Geen radio-contact meer met ruimte-raket f Mikojan heeft een „nuttig onderhoud" van anderhalf uur met Foster Dulles Ballontocht geëindigd FIDEL CASTRO heeft in Havana met rivalen rekening te houden Beter lot voor Cuba? T Malta wordt opnieuw een afhankelijke kolonie RADIO H D GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL SPANNINGEN OP CUBA ett te&evisie. Na vijf jaar zal zij naar de aarde terug- vallen en verbranden 25 jaar met de camera Dr. Manuel Urrutiade voorlopige presidentkon na aankomst zijn paleis niet betreden Polen en het Vaticaan Dreigende nieuwe ontsteking op een van Engelands zere plekken Fractie „Gemeentebelangen' de raadsvergadering verlaat Lunik Mooriik Metsjta Black zou te Cairo pad hebben geëffend voor Britse delegatie Amerikaanse minister zegt Canadese reis af Kees Kerkhof Engeland zet de klok terug SIEMENS Weer conflict te Finsterwolde Rusland bouwt scheepswerf in Egypte Paus Joannes woont operapremière bij Prof. Beel antwoordt Khroesjtsjev DINSDAG 6 JANUARI 1959 PAGINA 5 Sinds gistermorgen acht uur Nederlandse tijd bestaat er geen radiocontact meer met de Russische ruimte-raket. De batterijen van de drie zenders zijn uitgeput en geluidloos vervolgt nu de raket zijn reis in de richting van de zon. Gisteren werd aanvankelijk nog aangenomen, dat het uit vallen van de radiocontacten er in feite op zou neerkomen, dat het Russische ruimte-vaartuig voorgoed zou zijn ver dwenen. Maar het persbureau Tass heeft nu volgens United Press International gemeld, dat het bestaan van de raket sJs kunstmatige planeet van de zon ongeveer vijf jaar zal duren. Daarna zal de raket zijn baan rond de zon verlaten, ln de aantrekkingskracht van de aarde geraken en in de atmosfeer verbranden. Conferentie stopzetten kernproeven hervat tJ fijn als u iets in huis hebt! Toelichting van de Osservatore Romano A Toen het radio-contact met de raket Sistermorgen werd verbroken, had hij epn afstand van 507.000 km afgelegd. raket was toen 62 uur onderweg. "pt programma voor waarnemingen en Wetenschappelijke onderzoekingen is Tolgens Tass in dat tijdsbestek volledig Uitgevoerd. Volgende week woensdag bereikt de raket het punt, waarop hij de zon het ■uo st is genaderd, namelijk tot op jrjo.400.000 km. Maar reeds morgen p overmorgen komt hij in de eivormi- baan, die hij de komende vijf jaar Pfnt< de zon zal beschrijven. De kleinste "'stand tussen de banen van de raket 11 Mars zal ongeveer 15 miljoen kilo meters bedragen, zo bericht Tass. Be- P'n september doorloopt de raket in zijn baan het punt, dat het verst van de Zon is gelegen, namelijk 197.200.000 km. voor deze kunstmatige planeet is dan ue winter aangebroken. Want, zoals prof. Alexander Kazant- sev gisteren in de „Pravda schreef, tte Russische raket zal als tiende pla neet een eieren jaar met zomer en win ter hebben. Dit Planeetjaar telt 450 da gen. Een andere Russische geleerde, prof. Boris Kukarkin, schreef in de „Pravda dat het nooit de bedoeling zou zijn ge weest de Russische raket naar de maan of naar de omgeving van de maan te sturen. Daarvoor moesten namelijk eerst en'-ele belangrijke astronomische pro blemen worden opgelost en in dit ver band heeft de jongste Russische ruim te-raket veel nuttig werk gedaan. Hij heeft namelijk gegevens verschaft over de radio-activiteit op de maan, magne tische velden en de geologische gesteld heid op de maan. Kukarkin sprak over de vulkanische eruptie, die de Sovjet-astronoom N. A. Kozyrev op de maan heeft waargeno men, maar hij vertelde niet, of de ra ket ook hierover nieuwe gegevens heeft verschaft. In de Sovjet-Unie heeft de raket, die in het westen reeds „Lunik" en „Moo- nik" is gedoopt, nog geen naam gekre gen. Prof. Kazantsev heeft de naam Metsjta" (Droom) voorgesteld, maar die is officieel nog niet aanvaard. De conferentie tussen oost en west «ver het staken van de kernproeven is gistermiddag in Genève hervat. De be- sprekingen waren tijdelijk stopgezet in Verband met Kerstmis en de viering van oud en nieuw. Na een vergadering van anderhalf uur besloot men van middag te drie uur wederom bij elkaar te komen. Advertentie De Egyptische minister van econo mische zaken heeft gisteren te Cairo verklaard, dat het mogeliik is dat er spoedig een Engelse delegatie naar Caïro zal komen. De onderdirecteur van de Wereldbank, J. Rucinski, is gis teren te Rome aangekomen, waar hij aan Sir Dennis Rickets, van hef En gelse ministerie van financiën verslag uitbracht over de besprekingen, welke de president van de Wereldbank Euge ne Black met Egyptische leiders heeft gevoerd over een herstei van de eco nomische betrekkingen tussen Enge land en de V.A.R. Sir Dennis had de leiding van de Engelse delegatie bij de Engels-Egyp tische financiële besprekingen welke de laatste twee jaar te Rome zijn gevoerd. China In de noordwestelijke pro vincie Tsjinghai heeft men het lijk ge vonden van een Mongoolse krijger, die, naar men aanneemt, circa 700 jaar ge leden is gestorven. Het lichaam ver keerde nog in goede staat. Naast het lijk lagen een paardestaart, een zadel, een boog en elf pijlen. (Rtr) Advertentie Italiano, de heerlijke versnapering bij n verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Ee.n kleine, donkere man; be weeglijk en met een scherpe blik: Kees Kerkhof, op 7 januari 25 jaar in dienst van Polygoon. Eigenlijk is hij dan pas 24 jaar cameraman, want hij kwam xn 1934 als persfotograaf in dienst van Polygoon. Maar de grote nestor van het filmjournaal in Nederland, de onlangs overle den heer B. D. Ochse recruteer- de zijn cameramensen uit de Polygoon-persfotograf enstal. De heer Kerkhof geboren Haar lemmer, maar opgegroeid in Amsterdam was na zijn mu lo-jaren in de free lance foto- journalistiek terecht gekomen. Samen met eencollega dreef hij in de hoofdstad een foto persbureau. Hij kwam in contact net het fotobureau van Poiy- 0oon en werd er fotograaf m Paste dienst. Een jaar later al kreeg hij de filmcamera in ae hand geduwd. Dan valt voor het eerst cl naam van een man, wiens naam tijdens ons gesprek met de heer Kerkhof nog vaak met bewon dering zal worden uitgespro ken: Marcel Douhard. Een le gendarische figuur in de wereld van het Nederlandse filmjour naal. De man, die in de tw™- d te fümen uit het leven van de geïn- 1YIQ "7 na OTTl 6B71 fin**' 7. „siv, riOfinri'TlOn. hp.- tiger jaren kans zag om een heerVde Duitse .keiiZeriiPf^Kerkhof zijn carrière lang is blijven leren. Ook noat van yie dH nhAiïatil van koningin Wilhelmina, toen Douhard At? J? ,1948 tvdens de add*f fheid celluloid ter beschikking had, ondanks beperkte hoeveelheid c heersin niet verloor en pre- Cl€ ARin ^0oQtePuntvn was het Amsterdamse Amstelveld: om tegenstellingen: dat ziin hhïj onrip„ duidelijker dan woorden ooit doen kunnen. Klepi ir fu dl-e aanTnr^tn'rhteWk filmer hij gaat er helemaal in op en komt woorden Ie kZt bmvanrijfiff te vVellen. „Je moet de mensen ietf duidelijk maken met beelden. Niet alleen^t^ne ^eeld van^een 1be vallig actuele gebeurtenis, maar al die peelden die iets vertellen vai ae situering van een bepaalde gebeurtenis in de; töd. niet mee om De Russische vice-premier Anastas Mikojan heeft gisteren een onder houd van anderhalf uur gehad met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, op diens departement in Washington. De besprekingen, die volgens een Amerikaanse woordvoerder in een „vriendschappelijke en openhartige sfeer" plaats hadden, gingen over de volgende punten: Berlijn, Duitsland, ontwapening en internationale handel. Mikojan heeft aan Dulles „een mondelinge groet" van premier Khroesjtsjev overgebracht, maar of hij ook nog boodschappen van wat meer diepgang ter kennis van Dulles heeft gebracht, is niet bekend. Zeker is in ieder geval, dat de beide staatslieden hebben afgesproken, dat Mikojan na een tournee van anderhalve week door de Verenigde Staten in Washington een onder houd met president Eisenhower zal hebben. Verder trekt het de aandacht, dat minister Dulles heeft afgezien van zijn voornemen om na zijn gesprek met Mikojan in Ottawa een economische conferentie bij te wonen. Officieel heet het, dat zijn artsen Dulles met het oog op een virus-infectie hebben afgeraden zijn Canadese reis te ondernemen. Hij heeft de raad gekregen zich de eerstkomende dagen wat in acht te nemen. Na afloop van zfjn ontmoeting met Dulles zei Mikojan, dat hü omstreeks 19 januari terug zal zijn in Washington voor zijn onderhoud met Eisenhower. Hij zal dan ook zijn besprekingen met Dulles voortzetten. „Ik geloof", zei de Russische vice-premier, „dat dit een nuttig bezoek is geweest". In Washing ton is Mikojan de gast van de Rus sische ambassadeur Mikhail Mensji- kov, die algemeen wordt aangeduid ais een der protégé's van de vice-premier. De vice-premier heeft later nog gespro ken met de Democratische senator Humphrey, die pas een gesprek van 8 uur met Khroesjtsjev heeft gehad. Alvorens naar de westkust te vertrek ken zal Mikojan Cleveland, (waar hij o.a. de excentrieke miljonair Cyrus Eaton zal bezoeken, die in oktober nog in Moskou is geweest), Detroit en Chicago aandoen. Voor de aankomst van de Russische vice-premier had zich een groep Hon gaarse voormalige politieke gevange nen voor het State Department verza meld om tegen zijn bezoek te protes teren. De demonstranten hadden span doeken bij zich met de opschriften: „Mikojan, denk aan Korea en Honga rije", „Wij wensen geen gasten, wier handen met bloed ztfn besmeurd" en „Hoeveel bloed wil je nog hebben, Mi kojan?" Tot de groep behoorde dr. Bela Fabian, de leider van het ver bond van Hongaarse ex-politieke gevan genen. Hij werd in de gelegenheid ge steld in het gebouw te protesteren. Het grootste gevaar bedreigde Miko jan echter van de zijde van de jour nalisten, persfotografen en ambtenaren, die de kleine Armeniër bijna onder de voet liepen. Politiemannen hadden de grootste moeite om voor Mikojan een weg te banen. Toen Dulles met zijn bezoeker poseerde voor een ware hor de van persfotografen, merkte hij op: ,,U zult ongetwijfeld de indruk krij gen, dat een groot deel van het Ameri kaanse volk zich met fotograferen on ledig houdt". (Vervolg van pagina 1) alles aan wat zij wensten. Rosemary verlangde het meest naar een bad, een bad van zoet water. Het doel van de reis was het bewijs te leveren dat de passaatwinden de bal lon over de Atlantische Oceaan konden brengen zoals de stromingen jaren geleden met het vlot Kon-Tiki over de Stille Oceaan hebben gedaan. Men begon zich ongerust te maken over het lot van de vier Britten toen de radio-boodschappen, die kort en ver minkt waren, reeds enkele dagen na het vertrek niet meer ontvangen wer den. Omstreeks Kerstmis werd gemeld dat de expeditie in Venezuela gearri veerd was. Op grote schaal werd toen gezocht. Het bleek een „grap" te zijn. Taal noch teken werd van „De Kleine Wereld" vernomen. Elioart vertelde gisteren dat de radio reeds na enkele dagen weigerde. Toeri de situatie moeilijk werd, had men het apparaat toen maar over boord gezet. De expeditie had niet verwacht al zo spoedig de ballon te moeten laten schieten. Toen men daartoe gedwongen was, had men nog bijna tweederde van de reis voor de boeg. Er was echter wel op een noodlanding gerekend. Zo nodig zou men op het meegenomen voedsel drie maanden hebben kunnen objectief te blijven als cameramanvertelt hij terwijl een gryns over zijn gezicht Vlieat Je mag je nooit door je onderwerp aten meeslepen. Je hoeft de mensen alleen maar in te lichten. Ze zyn zelf verstandig genoeg hun coSsicr c tr^rken. Maar dat inlichten moet dan ook zo effec- «ef moaeUik aebeuren". Misschien ligt in die opvatting de reden van het feit, dat z|n documentaires over de kankerbestrijding en over het Neder- lCLndse sanatorium Davos zo'n succes zijn geworden. Over huzarenstukjes wil hij niet praten. Natuurlijk heeft hij ze uitge- fyvld, maar dat was altijd samen met anderen. Filmen is altijd een kwes- Se Van teamwork. Je filmt altijd met een paar mensen aan een °^^r™erV.- als het goed is wordt de film door een buitenstaander gemonteerd, yie durft tenminste met een gerust hart te couperen. Want ae film is ae hoofdzaak, nietwaar? Niet de persoonlijke prestatie. Filmen voor ae your- naaldienst is een dienst die je het publiek bewijst. De heer Kerkhof spreekt dan ook voortdurend over het vertrouwen dat hem gegeven worctt, over een opdracht die hem toevertrouwd wordt. Wat de heer Kerkhof het meest heeft aangegrepen in zijn carnere. ue watersnoodramptoen hij met een BBC-eguipe over de lage dijk tussen Tholen en Stavenisse trok en een wedloop met de tijd liep. Overal ellende om je heen. Overal beelden, waarvan je voelde dat je die aan de hele wereld moest laten zien. En tegelijkertijd zorgen, dat je op tijd in Stave- vias> .v°°r de vloed de dijk weer overspoelde. Toen bleek het duide- uu' t ï°urnaaWmen het bewijzen van een dienst is, een dienst aan het publiek aat op de hoogte wil zijn, en dat op de hoogte moest zijn om het nart te kunnen laten spreken. Het wordt langzamerhand duidelijk, dat er niet één, maar twee bewe gingen op Cuba zijn, die de eer voor zich opeisen het dictatoriale regime van Fulgencio Batista te hebben omver geworpen. De een is de „Beweging van 26 juli", die onder leiding van dr. Fidel Castro zulke spectaculaire successen heeft behaald. De andere, het „Revolutionaire Directoraat" ge heten, is minder sterk maar beschikt vooral in de hoofdstad Havana over aanzienlijke aanhang. Dat is gisteren gebleken, toen de door Fidel Castro aangewezen voorlopige president van de Cubaanse Republiek, dr. Manuel Urrutia, door troepen van het „Revolutionaire Directoraat" werd belet onmiddellijk na zijn aankomst in de hoofdstad het presidentiële paleis te betreden. Urrutia heeft toen een kort poosje onderdak gevonden in een legerkamp. Tevoren had Fidel Castro voor de provincie Havana reeds de r, p i leven. De gondel had twee, door peda- noodtoestand laten afkondigen. Hij wordt nu zelf morgen m de hoofdstad jen aangedreven, schroeven en een zeil. verwacht. Dr. Urrutia, die gisteren met de leden van zijn kabinet per vliegtuig uit Santia go arriveerde op het internationale vliegveld van de hoofdstad, Rancho Boy- eros, kreeg bij zijn aankomst de me dedeling, dat het presidentiële paleis was bezet door troepen van het „Revo lutionair Directoraat". Deze beweging heeft twee jaar gele den, op 13 maart 1957, de aandacht op zich gevestigd door een aanval te on dernemen op het paleis, dat toen nog door Batista werd bewoond. Veertig tot vijftig aanvallers, voor het merendeel studenten, sneuvelden toen. De leiders van het „Directoraat" deel den Urrutia mee, dat zij hem in de gelegenheid zouden stellen de plannen van zijn regering aan hen mee te de len. Het paleis zouden zfj pas aan hem overdragen, indien zou blijken, dat de „eenheid, die altijd tussen de Beweging van 26 juli en het Revolutionair Direc toraat heeft bestaan, wordt gehand haafd". Urrutia weigerde onder het juk van het Directoraat door te gaan en vond voorlopig onderdak in een leger kamp. De leiders van het Directoraat hebben kennelijk een bevredigend antwoord ge kregen op hun vraag of Urrutia de een heid die kenmerkend voor de strijd der opstandelingen tegen h?t regiem van Batista is geweest, zou handhaven. Want later stonden zij toe dat Urrutia zijn in trek in het paleis nam. In de hoofdstad zijn in een tijdsbe stek van vier dagen ongeveer 70 perso nen gedood. Driehonderd officieren van het Cubaanse leger zijn gearres teerd, naar het heet voor een onderzoek naar hun antecedenten. De „Osservatore Romano" heeft gis teren het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen het Vaticaan enerzijds en de Poolse regering in bal lingschap en de regering van Lithauen anderzijds toegelicht. Dit meldt United Press International. „De vertegenwoor digers van deze beide regeringen zijn niet in staat Internationaal rechtsgeldi- :e geloofsbrieven te overhandigen", al- us het blad. „De Heilige Stoel is de eerste om deze pijnlijke situatie te be treuren. maar nietfemin blijft het feit onbetwistbaar." „De Heilige Stoel ls dientengevolge niet in staat de hoof den der respectieve missies als zodanig te blijven erkennen." De „Osservatore" legt er de nadruk op, dat dit geen „politieke" maar een „technisch juridische" kwestie is. Zowel de ambassadeur van de Poolse regering in ballingschap, Casimir Pa- pee, als de gezant van lithauen, Stanis las Girdvanis, werden benoemd voor dat in deze landen de communisten aan de macht kwamen. Lithauen is thans een Sovjetrepubliek. Met de Sovjet- Unie noch met Polen onderhoudt het Vaticaan diplomatieke betrekkingen. Papee en Girdvanis ontvingen geen uitnodiging hun geloofsbrieven aan te bieden, toen paus Joannes XXIII enkele weken geleden de bij de Heilige Stoel geaccrediteerde diplomaten ontving. Niet alleen vele mannen op Cuba, maar ook enkele Kenau's hebben zich in de afgelopen dagen geschaard onder de vanen van Fidel Castro, de leider van de opstand op het eiland, welke het einde betekende van het regiem-Batista. Hier ziet men een van die vrouwen, voorzien van een vervaarlijk schietgeweer, in gesprek met enige rebellen die na de strijd in Havana wachtten op de dingen die komen zouden. Advertentie r Tijdens de gistermiddag te Finster wolde gehouden raadsvergadering heb ben de beide leden van gemeentebe langen de vergaderzaal verlaten. De reden hiervan was, dat bij het benoe men van leden van de woonruimte- commissie de fractie gemeentebelan gen werd gepasseerd. Er werden na melijk vier communisten en één ver tegenwoordiger van de Partij van de Arbeid in deze commissie benoemd. De voorzitter, burgemeester Loopstra, had voorgesteld dat in de commissie drie communisten, één lid van de P.v. d.A. en één lid van gemeentebelangen zitting zouden nemen. Voordat men de vergadering verliet, merkte de heet; P. Nuninga van de fractie gemeentebelangen nog op, dat de beweringen over samenwerking en democratie van de zijde van de com munisten slechts loze woorden zijn. De rechten van de minderheid, aldus spre ker, worden met voeten getreden, zo dat van samenwerking geen sprake is. Indien de communisten hun houding niet wijzigen, zullen wij niet is de raadsvergadering terug komen. Na het houden van een internationale aanbesteding heeft de Egyptische rege ring de opdracht voor de bouw van een scheepswerf in Egypte toegewezen aan de Sovjet-Unie. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Het Britse ministerie van koloniën heeft in Londen en Valetta bekend ge maakt dat de Britse regering heeft besloten de in 1947 aan Malta verleende constitutie op te heffen en zelf de ge hele verantwoordelijkheid voor het be stuur van het eiland over te nemen. Krachtens de constitutie van 1947 werd Malta geregeerd door de Maltezen zelf via eigen ministers en een wetgevende vergadering van veertig democratisch gekozen Maltezen. Slechts kwesties be treffende buitenlandse politiek en de fensie bleven ln handen van de Britse gouverneur van Malta. Nu heeft de Britse regering het besluit genomen Malta voorlopig wederom tot een ge heel afhankelijke kolonie te maken. Dit besluit is het gevolg van de algehele mislukking van bespreklngeji welke de vorige maand in Londen zijn gehouden tussen de Britse minister van kolo niën en de leiders van Malta's poli tieke partijen. Deze besprekingen danken hun mis lukking o.m. aan de omstandigheid dat zowel ae leider van Malta's socialisten, ex-premier Mintoff, als de leider van de Maltezer na ionalisten, dr. Borg Olivier, weigerden deel te nemen aan een gezamenlijke conferentie over Mal ta, indien de leider van een derde Mal tezer partij, welke niet in het Maltese parlement vertegenwoordigd was, n.l. mevrouw Strickland, eveneens aan de ze conferentie deelnam. Dit had tot ge volg dat de Britse minister van kolo niën de drie partijvertegenwoordigers telkens afzonderlijk moest ontvangen, en de besprekingen waren dan ook een fiasco. Een nieuwe stap was noodzakelijk. Sedert de toenmalige premier Mintoff in het voorjaar van 1958 de toestand op de spits dreef en de gouverneur van Malta zich genoopt zag de uitzon deringstoestand af te roepen en zelf het bestuur over het eiland over te nemen, heeft dé Britse regering ver geefs getracht een vergelijk te bewerk stelling met zowel de Maltese socia listen als de nationalisten. Zij heeft nu blijkbaar de moed opgegeven en is van plan de constitutie in te trekken. De gouverneur zal nu Malta behe ren als een kolonie, hierin terzijde gestaan door een door hem te be noemen raad van niet-politieke figu ren. d.w.z. de toestand zal zijn zoals ze was tot aan het jaar 1939. Dit is voornamelijk het gevolg van de on buigzame houding van Mintoff, die onmiddeHiike en algehele onafhanke lijkheid eiste van Groot-Brittannië voor zijn straatarm eiland, dat zon der steun van buiten verhongeren zou. erwijl in de Afrikaans-Aziatische wereld de laatste jaren verschei dene parlementaire democra tieën voor dictatoriale regimes hebben plaats gemaakt, ziet men in de Latijns- Amerikaanse wereld het tegenoverge stelde gebeuren. Gedurende de laatste vier jaar zijn in totaal niet minder dan zes dictators ten val gebracht, maar helaas werden zij niet allen vervangen door een democratisch bewind. De reeks omwentelingen begon ln septem ber 1955 met de staatsgreep die een einde maakte aan de dictatuur van da Argentijnse president Perón. Ruim een jaar later werd in de Midden-Ameri kaanse staat Nicaragua generaal So- moza vermoord, hetgeen het eir.de be tekende van een schrikbewind. Vervol gens zag in december 1956 president Magloire van het Westindische eiland Haiti zich gedwongen het land te ver laten. Hoewel zijn zesjarige ambtster mijn beëindigd was, had hij tevergeefs geprobeerd langer aan de macht te blijven. Na Magloire was het president Pinella van Columbia die in mei 1957 zijn post moest opgeven. Een twee daagse "revolutie had een einde ge maakt aan zijn dictatuur. Intussen, brak vorig jaar ook een revolutie uit in Venezuela, hetgeen de val veroorzaak te van de alleenheerser president Ji- ménez, en tenslotte is vorige week een einde gekomen aan de terreur van de Cubaanse dictator, generaal Batista. Maar er zijn nog altijd drie Latijns- Amerikaanse landen die een dictato riaal bewind hebben. Paraguay zucht sinds 1954 onder het regime van gene raal Stroesner; in Haiti is het president Duvaiier, die als een dictator regeert, hoewel zijn regering (anderhalf jaar ge leden) na algemene verkiezingen ge vestigd werd, en in oe Dominicaanse re publiek is het de beruchte generaal Ra fael Leonidos Trujillo Molina die al ge durende twintig jaar de touwtjes in handen heeft, ofschoon officieel zijn broer Hector president is. et is een verheugend verschijnsel dat er in Latijns-Amerika zo'n snelle ontwikkeling is naar meer democratische regeringsvormen, want in de eerste jaren na de tweede wereld oorlog was het met de politieke toe standen in dit deel van de wereld nog droevig gesteld. Het meest vooraanstaande dagblad van de Verenigde Staten, de New York Times, heeft de vorige week in een drietal hoofdartikelen gepleit voor steun van de V.S. aan het nieuwe Cu baanse bewind. Het blad, dat steeds felle kritiek geleverd heeft op de dicta toriale regimes in Midden-Amerika en dat de slappe houding van het State De partment ten aanzien van deze regimes vaak scherp gehekeld heeft, zou graag zien dat de regering in Washington de vorming van democratische regeringen op het westelijk halfrond krachtig ging bevorderen. Hoopgevend is in dit ver band het zojuist gepubliceerde uitvoeri ge rapport van dr. Milton Eisenhower, een broer van de president, over de be trekkingen tussen de V.S. en de Latijns- Amerikaanse landen. Dit rapport advi seert de regering inderdaad de nog be staande dictators in Midden- en Zuid- Amerika in de toekomst minder vrien delijk tegemoet te treden, en als het State Department naar dit advies han delt zou dat bij kunnen dragen tot de schepping van een beter politiek kli maat in het desbetreffende deel van de wereld. Sinds Batista bijna zeven jaar gele den in Cuba door een staatsgreep aan de macht kwam, heeft hij een schrik bewind gevoerd dat iedere beschrijving tart. Zijn regime kenmerkte zich door arrestaties, martelingen en moorden, terwijl het overheidsapparaat door en door corrupt was. Sinds mensenheugenis hebben de Cubanen geen bewind ge kend dat vrij van corruptie was, maar in Cuba is men vrij algemeen van me ning dat geen vroeger regime zó cor rupt was als dat van de nu verdreven heerser, terwijl men ook nooit een heer schappij heeft gekend die van zulke wrede middelen gebruik maakte om zich te handhaven. e 31-jarige praktizerende katho liek Fidel Castro schijnt van plan te zijn een einde te maken aan de corruptie op Cuba, terwijl hij wil pro. beren een zo democratisch mogelijk be wind te vestigen. Castro, die te jong is om zelf als hoofd van de staat en de regering op te treden volgens de Cu baanse grondwet moet de president minstens 35 jaar oud zijn heeft een zeer integer en algemeen geacht man, dr. Manuel Urrutia, aangewezen om als voorlopig president op te treden. Cas tro zelf heeft zich de bescheiden titel ge geven van „presidentieel gedelegeerde voor de strijdkrachten", maar dit doet niets af aan het feit dat hij de feitelijke machthebber is. Castro's revolutie be gon vijf en een half jaar geleden met een aanslag op een kazerne in de Cu baanse stad Santiago. Ter herinnering aan dit wapenfeit, dat plaats had op 26 juli '53, noemt Castro zijn revolutionaire beweging van 26 juli". De aanslag van 1953 mislukte. en Castro werd gearresteerd, maar in 1955 werd hij vrijgelaten bij gelegen heid van een algemene amnestie en hij ontweek naar Mexico. Batista had Cas tro's betekenis schromelijk onderschat, zoals spoedig zou blijken. In december 1956 landde Castro met een legertje van nog geen honderd strijders ergens op de Cubaanse kust, maar ook deze actie had geen succes. De regering in Havana maakte echter een kolossale vergissing, toen zjj aankondigde dat Castro in de strijd gesneuveld was. In werkelijkheid was de jonge rebellenlei- De Britse regering heeft voorts een der echter op Cuba ondergedoken. Van bedrag van 300 miljoen gulden in het i vooruitzicht gesteld als subsidie voor Malta voor de komende vijf jaren Hier van is ongeveer een zesde bedoeld voor de herorganisatie en uitbreiding van de Britse marinewerven op Malta, welke door de marihe zullen worden overge dragen aan particuliere scheepsbouw maatschappijen van Groot-Brittannië Verder zal de Britse regering proberen Britse industrieën over te halen fa brieken op te richten in Malta, zulks door het verlenen van speciale invoer en belastingfaciliteiten. De heer Mintoff heeft reeds bekend gemaakt dat zijn aanhangers passief verzet zullen plegen, en een nieuwe ont steking op een van Engelands zere plekken in de Middellandse Zee is waarschijnlijk. Paus Joannes XXIII heeft maandag in het Palazzo Pio, bij de St. Pieter, de première van Ildebrando Pizzetti's ope ra „Moord ir de kathedraal" bijgewoond. Deze opera is gebaseerd op het gelijk, namige stuk van T. S. Eliot. De Paus legde de korte afstand naar het theater per auto af. Pizzetti dirigeerde zelf; na afloop ap plaudisseerden de paus en talrijke hoog geplaatste kerkelijke autoriteiten har telijk. De uitvoering geschiedde in orato rium-stijl, zonder ensceneringen; de uit voerenden waren in het zwart gekleed, op een kinderkoortje na. De Paus was vergezeld van veertien kardinalen en van leden van de edel- garde en de Zwitserse garde in ceremo nieel tenue. uit zijn schuilplaats in de bergen van Sierra Maestra (oost-Cuba) trof hij voorbereidingen voor de staatsgreep en enkele weken geleden greep hij de kans om generaal Batista ten val te brengen. Zowel Castro zelf als de voorlopige president, Urrutia, hebben zich dezer dagen gehaast te verklaren, dat zij prijs stellen op goede betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten en in Washington is men van plan het nieu we Cubaanse regime te erkennen, zodra de orde in het land hersteld is. Het is te hopen dat Castro er in slaagt een waarlijk democratisch regime te vesti gen er zijn al plannen voor algemen» verkiezingen en het zou ook een goed ding zijn als de regering van de V.S. de nieuwe Cubaanse leider de morele en materiële steun zou verlenen die hij nodig heeft om zijn land een nieuwe toekomst te geven. In antwoord op de nieuwjaarswens van premier Khroesjtsjev heeft minis er- president Beel het volgende telegram gezonden: „Mijnheer de minister-president. Voor uw gelukwensen bij de intrede van het nieuwe jaar dank ik u zeer. Weder kerig moge Ik u mijn oprechte wensen aanbieden voor geluk en voorspoed in dit nieuwe jaar. Ik moge u er de ver zekering van geven dat de traditionele politiek van Nederland er steeds op is gericht, de vrede in de wereld te be waren en te bevorderen. Ook mijner zijds moge ik uiting geven aan de wens, dat zich blijvend goede betrek kingen tussen onze beide landen zullen ontwikkelen. Beel, minister-president".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5