Eerste paal voor winkel centrum Delftwijk de grond in Secretaris Schumacher trekt zich na 22 jaar terug Mishandelaars voor de Haarlemse politierechter Politierechter versnapert zich aan koekjes Puzzelorganisator krijgt anderhalf jaar BREIMACHINES NAAIMACHINES Economisch hart voor nieuwe wijk Uit STAD 1 en STREEK SSHïftW «s'»«rp 1958 was geen ongunstig jaar Verstomd feestje aan Gedempte Raamgrachtharde klappen in Kleine Houtstraat Leidend HWP één punt voor 59 jubilarissen in Sassenheim Mislukte poging tot beroving 1600 personen opgelicht en waarborg- sommen verduisterd Beroepsvoorlichting op Mendel-college KNITTAX Tien gulden boete Bouwvakkers ver anderden illegaal van werkgever Jaarvergadering Sint ChristoffeV9 Volleyb alpro gramma voor woensdag Maandagse beurs in Krelagehuis Jeugdschaaktoernooi E. PETERSMA WINT VOOR H. HONSBEEK Tien processen-verbaa in Haarlem Landaibeidersbond Winkelierster licht gewond DINSDAG 6 JANUARI 1959 PAGINA 3 Laaiende „fikken" van Kerstbomen in Heemstede proefvaart „nestor". pon- Haarlem e.o. Films diversen KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem V ier-dorpentoernooi Damwedstrijden be ginnen maandag H.V.S. komt uit tegen Die Raeckse M. Vos in het zilver Schaakcompetitie SO km en scherpe delen Botsing in Hillegom Slachtoffer aanrijding overleden OVER VEEN Fietser kreeg geen voorrang Verblind door de regen Gefingeerde orders Telefonische opdrachten gegeven Auto te water Beurs van Amsterdam Beurs van New York Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Met een reeks korte, driftige slagen heeft vanmorgen de directeur van het beambtenfonds voor het mijnbedrijf uit Heerlen, dr. J. F. A. Kraaijeveld, de eerste officiële paal de grond ingeheid Voor het nieuwe winkelcentrum van Delftwijk aan het Marsmanplein. Het Project is ontworpen door het architec tenbureau E. F. Groosman uit Rotter dam en wordt uitgevoerd door de N.V. Kon. Rott. Beton- en Aanneming Mij Opnieuw organiseert de ouderraad van het Mendel-college te Haarlem een «antal beroeps voorlichtingsavonden voor de leerlingen van de hogere klas sen. De opzet is thans iets ruimer dan voorheen: ook de ouders zullen aanwe- kunnen zijn en actief aan het vraag gesprek betreffende de beroepsmogelijk heden kunnen deelnemen. De beantwoor ding zal geschieden door een zes- of ze vental deskundigen, die tezamen een mrurn vormen. De samenstelling der rora is verschillend al naargelang van de beroepsmogelijkheden die in bespre- Klhg komen. aim ,totaal zullen er vijf voorlichtings- onden worden gehouden, de eerste op oensdag 7 januari en de volgende op respectievelijk 28 januari, 11 februari, 1 hiaart en 15 april. Morgenavond zul- seh beroepsmogelijkheden in weten- cnap en onderwijs aan de orde zijn, aaronder met name de perspectieven sch ^00r een universitaire- of hoge- jj.hooï-opleiding geopend worden. In j,1 eerste forum hebben naast drs. W. r H. Beijers, directeur van het be- "ePskeuzebureau te Rotterdam zitting dr. A. Schuffelen van de Land- ffUWhogeschool te Wageningen, mr. B. f»°ekstra decaan aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, dr. Uiter- Waal uit Haarlem en drs. J. v. d. Gheijn Ja-S-c. uit Driehuis. Voorzitter van de fora zal telkens zijn de heer H. W. M. Van Run. Ook in Heemstede zijn maandagmid dag weer vele honderden Kerstbomen bi vlammen opgegaan op de plaatsen, die hiervoor zoals gewoonlijk door de politie waren aangewezen, te weten de open terreinen aan de Constantijn Huy- genslaan, de Sportparklaan, de Glipper- weg de Bernard Zweerslaan bij de Mo- cartkade en de Jac. van Ruysdaellaan. De Heemsteedse jeugd heeft maan dag kennelijk weer gaarne als leden van de gemeente-reiniging willen fun geren, want de animo om de brandsta pels van voedsel te voorzien is opnieuw bijzonder groot geweest. Uit alle rich tingen werden de nu van glorie en schit tering ontdane Kerstbomen aangesleept en zelfs op het moment dat de stapels reeds door de brandweer waren aan gestoken, werd nog veel materiaal aangevoerd. De belangstelling was het grootst op de Sprtparklaan, waar niet hlleen de hoogste stapel Kerstbomen ^as opgetast, doch waar zich ook de hieeste toeschouwers hadden verza meld. Hiervan werd het grootste con tingent uiteraard door de jeugd gele verd. Wel was de brandstapel aan de Glipperweg ditmaal opmerkelijk groter dan in vorige jaren; een nieuw en dui delijk bewijs voor de toenemende groei van deze buurtschap in Heemstede- Zuid. Overigens was het verloop volkomen Seljjk als in andere jaren. De brandsta pels werden door leden van het Heem steeds brandweerkorps aangestoken, V'aarbij de hoog oplaaiende vlammen door de jeugd met een luid gejuich wer den begroet. De nieuwsgierigen werden door de politie op een veilige afstand gehouden, waarna de brandweer ter Plaatse aanwezig bleef tot het laatste vonkje was gedoofd. v/h v. Waning en Co. De exploitatie is in handen van het mijnbeambten- fonds in Heerlen. Vóór de eigenlijke plechtigheid wer den de vele genodigden in een directie keet op het werk verwelkomd door de heer J. I. v. Waning, directeur van het bouwbedrijf. Hij herinnerde er aan dat in dit winkelcentrum 31 winkels zullen worden gebouwd, 8 winkelwoningen en 57 gewone flatwoningen, terwijl er voorts een kiosk wordt neergezet. Be halve voor de gewone buurtbehoeften, hoopt men met het centrum ook in de behoeften van heel Delftwijk te kunnen voorzien. De eerste woningen zullen mogelijk reeds voor het eind van dit jaar betrokken kunnen worden. Het tweede gedeelte van het project, dat een winkelpaviljoen en een bioscoop omvat, zal in een later stadium worden gebouwd. Men is reeds met de schets ontwerpen bezig. Wethouder J. A. Schippers, die namens het college van B. en W. zijn tevredenheid betuigde over de voortvarendheid waarmee de maatschappij haar plannen realiseert, sprak de hoop uit, dat nog dit jaar be slist kan worden wanneer het tweede gedeelte van het project in uitvoering kan worden genomen. Het eerste ge deelte zal over twee jaar voltooid moe ten zijn en men heeft goede hoop het tweede gedeelte gelijktijdig gereed te krijgen. De wethouder was bijzonder blij, dat Delftwijk, dat wat de woningen betreft- vrijwel volgebouwd is, nu een eigen economisch hart krijgt. Bovendien was men er dank zij de samenwerking met de economisch adviseur van de gemeen te in geslaagd, de winkels op zo goed mogelijke wijze te bezetten, zodat men er niet alleen voor de 'eerste levens behoeften terecht zal kunnen, maar ook voor andere artikelen. De wethouder wenste de betrokken maatschappij alle mogelijke succes toe. Vervolgens ging het hele gezelschap naar buiten om het heien van de eerste paal bij te wonen. De heer Kraaijeveld was voor deze gelegenheid uitgedost in een stoere oliejas en droeg een alu minium helm. Advertentie geen SPREEKUUR De wethouder J. A- Schippers van Haarlem houdt deze week Seen spreekuur. De heer J. H. Willemse zal donder ss 8 januari gedurende vijfentwintig Jjjar in dienst zijn van de N.V. Tech nisch Bureau „Samia" in Amsterdam, v? is ook buiten het eigenlijke terrein ra ?-ijn beroep geen onbekende. Gedu bde enige tijd heeft de heer Willem- 2Ün beste krachten gegeven aan het ei"k van Herwonnen Levenskracht. ...DOST EN WEST. Voor de Konink- bjke Vereniging Oost en West afdeling Haarlem houdt donderdag 8 januari Professor dr J J. Hanrath een lezing g^er^ Syrië 'in' het Concertgebouw te erdag maakt de sleepboot „Nestor die ais vierde nieuwe havensleper voor de ";v- Bureau Wijsmuller gebouwd werd, Proefvaart op de Nieuwe Waterweg tussen Rotterdam en Hoek van Holland. B'nnrf «ALSDe vlucht van Captain Di 2-in t Jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. LmA 8 uur 9 15Uu?lla'S sleutel' 18 iaar; 1A5, 4' 6'4E' L vo]wR.: O Das Madchen Rose Marie, str. MINftsv?' 7' 945 uur. soróïï A: °ver moord wordt niet ge- c 14 jaar; 8.15 uur. REMm^ <30.: Lente in Italië: 8-15 "uru UuR NDT: Laila. 14 iaar; 2' 4'15, 7' 9'15 STmLzarak, 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. IOMon oncjet 8. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. c Dinsdar 6 januari ïerie nrtgebouw, 845 uur: Vijfde concert nisch nVan het Noordhollands Philharmo- Hans pVhest o.l.v. Marinus Adam. Solist: F-anV'rhter-Haaser, piano, ten v 'Usmust'um, 8 uur: De kunstschat- Gelor,fn het Frans Halsmuseum, cursus E en Wetenschap, met osterlyceum, 8 uur: Hoe staat het het „ns jeugdwerk bij de aanvang van Ras„i„'euwe_ jaar. onderwerp bijeenkomst lemse Raad voor de Jeugd, Woensdag 7 Januari Ken°HCRiti:„euOUW' 8 uur: Zangrecital door ho. Blackman, bariton. Koos Bons, pia- thet 8 u': iU" Haagsche Comedie liam Shakespeare." Venetië" va« Wil- HaJa(jjaarlem.UUr: Vergadering gemeente- Tien gulden boete legde de Haarlem se economische politierechter, mr J. D. Vink, gistermiddag op aan acht bouwvakarbeiders, die eind september van het vorige jaar zonder vergun ning van het Gewestelijk Arbeidsbureau van werkgever veranderd waren. De verdachten werkten in dienst van een onderaannemer van een bouwwerk in Zandvoort, die failliet ging en dus niet uit zou kunnen betalen. De hoofdaan nemer nam de arbeiders toen over, naar zijn zeggen, omdat hij het werk op tijd af wilde hebben. Hij zou de twee dagen loon, die de arbeiders nog van de gefailleerde tegoed hadden uit betalen, wanneer ze bij hem zouden blijven. Na enkele dagen echter waren de werknemers met stille trom ver trokken naar een aannemer in Am sterdam. De verdachten voerden aan, dat de aannemer in Zandvoort hun de twee dagen wel moest uitbetalen, omdat hij volgens het C.A.O. aansprakelijk is voor loonverplichtingen van onderaan nemers in dergelijke gevallen. De of ficier van justitie, mr. J. Wiarda, acht te het evenwel onjuist, dat de arbeids overeenkomst zonder meer verbroken was. Hij veronderstelde, dat de ande re aannemer wel zwarte lonen betaald zou hebben. Het verweer, dat de ver broken arbeidsovereenkomst de arbei ders opgedrongen zou zijn, omdat ze anders vreesden hun twee dagen loon niet te krijgen, achtte hij niet steekhou dend. Hij bleef bij zijn eis van vijftig gulden boete. De zaak had enige we ken geleden reeds gediend, maar was toen aangehouden, omdat de politie rechter de betrokken aannemer wilde horen. Evenals de vorige elf jaren organise ren de damclubs uit de Bloembollen streek ook dit jaar het „Vier-dorpen- toemooi. De damclubs uit Hillegom, Sassenheim, Noordwijk en Heemstede zullen er aan deelnemen. Het toernooi dat voor het damspel grote propagandistische waarde heeft ifï„ 'n j°°P der jaren „burger recht verkregen. De strijd gaat naast de damsuprimatie tevens om de N.H. Crt.- wisselbeker, welke nu in het bezit is van St. Bavo te Heemstede. Dat er ook nu een aantrekkelijke tweede prijs ter Deschikkmg zal worden gesteld verhoogd de spanning. De opening heeft plaats woensdag 7 januari te Heemstede met de wedstrijd St. Bavo-Sassenheim. De Hiiiegomse damclub trekt maandag 12 januari naar Noordwijk, in het clublo kaal „Die Ossewa". Dezer dagen hield de r.-k. Vereniging voor handelsreizigers en verzeke ringsinspecteurs „St.-Christoffel" haar jaarvergadering in Lion d'Or. In zijn openingsrede sprak voorzitter Roos over het afgelopen jaar, dat voor vele zakenmensen een moeilijk jaar was. Hjj hoopte dat de lichte verbetering, die de laatste maanden was ingetre den, in het nieuwe jaar zal doorzetten. De afdeling Haarlem begint met een zwaar verlies, en wel dat van een van haar meest prominente figuren: de secretaris. De heer Schumacher zal na 22 jaren onafgebroken het secretariaat te hebben waargenomen, niet meer in die functie terugkeren. Gezondheidsre denen nopen hem tot deze stap. Pas hersteld na een ernstige operatie is het de heer Schumacher helaas niet moge lijk deze vergadering bij te wonen. De voorzitter sprak vele waarderende woorden voor deze scheidende functio naris. Hij hoopte hem nog vaak in de vergaderingen te ontmoeten. Verder was 1958 een jaar van vele activiteiten geweest. Spreker herinner de aan de werkzaamheden voor de be scherming van het beroep welke, samen met het inmiddels ingestelde, rjjkser- kend vakdiploma voor handelsreiziger, zich in een vergevorderd stadium be vinden. In november is een en ander uitvoerig toegelicht door de algemeen voorzitter, de heer de Graaf. Ook de grandioze viering van het vijftigjarig bestaan was een uiting van een gezond verenigingsleven. Zo is 1958 voor de af deling Haarlem geen slecht jaar ge weest. Een en ander bleek ook uit het jaar verslag, het laatste werk van de schei dende secretaris, ditmaal voorgelezen door waarnemend secretaris Kromhout. Het aantal leden is in 1958 onveran- Een onverwacht verstoord verjaar dagsfeestje van een aantal jongelui in een huis aan de Gedempte Raam gracht in Haarlem gaf aanleiding tot een tweetal strafzaken, die gisteren dienden voor de Haarlemse politierech ter, mr. J. P. Petersen. Het licht ging namelijk plotseling uit, en de feesten den, die dat geenszins apprecieerden, wilden wel eens weten, wie hun dat geleverd had. De boosdoener bleek een 29-jarige chauffeur, die bepaald niet uitgenodigd was, maar niettemin kans zag een stop uit de elektriciteitstoe- voerinstallatie van het huis te draaien, zodat de stroom uitviel. Hij stond te recht wegens mishandeling, omdat hij een der verontwaardigden in zijn pink gestoken zou hebben. Andere feestgan gers zagen echter aanvankelijk een langzaam wegrijdende automobilist voor de raddraaier aan. De man bleek er niets mee te maken te hebben, maar aan zijn auto werd voor 125 schade aangericht, doordat de jongelui er met een traproede op los timmerden. Wegens vernieling in vereniging wer den vier jongens, in leeftijd variërend van achttien tot twintig jaar, ieder veroordeeld tot vijfentwintig gulden boete, overeenkomstig de eis van de officier. Het was een misverstand, zo voerden ze aan. Ze wisten niet, dat de ware dader inmiddels het voorwerp van de verontwaardiging der anderen geworden was. De politierechter hield hun echter voor, dat het niet aangaat een anders auto te beschadigen, ook al zou deze zelf ook iets gedaan hebben, wat niet in de haak is. De chauffeur, die de stop uitgetrok ken had, wilde blijkbaar een der vrou welijke feestenden spreken, hoewel die daar niet voor voelde. Toen hij ont maskerd was, en er uiteraard een woordenwisseling ontstaan was, had hjj in de pink van een 22-jarige koopman gestoken. Het bleek, dat de chauffeur aan drank verslaafd is. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte daarom toezicht van het Medisch Maatschappelijk Consulta tiebureau voor Alcoholisten geboden. Hij eiste vijftig gulden en een maand voorwaardelijk. De politierechter von niste met dertig gulden en drie weken voorwaardelijk met het gevraagde toe zicht. Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, legde de politierechter op aan een 30-jarige chauffeur uit Heemstede we gens bedreiging met zware mishande ling. De man leefde tot voor kort in hevige onmin met zijn buren. Eigen lijk waren het de vrouwen, die elkaar steeds dwars zaten. Alles is sindsdien echter bijgelegd, hetgeen uit de getui genverklaringen bleek. De chauffeur zou dreigend met een bijl gezwaaid hebben, toen er weer eens ruzie was. Hij wilde de mensen op die manier angst aanjagen. De officier van justi tie herinnerde er aan, dat de verdach te reeds eerder wegens zware mishan deling veroordeeld is. Hij hield daar mee rekening bij zijn eis: zes maan den, waarvan twee voorwaardelijk. Twee maanden, waarvan één voor waardelijk, met aftrek van zeventien dagen voorarrest kreeg een 25-jarige chauffeur-monteur uit Haarlem, die we gens mishandeling, vernieling en weder- spannigheid terecht stond. Hij had dat alles gepleegd tijdens een relletje in de Kleine Houtstraat op een zater dagavond toen de bioskoop daar uitging. Een paar kleine jongens blokkeerden met hun fietsen de doorgang voor een vuilnisauto, die toen goede woorden niet bleken te helpen tegen de fiet sers aangereden was. De chauffeur-monteur ergerde zich daaraan. Hij meende het te moeten op nemen voor wat hij als de zwakkere par. tij beschouwde en zei iets in die geest tegen de vuilnis-chauffeur. Tegen de omstanders zou de verdachte toen ge zegd hebben: ,,ik zal de draden van die auto wel eens stuk trekken". Daar op zou hij de daad bij het woord ge voegd hebben: de auto kon althans niet meer verder rijden. Volgens een tech nisch ambtenaar van de gemeente-reini- gmg zouden de draden overigens al niet helemaal in orde geweest zün, voor dat er aan getrokken werd, maar de auto kon tevoren niettemin rijden. De vuilnis-chauffeur had middelerwijl de politie gebeld, die met vier man sterk arriveerde. Liggend onder een groentenkar troffen de agenten de ver dachte aan, die zich op die manier trachtte te verstoppen. Toen hij vast gegrepen werd, zou hij zich als een ra zende verweerd hebben. Tevoren zou de technisch ambtenaar ook klappen ge kregen hebben. Volgens de verdedi. ger mr. J. Jansonius, zou de politie onnodig hardhandig opgetreden zijn. Hoewel een der agenten een gummi knuppel had, werd de jongen met een lantaren zodanig geslagen, dat hij een hersenschudding opliep en hoofdwonden, die gehecht moesten worden. Bovendien was het middenhandbeentje van een der agenten gebroken. Dat was, naar ook de officier meende, niet rechtstreeks te wijten aan het verzet van de ver dachte, maar aan de klappen, die de agenten met vereende krachten uitdeel den in de richting van de wederspan- nige. De klappen zouden dus niet ai- tijd raak geweest zijn. De eis luidde twee maanden onvoor waardelijk met aftrek. De verdediger, mr. J. Jansonius, achtte de vernieling en de mishandeling niet bewezen. Voor het overige bepleitte hij clementie. De politierechter daarentegen achtte het ten laste gelegde volledig bewezen. Woensdagavond vraagt in de volley balcompetitie om negen uur in het Kre- lagehuis de aandacht het plaatselijk duel tussen de herenploegen van HVS en Die Raeckse. De leiders zullen zon der twijfel op sterke tegenstand van hun stadgenoten moeten rekenen. Ook de leidster van de damesovergangs klasse, MHBS komt binnen de lijnen tegen het Velsense VCK dat enkele ge routineerde krachten telt en in de overgangsklasse als debutante uitste kend meekomt. Voor de eerste klasse kan De Blinkert een zege 0p OSS behalen. Bij de dames start Vesmia met de beste kansen te gen Gios, HVS en OVRA ontlopen el kaar mets. Het programma luidt: ,JPamas overgangsklasse: MHBS VCK (8 uur). Eerste klasse: Vesmia Gios (7 uur), HVS-OVRA (9 uur). Tweede en derde klasse: Set up-MHBS 2, SSO-De Blinkert 2, Eclecta 2-Die Raeckse 4, Vesmia 2-OVRA 2, De Blin kert 3-OVRA 3, Vesmia 3-Spaarnestad AVC 3-HBC 4, Onze Gezellen-HBC 3, DSS 3-Onze Gezellen 3, DSS 4-Topscore, Topscore 2-De Blinkert 5, DSS-Gios 3' Heren, overgangsklasse: Die Raeck- se-HVS (9 uur). Eerste klasse: OSS- De Blinkert (8 uur). Tweede en derde klasse: De Blinkert 2-Set up PSVH- Gios 3, PWN-Gios2 er WIK-AW. De heer M. Vos was gisteren gedu rende een kwart eeuw m dienst van Peek en Cloppenburg, waar hij groot- en thuiswerker is voor de afdeling maatwerk. Het jubileum werd op ge animeerde manier gevierd. De heer Vos werd met zijn echtgenote, doch ters en zoon afgehaald en door de be drijfsleider, de heer A. P. Schoor, ont vangen in het bedrijfsgebouw. De maatafdeling was feestelijk ver sierd. De bedrijfsleider sprak er na mens de centrale directie van P, en C. Hij huldigde de kwaliteiten van de heer Vos, die een bijzonder accuraat wer ker is, zeker wat zijn maatwerk be treft, en ook in het groot. Als feestge schenk van de directie bood de heer Schoor een blank-stalen haard aan. Voorts werd gesproken door de heer J. Walters, chef van de jubilaris, mede in zijn kwaliteiten van lid van'de on dernemingsraad, en gedelegeerde van de groep maatkleermakers en veran- derpersoneel. Als geschenk van alle collega's overhandigde hij een veldkij ker. In een geestige speech belichtte de heer Fokke van der Schaaf, collega van de jubilaris, enkele facetten uit diens leven. De heer Vos dankte ten slotte voor de vele blijken van belang stelling. De koekjes, die de Goudse advocaat mr. A. A. J. Rijksen gistermiddag tij dens de zitting van de economische politierechter te Haarlem presenteerde, zouden ondeugdelijk van samenstelling zijn. „Je proeft de roomboter" stond er weliswaar ter aanprijzing op, maar dat zou niet overeenkomstig de feiten zijn. Een keurmeester van de keuringsdienst van waren, die bij een bakker in Velsen een monsterproef nam, was althans een misprijzende mening toegedaan. Twee analystes van dm keuringsdienst deelden die mening mede op grond van hun chemisch onderzoek. Vijf procent van het vet in de koekjes bestond slechts uit roomboter, en dat was veel te wei nig. De rechtszaak, die een gevolg van het geproef was, liep overigens voor de koekjes goed ai. De Goudse N.V., tegen wie de officier van justitie, mr. J. Wiar da, „bij wijze van waarschuwing'' vijf endertig gulden boete eiste, werd door de politierechter, mr. J. D. Vink vrij gesproken. Het was een enige zaak. Advocaten plegen bij ons weten hun pleidooien hoogst zelden te illustreren met het aanbieden van versnaperingen, zeker niet wanneer die geen corpus delicti zijn. Mr. Rijksen week op even charmante als singuliere manier af van dat gebruik. Met het zakmes van de griffier opende hij twee plastic-zakjes. Het ene bevatte de koekjes, die aan roomboter te kort zouden schieten, het andere koekjes, die „Mmmmm, wat lekker!!!" heetten, uit dezelfde fabriek afkomstig, maar niet gewraakt waren. Het eerst kreeg de officier wat. „U hebt gezegd, dat ze niet goed zijn". Daarna de politierechter, de griffier, de pers (een verslaggeefster kreeg van de koekjes een langdurige hoestaanval, omdat iets ervan in het verkeerde keel gat geraakte) de parketwachter en de deurwaarder. De koekjes bevatten, naar zij konden constateren, niet het reuzel achtige vet, dat hinderlijk aan het ver hemelte blijft kleven en voor goedkoop gebak benut wordt. De advocaat zei nadrukkelijk, dat fijnproevers de koek jes lekker vonden. „U proeft de room boter" achtte hij geen aanduiding zoals bijvoorbeeld de benaming „room- boterkoekjes" zou zijn maar een aan prijzing, die bijvoorbeeld ook had kun nen luiden „U proeft de kruidnagels". Als formeel verweer voerde mr. Rijk sen aan, dat de gedagvaarde N.V. ten laste gelegd was, dat ze de koekjes „ten verkoop voorradig" had. Dat laatste had in de onderhavige zaak echter de bak ker in Velsen of de grossier in Heem stede, van wie deze het gebak betrok. De politierechter was het met dat verweer eens. Hij achtte niet bewezen, wat de N.V. ten laste gelegd was. Het spijt me, dat ik geen oordeel kan geven over kwaliteit en smaak van de koekjes", zei hij tegen de verdediger. „Nou, het was wel lekker, hoor", merkte de officier enigszins schamper op. derd gebleven. 9 nieuwe leden traden toe, en eenzelfde aantal vertrok door verhuizing of beroepsverandering. Uit het financieel verslag van penning meester Teutenberg bleek, dat ook de ze kant van de vereniging zich in uit stekende gezondheid bevond, en zijn begroting 1959 kon na enige discussies doorgehamerd worden. Na het punt algemene beschouwingen volgde de bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren Odijk, Teutenberg en de heer Schumacher, van wie aUeen laatstgenoemde zich niet herkiesbaar stelde. Kandidaat waren de heren A. v. d. Stoop en D. Staal. Laatstgenoemde werd gekozen en zo zal de heer D. Staal in de komende bestuursperiode het be stuur completeren. Hierna volgde be noeming van de diverse vakgroepgede legeerden. Ook de functie van correspondent van de sociale dienst, welke een lange reeks van jaren op buitengewone wijze door de heer Jansen vervuld werd, is dit jaar vacant. Door het klimmen der jaren, meende de heer Jansen deze vertrouwensfunc tie aan een jongere kracht te moeten overdoen. Ook voor deze functionaris die vele jaren in alle stilte dit werk verrichtte, had. de voorzitter een har telijk dankwoord. Zoals reeds was voorzien is H.W.P. leider geworden in de tweede klasse C van de competitie van de Noordholland se Schaakbond. Twee afgebroken partijen uit de ontmoeting met Zaandam 4 lever den een halve punt op waarmee de uit slag iff,-5%, ten gunste vam de Haar lemmers werd. De ranglijst luidt nu: 1 H.W.P., 5 uit 3; 2 Kijk Uit II, 4 uit 3; 3 Het Oosten II, 2 uit 2; 4 K.S.C., 2 uit 2; 5 Rolland II, 1 uit 2; 6 Zaandam IV, 0 uit 2. Nog deze week treedt Rolland 2 als gastheer op van Het Oosten 2. Op 14 ja nuari volgt dan het treffen tussen K.S.C. en Zaandam IV. In de overgangs klasse beslisten de arbiters de wedstrijd Zaandam 2-Kijk Uit. Tot onaangename verrassing der IJmuidenaren bepaalden zij de uitslag op 5A-4A ten gunste van de Zaankanters. Vermoedelijk zal Kijk Uit beroep aantekenen tegen deze uit slag en alsnog een 5-5 score willen be reiken. In de eerste klasse B werd de derby Weenink-Pat Mat 2 ir Beverwijk met 5A-4A door Weenink gewonnen. Wee- nink verliet hiermee tevens de laatste plaats in de rangschikking die nu wordt ingenomen door de schakers van V.H.S. 3. De stand luidt namelijk: Bloe- mendaal 6, Santpoort en Halfweg 4, Pat Mat II en Weenink 2, V.H.S. III 0 pnt. Alle teams kwamen drie maal in het strijdperk. Enkele wedstrijden die deze week wor den gespeeld zijn: Overgangsklasse: Pat Mat-Zaandam 2. 3B: De Pion-Zaandam 5, Purmerend 2-Witte Paard, Lasker-Saen- de 2. 3C: Bloemendaal 2-Oppositie 2, Het Oosten 3-Kijk Uit 4, H.W.P. 2-Aals- meer 2. 3D: Heemstede 3-V.H.S. 5, Zand voort 2-De Torens. 4B: Santpoort 2-Ber- gen, Pat Mat 4-V.V.V. 4. 4D: Het Oude Slot 2-K.S.C. 2, H.W.P. 3-HaIfweg 2. Het jeugdschaaktoernooi van Rolland is geëindigd in een overwinning voor E. J. Petersma. Hij behaalde dit succes na twee overwinningen in een beslis singsduel met H. C. Honsbeek. Beide spelers deelden aanvankelijk met gelijk aantal punten de eerste plaats. Peters- ma mag nu deelnemen aan de persoon lijke jeu^dschaakkampioenschappen van Noord-Holland. De winnaar daarvan zal kunnen deelnemen aan de strijd om de landelijke jeugdschaaktitel. De finale van het Rolland-toernooi heeft een uitermate spannend verloop gekend. In de beginfase bleek Van Maanen uitstekend op dreef te zijn maar hij miste in de laatste etappes de aansluiting De Jongh heeft ook ver rast met uitstekend spel, vooral tegen de sterkere spelers. Hij speelde echter te wisselvallig en kwam daardoor juist iets tekort. Honsbeek heeft getoond een speler met beloften voor de toekomst te zijn. Van de winnaar, Petersma werd feitelijk reeds voor de aanvang een eindzege verwacht. De resultaten van de laatste speel ronden luiden: Zesde ronde: Fr. MissetN. J. M. v. d. Meer %-'A, A. van Driel—K. Neder- koorn 'A-ff, W. Krijnen—E. J. Peters ma 0-1, R. EekhoutD. de Jongh 0-1, F. O. van Maanen—H. C. Honsbeek 0-1. Zevende ronde: Van Maanen—Misset 1-0, De JonghHonsbeek 1-0, Peters maEekhout 1-0, NederkoornKrijnen A-'A, v. d. Meer—Van Driel 0-1. Achtste ronde: MissetVan Driel A-A, Krijnenv. d. Meer %-A, Eek houtNederkoorn 0-1, HonsbeekPe tersma 1-0, van Maanende Jongh A-A. Negende ronde: De JonghMisset 1-0, Petersmavan Maanen 1-0, Nederkoorn Honsbeek 0-1, van DrielKrijnen 0-1. De eindrangschikking ziet er als volgt uit: 1 (na 2 beslissingspartijen): E. J. Petersma IA. 2. H. C. Honsbeek 7 A, D. de Jongh SA, F. O. van Maanen 6A, Krijnen 5, Nederkoorn 4%, van Driel 3, Misset 2, v. d. Meer IA en Eekhout 0 punten. De wedstrijdleider G. J. Bloemen Jr. had ook nu weer het toernooi op uit stekende wijze gedirigeerd. De twee bepalingen die aan het we genverkeersreglement zijn toegevoegd en die per 1 januari in werking zijn ge> treden hebben in Haarlem tien pro cessen-verbaal opgeleverd. Acht brom fietsers overschreden in de bebouwde kom de snelheidsgrens van dertig kilo meter, die in de nieuwe regeling is vastgelegd. Voor het passeren van de veertig-kilometergrens die buiten de bebouwde kom van kracht is, werden geen bekeuringen gegeven. Twee pro cessen-verbaal werden opgemaakt tegen automobilisten, aan wier auto's zich scherpe delen bevonden. De liefhebbers van bolbloemen heb ben gisteren in het Krelagehuis te Haarlem hun hart kunnen ophalen! Ve le en beste bloeiende bolgewassen stonden daar opgesteld. Onder meer liet het Proefstation van de Bloembol lencultuur te Lisse zien hoe belangrijk voor verschillende variëteiten het kan zijn de bollen direct na het rooien één week 34 gr. te geven. Sterk kwam dat uit bij Topscore en Orange Fire. Ver der noteerden we van het Proefstation beste kwaliteit van Mirjoran, Fiery Star, Overdale, Galway en Pax. Bij de hyacinten zagen we Pink Pearl, Anne Marie, Ostara en Delfts Blauw in prachtige conditie, terwijl van de nar cissen de dubbele Texas en de rijk- bloeiende Flower Record uitblonken. Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf, Oude Niedorp, bracht eveneens extra mooie kwaliteit tulpen ten tonele. Of men nu Apricot Beauty zag of Purple Beauty, Dubonnet, Gander, Snowstar, Roland of Sulphur Triumph, het was stuk voor stuk extra best. Een heel apart tulpje is en blijft International: fonkelend rood, maar helaas wat klein van bloem. G. B. de Vroomen en Zn., Sassen heim, etaleerde weer de iprachtige kortkronige narcis Prof. Einstein, waarover we vorige week reeds de lof trompet staken. Ze waren nu nog mooier dan op de vorige keuring. Een puike gele trompetnarcis vonden we de gele Golden Rambler van de fa. Rijnveld, Hillegom. Rondom: af. Een goede beurt maakte de fa. H. P. Zwet sloot uit Sassenheim met prima kwali teit van de mooie grootkronige Gold Flake en Ruigrok's Broeiproevenbe drijf. Hillegom etaleerde o.m. de vol gende narcissen: Birma, Quirinus, Jo seph Mac Leod, de zeer verdienstelijke ~ele trompet King Albert en Golden unbeam. Ant. Nijssen en Zn., Sant poort, brachten weer de fraaie dubbe- e rode tulp Stockholm naar voren en trokken met de kloeke rode tulp Diorama de aandacht. Een uit de richting van de Zjjlweg komende automobilist verleende gister middag omstreeks half vijf geen voor rang aan een fietser bij het Adriaan Stooppiein in Overveen. De auto, be stuurd door een dertigjarige koopman uit Velsen, wilde rechtsaf slaan naar Stoops Bad. De fietser, een 67-jarige Haarlemmer, wilde rechtdoor rijden. Hij werd tegen de grond gesmakt en bleef daar bewusteloos liggen. Met een hersenschudding en verschillende ver wondingen moest hij ter verpleging in het Marine Hospitaal worden opgeno men. Een twintigjarige winkeljuffrouw, die gistermiddag tegen drie uur op de Korte Zijlweg tussen de kerk en de Brouwersvaart fietste, werd daar ver blind door de regen. Ze reed op tegen een hoop stenen, er gedeponeerd ten behoeve van de wegverbetering. Voor de verkoopster was dat allesbehalve een verbetering. Ze kwam lelijk te val len, kreeg daarvan een hersenschud ding, hoofdwonden en verveilingen en moest door een, toevallig 'uist passe rende, Haarlemse politieauto overge bracht worden naar het Marine Hospi taal. De zevenjarige Bernard Walkers uit Hillegom die vorige week het slachtof fer werd van een aanrijding met een personenauto, toen hij vanuit de Venen burgerlaan de Hoofdstraat te Hillegom overstak en daarna naar het ziekenhuis werd vervoerd is zondagavond aan zijn verwondingen overleden. Maandagavond werd het feit herdacht dat op 3 januari 1904 de afdeling Sas senheim van de Nederlandse Katholie ke Landarbeidersbond onder het patro naat van St.-Franciscus werd opge richt. Nadat zondagmorgen in de pa rochiekerk van St.-Pancratius een H. Mis was opgedragen, werd zondag- en maandagavond ig het K.S.A.-gebouw een feestelijke bijeenkomst gehouden. In zjjn openingswoord sprak de voor zitter Fr. van Wiering zjjn vreugde uit over het grote aantal jubilarissen: 25 veertig-jarige en 34 zilveren. De huldi ging liet hij over aan de heer L. Elfe- ring, vertegenwoordiger van het hoofd bestuur. Deze memoreerde de harde kern, die de afdeling bezit en die ge vormd wordt door hen, die jaren ach tereen geijverd hebben voor de bloei van de afdeling. Hij vond het op zhn plaats een gelukwens te richten aan die mensen, die nu hun jubileum vierden en die blijk hebben gegeven van hun grote standvastigheid als leden van de orga nisatie. Van hen die hun veertigjarig jubileum vierden noemde hij in het bii- zonder de heren J. Kortekaas en J. van der Hulst en van de zilveren P. Wol vers en W. van Ruiten. Daarna ging hn over tot het opspelden van de insignes Na de huldiging sprak de geestelijk adviseur een woord van gelukwens en hulde aan de jubilarissen. Hel verdere gedeelte van 't programma was in han den van 't cabaretgezelschap van Char, les Matla, dat een komisch-bont caba ret bracht onder de titel „Lach met ons mee". Twee jongemannen van 25 a 30 jaar hebben maandagavond tegen sluitings tijd in een sigarenzaak aan het Roelof Hartplein in Amsterdam-zuid een mis lukte poging tot beroving gedaan op de 67-jarige winkelierster mevr. H. A. Vo gelpoel-van Leeuwen. De jongemannen kwamen tegen zeven uur de winkel binnen en vroegen een pakje sigaretten. Nog voordat de winke lierster dit kon geven vroegen zij da vrouw om geld. Toen de winkelierster antwoordde geen geld te hebben kreeg zij onverwachts van een der mannen, die schuin achter haar stond, met een stok twee harde slagen op haar hoofd, waar door zij een lichte verwonding opliep. De vrouw begon te gillen waarop de over vallers de vlucht namen. Zij was danig overstuur. Toen de man van het slacht offer op haar hulpgeroep de winkel bin nensnelde waren de daders reeds ver dwenen. De politie beschikt over een sig nalement van het tweetal. Als eisende partij heeft een Hilver- sumse brandstoffenfirma in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam door een raadsman uiteen laten zetten hoe zij schade heeft geleden door het optreden van een Hilversumse brandstoffenhandelaar, die met ver draaide stem de N.V. bij herhaling tele fonisch gefingeerde orders voor het leveren van stookolie in het Gooi had opgegeven. Telkens werden de bestel lingen uitgevoerd en bij aflevering van de olie bleek dan dat de klanten van niets wisten. 3 December had de directeur van de N.V., die met extra waakzaamheid alle telefonische opdrachten - beluisterde, de stem van zijn concurrent herkend. Deze had bij de politie de beschuldiging toe gegeven. Hij had uit concurrentienijd gehandeld. Strafrechtelijk kon men de brandstoffenhandelaar niet vervolgen, zodat tegen hem door de N V. een civiele vordering was ingesteld. De ei sende partij vroeg de president ge daagde te verbieden nog verder gefin geerde telefonische orders op te geven met een dwangsom van 100 voor elke overtreding. Namens de gedaagde brand stoffenhandelaar verklaarde een raads man, dat gedaagde zijn leven zal beteren. De uitspraak volgt over een week. Maandagmorgen omstreeks half elf ls van het Sluiseiland te IJmuiden de auto van de havenmeester te water ge raakt. De havenmeester had nog de kans zijn auto te verlaten, voordat de wagen op de oever afschoot. De wagen bleef nog enige tijd drijven, zodat er gelegenheid was nog een strop om het voertuig te brengen. Later is de auto weer op het droge gebracht. (Niet officiële koersen) Vorig opening Slot 6/1 4% Ned. 1958 33^ Ned. 1953 Staffel 1947 3Ned. 1956 3% Ned. 1948 314 Ned. 1950 3%, Ned. 1954 3M Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mfj. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mii. K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2V2 Amsterdam '56 2Amsterdam '56 II 2^ Rotterdam '57 93% 90% 92% 87 86 88 89% 110 187% 87% 133% 129% 278% 432 135.40 262 341 334 491% 450 183 180.20 161% 105 163% 166% 246 141% 113% 101% 308 100* 90% 85 132% 127% 277 136 489 443% 181 163% 165 128 169 143 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 2/1 6014 52V, 53'4 78% 50% 97% 27% 41H 47% 74% 48i/4 84% 65 5514 57% 24% 98% 5/1 61 52% 53% 80 50% 971,4 28% 42 4714 7414 48% 85 65 56% 57% 24% 98 Stemmingonregelmatig Advertentie De Amsterdamse rechtbank heeft een 31-jarige Amsterdammer, organisator van een puzzelbureau, wegens oplich ting en fraude veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Bovendien bepaalde de rechtbank dat de verdachte ter beschikking van de regering zal worden gesteld om na het ondergaan van de gevangenisstraf te worden verpleegd. De verdachte was al eens eerder ter beschikking van de regering gesteld maar men had hem weer een kans gegeven zich in de maatschappij te herstellen, ondanks de vele vonnissen die hij op zijn strafblad heeft staan. De rechtbank achtte bewe zen dat hij ongeveer 1600 mensen had opgelicht, ieder voor het bedrag van 2.50 dat zij aan hem hadden overge maakt naar aanleiding van een adver tentie. Bovendien besliste de rechtbank dat hjj fraude had gepleegd door de juiste oplossing van een zijner puzzels tevoren aan een kennis te hebben me degedeeld met de afspraak dat zH de opbrengst samen zouden delen en ten slotte werd hij schuldig verklaard aan de verduistering van waarborgsommen, die door agenten van het puzzelbureau gestort waren. Terstond bij de uitspraak deelde de veroordeelde mede, dat hij van dit von nis onmiddellijk in hoger beroep zou gaan, omdat hij meende, onschuldig veroord eeid te zijn. De vorige week had hu zijn verdediger geschreven dat de- ze laatste niet bij de uitspraak aanwe- tè?h ,A° fe. "De situatie was toch zo, dat ik al veroordeeld was voor deze zaak werd behandeld," merk te hu op. „Dat bijgeloof heb ik u al eerder horen vertellen," antwoordde de president. Het was deze veroordeelde die bu de eerste behandeling van ziin zaak enige opschudding verwekte door te weigeren de behandeling verder bii te,w°nen. Hij liep zelf terug naar de cel, doch bood over dit optreden een uur later de president zijn excuses aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3