neem een slokje cognac en dan gaan we de politie opbellen, 't Komt wel goed. We krijgen haar wel weer terug!" Mrs. Sprot ging gedwee met haar mee en mom pelde als verdoofd: „Ik kan me nog niet voorstellen, dat Betty met een vreemde zou meegaan." (Wordt vervolgd team de mensen van Nyassa bewust maken van hun kracht en hun mogelijk heden. De ontwikkelden moeten leiders- werk op zich gaan nemen. Er moet een sociale binding komen. In welke vorm? Dat zal men moeten ondervinden- Mis schien coöperaties, misschien jeugdwerk. Het team moet inspirerend en meer suggestief werken. Economische steun, in welke gedaante ook, is in ieder geval nodg. Zo weet kapelaan Hoogeveen dat vanuit Duitsland een expert met wijn stokken naar Nyassa wordt gestuurd om daar proeven voor de wijnbouw te nemen. In deze geest kan er veel on dernomen worden. Mgr. Theunissen wil er al een ambachtsschool beginnen, een katholieke, en straks volgt hij met een katholieke huishoudschool. In de korte tijd dat kapelaan Hoo geveen met zijn nieuwe opdracht bezig is, heeft hij een stichting ge formeerd van energieke medewerkers die hier in Nederland een thuisfront willen formeren. De Stichting Op bouw Katholieke Actie in Nyassa is opgezet door de Alma, St.-Melania, de Graal, Memisa en St.-Adelbert. Zij heeft de totale economische ontwik keling van Nyassa als doelstelling. De activiteiten naar buiten worden steeds samen onder een naam geor ganiseerd. Men hoopt voor het thuisfront d« steun te verkrijgen van diverse paro chiële of interparochiële jongerengroe- peringen als K.A.J.-afdelingen, Mater Amabilisscholen, enz. Alleen door een dergelijk groot thuisfront kan men in staat gesteld worden meerdere leken- teams van deskundigen te sturen. „Als ik maar eerst geld en mensen voor het eerste team heb gevonden", verzucht de organisator. Het is niet zo vreemd dat mgr. Theunissen aan de Haarlemse bisschop speciaal kapelaan Hoogeveen heeft gevraagd voor dit veelomvattende werk. Veel moet ge» improviseerd worden, zowel de Neder landse jeugd als die van Nyassaland moeten in de greep van dit nieuwe apostolaat gebracht worden. Kapelaan Hoogeveen heeft zes jaar de tyd ge kregen. Hij heeft reeds ervaring opge daan met snelle, improviserende orga nisatiewerkzaamheden onder en voor de jeugd. Hoewel de industriële produktie in de grote meerderheid der Westeurope- se landen omstreeks medio 1958 stag neerde, en in sommige gevallen zelfs daalde, zijn er nu tekenen van een lich te opleving in Nederland, Zweden, Oos tenrijk en West-Duitsland. Dit wordt gezegd in een rapport van de Econo mische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties over de economische activiteit in West-Europa. In Nederland is de bruto investering in kapitaalgoederen in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk geringer ge weest dan in het eerste halfjaar van 1957, aldus het rapport, doch in het tweede kwartaal waren deze investe ringen aanzienlijk hoger dan over het eerste kwartaal, voornamelijk in de bouwsector. Toch verwacht de commis sie dat de investeringen in Nederland gedurende het gehele jaar 1958 om streeks 10 procent geringer zulleA zyn dan in 1957. De aanhoudende stijging van de uitvoer zal wellicht een com pensatie vormen voor de waarschijn lijk lichte daling in de binnenlandse be stedingen, die het gevolg zijn van de grote vermindering der investeringen. Het bruto nationaal produkt zal daar om mogelijk weinig afwijken van wat het was in 1957, zo zegt het rapport. Verwacht mag worden, dat in de komende maanden een bescheiden stij ging zal blijven optreden in de over heidsbestedingen, de particuliere in vesteringen en de consumptie. Het is echter niet zeker of de stijging in de uitvoer zal kunnen worden gehand haafd. De commissie verwacht even wel dat ook zonder verdere toe neming van de uitvoer de bin nenlandse economische situatie in Nederland geleidelijk zal kunnen ver beteren. Over de uitvoer van de Westeurope- se landen naar overzeese gebieden wordt gezegd dat deze in de meeste ge vallen gunstiger is geweest dan de han- Het ministerie van economische za ken heeft over de kolensituatie in Ne derland (excl. bruinkoolbriketten en gascokes) gedurende november, onder staande voorlopige cijfers bekend ge maakt: Totale produktie 971.062 (okto ber 1.085.233), invoer excl. bunkerma teriaal in totaal 612.618 (701.117) waar van uit België 88.347 (80.674), uit Frankryk 11.604 (11.986), uit West- Duitsland 203.182 (208.113), Engeland 63.786 (58.241), Rusland 6.453 (8.418), Amerika 226.501 (320.386) en uit de overige landen 12.745 (13.299). In ok tober kwam voor binnenlands verbruik 1.236.333 ton beschikbaar waarvan voor de grootindustrie 779.502 en voor huis- brand/kleinindustrie 456.831. del tussèn de Westeuropese landen on derling. De vrees dat de recessie in de Verenigde Staten en de geringere koopkracht van landen, die grondstof fen exporteren, tezamen zouden leiden tot daling van de overzeese uitvoer, is tot nu toe niet bewaarheid. De commissie wijst er echter op dat de kapitaalexport naar de grondstoffenlan den nog steeds ten achter blijft bij de invoerbehoeften van deze landen. De handel tussen de landen in West- Eurona onderling is, vergeleken met de overeenkomstige periode van het vori ge jaar, met ongeveer 2 pet. pedj>ald Nederland, Frankrijk en Zwitserland te zamen waren voor 94 procent verant woordelijk voor deze daling. Wat Frank rijk betreft was dit het gevolg van stren gere invoerbeperkende maatregelen, ter wijl de daling van de Nederlandse in voer voortvloeide uit het interen op voorraden en de bestedingsbeperking. West-Duitsland heeft, overeenkomstig zijn toezeggingen op de in november gehouden G.A.T.T.-conferentie ruim 60 landbouwprodukten geliberaliseerd met ingang van 1 januari 1959* Deze maatregel geldt o.a. voor indus trie-aardappelen, gedroogde bonen en erwten, sommige zaden en verder voor gevogelte, bewerkt fruit en sommige alcoholhoudende dranken. Voorts is de invoer van verse perziken, kersen, prui men en uien, uitgezonderd pootuien ge liberaliseerd. Dit geldt eehter allee voor de invoer uit de landen der O.E.E.S. Op initiatief van de bond van wereld burgers is in Utrecht een landelijk® conferentie gehouden van de samen werkende Nieuw-Guineagroepen. Besloten werd tot oprichting van d® emigraiie-centra1? Nieuw-Guinea. H ligt in de bedoeling van de oprichters, de regering te verzoeken aan deze emi gratie-centrale, voortgekomen uit Par ticulier initiatief, dezelfde faciliteit® te verlenen als gelden voor de reed bestaande centrales voor Canada, Au tralië enz. Uit de door de verschillende groeprtj verstrekte gegevens blijkt dat nd 20.000 mensen met tropenervaring wen sen te emigreren. De emigratie-centrk le zal in Utrecht worden gevestigd. A tijdelijk directeur werd aangesteld heer George Oversteegen te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2