Europa telt steeds meer koninklijke sportslieden PRINSES IRENE DRINGT DOOR TOT DE KLASSE DER KAMPIOENEN Prinses Irene traint in sneeuwstorm Nederland wint met veel moeite studententoemooi VAN DER GRIFT TOONT SPRINTERSAANLEG Kees Broekman blijkt reeds in goede vorm Nederlandse turnploeg Olympische Spelen op Woensdag in actie bij de Nederlandse skikampioenschappen Zege bij bridge geeft doorslag Tragedie voor de Britten Schaatsenrijders trainen hard Dank zij giften N.O.C. en K.N.V.B. Duitse trainer? Wolves' troon al weer wankel Hulpverlening bij brand georgani seerd mÊÊÊËM MAANDAG 5 JANUARI 1959 PAGINA 6 Als de Europese staatslieden eens in een sportieve krachtmeting zouden uit komen tegen leden van de Euro pese vorstenhuizen, dan kan bij voorbaat worden gezegd, dat de triomf" voor de „koninklijken" groot zou zijn. Want, al kan bij voorbeeld de Finse president Kek konen zich er op beroemen drie keer nationaal kampioen in hel hoogspringen te zijn gewepst en even zovele malen de titel bij dc hinkstapsprong te hebben ver overd, in deze stormachtige eeuv. is ook de houding van de vorsten huizen ten opzichte van de spor. ingrijpend veranderd en bepale: de leden van de koninklijke fami lies zich niet meer uitsluitend to het uitreiken van bekers en trc feeën. Men treft ze nu ook aan bi. de actieve sportbeoefening. Z: delen, zo lazen wij onlangs, „than: met hun onderdanen de vreugde en de transpiratie van de sport" En, ook bij het ceremonieel van het uitreiken der prijzen heeft de dikwijls stroeve vormelijkheid plaats gemaakt voor een soepeler protocol. Wellicht herinnert mer zich nog dat een uitgelaten Brazi liaanse voetballer de 76-jarige koning Gustaaf VI van Zweder een verwoed tennisser een stevige klap op de schouder gaf. toen de monarch de wereldbeker aan het Braziliaanse voetbalteam uitreikte. Vaderlijk glimlachend gaf koning Gustaaf de Braziliaan een hand. Recordpoging van L.Z.O. mislukt „Van Haselenbeker voor Kikvorsen Tweede testmatch Cross van het Noorden Belg Yandewattyne is opnieuw winnaar Judoploeg geselecteerd Tour de France Ploegleider Bidot heeft succes Schaakt oern ooi Oostduitser Uhimann leidt in Hastings West-Indië zegeviert in derde testmatch Zweedse schaatsploeg tegen Nederland Courses Hilversum Engelse League Manchester United nog op één punt Iiaclio-actieve stoffen GLADDE WEGEN iN HET NOORDEN ■ft-*' Voor het zoeken van de „konink lijke" sportbeoefenaar, die niet ver van de klasse der kampioenen verwijderd is, kunnen wij dicht bij huis blijven. Want te Val d'Xsère legt momenteel prinses Irene op de hellingen van de Solaise de laatste hand aan de voorbe reidingen voor de Nederlandse ski kampioenschappen, welke woensdag beginnen. Zij start, na zich in de loop der jaren tijdens de wintervakanties in Zwitserland en Oostenrijk ontwik keld te hebben tot een skiloopster van allure, als een van de grote favorieten voor het Nederlandse kampioenschap. Voorts zal de prinses de volgende week ons land vertegenwoordigen in de jaarlijkse wedstrijd van de Lage Landen, waaraan deelgenomen wordt door de teams van Engeland, Neder land, Denemarken en België. Ook op het gebied van de paardensport heeft prinses Irene de nodige successen ge boekt. Menigmaal veroverde zij in springconcoursen een eerste prijs en zij kwam zelfs in aanmerking voor uitzending naar de wedstrijden om het Europese jeugdkampioenschap. Meer leden van het Nederlands vor stenhuis hebb enin de sport successen behaald. Prins Bernhard, die voorzitter is van de internationale ruitersportorga nisatie, eindigde dikwijls hoog in de klassementen van dressuurproeven. Prin ses Beatrix boekte overwinningen in springconcoursen en de vorige week maakte prinses Margriet haar debuut als amazone. Gymnastieklerares Uiteraard zijn er in Europa nog de nodige verschillen in de intensiteit, waarmee vorstelijke personen de sport beoefenen. De hertog van Edinburg bij voorbeeld, die in vele takken van sport bijzonder goed mee kan komen, kan zich als gevolg van de Britse tradities onmo gelijk bezig houden met andere sporten dan tennis, zeilen en polo. Maar in die onderdelen blinkt hij dan ook uit en men beschouwt hem als een van de beste polospelers van Engeland. In Bel gië is het echter zeer wel mogelijk dat de vorst lid is van een nationaal team en zo zag men het vorig jaar koning Boudewijn in actie in de Belgische golf- ploeg, die een landenwedstrijd speelde tegen Frankrijk. De Zweedse prinses Birgitta wordt zelfs dagelijks met de sport geconfronteerd. Zij is gymnastiek- Prins Philip van Engeland is een van de beste poloërs van zijn land. De poging van de Friese zwemclub L.Z.O. om het Nederlands record 10 X 100 m vrije slag heren te verbeteren, is mislukt. Het tiental dat zaterdag in de „Leeuwarder overdekte" de recordpo ging deed, bleef met een tijd van 10 min. 27,3 seconde ruim 4,5 seconde boven het Nederlands record, dat sinds 2 januari van het vorig jaar reeds op naam van L.Z.O. staat. Het officieuze Nederlands waterpolozeven- tal „Kikvorsen" heeft het internatio naal waterpolotoernooi in Amersfoort ge wonnen. De „Kikvorsen" hebben de „Van Haselenbeker" opnieuw beschikbaar gesteld. De uitslagen van de tweede dag luiden: AZPCDuisburg '98 57; KikvorsenBote Erde (Hamm) 34; om de 5e en 6e plaats: HZPC—Neptunus 62; om de 3e en 4e plaats: Rote ErdeAZPC 93; om de le en 2e plaatsKikvorsenDuisburg 62. De herenploeg van EMHC (Eindhoven) heeft in een vriendschappelijke hockeywed strijd met 52 (rust 11) van het elftal van het Britse Rijnleger gewonnen. Prinses Irene en Prinses Beatrix samen op weg naar de skitraining. Prinses Irene is gisteren in gezelschap van haar vriendin mej. Dora van Harinx- ma en de ski-instructeur van het koninklijk gezin Tony Marth begonnen met de laatste training voor de Nederlandse skikampioenschappen, welke woensdag in Val d'lsère worden gehouden. In een blauwe skipantalon, wit nylon-jack en witte sjaal trotseerde de prinses de zware sneeuwval en de storm, die zondag de gehele dag woedden. Franse deskundigen, die haar verrichtingen gadesloegen, merkten op dat de prinses Sen Oostenrijkse stijl heeft en een goede techniek bezit. Prinses Irene heeft haar intrek genomen in hotel „Perce neige" te Val d'lsère. Op het dak van het hotel wappert de Nederlandse vlag. Prinses Irene vat haar training ernstig op. Zij rookt niet, drinkt geen wijn en gebruikt in plaats daarvan vruchtensap en melk. Tot na de wedstrijden zal zij het hotel 's avonds niet verlaten. De Nederlandse studenten hebben op het nippertje voor de zesde maal in suc cessie beslag gelegd op de eerste plaats in het internationaal studenten-sport toernooi van de Foreign Student Service. Ditmaal viel de beslissing zaterdag avond in de laatste spellen van de bridgewedstrijd tussen Nederland en Indonesië. Bij een overwinning van In donesië zou Nederland in dit onderdeel op de derde plaats eindigen en in dat ge val had Suriname met een voorsprong van 4 y2 punt beslag gelegd op de eerste plaats in het algemeen klassement. Met verbeten gezichten wisten de Nederland se bridgers de laatste spellen echter in winst om te toveren en nu kwam Neder- De derde dag van de tweede test match AustraliëEngeland in Mel bourne is voor de Britten een tragedie geworden. Op een uitstekend bespeel bare pitch ging Engeland in de tweede innings all out voor 87 runs. Met nog negen wickets in handen heeft Australië nog maar 30 runs nodig om de match te winnen en daarmee in de serie testwedstrijden een voorsprong van 2—0 te nemen. De fastbowlers waren op deze derde dag heer en meester. Niet minder dan 15 wickets vielen. De score luidde aan het einde van de dag: Engeland 259 en 87, Australië 308 en 9 voor 1. De dag begon overigens niet zo slecht voor de Engelsen. Statham nam drie van de vier resterende Australische wickets en Loader de vierde. De cijfers van Statham kwamen daarmee op 7 voor 57. Australië zette de innings met de afgebroken stand van 282 voor 6 voort. Statham nam 3 wickets in één spell" van 16 ballen zonder verlies en Australië ging all out voor 308 als antwoord op de 259 van Engeland. Alles was nog mogelijk, maar de links handige pace-bowlers Meckiff en Da vidson kregen zo'n zwak battingteam tegenover zich dat vooral Meckiff nog fraaiere cijfers (6 voor 38) bereikte. Het werd een ware optocht van bats- lieden in de richting van het paviljoen. Het scoringsbord spreekt duidelijke taal: een voor 3, twee voor 14, drie voor 21, vier voor 27, vijf voor 44, zes voor 57, zeven voor 71, acht voor 75, negen voor 80. May was met 17 topscorer. land op de ereplaats in het totaalklasse ment met een voorsprong van 4% punt op Suriname. Zaterdagmiddag was de oasketball- wedstrijd tussen Nederland en Suriname eigenlijk het hoogtepunt van het toer nooi geworden. Der traditie getrouw moest in dit duel beslist worden welk land de fel begeerde basketballtrofee in zijn bezit zou krijgen. Nederland had met de rust een veilig lijkende voor sprong van 23-16 veroverd, maar Suri name vocht snel terug. Het werd 35-36, waarna de score langzaam en gelijk matig opklom. Toen de laatste drie mi nuten ingingen leidde Suriname met 46-44. Hartstochtelijk toegejuicht door de vele supporters trachtten de Surinamers deze minieme voorsprong te behouden. Zij slaagden daarin want toen het laatste fluitsignaal klonk had Suriname met 48-46 de strijd gewonnen. Indonesië moest een teleurstelling in casseren want badminton, op verzoek van de Indonesiërs in het programma geplaatst, werd door Nederland gewon nen. De eindstanden van de diverse on derdelen zijn: Basketball: 1. Suriname, 2. Nederland, 3. Antillen, 4. Indonesië, 5. Internatio nale ploeg. Badminton: 1. Nederland, 2. Indonesië, 3. Internationale ploeg, 4. Suriname, 5. Antillen. Bridge: 1. Surina me, 2. Nederland, 3. Indonesië, 4 en 5. Antillen en Internationale ploeg. Scha ken: 1. Nederland, 2. Indonesië, 3. Suri name, 4 en 5. Antillen en Internationale ploeg. Dammen: 1. Suriname, 2. Antil len, 3. Indonesië, 4 Nederland, 5. Inter nationale ploeg. Algemeen klassement: 1. Nederland 270 ont.; 2. Suriname 265% pnt.; 3. In donesië 193% pnt.; 4. Antillen 171 pnt.; 5. Internationale ploeg 117 pnt. De Nederlandse kernploeg, die de training voor de komende internatio nale wedstrijden in Hamar voortzet, heeft het afgelopen weekeinde gebruikt voor selectiewedstrijden op de 500 en 5000 meter. Voor Klaas Schenk en zijn jongens hebben deze wedstrijden, die maandag met een 1500 meter en nog maals een 500 meter worden voortgezet, enkele positieve punten opgeleverd. Cees Jan Kroon, Jeen van den Berg en Henk van der Grift bleven onder hun beste 500 meter-tijden en de 43.3 van Van der Grift betekent zelfs een duide lijke vooruitgang. Alles wijst er op dat Van der Grift de mogelijkheden heeft zich tot een sprintspecialist te ontwik kelen. Kees Broekman, die met 45.4 en 8.23 als beste 5000 meter-tijd de tweede plaats in de puntenrangschikking bezet, De Belg Marcel Vandewattyne heeft in Rijssel de internationale cross van het Noor den over een afstand van 9 km gewonnen in 29 min. 40 sec. voor de Joegoslaaf Miha- lic, die een seconde later over de eindstreep ging. In dit sterke veld lopers eindigde de Bredanaar Kunen op de tiende plaats in 30 min. 36 sec. Het parkoers was door de regen van de laatste dagen in een modderpoel veran derd en ofschoon nu de zon scheen was het een lastige wedstrijd voor de atleten. Ongeveer duizend meter na de start had Vandewattyne reeds spoedig de leiding ge volgd door de Fransman Ameur. Dit is gedurende de gehele wedstrijd zo geble ven. Wel kwam Mihalic in de laatste ron de sterk opzetten en wist hij Ameur, die met een ernstige inzinking kampte, voor bij te gaan, maar werkelijk bedreigen kon hij Vandewattyne toch niet. Op het laat ste rechte stuk liep de Belg zelfs weer uit en won hiermede voor de vijfde maal een sterke internationale cross. Zondag werden in de Hilversumse sportschool judo-selectiewedstrijden ge houden ter voorbereiding op de inter landwedstrijd tegen Frankrijk, die za terdag in de Philips jubileumhal te Eindhoven plaats vindt. De N.J.J.B. selecteerde 12 judoka's, van wie 10 kort voor de wedstrijd definitief zullen wor den aangewezen. De geselecteerden zijn: Geesink (Utrecht, 5e dan), Essink (Eind hoven, 3e dan), Dolewaard (Utrecht, 2e dan), De Waal (Utrecht, 2e dan), Wagenaar (Amsterdam, 3e dan), Fadema (Hilversum, 2e dan), Slijper (Roermond, le dan), Woestenborg (Tilburg, le dan), Van Ierlandt (Tilburg, le dan), Rappen (Rotterdam, le dan), Philips (Amster dam, le dan) en Fisher (Amsterdam, le dan). lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lerares en in haar vrije tijd komt zij uit voor Dj ur gaar den-skiclub uit Stockholm. Olympisch kampioen Ook de moderne sporten als voetbal, schaatsen, judo, honkbal, zeilen en atle tiek mogen zich thans in de belangstel ling van vorstelijke of adellijke personen verheugen. De Italiaanse prins Steno Borghese heeft zich bijvoorbeeld ontpopt als een voortreffelijke president van de Europese honkbalfederatie. De Zweedse prins Bertil was vroeger een gerenom meerd hardrijder op de schaats en is thans als voorzitter de grote stuwer van de Zweedse Sportfederatie. De Deense kroonprinses Margarethe toont een grote voorliefde voor judo en heeft in deze tak van sport al menige opvallende pres tatie geleverd. De Noorse koning Olav won eens een gouden medaille tijdens Olympische zeilwedstrijden en de Deen se koning Frederik IX was vroeger een uitstekend roeier. Verder toont de Bel gische prins Alexander een grote belang stelling voor de voetbalsport en men heeft hem, zoals trouwens ook de Engel se prins Charles, al menigmaal in actie gezien bij een wedstrijd. Dank zjj het Nederlandsch Olympisch Comité kunnen de turners(sters) zich voorbereiden op de Olympische Spelen in Rome, en dank zy een bijdrage uit de K.N.V.B.-pool is het Koninklijk Neder landsch Gymnastiek Verbond in staat om deel te nemen aan de Europese keur- turnkampioenschappen, die voor de da mes op 31 mei in Krakau en voor de heren op 18 oktober in Kopenhagen zijn vastgesteld. Dit was ongetwijfeld de be langrijkste en meest verheugende mede deling, die de voorzitter van het tech- Prins Alexander van België houdt van voetbal, maar ook als golf-speler staat hij zijn mannetje. De ploegleider van de Franse natio nale ploeg Marcel Bidot heeft met Gemi- niani en Rivière overeenstemming be reikt over hun deelneming aan de Taur de France 1959. Zij zullen voor de Fran se nationale ploeg starten. Het gesprek, waaraan ook de soigneur Le Bert en officials van de ronde deelnamen, werd zaterdag te Clermont gehouden. Rivière verklaarde na afloop dat hij en Geminiani geen enkel voorbehoud hadden gemaakt. Ook Anquetil en Bobet kunnen voor de nationale ploeg worden gekozen, uiteraard op dezelfde voor waarden als Rivière en „Gem", Na de vijfde ronde van het inter nationale schaaktoernooi te Hastings heeft, de Dostduitser Uhimann de lei ding met 4% punt en I afgebr. partij. De verdere stand luidt: 2. en 3. Gereben (statenloos) en Portisch (Hong.) 3% punt en 1 afgebr. partij, 4. Darga (West- Duitsland) 3 pnt. en 2 afgebr. part., 5. en 6. Duckstein (Oost.) en Clarke (Gr.- Brit.) en I afgebr. part. 2% pnt., 7. Wade (Nieuw Zeel.) 2 pnt. en 1 afgebr. part., 8. Rodiocic (Joeg.) 1% pnt. en 1 afgebr. part., 9 en 10. Barden (Gr.-Br.) en Fuster (Can.) 1 punt. nisch bestuur van het K.N.G.V., de heer J. D. de Jong, deed tijdens de techni sche bondsraadvergadering te Utrecht. Nu de beschikbare gelden het mogelijk maken heeft de T.C. dan ook een trai ningsplan opgesteld, dat het K.N.G.V. in staat stelt de training van het dames keurkorps en jeugd turnsters intensief ter hand te nemen. Elke veertien dagen zal nu worden geoefend in de Turnhal te Amsterdam. Ook Riek Leibbrand, de jonge veelbelovende turnster, zal aan de Olympische training deelnemen. In het begin van 1960 zal de eerste selectie plaats vinden en tot het formeren van een voorlopige Olympische ploeg wor den overgegaan. Deze ploeg zal steeds meer worden ingekrompen tot tenslotte acht turnsters overblijven. Naast de normale training, die voor de dames onder leiding staat van Annie Fieseler en die voor de jeugdturnsters door Rie Swart wordt verzorgd, zal aan de onderdelen sprin gen, ritmische en grondgymnastiek meer aandacht worden besteed. Mevrouw Jeanne van der Most en de heer Wickel zullen hieraan medewerken. De heren en jeugdturners zullen om de drie weken te Utrecht bijeen komen, aangezien er een mogelijkheid bestaat dat een of twee individuele turners naar de Thermen van Caracalla, waar de Olympische turn wedstrijden plaats vin den, zullen worden afgevaardigd. De leiding van de training is in handen van de heren Van der Berg en Van Ga len, maar het bestuur voert onderhan delingen met een Duitse, internationaal zeer bekende keurtumer om tijdelijk als oefenmeester de leiding van onze heren korpsen bij te staan. Het ligt in de be doeling dat deze oefenmeester tevens in diverse plaatsen van ons land les geeft aan turners met toekomst, teneinde een bredere basis in het keurturnen te ver krijgen. West-Indië heeft de derde testmatch te gen Indië met een innings en 336 runs ge wonnen. Indië kon met een achterstand van 490 runs op de eerste innings de follow-on niet vermijden en ging in de tweede all out op 154 runs. De eindscore was: West-Indië eerste in nings 614 voor vijf gesloten (Kanhai 256), So bers 106 n. o.; Butcher 103, Solomon 69 n.o. Indië eerste innings 124 (Umrigar 44, Qil- christ 3 voor 18); tweede innings 154 (Manjrekar 58 n. o.; Qilchrist 6 voor 551. blijkt eveneens in goede vorm te zijn. Schenk was ook in zijn schik met da goede 8.31.7 van de jeugdige Houter. „Het zijn allemaal nog lang geen tijden, waar je wereldkampioen mee kan wor den of een Olympische medaille mee kan winnen, maar er zit schot in en som mige rijders zijn relatief al veel verder gevorderd dan vorige jaren", aldus da Nederlandse coach. Jan Pesman's enkelblessure was zater dag nog niet zo ver genezen, dat hij aan de selectie kon deelnemen, maar hij heeft wel al weer geoefend en waar schijnlijk zal hij het komende weekein de in Kristineham tegen Zweden van de partij kunnen zijn. De omstandigheden in Hamar waren vrij gunstig. Het ijs was goed bij 1 graad onder 0. Een lichte sneeuwval was de enige ongunstige factor. De voornaamste uitslagen waren in volgorde van het puntentotaal: 1. Kroon 44.3 (500 m) en 8.32.8 (5000 m); 2. Broekman 45.4 en 8.23; 3. Van den Berg 45.4 en 8.26; 4. Van der Grift 43.3 en 8.53.1; 5. De Graaff 44.9 en 8.38.2; 6. Houter 46 en 8.31.7; 7. Koeleman 45.4 en 8.39.9; 8. Zee 46 en 8.44.9; 9. Vogels 45.6 en 8.54.6. Voor de schaatsinterland tegen Nederland, zaterdag en zondag in Kristinehamm, heeft de Zweedse schaatsbond de volgende rijders aangewezen: Bertil Eng, Sixten, Albinsson, P. O. Brogren, Jell Baeckman, Olie Dahl- berg en Bo Karenus. Uitslagen van de te Hilversum ge houden draverijen: Mimosa-prijs. 1980 m.: 1. Walter Pluto (J. v. Dooyeweerd) 2.57.3, 1.31.4; 2. Wanda Exkit; 3. Wilna Illustra. Tot.: winn. 7.10, pi. 2.40, 1.80, 5.-, gek. 6.70, cov. 6.10. Rosita-prijs. 2000 m. le afd.: 1. Un Gamin (C. Swart) 2.55.2, 1.27.6; 2. Upward Hollandia; 3. Uppsala Pluto. Tot.: winn. 4.90, pi. 1.70, 1.80, 1.60, gek. 5.40, cov. 6.20. Rosita-prijs. 2000 m. 2e afd.: 1. Uranie Duluth Z (J. Wagenaar jr.) 2.55.3, 1.27.7; 2. Vink S, 3. U Daniel. Tot.: winn. 2.40, pi. 1.20, 1.60, 1.60, gek. 8.30, cov. 5.90. Margriet-prijs. 2400 m. 1. Vlekloos Hanover (Th. H. Kooyman) 3.34.2, 1.29.3; 2. Us Erebus; 3. Tombola. Tot. winn. 3.50, plaats 1.90, 2.50, 2.40, gek. 8.80, cov. 8.60. Eva-prijs. 2000 m.: 1, Urma Norton (E. de Visser) 2.52.2, 1.26.1; 2. Tom Mix; 3. Torero. Tot.: winn. 2.90, pi. 1.60, 2.-, 4.80, gek. 4.90, cov. 5.10. Romance-prijs. 2400 m.: 1. Trudi Trothan (M. Vergay) 3.29.7, 1.25.9; 2. O Lapize K; 3. Roi de Cinq Mille. Tot.: winn. 2.20, pi. 1.40, 2.70, 1.90, gek. 6.10, cov. 8.60. I Marie Claire-prijs. 2000 m.: 1. Enter prise (M. Vergay) 2.49.9, 1.25.-; 2. Quite Heny; 3. Lord Scotch. Tot.: winn. 2 -• (Stal) 1.70, 1.70. 1.40, gek. 5.80, cov. 5.40. Beatrijs-prijs. 2400 m.: 1. Unwaersfugel S (J. v. d. Wijk) 3.35.9, 1.28.5; 2. Quibus; 3. U Diena. Tot.: winn. 2.20, pi. 1.40, 12.50, gek. 8.70, cov. 4.70. Libelle-prijs. 2420 m.: 1. Vera Hol landia (M. Vergay) 3.43.9, 1.31.8; 2. Vorstin Kitty; 3. Virtue Hanover. Tot.: winn. 3.-, pi. 1.20, 1.20, 1.70, gek. 3.50, cov. 3.40. Tot. omzet 160.947.-. Tijdens de in Londen gespeelde wedstrijd FulhamSwansea zag men deze gecom pliceerde worsteling om de bal. Middenvoor Cook en rechtsbinnen Hill van Fulham proberen gelijk de bal te koppen. Doelman King van Swansea plant zijn rechter vuist tussen de opposanten. Linksachter Griffiths van Swansea (voor grond) kijkt hoe het afloopt. Het Londense Chelsea, dat in de voor gaande acht uitwedstrijden slechts één overwinning behaalde, schoot zaterdag geweldig uit zijn slof door Wolver hampton op eigen terein met 21 te verslaan. De „Wolves" pasten een spe ciale tactiek toe. Zij waren de vijf doel punten, die Greaves in het begin van het seizoen tegen hen scoorde kenne lijk nog niet vergeten, want de jonge binnenspeler werd als de „Bank van Engeland" bewaakt. Maar daardoor ont stonden meer kansen voor de overige aanvallers. Gibbs en Tindall, twee jeugdige vondsten van manager Ted Drake zorgden dan ook voor een voor sprong van 20 bij de rust. Na de her vatting scoorde Deeley nog wel tegen, maar de sterke achterhoede van Chel sea gaf verder geen krimp. Door dit resultaat is de voorsprong van Wolverhampton tot één punt ge slonken. Nummer twee van vorige week West Bromwich kwam door een nederlaag tegen Bolton weliswaar niet dichter bij, maar Arsenal en Manches ter United veroverden beide de volle winst. Manchester United behaalde voor 62.000 toeschouwers een zege van 3—1 op Blackpool. In de race naar de top van de ranglijst hebben de „mancu- nians" nu reeds achtmaal achtereen getriomfeerd. Arsenal is sinds tw:a weken weer op het goede pad terug gekeerd. Zaterdag wonnen de „gun ners" de uitwedstrijd tegen Leicester met 32. De 34.000 supporters van Leicester hadden meer reden, t om grommend huiswaarts te gaan. Tij dens de wedstrijd heerste een sneeuw storm en na afloop bleek dat de ste delijke busdienst voor één dag in staking was gegaan In de ondqrste regionen behaalde Tottenham een belangrijke 31 zege op Blackburn. De spurs hebben nu 19 punten en staan daarmee twee punten voor op Portsmouth en drie punten voor op hekkesluiter Aston Villa. De uitslagen luiden: EERSTE DIVISIE: Aston Villa- West Ham 12, BoltonWest Brom wich 21, BurnleyLeeds 31, Lei- cesterArsenal 23, LutonBirming ham 01, Manchester UnitedBlack pool 31, New CastleEverton 40, PortsmouthNottingham 01, Preston —Manchester City 20, Tottenham Blackburn 31, WolverhamptonChel sea 12. TWEEDE DIVISIE: Bristol City- Sheffield United 3—1, Cardiff—Rother- ham 10, CharltonBrighton 23, Ful hamSwansea 12. Huddersfield Barnsley 2>—1, LeytonDerby 13, Lin colnStoke 31, LiverpoolSunderland 31, ScunthorpeBristol Rovers 00, Sheffield WednesdayIpswich 31 De minister van binnenlandse zaken heeft tot de gemeentebesturen een cir culaire gericht inzake de brandbestrij ding in verband met radio-actieve stof fen. In ruim vijftig gemeenten bevin den zich inrichtingen waar radio-actie ve stoffen worden gebruikt en dit aan tal breidt zich steeds uit. Het betreft hier ziekenhuizen, klinieken, laborato ria, metaalverwerkende industrieën, de papier- en de textiel-industrie. De brandweerkorpsen zijn nóch wat betreft de opleiding van personeel, nóch ten aanzien van de beschikking over het nodige materieel, ingesteld op de bestrijding van branden in percelen waarin zich radio-actieve stoffen be vinden. De minister heeft thans richtlijnen opgesteld voor de bestrijding van bran den, waarbij radio-actieve stoffen een rol kunnen spelen. Deze richtlijnen hebben ten doel, de gevaren voor alle personen die zich bij of in de onmid dellijke omgeving van de brand bevin den, zoveel mogelijk te beperken. Voorts zal van rijkswege een organi satie voor hulpverlening bij branden met radio-actieve gevaren worden op gericht. In een aantal gemeenten zullen bij de brandweer zogenaamde A-verken ners worden opgeleid en worden voor zien van de apparatuur, nodig voor het registreren van radio-activiteit. Deze apparatuur zal de Bescherming Bevol king in bruikleen geven. Voorts zal voor het gehele land een korps deskundigen worden gevormd. Deze deskundigen zullen worden opge roepen indien de A-verkenners radio activiteit constateren; zij zullen aan het commando van de brandweer aanwij zingen geven die bij de brandbestrij ding en de nablussing in acht moeten worden genomen. Het zal nog wel enige tijd duren voor deze organisatie is tot stand gekomen- Voorlopig zal men het moeten doen met het gering aantal deskundigen dat thans in ons land aanwezig is. Hier voor kan men de tussenkomst inroepen van de rijksinspectie voor het brand weerwezen. Na de sneeuwval in de nacht van zaterdag op zondag en de daarop snel ingevallen dooi, is het vannacht in het noorden gaan vriezen. Overal in het noorden, vooral in de provincie, zijn de wegen spiegelglad. Het verkeer onder vindt veel hinder van de gladheid. All® busdiensten van Groningen naar d® diverse plaatsen in de omgeving zijn volkomen gedesorganiseerd. Op som mige lijnen hebben de bussen mee" dan een uur vertraging, waardoor vel® passagiers hun aansluiting met d® spoorwegen missen. Op de station® heerst grote drukte, maar de trein®** vertrekken zonder noemenswaardig® vertraging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6