Twee maanden hechtenis geëist tegen wachtmeester Duitser en Schot mimen vier meter lange blindganger op Oudhollandse koffietafel ter ere van het HOOGOVEN- schaaktoernooi Eerste basketbalavond in 1959 brengt verrassing HOC klopt Sportclub Haarlem Nlk'OyAN KOREN IGARVi Advocaat-fiscaal„Redenering krijgsraad ongerijmd" Belgische pers over de Congo Miljardair in V.S. ontvangt cadeau uit Moskou Van links komend verkeer voorrang? Twee doden bij een autobotsing Hoe spelen onze r.-k. clubs? Tall-boyzwaarste niet-ontplofte bom die in W.-Duitsland is gevonden Hoe men in 1800 feestelijk at KRUISWOORDRAADSEL l H 1 II RIC DE NOORMAN HET SCHOT OP DE SPOORBAAN Libre Belgique: Een gevaarlijk kruitvat Onenigheid om de honderdduizend Voorstel van Kdamse hoofdcommissaris Vereenvoudiging van betalingsverkeer met het buitenland IN KENNEMER THEATER BEVERWIJK WOENSDAG 7 JANUARI 1959 PAGINA 2 Chauffeur veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf Manders dient aan klacht in K .v.K. Holl. Noorder kwartier Goentunnel verdient voorkeur boven IJtunnel Faillissementen Stille armen te Heemstede Noordhollands Eetbare borden Bij feestelijke gelegen heden Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 36 Eric beseft, dat als de onwillige Pieten ontdekken wat er aan de hand is, zij zeker niet de kerker zullen openen. Immers zij staan met Svein Langtand als gijzelaar even sterk tegen Eric, als deze met de Pictenaan- voerder. „Nu snel voortmaken," snauwt Eric. „Ik verlies mijn geduld met jullie. Ik tel tot drie." En met een onheilspellend gebaar zet hij de Pieten- hoofdman het zwaard op de keel. Deze beveelt zijn mannen jammerend te doen wat hun gezegd wordt en schoorvoetend komt er eindelijk een naar voren. Loerend schuift hij de grendel weg en de deur vliegt open. „Jaag die kerels naar binnen!" schreeuwt Eric, die het klamme zweet in zijn hand palmen voelt staan, Bolan toe. Zelf geeft de Noorman zijn gijzelaar over aan twee stoere Norenkrijgers en helpt met het zwaard in de vuist een handje mee om de Pieten, die ver in de meerderheid zijn, tot wat meer haast aan te sporen. Dan valt de eiken deur dicht en Eric leunt met een zucht tegen de muur; het had geen minuut langer moeten duren! Enkele tellen later verschijnt een kleine troep Pieten, die Svein Langtand tussen zich in meevoeren. „Wapens neer!" brult Eric de donkere krijgers toe. Ze zijn te verbouwereerd om tegen te stribbelen als ze midden in hun eigf'n burcht een bende Noren tegenover zich zien. Met een luid gebrul stoot Svein Langtand zijn bewakers van zich af. „Sla ze neer, die bruine dwergjes en kom mee, Noorman, Fergus de Stormvogel is op de loop." (Van onze Haagse redactie) Mr. J. Zaayer, advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof, heeft dinsdag in de geruchtmakende zaak van het schot op de spoorbaan Zwolle- Amersfoort twee maanden hechtenis geëist tegen de enige verdachte in deze zaak, een achtentwintigjarige wacht meester eerste klas uit 't Harde. Deze wachtmeester werd ervan beschuldigd als veiligheidsonderofficier bij schiet oefeningen in het artillerieschietkamp Oldebroek op 4 februari van het vorige jaar met een scheef staande houwitser te hebben laten schieten. Hij zou de zijdelingse richting van het stuk van acht inch niet hebben gecontroleerd. Een scherpe brisantgranaat zou te dicht bij de spoorlijn Zwolle-Amersfoort zijn terechtgekomen en zijn geëxplo deerd waardoor de elektrische boven leiding van de spoorbaan op dat punt werd beschadigd. De krijgsraad te Velde-oost had de wachtmeester vrij gesproken. Mr. Zaaijer noemde de zaak een ec1 eenvoudig voorbeeld van schuld- misdrijf. De zaak is volgens hem ach teraf ingewikkeld gemaakt. Hij zei de redenering van de kr'gsraad niet te kunnen volgen. Deze redenering was volgens mr. Zaaijer ongerijmd, onpraktisch, onnodig en onjuist. Vol gens mr. Zaaijer is de wachtmees ter volkomen in gebreke geweest. De betrokken wachtmeester zei in hoger beroep te zijn gekomen op ad vies van zijn raadsman, de kolonel der artillerie L. H. Le Fèvre de Montigny. Vast kwam te staan dat de wachtmees ter, voor het bewuste schot viel, ge waarschuwd was dat het stuk, het eerste van een batterij die zelfstandig oefende, scheef stond. De verdachte verklaarde aan het hoog militair gerechtshof dat de loop in de goede richting stond. Als een stuk scheef staat hoeft de zijdelingse richting niet verkeerd te zijn. De wacht meester zei globaal naar het stuk te hebDen gekeken in de richting van de vuurmond. Hij zei verder geen veilig heidstabel van de betrokken veiligheids- officier te hebben ontvangen, hoewel hij deze tabel nodig had bij zijn werk. Pas zeer kort voor de schietoefening begon had hij de opdracht gekregen als veilig heidsonderofficier dienst te doen. Hij gaf toe een beetje onvoorzichtig te zijn geweest. De raadsman, die commandant is van de artillerieschool in Breda en een vroegere leermeester van de wachtmees ter die terecht stond, zei dat het onder zoek in deze zaak vooringenomen en ondeskundig is geschied. Hij zei onom stotelijk de onschuld van de wacht meester te kunnen bewijzen. Volgens kolonel Le Fèvre de Montigny was de ontploffing bij dc spoorbaan, waardoor de elektrische bovenleiding werd be schadigd, afkomstig geweest van een an der voorwerp dan de granaat uit het eerste stuk van de betrokken batterij houwitsers. Aan de hand van door hem en anderen gevonden scherven bij de spoorbaan beweerde hij met stelligheid dat de ontploffing bij de spoorbaan ontstond door een Engelse vliegtuigbom van honderdvijfentwintig pond, die sinds de tweede wereldoorlog in de grond had gezeten. Door de trilling van een voor bijgaande trein zou volgens hem de vliegtuigbom tot explosie ziin gekomen. De raadsman oefende kritiek op ver schillende punten. Als er fout is ge- schote/i, ligt volgens" hem de schuld De meeste Belgische bladen hebben vandaag in grote opmaak het nieuws over de onlusten im Leopoldstad ge bracht. Het onafhankelijke blad „Le Soir" legt er de nadruk op, dat de verantwoordelij ke autoriteiten de nodige conclusies uit het gebeurde moeten trekken. De Bel gische Congo lijdt aan een politieke ma laise die steeds groter wordt, aldus dit blad. Jarenlang zijn de betrekkingen tussen Brussel en Leopoldstad geken merkt door gebrek aan samenhang, wan begrip en meningsverschillen. Jaaronder heeft het gezag geleden. Gedurende de periode van aarzelingen, zwakheid en onbehendigheid heeft een handvol in heemse intellectuelen of wat daarvoor dóórgaat agitatiecentra georganiseerd en vanuit een van die centra zijn de onlus ten in Leopoldstad voortgekomen. Vol gens „Le Soir" is het hoog tijd dat de regering een einde maakt aan de gezags crisis. De regering moet opnieuw orde scheppen door duidelijke en nauwkeu rige verklaringen die het vertrouwen kunnen herstellen. De rechtse „Libre Belgique" meent dat de onlusten op dramatische wijze de vrees van alle waarnemers beves tigen. De inheemse wijk van Leopold stad is een gevaarlijk kruitvat gewor den. Van de 400.000 inheemse inwo ners zijn er 50.000 zonder werk en zon der middelen van bestaan. De socialistische „Le Peuple" wijdt een uitvoerige beschouwing aan de oor zaken van de ongeregeldheden. Die spruiten volgens dit blad voornamelijk voort uit de gisting die de laatste tijd in Aziatische en Afrikaanse landen valt waar te nemen. Daarbij komt dan de nijpende werkloosheid in de inlandse wijken van Leopoldstad. Een 52-jarige kleermaker uit Rotter dam wordt ervan verdacht enigszins eigenaardig te hebben gemanipuleerd met een lot in de laatste staatsloterij, waarop de ton viel. Zelf was hij in het bezit geweest van een kwart lot, maar toen het einde van de loterij ging na deren zou hij twee twintigjes ervan heb ben overgedaan aan een clubje van zes, waarvan hij zelf ook dee' uitmaakte. Toen de prijs eenmaal gevallen was, zei hij tegen het vijftal, dat blijkbaar het nummer van het overgenomen lotdeel nog niet wist, dat zij hun geld van die twee twintigjes terug konden krijgen. Hij kon dat immers doen, nu hij toch de honderdduizend had gewonnen. De vol gende dag realiseerde het vijftal, alle maal collega's van de man, zich, dat die twee twintigjes tot het lot moesten be horen, waarop de ton gevallen was. Ze sommeerden de kleermaker hun uit te betalen, hetgeen hij weigerde. Daarop zijn ze naar de politie gestapt en deze heeft nu proces-verbaal tegen de man opgemaakt. bij de betrokken veiligheidsofficier en de batterijcommandant. Er was geen controle geweest op de richtmiddelen, de stand van de veiligheidsvlaggen was niet gecontroleerd, de waarnemingspost van de veiligheidsofficier en de bat terijcommandant was niet op de juiste plaats ingericht en bij het onderzoek wa ren, dit alles volgens de raadsman, de beginselen met voeten getreden. De wachtmeester was acht dagen na het gebeurde gestraft met veertien dagen streng arrest. De strafoplegger was in dit geval volgens kolonel le Fèvre de Montigny onbevoegd geweest. De wacht meester was volgens hem wederrechte lijk gestraft. De raadsman toonde de gevonden scherven. Ook liet hij scherven zien die de houwitsergranaat voortbrengt. De bomen waren cp de plaats van de ex plosie gaaf gebleven. De scherven van de scherpe brisantgranaat zouden de bomen ten zeerste hebben beschadigd. De raadsman bepleitte vrijspraak voor de wachtmeester. Het hoog militair gerechtshof zal 20 januari uitspraak doen. Met een Russisch vrachtschip zijn in de haven van New York een troika en drie volbloed paarden aangekomen, die premier Kroesjtsjev de Amerikaanse miljardair Cyrus Eaton ten geschenke heeft gegeven. Een trainer en een Rus sische veearts die de paarden op hun reis hebben verzorgd, zullen een week de gasten zijn van Eaton. De miljardair heeft onlangs een bezoek aan de Sovjet- Unie gebracht. Vandaag zal hij de gast heer zijn van de Russische eerste vice,- premier Mikojan, die een bezoek brengt aan de V.S. De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie zou graag zien, dat op een kruis punt niet het van rechts komende ver keer voorrarg heeft, zoals thans het ge val is. maar het van links komende. De toestand op een kruispunt zou dan over zichtelijker worden en de hoofdcom missaris meent, dat spinder aanrijdingen daar het gevolg van zouden zijn. De rechtbank te Utrecht heeft een 20-jarige expediteur uit Bunnik veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf j en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. g Waterl0(^Onze Gezellen Hij was ervan beschuldigd in november 10. TeylingenGeel Wit. (Zondag 11 januari) 1. West FrisiaHBO 2. DEMAalsmeer 3. Wijk aan Zee—KW 4. VelsenBeverwijk 5. ADO—HSV 6. VitesseZilvermeeuwen Luitenant James Waters van de R.A.F. en rechts Walter Mitzke, de Duitse expert, bij de door hen onschadelijk gemaakte bom (Van onze correspondent in Bonn) Een Duitser en een Schot hebben gis- te-morgen nabij Langscheid aan de Sorpe- dam in Westphalen samen gedurende twee uren hun leven gewaagd. De 15- jarige chef bommenopruimer van Noord- Rijnland-W estphalen, Walter Mitzke, en een 40-jarige officier van de Britse luchtmacht, James Waters, demonteer den de 5000 kg. wegende zogenaamde „tall-boy"-bom, die de RAF op 15 tk- toler 1944 tijdens een nachtraid op de Sorpe-stuwdam afwierp, maar toen niet ontplofte en veertien jaren in de mod der zat. De negen andere tall-boys die de RAF tijdens de aanval gooide, ont ploften wel en richtten aanzienlijke schade aan de stuwdam aan, die echter niet instortte zoals de Möhne-stuwdam een jaar tevoren. De bom kwam vlak voor Kerstmis vrij te liggen, toen bij herstelwerkzaamheden aan de stuwdam de stuwzee werd geledigd. Chef bommenopruimer Mitzke, die na de oorlog ook voor het Britse leger in West-Duitsland werkte en al meer d-n vijftig blindgangers onschadelijk heeft gemaakt, had zulk een tall-boy nog nooit gedemonteerd. Via de Bondsrege ring in Bonn werden bij het opperbevel van de RAF in Londen de constructie tekeningen van de reeds lang niet meer in gebruik zijnde bom aangevraagd. De RAF-officier Waters kwam ze zelf bren gen,-teneinde Mitzke tevens te kunnen assisteren, Sinds Kerstmis hing over de dorpen rond de Sorpe-stuwdam, maar vooral over Langscheid en Hachen beide centra van vreemdelingenverkeer de Naar aanleiding van de moeilijkheden, die de heer Kees Manders in de nacht van zondag op maandag in zijn nacht club Het Uiltje aan het Thbrbeckeplein te Amsterdam gehad heeft met de 22- jarige „Wimpie" en twee van diens vrienden, heeft hij een aanklacht inge diend. Hij beschuldigt „Wimpie" van lokaalvredebreuk en bedreiging. Naar wij vernemen ontstond er tussen de drie bezoekers enerzijds en Kees Man ders met enkele leden van het personeel anderzijds een vechtpartij, waarbij Man ders tenslotte een waarschuwingsschot uit een pistool loste. Toen greep de J politie in en werden de drie ongewenste i bezoekers uit de club verwijderd. I dreiging van de vier meter lange tall- bo„de grootste blindganger die na de oorlog in West-Duitsland werd gevon den. De ligplaats van de vijf tonner in de modder voor de bijna zeventig meter hoge stuwdam werd omheind ten einde de vele nieuwsgierigen die ge durende de recente feestdagen naar het helse apparaat kwamen kijken, op een afstand te houden. Enige uren vóór gisteren Mitzke en Waters op de bom toeliepen alsof zij samen een biertje gingen drinken, werden de dorpen Langscheid en Ha chen geëvacueerd en doken in een om trek van vier kilometer alle bewoners in hun kelders. Het is allemaal echter goed gegaan. De met ingang van 29 december 1958 van kracht gewerden voorschriften in zake de multilateralisatie van het be talingsverkeer met het buitenland be helzen o.m., dat niet-ingezetenen hun te goeden op transferabele guldensreke ningen mogen omzetten in convertibe- le valuta's. In aansluiting daarop wordt in de desbetreffende vergunning toegestaan, dat ingezetenen rechtstreeks aan niet- ingezetenen betalingen verrichten in de, tot 29 december 1958 als convertibel aangemerkte valuta's, voor zover deze betalingen mogen geschieden op de wij ze als is voorgeschreven voor betalin gen naar landen, behorende tot de transferabele zone. In de gevallen, dat bijvoorbeeld een transferabele guldens rekening mag worden gecredi'ee.d, mag nu rechtstreeks een convertibele guldensrekening worden gecrediteerd, welke rekeningen zowel ten name van bankinstellingen als van particulieren mogen worden aangehouden. Dit impli ceert, dat het aanhouden door particu lieren van tegoeden, verkregen in het lopende betalingsverkeer, in ruimere mate dan voorheen kan plaats vinden. Alleen ten aanzien van de bilaterale landen blijven de op dit punt geldende restricties van k.acht. Ten aanzien van betalingen, welke door ingezetenen uit het buitenland wor den ontvangen, wordt in bovenvermel de algemene vergunning toegestaan, dat betalingen uit de dollarlanden mo gen plaats vinden in de valuta's, welke sinds 29 december 1958 als convertibel zijn aangemerkt, zo deelt de Nederland- sche Bank mede. een aanrijding te hebben veroorzaakt, waarbij twee doden te betreuren waren. Op de Soesterbergsestraatweg kwam hij met zijn wagen in botsing met een boom. Door de snelheid waarmee ver dachte reed, ongeveer 80 km, werd de wagen in tweeën geslagen. Twee der inzittenden, mejuffrouw P. van Dorre- steijn en de heer P. de Wit waren op slag dood. Twee andere meisjes moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. In zijn nieuwjaarsrede zal de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier de heer I. F. le Blansch dat de aanleg van een verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal nog steeds bovenaan op het verlanglijstje van de Kamer staat. Het is evident, dat de kop van Noord-Holland de voorkeur geeft aan de meer westelijk gelegen Coentunnel bo ven de IJtunnel. Die voorkeur blijft uitgaan naar een tunnel ten westen van Zaandam, waardoor bovendien de ver langens van Amsterdam: prioriteit voor de amovering van de Hembrug en van Noord-Holland boven 't Noord zeekanaal: eerst een tunnel voor weg verkeer, zonder controverse gelijktijdig zouden worden vervuld. Wijzende op de nieuwe ontwikke lingsfase, waarin ^Alkmaar gekomen is door de vestiging van een aantal fili alen van grootwinkelbedrijven, sprak de heer le Blansch als zijn vaste over tuiging uit, dat uiteindelijk de zelfstan dige middenstandsbedrijven van de op bloei, die Alkmaar hierdoor zou kunnen krijgen, mede zullen profiteren, mits zij op hun qui-vive blijven en tijdig de bakens verzetten, indien de concurren tieverhoudingen zulks noodzakelijk ma ken. De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag in ons bezit zijn. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag 6 januari 1959 in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder firma: Fa. Gebrs. Klitsie, exploitante van een machinefabriek te Zaandam, en haar vennoten: 1. Johan Mathijs Michiel Klitsie te Zaan dam, lasser; 2. Augustinus Klitsie te Zaandam, lasser. Rechter-commissaris: H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. A. M. Thijssen te Zaan dam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 31 december 1958 geëindigd het faillissement van Jacob Brand, aannemer te Haarlem. Rechter-com missaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blïmkevoort te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 4 januari 1959 ge ëindigd het faillissement van Hendrik Blei te Velsen, zaak drijvende te Limmen onder de firma Spuitgieterij ,,Blei". Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de laatste verantwoording nog de volgende bijdragen ontvangen: F. E. K. f 2.50; Bridgeclub Hector Walkt f 5.—; v H. f 2.50; N. N. f 2.50; X. IJ. Z. f 2.50; X. X. f 50.—; via Algemeen Han delsblad 1 50.—; A. C. v. A. f 2.50; H. H. B. f 10.—; B. H. B. f 10.—; S. F. f 25.—; mevr. J. C. v. H.-M. f 100.—; W. M. v. S. f 2.50: A. V. T. f 5.—; J. W. V. 1 50.—; mr. A. A. V. f 10.—; N. N. 1 4.—; J. G. W. f 20.—; N. f 25.—; J. B. f 5.—; A. J. C. J. S. f 5.—; N. N. 6.15; N. N. f 10.—; N. N. f 5.—; P. B. 2.50; H. J. S. f 100.—; dr. A. E. C. 10.—; A. M. A. B. f 2.50: dames D f 4.50; J. R. d. J. f 25.—; P. J. v. K. f 2.50; G. D. L.-P. f 2.50; C. A. W. P. f 25.—; J. J. R. f 5.—; prof. dr. H. J. v. d. S. f 10.mevr. X. f 2.50; mevr. W. f 10. J. E. f 5.—; A. W. V. f 50.—; F. N. f 100.—; A B. f 5.—; A. S. v. C. f 25.—; W. F. B.- v. d. E. f 2.50; ir. D. A. B. 10.—; fa. G. E. en Zn. f 10.—; H. v. S. C. 3.—; J. V. f 2.50; P. d. V. f 5.—; d. G. f 25.—; H. J. V. f 2.50; L. J. P. f 2.50; fam. K. f 10.—; D. J B. f 5.—; S. D. 10.—; Mach. labr. Spaarne f 10.via Nutsspaarbank X. Y. Z. f 50.—; H. C. H.-v. d. V. f 2.50; M. H. B. f 50.—; H. S. f 25.—; H. L. S. f 5.— en dames B f 3.50 is totaal f 1028.15, zodat nu is ontvangen f 4209.35. Een prachtig resultaat, waarvoor het co mité gaarne zijn hartelijke dank betuigt aan allen, die door hun bijdragen het mogelijk hebben gemaakt dat wederom aan een groot aantal gezinnen een „kerstgave" kon wor den uitgereikt. In het Kennemer Theater te Beverwijk was gisteren een welvoorziene en feestelijke koffietafel naar oud-Hollandse trant aangericht ter gelegenheid van het feit, dat donderdagmiddag het 21-ste Hoogovenschaaktoernooi geopend zal worden door prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van de Hoogovens. De heer Charles Hart, die als directeur van het Kennemer Theater wederom gastheer zal zijn van het schaaktoernooi, bood de even smaakvolle als exclusieve, „ouderwetse", broodmaaltijd (de hoofdschotel van zpn „Oude Klink") aan een gezelschap prominenten en bij het toer» nooi betrokkenen. Namens de toernooi-commissie, bestaande uit de heren P. A. Veldheer, voorzitter, P. Zwart secretaris, J. van der Meer penningmeester, C. J. Mul der en B. Wulms, commissarissen, werden zakelijke mededelingen over de organisatie ter tafel gebracht. Dank zij de welwillende en geheel belange loze medewerking van verschillende Beverwijkse families konden de hon derdtwintig deelnemers weer voor de duur van het Hoogovenschaaktoer nooi, van donderdag 8 tot en met zondag 18 januari gehuisvest worden. Het eerste basketbalprogramrna in het nieuwe jaar heeft bij de districtsklasse heren reeds direct een verrassing opge leverd: Leider Sportclub HaarXem zag zich door HOC duidelijk geklopt 50-36. The White Stars wonnen, zij het met moeite, van Aurora. In de dames-over gangsklasse klopte het leidende Ty phoons concurrent The White Stars 2. De voor Sportclub Haarlem altijd als lastig beschouwde wedstrijd tegen HOC heeft ook nu weer onoverkomelijke moeilijkheden opgeleverd. K°n men vroeger echter zeggen dat HOC zijn goe de resultaten behaalde door stug spel, thans werd de zege behaald door beter basketbal. Aanvankelijk was de ontmoe ting nogal rommelig en nerveus; de score steeg slechts langzaam. Allengs kreeg men echter de juiste richting en de volkomen gelijkopgaande eerste helft werd afgesloten met 17-17. Na de her vatting kwam de Sportclub even voor, doch de vreugde was van korte duur. HOC kreeg onmiskenbaar het beste van het spel en Konings, meestal voortreffe lijk gelanceerd door De Zeeuw, die be slist een aanwinst voor de roodbaadjes betekent, ging regelmatig scoren. Vi? j 27-23 raakte Haarlem steeds meer ach- 1 terop. HOC hield haar zone voortreffe- lijk dicht en geen enkele maal slaagden Jansma en Van Bree er in een break-out uit te voeren. Het einde van deze slechts in de tweede helft op redelijk peil staande wedstrijd kwam dan ook met een verdiende en aan duidelijkheid niets te wensen overlatende 50-36 overwin ning voor HOC. De topscorers waren: HOC: Konings 0-14; De Zeeuw 4-7; S.C. Haarlem: Van Bree 10-0. The White Stars speelde tegen Aurora een stroeve wedstrijd en had de grootste i moeite met de zich dapper verwerende j groen-witten. Bij rust was de voorsprong nog slechts 16-19, En zelfs nam Aurora in de eerste minuten na de hervatting i de leiding 24-21. Overschakeling op een j hoger tempo en het laten varen van het i zinloze individualisme bracht The Stars j echter weer aan de leiding. Toen ging het snel bergafwaarts met Aurora. Het i einde kwam toch nog met een ruime zege voor The White Stars 36-49. Ex-districtsklasser Typhoons bewees bij de dames vast van plan te zijn het verloren terrein te herwinnen. „Concur rent" The White Stars kreeg geen been aan de grond en geen hand aan de bal 33-4. De overige uitslagen zijn: Dames: IHJ-ZBVS 23-21; The Typhoons-The White Stars 2 33-4; Antilopen 3-HCK 0-2 (regi.). Heren: Antilopen 3-S.C. Haarlem 4 34-17; IHJ 2-Excercitia 23-27: Aurol-a-The White Stars 33-49; HOC-S.C. Haarlem 50-36. Donderdag krijgt Antilopen de gele genheid zich in de hoofdkla'sse door een zege op Zeemacht verder van de fatale plaatsen te verwijderen. In de districts klasse ontvangt het wispelturige IHJ de nieuwe leider ROVS. Als de mannen van Olsen hun defensie niet verwaarlozen zijn zij niet bij voorbaat kansloos. Vrij dagavond staat de plaatselijke ontmoe ting The Typhoons-ZBVS op het pro gramma. Vorige keer won Typhoons verrassend en een voorspelling is ook nu heel moeilijk, aan spanning zal het ech-. ter niet ontbreken. The White Stars zal zonder moeite van Rode Duivels kunnen winnen. Voor de deelnemers worden weer diverse attracties georganiseerd. Zondag 11 januari wordt hun door de Hoog oven-directie een diner aangeboden, waarbij directeur ir. P. van Delden tafel-praeses zal zijn. De volgende dag is er een ontspanningsavond voor de deelnemers en de gastvrije families. Tijdens die avond, georganiseerd door de heren Th. van Galen en J. de Ruiter, kan er gekiend, getafeltennist, prijsge- schoten, enz. worden. Men tracht ook home-trainers te verkrijgen. Dinsdag 13 januari is er een gongwedstrijd, woens dag 14 januari een officiële ontvangst ten raadhuize door Burgemeester en Wethouders. Een bonte avond met bal na wordt donderdag 15 januari gegeven. De apotheose van alles zal de prijsuit reiking zijn. zondag 18 januari, om vijf uur 's middags in het Kennemer Thea ter, gevolgd door de traditionele „snert- maaltijd" in restaurant „Walserij-Oost". Professor Ten Doesschate zal dan de zilveren trofee aan de winnaar van de hoofdgroep overhandigen. De vierkampen in het kader van het Hoogoven-schaaktoernooi worden ook in het Kennemer Theater gehouden, en wel vrijdag 16 januari van half acht tot half twaalf, zaterdag 17 januari op dezelfde tijd en zondagmorgen 18 januari van half tien tot half twee. Wedstrijdleider daarbij zal de heer C. Muyen zijn. Deze mededelingen vormden, gelukkig voor de aanzittenden, niet de hoofdscho tel van het welhaast lucullische festijn, dat een reconstructie beoogde van een feestelijke broodmaaltijd, zoals die anderhalve eeuw geleden gebruikt werd door de gegoede burgerij in Noord-Hol land. Op initiatief en met medewerking van de heer Charles Hart hebben des kundigen op het gebied van de voe- dings-geschiedenis zoveel mogelijk na gegaan, wat er in die tijd ter tafel werd gebracht. De heer A. C. Spil uit Deven ter, een bakkerij-leraar en deskundige op het gebied van brood en de historie daarvan, gaf aan tafel een uiteenzetting over een en ander. De Drentenaren, Gel dersen, Limburgers en Brabanders gaan prat op hun eigen koffietafels en de Hollanden schijnen daarvan verstoken fe zijn. Wat eentér'eërt'Nöörd-Hollahdse: koffietafel kan zijn, bleek gisteren. Overigens was de koffie burge meester Bruinsma van Beverwijk wees daar als tafel-preases ook op min of meer een concessie aan de contempo raine smaak. Er werd omstreeks 1800 nog maar weinig koffie gedronken. Melk zou de hoofddrank in de gezinnen geweest zijn. (Hetgeen wij betwijfelen. Bij ons weten werd vroeger, ook door kinderen, veel meer bier gedronken dan thans, ook aan tafel en evenzeer bij broodmaaltijden. Red.). Het opzienbarendst bij de maaltijd was wel dat men zijn bordje ook letter lijk op kon eten. De borden waren namelijk ook van een hard soort brood. Vroeger werden die eetbare borden bij zeer bijzondere gelegenheden gebruikt, zo werd medegedeeld. De aanzittenden werd dus alle eer bewezen. Zij werden bediend door dames van de Schermer Folkloristische Dansgroep, van wier bol vormige hoofddeksels men de oorsprong van de benaming „kaaskoppen" kon af zien. Wat onze voorouders en gisteren 's heren Hart genodigden bij feeste lijke gelegenheden aten? Krentenbrood, volgens oud-Fries recept, omstreeks het jaar 1800 in Alkmaar ontstaan, spou- wers, een broodsoort met anijs, beschuit zonder doppen, duivekaters, witte- en tarwebrood in ronde vorm, Wieringer tullen, suikerkrakelingen en wat dies meer zij. Hun wittebrood smaakte nogal zoet, maar werd niettemin belegd met ham of rosbief, komijnekaas of oude kaas. Oud-Hollands roggebrood, zoals dat thans alleen nog maar op Wieringen gebakken wordt, completeert' ook de Noord-Hollandse koffietafel, met fruit (druiven' zijn ons inziens, met het oog op de koffie, niet aan te bevelen) als nagerecht. Het voltallige gemeentebestuur van Beverwijk liet zich dat alles goed sma ken. evenals de Hoogoven-directeuren, prof. ten Doesschate en ing. F. W. E. Spies, de hoofdbedrijfsaalmoezenier voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam, C. F. A. Geraets, vertegenwoordigers van handel en bedrijfsleven en vele anderen. Voor ander nieuws over het Hoogoven schaaktoernooi zie men onze sport pagina. De kapitein van de „Phidias" van de KNSM, op weg van Amsterdam naar IJmuiden, rapporteerde dinsdagavond een „gevaarlijk drijvend voorwerp" te hebben waargenomen in het Noordzee kanaal bij zij kanaal F. Het bleek echter een houten vlot te zijn van pl.m. 20 bij 5 meter. Personeel van de havendienst te IJmuiden heeft later het vlot vastge maakt aan een steiger bij zij kanaal F. Mikojan heeft tn de Verenigde Staten iets gezien, dat in zijn vaderland tot de onmogelijkheden behoort: mensen die het met het Russische optreden niet eens zijn, en dit nog straffeloos kunnen demonstreren ook. 1 3 t r 7 9 /o N /t tl' /r /i Af mB/9 U ii te xs li V Jo 1/ si Jj JV Horizontaal: 1 voorzetsel, 3 zangnoot, 5 ijzerhoudende aarde, 7 indien, 8 tande loos zoogdier, 10 op dit moment, 11 num mer (afk.), 13 slagwapen, 17 afstands maat (afk.), 18 klaar, 19 pret, 20 zang- noot, 21 gewicht (afk.), 23 soepel, 24 bekende motorraces (afk.), 26 eenh. v. kracht (afk.), 27 water in Brabant, 29 deel v. d. romp, 31 kogelvormig, 33 zangnoot, 34 eenh. v. kracht (afk.). Verticaal: 1 jongensnaam, 2 water in Friesland, 3 laatstleden (afk.), 4 levens lucht, 6 rondhout, 7 uitroep, 9 bestaat, 10 Nederland (afk.), 12 fijn weefsel, 14 drank, 15 ontvangstbewijs, 16 bijbelse naam, 17 insect, 21 vrucht, 22 maanstand (afk.), 23 bevel, 25 vertaler, 26 gods dienst (afk.), 28 jongensnaam, 30 bolge was, 32 voorzetsel. Horizontaal: 1 motto - Tosca, 2 emolu menten, 3 tak - Dommel, 4 Eros - spil. 5 om - absenten, 6 rendier - R.D., 7 onvol ledige, 8 nader, 9 i.v. - dar - gors, 10 el. dorado - et, 11 toorts - nine. Verticaal: 1 meteoroliet, 2 omarmen vlo, 3 toko - N.V.V. - do, 4 T.L. - sado - dor, 5 oud - biljart, 6 mossel - ras, 7 temperen, 8 onmin - Dagon, 9 stelt - Ido, 10 cel - ergeren, 11 An - onderste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2