President De Gaulle wenst te heersen èn te regeren NIEUW CEREMONIEEL OMRINGT DE INSTALLATIE VAN STAATSHOOFD Kijken bij Kan - Koopjes balen Hagenaar vroeg aan de politie of hij nog kon rijden Spectaculaire sleepreis Kruiswoordraadsel René Coty neemt afscheid Barteljorisstr. 2 - Tel. 13004 Boeiende T.V.- uitzending uit Parijs NAAIMACHINES Zes weken geëist wegens rijden onder invloed Adjudant dreigt met vertrek van prinses Irene Stille Omgang: 1, 8 en 15 maart DE HOUTWERF N. V. WIJSMULLER VOEGT TIENDE SLEEPBOOT AAN ZIJN ZEE- SLEEPVLOOT TOE SKI-UITRUSTING GRETHA DE BRUYN RIC DE NOORMAN IW A M JUWELIER HORLOGER Ambtsaanvaarding van De Gaulle Duits kustvaartuig vergaan NECCHI HAARLEMSE RECHTBANK Skiwedstrijden weer uitgesteld JAN LIGTHART- HERDENKING Onteigening in Sant poort wordt doorgezet Damnieuws van V.K.D. Honkbalafdeling bij O.G. heropgericht Vandaag beschikbaar voor de havendienst te IJmuiden VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA 2 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Te kwart over twaalf gistermiddag is De Gaulle officieel in het Elysée geproclameerd^ en geïnstalleerd als de werkelijk eerste president van de V ijfde Republiekom vier uur ontving hij de door hem ontboden Michel Debré om hem officieel te belasten met de vorming van de regering en te half acht kwam de heer Debré andermaal de nieuwe president zijn opwach ting maken om hem ter goedkeuring de lijst voor te leggen van ministers en staatssecretarissen, die hij zich als medewerkers had gekozen. Deze lijst waarvan men elders de opsomming vindt bevatte voor president De Gaulle, die in de afgelopen dagen grotendeels de werkelijke formateur was geweest, uiteraard geen nieuws en om acht uur werd de samenstelling van de regering-Debré den volke bekend gemaakt. Nederland erkent nieuwe regering van Cuba KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem - Telefoon 11142 Incident in Val d'Isère Expositie K.Z.O.D. wordt verlengd BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN Snelle groei Daders diefstal achterhaald Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 38 Schreeuwend en zwaaiend stormt Eric, gevolgd door zijn man nen, naar het strand. De schepen zijn nog niet zover, dat de bemanning hen niet horen kan, maar niets duidt erop, dat ze terug zullen komen. En terwijl de Noren opgewonden de schepen nastaren, let niemand van hen op de Pictenaanvoerder, die iets terzijde staat, bewaakt door twee krijgers. Ook dezen hebben meer oog voor de verdwijnende schepen en op een gege ven moment neemt de Piet zijn kans waar. Hij rukt zich los, geeft zijn ene bewaker een opstopper, loopt de ander ondersteboven en gaat er van door. „Grijpt hem," buldert Eric boven het geschreeuw uit. Een aantal mannen zet de vluchteling na, maar deze heeft een grote voorsprong en bezorgd vraagt Eric zich af wat het worden moet. Als de schepen niet terugkome zitten ze lelijk in het nauw, want de Pictenhoofdman rent natuurlijk recht naar de burcht terug om zijn krijgers uit de kerker te bevrijden- 1 arren moede beginnen de Noren maar langs het strand met de schepen ntoe te lopen, maar de mannen aan boord storen zich niet aan hun geschreeü Het zal niet lang meer duren, of ze zijn uit het gezicht verdwenen, wa hoge rotsblokken beletten de Noren het voortgaan. En dan hoort de No° man een waarschuwende schreeuw achter zich. Zijn vrees wordt bewa®, heid. Aangevuurd door de hoofdman stormt de hele horde Pieten gi^e naderbij. Advertentie De plechtigheid van De Gaulle's pro clamatie en installatie heeft met groot, voor een deel geheel nieuw republikeins ceremonieel plaats ge had in de grote eresalon van het presidentspaleis, in tegenwoordig heid onder meer van de voorzitters en de „bureaus" van Kamer, Senaat, Economische Raad, de leden der rege ring, ministeriële delegaties van de lan den der „Communauté", vertegenwoor digers van het leger, o.m. maarschalk Juin en generaal Salan, van de rech terlijke macht, van de Académie Fran- gaise, van Se Orde der Bevrijding enz., terwijl het Corps Diplomatique present was in de persoon van zijn deken, de apostolisch nuntius mgr. Marella en de ambassadeur met het grootste aantal jaren in functie de Belg Baron Guil- laume. Wie van de aanwezigen niet in groot uniform waren, waren in jacquet. Jacquet zag men ook voor het eerst dragen door generaal De Gaulle kennelijk daarin niet op zijn gemak naar veler indruk die zij aan zij met de heer Coty, eveneens natuurlijk in jacquet het is zoveel als het ambtsgewaad van de Franse presidenten de Salon d'Honneur binnentraden, terwijl de muziek een feestmars van Lully ten gehore bracht. Zq aan zij stonden ook René Coty en generaal De Gaulle, terwijl de zeer bejaarde René Cassin, voorzitter van de constitutionele commissie, voorlezing deed van en daarmede officiële bekend making gaf aan het resultaat van de 21 december j.l. gehouden verkiezingen en daarop uitsprak: „Ik proclameer Char les de Gaulle gekozen als President van de Republiek, President van de Ge meenschap". Vervolgens omhing de grootkanselier van het Legioen van Eer, generaal Ca- troux, de nieuwe president met de gou den halsketen, die hem tot grootmees ter van de Orde maakte. Op het derde medaillon van deze keten staat thans De Gaulle's naam gegrift, terwijl twee andere medaillons de namen d. gen van zijn voorgangers Auriol en Coty. Daarmede was strikt genomen het ri tueel der installatie beëindigd. Twee toespraken zijn daarop gehou den. een door Coty en een door De Gaulle. „Mijnheer de president van de republiek", aldus ving Coty aan, die nu weer ambteloos burger was. „De eerste van de Fransen is voortaan de eerste in Frankrijk", zo bracht de ex-president zijn opvolger hulde; en verder: „Het dodelijk gevaar, waarop ik tevergeefs reeds lange tijd had gewezen, hebt gij onmiddellijk bezworen. Het volk van Frankrijk, aan de oppervlakte zozeer vt eld, heeft rond u zqn diepe eenheid hervonden. Voor de eerste maal heeft zich in ons land een noodzakelijke op bouwende omwenteling kunnen voltrek- ken in de kalmte der geesten en met eerbiediging van de wetten, die het zaak was te hervormen". President De Gaulle hield zijnerzijds een toespraak, die hij begon met René Coty de lof toe te zwaaien van „een groot burger, die vandaag met een volmaakte waardigheid het mandaat verlaat, dat hjj op een waarlijk voor beeldige wijze heeft vervuld", om ver volgens in de van hem wel bekende, krachtige en hooggrijpende trant poli- tièk-programmatisch het een en ander los te laten, dat niet bepaald te ru briceren viel als „gebruikelijke gelegen heidsverklaring". Verderop in dit ver slag komen wij hierop terug. Na de toespraken was er een zeer (Van onze T.V.-redacteur) Ook televisiekijkend Nederland heeft gisteren een ongetwijfeld historisch moment in de geschiedenis van Frank rijk kunnen meebeleven: de ambtsaan vaarding van generaal Charles de Gaul le als eerste president van de vijfde Franse republiek. De camera's van de televisie registreerden de plecntigheid in de Salie des Fêtes van het Elysée, toen daar behalve René Coty, de aftredende president, en zijn opvolger alle groten van het Franse volk aanwezig waren. Eer plechtigheid die een inderdaad zeer so'er karakter droeg, soberder bij voorbeeld dan onze jaarlijkse opening van de Staten-Generaal. Maar men zag en hoorde dan toch maar velk een voor treffelijk rhetoricus Coty in feite is en hoe hij in bloemrijke bewoordingen en met mooie theatrale gebaren De Gauile en over diens hoofd heen het volk toe sprak. Men had een uitstekend uitzicht op het schijnbaar onaandoenlijke uiter lijk van de nieuwe president, maar men ervoer ook hoe hij aan het slot van zijn redevoering losbarstte in een geestdrif tig „Vive la France", en „Vive la Re- publique".' Men zag verder hoe generaal Ca- troux De Gaulle de keten, passende bij de onderscheiding van het Légion d'Honneur omhing en hot deze het versiersel alweer spoedig afdeed.... En men kon tenslotte zien hoe de nieuwe president de gelukwensen in on- vangst nam van mannen als Pflimlin, Mollet en Mairaux en hoe De Gauile en Coty samen daarna op het binnenplein van het Elysée een groet aan het vaa.noo. orachten, ie: w j, ce Garae Ré- publicaine een gloeiende Marseillaise speelde. Met uitzendingen als deze, die boeien door haar beslissende actualiteit, bewijst de T.V., dunkt ons. pas goed haar bestaanreden. hartelijk elkaar de hand drukken van president en ex-president, die vervol-, gens ieder afzonderlijk de ronde deden langs de genodigden en daarna geza menlijk vanaf het bordes in de Cour d'Honneur het saluut brachten aan de vlag, terwijl een militaire kapel de Mar seillaise speelde. Eenentwintig kanonschoten hadden in middels het volk van Parijs kond ge daan van het historische feit, dat voortaan generaal De Gaulle zich be vindt aan het hoofd van de staat. En in de namiddag had voor de openbaarheid de aanvullende en bekronende plechtig heid plaats. Voorafgegaan door een bijzonder tal rijk escadron van de Garde Républi- caine, te paard en in groot tenue, reden president De Gaulle en ex-president Coty, naast elkaar staand in een open auto, de Champs Elysées op naar het graf van de Onbekende Soldaat. De president was nu, zichzelf niet ver loochenend, gestoken in het uniform van brigadegeneraal. Regimenten van alle wapens vormden de erewacht; op de trottoirs dromden in dichte hagen be langstellende burgers. Er was applaus, bravo-geroep en het „Leve De Gaulle en leve Coty" (of omgekeerd) was niet van de lucht, maar als overweldigend deed zich het enthousiasme aan oor en oog niet voor; een massaal delirium was het allerminst, het was aisof er aan stem ming zoiets in de lucht hing van: „Nu maar afwachten hoe de geschiedenis zal worden". Na het „aanwakkeren van de vlam" onder de Are de Triomphe gingen, na een laatste handdruk, president De Gauile en Coty ieder gescheiden huns weegs. President De Gauile keerde met de staatsie, waarmede hp gekomen was, terug naar het Elysée, monsieur Coty zette in zijn eigen privé-auto onmiddel lijk koers naar Le Havre en de rust van het hervonden particuliere leven. In de politieke en aanverwante mi lieus wordt inmiddels de aandacht reeds aanzienlijk in beslag genomen door en kele zeer markante passages uit de toespraak, die president De Gauile na zijn ambtsaanvaarding op het Elysée had uitgesproken en die hij als motto had meegegeven: „Lotsbestemming van Frankrijk, lotsbestemming van de Communauté!" Van Frankrijk had hij gezegd, dat dit in de laatste halve eeuw de ernstigste verwondingen en ver- scheurdheden van zijn geschiedenis had opgelopen, „maar daar werd het plotseling -een gelegenheid geboden om zijn twijfels, zijn verdeeldheden, z(jn vernederingen achter zich te laten. Het beste is nu, dank zij God, binnen het bereik der Fransen, mits zij trouw blijven aan de eenheid en de inspan ning". Na vervolgens de „Communauté" te hebben geprezen als de magnifieke in stelling, waarin krachtens een in alle onafhankelijkheid aangegane verbinte nis de metropool verenigd is met de republieken, geboren in de Afrikaanse gewesten, waar onder de driekleur de gelijkheid, vrijheid en broederschap heb ben gebloeid, verklaarde De Gauile: „In het aldus gevormde ensemble is een uitgelezen plaats weggelegd voor het Algerije van morgen, gepacificeerd, hervormd, zelf zijn eigen persoonlijk heid ontwikkelend en nauw geasso cieerd met Frankrijk". ral deze passage, die voor Ai- gerije's politieke toekomst nogmaals uitdrukkelijk stelt: eigen persoonlijk heid en, zij het nauwe, associatie met Frankrijk een impliciete weliswaar, maar duidelijke verwerping dus van integratie als oplossing heeft in een aantal gemoederen beroering te weeg gebracht, naar verluidt met na me in de Unie voor de Nieuwe Repu bliek. Deze passage moet men overigens in verband brengen met de daarop vol gende: „Het nationaal belang in de natie, het gemeenschappelijk belang in de Communauté, ziedaar wat ik nu zo wel als gisteren de plicht heb te re presenteren en in alle gevallen tot gel ding te doen komen, zelfs op te leggen zo het algemeen welzijn dit eist. Dat zijn mijn verplichtingen, ik zal niet in gebreke blijven ze na te komen." Dit is een formulering, die het in de ogen van velen ten overvloede nog eens duidelijk zal maken, dat De Gauile zijn machtsuitoefening ziet als wezenlijk berustend op zijn zeer eigen persoon lijkheid en dat het er daarbij weinig toe doet, of hij minister-president is met bij zondere volmacht (gisteren) dan wel president van de republiek met daaraan inhaerente nieuwe verreikende consti tutionele bevoegdheden (vandaag). Bü Sandhammarn aan de Zweedse zuidoostkust is gistermorgen in een vliegende storm de 499 ton metende Duitse kustvaarder Hohe Eichen vergaan aldus bericht het L..N.P. Zeven van de acht opvarenden zijn gered door de Duit se kustvaarder Hans Bülow, de achtste wordt vermist. De kapitein van de Hohe Eichen heeft gistermorgen geseid, dat zijn schip zwa re slagzij maakte en dat de bemanning het schip moest verlaten. De Hans Bülow, die spoedig na dit noodsein ter plaatse was meldde aanvankelijk dat er niets van de Hohe Eichen te ontdekken was. Wel was iets waargenomen dat op een omgesla gen schip leek. Korte tijd later seinde de Hans Bülow echter, dat zeven van de acht opvarenden van de Hohe Eichen waren opgepikt. Naar het A.N.P. van officiële zijde in Den Haag verneemt heeft ook Neder land de nieuwe regering van Cuba er kend. Advertentie „Ik vind, dat ik nog best in staat ben om auto te rqde.n. Voor alle zekerheid zal ik het aan de politie vragen." Een 47-jarige Hagenaar, die gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht stond we gens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank,-Had voordat' hij ging rijden, dé mening van de poli tie daarover gevraagd. En de politie meende aanvankelijk, dat'het wel ging. Een agent in de Haarlemmermeer dacht er anders over. Hij zag de Ha genaar in het holst van de nacht op de linker rijbaan rijden van de rijksweg Amsterdam-Den Haag en gaf hem een stopteken. De Hagenaar zag dat niet en de agent zette een achtervolging in. Hij moest zelfs een paar waarschuwings schoten lossen, voordat de automobilist Er heeft zich donderdag een nieuw in cident voorgedaan tussen de persfoto grafen en majoor Bischoff van Heems- kerek. De fotografen waren opnieuw erg vasthoudend, tot de koninklijke adjudant tenslotte dreigde naar Holland terug te keren, met de prinses, als de fotografen bleven proberen aldoor maar weer foto's te maken. Tijdens de wedstrijden mogen ze fotograferen zoveel als ze willen, ver klaarde hij, maar men moest de prinses nu eindelijk eens met rust laten- Dr. Jean Pietri wist het incident tenslotte te sluiten, en de fotografen vertrokken, waarschijnlijk zinnend op nieuwe mid- v i j.' *?r' P'etri 's burgemeester van val d'Isère. Het wel en wee van zijn koninklijke gast gaat hem zeer veel aan het hart. Nog steeds valt de sneeuw in dichte vlokken boven het Franse wintersport plaatsje Val d'Isère, zodat tot grote te leurstelling van de deelnemers, vandaag moest worden bekend gemaakt dat de wedstrijden voor het Nederlands ski kampioenschap, waaraan ook door prin ses Irene wordt deelgenomen, wederom een dag zijn uitgesteld. De sneeuwstorm heeft de goede sfeer ir de kleine Nederlandse kolonie niet bedorven. Er is in de ochtenduren nog duchtig getraind. De enigen die wanho pig zijn door deze situatie, zijn de foto journalisten. Nu de verbindingswegen van het plaatsje met de grote steden in de omgeving vrijwel verbroken zijn. kunnen zij hun exclusieve foto's niet meer naar hun opdrachtgevers verzen den. De Stille Omga.,.g in Amsterdam zal dit jaar gehouden worden in de nachten var 1, 8 e- 15 maa-' a.s. De intentie daarvoor zal zondag 18 januari bekend gemaakt w 'den i p de vergadering van het Gezelschap van dea Stillen Omgang, die in Krasnapolsky wordt gehouden. Aan de Rijkskweekschool in Haarlem zal evenals in enkele andere steden een Jan Ligthart-herdenking plaats vinden. Gesproken zal worden door drie oud leerlingen van de Haarlemse Kweek school, die allen Jan Ligthart goed ge kend hebben als collega en vriend, de heren Cor Bruyn uit Hilversum, D. L. Daalder uit Bergen (N.H-) en Johan Toot uit Haarlem. De bijeenkomst vindt plaats in de Rijkskweekschool te Haarlem op zaterdag 10 januari. In z(jn vergadering van 23 september 1958 keurde de gemeenteraad van Vel- sen een voorlopig plan tot onteigening van ongeveer 7.400 m2 grond ten zuiden van de Valckenhoeflaan te Santpoort. In gevolge de geldende uitbreidingsplannen is deze grond bestemd voor de aanleg van het ten oosten van de spoorlijn gele gen gedeelte van de rondweg om Sant poort, dat aansluiting zal geven op de Santpoortse Dreef. Overeenkomstig de wettelijke voorschriften hebben B. en W. het plan tot onteigening van 3 oktober 1958 at gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage gelegd. Van de gebo den gelegenheid om schriftelijk bezwa ren tegen dit plan in te dienen is geen gebruik gemaakt. Uit een schrijven van de rijksconsu lent voor grond- en pachtzaken voor Noord-Holland blijkt, dat deze geen overwegende landbouwkundige be zwaren tegen de voorgenomen onteige ning heeft. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. van Velsen de gemeenteraad voor te besluiten tot onteigening van de ze grond in het belang van de volkshuis vesting. De expositie van werken der leden van het genootschap Kunst zij ons Doel, welke gehouden wordt in het Museum Het Huis van Looy te Haarlem, en waarvan de sluitingsdatum was vast gesteld op zondag 11 januari, zal in verband met de grote belangstelling verlengd worden tot en met zondag 18 januari. Zij is dagelijks te bezich tigen van tien tot vijf uur, 's zondags van twee tot vijf uur. Advertentie De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 stil hield. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, laakte in zyn requisitoir het gedrag van de verdachte tegen wie hq zes weken hech tenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eist?. De Hagènaar had bp 8 september van het vorige jaar in Amsterdam gebor reld eft Was, toen hij *s nachts werd aan gehouden met zijn chef op de terugweg naar Den Haag. Beiden zouden in een druk gesprek gewikkeld zijn. Daaraan en niet aan de sterke drank zou' het te wijten zijn, dat hij het stopteken en de agent niet zag. De rijksweg was ter plaatse omgelegd over een andere weg, die ook twee banen had. De rech ter rijbaan, waar de verdachte dus be hoorde te rijden, zag hij aan voor een ventweg.- Opmerkelijk in deze zaak was de sterk ontlastende getuigeverklaring van twee Amsterdamse agenten. De politie was namelijk later argwaan gaan koesteren jegens de automobilist, die was komen vragen of hij nog wel kon rijden. Met een radiowagen hadden de agenten hem achtervolgd. Aan de manier van rijden van de verdachte merkten ze echter niets bijzonders. Hij was huns inziens zeker niet onder de invloed van sterke drank en dat constateerden ze een half uur vóór de schietpartij en de aanhou ding van de Hagenaar door hun collega in de Haarlemmermeer. De verbalisant verklaarde, dat de verdachte wartaal gesproken zou hebben. Het alcoholper centage in diens bloed (1,85 permille) was zeer hoog, maar de verdachte per sisteerde bij zijn verklaring, dat hij zich volkomen in staat achtte toen een auto te besturen. De korpschef van de politie in Hoofddorp verklaarde als getuige, dat de Hagenaar later op het bureau enigs zins geagiteerd was, maar hjj weet dat aan de schoten, die op hem gelost wa ren. HU had ook wel wat op, maar was, aldus de korpschef, stellig niet in kenne lijke staat van dronkenschap. De ver balisant en het hoge alcoholpercentage waren dus, naar dé verdediger mr. J. M. Gasille opmerkte, de enige getuigen van de officier. Mr. Gasille wees er op, dat het uiterst zelden voorkomt, dat een verdediger drie politiemannen aan zijn zjjde heeft. Hij meende, dat de waarne ming van de verbalisant ten zeerste ge chargeerd moest zijn door diens door gestane emoties. Dat de verdachte on bekwaam was een auto te besturen was zjjns inziens allerminst bewezen, zodat hij tot vrijspraak concludeerde. De rechtbank zal 22 januari uitspraak doen. Eind deze week zullen de sleepboten Simson en Hector van de n.v. Bureau Wijsmuller een kleine, meer spectacu laire sleepreis gaan ondernemen. De sleepbten zullen in Boulogne het halve Griekse vrachtschip „Prodromos", dat 7.194 ton meet, op sleeptouw nemen naar Antwerpen. De „Prodromos" ver loor de gehele achtersteven bü een aan varing met het Griekse vrachtschip „King Minos" in het Engelse Kanaal op 3 december van het vorig jaar. Een Franse sleepboot zette het schip aan de grond bq Dungeness, maar bracht het later in Boulogne binnen. Verwacht wordt, dat de Simson en de Hector het halve schip dit weekeinde door het Engelse Kanaal en via de Westerschelde naar Antwerpen zullen slepen. Daar zal de „Prodromos" van een nieuw achterschip worden voor zien. Ondertussen zijn de zeesleepboten van Wijsmuller thans aan zeer lange sleep reizen bezig; vier schepen maken elk een reis van ruim 10.000 mijl. De „Zee land" is onderweg met een drijvend oliebooreiland van New Orleans naar Khoramshar aan de Perzische Golf. Na een reis, wahrop veel stormweer op de Atlantische Oceaan werd onder vonden, kwam het schip eind decem ber in Gibraltar aan. Eerstdaags wordt de reis voortgezet. De „Cycloop" en de „Titan" bevin den zich, elk met 2 bakken voor de oliewinning in de Perzische Golf rp sleeptouw, op de Atlantische Oceaan, onderweg van de Verenigde Staten naar de Perzische Golf. Beide reizen zjjn 10.000. mijl lang. De „Friesland" maakt een reis met een kraanbak van Kawasaki in Japan over de Stille Oce aan naar Maracaïbo in Venezuela. Ook deze reis is bijna 10.000 mijl lang. De „Noord-Holland" tenslotte is onderweg met een olieboorponton van Schiedam naar Maracaïbo, een reis van ruim 4500 mijl. V.K.D. 2 heeft zijn laatste wedstrijd in het kader van de bondscompetitie met een grote overwinning afgesloten; het werd 15—5 tegen H.D.C. 3. Weliswaar ontbraken bij H.D.C. drie man, terwijl buitendien enkele invallers de stootkracht verzwakten. VK.D. speelde echter met zoveel overtui ging, dat de winst ongetwijfeld verdiend was. Vooral Van Rooden stormde in re cordtijd en in rechte lijn over de eind streep. De uitslagen luiden: D. RumpG. Eising (n.o.) 2—0, J. Lucas—J. Smit 2—0, P. Beelen—C. Lenaarts 0—2, J. Vj Rooden— J. Otter 20, G. HesselmanJ. v. Houwe- ningen 2—0, A. v. d. Vorst—J. de Groot (n.o.) 2—0. V. Andringa—H. Lodewijks 1—1, A StrikkersW. Zwetbroek 11, A. An dringa—C. Box (n.o.) 2—0, A. Meyer—A. Schulte 1—1. Eindstand 15—5. Voor de onderlinge competitie wyrden gespeeld: H. SassenTh. v. Wort 02. G. Faay—R. Kok afgebr., F. Visser—Th. Kok 2—0. De persoonlijke resultaten in de bonds competitie, ovèr 7 partijen, zijn voor het eerste tiental: Hollenberg 11 pnt., H. Rump en Sassen ieder 10: Visser 9; Mul en Mas- teling ieder 8; Th. Kok en v. Wort ieder 6; R. Kok 5; Faay 4. Voor het tweede tiental, over 10 partijen, zijn de cijfers: Lucas, v. Rooden en Hesselman ieder 13 pnt.; D. Rump 12: V. d. Vorst 8; Strikkers 7; Bee len en V. Andringa-4: Meyer 4. Bq de r.-k. s.v. „Onze Gezellen" te Haarlem is besloten tot heroprichting van een Honkbalafdeling. Als datum wordt aangehouden 9 september 1958. de dag waarop de eerste plannen tot heroprichting werden gelanceerd. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door A. Juffermans ais voorzitter, W. Kloos ter als secretaris, B. J. M. Roosloot, als penningmeester en Th. van der Putten en F. Klooster als leden. Dinsdag 13 januari wordt ten bate van de honkbalafdeling van Onze Ge zellen een klaverjasavond gehouden in de zaal van de speeltuin Vondelkwar tier naast het terrein van O.G. aan de Vergierdeweg. De aanvang is om acht uur. Advertentie in alle moderne modetinten, voor dames, heren en kinderen. SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 - Haarlem Telefoon 15-1-16 100% service. Kapitein A. van der Lugt uit IJmui den genoot donderdag de eer de nieu we sleepboot „Nestor van de N.V. Bu reau Wqsmuller te IJmuiden, de Jaat- ste van een vierling, uit te halen. Om half twaalf vertrok het nieuwe schip van de Parkkade naar Hoek van Hol land. Aan boord bevonden zich o.a. de directeur de heer A. Wqsmuller, wal kapitein Maarten de Koe, de directie van de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht, waar de Nes tor gebouwd is, de heren ir. Joh. Stans en W. Stans, en voorts vele genodig den, waaronder natuurlijk ook de scheepvaart-inspectie. Met afwisselend wat zonneschijn en dan weer regen, en hagelbuien, trok de Nestor zich een schuimend spoor naar de Hoek, waar langs de op station lig gende „Schelde" van L. Smit en Co. werd gevaren. Over en weer werd har telijk gegroet en toen ging het weer terug in de richting van Rotterdam. Ankerproef, voor en achteruit stomen, manoeuvreren, de nieuwe nestor ge hoorzaamde prachtig. Bij Rotterdam gekomen droeg de heer ir. Joh. Stans het schip over aan de heer 'A. Wijsmul ler, waarna de commissaris van de maatschappij, de heer C. van der Zee, dit feit wereldkundig maakte door de rood-wit-blauwe vlag met de letters BW te hijsen. De heer ir. Stans wenste de N.V. Bureau Wijsmuller veel suc ces met deze nieuwe aanwinst van de vloot en voegde daaraan de wens toe nog meer opdrachten te mogen ont vangen. De heer A. Wijsmuller van zqn kant, noemde het een mooi schip en hoopte, dat dit niet het laatste zal zjjn, dat aan de Wtjsmullervloot wordt toegevoegd. De nieuwe Nestor vertrok nog de zelfde avond uit Rotterdam om naar IJmuiden te varen. Het schip kreeg daarbij meteen de kans te bewijzen wat het in een ruwe zee waard is. Een stevige noordwesten bries met windkracht 6 tot 7 maakte het verblijf buitengaats niet tot een- pretje. Van daag al kan het schip in de haven dienst werkzaam zijn. De nieuwe Nestor is een zusterschip van de in 1958 in de vaart gebrachte sleepboten Simson, Hector en Stentor. De stoomsleepboot Nestor, die reeds 40 jaar dienst doet voor de N.V. Bureau Wijsmuller, zal nog niet uit het havenbeeld van IJmui den verdwijnen. Het uit 1919 daterende schip blijft voorlopig nog in actie in de havendienst. De sleepboot wordt herdoopt in „Nestor II". De vier sleepboten Simson, Hector, Stentor en Nestor werden gebouwd bij de scheepswerven van Bennekum te Sliedrecht en Jonker en Stans te Hen drik Ido Ambacht. Het viertal is van het type Titan, ook een Wijsmuller- sleper, maar werd 5 procent kleine! gemaakt om de schepen nog meer ge schikt te maken voor het werk in de havens en sluizen te IJmuiden. Uiter aard zijn de schepen ook geschikt voor het bergingswerk en voor sleepreizen- Zij vallen onder de klasse Atlantische vaart en werden gebouwd onder toe zicht van Bureau Veritas. De voornaamste afmetingen van de Nestor zijn: lengte 30 meter, breedte 7,80 meter en holte 4 meter. Het schip wordt voortgestuwd door twee Bolnes motoren van elk 600 PK, die gekoppeld zijn op één schroefas door middel van een omkeer-vertragingskast. Er is ac commodatie voor 4 scheepsofficieren, 2 bergingsofficieren en 8 matrozen. Tot de uitrusting behoren o.a. een hydrau lische kaapstand en ankerlier, rubber dinghies en brandblus- en bergings- pomp, radio, mobilofoon, radar en richtingzoeker. De zeesleepvloot van de N.V. Bureau Wqsmuller te IJmuiden bestaat thans uit tien schepen met een totaal aantal paardekrachten van 14.440. In beg'U 1953 telde de vloot nog slechts 4 sche pen, waarbij de motorsleepboot „Noord- Holland" met 2.600 PK en de drie stoomsleepboten „Hector", „Stentor en „Nestor" met elk 600 PK, zodat Bureau Wijsmuller toen kon bogen oP 4.400 PK. De twee oude stoomsleep boten Hector en Stentor werden 1957 naar Italië verkocht. Uitsluitend voor de havendienst is i" bedrijf de sleepboot „Junior", die 40® PK sterk is. In aanbouw is nog d® sleepboot „Assistent", die door 600 PN zal worden voortgestuwd. Dit schip komt in de loop van februari in de vaart. Tot de zeesleepvloot van Wijsmuller behoren thans (tussen haakjes het bouwjaar) de sleepboten Zeeland, 2600 PK (1942), Noord-Holland. 2600 PK (1945). Cycloop, 1440 PK (1953), Titan, 1200 PK (1953), Friesland, 1200 PK (1957), Simson, 1200 PK (1958), Hec tor, 1200 PK (1958), Stentor, 1200 PK (1958) Nestor, 1200 PK (1959) en Nes tor II, 600 PK (1919). In samenwerking met de Haarlems» politie heeft de Beverwqkse politie d« 25-jarige L. v.d. L. en de 24-jarige W- L. aangehouden in verband met gepleeg de diefstallen uit de constructiefabrie* V. aan de Havenstraat. Zq hebben een volledige betekenis afgelegd. B Horizontaal: 1. plaats op de Veluwe. 5. drinkgerei, 9. oosterse titel, 10. boven, 12. plezier, 14. Zangnoot, 15. rang i. h. leger, 16. geogr. aanduiding (afk.), 18. genees heer, 20. rij, 21. het zijn, 23. Chinese maat, 24. titel (afk.), 26. verkoping, 30. soort boom, 33. Duits lidwoord, 34. weer schijn, 36. vreemde munt, 37. klein mens, 38. liefkozing, 39. woede, 40. verdriet, 41. bevestigingsmiddel, 43. jongensnaam, 45. reeds (deftig), 47. verschaffen, 49. de dato (afk.), 51- circa (afk.., 52. meisjesnaam, 55. nobele, 58. tegen, 60. voorzetsel, 61. geslacht, 62. deel v. d. bijbel (afk.), 63. gevel, 65. vorm van deren, 66. knaagdier, 68. heilige schrift der Moh. 69. manhaf tige vrouw. Verticaal: 1. natuurkundeterm (afk.), 2. soort hond, 3. oorsieraad, 4. moesplant, 5. boom, 6. beroemd geleerde, 7. Frans pers. voornaamw. 8. ambtshalve (Lat. afkj, 9. bloeiwijze, 11. huisdier, 13. niet vast, 14. levensstadium v. insect, 17. lollige, 19. het werk i. d. tuin. 22- op de achterste benen gaan staan. 23. Chinese maat, 25. het Romeinse Rijk (afk.), 27. vrucht, 28- deel v. d. romp, 29. weerschijn, 30. vorn1 van knielen, 31. heldere, 32. meisjesnaato, 35. vaartuig, 40. soort stof, 41. bijvoeg sels, 42. opbrengst, 44. dierengezicht, 46- jongensn'aam, 48. van af (afk.), 50. broz®' 53. snel, 54. opgeld, 56. Europeaan, 57- vaartuig, 58. tijdperk, 59. voorzetsel, 64- klein persoon, 67. uitroep. Horizontaal: 1- dinosaurus; 2. anode, lotus; 3. advocaat, - pa; 4. doel, - pastel! 5. 1.1., - min, - era; 6. Hellas, - huid; oneer, - logee; 8. O.T., - viool; 9. land kaart; 10. Seine, - kei; 11. test, - stronk- Vertikaal: 1. daad, - hoogst; 2. indo lent, - ee; 3. novelle, - lis; 4. odol, Levant; 5. sec, - marine; 6. apis, - O.D' 7. ulaan. - loket; 8. rots, - hola; 9. ut, teug, - ako; 10. superieuren; 11. salade, tik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2