IJ-TUNNEL zal rusten op palen van 70 meter Tegen de Alkmaars sanermg van binnenstad Orderportefeuille van Philips opnieuw toegenomen Venlo bezit nu een tweede groente-veiling Euromarkt en vrijhandelszone alleen zijn onvoldoende Noorden moet van begin af aan mee kunnen spelen BOSTITCH kchtmms Kruiswoordraadsel k Geen open bouwput maar caissons in Oosterdok Spaanse vissers vinden duikboot Voor en tegen de annexatie op Rozenburg Meisjes van BE A contra korte rok Waterpartij rond Waagtoren moet behouden blijven Hogere omzetten voor de DAF te verwachten Coöperatieve Venlose Groenteveiling in gebruik genomen Gemeenschappelijke economische politiek jegens het Oosten nodig Betere harmonie vereist tussen produktie en afzet Roofoverval op apotheker ERIC DE NOORMAN VOOR IEDER BEDR'JF DEKKER-VERPAKKING n.v AMSTERDAM Tel.59765 DINSDAG 6 JANUARI 1959 /AGINA 2 In storm op drift geraakt? Wijzigingen bij het onderwijs in Frankrijk Rebellie tegen bevel van de vrouw van de baas 4 K. v. K. Oostelijk Noord-Brabant Zestigjarig bestaan van het C.B.S. A'damse Assurantie Associatie De Koepel N.V. Benoemingen in de mijnindustrieraad Aalmoezenier A. Willigen- burg pastoor te Bennekom Roemer-medaille voor prof. Hertzsprung Nieuwjaarsrede mr. K. P. v. d. Mandele Dr. S. L. Mansholt te Groningen Mededirecteur gemeente werken te Eindhoven 9 10 11 ~l_l a 35 Met een razendsnel gebaar trekt Eric de Pictenhoofdman naar zich toe en wendt zich een halve slag om, zodat hij met zijn rug tegen de smalle zijmuur komt te staan en hij de hoofdman als een levend schild voor zich heeft. Hij had geen minuut later moeten wezen, want de heelmeester staat gereed met een mes, om hem in de rug aan te vallen. De oude kerel laat schielijk het mes vallen en staart bedremmeld naar de grote Noor. „Vlug," snauwt Eric met een hoofdgebaar, en sloffend glipt de heelmeester j langs hem heen en voegt zich bij de andere Pieten. „En nu mars!" buldert I de Noorman, die genoeg van deze situatie begint te krijgen. „Regelrecht naar de plaats waar mijn mannen gevangen zitten!" Als een troep onwillige runderen drijft Eric allen voor zich uit door de donkere gangen. Erg op zijn gemak voelt hij zich niet, want er hoeft maar iets te gebeuren en de zaken lopen fout. En nauwelijks heeft hij dit bedacht, of hij hoort achter zich het geluid van verwijderende voetstappen. „Opschieten, open de ker ker," snauwt Eric, als de troep bij een lage, zware deur staan blijft en hei» vijandig aanstaart. Geen der Pieten beweegt. Evengoed als hij hebben zij a voetstappen genoord die achter hen aankomen. En dan breekt het zwe^ Eric ineens uit want boven het opgewonden gekakel van stemmen, dat voetstappen begeleidt, klinkt een stem die hij uit duizenden zou herkennen de stem van Svein Langtand. De bouw van de IJ-tunnel belooft technisch een kunststuk te worden, waarbij vele mogelijkheden van de mo derne waterbouw zullen worden be proefd. In een artikel in „Werk in Uit voering" van deze maand heeft de di recteur van het Tunnelbureau, ir. B. Jansen, het een en ander verteld over enige ingrijpende wijzigingen, die in het oorspronkelijke bouwplan zijn aange bracht. Allereerst zal het tunneldeel in het Oosterdok niet, zoals oorspronkelijk was bedoeld, in een open bouwput maar volgens de caisson-'nethode worden ge bouwd. Hat plan voor een open bouw put werd opgesteld in de dagen, dat men nog rekende op het verdwijnen van het Marine-etablissement. Nu dit niet het geval is moet men op een andere methode overgaan, omdat de bemaling van de open bouwput verzakkingen in de omgeving zou kunnen veroorza ken. De caissonmethode houdt in dat het tunnelsegment geleidelijk aan op diepte wordt gebracht door het ontgraven van de grond eronder in een werkkamer, die vanwege het grondwater onder druk staat. Bij een diepte van 15 meter staat er een druk van 1,5 atmosfeer, onge veer gelijk aan de spanning van een normale autoband. De caissonmethode zal ook worden toegepast voor het ventilatiegebouw aan Twee Spaanse vissersboten hebben per radio gemeld dat zij een niet-ge- identificeerde onderzeeboot op sleep touw hebben genomen, die geen beman ning aan boord heeft. De onderzeeboot meet ongeveer 600 ton en is gemar keerd „X-15". De vissersboten bevinden zich ongeveer 60 km uit de Spaanse kust met hun vreemde vangst. In scheepvaartkringen oppert men de mo gelijkheid dat de onderzeeboot mis schien gesleept werd en dat de sleep kabels tijdens stormweer gebroken zijn. Zoals bekend is enige tijd geleden ge meld dat een onderzeeboot op drift was gegaan. Berichten uit Engeland doen ver moeden, dat de duikboot de Virulen is, die twee weken geleden verloren werd, toen de Griekse regering, die het vaartuig van de Royal Navy had ge leend. de duikboot naar Engeland wilde terugbrengen. De vergadering van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft gister middag een nota aangenomen, waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken om het gebied van de toekomstige Euro poorthaven publiekrechtelijk bij het grondgebied van de gemeente Rotter dam te voegen. Men gaat er namelijk van uit, dat het havenbeheer van een centraal punt uit dient te geschieden, zoals in Rot terdam nu al jarenlang het geval is tot voordeel van overheid en bedrijfsleven. Voor wat de gebieden van Europoort en de Botlek betreft zou de Kamer besten diging van de huidige toestand waar bij het publieke gezag in handen is van twee agrarische gemeenten beslist onjuist en nadelig achten voor de ont wikkeling van het gebied van de Rot terdamse Waterweg. Zij dienen onder één en hetzelfde havenbeheer en wel dat van de gemeente Rotterdam, te ressorteren. Inmiddels heeft burgemeester J. C. Aschoff van Rozenburg in zijn nieuw jaarsrede verzet aangekondigd tegen de Rotterdamse annexatieplannen. HÜ zei wel bereid te zijn tot alle moge lijke medewerking waar het gaat om zaken van nationale en zelfs interna tionale betekenis, maar meende, dat de havenexploitatie in het gebied van Europoort ook in een gezamenlijk op treden behartigd kan worden. Het Franse onderwijsstelsel zal, al dus minister Berthoin. ingrijnend m r- den gewijzigd. Men beoogt met deze wij zigingen meer natuurkundigen en tech nici te vormen. He' aantel leer'-raeh'en zal daar4oe in twee jaar tijds met veertig procent moe ten toenemen. Behalve dat de leerplich tige leeftijd verhoogd wordt tot zestien jaar, zal de zomervakantie die drie maanden placht te duren met veer tien dagen worden besnoeid. de zuidkant, dat een plaats krijgt in de oostelijke oprit van de brug, die in de toekomst tussen de Piet Heinkade en de De Ruyterkade zal worden gebouwd. Een tweede belangrijke variant is de fundering van de tunnelzinkstukken in het IJ. Volgens het oorspronkelijke plan zouden vele lichte palen worden geheid. Nu heeft men besloten de buizen te fun deren op enorme, een meter dikke en zeventig meter lange betonpalen, die volgens een Frans systeem zullen wor den gegoten. Deze palen zullen stuiten op de tweede zandlaag. Zij hebben een draagvermogen van ongeveer 500 ton elk. De paal wordt ter plaatse vervaar digd door een stalen, holle mantel, die door de bodem wordt gedraaid en die, na verwijdering van de blubber in de mantel, wordt volgegoten met beton. De stalen mantel wordt dan weggetrok ken. Tenslotte is er ook nog een wijziging in het interieur van de tunnel. Evenals in de Rotterdamse tunnel zullen er toch verhoogde Inspectiepaden voor het tun- nelpersoneel komen. De 700 vrouwelijke employé's, die werken bij de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A., hebben van hun direc teur, Lord Douglas of Kirtleside, de opdracht gekregen hun tot op de kuit vallende rokken ongeveer zeven cen timeter korter te maken. Dit bevel werd op London Airport bekend ge maakt nadat Lady Douglas die veel vliegt haar echtgenoot haa gezegd dat de kleding van de „gastvrouwen" en ander vrouwelijk personeel bij de maatschappij „grotesk" was. Na een be zoek aan de modeshows in Parijs had zij verklaard: „Naar mijn mening zijn hun rokken te lang. Er is niets zo ar moedig als een lange rok, wanneer ieder ander een korte draagt. Het is geen gezicht". De meeste meisjes van de B.E.A. zijn vastbesloten zich niet aan deze order te storen. Een meisje zei: „Laten we eerlijk zijn. Het is belachelijk er van uit te gaan dat wij allemaal hetzelfde figuur hebben. Sommigen zouden er met een korte rok dwaas uitzien". Enkele meisjes hebben echter al de schaar in i hun uniformrok gezet. De „rebellen" I hebben tot 15 februari gelegenheid de rokkengrens te wijzigen. Een breedlachende Anastas Mikojan (links) gefotografeerd bij zijn aankomst in Washington. Naast Mikojan de Russische ambassadeur in Washington Mikhail Menshikof. De commissie ter bestudering van het verkeersvraagstuk in Alkmaar heeft zich in haar aan B. en W. uitgebracht rapport in meerderheid uitgesproken tegen de door prof. Wieger Bruin in diens saneringsplan voor de binnenstad geprojecteerde no< rdzuid-traverse door het centrum, waarvoor het water langs de Waagtoren zou moeten worden ge dempt. Zij vreest, dat deze weg te veel doorgaand verkeer zal aantrekken. De prijs, die Alkmaar bü aanvaarding van het plan zou moeten aanvaarden acht de commissie te hoog gezien het te be reiken voordeel. Tn grote meerderheid spreekt de commissie zich voorts uit tegen: een nieuwe toegangsweg over de Baan gracht uit het zuiden en één uit het noorden over de Kazenmakersgracht tot aan het Waagplein, omdat zij In zijn nieuwjaarsrede heeft de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Oosteljjk Noord-Brabant, de heer A. G. H. Kersten o.a. medegedeeld dat de gang van zaken in het bedrijfsleven over 1958 in haar totaliteit iets minder gunstig is dan in 1967 te kwalificeren, doch het herstel dat de laatste maanden allerwege is ingetreden geeft reden tot optimisme en vertrouwen voor de toe komst. De Philipsbedrljven hadden we derom een topjaar zowel voor proJuk- ten-afzet als voor de behaalde resulta ten. Het jaar 1959 geeft voor Philips wederom reden tot optimistische ver wachtingen gezien de orderportefeuille, die in vergelijking met ultimo 1957 op nieuw is toegenomen. De te verwachten groei zal vooral betrekking hebben op de afzet van televisieprodukten en on derdelen daarvan in de wereld. De DAF-bedrijven bereikten voor de civiele produktie weer het hoge niveau van 1956. De militaire produktie blijft steeds verder teruglopen. Door het toe nemende aandeel van de DAF in de Ne derlandse bedrijfsautomarkt en in het bjjzonder door de personenwagenpro- duktie zal 1959 een verhoogde omzet kunnen geven, zeide de voorzitter. De textielindustrie blijft nadelen on dervinden van de terughoudendheid van de handel, waardoor grote orders uit blijven, doch steeds kleine opdrachten met korte levertijden worden ontvangen, hetgeen het produktieproces verstoort en de resultaten nadelig beïnvloedt. De Nederlandse sigarenindustrie voor ziet ernstige moeilijkheden in de Euro- markt. Het invoerrecht voor sigaren tabak zal tot het 7!4-voudige van het huidige peil stijgen, zeide de heer Ker sten, hetgeen desastreus is te noemen Ondanks toezeggingen van de Neder- Met de ingebruikneming van een tweede groente-veiling te Venlo is maandag het voornemen van zeven honderd tuinders uit Venlo, Tegelen en Blerick om zich af te scheiden van de reeds jaren bestaande Coöperatieve Venlose Veilingvereniging (C.V.V.) een feit geworden. Bedoelde tuinders hebben een nieuwe coöperatieve groen te-veiling gesticht, die gisteren op een terrein aan de weg Venlo-Tegelen de poorten van een nieuw veilinggebouw heeft geopend. De aanvoer op de nieuwe veiling, de Coöperatieve Venlose Groente-veiling (V.G.V.) genaamd, was voor de tjjd van het jaar bijzonder groot en bedroeg niet minder dan 8.000 kisten diverse groenten, waaronder veel sla en bloem kool. De directeur van de nieuwe veiling de heer J Gerards schatte de omzet van deze eerste veilingdag rond 50.000. Verwacht wordt, dat de nieuwe veiling een jaaromzet van f 13 miljoen zal halen. De oude veiling intussen heeft er een var naar schatting ca. ƒ19 miljoen. De tuinders die de oude veiling trouw zijn gebleven zijn voornamelijk van bui ten Venlo en Tegelen afkomstig. Hun aantal ligt nog rond vijfduizend. De nieuwe veiling, voor vijf jaar in een demontabel gebouw onderge bracht, zal t.z.t. de beschikking krij gen over een definitief gebouw. On danks de afscheiding hoopt het be stuur van de nieuwe veiling, dat er tussen de V.G.V. en de C.V.V. een goede verstandhouding zal groeien. De nieuwe Venlose Groente-Veiling, waar 's maandags, 's woensdags en 's vrijdags groente zal geveild worden, zal op een nog nader te bepalen datum op een meer officiële wijze worden ge opend. Vrijdag 9 januari zal het centraal bu reau voor de statistiek te 's-Gravenhage 60 jaar bestaan. Dit jubileum zal niet met een feestviering gepaard gaan. Wel zal hel C.B.S. bij deze gelegenheid een bijzondere uitgave me' historische reek sen laten verschijnen, welke op de ju bileumdatum het licht zal zien. De titel van dit boek luidt: zestig jaren statis tiek in tijdreeksen. landse regering is er nog geen uitzicht op een werkelijke verbetering in dit op zicht. In 1958 is de afzet van sigaren vrijwel gelijk an 1957 gebleven. De arbeidsproduktiviteit gaat in stij gende lijn, doch de geringe winstmoge lijkheden vormen een sterke belemme ring van de noodzakelijke investeringen voor verbetering van het produktieap- paraat. De export vertoonde enige groei doch de afzet in het gebied van de BLEU liep een weinig terug. De situatie in Indonesië blijft voor de toekomst een onzekere factor. Met zorg stelt men zich de vraag of de grondstof fen voor de goede sigaar nog tegen be taalbare prijzen verkregen zullen kun nen worden, besloot de heer Kersten. Door de Brand Maatschappij te Am sterdam van 1790 en door de Amster- damsche Zee- en Brand Assurantie Maatschappij van 1820 is opgericht de Amsterdamse Assurantie Associatie De Koepel N.V. te Amsterdam. De ven nootschap heeft ten doel het uitoefe nen van .n/of het verkrijgen van be'angen en/of functies in verzeke ringsbedrijven, uitgezonderd het levens- verzekeringbedrjjf. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 5 miljoen, verdeeld in 25 prio riteitsaandelen, elk groot 100, 9.975 ge wone aandelen van 100 en 4.000 gewo ne aandelen groot 1.000, waarvan ge plaatst en in contanten volgestort 20 prioriteitsaandelen, 1500 gewone aande len van 100 en 850 stuks van 1.000. De beide oprichtsters nemen ieder deel voor resp. 10, 750 en 425 aandelen. Di recteur is de te Amsterdam gevestigde vennootschap onder firma „Mercier en Matthes". Aan het begin van de gisteren in Heerlen gehouden vergadering van de Mijnindustrieraad heeft de voorzitter, mr. M. van Thiel, na een terugblik op het voorbije jaar, de wens uitge sproken, dat het nieuwe jaar een verbe tering moge opleveren van de situa tie, waarin het mijnbedrijf is komen te verkeren. Hij herinnerde aan de in stelling van de commissie, die de vraagstukken, welke zich zowel intern als extern voordoen bij de functieone- ring van de p.b.o. in het mijnbedrijf, zal bestuderen. Hij sprak de verwach ting uit dat het werk dezer commis sie goede vruchten zal afwerpen voor de p.b.o. in de mijnindustrie. De heer van Thiel werd herbenoemd tot voorzitter. Tot leden van het dage lijks bestuur van de mijnindustrieraad werden benoemd de heren F. Dohmen, voorzitter van de „Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond", ir. A. Helle mans en mr. F. Jansen, directeuren van staatsmijnen in Limburg, J. Hen- nekens, voorzitter van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, en ir. C. Raedts, directeur van de Oranje- Nassaumijnen, alsmede de heren J. Hamers, J. Kramer en C. Feenstra. Laatstgenoemde drie zullen elk achter eenvolgens gedurende een derde gedeel te der zittingsperiode lid van het dage lijks bestuur zijn. Zij vertegenwoordi gen respectievelijk de Algemene bond van werkers in het mijnbedrijf, de Al gemene Nederlandse bedrjjfsbond in de mijnindustrie- en de Protestants chris telijke mijnwerkersbond. vreest, dat de demping van de water partij rond de Waagtoren er in de toekomst onherroepelijk op zou vol gen. Zoekende naar een compromis tussen hetgeen stedebouwkundig en markt technisch aanvaardbaar is oordeelt de commissie t.a.v. een toegangsweg tot het Waagplein, dat het water langs de Vnordam behouden moet blijven, zij het enigermate versmald, zodat de rij weg met het trottoir 12 m. breed zal worden. Het op de monumentenlijst voorkomende kaaspakhuis aan de Hout- til acht de commissie voor het stads beeld onmisbaar als afsluiting van het Waagplein (in het saneringsplan van prof. Wieger Bruin was hier een weg geprojecteerd, waardoor het pakhuis zou moeten verdwijnen). Evenals de K. van K. adviseert de commissie een betere afvoer van de Langestraat naar de Laat te maken, doch niet in die mate dat het verkeer dusdanig zou worden aangetrokken, dat deze voor voetgangers zo aantrekkelijke winkelstraat haar karakter zou gaan verliezen. Het doortrekken van de Laat naar de Bergerbrug verdient aanbeve ling. Omdat de verschillende onderdelen van het plan-Wieger Bruin een zoda nige samenhang vertonen, dat bij af wijzing van het belangrijkste onder deel, de verbindingsweg over de Mient, het geen zin heeft die andere onder delen aan een beoordeling te onder werpen heeft de commissie zich ont houden van haar oordeel over de dem ping van het Luttik Oudorp en Ver dronken Oord en de geprojecteerde toe gangsweg van de nieuwe Friese brug naar het Luttik Oudorp en Verdronken Oord. In de verkeerscommissie hebben ook stedebouwkundigen en planologen van buiten Alkmaar zitting. Naar wij vernemen, heeft de aartsbis schop van Utrecht de zeereerw. heer A. A. J. Willigenburg te Utrecht, natio naal aalmoezenier van de r.-k. gidsen- beweging, benoemd tot pastoor te Ben nekom. Hij volgt pastoor P. Lutz op, die pastoor te Winterswijk is gewor den. De nieuwe pastoor werd in 1915 te Amersfoort geboren en in 1938 pries ter gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Kamerik, Wageningen en Apeldoorn (Onze Lieve Vrouw), tot hij in 1948 werd vrijgesteld voor het jeugd werk als diocesaan aalmoezenier van de gidsen in het aartsbisdom; in 1950 werd hij tevens nationaal aalmoezenier. De laatste jaren was hij ook aalmoeze nier van de verkenners in het aarts bisdom. Als pastoor van de kleine parochie Bennekom 500 zielen en een pasge bouwde kerk blijft hij nationaal aal moezenier van de gidsen; zijn diocesane werk zal pastoor Willigenburg echter overdragen aan een nog niet benoemde opvolger. In de afgelopen jaren heeft aalmoe zenier Willigenburg een grote rol ge speeld in het jeugdwerk, al drong hij zich daarbij niet op de voorgrond. In tal van commissies en besturen heeft hij een werkzaam aandeel gehad. Men heeft hem leren kennen als een be scheiden. maar harde werker, die de problematiek van het moderne jeugd werk doorzag en tal van initiatieven ontwikkelde. Vooral de gidsenbeweging zal het waarderen, dat pastoor Willi genburg zijn taak als nationaal aalmoe zenier blijft voortzetten. De 85-jarige Deense professor Ejnar Hertzsprung heeft maandag de Ole Roe mer-medaille en een bedrag van 10.000 kronen in ontvangst genomen. Medaille en bedrag zijn verbonden aan een prijs die de gemeente Kopenhagen in 1944, drie eeuwen na de dood van de Deense astronoom Ole Roemer, in het leven heeft geroepen. Prof. Hertzsprung werd in 1919 be noemd tot adjunct-directeur van de sterrenwacht te Leiden; in 1935 werd hij directeur. Hij werd in 1920 buitenge woon hoogleraar in de sterrenkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden; van 1935 tot 1944 was hij gewoon hoogleraar. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. v. d. Mandele, beschouwt de gemeen schappelijke monetaire actie van de zij de der E.E.G.. en O.E.E.S.-landen die de externe convertibiliteit van de Eu ropese valuta's tengevolge heeft, als een ernstige eerste etappe naar de ver- i wezenlijking vau >n vrije en vrijwil lige gemeenschap van westerse volke ren. Dit zei hij in zijn maandagmiddag gehouden nieuwjaarsrede. Hii besteedde daarin voorts aandacht aan de verhouding tussen oost en west en noemde het een dreigend gevaar, dat het Sino-Russische blok, door ons zijn overvloed in de schoot te werpen, elk ogenblik de westerse conjunctuur zou kunnen ontwrichten, ook al omdat het oosten de economie laat overheer sen door politieke overwegingen. Daar om moeten de economische relaties tussen oost en west door terughoudend heid onzerzijds gekenmerkt blijven. Mr. v.d. Mandele voerde vervolgens enkele redenen aan waarom onze be trekkingen met de achtergebleven ge bieden zorgen baren. Wij weten dat wij in dit opzicht thans niet sterk staan. Meer dan eens is op jammerlijke wijze gebrek aan eenheid gebleken als het erom ging grote politieke en economi sche vraagstukken in het Afro-Aziati- sche deel aan te pakken. Daar komt bij, dat de westerse we reld dank zij de technische vooruitgang steeds verder van de onderontwikkel de gebieden af komt te staan. Onder deze omstandigheden is het geheel te gen de draad in, wanneer wij het stre ven naar zelfstandigheid van jonge lan den straffen met economische sancties. Mr. v.d. Mandele noemde als voorbeel den Ghana, Ceylon en Frans Guinea. Wij zullen derhalve niet alleen kapitaal voor investeringen in deze gebieden be schikbaar moeten stellen, maar ook on- Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der E.E.G. heeft er gistermiddag tijdens een rede voor het departement Groningen van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel op gewezen dat de produktie en de afzet van de landbouwprodukten met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Als ten aanzien van de granen bij voorbeeld het nationale beleid van de zes landen wordt voortgezet zoals deze thans wordt gevoerd, zal er over zes jaren sprake zijn van een overschot- gebied. Dr. Mansholt sprak over „De Gro ninger landbouw en landbouwindustrie in verband met de Euromarkt". Het in overeenstemming brengen met elkaar van produktie en afzet heeft tot gevolg dat bepaalde gebieden niet meer aan de produktie behoeven deel te nemen. Dat betekent de noodzaak van regionale studies, regionale plan ning en versnelde industrialisatie in be paalde gebieden. De positie van de Groninger land bouw in groter verband noemde spr. gunstig. Bepaalde prijsstijgingen zullen in Nederland onvermijdelijk zijn en zelfs nodig. Maar volgens berekeningen zullen geen grote verschuivingen in de produktie optreden. De eerstkomende tien jaren zjjn voor Groningen, voor het noorden, van bijzonder grote betekenis. Daar om moet de infrastructuur (goede ka nalen, wegen, havens, spoorwegen etc.) zo gunstig mogelijk zijn, want het noorden moet van begin af aan mee kunnen spelen. Ook het gees telijk en cultureel klimaat is medebe slissend voor de ontplooiing van het geheel. Dr. Mansholt vond dit trouwens geen zaak voor noord-Nederland, alleen maar voor het noorden van de zes landen als geheel. Hij gaf zijn gehoor dan ook in overweging nauw contact te onderhou den met de steden in n.w.-Duitsland, waar dezelfde problematiek wordt aan getroffen. Binnen tien jaar zjjn de nationale grenzen weggevallen. Verbazingwek kend is dan ook het gekrakeel over de grens door de Dollard. Die grenzen heb ben geen betekenis vond spr. Van be lang is alleen dat gezamenlijk de wate ren verbeterd worden ten behoeve van Delfzijl en Emden. ze grenzen voor hun export moeten openen. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel wees tenslot te met nadruk op de noodzaak van een westers instrumentarium voor een gemeenschappelijke economische politiek jegens het oosten. Een vrij handelszone en een Euromarkt alleen zijn niet meer \uldoende. Van Frank- "ijk hangt het nu af of het spoedig tot deze conceptie kan komen. Mr. v.d. Mandele waarschuwde er aan het einde van zijn toespraak tegen om de E.E.G. als een rem te beschou wen voor de verdere ontplooiing van de Europese en de Westerse eenheid in plaats van als een motor. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 26-jarige gedetineerde wegens diens aandeel in de mislukte roofoverval op een apotheker in Hilversum tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. Deze verdachte was in eerste aanleg door de rechtbank tot 214 jaar veroordeeld, de procureur-generaal vroeg het Amsterdamse hof veertien dagen geleden bevestiging van dit vonnis. Samen met twee vrienden trok de man van 18 op 19 januari van het vorig jaar in een gehuurde auto naar de Ka- merlingh Onnesweg te Hilversum, waar zij een apotheker uit zijn bed belden. De verdachte kocht wat zuiveringszout en slaaptabletten. Toen de apotheker hem uitliet, hielden de twee buiten staande vrienden de in nachtgewaad ge hulde man ieder een revolver onder de neus. De verschrikte man zette het op een lopen. Er werden enige schoten ge lost, maar daarna vluchtten de drie jongelieden in een auto terug naar Am sterdam. De twee vrienden zijn niet in hoger beroep gegaan. Een hunner werd naar de jeugdgevangenis gestuurd, de ander werd ter beschikking van de regering gesteld. De gemeenteraad van Eindhoven heeft ir. O. Kok benoemd tot. mede-directeur van de dienst van gemeentewerken, als opvolger van de ongeveer een half jaar geleden benoemde en kort daarna plot seling overleden ir. C. F. Lely. De heer Kok. die als derde op de voordracht van B. en W. stond, verkreeg twintig stemmen; de overige veertien stemmen werden uitgebracht op ir. S. van der Wal uit Zwolle, die de eerste kandidaat van B. en W. was. Ir. Kok was, sinds 1 januari 1957, hoofd van de afdeling nieuwbouw der gemeen te Eindhoven Advertentie Horizontaal: 1. leus muziekdrama van Puccini 2. bijverdiensten 3. deel van boom rivier in Noord-Brabant 4. god van liefde CO as 5. voorzetsel afwezigen 6. soort hert Reverendus Dominus lO 7. niet voltallige 8. dichterbij 9. in voce vO mannetjesbij zangvogel 10. paradijs Frans voeg woord 11. fakkel 00 negen (Eng.) Vertikaal 1. hemellichaam 2. omhelzen insekt 3. winkel een werk- nemersorgan. noot 4. lichtbuis Indisch rij tuigje schraal 5. bejaard speltafel 6. weekdier soort 7. matigen 8. twist afgod der listijnen 9. loopstok een wereld taal Fi- 10. vertrekje aanstoot gevea 11. meisjesnaam benedenste gedeelte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2