Jansen laat de prijzen dansen Wordt de moeilijk hanteerbare uit verkopen wet overtreden bemanning van overvaren treiler „Cornelia Maria" in Nederland terug Ckefarine 4 Kleine Wereld" veilig Man in kanaal verdronken Consumentencontactorgaan beoordeelt stofzuigers Uranium m Verdacht van verduistering tot een bedrag van ce 18.000 LIJKT HET OF IS HET UITVERKOOP? over de Kop Een treinongeluk voorkomen Schipper Maarten Korving doet zijn sober maar hard relaas Vergelijkend warenonderzoek ten behoeve van de consument Officier eist voorwaardelijke straf beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l 19-jarige joy-rider nam de benen, maar werd in weiland gegrepen Meisje ontdekte breuk in spoorrails Oude man door auto gegrepen en op slag gedood TERNEERGESLAGEN EN HUIVEREND INGESLOTENEN IN MERGELGROTTEN NOG STEEDS NIET BEREIKT Verblind door lichten van auto Assistent-accountant voor de rechtbank PAGINA 5 WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Op Rijksweg 13 De ramp te Ziehen Benoemingen in het aartsbisdom 'WU, (Vervolg van pagina 1) In de herfst van het vorig jaar is in Leopoldstad het vijftigjarig be staan gevierd van de Belgisch-Con- golese Unie, maar de Afrikaanse bevol king van de stad betoonde zich bij de feestelijkheden bitter weinig geest driftig. De kloof tussen blank en zwart is in de Congo nog zeer groot, en het lot van de inheemsen laat zeer veel te wen sen over. Maar in de laatste twee jaar is er gelukkig al het een en ander ver beterd, zoals onze Brusselse correspon dent onlangs nog in een uitvoerig arti kel heeft betoogd. Aan de arbeidende bevolking werd een beperkt stakings recht verleend en in december 1957 werden in 3 grote steden. Leopoldstad, Elisabethstad en Jadotstad, voor 't eerst gemeenteraadsverkiezingen gehouden waaraan zowel blanken als kleurlingen konden deelnemen. Voorts is in novem ber 1958 een Belgische studie-commissie uit de Congo teruggekeerd met een lij vig rapport, dat de grondslag zal vor men voor een reorganisatie van de Bel- gische-Congolese betrekkingen, en in tussen heeft de nieuwe Belgische pre mier, Prof. Eyskens, in zijn eerste re geringsverklaring hervormingen in de Congo aangekondigd. De inheemsen zouden een groter aandeel krijgen in het bestuur van de kolonie. Toen vijftig jaar geleden het Belgi sche volk de Congo cadeau kreeg van koning Leopold de Tweede, had men geen vermoeden wat een kostbaar ge schenk men ontving. Men wist niet wel ke potentiële rijkdommen dit gebied be vatte. Intussen heeft men ontdekt, wat er uit de Congolese bodem te halen valt en op het ogenblik produceert het land een vijfde van de wereldbehoefte aan koper terwijl het tot de grootste pro ducenten behoort van uranium, indus trie-diamanten, magnesium, zink. tin en kobalt. Maar van de economische ontwikkeling van de Congo zal de Afri kaanse Congolees in veel grotere mate moeten profiteren dan tot nog toe het geval is, zo hoort men in België meer en meer betogen. Gistermiddag is op Rijksweg 13 ter hoogte van Overschie een personen auto over de kop geslagen, waaruit de bestuurder zonder letsel te voorschijn kwam. Hij nam echter ogenblikkelijk de benen, zodat de politie een achter volging in de omgeving moest inzetten. De jongeman werd spoedig in een wei land gevonden en toen bleek, dat hij de auto in Den Haag had gestolen, daarna een stevige borrel had gedron ken en in vliegende vaart naar Rot terdam was gereden, waarbij hij en passant in Rijswijk nog een aanrijding had veroorzaakt. Door de hoge snelheid raakte hij in Overschie de toch al niet al te stevige macht over het stuur kwijt, met het voormelde gevolg. Het verkeer op de drukke weg onder vond enige vertraging, maar daartoe bleven de gevolgen van het ongeval dan ook beperkt. De bestuurder was een ne gentienjarige zeeman uit Den Haag. llllllinilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllHllllllllllllHIHHIIIIIII Dank zjj de oplqttenheid van het dochtertje van de fam. Kamphuis te Apeldoorn is zeer waarschijnlijk een treinongeluk voorkomen. Het meisje ontdekte bij het passeren van de onbe waakte overweg in de Klaverweg te Apeldoorn in de lijn Apeldoorn-Deventer een ernstige breuk in de rails. Zij ver telde haar vader vat ze gezien had, die op zijn beurt terstond de politie waarschuwde. Weg en Werken van NS werd ge alarmeerd, terwijl het treinverkeer Apeldoorn-Deventer werd stopgezet. Binnen het uur had men het stuk rails met de breu! door een nieuwe ver vangen, waarna het tereinverkeer op beide sporen kon worden '-ervat. Toen 'de 82-jarige heer Peters uit Hoengen in de Zelfkant dinsdagmiddag per rijwiel de nieuwe rijksweg overstak, werd hij gegrepen door een passerende auto. De oude man werd een tiental me ters meegesleurd en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Sittard overgebracht. Dit is al het tweede dodelijke verkeersongeval in dit kleine dorp in de Zelfkant sedert nieuwjaar. daarmee is natuurlijk met alles want de zaak ligt bijzonder hoc. 'ik- Er is met deze wet uiteraard Hef *?aar weinig ervaring opgedaan. I tl 1 2 1 I) I A Tl tlef 411 «einig ervan»** r® z^n in oost-üraDant ae waisie uju dat u onaanzienlijk aantal verbalen, soortgelijke diefstallen begaan, ^^het vorig jaar werd opgemaakt, dachte zeer succesvol is geweest met het innen van de vorderingen. In dien hij declaraties had ingediend van normale onkosten, zouden ze vergoed zijn. De officier van justitie kenschetste in zijn requisitoir de houding van verdach te als verre van zakelijk. Hij stelt de za ken te dramatisch en emotioneel voor, alsof hij zelf slachtoffer is, uit het oog verliezend, dat Lij verkeerde dingen heeft gedaan. Het is volgens de officier niet aan te nemen, dat hij noodzakelijke uitgaven voor de vereniging niet heeft verhaald op de vereniging, doch op con tributie betalende leden. De opzet is eerder geweest, dat hij een rol wilde spelen. Hij vond het belangrijk in café's met aannemers zaken af te doen. Dat zijn manier van doen de vereniging ten goede is gekomen, is waar, doch het kwam ook ten goede aan zijn prestige. Ondanks de hoge bedragen wilde de officier volstaan met een geheel voor waardelijke straf. De raadsman stelde in zijn pleidooi de vraag hoe een man met zulk een voorbeeldige levenswandel zo'n groot bedrag kon verduisteren. Pleiter meende het antwoord te hebben ge- vormden; deze werkzame man mist 't vermogen voor zichzelf op te komen. Het misdrijf dat hü heeft gepleegd was volkomen overbodig. Hij had be grip voor zijn taak (die steeds meer het karakter k.eeg van incasseerder) moeten kweken, maar hij miste de Kracht eisen te stellen. In één laar heeft hij 180.000 geïncasseerd. Toen hij eenmaal in het systeem zat van met de contributies te knoeien, kon hij er niet meer uitkomen. Met de voor waardelijke straf, die de officier had geëist, kon pleiter zich geheel verem- fïitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5