„Waakzaamheid zonder vreesachtigheid wegens beperktheid der middelen" I^rouueI) GROOTSE IN Tulip WINTERFLORA HAARLEM t Marinus Adam met succesvol jubileumconcert Hoe staat jeugdwerk het met het in Haarlem Bronner en Bijhouwer zijn het eens over het Hildebrand- monument Queen, Lenie Quant, verricht opening Brocades-depot aan de Gonnet- straat verbouwd tot centraal research-laboratorium Burgemeester Cremers in Nieuwjaarsrede Aantal woningzoe kenden maximaal ACCORDEONS 0cr ^Scheller Vrijdagmiddag opening door prins Bernhard m NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST .Ruimte" nog steeds een probleem Uitbreidingsplan Kennemerweg goedgekeurd Hartelijke huldiging na afloop B.B. PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Haarlem e.o Films Diversen Schalkwijk Gemeentebedrijven Hildebrandmonument Frans Halsmuseum WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Vanavond Kerstboom verbranding in Haarlem Sportterreinen Haarlems Bloei Rijksstraatweg 59 Burgerlijke Stand Haarlem PAGINA 3 Bonds j aarvergadering L.T.B. in Haarlem HEEMSTEDE K.A.B.-activiteiten in januari Gecompliceerde aan rijding op Amsterdamsevaart Auto in het water; jonge man in ziekenhuis Radiotoestel ging in vlammen op Beurs van Amsterdam Beurs van New York In zijn traditionele Nieuwjaarsrede bij het begin van de eerste gemeente raadsvergadering in het nieuwe jaar eigenlijk meer een jaaroverzicht dan een nieuwjaarstoespraak heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmiddag gewezen op de moeilijke financiële positie van de gemeente. De zorgzaam en voorzichtig opgespaarde reserves dreigen uitgeput te raken. De gevolgen van de bestedingsbeperking hebben zich ook hier doen voelen. Toch, aldus de burgemeester, is er geen reden tot zwart pessimisme. De conjunctuur vertoont weer een stijgende tendenz. De dreiging van toenemende werkloosheid is weer afgenomen en op dit ge bied is het perspectief niet ongunstig. Ondanks de financiële moeilijkheden is de raad niet voorbij gegaan aan de geestelijke nood en heeft zij subsidie mogelijkheden geopend voor de kerkenbouw. De bestuurlijke moeilijkheden op landelijk niveau memorerend, sprak de burgemeester de verwachting uit, dat men in Haarlem bedacht zal blij ven op samenwerking. Met nadruk stelde hij, dat men er naar zal blijven streven het verzorgingspeil der bewoners te handhaven en „onze stad haar goede en gastvrije naam te doen behouden". Naar aanleiding van de finan ciële moeilijkheden sprak hij de wens uit„Waakzaamheid zonder vrees achtigheid zij geboden". men werkloosheid was het aantal werk lozen, die bij Sociale Zaken komen, gemiddeld tweemaal zo hoog als in 1957.Met behulp van gemeentelijke en provinciale diensten konden meer GSW-objecten worden gevonden voor werkloze hoofdarbeiders. In het woon wagenkamp werden de hygiënische en sanitaire voorzieningen uitgebreid. Het tuinbedrijf van de nazorgdienst kon wor den uitgebreid en in oktober is begon nen met het verbouwen van het pand aan de Botermarkt, waar twee nieuwe afdelingen voor meisjes komen. 112 personen hebben een plaats in de be schuttende werkplaats. In 1959 kan de bouw begonnen worden van twee nieu we paviljoens. Het aantal te werk ge stelden kan dan tot 150 worden opge voerd. Werk is er in ieder geval vol doende. MR. O. P. F. M. CREMERS Haarlem telde op 1 januari 1958 167.950 inwoners en op 31 december Van dat jaar 168.836. Het geboorte overschot in 1958 bedroeg 1568 zielen; het vertrekoverschot 682. Op het ge bied van de volksgezondheid blijkt een lichte stijging van het aantal geval len van paratyphus en bacillaire dy senterie. Het veertigjarig bestaan van de GGD is op 1 augustus gevierd met de opening van de Olarastichting in Zandvoort als opvangcentrum voor geestelijk gestoorde bejaarden. De Ver ordening op de Rust- en Verpleeghui zen is weliswaar door de kantonrech ter onverbindend verklaard, maar de burgemeester verklaarde zijn hoop ge vestigd te hebben op hogere rechts instanties. Er werden in 1958 in mei en april 24.709 poliovaccinaties toege diend. In 1959 gaat men door met in enten tegen kinderverlamming. Het aantal woningzoekenden bereikte dit jaar een maximum. De burgemees ter noemt het teleurstellend, dat het niet mogelijk is op korte termijn de ve le jonge mensen, die erop wachten, aan een eigen tehuis te helpen. Er kwamen 468 woningwet- en 320 pre-, miewoningen gereed. In totaal 788. Er zijn 821 woningwetwoningen en455 premiewoningen in aanbouw, terwijl in 1959 gerekend wordt op het voltooien van 700 woningwetwoningen en 650 premiewoningen. Door strenger toezicht op het na leven van de verkeersvoorschriften, maakte de politie 17.000 processen-ver baal op. Op 1 november 1958 bedroeg het aantal verkeersongevallen al 2.275. Het totale aantal van 1957 zal waar schijnlijk niet of weinig worden over troffen] De stijging van de laatste jaren is daarmee tot staan gebracht. Dit vindt zijn oorzaak vermoedelijk in het invoeren van demaximum-snelheids-' grens. Het aantal dodelijke ongevallen liep terug van 34 tot 13. 1958 vertoont een stpging van de cri minaliteit. Ter kennis van de justitie kwamen 1528 delicten; in 195J™as ^at no c 1464 De brandweer moest 377 keer uitrukken, waarvan 142 keer we gens brand. De vrijwilligers werden26 maal gealarmeerd. Vier belangrpke branden veroorzaakten een schade van meer dan 20.000. In. 1957 waren dat er maar twee. Eind juli kan de ver bouwde brandweerkazerne vermoede lijk in gebruik genomen worden. Het aantal noodwachters van de B.B. blijft zich bewegen rond 53 pet van de behoefte. Ook de zelfbeschermmgs- organisaties hebben te weinig mensen, zodat men voor noodgevallen wijkploe- gen van een bepaalde samenstelling gereed moet houden. De noodwacht- plicht zou een gunstige wending kun nen brengen bij de z.g. overheidsdien sten van de B.B. De minister heeft in dezen voor Haarlem nog met beslist In verband met de verhoging van de kinderbijslag werd in 1958 de gezins ledentoeslag voor hen die in armenzorg zün verhoogd. Ook de vergoeding voor betaling van de ziekenfondspremie De winterbijslag voor brandstoffenaankoop werd verhoogd van U50 tot per week. Als gevolg van de toegeno- Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18 Telef. 14024 CINEMA PALACE: De familie Trapp ln 4,15, 7, 9.15 uur. FRANs'^'haLS:' "Óe vlucht van Captain Blood 14 iaar' 2.3U, 7, 9-15 uur. «PPStella's sleutel, 18 jaar; 1.45. 4. 6.45, 9.15 uur LUXOR'Das Madchen Rose Marie, str. yolw,; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Lente in Italië; 8.15 uur BEMBRandt- Laila, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. BOXY: Zarak 14 iaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDlof Mon oncle. a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 7 .lanuari Concertgebouw, 8 uur: Zangrecital door wenri Blackman, bariton. Koos Bons, pia- ho. Schouwburg 8 u.: De Haagsche Comedie jFet „De koopman van Venetië" van Wil- aih Shakespeare. Donderdag 8 januari T^houwburg, 8 uur: Het Ballet der Lage abden: „De gouden appel", muziek Pug- la ®?°reografie Keith Lester; „La foyer de y danse", muziek Rossini, chor. Egri; chf?riazione con Maschere", muziek Reali, ch Carey; „Hoepels", muziek Poulenc, fj°r. Gore; „De Eenzame", muziek Busoni, ch£r. Gore. Concertgebouw, 12.40 uur: Pauzeconcert «oor de organist Piet Kee. Concertgebouw, 8 uur: Concert Kon. Mannenkoor Caecilia o.l.v. Anton de Beer. my v? Eden. HeUniS' Le° R°m-»erts' Em" A2f°bj? li 8 uur: Omzwervingen ln Jm-emging Weten - Raadhuis" HoofddoTpf uur? VergaVe"- Concerttehteraado Haarl™mermeer. V.CreSlebo°"7' lezing erenlging Oost en West. De ophoging van het eerste deel van Schalkwjjk is goeddeels gereed. Vroeg in het voorjaar wordt begonnen met het tweede gedeelte, dat 28 ha groot is. Binnenkort kan mên nu beginnen met het reeds lang noodzakelijke uitbagge ren en uitdiepen van het Spaarne. Met de bagger zal men de door uitgraving ontstane putten nabij Hageveld dichten, die het zand geleverd hebben voor Schalkwijk. De vraag naar industrieterrein is sterk gegroeid. Binnenkort zal het industrieterrein uitgebreid moeten worden. Verschillende belangrijke rio- lerings- en asfalteringswerken kwa men in 1958 gereed en met de uit voering van nieuwe plannen is een begin gemaakt. Enkele dagen gele den is begonnen met het realiseren van de eerste fase van het nieuwe Stationsplein. Door samenwerking van gemeentebestuur en particulier initiatief kan het een van de mooiste Stationspleinen van het land worden. De afdeling Monumentenzorg heeft de belangstelling voor het behoud en de restauratie van oude gevels doentoenemen. O. K. W. gaat bij dragen in de restauratiekosten van Haarlems oudste kerk, de Waalse Kerk. Begonnen kon worden met de bouw van het vierde en laatste deel van het Coornhertlyceum. In de naaste toekomst mag een da ling van de prijzen worden verwacht van de kolen, die het Energiebedrijf verwerkt Een nieuwe zwavelreini- gingsinstallatie voor de reiniging van watergas kon in gebruik worden geno men in 1958. Voor meteropneming en inning van de verschuldigde gelden voor gas, electra en water werd een meer efficiënte werkwijze ingevoerd. Ondanks de verhoging van de water tarieven, is het waterverbruik op de gebruikelijke wijze weer met 4 pet ge stegen. Een begin werd gemaakt met de bouw van een secundair pompsta tion-noord in de winplaats. Om de wij ken ten noorden van de Jan Gijzen- vaart en ten westen van de Rijksstraat weg drinkwater onder voldoende druk te kunnen leveren, is een transport leiding gelegd van de Mr. Jan Gerritsz- laan door de Noorderhout naar de hoek van de Generaal Spoorlaan en de Jan Prinslaan. Door bestedingsbeperking, toeneming van het wegverkeer en de verminde ring van het tuinbouwareaal, nam het scheepvaartverkeer in en door Haar lem iets af. De industriehaven wordt meer door binnenvaartschepen en klei ne zeeschepen bezocht. De Prinsenbrug werd voor het publiek opengesteld en de gemeente exploiteert nu de veer dienst over het Noorder Buiten Spaarne met groot succes. B. en W. bestude ren thans een rapport over het ver plaatsen van de groente- en fruitmarkt. Dezer dagen wordt begonnen met het verjongen van het oostelijk deel van de Hout en een maand geleden zijn de heren Bronner en Bijhouwer het eens geworden over de plaatsing van het Hildebrandmonument. Nieuwe woonwijken zijn door Hout en Plantsoenen van een fraaie park- aanleg voorzien en hebben een ge-1 eigend woonmilieu gekregen. De bouw van een kapel op het katholieke deel van de algemene begraafplaats, wacht op de goedkeuring van G.S. Bestu deerd wordt het vraagstuk van de vuil afvoer. Voor geval van stagnatie in de vuilafvoer in vorstperioden is een nood- stort gemaakt in het Burgemeester Rei- naldapark. De verzameling van het rans Hals museum kon weer belangrijk worden uitgebreid, o.m. met enige werken uit de Collectie-Regnault. Op 28 en 29 mei ontvangt Haarlem het Congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Het internationaal orgelconcours en de zomerorgelacademie nemen wat belangstelling en betekenis betreft, toe in omvang. Na het zomerseizoen zal een begin worden gemaakt met de res tauratie van het orgel in de Grote Sint Baaf. De scholennood is nog altijd zeer groot. De Lieven de Keyschool voor in dividueel lager technisch onderwijs is gestart. Er kan binnenkort begonnen worden met de bouw van enkele gym nastiekschoen Binnenkort zullen de noodlokalen aan het Marsmanplein in gebruik moeten worden genomen om het tekort aan leslokalen op te vangen. Hopelijk komt in september de uitbrei ding van het Lorentzlyceum gereed, evenals het nieuwe gebouw van de katholieke Huishoudschool. Nieuwe ly cea zijn gesticht om de verwachte toe loop bij het middelbaar onderwijs op te vangen. Er werd meegedaan aan het landelijk experiment van de proef klasse ter vervanging van het toela tingsexamen. 26 leerlingen profiteer den ervan. Aan diverse lagere scholen kan door tekort aan gymnastiekzalen en leerkrachten het verplichte aantal uren lichamelijke opvoeding niet wor den gegeven. Ruim 4.400 kinderen van Haarlemse scholen profiteren van het schoolzwemmen Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. hebben het door de Bloemendaalse gemeenteraad vastgestelde uitbreidings plan voor de Kennemerweg en omgeving vastgesteld. De bezwaren, die tijdens een openbare zitting ten provinciehuize dorr enkele grondgebruikers naar voren werden gebracht, achtten G. S. derhal ve niet steekhoudend. Het gedeelte van het plan, dat het wegprofiel behandelt, is niet door G. S. goedgekeurd. Zij achten het voor barig thans reeds de mogelijkheid te openen de bestaande hoofdweg te ver breden. Dat zou dan gaan ten koste van de vele fraaie bomen. Het plan, zoals het door de gemeenteraad van Bloemendaal vastgesteld was, liet de mogelijkheid open, bomen te rooien. Nadat op Oudejaarsdag een gedeelte van de kerstbomen in Haarlem is ver brand zal vanavond het restant op de brandstapel gaan. Onder het toezicht van de brandweer en de politie zullen de vuren worden ontstoken op het Marsmanplein, op het. terrein op de hoek van de Jar. Giizenkade en de Spaarndamseweg, op het terrein ten noorden van het voetbalveld van EDO, op het Theermplein en aan de Richard Holkade tussen de St.-Gerardus Majel- laschool en de speeltuin Oosterkwar tier. Om zeven uur gaat de fik m de bomen. In Haarlem-noord is het Van der Aart-sportpark in gebruik genomen, maar de behoefte aan speelterreinen blijft groot. Door het intensief gebruik hebben de bestaande terreinen veel te lijden en sommige zullen misschien binnenkort tijdelijk gesloten moeten worden. Gelukkig kan begonnen wor den met het werk aan het sport complex aan de Orionweg. Na het verkrijgen van de rijksgoedkeuring kan thans de noodzakelijke verbete ring van het zwembad aan de Kle verlaan worden uitgevoerd. Het IJsbaanterrein moet enigszins ver legd worden in verband met het door trekken van de Westelijke Randweg. Deze zomer verbleven 1110 kinderen e." 9IN volwassenen in het gemeente lijk vakantiecentrum in Epe. Voor 1959 zijn er weer zeer veel aanvragen. Nieu we speelgelegenheden zullen worden aangelegd in nieuwe wijken, maar zo mogelijk ook in de oude. De Haar lemse Raad voor de Jeugd heeft met zeer veel succes een leiderscursus ge organiseerd onder de titel „Haarlem, onze stad, ons leven, ons werk" waar bij belangrijke sprekers optraden, o.a. de onlangs afgetreden minister-presi dent. Het jeugdwerk heeft nog met veel huisvestingsmoeilijkheden te kampen. By de stadsbibliotheek werden ruim 425.000 boeken uitgeleend.De leeszaal werd door ruim 75.000 personen be zocht. Meer ruimte heeft de instelling dringend nodig. Een woord van bijzondere waarde ring wijdde de burgemeester aan de stichting „Haarlems Bloei", die dit jaar weer aan ruim 110.000 toeristen inlich tingen verstrekte. Door de koude maand april werd de bollentijd tot vier weken samengedrongen. De Expo zorg de in de tweede helft van augustus voor zeer drukke dagen. Als hotelstad heeft Haarlem sterk ingeboet, maar het dagbezoek neemt steeds meer toe. Het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stationsplein kan hope lijk dit jaar in gebruik worden geno men. Twintig bloemenmeisjes verte genwoordigden Haarlem in binnen- en buitenland. De verschillende activitei ten, waartoe de stichting het initiatief nam, zoals de Taptoe Unique en het Kleinkunstconcours, werden een groot succes. De burgemeester besloot zijn toe spraak met de raadsleden, de ambte naren en de journalisten hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat zij in het belang van de Haarlemse ge meenschap in het afgelopen jaar heb ben verricht. Hjj eindigde met de bede: „Moge de Gever van alle goed u in staat stellen uw taak naar best ver mogen te vervullen. Moge zijn zegen u en allen, die u lief zijn, ten deel vallen." Advertentie De Leidse studente Lenie Quant zal vrijdag 16 januari in het Krelagehuis te Haarlem de groots opgezette „Winter- flora" openen, welke tot en met 25 ja nuari gehouden wordt onder auspiciën van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Aan de ope ning zal dus geen officiële autoriteit te pas komen, doch Lenie Quant is hier voor uitgenodigd. Zij is het immers ge weest, die na een grondige selectie aan gewezen werd als tulip-queen en in die kwaliteit een voor het bollenvak repre sentatieve goodwill-reis heeft gemaakt door de Verenigde Staten en Canada. Bij de opening zal zij van haar bevindingen tijdens die reis vertellen. De tentoonstelling sluit aan op een lange traditie volgens welke het bollen vak om ongeveer vijf jaar een grote bloemenshow houdt, de ene keer m de winter, de andere keer in het voorjaar. De laatste winterflora werd gehouden in 1949. de laatste internationale lente show was de Flora-1953 in Heemstede. Dank zij de voortreffelijke medewerking van de kwekers uit de beide Hollanden en West-Brabant is het mogelijk gewor den, dat het bloembollenvak met een fraaie bloemenshow voor de dag zal ko men in het centrum Haarlem, de stad die zich gaarne de bloemenstad noemt. De architectonische leiding berust bij de heer C. Geerlings uit Heemstede. De ze heeft zich onder meer tot taak ge steld de lange zaal van het Krelagehuis door een speciale aanleg door middel van schuine paden een breder aan zien te geven. Hij wil verder voorkomen, dat het Krelagehuis een bioemenpak- huis wordt. Hij zal daarom veel met groen werken en daarmee de expositie een rustiger karakter geven. In het mid den wordt een grote vijver aangelegd, waarin twee flamingo's en twee spui tende fonteinen. Wanneer de jury haar taak beëindigd heeft zullen de bekroon de producten bijeengebracht worden in een aparte stand, zodat het publiek het beste van het beste bij elkaar vindt. In de hal van het Krelagehuis zal speci- ciaai bindwerk te zien zijn. Men heeft zich daarbjj van de medewerking verze kerd van een groep jonge binders, die willen laten zien welke mogelijkheden er ook schuilen in het binden" van hyacinthen. Los van de tentoonsteling kunnen vak mensen kennis maken met enkele rooi- machines, die op verzoek van Bloembol lencultuur door het Instituut voor Tuin bouwtechniek zijn „uitgevonden" ter ra tionalisatie van het bloemenbollenvak. De bloemenshow belooft iets zeer bij zonders te worden, omdat de kwekers voor een zware opgave hebben gestaan. Het is namelijk niet zo moeilijk meer om in de eerste twee weken van januari de bollen tot bloei te brengen. Gemak- keijker is het uiteraard zulks in het be gin van februari te doen. Maar een pro bleem is het nog steeds de bollen tot bloei te brengen in de laatste weken van januari. In die tijd wordt nu, en bewust, de tentoonstelling gehouden, waardoor het uiterste van de kwekers wordt ge vraagd. Naar de voorzitter van Bloembollen cultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden uit Hillegom me dedeelde is meii zeer benieuwd naar de belangstelling van het publiek. Vooral nu men ook de show van Bloemlust te Lisse heeft overgenomen. Van die be langstelling zal het afhangen of later de exposities op kortere termijn kunnen worden gehouden. Er wordt veel recla me voor de winterflora gemaakt en men hoopt dan ook, dat duizenden be langstellenden uit het hele 'and naar Haarlem zullen komen. Via de Spoor wegen bijvoorbeeld kan men een com binatie spoorkaartje-toegangsbewijzen voor de bloemenshow en het Frans Halsmuseum kopen. Voor de beste inzendingen zijn prijzen beschikbaar gesteld, onder andere een medaille met dubbele beeltenaar, ge schonken door H.M. de Koningin en Prins Bernhard. De tentoonstelling zal iedere dag, dus ook op zondag, geopend zijn. Aan de buitenkant is er weinig ver anderd aan het gebouw van de N.V. Koninklijke Pharmaeeutische Fabrie ken v.h. Brocades-Stheeman Phar macia aan de Gonnetstraat. Inwendig is er echter niets meer te zien van het voormalige depot van het bedrijf voor het rayon Haarlem. Onder architec tuur van het bureau J. E. Wiersma uit Leeuwarden is het verbouwd tot een modern geoutilleerd laboratorium, waarin de researchwerkzaamheden van het bedrijf voortaan geconcen treerd zullen worden. Vrijdagmiddag om 3 uur zal de laboratorium-afdeling van Brocades plechtig worden geopend door prins Bernhard. Tot nu toe werden de researchwerk zaamheden het zoeken naar nieuwe geneesmiddelen en het laboratorium onderzoek van de resultaten door verschillende gespecialiseerde werk groepen verricht in de instituten van de Vrije Universiteit in Amsterdam, de Rijksuniversiteit in Utrecht en het eigen controle-laboratorium, dat ver bonden is aan het producerend be drijf, de N.V. Brocachemie in Meppel, een dochteronderneming van de N.V. koninklijke Pharmaeeutische Fabrie ken v.h. Brocades Stheeman Phar macia. Het was aanvankelijk helemaal het plan niet om het researchwerk in Haarlem te concentreren. Men had in Het concert van het Noordhollands Philharmonisch orkest, dat dinsdagavond werd gegeven, stond in het teken van het 40-jarig jubileum dat Marinus Adam één dezer dagen vierde als lid van het orkest Na de pauze werd dan ook de muziek een ogenblik het zwijgen op gelegd, om de voorzitter van de Stich ting Noordhollands Philharmonisch or kest, de heer W. Mensink, de gelegenheid te geven dit jubileum met enige toe passelijke woorden te memoreren. Ook het musiceren op deze avond was bijzonder te loven. Marinus Adam opende het programma met het Brandenburgse concert no. 4 van J. S. Bach. De stijl volle uitvoering, met name in het door- zichte polyphone stemmenweefsel van het laatste deel, oogstte terrecht Leer veel bijval. De fluitisten Pieter Odé en Jan Tames, Jan Hesmerg viool en Jan Rosekrans aan het clavecimbel, droegen grote mate bij tot de uitstekende uitvoering van dit prachtige werk. Jam mer genoeg horen we de Brandenburgse concerten van Bach hier in Haarlem veel te weinig. Hierna speelde de pianist Hans Richter- Haaser in volmaakte eenheid met het i >-kest Beethovens vijfde pianoconcert. Het was niet vooi niets dat de solist tot. viermaal toe Marinus Adam in de ovationele hulde betrok. Het spel van Hans Richter-Haaser was groots. Hij is een artist van de hoogste orde. En Ma rinus Adam schonk hem de gelegenheid zijn sterke persoonlijkheid volkomen te demonstreren. Het was dus niet alleen Hans Richter-Haaser, maar de twee éénheid Hans Richter-Haaser-Marinus Adam die zodoende een sublieme ver tolking van Beethovens concert tot stand bracht. Tot slot ging na de pauze de „Sym- phonie fantastique" van Hector-Berlioz. Dit groots opgezette oeuvre ligt Marinus Adam buitengewoon goed. Het is dan ook een zeer boeiende verklanking geworden, waarin menig détail uitblonk. Het orchestrale apparaat heeft gloedvol gespeeld, en wat dit in de gigantische instrumentatie van Berlioz, zoals bij voorbeeld in het laatste deel, wil zeggen, laat zich niet moeilijk raden- Een lang durige ovatie aan het slot bewees de graad van appreciatie bij de volle zaal met gespannen luisteraars. Na afloop vond in de tuinzaal Van het concertgebouw in besloten kring een huldiging van Marinus Adam plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissaris der Koningin in Noord- Holland Dr. M. J. Prinsen en Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, en wethouders der gemeente Haarlem. Ook hier opende de heer W. Mensink de ij van sprekers, gevolgd door burgemeester Cremers. Vele afgevaardigden van bur- g rlijke en concertinstanties hebben het woord gevoerd, waaruit duidelijk de sympathie voor Marinus Adam bleek. Alle wensen gingen vergeezld van ca- deaux in de vorm van bloemwerken, een fototoestel, aktentas en „enveloppen". In een zeer sympathiek dankwoord heeft Marinus Adam de diverse sprekers en medewerkers bedankt. Hij besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken nog lang zijn plicht te mogen vervullen, tot heil en groei van het Noordhollands Philharmonisch orkest. Hierna bleef men nog enige tijd in een ongedwongen sfeer bijeen. J. L. Bij de „research", d.w.z. het wetenschap pelijk onderzoek in dit geval naar nieuwe geneesmiddelen wordt ge bruik gemaakt van de meest verfijnde technische en chemische hulpmiddelen. Hierboven een opname uit de brochure „Research", die werd gedrukt ter gele genheid van de ingebruikneming van het Centrale Researchlaboratorium Brocades te Haarlem. De brochure geeft een overzicht, van de wijze waarop door de eeuwen heen het speurwerk naar nieuwe geneesmiddelen is aangepakt. Amsterdam een gebouw op het oog, waar men de laboratoria wilde vesti gen. Het gebouw kon echter niet tij dig genoeg vrjjgekregen worden. En de universiteitsinstituten hadden hun ruimte zelf nodig in verband met het snel groeiende aantal studenten. De di rectie van het bedrijf heeft toen de knoop maar doorgehakt en het depot van het rayon Haarlem ter beschik king gesteld. Door reorganisatie van het hoofdkantoor in Amsterdam kon daar ruimte worden vrijgemaakt om het Haarlemse depot onder te brengen. Het gebouw aan de Gonnetstraat bestaat uit een sousterrain en vier verdiepingen. Behalve de laboratoria zjjn daarin ondergebracht de biblio theek, een instrumentmakerij en een glasblazerij, een cantine, een verga derzaal en een dierenverblijf. Het la boratorium is van de modernste snuf jes op het gebied van Jicht- en ver warmingstechniek voorzien, alsmede van luchtverversingstechniek. Op het ogenblik werken er ruim 60 laboran ten en wanneer de laatste werkgroep van de Vrije Universiteit naar Haar lem zal zijn overgebracht, zullen er ruim tachtig werken. Brocades is in 1938 gestart met het wetenschappelijk research. In dat jaar besloot de directie financiële steun te verlenen aan een viertal universitaire werkgroepen, die bezig waren bepaal de antibiotica te ontwikkelen. Langza merhand ontstonden er zelfstandige wetenschappelijke onderzoekingsgroe- pen in de universitaire instituten, die door Brocades belangrijk gesteund wer den. Belangrijke preparaten werden tot ontwikkeling gebracht, die hun weg vonden in 53 landen over de gehele we reld. De pharmaeeutische export is voor ons land de laatste jaren zeer belang rijk geworden. In enkele jaren tijds steeg de waarde ervan van 70 miljoen gulden tot ruim 120 miljoen gulden. BEVALLEN van een ZOON: M. G. E. Verhoeven-Rondé; F. J. van der Heijden-Hermans; G. J. T. Turkenburg- Bult; J. E. de Keizer-Laarhoven; M. W. Kriege-Landwehr Johann; C. v. der Zalm-Hejjmen; R. A. Proost-van Huis; H. Blankert-Lizé. BEVALLEN van een DOCHTER; M. C. ter Wal-Zoet (2 d.); M. Tjeertes- v. der Drift; A. van Woerden-Cohen; W. G. Hendriks-Spoor; M. W. Kriege-Land wehr Johann; N. M. Forma-Rot; M. van Stempvoort-Warneke. OVERLEDENEN: M. J. E. Heus-Tur- kenburg, 73 j„ Schoterweg; J. de Geus- Jansen, 72 j„ Ripperdapark; S. D. C. Krijne-Feij, 89 j„ Drossestraat; C. P. Zwetsloot, 56 j„ Olmenstraat; H. La- haise, 69 j„ Hoogerwoerdstr; W. M. J. Walkers, 7 j„ Kamperlaan; J. Zwaag 61 j„ Hazepaterslaan; L. Spierenburg, 82 j„ Leidseplein. ONDERTROUWD; H. J. Rees en T. J A. aan de Kerk; C. N. Bakker en A. M. T. van Roon; P. P. J. Baltes en E. M. J. Hoomans; H. J. J. M. Renne en N. Harthoorn; J. D. de Vries en A. J. T. van Dijk; T. M. Brands en A. W. Jansen. GEHUWD: B. Sieraad en M. T. Mo lenaar. De katholieke land- en tuinbouw- bond, L.T.B.in de bisdommen Haar lem en Rotterdam houdt woensdag 14 januari in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat in Haarlem haar algemene bondsjaarvergadering, die om half elf 's morgens zal aanvangen. Tijdens de middagvergadering houdt ir N. J. A. van Keulen, directeur van het land bouwonderwijs, een inleiding over „De aanpassing van het land- en tuinbouw- onderwijs". De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. M. van Doorn, heeft toege zegd tijdens de vergadering enige be- schouwingen te wijden aan de K.V.P.- opvattingen aangaande de agrarische politiek. Donderdag 15 januari zal de afde ling Heemstede van de K.A.B. haar jaarlijkse algemene ledenvergadering 'houden in de groene zaai van Nieuw- Berkenrode. De vergadering zal vroe ger als gebruikelijk, namelijk om hall acht beginnen in verband met de ver toning van een film „Een brief met veren" welke na de vergadering zal plaats vinden. De agenda vermeldt na de gebruike lijke inleidende punten de bestuursver kiezing waarbij de heren J. Spann en J. A. Kuipers aftredend en hertdes- baar zijn. Hierna bestaat gelegenheid tot bespreking van het bestuursbeleid. De film „Een brief met veren" speelt in China tijdens de Japans-Chinese oor log en vertelt het verhaal van een klei ne jongen die opdracht krijgt een brief door de vijandelijke linies te brengen, hetgeen hem na vele moeilijkheden ge lukt. Aanstaande zondag is er een middag voor de kinderen van de leden der K.A.B. waarvoor het kindercircus „Lamberta" zal optreden. Deze mid dag begint om 4 uur. Inmiddels heerst in verschillende K.A.B.-gezinnen een gespannen bedrij vigheid in verband met de in maart te houden grote tentoonstelling over vrije-tijds-besteding. Deze tentoonstel ling welke het K.A.B.-N.R.K.M.-evene ment van het jaar belooft te worden zal inzendingen van zeer uiteenlopen de aard te zien geven. In het totaal zullen er 12 afdelingen zijn, namelijk houtbewerking, metaalbewerking, mo delbouw, tekenen, en schilderen, huis- broei, fotografie, elektronica, hand- en knoopwerken, leerbewerking, vak kunstwerken, draadplastiek en handen arbeid. Aangezien de organisatie veel zorg en voorbereiding vereist, is bet nood zakelijk dat het bestuur op zo kort mo gelijke termijn weet wie inzendingen zul len sturen. Dat kan dan gebeuren bij de secretarissen van de K.A.B. en de N.R.K.M. Als definitieve data voor de tentoonstelling zijn de 13e, 14e en 15e maart vastgelegd. De tentoonstelling zal in „Nieuw-Berkenrode" worden ge houden en extra-luister krijgen door een bloem-versiering welke door de leden van „St. Deus-Dedit" en de „Onder linge Tuinliedenvereniging Aerdenhout en Omstreken" zal worden verzorgd. „Hoe staat het met ons jeugdwerk bü de aanvang van het nieuwe jaar was het onderwerp van de eerste bq- eenkomst in 1959 van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, die dinsdagavond in de aula van het Lourens Costerly- ceum te Haarlem werd gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de raad de heer W. J. B. J. M. van Liemt dat de drie sectoren van het jeugdwerk vrije jeugdvorming, sociale jeugdzorg en speeltuinwerk dikwijls langs elkaar heen werken. De Raad van de Jeugd achtte hij de juiste plaats om te overleggen op welke wij ze in diverse sectoren de belangen van de jeugd het best kunnen worden be hartigd. Uit de kring van de vrije jeugdvor ming kwam het probleem van de sub sidie naar voren. Algemeen acht men overheidssteun noodzakelijk, zowel bij het opleiden van .eiders en leidsters als bjj het verkrijgen van ruimte. In het afgelopen jaar werden enkele instellin gen aan ruimte geholpen, maar ook moesten sommigen het nog doen met onbewoonbare woningen. Een nieu we regeling van de overheidssubsidie vindt men indie sector wenselijk, of schoon men óver de manier verschil lend oordeelt. De plaats van de sociale jeugdzorg is nog niet gestabiliseerd, omdat het werkterrein zich in een andere rich ting aan het ontwikkelen is. Naast het ciubhuiswerk streeft men naar ge- zinswerk, omdat de omstandigheden in Op de Amsterdamsevaart (Haarlem merstraatweg) tussen de speeltuin „De Zoete Inval" en de Liedebrug onder Halfweg zijn dinsdagmiddag om half drie twee personenauto's en een bak fiets met elkaar in botsing gekomen. Wat de oorzaak is geweest is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in on derzoek. Na de aanrijding reed een van de auto's het water van de Trekvaart in. Met een kraanwagen moest hij op het droge worden getrokken. De bestuur der kreeg geen letsel en kon zon dei; moeite uitstappen. Een van de jongens, die op de bakfiets zat, werd op het wegdek gesmakt en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Dinsdagmorgen is in een perceel aan de Orionweg te Haarlem het radiotoe stel van mevrouw G.B.-L. in vlammen opgegaan. Het tafeltje waarop het toe stel had gestaan werd beschadigd. De vloerbedekking en een kleedje werden eveneens door het vuur aangetast. De schade wordt geraamd op negenhon derd gulden. Vermoedelijk door kortsluiting ls de brand ontstaan. Om negen uur had mevrouw B.gL. de radio aangezet. Toen werkte hij nog goed, maar een half uur later zag de vrouw rook. Zij zette het toestel eerst op de tafel deed de tuindeuren open en gooide het naar buiten. De brandweer behoefde niet handelend op te treden, want de vrouw had het vuur al met een emmer water geblust. Ter gelegenheid van de officiële opening van haar nieuwe toonzaal re- cipiëert de directie van de N. V. Tech nische Maatschappij van Oeffel maan dag 12 januari tussen drie en vijf uur 's middags aan de Gonnetstraat 30 te Haarlem. het gezin doorslaggevend zijn en een basis zijn waarop de sociale jeugd zorg zijn arbeid moet verrichten. Deze ontwikkeling is nog in volle gang. In het speeltuinwerk is een belang rijke vooruitgang geboekt. Werd de aan leg van speeltuinen in vroeger jaren overgelaten aan het particulier initia tief, tegenwoordig wordt bij de bouw van een nieuw stadsdeel rekening met de jeugd gehouden. Rivaliteit tussen het Haarlems Speeltuin Verbond en de katholieke vereniging voor het Gezin over de kwestie aan wie de tuin wordt toegewezen bestaat niet. Steun is nodig, waar het het onder houd van de tuinen betreft en de bouw van een clubhuis, dat onmisbaar is op een goud-geoutilleerde tuin. Er bestaan inmiddels nog vragen. Men wil het toezicht verbeteren en bevorderen dat de tuinen het gehele jaar en voor een groter aantal kinderen worden openge steld, waardoor zjj meer rendabel wor den gemaakt. Voorts vraagt men zich af of de tuinen ook beschikbaar moe ten worden gesteld voor de oudere jeugd en of het wenselijk is, dat de hekken worden verwijderd. De heer A. van Moock van de dienst voor de lichamelijke opvoeding meen de, dat de overheid zich in zijn taken moest beperken. Hij achtte het slechts noodzakelijk, dat waar het het jeugd werk betreft, de overheid het parti culier initiatief steunt en subsidieert. Hij wees er in het bijzonder op, dat de jeugd van deze tijd anders in de wereld staat dan de ouderen zouden wil len. „Zij stellen ons vragen waarop wij een antwoord moeten zoeken, zij vragen in de eerste plaats om ruimte." (Niet officiële koersen) 4V2 Ned. 1958 33,4 Ned. 1953 Staffel 1947 3V2 Ned. 1956 3Ji Ned. 1948 3i,4 Ned. 1950 3V4 Ned. 1954 314 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. Ned. Handel Mij C Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cer Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Mliller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 5( Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Rentespaarbrieven '5"< Rentespaarbrieven '58 21/2 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 II 2V- Rotterdam '57 Vorig jpening Slot 7/1 100 100 933A 9034 905,4 92Y2 8714 86% 8814 89 y2 1101/2 190 86 Yz 87 132V2 13034 1283,4 126 284 2793,4 220 122*4 137 137 265 338 334Va 491 y2 480'4 6 432 Va 18334 181.60 181 1633,4 162 Mr 107 1671'2 166 131 1271,4 1721/2 168 244 Va 145 142 Va 113V2 101 86*4 961/2 109V2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 5/1 61 52-g 53% 80 50% 97% 28% 42 47% 74% 48% 85 65 563;; 57% 24% 98 6/1 61 52% 53% 79% 50% 97% 29% 41% 46% 73% 48% 84% 64% 56% 57% 24% 98% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3