Rome's bisschop bezoekt gevangenis Vroeger was de bisschop bij profaan rechts bestel betrokken Zonderlinge verordeningen I 100 H miljoen dwangarbeiders 3 r n WASMACHINES NEDERLANDS DALLET f GLASPLATEN Voor slachtoffers bombardement Hinde te gast In 1958 weer hoge produktie bij het levensverzekeringbedrijf i PAUZE-CONCERTj Recessie werkte in 2e kwartaal '58 door Cadeaustelsel Geen aanleiding tot maatregelen Organist: PIET KEE Toegang vrij LIKDOORNS DINSDAG 6 JANUARI 1959 PAGINA 6 door- ^mr. B. HL D. HERMESDORF *r. Spel Afdelingschef veroordeeld wegens oplichting Katholieke Illustratie door JOSEPH ALSOP De politieke Europese gemeenschap W. H. Brouwer H. D. G. A. Imminh H. W, DAMES 1. „Concerto Barocco" 2. „De disgenoten" 3. „Annabel Lee" 4. „Les Caprices du Cupidon" in het Gemeentelijk Concertgebouw iR/rTHIVRirA heemstede ItJLAaM 2**1 W A TELEF. 34345 „VOOR EEN BETERE WERELD" VOOR BEDDENREPARATIE HAARLEMS' MATRASSENHUIS WOENSDAG GEHAKTDAG UESyECIAUSÏ Kruisstraat 20 verwijderd met WONDEROLIE H. J. v. d. MEER Schagchelstraat 7 publiek verkopen Betrekkingen gevraagd Beirekkingen aangeboden Te huur gevraagd iimmmiiiiiiiiiiiimimiiiimiiiiiiiiiiiiiii Woningruil Pensions Te koop gevraagd Auio's, Moforen, Bromfietsen e.d. Tweedy Kerstdag bezocht de Paus een strafgevangenis in Rome, de „Regina Coeli" aan de Tiber, niet j ver van Vatikaanstad. Het bezoek heeft nogal enig opzien gebaard, vooral on- i der de Romeinen. Het lijkt zo op het eerste gezicht een novum, in elk geval iets heel ongewoons. Volgens de pers legde Pius IX in 1846 een soortgelijk be zoek af en sedertdien bleef het achter wege. Paus Joannes XXIII begaf zich als bisschop van Rome naar de ge vangenis. Hij beschouwde deze ongebrui kelijke gang als een onderdeel van zijn pastorale plichten. Bestaan er nu ook een voor de hand liggende vraag oudere precedenten dan het bezoek van nu en dat van 1846? Gevangenisbezoek zou kunnen neerko men op een betrekken van de bisschop bij het wereldlijk rechtsleven. We stel len de vraag meteen iets ruimer: be schikken we over stellige gegevens waaruit blijkt dat men bisschoppen al eeuwen geleden een plaats toedacht in het profane rechtsbestel? Deze gege vens zjjn er ongetwijfeld. Ter voorkoming van misverstand ver dient het al aanstonds de aandacht, dat de Heilige Vader zijn bezoek aan de „Regina Coeli" vermoedelijk geldt hetzelfde voor het bezoek van 1846 geheel vrijwillig bracht, zonder eniger lei opdracht van de kant van het we reldlijk gezag. De Italiaanse regering, aldus weer de pers, moet zelfs min of meer verrast geweest zijn door dit be zoek. Hier ligt tegelijk een fundamen teel verschil met het verre verleden: ten tijde van de Romeinse keizers legde de hoogste wereldlijke gezagsdrager de plaatselijke bisschoppen telkens soms in vriendelijke termen, soms ook onder strafbedreiging een taak op in het profane rechtsleven. De Codex van keizer Justinianus 565 n. Chr.), de kodifikatie van de keizerlijke verordeningen (constitutio- nes), bevat als vierde titel van het eer ste boek een voor ons doel even ver helderende als merkwaardige opsom ming van allerlei bemoeienissen van bisschoppen met het wereldlijke rechts leven. De titel draagt het opschrift „de episcopali audientia et diversis capitu- lis, quae ad ius curamque et reveren- tiam pontificalem pertinent". Met het hedendaagse audiëntie-begrip heeft de titelinhoud weinig zoal iets te maken. De audiëntia van de Codex is een door keizer Constantijn ingevoerde, door la tere keizers weer beperkte en gewijzig de bevoegdheid van de bisschoppen in profane geschillen tussen leken op ver zoek van de laatsten uitspraak te doen, en de wereldlijke rechter met de tenuit voerlegging van het bisschoppelijk von nis te belasten. Blijkens het opschrift be vat de titel verder regelingen met be trekking tot de rechten (ius) en de plich ten (cura) der episcopi alsmede voor schriften ten aanzien van de hun ver schuldigde gehoorzaamheid (reveren tial. Bisschop als arbiter Een verordening van 398 n. Chr. be paalde al dat partijen eigener beweging een geschil aan het oordeel van de bis schop konden onderwerpen, maar dan moest het een geschil in burgerlijke zaken (in civili negotio) betreffen. De bisschop (antistes), als scheidsman (ar biter) optredend, had nochtans voor zich zelf uit te maken, of hjj het wijzen van een vonnis op zich wilde nemen (C.l.4.7). Alles berustte bijgevolg op vrijwilligheid, zowel van de kans der partijen als van de zijde van de bis schop. Een keizerlijke verordening van 408 n. Chr. gelastte de wereldlijke rech ter het eenmaal gewezen bisschoppelijk vonnis ten uitvoer te leggen (C.l.4.8). Prostitutie en toneel In een geheel andere sector van het rechtsleven ligt de bisschoppelijke tus senkomst in een constitutio van 428 n. Chr. Ze bepaalt dat dochters of sla vinnen door haar vaders of meesters tot een zondig leven gedwongen, zich tot de bisschop kunnen wenden ten einde door diens uitspraak uit alle el lende bevrijd te worden (C. 1.4.12). Verder heeft de bisschop er voor te zorgen, dat niemand een vrouw, sla vin of vrije, tegen haar wil noodzaakt toe te treden tot een toneelspelers groep of koor of deel te nemen aan andere openbare voorstellingen op het toneel (C. 1.4.14.1). Keizer Justinianüs regelde deze materie andermaal in een verordening van 534 n. Chr. (C.l.4.33). Behalve gedwongen op treden van vrouwen op het toneel achtte hij het evenzeer strafbaar een vrouw te beletten zich van het toneel terug te trekken Justinianus bepaal de dat zowel de stadhouder in de pro vincie als de plaatselijke bisschop een en ander dienden te verhinderen. De bisschop moest in samenwerking met de stadhouder overtreders op het mat je roepen. Hij mocht het vermogen van de delinkwenten verbeurd verkla ren en de daders uit de stad (polis) verwijderen, dus verbannen. Had iemand eens anders zaak onder zich of een zaak waarop een schuld eiser verhaal zocht en was de bezitter afwezig, dan kon de eigenaar of de schuldeiser zich tot de stadhouder (praeses) wenden of bij hem een ver zoekschrift (libellus) indienen, teneinde verlies van rechten, bijv. door verja ring, te voorkomen. Kreeg de belang hebbende hiertoe bij de praeses geen kans, omdat deze bijv. niet aanwezig was, dan verzocht hij de tussenkomst van de bisschop ter plaatse, overigens met hetzelfde gevolg: behoud van eigen rechten (C.1.4.31). Zo staat het in een constitutio van Justinianus. In bepaalde gevallen kon een erfpachter de canon, verschuldigd terzake van erfpacht, bij de bisschop deponeren indien de eige naar van het erfpachtsgoed weigerde de canon in ontvangst te nemen (C.l.4.32). Bisschoppen ontmoet men in het Ro meinse recht waar men dit het minst verwacht. en „tofo In Neurenberg is dezer dagen een een voudig monument onthuld op de dag de keizer de bisschop met toe zicht op het dobbelspel belastte zal men al evenmin verwachten. Toch was dit zo (C. 1.4.25). Het behoorde tot de taak van de bisschop de spelhartstocht bin nen paal en perk te houden. Met hulp vaa de magistraat moest hij de spelers althans tot gematigdheid zien te bewe gen. Er waren in dit opzicht hoog waardigheden, die persoonlijk niet ge heel vrijuit gingen. Een zeer uitvoerige verordening verliet in 534 n. Chr. de keizerlijke kanselarij te Constantinopel (C. 1.4.34). Hierin wijst Justinianus op het grote belang van vrome priesters voor de staatsgemeenschap. Het is de keizer nochtans ter ore gekomen, dat niet alleen diakens en priesters, maar zelfs bisschoppen onder elkaar de dob belstenen hanteren en aldus deelnemen aan een spel dat de keizer al herhaal delijk heeft verboden. In plaats van overtredingen bij overheidsinstanties be kend te maken, mengen andere clerici, van hoog tot laag, zich onder de spelers, ze zijn althans toeschouwers bij het verboden spel en mitsdien getuigen van de meest godslasterlijke gesprek ken. Nog weer anderen nemen openlijk deel aan de paardenwedrennen. Ze schrikken persoonlijk niet terug van de voorloper van de „toto" en anders heb ben ze voor dat doel wel hun stroman netje. De keizer vaardigt deze verbods bepalingen waarlijk niet voor het eerst uit. Hij ziet zich genoodzaakt oudere oudere voorschriften in 534 te herhalen. Heel mild bepaalt hij dat men overtre dingen in het verleden niet nader zal onderzoeken, maar des te strenger dient men op te treden in de toekomst. Een bisschop-overtreder hangt degradatie tot kurie-ambtenaar in de provincie, een weinig begeerd ambt, boven het hoofd. Zware straffen bedreigen degene, die clerici ten onrechte van overtreding der spel-bepalingen beschuldigt. We deden slechts hier en daar een greep in de titel „de episcopali audientia". De taak, waarmede kei zers de bisschoppen belastten, kon inderdaad ongewoon, om niet te zeg gen zonderling zijn. We noemen: het toezicht op de juiste verdeling van het beschikbare water (C. 1.4.26.5), het toezicht ook op het niet overschrij den der vastgestelde gerechtskosten (C.l.4.26.7), het beoordelen onder be paalde omstandigheden van de ge goedheid van borgen (C.l.4.26.6). We belanden nu bij de bisschoppelijke be moeienissen met het gevangeniswe zen. Gevangenen Het oprichten van partikuliere ge vangenissen in steden of andere plaat sen verbood een verordening van 529 n. Chr. zonder meer. Nu behoorde het tot de zorg van de bisschop ter plaatse, dat gevangenen in dergelijke huizen vastgehouden onmiddellijk werden vrij gelaten (C.1.4.23). In 409 n. Chr. werd in Ravenna, de keizerlijke residentie, een merkwaardige verordening uitge vaardigd. Ze verplichtte de rechters de gevangenen elke zondag voor zich te laten verschijnen. Ze moesten de de linkwenten persoonlijk zien en ondervra gen, teneinde er zich van te vergewis sen of de menselijke waardigheid (hu- manitas) tengevolge van korruptie on der de bewakers niet in het gedrang kwam. Bleek uit het verhoor, dat de leeftocht ontoereikend was, dan moes ten de rechters zorgen voor de nodige aanvulling. Ook moesten ze er achter zien te komen of de gevangenen, ove rigens onder behoorlijke bewaking, op gezette tijden een bad konden nemen. Niet-nakoming van deze rechterlijke verplichtingen leidde tot zware straffen in geld De verordening besluit dan met de gedachte, dat het de bisschop zeker De Rotterdamse rechtbank heeft een 28-jarige voormalige afdelingschef bij een machinefabriek en reparatiebedrijf veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek. De man kocht voor de firma scheepsschroeven in en nam dan wel dat voor veertien jaar tijdens een mas-| eens voor een tweedehandsexemplaar saai bombardement 6621 mensen de 0p een vervalste kwitantie het bedrag dood vonden. Het monument is opge- voor de aanschaf van een nieuwe op. richt boven de plaats, waar deze duizen- Hetzelfde deed hij met partijen den slachtoffers begraven liggen; het schroot. Tot in totaal 26.000 „ver is voor een deel opgetrokken van stenen diende" hij daarmee. die afkomstig zijn van de door de nazi's I De eis was een jaar en zes maan- in 1938 verwoeste synagoge, den met aftrek. niet ontsiert indien hij de rechters in dit opzicht op hun plichten wijst (C.1.4. 9). Tenslotte is er nog een verordening van 529 n. Chr., ook weer van keizer Justinianus. Ze herinnert aan het be zoek van paus Joannes XXIII aan de „Regina Coeli", als bisschop van Ro me. Blijkens de inleiding der verorde ning mocht niemand gevangen worden gezet zonder bevel van de plaatselijke overheid. Eenmaal per week moest de bisschop ter plaatse de situatie der ge vangenen onderzoeken, hetgeen dus op een wekelijks bezoek uitliep. Hij diende zich op de hoogte te stellen van de re den van hun gevangenzetting. Verder had de bisschop tot taak na te gaan, of men ook wel alle keizerlijke voor schriften met betrekking tot het gevan geniswezen naleefde. Bleek dit niet het geval te zijn, dan moest hij de keizer verwittigen, die de nalatigen zonder me dedogen zou straffen (C.1.4.22). Ja, er zijn wel precedenten van het bisschoppelijk bezoek op tweede Kerst dag, al liggen ze over het algemeen buiten het vlak der vrijwilligheid. Juist het „motu proprio" van de Heilige Vader bij het bezoek der gevangenen grijpt de Romeinen en vele anderen die per dan, welk bezoek op grond van keizerlijke verordeningen uit het verlé den ook. We begrijpen dat het pauselijk bezoek, werk van barmhartigheid, in al zijn menselijkheid treffend geweest moet zijn voor wie er in de „Regina Coeli" getuigen van mochten zijn. Dr eigenaar van e#n chalet in het West- duitse Fichtelgebergte vond enige jaren geleden een verwaarloosde hinde. Hij nam het dier mee naar huis, waar het spoedig genas en de blijvende logé n zijn redder werd. De vriendschap legde de bergbewoner geen windeieren, want vele toeristen komen nu naar het chalet om de hinde te zien. Wanneer op basis van de cijfers over de eerste tien maanden van 1958 een schatting wordt gemaakt van de pro- duktie-resultaten, die het levensverze keringbedrijf in het afgelopen jaar zal hebben behaald en daarbij in aanmer king wordt genomen, dat vooral in de laatste fase van het jaar de toevoer aan nieuwe verzekeringen bijzonder groot pleegt te zijn, kan volgens de Voorlichtingscommissie uit het Levens verzekeringbedrijf worden aangenomen, dat 1958 voor het levensverzekeringbe drijf opnieuw een periode van hoge produktie is geweest. Het C.B.S. heeft berekend, dat in het tijdvak van 1 januari tot en met 31 oktober 1958 door de binnen- en bui tenlandse maatschappijen alleen hier te lande voor een bedrag van 3.175 miljoen aan nieuwe verzekeringen is afgesloten. Ten opzichte van dezelfde periode in 1957 betekent dit een voor uitgang van 65 miljoen. De recessie, die tegen het einde van 1957 inzette, had aanvankelijk weinig of geen invloed op de resultaten, die het levensverzekeringbedrijf wist te boeken. Het jaar 1958 had een uitste kende start. Na afloop van het eerste kwartaal lag de produktie met 931,4 miljoen 39 miljoen hoger dan na de eerste drie maanden van 1957. De con junctuurachteruitgang werkte in het tweede kwartaal echter ook in het le vensverzekeringbedrijf door, zodat de resultaten in die periode ver achter bleven bij die van het voorgaande jaar. Bij het opmaken van de stand per 30 juni 1958 moest dan ook wor den geconstateerd, dat de bruto-voor- uitgang op dat ogenblik op een lager peil stond dan medio 1957. Ten nadele van 1958 bleek het verschil in produk- tie-niveau 14,2 miljoen te zijn. Na het verstrijken van het eerste halfjaar had de verbetering van de economische situatie tot resultaat dat ook de produktiecijfers bij het levens verzekeringbedrijf weer een stijgend verloop gingen vertonen en dat na tien maanden het produktiepeil hoger was dan in de overeenkomstige periode in het voorgaande jaar, zij het dat de marge minder spectaculair bleek te zijn dan de laatste jaren bij vergelijking met vofige jaren het geval was. Oostenrijk Vijf Oostenrijkse skiërs, die sedert een. tiental dagen in het Totesgebirge werden vermist, zijn gis teren levend teruggevonden. Zij hadden een andere beklimming dan de oor spronkelijk bedoelde uitgevoerd. (AFP) Er is geen voldoende aanleiding tot het adviseren van verdergaande wette lijke of andere publiekrechtelijke maat regelen met betrekking tot het geven van geschenken, al dan niet tegen bij betaling, die worden gebonden aan de voorwaarde dat andere goederen zijn ge kocht. Aldus luidt de conclusie van de commissie hoofdbedrijfschap detail handel, wier advies terzake is gevraagd. De commissie acht het echter ge wenst dat in onderling overleg langs privaatrechtelijke weg een voor betrok kenen bevredigende regeling ten aan zien van een en ander wordt getroffen. In haar advies, getiteld „rapport in zake verdergaande beperking van het cadeaustelsel", geeft de commissie eerst een algemene analyse van de plaats van het cadeaustelsel in het complex van verkoopbevorderende middelen en vervolgens wijdt zij een beschouwing aan de feitelijke toepassing van dit stel sel. De feitelijke betekenis van de vor men van toepassing van het cadeaustel sel worden, naar het oordeel der com missie, mede in belangrijke mate be paald door de bestaande institutionele en maatschappelijke verhoudingen. De vrijheid van de ondernemers ten aanzien van het geven van geschenken is door de wet beperking cadeaustelsel inge perkt, hetgeen uiteraard de omvang, e.g. de wijze van toepassing van dit middel ter bevordering van de afzet heeft beïnvloed. De duizenden vluchtelingen, die uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn ko men, moeten eerst verschijnen voor een speciale dienst, die hun geval on derzoekt om te beslissen of ze per vlieg tuig kunnen worden doorgezonden naar het westen. Bij die verhoren doen zich tragische dingen voor. J. W. Hofwijk, die een hele ochtend bij die ondervra gingen aanwezig is geweest, vertelt er over in dit eerste nummer van de nieu we jaargang. Een reportage door R. Kalkhoven handelt over de internatio naal bekende poppenfilmindustrie van Joop Geesink te Amsterdam, waarvan de produkten hun weg vinden nage noeg over de hele wereld. Verder is er een interview met de bekende toon kunstenaar Jan Mul, veelzijdig compo nist, die ook de muziek heeft geschre ven bij een twaalftal films, o.a. bij „Fanfare"; een muziek die aan de be zoekers van deze film een grote ver rassing bezorgt. Jürgen Thorwalds se rie „De geschiedenis van de recher che" wordt vervolgd, ditmaal met het relaas van een treinoverval uit de vo rige eeuw in de Verenigde Staten. Vier pagina's mooie foto's zijn gewijd aan de plechtigheden in verband met de be noeming van de nieuwe kardinalen. Eric van der Steen schrijft over een amusant boek van een Engels chauf feur, waarin deze zijn ervaringen ver telt als bestuurder van een van die gro te Engelse bussen met bovenverdieping. Verder nog enige reportages, waaron der van een katholieke kerk, ten behoe ve van de automobilisten gebouwd aan de autobaan Frankfort-München. Een medewerker vertelt over geslaagde po gingen in Amerika en Rusland, om de zonnewarmte als bron van energie te benutten. Jan Cottaar is niet bijster te spreken over de „zeer matige" start van onze biljarters, wit. et is gemakkelijk te begrijpen De achtergronden van dit pro waarom de Chinese commu- bleem zijn meer gecompliceerd. In nistische leiders het noodzake- het kort komt het hier op neer. De lijk hebben gevonden Stalin te imi- Chinese leiders hebben zich gedwon- teren, toen zij ten plattelande de gen gezien hun afschuwelijke „land- zgn. communes in het leven riepen, bouw-hervorming" ten uitvoer te leg- Maar waarom hebben zij verkozen gen om dezelfde redenen als waar deze methode nog drastischer door om Stalin het heeft moeten doen. te voeren dan de grimmige Russi- Zij moeten hun enorm industrialisa- sche leider het reeds deed? De col- tie-programma kunnen financieren, lectivisatie van de Russische land- Vandaar dat zij de landbouw hebben bouw was meer dan verschrikkelijk, genationaliseerd teneinde een groter Waarom hebben de Chinezen een on- deel van de opbrengsten in handen eindig meer verschrikkelijk en on- te krijger, en de levensstandaard te eindig meer ingrijpend systeem ge- kunnen verlagen. Op deze wijze ver kozen? krijgen zij meer fondsen voor kapi- Het antwoord hierop is zeer waar- tale investeringen. In elk opzicht schjjnlijk te vinden in de bijna on- was Stalins taak in de periode van geloofwaardige statistieken over de het eerste vijfjaren-plan eenvoudiger huidige arbeidsploegen in communis- dan Mao's taak vandaag. China is tisch China, die Westelijke experts er thans slechter aan toe dan Rus hebben opgesteld. De Chinese auto- land in de dagen van het eerste vijf- riteiten hebben bevestigd dat ruim jaren-plan, met een lagere levens honderd miljoen mensen in het ver- standaard, een kleinere voorraad band van gigantische arbeidsploegen van nog niet aangesproken reserves, voor de staat werken. Dit aantal is enz., enz. Maar China heeft de tra meer dan de helft van de bevolking ditie van de arbeidsploegen. Wonde- van de Verenigde Staten en bijna de ren van arbeid kunnen worden ge- helft van de bevolking van de Sov- daan door de Chinese boeren die de jet-Unie. gedwongen arbeid in het verband van een arbeidsploeg gewend zijn. Oude werkgewoonten, bij duizen den Chinezen in het bloed gebakken, maken deze wijze van werken merk waardig efficiënt in China, terwijl de gedwongen arbeid in de Sovjet-Unie zeer inefficiënt was. Maar als het systeem van de communes noodza kelijk was omdat 100.000.000 mensen reeds in arbeidsploegen zwoegden, dan is China's enige grote voordeel reeds verbruikt voordat Mao Tse Tung dezelfde harde keus maakte als Stalin indertijd. Er is derhalve geen groot voorstellingsvermogen Het is uiteraard duidelijk dat de gedwongen arbeid in de Chinese ar beidsploeg van een andere soort is dan die in de Russische. Misdadi gers en politieke dissidenten worden meegeteld, maar in China zijn ove rigens alle burgers die niet tot de bevoorrechte klasse horen bestemd voor de gedwongen arbeid. Dat is altijd al zo geweest. Feitelijk is de Chinese beschaving voor een groot voor nodig "om in te zien tot welk deel tot stand gebracht dank zij de eert grote foltering het Chinese volk methode van de arbeidsploegen. Het- thans is veroordeeld, geen de Chinese communisten thans doen is zo ongelooflijk en zonder Volgens dezelfde Westelijke ex- precedent, omdat het gigantische af- P®r!;s dm ik m het begin van dit ar- metingen krijgt. tikel noemde wsren vele Chinese Zelfs in China kan mer. niet een boeren in beroering gekomen tegen voor zware arbeid geschikte persoon de harde maatregelen van het com- op de zes mensen beschikbaar stel- mumstische regiem, toen de Chinese len voor speciale, door de staat op leiders onlangs de bevolking een touw gezette projecten, en toch nog weinig tegemoet kwamen. Maar in genoeg arbeiders over houden een land dat reeds dicht leeft op het voor het bewerken van de akkers, randje van de volkomen uithonge- De meest meedogenloze en wrede ring betekent een vermindering van militaire mobilisatie van boeren en de arbeidsnormen geen wijziging boerinnen was noodzakelijk, omdat 7al) de effecten van eer sterke ver- dit de enige manier was om de agra- 'aSin£ van de levensstandaard om rische opbrengst op peil te houden de grote industriële uitgaven te fi- met de handen die nog beschikbaar nancieren. Momenteel is het gevan- waren. Het systeem van de platte- £en China „ziek en onvriendelijk, vol lands-communes was het resultaat. morrende arbeiders, als een volk in dode steden, als een natie De verklaring van het verschijn- rïafi1 'her'*™ Hfe sel van dl commune dat on- memand. die het karakter en de ge- verklaarbaar scheen heeft noe schiedenis van het Chinese volk nHere hetetenfs Wet scUH^ kent de mogelijkheid ontkennen van zeer ernstige binnenlandse oi alhoewel ook niemand kan een andere betekenis. Het schijnt u;„„„„ionjeo „-illrfo. dat de kans op ernstige interne kanearan moeilijkheden in communistisch Chi- dere® dL °e zunen komen na aanzienlijk groter is dan de deren dat ze zullen komen, meeste mensen hebben veronder steld. (Copyright Herald Tribune). De Franse liedjeszanger en -schrij ver Jean-Baptiste Rieux is zaterdag te Parijs op 75-jarige leeftijd gestorven. Prins Bemhard is voornemens de conferentie voor politieke Europese ge meenschap, welke op 9, 10 en 11 januari te Wiesbaden wordt gehouden, gedu rende één dag te bezoeken. Welke dag dit zal zijn staat nog niet vast. VEILING POELDIJK, 5 jan. Sla A f 22.00— 26.00, A 2 f 15.50—18.50, B f 16.00—19.50, B2 f 11.50—16.50, C f 4.25—6.50, C2 f 4.00— 4.25, per 100 stuks. Alicante f 2.002.10, Andijvie 9096 cent, idem kwal. 2 8093 cent, idem afw. 6574 cent, Stoofsla 29— 33 cent, Spinazie 6975 cent, Prei A 2933 cent, B 2 1424 cent. Boerenkool 1924 cent, Spruiten A 2 4657 cent, Rode kool 1214 cent, Savoye kool 13 cent, Schorseneren A 57 cent, B 38 cent, C 7.5 cent, alles per kg. Selderie f 4.509.50, Peterselie f 4.7516.00 per 100 bos. Aanvoer: sla 40.000 stuks, sel derie 12.000 bos, peterselie 4.00 bos, andij vie 4500 kg. Heden overleed, na een kortstondig ziekbed, ge heel onverwacht, na voor zien te zijn van de laat ste H.H. Sacramenten, in het St. Elisabeth's zieken huis te Leiden, mijn lieve vrouw en der kinderen zorgzame moeder HELENA MARIA RUYGROK echtgenote van Cornelis Adrianus van Noort in de leeftijd van 31 jaar. C. A. van Noort Willy, Arnold, Trudie en Elsje Voorhout, 4 jan. 1959. Looster weg 57. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op woens dag 7 jan. a.s. om 9.30 uur in de parochiekerk van St.-Victor te Noord wij kerhout, waarna be grafenis op het parochie kerkhof. Rozenkransgebed heden avond om 8 uur thuis. Enige en algemene kennisgeving Enige en algemene kennisgeving Voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden overleed in Huize St. Bavo te Heemstede Mejuffrouw MARGARETHA C. M. HOLLSTEIN in de ouderdom van 80 jaar. Namens de familie: F. J. Hollstein Heemstede, 5 januari 1959 Kerklaan 85. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben vrij. dag 9 januari a.s. in de- kapel van Huize St. Bavo, Kerklaan 85, Heemstede, de gelezen H. Mis om 8 uur, de gezongen H. Mis van Requiem om 9.30 uur, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof Berken rode aan de Herenweg om circa 10.30 uur. De overledene is opge baard in de rouwkamer van Huize St. Bavo, Kerklaan 85, Heemstede. Rozenkransgebed donder dagavond 8 uur in de kapel van Huize St. Bavo. arts Spaarne PRAKTIJK HERVAT arts DOOR ZIEKTE GEEN PRAKTIJK Inl. tel. 57753 Tandarts VOS PRAKTIJK HERVAT JUWELEN, GOUD ZILVER INKOOP Kruisstraat 19 - Haarlem (b.d. Ridderstr.), Tel. 16910 vanal 159.— Keuze uit alle eerste klas fabrikaten; AEG Bico, Edy, Scharpf, Albaliën, enz. Vraag vrijblijvend demonstratie bij u thuis en 8 dagen gratis op proef. KOK, Kruisstraat 5, Haarlem, Tel. 18908. VRIJDAG 9 JANUARI te 8 uur STADSSCHOUWBURG HAARLEM Onder auspiciën van de „Stichting Geloof en Wetenschap" Opgevoerd zullen worden: Bach-Balanchine Bartök-Dantzig Schiffman-Skibine Jens Lolle-Vinzenzo Galeotti Kaarten ook voor niet contribuanten verkrijgbaar op 9 jan. aan de zaal en iedere avond na 7 uur H. J. Koenenstraat 21 hoek Twijnderslaan, Tel. 19523. op donderdag 8 januari 1959 van 12.4013.20 uur. WOENSDAG 7 en DONDERDAG 8 JANUARI, 8.15 Ingrid Bergman in LENTE IN ITALIË. 14 j. I WOEI Ingri Missionaris op verlof in Nederland, ontving ik op 17 december mijn benoeming - een zware opgave tot direkteur van de eerste katholieke radio-omroep „VOOR EEN BETERE WERELD" in het nieuwe bisdom Governador Valadares - Minas - Brazilië. Het Braziliaanse volk hongert en dorst naar het woord van God en moet geholpen worden, nü. Het klein-seminarie zal zijn eerste leerlingen pas pries ter zien worden in1973, 1974?, zo God het wil De Amerikaanse zendelingen hebben veel; vlieg tuigjes, zenders, jeeps; wij hebben niets, bijna niets Helpt ons nü! De weinige priesters waaronder 10 Nederlanders, en hun goede bisschop zullen u dank baar blijven en Gods zegen over u en de uwen af smeken. Stort uw bijdrage op giro-nummer 335212, ten name van W. van der Feesten, Bassin 11, Weert. Uw dankbare, Padre Henri van der Feesten. Plaatsing geschiedt 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. Slechts 1 vertrouwd adres. Bijvullen en over trekken met prima javakapok. 40 jaar ervaring 15 jaar garantie. In 1 dag retour. Prijzen billijk. Telefoon 1-1-4-8-5. H. de Graaff - GROTE HOUTSTRAAT 103 iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Te koop aangeb. 1 pond Gehakt 98 ct. Vz pond Vet 25 ct. Vz pond Rookworst (stukje) 69 ct. naast Automatiek Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. in alle maten Sabelis Kerrebijn HOFLEVERAN CIERS Anthoniestraat 1931 Haarlem Tel. 11898 Philips Gloeilampen en T.L. Buizen Notaris J. J. REIJENGA te HAARLEM zal donderd. 22 januari 1959, n.m. 14 uur in het Notarishuis Bilderdijk- straat 1 te Haarlem, Een huis en erf te Haarlem aan de Assendelverstraat 11, gr. 0.60 Are. Leeg te aanvaarden (behou dens verg. Huisvesting). Totale lasten p. j. f 23.65. Aanv. bij bet. koopp. vóór of óp 5 maart 1959. Bez. dinsd. en donderd. 2-4 u. Inl. bij gen. nots. Kruisweg 59, Haarlem, tel. 11510. illlllllilillllilillllllllllllliiiiiiiiiiiiiillllllb Gevr.: NETTE SLAGERSBE- DIENDE of HALFWAS. Sla gerij Clemens, Bennebr.laan 19, Bennebroek. NETTE WERKSTER. Maan dag v.m., dinsdag v.m. en zaterdag v.m. Lorentzkade 86. NET MEISJE, 22 j., r.-k., b.z.a. als babysit voor alle weekends. Brieven onder no. 3464. Gevr.: NETTE WINKELJUF FROUW in modern bedrijf. Liefst met winkelverkoop be kend. Aardappelen-, groente en fruitbedrijf C. Krijgsman, Gen. Spoorlaan 16-18, Telef. 54939, Haarlem-N. NETTE HUISHOUDSTER, 53 j., b.z.a. bij weduwn. of heer aï'leen. Liefst H'lem of om streken. Br. onder no. 3475. Gevr. handig WINKELMEISJE leeft. 17-18 jr. Levensmidde- lenbedrijf, Korte Kleverlaan 46, Bl'daal. Aanm. na 6 uur. JUFFROUW, 60 j., b.z.a. bij heer alleen. Goed kunn. ko ken. Met alle huiselijke be- zigh. bekend. Br. no. 3468. Gevr. na 15 jan. NETTE WERKSTER voor hele dag, p. w., dinsd. of dond. Aanm. tel. 27925. NET MEISJE zoekt voor 3 avonden in de week werk. Brieven onder no. 3465. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WERKSTER gevr. v. vrijd.- of dond.ochtend. Mevr. Jans sen, Raamsingel 20 zw. Gevr. ENIGE NETTE MEIS JES voor onze strijk- en op- maakafdeling. Vakkennis niet noodzakelijk. Hoog loon. Goe de soc. voorz. Aanm.: Vakkle- ding- en Confectiebedrijf Hensen N.V., Phoenixstraat 4 of Paarlaarsteeg 1. Na 7 u.: Ternatestraat 50. Kousenfabrieken HIN N.V. vraagt enkele VORMERS, 18—25 jaar. Loongrenzen 55.— tot 78.p. week. AanmeldenZijlweg 138, Haarlem. Confectiefabriek F. v. Item vraagt ervaren MACHINE- STIKSTERS. Aanmelden da gelijks Korte Veerstraat la, Haarlem. BIJVERDIENSTEN? Inlicht.: Postbus 148, Haarlem. HULP IN DE HUISH. gevr. voor 2 ochtenden p. week. J. Kostelijklaan 28, Velsen. Gevr. HULP IN DE HUISH. event, voor dag en nacht. Oliest. Mevr. Naessens, Tem peliersstraat 12. Hin Libelle Nylon-ateliers kunnen MEISJES EN DAMES plaatsen voor het meten van Nylonkousen. Wekelijks wis selende werktijden (ochtend en avonddienst). Aanvangs- loon f 50.- bruto per week. Bereikbaar loon f 67.50 bruto per week. Sollicitaties Zijlweg 138, Haarlem. Nog enige NETTE MEISJES gevraagd voor de 'boekbinde rij. Antoniestr. 4 b/d Hoogstr. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HIN ateliers Libelle Nylons zoeken VROUWEL. KRACHT voor het wegen en controle ren van dames nylonkousen. Sollicitaties personeelsafde ling, Zijlweg 138, Haarlem. Gevr. gest. WOONRUIMTE m. vrije keuken, voor jong echtpaar, r.-k. Br. no. 3444. WELK FLINK MEISJE zoekt werk in r.-k. gezin met kin deren, v. d. of v. d. en n. Met huiselijk verkeer. Mevr. Geels, Planetenlaan 24, Hrl.- N., Tel. 55760. Eigenaar van mooi klein VRIJ BOVENHUIS, geschikt voor 1 of 2 pers., lage huur. H'lem-O. Vraagt ruiling met mooi vrij huis, liefst H.-O. Br. onder no. 3472. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimii Banketbakkerij vraagt een PRIMA WINKELJUFFROUW, v.g.g.v. N. Doodeman, J. v. Goyenstraat 16, Heemstede, Tel. 34424. Gevr.: WINKELMEISJE, dat tevens genegen is huishoud, werkz. te verr. Leeft, niet ouder dan 21 j. Bronstee- weg 4, Heemstede, Telef. 34116. KEURIG KOSTHUIS met hui selijk verkeer voor r.k. jonge man. Hofmeijerstraat 20, Haarlem. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gevr. in gezin met 1 kind MEISJE voor de huishouding, alsmede een NETTE VER KOOPSTER in levensmidde- lenbedrijf. Spaarnhovenstr. 52. Aanm. na 8 u. 's avonds. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen (interne hulp aanwezig). Zo spoedig moge lijk. Mevr. Wiemeijer, Schulp weg 15, Aerdenhout, Tele foon 26032. HA1'DELSHUIS, i^eidsestraat 41, telefoon 14832, koopt alles Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels en zolderopr. Confectiefabriek F. v. Item vraagt ervaren MACHINE- STIKSTERS. Aanmelden da gelijks Korte Veerstraat la, Haarlem. Gevraagd: MARKLIN Ho rails, wissels, enz. enz. door particulier. Niet ouder dan 1956. Telef. K 2510—4853. AUTORADIO. Nog vandaag ingebouwd NOVAK AUTO RADIO v.a. f 179.-. Betaling desgew. in overleg. Auto- radiospec. J. A. v. Zutphen, S'chotersingel 129, Haarlem. Tel. 20401. HOUT, TRIPLEX, BOARDS, op maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalk wij kerstraat 50, t/o Coöp. Tel. 21743. Ook zater- dagsmidd. geopend. NIEUWE STOFZUIGERS f 79.—, met voll. gar. Van fabriek naar verbruiker. Vraagt gratis demonstratie. Dr. Leijdsstr. 11 rd., Telef. 50734. NW. BABYBOX m. vlonder f 15.50; Boxkleed f 7.95; Kin derstoel. Fr. Hal traat no. 4 (linker bel), Tel. 17352. „STROMO" voor Uw ver lichting, in prijs vér bene den ieder ander; zie de eta lage. Kruisstr. 12, tel. 21600. PRIMA SCHRIJFMACHINE. v. Zeggelenpein 129, Telef. 16779. SPOTPRIJS J Philips T.V., z.g.a.n., schitt. beeld 435.-, met antenne enz. 2 pracht mod. Graetz radio-10 platen- wisselaar, comb. '58 met F.M. druktoetsen, enz. Zeldz. weer gave 325,en 475.als nw. Ook te zien na 8 uur, Zuidpolderstraat 56 rood, Haalem-O. KLUISDEUR. Prachtige sta len kluisdeur, geh. compleet. Partij stalen stolpramen, als nieuw. 6 st. Markiezen. Af- braakhandel Baanstraat 61/ 63b, Tel. 4893, Beverwijk. GROTE PARTIJ SLOOP HOUT. Plankhout: -ld.. 5/4 8. Balkhout: 6y2 x 16y2, 10 x 18, 10 x 30 cm, tot 10 m lengte. Ramen - deuren - closets - board, enz. Afbraak, handel Baanstraat 61/63b, Tel. 4893, Beverwijk. SUèDE DAMESJASJES. In origineel f 119.-. Imitatie f 36.- Zonder vooruitbetaling. Vanaf f 2.- p. week. De Speciaalzaak voor dames- en herenkleding op termijn. Haarlemse Kleding Centrale, Jansstraat 63, Haar lem. Vergeet ook nu de vogels niet. VETBOLLEN. Beunder's Tuin- bouwinr., Kleine Houtstraat 41, tel. 18920. NAAIMACHINE, Singer, ringspoel, inzinkb. Soenda- straat 25, Haarlem-N. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil VERHUUR z. CHAUFFEUR Volkswagen, Opeis Rekord. Garage v. d. Klooster, Frans Halsstraat 33, tel. 16456. Atlas ook in Haarlem Noord f 6.- p. dag en 6 ct. per km. Verhuur van V.W.'s en Opeis. Rijksstraatweg 145, tel. 55946. AUTOVERHUURBEDRIJF DE GROOT Roerdompstr. 81, Tel. 56471. Timorstraat 163 Speciaal werkdagen-tarief En 100% service. Wegens omst. aangeb. door part. z.g.a.n. „Ford Versailles", 13.000 km gereden. Desk. on- derz. toegest. Br. onder no. 3441. De nieuwste OPELS 1957 en 1958. Verhuur zonder chauff. Garage Krijnen en v. d. Lubbe. Nw. Kerksplein 12, Tel. 10041. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiK Muziek instrumenten, Radio, T.V., enz. Prima STUDIEPIANO te koop, f 125.Hagelinger- weg 95, Santpoort. illllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllll Lessen 10 RIJLESSEN a f 47.50. Autorijschool Het Spaarne, Erk. Bondsrij school, Bakker straat 43, Haarlem. Tel. 14931. Student geeft BIJLESSEN in exacte vakken. Telef. 38298. Aanvang nieuwe repetitie cur sus MIDDENSTANDS diplo ma, PRAKTIJK diploma. Ond. Ver. L. Coster, Florapl. 19, Haarlem. Vraagt lijst der ge slaagden. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiii Diversen EXTRA AANBIEDING: Wol len vesten, jumpers, truien stomen 90 ct. Mantels zwart verven 7.90. Mits laald en gebracht. Chem. Wasserij Keyser, Soendaplein 37, Lo- rentzplein 25, Duvenvoorde- straat 68, Bloemend.weg 80. HOEST UW KIND? Natter- mann's MELROSUM FORTE helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2. bij elke drogist. DAMES! Permanent aan huis stroomloos v.a. f 10.-. Cold- Wave f 12.50. Bel op 61419, Gr. Houtstraat. JAPONNEN. Maakloon v.a. f 8.50. Modeljaponnen, ook in grote maten, geëtaleerd, nu extra voordelig. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30, Haarlem. REGENJASSEN CHEMISCH REINIGEN, incl. waterdicht maken f 3.50, mits gebracht en gehaald aan onze winkel. Chemische Wasserij Klever park, Santpoorterstraat 41-49. Te koop: TAUNUS FK 1000 1956 BESTELBUSJE, in staat van nieuw, 48000 km gelopen. Rozenstraat 63, Haarlem. VOLKSBESTELWAGENS. Steeds voorradig. Verkoop onder garantie. Fa van Hou ten Co., Bleekersvaartweg 14, Heemstede, Tel. 38187. MONARCH SCOOT, de Zweedse bromscooter Zweeds in kwaliteit en afwerking. Fa. E. de Graaff, Koningin neweg 48, Telef. 13609. Uw kamer BEHANGEN EN GEWIT in 1 dag klaar. Tel. 20069, Zijlweg 120. TIMMERWERK gezocht voor bijverdiensten. Br. no. 3459. VOOR TECHNISCHE FOTO'S foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. BONTWERKSTER repareert en moderniseert al Uw bont werk. Mevr. Huyboom, Ver- spronckweg 20, Tel. 14635. NU TIJD VOOR MANTELS VERKORTEN en verander- werk. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6