intocht van Havana in Zegevierende Fidel Castro BELGISCH CONGO IN ONRUST EISENHOWER VRAAGT DE AMERIKANEN NIET TEGEN MIKOJAN TE BETOGEN Medische hulp aan Afrika en Azië wordt verder uitgebreid Er is een virgikaan geboren! \WM p. Diefstal van bromfietsen vertoont een onrustbarend stijgende lijn De prijs van het brood Malle mensen dwaze dingen N' Cubaanse regering zal processen a la Neurenberg organiseren „Wij deden in Boedapest wat Amerika deed in Libanon Ijs tussen Londen en Caïro nu gebroken 16 leden van één familie bij brand omgekomen Overstromingen op Midden-Java Slippende autobus rijdt jongen aan STOET VAN TIEN KILOMETER LENGTE Fangio ere-gast van Cubaanse rebellen Tsjechische boodschap aan Paus Joannes In Amerika Liefst 70.000 mensen geëvacueerd Bericht over Sovjet- ruimteplannen een verzinsel genoemd 18 januaricollecte van de Memisa Dit jaar veel aandacht voor de kraamzorg mm/ In één jaar 5000 stuks Deskundigen overwegen het gebruik van een onverwoestbaar identiteitsbewijs Nederlandse zeeman op zee omgekomen Ir. Staf doet beroep op de handel Tankauto met 12.000 liter benzine heeft aanrijding Ongeluk goed af gelopen VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA 3 Een 104-jarige te Rotterdam Vurige wens: 105 te worden Slachtoffer in ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden Te Peking Chinees personeel weer aan het werk SIEMENS Deklading van kustvaarder ging schuiven D.c woeste jrpeiie Economische zaken: hij kan omlaag; bakkers zijn er niet van overtuigd Steeds verse melk Zegevierend is gisteren de 32-jarige Cubaanse opstandelingenleider Fidel Castro Ruiz de hoofdstad van Havana binnengetrokken. Hij reed in een jeep aan het hoofd van een militaire colonne ter lengte van 10 kilometer. Zoveel foto's van zijn bebaarde gezicht zijn de laatste dagen verspreid, dat alle Cubanen hem langzamerhand kunnen herkennen. Zijn verschijning in Havana ging gepaard met een uitzinnig vreugdebetoon van de bevolking. De kanonnen op het fort vuurden 21 saluutschoten af, de schepen in de haven vlagden, vliegtuigen scheerden over de daken, ook de oorlogsschepen vuurden saluutschoten af, de kerkklokken beierden, automobilisten mis handelden hun claxons, er werd gejuicht en er werd bij stralende zonne schijn vuurwerk afgestoken. U.P.I. meldt, dat de Cubaanse hoofdstad nim mer zo'n chaotische aanblik heeft vertoond. De voorlopige regering van dr. Manuel Urrutia is zo wijs geweest de verkoop van alcoholische dranken ln Havana en de omliggende steden de gehele dag te verbieden. Het laatste van zijn tocht naar het presidentiële paleis legde Castro, om stuwd door een menigte aanhangers, te voet af. Op het bordes werd hij op emotionele wijze verwelkomd door de voorlopige president, dr. Urrutia. Even later verscheen hij op het balkon, waar de verdreven dictator, Fulgencio Ba tista, zo menigmaal het woord heeft gevoerd. In de ene hand had Castro zijn onafscheidelijke tommy gun, in de andere een paar flesjes spuitwater. U.P.I. geeft een treffend beeld van de scène, die daarna plaats greep. Toen Castro nl. de menigte had toege wuifd en de ovaties in ontvangst had genomen, begaf hij zich naar de zaal, waar het staatshoofd gemeenlijk de di plomaten ontvangt en begon daar ,,zijn baard uit te kammen met de gemoeds rust van iemand, die weet, dat ~ijn Werk voltooid is". De voorlopige Cubaanse regering is niet van plan' deze blijde chaos lang te laten voortduren. In de eer ste plaats is er haar alles aan ge legen om de suikeroogst, zo onge veer het belangrijkste gebeuren in de Cubaanse economie, naar behoren te laten plaats hebben. En ook wil zij een eind maken aan de gevallen, waarin opstandelingen zonder vorm van proces aanhangers van Batista terechtstellen. Dr. Urrutia heeft verklaard, dat er zo spoedig mo gelijk grote processen zullen plaats heb ben en volgens U.P.I. zei hij, dat daar bij gewerkt zal worden naar het voor beeld van de processen tegen oorlogs misdadigers te Neurenberg. Over de buitenlandse politiek van Cu ba valt nog te vermelden, dat Castro op weg naar Havana in Matanzas heeft gezegd, dat hij de diplomatieke be trekkingen met de dictatoriaal gere geerde landen in Latijns Amerika wil Verbreken. t.??® °hd-wereldkampioen der coureurs, we r,,v?anuel Faugio. is door het nieu- nnrii j nse blad ,,De revolutie" uitge- ®d om op Cuba de overwinning van de revolutie („waaraan hij heeft meegewerkt") te komen vieren. F angio s aandeel in de revolutie is overigens met bijzonder groot geweest. Op 23 februari 1958, de dag voor de wedstrijd om de Grote prijs van Cuba, werd hij door aanhangers van Fidel Castro, die de betekenis van de race poogden te verminderen en daarmee het aanzien van Batista's regering wil den schaden, ontvoerd. De Argentijn Werd pasvrijgelaten toen de wedstrijd hl begonnen was. Volgens een bericht van radio-Praag hebben de bisschoppen van Tsjechoslo- wakije een'boodschap aan de Paus ge richt, waarin zij hem danken vopr zijn oproep tot vrede in zijn Kerstbood schap. Volgens ditzelfde bericht zou den de Tsjechische bisschoppen de Paus hebben gevraagd zich persoonlijk er voor in te zetten dat de moderne middelen tot massavernietiging nooit gebruikt zullen worden. Daarnaast zou den zij vooral de Bondsrepubliek van West-Duitslarrd en Italië ervan beschul digen een oorlog voor te bereiden. Ra dio Praag meldt niet welke bisschop pen deze boodschap aan de Paus zou den hebben gericht. Het is overigens bekend dat in Tsjechoslowakije slechts 2 bisschoppen nog enige mate van per soonlijke vrijheid hebben en dat alle andere of verhinderd worden hun ambt uit te oefenen of ergens in ar rest vertoeven. Japan Dr. Julius Raab, de Oos tenrijkse kanselier, is voor een bezoek van een week in Tokio aangekomen. Hij zal het industriële en culturele leven van Japan bestuderen. Hoog op de schouders van de volgelin gen'van zijn vader maakte ook Fidel Castro junior zijn intocht in Havana. (Vervolg van pagina 1) „De door de minister gegeven ver ste van de feiten", aldus tekent het Brusselse katholieke blad „De Stan daard" vandaag aan, „stemt op alle punten overeen met die van de lokale autoriteiten. Sommige van de stukken, me in de Kamer werden voorgelezen, tvaren in een half militaire stijl ge steld," aldus dit blad, „en men kan een gevoel van onbehagen niet onderdruk ken wanneer men hoort over samen scholingen, die slechts met geweerscho ten konden worden uiteengedreven en Over zuiveringsoperaties, die onwille keurig aan Algerije doen denken. De overheid beschouwt het vanzelfspre kend als haar taak de veiligheid van öe blanke minderheid te beschermen. Maar dit is geen politiek op lange ter mijn. In elk geval kan het parlement Z'ch bij dergelijke brutale oplossingen liet neerleggen", Intussen is uit Leopoldstad bericht, dat driehonderd arrestaties zijn ver richt. Tot de aangehoudenen behoren ®lf leiders van het centraal comité van de Abako, alsmede de leider van deze beweging, burgemeester Kasavubu, van wie eerst werd gemeld dat hij voortvluchtig was, maar die te zijnen huize werd gearresteerd. De inheemse collega's van Kasavubu hebben in een tot de gouverneur-generaal gericht me morandum om zijn onmiddellijke vrij- 'ating verzocht. De burgemeesters waarschuwen, dat de bevolking nog uiterst gespannen is uitziet naar de ontknoping van de Kasavubu. „De huidige kalmte is maar schijn. Wij lopen gevaar spoedig het ergste te beleven als men psycho logische vergissingen blijft begaan." De burgemeesters verklaren zich voorstanders van het streven der Con golese bevolking naar onafhankelijk heid en Van sociale rechtvaardigheid zonder onderscheid van ras. 1 De burgemeesters verklaarden aan journalisten, dat zij besloten hebben edere samenwerking met de overheid m staken, en zelfs af te treden als hun 'sen niet spoedig worden ingewilligd. De „Ghana Times" te Accra heeft ®en waarschuwing gericht tot België T1 Portugal om een begin te maken met zich aan te passen aan de nieuwe "'matte in Afrika. m een uitvoerig artikel over de onge regeldheden in Belgisch Congo schrijft h?t blad o.a., dat het „krankzinnig zou rial- Belgische en Portugese impe- onti n verwachten dat de inheemsen ri]her Belgische en Portugese voogdij 2i hun lot aanvaarden, terwijl zij Fran I11111 broeders onder Britse en zich imperialistische overheersing makerV,n verachtelijke slavernij los- den6ïnoemt de levensomstandighe id^1 de Congolezen schrikwekkend. Versta,'a" Belgische autoriteiten doen zÜn' moeten zij een beroep met h de ie'ders van het volk om c°hstit,?K samen te werken teneinde hengen Lvele wUz'ginsen tot stand te v^keliikhoia uet verkri)gen van onaf- blad bespoedigen", zo besluit President Eisenhower heeft er gisteren hij de Amerikanen op aangedrongen geen demonstraties meer te houden tegen de Russische vice-premier Mikojan, die thans een reis door de Verenigde Staten maakt. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, las een verklaring van de president voor, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de Amerikanen Mikojan behandelen met de beleefdheid en goede manieren die zij „volgens traditie tegenover bezoekers uit het buitenland aan de dag leggen Er is verscheidene malen tegen het bezoek van Mikojan gedemonstreerd, vooral door vluchtelingen afkomstig uit Oost-Europa. Hagerty zei nog, dat de protesten tegen Mikojans komst „niet het wer kelijke Amerika" vertegenwoordigen. „De president wil, dat de heer Miko jan het echte Amerika ziet, zodat hij bij zijn thuiskomst een getrouw beeld van onze goede manieren, onze kracht en ons vertrouwen in de zaak van vre de en vrijheid kan geven", aldus de perschef. Mikojan heeft gisteren op het hoofdkantoor van de Fordfabriek te Detroit de Britse oud-premier Churchill ervan beschuldigd dertien jaar geleden de koude oorlog te zijn begonnen. Ijij zei dit tot een aantal Amerikaanse fabrikanten. Churchill, aldus Mikojan, begon de koude oorlog in februari 1946 te Fulton in de Amerikaanse staat Missouri. De toen malige Amerikaanse president, Tru man, stond achter hem, aldus de Rus. Op de vraag hoe lang het zal du ren voordat het in het Russische eco nomische stelsel mogelijk zal zijn een auto te maken voor elke arbeider, zo als in de Verenigde Staten het geval is, zei Mikojan: „heel lang". Een directeur van de Fordfabriek vroeg hem, waarom de Russen denken, dat de Verenigde Staten oorlog wensen ondanks de bewijzen, dat de Verenigde Staten vrede nastreven. Mikojan antwoordde, dat de Rus sen denken, dat de Amerikanen on gelijk hebben en de Amerikanen den ken, dat de Russen ongelijk hebben. Sa- Ioroo zou waarschijnlijk beide partijen de helft van de schuld geven, zo voegde de Rus eraan toe. Ook werd de Russische minister ge vraagd hoe het mogelijk was, dat hij in 1956 in Boedapest was en daar gezegd zou hebben dat het voor de Hongaren het beste was, als de Russische troepen zich zouden terugtrekken, terwijl vijf dagen later de Russische troepen de stad binnentrokken om de Hongaarse opstand te onderdrukken. Mikojan antwoordde, dat de Russen de wettige regering te hulp waren ge komen en hij wees erop, dat de Ame rikanen in Libanon hetzelfde hadden gedaan. Mikojan schreef de Hongaar se opstand toe aan het stoken van Amerikaanse agenten. Verder begon men te Boedapest communisten op te hangen. Hij zei, dat de regering op dat - tijdstip zeer zwak was en dat mensen in de regering hij noemde Kadar de Russen hadden verzocht de orde te herstellen. Op weg naar een restaurant, waar hij met Amerikaanse auto-fabrikanten zou dineren, werd de Russische eerste vice- premier met sneeuwballen bekogeld en uitgejouwd. Hij werd niet geraakt. Drie Hongaren werden aangehouden. De voorzitter van het vakverbond AFL-CIO, George Meany, heeft zich in een rede tegen Mikojan gekeerd. Hij noemde hem verantwoordelijk voor de slachtpartij na de opstand in Hongarije. Meany heeft geweigerd aan te zitten aan een maaltijd, welke een aantal vak bondsleiders de Russische vice-premier aanbood. De oudste inwoonster van Rotterdam, mevrouw P. van Geenen-van Yperen, is gisteren 104 jaar geworden. De vuri ge wens van mevrouw van Geenen, die al enige jaren in het hervormd tehuis aan de Van der Sluysstraat verblijft, is, dat zjj tenminste even oud mag wor den als een van haar grootmoeders, die de leeftijd van 105 jaar bereikte. Burgemeester van Walsum en me vrouw van Walsum hebben de jarige, wier gezondheidstoestand iets te wensen overlaat, in de loop van de dag een bezoek gebracht. Zowel in Cairo als Londen wordt het thans waarschijnlijk geacht, dat op kor te termijn een Britse delegatie naar Ro me of Cairo wordt gezonden om de fi- nancieel-economische geschillen, die tus sen beide landen zijn ontstaan uit de Suez-crisis, bij te leggen. Dit is het gevolg van de bemiddeling, die in deze netelige situatie is verleend door de pre sident van de Wereldbank, Eugene Black. Reuter verneemt van het ministerie van economische zaken te Caïro, dat er „reeds een ontwerp voor een Brits- Egyptische overeenkomst is voorbe reid". Radio-Caïro voegt hieraan toe, dat het Britse ministerie van financiën in principe akkoord gaat met de deblokke ring van Egyptische sterling-tegoeden in Londen tot een bedrag van tien mil joen pond. Bij een brand te Boswell in de Ameri kaanse staat Oklahoma zijn zestien le den van een negerfamilie om het leven gekomen. De slachtoffers zijn mevrouw Aire Gardner, haar tien kinderen en vijf neven en nichten. De houten woning van de familie Gardner brandde geheel uit. De vader was afwezig. Dit melden Reuter en U.P.I. Overstromingen hebben volgens A.F.P. op Midden-Java grote schade aangericht. Als gevolg van de hevige regens zijn de rivieren buiten de oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebie den onder water kwamen te staan, en 70.000 mensen moesten worden geëva cueerd. 2.000 woningen werden door het water weggevaagd, terwijl tienduizen den andere beschadigd werden. Het zwaarst getroffen zijn de gebieden rondom Solo en Demak. De totale schade loopt reeds in de miljoenen rupiah. Tot dusver zijn ech ter geen persoonlijke slachtoffers ge meld. Het Zuidafrikaanse weekblad „Die Landstem" heeft gisteren enige sensa tie verwekt door te melden, dat de Sov jet-Unie van plan zou zijn in september bemande raketten naar Venus en Mars te sturen en dat zij vervolgens pogin gen zou ondernemen een landing op de maan uit te voeren. Het Zuidafrikaanse weekblad noemde als bron voor dit be richt de Russische ruimtevaartdeskun dige prof. Anatoli Blagonravov, die door een medewerker van het blad telefonisch zou zijn benaderd. Het bericht blijkt een verzinsel te zijn. „Die Landstem" sprak ook over een zekere Ivan Igorski, die uit duizend vrij willigers zou zijn uitgekozen om als eer ste Rus in de ruimte te worden gezon den. Westelijke deskundigen zeiden onmid dellijk weinig geloof te hechten aan deze berichten en zij betwijfelden, of prof. Blagonravov de aan hem toegeschre ven mededelingen werkelijk had ver strekt. Een woordvoerder van de Russische Academie van Wetenschappen deelde later mee, dat „Die Landstem" ge tracht heeft zijn lezers wat op de mouw te spelden. Het hele „telefonische inter view" noemde hij een verzinsel. Een 16-jarige jongen, A. van Ernst uit Apeldoorn is gistermiddag om kwart over vijf door ten autobus van de Veluwse Auto Dienst, die op het Sta tionsplein over 't gladde wegdek was ge slipt en vervolgens het trottoir opreed, tegen de muur van het stationsgebouw gedrukt. In zorgwekkende toestand is de jongen in het St.-Liduina-ziekenhuis opgenomen, waar hij enige uren later aan de opgelopen verwondingen is bezweken. Het Chinese personeel van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Peking dat enige tijd geleden in staking was gegaan, heeft het werk weer hervat. Minister Luns deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.). De bewindsman gaat niet in op de vraag van de heer Goedhart of de „boycot-actie" door de regering van communistisch China was geïnspireerd. Wel zegt hij dat het besluit van het personeel om het werk weer te her vatten, is genomen na uitvoerig over leg van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger met de Chinese au toriteiten. Advertentie DIVERSE TYPEN VAN F 100,— TOT F 350, In de loop van 1959 zullen met geld van katholiek Nederland in Afrika en Azië negen zalen worden ingericht voor zes jonge moeders en zeven babies. Er zal een wiegje extra komen te staan vanwege de mogelijkheid dat een van de moeders niet één baby maar een tweeling ter wereld brengt. Dit is slechts een klein onderdeel van het program van medische hulpverlening aan de missie, dat de Medische Missie Actie voor dit jaar heeft uitgewerkt. Zondag 18 januari zullen de bekende collectebussen van de Memisa weer voor de kerkdeuren rammelen om er aan te herinneren, dat de Memisa mins tens 175.000,- nodig heeft, wil zij aan de aangegane verplichtingen voldoen. De kraamkliniekkamers (inrichting 3000,- per kamer) komen dit jaar in Semarang, Djakarta, Kei-eilanden, Ku- toardjo, Morogoro (Tanganyika), Ma- bamba (Tanganyi' a), Tandjong Priok, Watuneso en Lela op Flores. Voorts stuurt de Memisa nog deze maand ne gen bedden (met alles wat erbij hoort) naar het ziekenhuis van Hyderabad, zeventien naar Mirpurkhas, vier naar Bolivia en vier naar het ziekenhuis van de nieuwe missiepost te Ghazir in de Libanon. Het afgelopen jaar zorgde de Me misa voor de keuring van 186 ver trekkende missionarissen, leidde zij 45 cursisten op voor een medische taak in de missielanden, richtte zij 15 ziekenhuizen in Afrika en Azië in met 140 bedden, 2 operatietafels, 62 wieg jes, microscopen en 2 röntgentoestel len, verschafte zij tienduizenden bril len aan missionarissen, catechisten en inheemsen, verstrekte zij medi sche behandeling aan 72 gerepa- trieerc r zieke missionarissen, gaf zij gratis deskundige voorlichting op medisch gebied op 3000 missieposten, publiceerde een medisch hygiënisch handboek, gaf een medisch missie maandblad uit en verleende tenslotte bemiddeling bij de uitzending van vier artsen en talrijke verpleegsters voor Ghana (West-Afrika) en Paki stan. Voor degenen, die niet naar de kerk kunnen of voor wie de collectebus aan de kerkdeur te klein is, deelt de Memi sa mee dat haar gironummer 51.360 is. Advertentie voor 20 extra zachte sigaretten Wat nu - een virgikaan? Ja, de nieuwe Triumph sigaret! De milde middenweg tussen Virginia en amerikaan, een sigaret voor alle rokers. Niet te scherp, niet te zacht... Mild! Het staat ook op het pakje: Mild!' Zo'n nieuwe sigaret verdient ook een nieuw jasje: het blauwe doosje van vroeger is veranderd in het nieuwe, moderne pakje. Met de nieuwe, moderne Triumph. Metéén proeven! TRIUMPH HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA Volgens deskundige schatting zijn er in 1938 bijna 5000 bromfietsen ge stolen, dat betekent 1000 meer dan bet jaar daarvoor. Van dit aantal konden ongeveer 1500 bromfietsen niet meer worden achterhaald. De benadeelde eigenaren hebben een gezamenlijke strop van ongeveer een half miljoen gul den geleden. Vergelijkt men bet aantal gestolen bromfietsen met bet aantal gestolen en weer achterhaalde auto's, dan liggen de cijfers voor laatstge noemde categorie veel gunstiger. Hetzelfde geldt voor motoren en scooters. Deze motorvoertuigen zijn op grond van de noodzakelijke papieren gemak kelijker te identificeren en terug te vinden. Slechts vier of vijf procent kon niet meer worden opgespoord. Het opsporen van gestolen bromfiet sen is een kostbaar karwei. De mo dernste communicatiemiddelen, die snelle verspreiging van de gegevens mo. feljjk maken, worden ervoor gebruikt. !r gaan vele honderdduizenden en wel licht meer dan een miljoen gulden mee gemoeid. Het ligt dan ook voor de hand, dat men naar een methode zoekt om het stelen en verhandelen van gestolen bromfietsen minder aantrekkelijk te maken. In kringen van deskundigen wordt op het ogenblik overwogen of het mo gelijk zou zijn om voor iedere brom fiets een niet te vervalsen „onver woestbaar" identiteitsbewijs je te ma ken. Zou hieraan de vrijwillige of ver plichte regeling worden verbonden, dat iedere bromfietsberijder dit kaar tje, waarop gegevens van frame en motornummer staan genoteerd, bij controle moet kunnen tonen, dan zou de aardigheid er voor de bromfiets- dieven en handelaren in gestolen bromfietsen helemaal af zijn. Immers, zonder identiteitskaartje zou men Eeen brommer kunnen verhandelen, e kosten van zo'n kaartje zouden op het aankoopbedrag geen rol hoeven spelen. In kringen van handel, politie enz. wordt zo'n plaatje een van de mogelijk heden genoemd om de diefstallen van bromfietsen te beteugelen en te bestrij den. Aan eventuele identiteitsregeling voor bromfietsen zitten echter admin- stratief zowel technisch nogal wat ha ken en ogen. Een controle zou als het ware in een oogopslag moeten kunnen geschieden. Nil het aantal bromfietsen op de Nederlandse wegen naar het miljoen loopt en het aantal diefstallen een sterk stijgende lijn vertoont, wordt naar de mening van vele deskundigen een slui tende, zo eenvoudig mogelijke regeling echter wel dringend noodzakelijk ge acht. Niet alleen zouden daardoor de uitgaven van 's lands kas verminderd kunnen worden, doch ook de bescher ming van de particuliere eigendom zou er mee gebaat zijn. Sommige deskundi gen achten de kans niet uitgesloten, dat in de thans ln ontwerp zijnde nieuwe wegen-verkeerswet de grondslag voor een dergelijke regeling zou kunnen wor den gelegd. Twee Nederlandse zeelieden zijn woensdag tijdens het zware weer op de Noordzee het slachtoffer geworden van het verschuiven van de deklading op het Groningse kustvaartuig „Vedette". Een van de slachtoffers, de 19-jar'ge P. Ekhart uit Roden overleed aan de gevolgen van het ongeluk. De 22-jari- ge J. Landstra uit Haarlem liep zware kneuzingen op. De „Vedette", die 500 ton meet, was op weg van Antwerpen naar Huil, toen een zware storm opstak. De twee zee lieden trachtten de schuivende lading vast te maken toen het ongeluk ge beurde. De kapitein van het schip vroeg via de radio in Huil medische bijstand. De gewonde matroos is opge nomen in een ziekenhuis. Advertentie Anno 1771 /V- - Exclusief Wildrestaurant fi De pleisterplaats waar Napoleon reeds qast was a. d. hóofdweg Arnhem - Apeldoorn BEEKBERGEN Tel K 6766 580 Tussen vertegenwoordigers van het departement van economische zaken en het bakkersbedrijfsleven is gisteren weer een gesprek gêvoerd over de vraag of de broodprijs verlaagd kan worden. Men kwam nog niet tot overeenstemming. Na nadere bestudering van de cijfers zul len beide partijen elkaar volgende week vrijdag weer ontmoeten. Economische Zaken meent, dat de broodprijs omlaag kan en voert daar voor drie redenen aan. Op de eerste plaats is de prijs van zemelen een afvalprodukt van tarwe gestegen, hetgeen een verlagende invloed heeft op de kostprijs van brood. Op de tweede plaats is er een wijziging gekomen in de voorgeschreven mengverhouding tus sen geïmporteerde en inlandse tarwe, waardoor er naar verhouding minder in landse dus duurdere tarwe ge bruikt hoeft te worden. Ook dit werkt kostprijsverlagend. De bakkers zijn door Economische Za ken nog niet van de noodzaak van een broodprijsverlaging overtuigd. Boven dien zijn zij huiverig voor een prijsver laging, daar zij menen, dat zij daarmee in een weinig aanlokkelijke positie zullen komen als zich later weer een noodzaak tot prijsverhoging zou voordoen. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft een beroep gedaan op de verantwoordelijkheid van de melk handel om de regelmatige voorziening van de consument met verse melk niet in gevaar te brengen. De bewindsman, optredend als minister van landbouw a.i. erkent dat er enige gevaar voor stagnatie ln de melkvoorziening is nu de voorzitter van het produktschap voor zuivel niet meer de bevoegdheid heeft de melkhandel tot dagelijkse le vering en bezorging te verplichten. Met name is dit het geval wanneer meer dere zon- en feestdagen op elkaar vol gen en voorzover in sommige bevolkings centra de melkdetailhandel een betrek kelijk monopolistische positie inneemt. De bevoegdheid van de voorzitter van het produktschap is vervallen toen 3 de cember j.l. de voorgestelde verordening op dit punt niet de vereiste meerder heid behaalde. Over deze kwestie waren aan de minister vragen gesteld door het Tweede Kamerlid Vredeling (P.v.d.A.). Ir. Staf zegt nog dat hij, vertrouwen de op het gevoel voor verantwoordelijk heid bij de handel, vooralsnog geen re den ziet voor een optreden van de over heid. Een tankauto met 12.200 liter benzine kwam gisteren hoek Hillelaan-Brede Hilledijk te Rotterdam in botsing met 'n trekker met oplegger. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De tankauto, die gelukkig geen benzine verloor, kon nog op eigen kracht rijden. Omdat de politie bang was voor brand en ontplof fingsgevaar, werd lïht verkeer omge leid en verschenen ten tonele de brand weer, de gemeentereiniging met zand, en de technische diensten van po litie en de betreffende benzinemaat- schappij. Dienst behoefden ze niet te doen, maar wel escorteerden zjj de tank auto op zijn rit naar buiten de stad. Ofschoon het escorte anders was samen gesteld voelde de chauffeur zich als een vorst, want voor en achter hem reden patrouilles van de politie met weer daar achter een brandweerauto en wagens met zand. Als regel beschouwt men in Enge land een praatje over vlooien als ordinair", zo sprak een zekere heer Wynford Vaughan Thomas in een radioprogram „maar er is niets ordi nairs aan het vlooiencircus waarmee professor Testo de kermissen afreist". De naam professor is tussen haakjes een titel die deze ondernemende im- pressario zich zelf heeft geschonken. „Wanneer hij op een kleine hoorn blaast" aldus dezelfde Thomas „dansen zijn vlooien op de koorden, buigen voor de toeschouwers en huppelen dan weer verder op de muziek van niemand min der dan Tchaikovsky". Toen Thomas de professor toevallig in Londen ont moette, was deze laatste juist op weg naar het station om een trein te ha len naar het noorden van Engeland. Hjj wilde zich daar enige nieuwe arties ten voor zijn show aanschaffen. „Er is slechts één stad in Engeland" zo sprak de professor bij deze gelegenheid „waar men goede vlooien vinden kan" en hij noemde toen de naam van een gro te industriestad. „Natuurlijk wil ik die naam niet overal rondbazuinen het gemeentebestuur zou dat niet prettig vinden maar het lijdt geen twijfel dat die vlooien een werkelijk talent be zitten en zeer sterk zijn". „Sterk?" vroeg Thomas verbaasd. „Ja" ant woordde de professor die vlooien ko men namelijk uit een stad met een gro te ijzer- en staalindustrie. Ik kan het niet wetenschappelijk bewijzen, maar ik ben er zeker van dat ijzervijlsel mijn artiesten zeer goed doet." og een ander verhaal uit Enge land. Over de parapluie. Die strak opgerolde parapluie wel te verstaan, die alleen wordt geoj: end voor zeer zware regenbuien en voor de En gelsman geschapen lijkt te zijn. Vreemd genoeg is het ding namelijk van oorsprong Frans, ofschoon de parapluie tegenwoordig in Parijs een zeldzaam verschijnsel is. Tegen het einde van de achttiende eeuw is de mode van de parapluie uit Parijs naar Londen overgewaaid. Onlangs heeft Sam Pollock, een radio-medewer ker van de BBC het zijne ervan ge zegd. Hij had ontdekt, dat de drager van de parapluie ongeveer 200 jaar ge leden in Londen niet alleen werd be schouwd als een „doetje" maar ook als een Fransman. In ongeveer 1780 ging de mode van het dragen van zwaarden door heren uit de mode. De parapluie kwam ervoor in de plaats. Degenen die er het eerst mee liepen hebben volgens Pollock een moeilijke tijd gehad. Een Engelse reiziger, die in 1778 met een parapluie in Londen verscheen werd door de voorbijgangers uitgejouwd. Zij schreeuwden: Frans man, waarom neem je geen rijtuig. Het was begrijpelijk dat de parapluie bij koetsiers niet erg geliefd was, daar ze in hem een bedreiging van hun broodwinning zagen. Koetsiers deden er alle moeite voor hun karos te laten spatten, wanneer zjj voorbij parapluie- dragers reden. Soms zelfs sloegen ze er met de zweep op los. Zelfs vandaag de dag schijnen de dragers van para- pluies nog over een grote dosis moed te beschikken, gezien het verhaal dat Sam Pollock nog wist te vertellen. Van een meisje in Malaya namelijk, dat werd achtervolgd door een tijger, die door twee Britten werd opgejaagd met hunparapluie. In maart 1928 vatte de kruidenier Matthew Sutcliffe uit Halifax kou. Veiligheidshalve ging hij maar naar bed. En hij bleef er in tot21 no vember 1958. Nu ligt hij weer in bed, doch niet thuis maar in een ziekenhuis, waar hij ter observatie is opgenomen. Eigenlijk was Matthew helemaal niet van plan geweest zijn bed uit te komen, maar hij deed het toch maar, toen zijn moeder, die hem al die jaren liefdevol verzorgd had, te oud en te zwak was geworden en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Niemand, ook de doktoren niet, wisten dat Matthew bo ven in bed lag. Men bemerkte het pas toen de ziekenauto de moeder kwam afhalen. „Ik was thuis echt te vreden en had er geen zin in om uit te gaan", vertelde Matthew. En op de vraag wat hij al die jaren zoal gedaan had: „Kranten lezen en de voetbal uitslagen volgen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3