Agrarische sector in Tweede Kamer wordt vernieuwd Drs. Bogaers zal economisch deskundige team aanvullen GROSLIJSTEN DER K.V.P. VASTGESTELD Dr. Drees vergiste zich in zijn rede voor de VARA in het uitgangspunt m ca f 34.000 liefde „in geloof en Vrouwen lopen zich bang te versieren Pater Grond OFM in de Kamer? Aanstaande verkiezingen Jammer wanneer de P.v.d.A. straks in de oppositie zou gaan m Officier eist twee en een half jaar wegens oplichting Bibliotheken, mantelpakken en restaurants Mollet en Thomas bieden De Gaulle hun ontslag aan K.V.P.-GROSLIJSTEN SAMENGESTELD DE LIJSTTREKKERS PROF. ROMME IN RADIOTOESPRAAK tas IN MOSKOU EN LENINGRAD Nederlandse koe maakt furore New York centrum van de handel in babies Straaljagercontact gestoord door clandestiene zender Met stationsbrandkast op sjouw WOENSDAG 7 JANUARI 1959 PAGINA 7 Het ziet er naar uit, dat de agrarische sector van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer na de verkiezingen een vernieuwing zal onder gaan. Er zijn dinsdagavond bij de vaststelling van de groslijsten enkele personen aangewezen, van wie mag worden aangenomen, dat zij zitting zullen nemen in de Tweede Kamer. Men kan wel stellen dat de heren Van der Weijden en Groen niet meer in de Tweede Kamer zullen terugkeren. In hun plaats heeft de verkiezingsraad als representanten van de katholieke boeren en tuinders aangewezen hir. T. Brouwer, secretaris van de K.N.B.T.B., en de heer Th. Laan, wethouder van Venhuizen. Eind februari komen de DAF's van de band Prof. mr. c P M Romme, fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamér' heeft gisteravond in een radiotoespraak via de zen der Hilversum'II enige punten aangeroerd uit een radiotoespraak, die oud-ministerpresident dr. W. Drees vorige week voor de VARA- microfoon heeft gehouden. Arnhemmer in arrest Verdacht van oplichting op grote schaal JEUGDIGE DIEVEN IN NIJMEGEN Verkoperleende Anderhalf jaar geëist tegen de twee verdachten r - Op het advies van de partij, dat 18 januari aan de leden wordt voorge legd iVi de zgn „groslijststemming" 2al de fractie ook worden aangevuld Wet een jonge econoom, waarvoor de neer Th. Bogaers, directeur van het Wetenschappelijk adviesbureau van de KAB, op de lijst voor het oosten van net land een verkiesbare plaats ls ge- Seven. Op dezelfde lijst komt ook mej J- Knol voor, die als vierde vrouw haast mej. Klompé, mej. De V:nk en Wej. Nolte kandidaat is gesteld. Haar Plaats is echter nog niet zeker. Evenmin is het zeker of de heer Visch ne Kamer zal terugkeren. Hij staat als k'aatsver vanger voor de militaire specia- Fens aangegeven op de Brabantse die naast prof. Romme nog minis- ler Witte en staatssecretaris dr. Veld kamp vermeldt. De positie van de heer Visch en ook die van de heër Assmann en de Boxtelse burgemeester dr. v. Hel- v°ort hangt ten nauwste samen met wat er Wet de lijsttrekker en met de beide excellenties zal gebeuren. Wanneer prof. Romme m Brabant zou Wegvallen cn de minister en de staats- secretaris in het kabinet terugkeren, is de positie van genoemde Kamerleden Wel verzekerd. De uitslag van de loting die prof. Romme zijn definitieve plaats als lijst trekker nog moet aangeven, maar voor al ook de verkiezingsuitslag van 12 maart zal voor menig kandidaat nog zekerheid moeten brengen. Het Osscne gemeenteraadslid Van Buel verkeert nog in een onzekere positie, terwijl op de lijst van het oosten de Didamse burgemeester Verberk en ook mr. Rool- vink op deze wijze min of meer op de wip zitten. Op de lijst voor het westen heeft dr. Lucas de tiende plaats gekregen. De agrariër mr. T. Brouwer is boven hem gerangschikt. De Amsterdamse favoriet dr. Schuijt komt weer als plaatsvervan ger voor mimister Luns op deze lijst voor. Zijn positie is daardoor verzekerd. Op dezelfde lijst staat mr. Bachg nog altijd als kandidaat voor de midden stand op een plaats die veilig ljjkt. Dr. J. G. M. 'Delfgaauw, de bekende statis ticus en socioloog (samensteller van de Rapporten over de middengroepen en de ambtenarensalarissen) maakt even eens een kans in de Kamer te komen als de verkiezingswind hem gunstig is. Op de Limburgse lijst is als plaats- Vervanger voor staatssecretaris Moor- Wan generaal-majoor J. Warringa aan gewezen. De Limburgse kandidaat Jan Reeters, de man van. de radiorubriek bent toch ook van de partij? komt OP deze lijst als eerste streekvertegen- V-oor dig er onder prof. Romme voor. Twee excellenties hebben de plaats van Wei- Kok uit Hoensbroek op deze lijst hiet onaantrekkelijk gemaakt. Zij zou dan de vijfde vrouw in de fractie wor den, wanneer althans mej. Klompé zou terug keren. Uiteraard is dit geheel en onzeker. Er is ditmaal voor een plaatsvervan ger voor pater mag. Stokman gezorgd. 2Ün ordebroeder de bekende socioloog drs. Th. Grond OFM zal de traditie kunnen voortzetten dat er een priester de KVP-fractie in de Tweede Ka- Wer aanwezig is. Pater Grond komt op de oostelijke lijst voor. Wanneer de Winisters Klompé en Cals en eventueel ook prof. Romme daar wat ruimte ma ken, zou hij nu reeds verkiesbaar zijn. a hem volgt de heer Tj. de Jong als Plaatsvervanger van dr. Albering. De heren Welter en Duynstee, die destijds in de fractie zijn gekomen als Vertegenwoordigers van de vroegere •KNpj zijn weer op verkiesbare plaat- "w gesteld. üiiilllllllliillllllilllilllliiiillliiiiilllllillllllllllliliiiilllllillllill De eerste DAF-personenauto's zullen tegen het eind van februari van de lo pende band komen. Het is de bedoeling, dat eerst aan de aanvragen uit Neder land voldaan zal worden. Daarna komen de orders uit het buitenland in behan deling. Op het ogenblik wordt nog aan de voorbereidingen voor de produktie gewerkt. De directie van de DAF kon nog geen mededelingen doen over de stand van de orderportefeuille. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiMiiiiniiii De verkiezingsraad van de K.V.P. heeft gisterenavond de groslijsten vast gesteld voor de verkiezingen in maart Deze groslijst zal 18 januari in al le afdelingen in stemming komen. De lijsten voor de verschillende kringen zien er als volgt uit. Kring Maastricht. 1. Prof. mr. C. P. M. Romme; 2. J. M. Peters; 3. Jos. H. Maenen' 4. Dr. ir. W. J. Droesen; 5. W K. N. Schmelzer; 6. Drs. W. J. G. Peters; 7 Dr. L. G. Kortenhorst.; 8. H. C W. Moorman; 9. W. J. A. Mulders; 10. Mr A. M. J. H. Baeten; 11. Mej. G. S. H. M. Kok; 12. J. Maenen: 13. J. G Warringa; 14. Ir. G. A. A. Hors mans;, 15 F. C. M. Wijffels; 16. J. B. Sens; 17. Jkhr. mr. G. Ruys de Bee- renbrouck; 18. W. Telgenkamp; 19. J. H. G. Hendriks; 20. Mr. dr. J. P. D. van Banning; 21. Hub. Jongen; 22. P. J. Wijnhoven. Samengevoegde kringen Den Bosch-Til- burg. 1. Prof. mr. C. P. M. Romme; 2. H. B. J. Witte: 3. F. van Vliet; 4. Dr. W. L. P. M. de Kort; 5 Mr. F. J. F. M. v. Thiel; 6. H. H. v. d. Zanden; 7. J. J. Fens; 8. C. J. v. Meel; 9. Dr. N. H. L. van de Heuvel; 10. Mr. P A. Blaisse; 11. Mr. J. Th. M. de Vreeze; 12. Dr. G. M. J. Veldkamp; 13. A. E. M. Duynstee; 14. A. A. J. de Wolf; 15. W. P. Assmann; 16. Dr. M. A. M. v. Heivoort; 17. B. J. van Buel; 18. E. Visch; 19. Mr. V. C. M. Marjj- nen; 20. Dr. H. Festen; 21. H. M. van Lieshout: 22. Mej. G. Winterman; 23. Mr. P. M. H. v. Boven; 24. P. J. Lar- dinois: 25. M. F. Broos; 26. J. M. Th. C. Raymakers; 27 Mej. A. Kessel; 28 A. J. A. Oderkerk; 29. H. J. Minderop; 30. H. M. Kuik. Samengevoegde kringen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Den Hel der, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg. 1. Prof. Mr. C. P. M. Rom me;. 2. ,W.. J„. Andriessen; 3. Mr. H. W. van Doorn; 4. C. J. v. d. Ploeg; 5. Mr. J M. A. Luns; 6. Th. D. J. M. Koersen; 7. Mej. dr. J. C. H. H. de Vink; 8. Mr. T. Brouwer; 9. A. C. M. Wejjters; 10. Dr. A. M. Lucas; 11. Th. Laan; 12. J. A. M. C. van Dongen; 13. Mej. A. H. Nolte; 14. Mr. K. Th. M. van Rijckevorsel; 15. C. F. Kleis- terlee; 16. Chr. J. I. M. Weiter; 17 Mr. Th. M. J. de Graaf; 18. Mr. F. J. H Bachg; 19. Dr. J. G. M. Delf gaauw; 20. W. J. Schujjt: 21. J. M. Aarden; 22. E. J. M. Kolfschoten; 23. Mevr. H. M. J. Bejjaert-Drost; 24. J. A. Mommersteeg; 25. E. Clijnk; 26. M. P. A. Meissen; 27. A. P. Hilhorst; 28. Th. Andriessen; 29. H. J. Neefs; 30. Ch. P- de Jong. Samengevoegde kringen Leeuwarden, (■rollingen, Assen Zwolle en Arnhem- Njjmegen. 1. Prof. mr. C P M. Rom me; 2. Mej. Dr. M. A M. ®onjPe;3' Joh. Zwannikken; 4. Mr. J. M. L. Th. Cals; 5. B. A. A Engelbertink; 6. Mag. dr. J. G. Stokman O.F.M., 7. J. H- W. van Koeverden; 8. Drs. M. M. A. A Janssen; 9. Dr. L. A. H. Albering, 10. Drs. P. C. M. Bogaers; 11. Mej. T M Th Knol; 12. Bern. J. Verhoe- venflS Th J.A. Grond O.FM; 14. Tjebbe de Jong; 15. H. J. A. Verberk, 16 Mr. E. G. M. Roolvink; 17. J. H- Scheepers; 18. J. M. W. van der Noort 19 A M. van de Werf-Terpstra; 20. Mr j. L. M. Niers; 21. Mr. J. A. c.enkers- 22. H. C. J. Erkens; 23. J. J. van de Akker; 24. M. H. Boerland; 25 P J Engels; 26. H. J. van Heijningen, 27.' A. Th. Hettinga; 28. J. A. M. van yot" t>ropÜr de december-crisis had dr. de h!i ln. deze toespraak gezegd, dat tot jj asllngverhogingen die aanleiding Wei crisis zijn geworden, indertijd Hik 'tandrang van de Kamer tjjde- de „:1|n gemaakt, maar dat dit tegen Het i s van de regering is geschied, juist v°lgens prof. Romme echter on- gelitiv u de regering een blijvende re- aativL?ad gewild. Wel gaf de regering voorke 6lijk in december 1956 er de Wet O-, aan geen eindtermijn in de geliikJL.te nemen, maar ze zei er te- Rommo bij, aldus citeerde prof. noodm» ,,te weten, dat dit als een strektatregel is bedoeld en niet de reerd - g heeft e worden geïncorpo- de f;i ln wat men zou kunnen noemen 'scale, de budgetaire belastingen". *tiu!erV hij de debatten over de be- maa il^fJlePel,ls'ngsnota, In februari- aldn» verklaarde minister Hofstra, tnaaL hr? °™me- dat de belasti: g- ter Hit,? worden voorgesteld kiLJn^r,ng van het bestedingsbeper king ^ol^en1"' "aair hlïn aard tijdelijk zich Ho spreker heeft dr. Drees Kist. aarom m zÜn uitgangspunt ver- Vast te houden aan de tijdelijkheid van de belastingmaatregelen was een goed recht van de Kamermeerderheid, aldus prof. Romme, want de tijdelijk heid van deze maatregelen hangt sa men met de tijdelijkheid van de beste dingsbeperking in haar volle omvang. De meerderheid heeft geweigerd om nu al in ongunstige zin vooruit te lopen op de vraag of, en zo ja, in welke om vang, de bestedingsbeperking zelfs in 1960 nog voortgang zou moeten hebben. Prof. Romme verklaarde voorts het te zullen betreuren wanneer de P.v.d.A., na de verkiezingen in de oppositie gaat, zoals dr. Drees had gezegd het waarschijnlijk te achten. Miskenning van het goede van de brede basis acht prof. Romme met in 's lands belang. Mocht het echter gebeuren, dan is het bemoedigend wat dr. Drees aan het einde van zijn toespraak zei: dat de P.v.d.A. ook in de oppositie strijdvaar dig en constructief zal zijn. Ik hoop het voor de ontwikkeling van de democra tie, zo besloot prof. Romme zijn radio toespraak. Engelen; 29. W. Hol; 30. J. A. J. Grobben. In deze lijsten zijn op de aangewe zen plaatsen in de kring Maastricht; dr. L. G. Kortenhorst, H. C. W. Moor man, W. K» N. Schmelzer en J. G. Warringa; J. G. Warringa is plaats vervanger voor H. C. W. Moorman. In HJst 2 zijn op aangewezen plaat sen J. J. Fens, A. E. M. Duynstee, mr. P. A. Blaisse, Mr. J. Th. M. de Vree- ze, dr. G. M. J. Veldkamp; mr. V. C. M. Marijnen is plaatsvervanger voor mr. P. A. Blaisse, en dr. Festen voor mr. J. Th. M. de Vreeze en ten slotte E. Visch voor J. J. Fens. In lijst 3 zijn op de aangewezen plaat sen mr. Luns, mej. de Vink en de heren Weiter, de Graaf en Kleisterlee; Plaatsvervanger voor mr. Luns is dr. chuijt. In Hjst 4 zijn op de aangewezen plaat sen Mag. dr. Stokman O.F.M. met als 2'^-syervanger Th- J- A. Grond O.F.M.verder de heren Janssen en Al bering en als plaatsvervanger voor dr. Albering, de heer Tjebbe de Jong. Voor het westen komen niet terug de heren Groen en M. P. van der Weij den. Voor eerstgenoemde komt in de plaats Th. Laan en voor de ander mr. T. Brouwer. In samenwerking met de recherche te Arnhem heeft de rijksrecherche een Arnhemmer aangehouden, die ervan verdacht wordt zich te hebben schul dig gemaakt aan oplichting od grote schaal. Verdachte placht zich uit te ge ven voor ambtenaar van de verkeers- inspectie of als politie-ambtenaar. Als zodanig gaf hij de mensen, die bij het autovervoer zijn betrokken, en ook wel landbouwers te kennen dat hij in staat was, de betrokkenen voldoende „tonna ge" te bezorgen voor het verkrijgen van vergunningen. Er moesten dan zo genaamd papieren worden ingevuld en vergunningen worden aange vraagd, waarvoor verdachte zich voor schotten liet betalen, die varieerden van enkele honderden tot enige duizen den guldens. De recherche heeft reeds een groot aantal benadeelden kunnen opsporen, doch het vermoeden bestaat dat er met name in de Betuwe en in de Achterhoek nog velen zijn, die op de valse voorspiegelingen van verdachte geld hebben verstrekt. Hun wordt ver zocht zich met de politie in hun woon plaats in verbinding te stellen. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, heeft gisteren een ge vangenisstraf van twee en een half jaar geëist tegen een 47-jarige verkopre uit Amsterdam, die ervan werd verdacht van een dame te Utrecht, een dame te Amsterdam en een heer te Arnhem een totaal bedrag van f 34.000 te hebben „geleend", voor een handel in auto-on derdelen, waarvan hij het bestaan niet kon aantonen. Zijn voornaamste slachtoffer was de heer K. uit Arnhem, met wie hjj in 1956 in Karlsruhe kennis maakte tijdens een evangelisatiebyeenkomst. Hij gaf voor dezelfde godsdienstige richting te zijn toegedaan en won zo weldra het onbe perkte vertrouwen van de Arnhemmer, die hem gaarne wilde helpen by de op bouw van een handel in auto-onderde len. Verdachte had te kennen gegeven, dat hoe meer geld hij investeerde in het bedrijf, boe groter de winst zou wor den, die zij samen zouden delen. De Arnhemmer fourneerde eerst 5500 gul den en toen verdachte al spoedig met de eerste winst van 750 gulden kwam aandragen later nog eens 10.000 gulden. jDe* Arnhemmer had totaal by na De recherche te Nijmegen heeft een 15-jarige leerling slager en een 15-jarige leerling zeilmaker gearresteerd. Beide jongens worden ervan beschuldigd me deplichtig te zijn aan meer dan 25 grote en kleine diefstallen. De laatste tijd werd Nijmegen geplaagd door zakken rollers en dieven, die in garderobes binnendrongen en daar portemonnaies Ook in wetenschappelijke kringen in Rusland is de geslaagde lancering vin en portefeuilles stalen. Vaak werden „Lunik" het onderwerp van de dag. We zien hier hoe een groepje sterrenkundigen grote bedragen buit gemaakt. en journalisten de baan van de raket bespreken aan de hand van een kaart in Beide jongens hebben nu een bekentenis het planetarium van Moskou. afgelegd. (Bijzondere correspondentie) Op de bibliotheek voor buitenlandse literatuur in Mos kou werd ik rondgeleid door een vriendelijke ad junct-bibliothecaresse. De bibliothecaresse was doen de het ruilverkeer uit te buiten in Parijs. Alle Amerikaan se tijdschriften die me op een bepaald moment te binnen schoten, dat waren de Sewanee Review, de Partisan Review en Comparative Literature, bleken aanwezig. Alleen wes telijke natuurwetenschappelijke tijdschriften lagen in vak jes in de betreffende leeszaal. Voor de andere tijdschriften uit het westen was dit niet vertrouwd, heb ik van mijn begeleidster begrepen. Het is mij niet duidelijk strekt werden. Het kwam geworden of iedere student mij voor dat een professor ji i 1 n;„l, rrnnn «rnPlïfln Vt noft fn de bibliotheek binnen kan stappen om te lezen wat hij wil. In ieder geval werden de muren van de leeszalen niet geflankeerd door op stoelen beluste studenten: de enkele bezoekers zaten com fortabel in deze overigens vrij kleine bibilotheek. Ik liet me verleiden tót de naïeve, half als vraag, half als constatering bedoelde opmerking dat in de kiosken geen buitenlandse bladen te koop waren, maar mijn be geleidster verzekerde dat ze die daar of en toe kocht. Men dient te weten wanneer men met vragen moet ophouden en ik liet dus maar in het midden of zij zo eerlijk ver baasd kon zijn en iets an ders kon bedoelen dan bij voorbeeld volksdemocrati- sche geschriften. Nadat ik d,e sympathieke vrouw bedankt had, begaf ik me naar de zeer grote Lenin- Bibliotheek om daar te gaan constateren wat vooringeno men en onwelwillende wes terlingen al eerder gezien hebben; dat er twee catalo gen waren, een onvolledige en een volledige. De pro- duktieve auteurs van goede boeken waren uitstekend vertegenwoordigd in de on volledige, maar ieder mis boek was er tussenuit. De hele Leonow zat erin, be halve zijn Dief. Op de Lenin-Bibliotheek heb ik gestudeerd in de pro fessorenzaal; dat is het bal kon van de studentenlees zaal. Ik las er formalistische geschriften, die mij op eer ste aanvraag prompt ver- zich geen zorgen hoeft te maken en kan lezen wat hij wil. Des te erger, zal men misschien zeggen, denkend aan de enige literatuurtheo rie in dit land. Maar men kan andermans mening ook opzouten voor de gelegen heid. Ik wil maar zeggen, dat alles hier meerdere kan ten heeft. Onderweg naar de Lenin-Bibliotheek had ik aan een jongeman de weg ge vraagd. Hij vroeg mij na korte tijd' of ik geen gram mofoonplaten had: jazz, chansons. Of tijdschriften, het liefst Amerikaanse. Ik stelde een vraag waarop de hierbovengenoemde adjunct bibliothecaresse mij al van antwoord gediend had: of hier niet aan buitenlandse bladen te komen was. „De Daily Worker", lachte hij met een onderzoekende blik en hij voegde er aan toe: „een niet erg best blad waarmee ik volgens ver wachting accoord ging. Ceen neon Ik heb veel gewandeld door Moskou, ook 's avonds. Maar je kunt 's avonds beter boven de stad uitkijken. Vanaf het dak van het con gres-hotel Qekraïne zie je een lichtstad als geen an dere. Westelijke congres gangers hebben veronder steld, dat de felle verlich ting van de ramen evenredig moet zijn aan de intensieve bewoning van de kamers er achter. Iedere krantenlezer in het westen mist de neon- corsages in Moskou. Het is mij ook opgevallen dat die nagenoeg beperkt zRn tot een paar in neonletters ge fixeerde aansporingen tot de wandelaars om goed over te steken en tot de reizigers om liever per vliegtuig te gaan. De winkeletalages zien er indeyjaad uit alsof de win kelier er de brui aan ge geven heeft. Hier en daar heeft men niettemin een pop uit de revolutie gered. De Uniwermag, het grote wa renhuis naast het Rode Plein, heeft er een niet onbedui dend aantal. De etalages van deze Moskouse Bijenkorf zijn uniek omdat zij de be- nauwdste bourgeoisdroom uit het voorste stuk van onze eeuw realiseren. Toch vind je er ook gekleurde nylonkou sen die, geloof ik, zeer mo dem zijn. Maar nylon is hier een soort trauma. Welke toerist heeft men niet ge vraagd zijn nylonhemden te verkopen? Ik vraag me ech ter af welke dame hier in gekleurde nylons wil ver schijnen. Vrouwen lopen zich bang te versieren, heeft een Nederlandse dich ter gezegd. Maar nergens moeten zij zoveel angst over winnen om rode schoentjes of rode handschoenen of een nauwsluitende japon aan te trekken als hier. Dergelijke kledij verraadt in Sovjet ogen de mentaliteit van een bourgeois om niet te zeggen van een prostituée. Geen enkele vrouw zal het in Moskou zo ver drijven. Maar verschillende van de jonge ren weten tussen de klippen door te lopen op bijvoor beeld aardige en niet dure Chinese schoentjes. „Moet je die zien!" heb ik meermalen gehoord van een Moskous meisje, dat mij de verzeke ring gaf nooit confectie te kopen noch de stof te laten verknoeien door tailleurs, maar altijd alles zelf te ma ken. Haar uitroep sloeg op zich voortreppende dames in mannelijke mantelpakken met niet bij elkaar passende jasjes en rokken. Anii-bourgeois Andere meer smaakvol geklede jonge vrouwen zeg gen liever, dat zij „anders zijn dan de ouderen op het punt van uiterlijke verzor ging". Ik vond wel iets ver- voerends zitten in de man- telpakkenstijl, omdat ik kon denken, dat de vrouwen daarin hun verachting de monstreerden voor binnen landse bourgeois-variëteiten. Maar zij zouden het ook moeten kunnen laten, zoals de hooggesalarieerde man nen (ingenieurs), die niet per se hoeven te lopen in een verfomfaaid pak met een open hemd op een ruige borst, ook al houden zij deze stijl tot in het theater vol. De stijl van de niet-klop- pende combinaties waarin vele vrouwen zich voortbe wegen hangt, denk ik, te veel samen met factoren als deze: mogelijk werken zij buitenshuis (hoewel mis schien niet de hele dag en in een zeer mild tempo), daarbij hebben zij misschien nog veel te stellen met het feit dat er twee maal per dag warm en verzorgd eten op tafel moet komen (al komt het laatste gerecht desnoods tegen middernacht) en in ieder geval zullen zij kleren duur vinden (zelfs al stelt men het loon van een arbeider op gemiddeld 800 roebel maandelijks en telt men daar nog eens 400 roe bel van zijn echtgenote bij op). Ik moet overigens De- kennen. dat ik bourgeois- variëteiten in de Sovjet- Unie alleen heb waargeno men in de etalages van de Uniwermag. Misschien had ik naar het Prado moeten gaan, waar men behoorlijk schijnt te eten voor 75 roe bel, maar ik had zelfs al geen zin om goed te eten voor 30 roebel, doch heb van dag tot dag uitstekend ge geten voor 10 roebel in de restaurants die men aan duidt als stolówaja of za- kóesotsjnaja. 23.000 gulden verstrekt voordat hjj er achter kwam, dat hjj was beetgeno men. Een dame uit Amsterdam, ook een „geloofsgenoot" bewoog verdach te tot afgifte van 3250 gulden, even eens ter financiering van de handel in auto-onderdelen. Met de dame te Utrecht knoopte hij connecties aan op een ander vlak, hij bewandelde het pad der liefde om aanzienlijke geld bedragen los te krijgen. Verdachte zei, dat als men hem maar in vrijheid stelde, hij ervoor zou zorgen dat iedereen schadeloos zou worden ge steld. De president maakte hem erop attent, dat hij via zijn raadsman deze zaken in orde had kunnen maken, doch hij was nu aan zijn derde raadsman toe, zonder erin te zijn geslaagd iets van zijn handelwijze op te helderen. Volgens het reclasseringsrapport is verdachte zeer onbetrouwbaar. Hjj heeft lang een dubbel leven geleid. Hij zei zelf geen behoefte te hebben aan reclassering. De officier betoogde, dat verdachte het aan zichzelf te wijten heeft, dat hij zolang in voorarrest heeft gezeten (acht maanden). De rechter-commissaris heeft hem zo lang mogelijk in de gele genheid gesteld via een raadsman zijn slachtoffers genoegdoening te geven, maar hij is steeds in gebreke geble ven. Twee jaar lang heeft hij de auto- onderdelenhandel gedreven met geleend geld, zonder ook niaar één aantekening te maken. Hij geeft namen op van Duit sers die zaken zouden doen voor zijn re kening, doch de officier betwijfelde of deze mensen wei bestonden. De officier achtte bewezen, dat ver dachte door een samenweefsel van verdichtsel het vertrouwen had weten te wekken, enerzijds op het gebied van het geloof, anderzijds op het gebied van de liefde. Hij drong zich binnen in het gebied van het geloof door zich te uiten als geloofsgenoot in woord, daad en geschrift en door met zijn slachtoffers gezamenlijk te bidden. Op het pad der liefde deed hij huwe lijksbeloften en zelfs heeft hij de blin de broer van de desbetreffende dame in een ziekenhuis geld afgetroggeld. De officier eiste een voorbeeldige straf, doch zei, gezien het optreden van de verdachte ter fitting, eventueel te- geen onderzoek naar diens geestver mogens geen bezwaar te hebben. Volgens de raadsman ging het om een „onzuivere" handel in imitaties van merk-onderdelen, die enige Duit sers met door verdachte gefourneerd geld dreven. Verdachte had deze Duit sers geheimhouding beloofd. Als hij in vrijheid zou worden gesteld zou hij de Duitsers kunnen bewegen het geld te rug te geven en zou dat niet lukken dan zou hjj zich ontslagen kunnen achten van zijn belofte van geheimhouding en op zijn beurt een klacht kunnen indie nen. Verdachte komt uit een godsdienstig milieu en daarom gingen de woorden broeder en zuster" hem wel wat te gemakkelijk af. Pleiter meende, dat op lichting niet bewezen is en vroeg vrij spraak. Uitspraak over veertien dagen. De Italiaanse veehouder Ettore Lui is de gelukkige bezitter van een koe, die in wijde omtrek beroemd is geworden. In 1957 bracht deze koe een stier kalf van 60 kg ter wereld. In 1958 wierp zij een tweeling: twee koe kalveren, die 40 kg. elk wogen. En dit jaar werd het een drieling: drie jonge koetjes van 30 kg elk. Via de plaatselijke pers is Lui's koe in de grote bladen van Italië en daarna in de wereldpers geko men. Daarbij wordt eervol vermeld dat de koe in Nederland geboren en getogen is. Door het kabinet van generaal De Gaulle is gisteren officieel bekend ge maakt, dat de leiders der socialisten, Guy Mollet, die minister van staat is in de regering-de Gaulle en Eugène Thomas, minister van posterijen, op 27 decem ber hun ontslag aan De Gaulle hebben aangeboden omdat zij zich niet akkoord konden verklaren met de nieuwe be groting. Beide ministers zullen echter in functie blijven tot morgen de dag waarop De Gaulle president zal wor den om vertraging te voorkomen bij het in werking treden van de nieuwe republikeinse instellingen. Ook Thomas is lid van de Franse socialistische partij. New York is het centrum van een handel in babies, die voornamelijk af komstig zijn uit Chicago, Miami en Griekenland en waarvoor prijzen va riërend tot 3.700 dollar worden betaald. Aldus een bericht van Reuter. Een deskundige van een commissie van de staat New York heeft een uit gebreide studie van dit vraagstuk ge maakt. Hij heeft daarbij o.a. ont dekt dat een New Yorkse ambtenaar met veel relaties in Griekenland via een advocatenkantoor in Manhattan ba- bies aan Amerikaanse echtparen heeft geleverd. Voor de rechtbank te Almelo hebben gisteren twee jonge textielarbeiders uit Enschede terechtgestaan. die zich drie jaar lang met geheime zenders hebben bezig gehouden. De eis luidde vier maanden, waarvan de helft voor waardelijk. Verdachten hadden een zendapparaat en gebruikten dit om de beurt. De een had zich de naam „Blonde Zwerver" aangemeten, de andere vond „Blonde Riek", toepasselijker. Drie jaar lang hebben zij het klaargespeeld vrolijke plaatjes de ether in te zenden zonder dat de politie of de P.T.T. kans kreeg de etherpiraten te vatten. Ter zitting werd gewag gemaakt van een rapport, dat is uitgebracht door de commandant van de vliegbasis Twente, waarin wordt verklaard dat het con tact met straaljagers juist door deze zenders herhaaldelijk is gestoord ge weest. De mannen werden op heterdaad in de keuken betrapt. Een van hen tracht te nog enige onderdelen in zijn binnen zak weg te moffelen, doch ook dat had de politie door. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen twee 25-jarige voegers te Arnhem- Beiden worden ervan verdacht in Arnhem een twaalftal inbraken en in- klimmingen te hebben gepleegd. In Ok tober zouden zij hebben ingebroken in het station Velperpoort te Arnhem. Zij namen een brandkast op hun nek en sjouwden die mee naar huis, waar zij hem openbraken. Zij vonden ƒ135. Zij laadden de brandkast vervolgens op een bakfiets en wierpen het lege ge val in een sloot langs de spoordijk. Het tweetal had het in het bijzonder voor zien op bioscopen en café's. Bij een in braak in „Musis Sacrum" werden zij op heterdaad betrapt. De officier zei, dat verdachten sinds juli met de regelmaat van een klok nachtelijke diefstallen hadden ge pleegd. Na het verweer van de raads lieden, dat verdachten door armoede op het pad van de misdaad werden gedreven en hun schuld hadden wil len betalen, vestigde de officier er de aandacht op, dat een hunner een ra diocombinatie van 750.- op afbeta ling had gekocht. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7 00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Caus. 11.15 Alt en piano. 11.35 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz 12.50 Caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Instr. kwint. 14.35 Hoorsp. 15.15 V. d. vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18 15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Caus. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. ork. en soliste. (In de pauze: 20.45-21.05 Vraaggesprek). 21.55 Sopr niano cn fluit. 22.15 Gevar. muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen v. New York. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansork. en solist. NCRV: 14.00 Prome- :iade-ork. en solist. 14.45 Instr. trio. 15.10 i4amerork. en solist. 16.30 Pianorecital. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muz. 18.50 sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weer- ier. 19.10 Caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. arogr. 22.00 Periodiekenparade 22.10 Or- ;elconc. 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Zaa'lsportuitsl. 23.20-24.00 ,Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S V NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Oude films. 20.50 Jazzmuz., circusprogr. en zang. 21.25 Rep. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Hawaiianmuz. 12.30 Licht progr. 13.00 Ork. conc. 14.40 Gram. 16.00 Gevar. muz. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Gram. 23.00 Lichte muz. 0.06-0.36 Pianorecital. ENGELAND, BBC Light progr1500 en 247 m: 12.30 Nws. en lichte muz. 14.00 Pianospel. 14 15 Lichte muz. 16.00 Amus muz. 16.45 Mil. ork. 17.45 Gevar. muz. 21.00 Lichte muz. 22.00 Gevar. progr. 23.45 Jazzmuz. 0.30 Nws. en licht progr NDR/WDR, 309 m12.00 Lichte muz 13.15 Lichte muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.45 Gevar. conc. 19.20 Jazzmuz. 21.15 Pianoconc, 23.15 Lichte muz. 0.10-1.00 Dansmuz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.). 280 en 235 m: 13.30 Gram. 14.05 Kamer- muz. 16.40 Gevar. muz. 17.10 Gram. 17.15 Gewijd conc. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. ork. 12.34 Gram. 13.11 Kamermuz. 14.15 Gram. 16.45 Kamermuz. 17.10 Gram. 18.15 Volksliede ren. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Verz. progr. 21.30 Jazz. 484 m: 12.00 Gram. 12.30 Hammond orgelspel. 14.30 Oude muz. 15.30 en 16.05 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Ge var. muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 Caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.30-18.00 Avonturen met een tekenstift. 19.00-19 30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 Do cumentair progr. 20.45 T.V.-spel. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR 17.00-18.00 V. d. kind. 19.00 V. d. jeued 20.00 Nws. 20.35 Télé-Match. 21.35 Film- progr. 22.00 Speelfilms. 22.30 Wereldnws VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. kind.' 19.30 Nws. 20 00 TV- exploratie. 20.30 Filmprogr. 22.00 Stem- mlngsprogr. 22.30 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7