Europees Parlement spreekt over het energiebeleid Sluiten van steenkolenmijnen wordt ontraden „Snijdende" hoogleraar door verhuizers mishandeld Zware straffen geëist tegen een drietal inbrekers WYBERT Radio en TV van het te en Viering feest duurt verzakelijkt te carnavals lang zeer Veelmaar verzorgd KRITIEK OP WESTDUITSE MAATREGELEN Gestolen en mee naar huis genomen brandkast bevatte 11.000,- MARKT- EN VEILINGBERICHTEN Wat brengt de voorjaarsmode? VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGTNA 4 wat Levert levert is goedl „Iemand die zo rijdt moet maar eens hardhandig worden aangepakt99 Prijsvraag Raad van Europa De positie der woning bouw vereni gingen Studiecommissie geïnstalleerd Stabilisering koffiemarkt Nieuwe maatregelen voorgesteld Katholieken in de amusementsindustrie Discussies rond „het Limburgse feest De christelijke betekenis van het driedaagse feest vóór Aswoensdag gaat zo verloren Vanavond Journalistencabaret Geschenken voor Muiderslot en Rijksmuseum Verkeersplan Utrecht Raad akkoord met voorlichting Be stuur smut aties N.I.V.A. Sukselainen poogt Finse crisis op te lossen Advertentie LEVERT CO - AMSTERDAM. OORLAM ZEER OUDE GE NEVER (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen. Door de voortdurend sterker worden de concurrentie van olieprodukten en van buiten de Gemeenschap geïmpor teerde steenkool zal de positie van de Europese steenkoolindustrie steeds moei lijker worden. Om tot een oplossing van dit probleem te komen is een energiebeleid op lange termijn en een gecoördineerde inspanning der drie Europese executieven de Hoge Auto riteit en de Commissies van E.E.G. en Earatom nodig. Deze conclusie van het rapport van de commissie voor het energiebeleid, dat gisteren in het Euro pese Parlement aan de orde was, werd door alle sprekers volledig onderschre ven, al liepen de meningen wel grondig uiteen over de wegen langs welke het doel zou kunnen worden bereikt. Alvorens deze wegen aan te geven hebben echter alle sprekers te be ginnen met de rapporteur ir. F. A. Posthumus uitvoerig de huidige si tuatie geanaliseerd. Zij allen gingen er van uit, dat de Europese behoefte aan energie nog voortdurend zal blijven stijgen. Atoomenergie zal zeker nu de bouw van kernenergiecentrales aan zienlijk minder snel verloopt dan ge raamd was voorlopig slechts in zeer geringe mate haar bijdrage kunnen leveren. Het aandeel dat de olie voor haar rekening neemt zal echter voort durend blijven stijgen. In 1957 bedroeg dit dertien procent, doch naar de Duit se christen-democraat Burgbacher schat te, zullen aardolieprodukten in ,965 23 procent der Europese energiebehoeften dekken. Steenkool zal dus ook in de toekomst de voornaamste energiebron blijven, weliswaar relatief in mindere mate, doch absoluut gezien in minstens even grote mate als thans het geval is Nu is het echter een feit, dat de Euro pese steenkool in een steeds moeilijker concurrentiepositie komt te staan ten opzichte van de olie en van buiten de Gemeenschap geïmporteerde kolen. In dit laatste geval speelt daarbij de con juncturele factor der momenteel zeer lage vrachten een rol, doch het zijn vooral de structurele factoren die de oorzaak zijn der moeilijkheden. Wat moet men derhalve doen? Goed kope kolen van buiten de Gemeenschap importeren en de Europese mijnen slui ten? Een dergelijke oplossing van het Furopese energievraagstuk verwierpen met de meeste nadruk zowel de chris ten-democraten Leemans en Burgbacher en de socialisten Conrad en Deist, even zeer als de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit Albert Coppé. Allereerst al om sociale redenen, doch ook omdat in de toekomst, als de wereldvoorraden aan olie bij het huidige verbruik over een jaar of veertig, naar men voorzichtig aanneemt de behoefte aan kolen weer groter wordt en de concurrentiepositie langzamerhand gun stiger. Eenmaal gesloten mijnen zou men dan echter niet of nauwelijks weer op gang kunnen brengen. Een werkelijke oplossing zagen alle sprekers, zoals gezegd, in een gezond gecoördineerd energiebeleid op lange termijn. In een namens d1 socialistische fractie afgelegde verklaring zei de heer Deist, dat dit beleid zich ook tot olie en atoomenergie zou moeten uitstrek ken. Aan de ontwikkeling van olie en atoomenergie, aldus deze verklaring, In Engeland, waar de mijnen genationa liseerd zyn, zo zei hij, zit men met pre cies dezelfde problemen ais wij. Bij de bestudering van het Europe se kolenvraagstuk zou hij niet te veel belang gehecht willen zien aan de hui dige conjunctuur, hetgeen echter niet betekende dat men "iet zou moeten streven naar structurele hervormingen. Met het sluiten van mijnen dient men echter voorzichtig te zijn, maar hij on- moet alle ruimte gegeven worden, die in het belang van de economische voor uitgang nodig is. De kolenproduktie moet niet beperkt, doch waarschijnlijk zelfs ter dekking van de behoeften vermeerderd worden. Maar om de structurele moeilijkheden te boven te komen zal men de kolen produktie en -veredeling economischer moeten maken. Daartoe zullen op olie en atoomenergie even zware heffingen iiiiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiii gelegd moeten worden als op kolen en zal men verder belangrijke investerin gen moeten doen ter modernisering van de mijnindustrie, een straffe kartel- en prijzenccntrole moeten toepassen vooral op de olie en een krachtige organisatie ter reglementering van de kolenimport in het leven moeten roepen. De verklaring eindigt tenslotte met de constatering, dat alleen nationalisa tie van de mijnindustrie in alle landen der Gemeenschap een gericht energie beleid mogelijk zal maken. In een dergelijk dirigisme zag de christen-democraat Burgbacher echter geen heil. Wij wensen wèl regeling, zo zei hij, doch geen dirigisme. Wat aller eerst noodzakelijk is, zo stelde hij, is een herstel der gezonde concurrentie verhoudingen. Evenals zijn Belgische fractiegenoot Leemans wees hij in dit verband op vreemde praktijken met name in Duitsland. Enkele dagen ge leden is daar een gemengd kolen-olie kartel gevormd, waarbij afgesproken is. dat de oliemaatschappijen niet meer onder de wereldmarktprijs zullen ver kopen en in de komende twee jaar geen nieuwe klanten zullen trachten te winnen. Dit werpt wel een vreemd licht op de concurrentieverhoudingen. Doch daarnaast zijn er nog andere zaken; de fiscale maatregelen in Duits land ten ongunste van de steenkool en de door de heer Leemans gesignaleerde berichten, als zou West-Duitslanl zijn kolenimport ten nadele van Rotterdam en Antwerpen geheel over Hamburg en Bremen willen leiden. Een dergelijke discriminerende maatregel, zo zei hij, is toch moeilijk in overeenstemming te brengen met de vrijheid van vervoer, welke in de gemeenschap volgens de verdragon moet heersen. Aan de fiscale discriminatie in Duits land. zo zei de heer Coppé in zijn ant woord. heeft de Hoge Autoriteit nog niets kunnen doen en het olie-kolen- kartel, dat eerst twee dagen oud is, heeft zij neg niet kunnen bestuderen. Hij wilde hierover dus nog geen oordeel uitspreken. Evenals de heer Marjolin, lid van de Commissie der EEG. was hü van oordeel dat de samenwerking der drie executieven op het gebied van het energiebeleid thans zeer goed is. Aan een speciaal orgaan vooi de coör dinatie van het beleid ziet hjj dan ook geen behoefte. De heer Deist antwoordend, verklaar de hij, dat de nationalisatie van de steen koolindustrie geen oplossiug zal brengen. Een bekende hoogleraar „sneed" op 3 oktober op de Zuiderzeestraatweg b(j Harderwijk een verhuiswagen. Dit verdroot de verhuizers die in deze auto zaten zeer en toen zij kort daarna de hoogleraar met zijn auto voor gesloten spoorbomen zagen staan, besloten zij het recht in eigen hand te nemen en een hartig woordje met hem te spre ken. Een van de verhuizers rukte het portier van de auto open en sleurde de professor achter het stuur van zijn wa gen weg. Vervolgens koelde hij zijn woede door de man enkele gevoelige klappen en stompen te geven. Nauwe lijks had het slachtoffer zijn plaats achter het stuurwiel weer ingenomen of de tweede verhuizer gaf een herha ling van de voorstelling. De hoogle raar werd nogmaals uit zijn auto ge sleurd en onder handen genomen. Intussen was de echtgenote van de professor uitgestapt, om naar zij gisteren voor de politierechter te Zwolle verklaarde de mannen te vragen of zij wel wisten met wie zij te doen hadden. Maar zij stond nog maar net op straat of de bomen gin gen open. waarna de hoogleraar zonder zijn vrouw doorreed. Een eind verder voegde zij zich weer bij haar uit het lood geslagen echtgenoot, die een voorbijganger vroeg waar hij het politiebureau kon vinden. Deze adviseerde echter door te rijden om dat men niet kon weten wat de ruige klanten verder nog van zins waren. De professor volgde deze raad op •n reed door naar Zwolle waar hi) de politie van Harderwijk telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. Intussen hadden de beide verhuizers bij de politie reeds een klacht ingediend „wegens snijden". Gisteren stonden de mannen dus terecht voor de politierechter te Zwol le. Zij ontkenden te hebben geslagen en beweerden alleen te hebben willen be letten dat de automobilist zou wegrij den voordat de politie in het geval ge moeid was. Wel gaven zij toe dat dit „beletten" op een nogal stevige ma nier was gebeurd. „Ik heb die maniak even uit zijn auto gesleurd", zei een van de nian- Onder auspiciën van de Raad van Europa zal iedere twee jaar een prijs vraag over een wetenschappelijk onder werp worden georganiseerd. Als onder werp voor de eerste prijsvraag is ge kozen: ,,De gevolgen van het gebruik van kernenergie voor de Europese sa menleving". De prijs bedraagt één miljoen Franse franken. Verdere inlichtingen geeft de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. nen en de ander verklaarde: „Iemand die zo rijdt moet maar eens hardhan dig worden aangepakt". De politierechter vond evenals de of ficier, de opwinding van de verhuizers begrijpelijk, maar zij maakten de man nen intussen duidelijk dat zij ook ge noegdoening hadden gekregen als zij het autonummer hadden genoteerd en de namen van eventuele getuigen. De officier achtte mishandeling be wezen en eiste tegen beiden 15 boete. Voorts vroeg hij hen te ver oordelen tot betaling van de helft van de ingediende civiele vordering ten bedrage van 15,75 wegens schade aan de kleding van het slacht offer. De hoed van de hoogleraar was in de hitte van de strijd zoekgeraakt, maar deze schadepost werd buiten beschouwing gelaten. Voor het ove rige vonniste de rechter conform de eis. De hoogleraar was reeds wegens snijden door de kantonrechter beboet. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte heeft gisteren de „commissie positie woning bouwverenigingen" geïnstalleerd. Deze commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, heeft tot taak een onderzoek In te stellen naar de positie van de woningbouwcorpora ties. In zijn installatierede formuleerde mi nister Witte de taak van de commissie aldus: te onderzoeken of het „gewenst en mogelijk is en zo ja op welke wijze, de status van de woningbouwverenigin gen zodanig te wijzigen, dat deze voor een deel weer eigen risico dragen, waar door aan deze corporaties grotere zelf standigheid kan worden gegeven". Als deze vraag bevestigend kan worden be antwoord, dan moet volgens de minis ter nog onderzocht worden of het mo gelijk is en zo ja hoe, de federaties van woningbouwverenigingen zodanige ver antwoordelijkheden en volmachten te geven, dat een waarborg wordt gescha pen voor een goed beheer en een goede exploitatie van de woningen der aange sloten woningbouwcorporaties. Daarbij zal er naar gestreefd moeten worden de bemoeiing van de overheid zo gering mogelijk te doen zijn. Bij de beantwoording van deze vragen mag echter wel worden aangenomen dat nog bestaande financiële banden met de overheid ten aanzien van financiering, garantie en subsidie zullen blijven be staan, aldus de minister. In de commissie hebben deskundigen op het gebied van de woning (wet) bouw, woningfinanciering en volkshuisvesting zitting. dersehreef het oordeel van verschillen de sprekers dat het noodzakelijk kan zijn de marginale mijnen met name in België te sluiten. Hij was verder van mening dat ge streefd moet worden naar een grotere flexibiliteit van de prijzen der Europe se steenkool en raadde de producenten aan zich aan de politiek van de olie maatschappijen en kolenimporteurs aan te passen door contracten op lan ge termjjn af te sluiten. Een groot probleem achtte de heer Coppé de financiering van de voorra den, die ondanks het feit dat er reeds 20.000 mijnwerkers minder zijn in Eu ropa nog steeds stijgen. Wij moeten een oplossing vinden voor de financiering en misschien ook moeten wij de con currentie van de stookolie vermin deren. Concrete voorstellen op het gebied der energievoorziening aan de Raad van Ministers, die er voor 1 januari hadden moeten zijn en waarnaar ver schillende sprekers hadden gevraégd, heeft de Hoge Autoriteit intussen nog niet kunnen doen. Zij wacht nog op het rapport van het Gemengd Comité, dat dezer dagen zijn conclusies kenbaar zal maken. De officier van justitie bij dé recht bank te 's Gravenhage heeft gisteren een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden, met aftrek van voor arrest gevorderd tegen een 24-jarige los werkman, een straf van één jaar en zes maanden niet aftrek tegen een 44- jarige koopman en een straf van één jaar met aftrek tegen een 21-jarige ban ketbakker, allen uit Leiden, die in de avond van 19 oktober van het vorig jaar in een modemagazijn in Leiden hadden ingebroken en een brandkast meegeno men. Thuis, bij de koopman, scheurden ze de kast open. Er bleek ongeveer 11.000 in te zitten. Een 34-jarige spinner uit Leiden, die van de inbraak afwist en die de brand kast had vastgehouden toen deze werd opengescheurd, kreeg voor de moeite 1000 van de buit. „Maar," zo zei hij gisteren toen hij wegens heling terecht stond, „ik was zo bang dat ik het geld later op straat heb weggegooid." De of ficier van justitie vorderde tegen deze spinner een geldboete van 100 subsi diair 20 - dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Zowel de koopman als de banketbak ker beriepen zich erop, dat zij die avond dronken waren. Anders waren ze er nooit toe gekomen te gaan inbreken. at gaat de mode ons brengen voor dit voorjaar? Zondag 25 januari beginnen de shows in Parijs en de week daarvoor tonen de Italiaanse couturiers in Florence wat ze gefantaseerd hebben. Men meent dat de taille langzamer hand wel weer naar de gewone plaats terugzakt, maar dat de completjasjes nog vrij kort blijven. Daarop heeft de confectie het voorlopig maar ge houden. Want de kledingindustrie is overal ter wereld reeds klaar met de voorjaarskleren. Het pakje van de foto van de Parijse confectie Pierre Billet, is van naturel jersey met con trasterende band afgebiesd. Het ver raadt kennelijk de invloed van Chanel. De japon is mouwloos, ook aan de hals rond afgebiesd, en heeft om het middel een ceintuur van dezelfde stof, die ietwat nonchalant, niet al te strak is omgeknoopt. De raad van de economische organi satie der Amerikaanse landen heeft met algemene stemmen een voorstel van de president van San Salvador aangeno men, dat tot strekking heeft maatrege len te bestuderen ter aanvulling van die van de Latijns-Amerikaanse koffie- overeenkomst voor het stabiliseren van de koffiemarkt. Deze maatregelen zijn: contingente- ring van de koffie-invoer door de ver bruikende landen, hervatting van de onderhandelingen met de koffieprodu centen in andere landen van de wereld teneinde deze te bewegen zich aan te sluiten bij de Latijns-Amerikaanse kof- fie-overeenkomst. die voorziet in het achterhouden van een percentage van de voor export beschikbare produktie, het voeren van onderhandelingen over het sluiten van een overeenkomst tot beperking van de koffiecultuur. Bij de beraadslagingen over een ont- werp-resolutie van deze strekking werd door de afgevaardigde van Brazilië ver klaard, dat het uit de markt houden van koffie onder de Latijns-Amerikaan se overeenkomst slechts gedeeltelijke resultaten heeft opgeleverd. Brazilië, Columbia en de andere landen, die er aan deelnemen, getroosten zich onder dit. stelsel offers, waarvan de andere koffie-producerende landen profiteren. Voor het katholieke personeel van bars. nachtclubs, dancings en hotels heeft kardinaal Godfrey aartsbisschop van Londen, een speciale parochie op gericht. Hij heeft vier priesters aange steld, die hun geestelijke zorgen voort aan zullen uitstrekken over de hon derden restaurants, hotels, café's, bars, nachtclubs en cafétaria's. die Londen telt. Vele eigenaars van deze gelegen heden hebben een kamer voor de pries ters gereserveerd, waar zij rustig met barbedienden, danseresjes, liftboys, por tiers en kellners kunnen spreken. Kar dinaal Godfrey heeft beklemtoond, dat het in de eerste plaats de bedoeling is dc katholieken in het amusementsbe drijf ondanks hun ongewone werkuren in de gelegenheid te stellen de Sacra menten te ontvangen en de H. Mis bij te wonen. Advertentie Bij guur weer M kunt U verkoudheid voorkomen met De drie mannen togen naar het mo demagazijn, omdat ze hadden gehoord dat er in een bureau zeven zakjes geld voor het grijpen zouden liggen. De los werkman klom door een w.c.- raampje en liet daarna zijn twee tra wanten door de deur binnen. Ze von den het geld niet en probeerden daar om maar de brandkast te forceren. Toen dit niet lukte namen ze de kast mee naar huis. De verdedigers zagen nog wel reclas- seringsmogelijkheden voor de verdach ten. Zij vroegen daarom een gedeelte- ïyk voorwaardeiy'ke straf. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Caus. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35-9.40 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Hóorsp. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Piano recital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. 14.40 Koorzang. 14.55 Streekuitz. 15.20 Caus. 15.35 Kamerork. en sol. 16.20 Boekbespr. 16.40 Gram. 17.00 ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.10 Ork. conc. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 16.35 Gram. 16.50 Ork. conc. 19.45 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 0.06- 0.36 Lichte muz. ENGELAND, BBC Light progr.. 1500 en 247 m: 11.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en lichte muz. 14.10 Gram. 15.10 Lichte muz. 15.40 Pianomuz. 17.15 Ork. conc. 19.30 Jazzmuz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Dansmuz. 24.00 Gram. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 15.30 Volksmuz 16.30 en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Gevar. progr. 19.00 Koormuz. 19.30 Koor staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.40 Caus. muz. 20.00 Lichte muz. 22.10 Symf ork. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 en solist. 23.00 Jazzmuz. 0.05 Lichte muz. Sketch. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialis- 1.00 Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. tisch comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Lichte muz. 22.40 Hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.30-24.00 Gram. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr. 280 en 235 m: 12.05 Ork. conc. 13.05-24.00 Le Monde Carolingien. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12.45 Gram. 15.00 Gram. 15.45 Gram. 16.15 Ork. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.15 Gram. 10.30 conc. 17 20 Liturgische gezangen. 17.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 18.00 Orgelconc. 18.22 Koorzang. Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 18.30 V. d. sold. 19.30 Gram. 20.00 Cabaret- Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.83 Pr°£r- 2100 Gram 21.30 Ork. conc 22.15 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13,15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 14.10 Harmonie- ork. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mannenkoor. 15.15 Pianoduo en so- Amus. ork. 23.05-24.00 Gram, 484 m: 12.15 Gram. 12.54 idem. 13.10 Chansons. 16.00 Discoclub. 17.10 Gram 17.20 Bel canto. 18.40 Gram, 20.00 Gevar liste. 15.50 Gregoriaanse gezangen. 17.00 Progr. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. DUITSE TELEVISIEPROGR 16.30-18.00 Speelfilm. 18.00-18.30 Evan- „,.v gellsche vesperdienst. 19.00-19.30 Hier und baken. 19.40 Gram! 20.30 Schets. 20.35 Ge- Heute. 20.00 Journ. 20.15 T.V.-spel Daar- var. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte na: Het woord voor de zondag. Engelse les. 17.20 Strijkork. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Ama- teursprogr. 18.30 Gram. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Licht- muz. 22.35 Wij 'luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Plus of min. 20.55 Hobby-progr. 21.10 Cabaret- FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 14.50-16.35 Act. (Eurovisie). 19.00 Feux de la Rampe. 19.30 Feuill. 20.00 Nws 20.30 T.V.-spel. 21.35 Gevar. progr. 22.40 Rep. en wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Tussen wa- progr. 21.25 Het gelaarsde katje en de ter en wind. 19.15 Postzegelrubriek. 19.30 markies van Kar Bas. 22.05 Dagslui- Nws. 19.45 De week in beeld. 20.15 Feuill. ting. 20.40 Poppenkast. 21.40 Onbekend. De VPRO schijnt van de gedachten- gang uit te gaan; wij hebben weinig zendtijd, laten wij dus in een beperkt bestek zoveel mogelijk geven. Althans gisteravond leek net daarop. Waarbij overigens bepaald moet worden gezegd dat er sprake was van een bijzonder en tot in de details verzorgde uitzen ding. Die behoeft onder een veelheid van programma-deeltjes kennelijk niet te lijden. Het begon dus met een „gesprek aan de schrijftafel" van prof. Van Holk. Tien minuten later schakelde men over op Simon van Collem, die fragmenten liet zien uit „Malle gevallen" een film die overigens terecht in „de oude draai- doos" is verstopt. Niettemin was het een aardig uitzendinkje, vooral door de lijfelijke aanwezigheid van Jopie Koopman en Louis Borel, „twee ster ren" uit de film van destijds. Het trio Pim Jacobs speelde daarna „jazz als kamermuziek" waarbij zeer levendig camera-werk te bewonderen viel. De muziek zelf vonden wij nogal landerig, evenzeer overigens „kamer muziek als jazz gespeeld" pleegt te zijn. Verrukt waren wy weer van het „Cra- vate Circus", een ragfijn poppenspel, dat het op de t.v. ook uitnemend doet. Har riot and Evans, de negerzangers hadden óns niets te zeggen. En tenslotte kregen wy „Griep". Niet letterlijk gelukkig, maar in de vorm van een zeer kundig gemaakte reportage uit de Philips-Rcxane fabriek in Weesp, waar men influenza-virus- vaccin vervaardigt. Dr. A. C. van Swol was een zeer prettig commentator. Eer- hjk gezegd hadden wy niet vermoed dat men aan zulk een toch ontmoedi gend onderwerp, zulke plezierige en interessante gedachten in woord en beeld kon wyden. H. Hn. De T.V.-kijkers hebben vanavond rust. De luisteraars kunnen om 21.30 uur afstemmen op Hilversum II, waar men een reportage kan horen over de Limburgse mijnindustrie: „Waar de brede stroom der Maas". De bekende (hoorspel) acteur Jan van Ees zal wegens ziekte verhinderd zijn mede te werken aan het programma „Gastenavond", dat op dinsdag 13 janu ari van 20.05 tot 21.15 uur voor de AVRO zal worden uitgezonden. In plaats van zi; optreden zal het Amsterdamse jour nalistencabaret met enkele gedeelten van zijn programma „Pers-vers", waar van op 14 december van het vorig jaar in de hoofdstad de première werd ge geven, voor de microfoon komen. Op deze „Gastenavond" worden voorts ver wacht het duo Nina en Frederik, Nap de Klijn. Rie Gilhuys, Andrea Domburg, Lo van Hensbergen, Henk van Ulsen en Jos en Joke Cleber. Zoals gebruikelijk zijn verder aanwezig Peter Piekos, Alex ander Pola en de A.V.R.O. Show Band onder leiding van Jos Cleber. Voor hen, die op dinsdag 13 januari niet kunnen luisteren, wordt het programma op vrij dag 16 januari van 1450 tot 16.00 uur herhaald. De viering van het carnavalsfeest in Limburg wordt momenteel in bepaalde kringen in genoemd gewest druk be sproken. Het Limburgse maandblad „de Bronk" stelde het vraagstuk min of meer ter discussie door over de ont wikkeling van het carnavalsfeest in het zuiden een speciaal nummer uit te ge ven en enkele dagen geleden wijdde de Venlose carnavalsvereniging „Jocus" aan hetzelfde onderwerp een persbe spreking. Beide keren werd het voor en tegen van carnaval nader belicht. De voor naamste bezwaren tegen de huidige carnavalsviering waren wel: de al te grote verzakelijking van het feest en de al te lang gerekte carnavalsperiode. Een groot tegenstander van dit laat ste euvel verklaarde zich de zeereer- waarde heer Jos Poels. emeritus-pas toor te Venlo in zyn Bronk-artikel „Vas tenavond en-of carnaval?" De pastoor maakt in dit artikel een duidelyk on- dei'Scheid tussen carnaval en vas tenavond „Carnaval", zo ze'gt hij, „is in zijn diepste en oudste wortels onte- genzeggeïyk van religieus heidense oorsprong, hetgeen nu nog altijd in verschillende verschijningsvormen van tyd en viering duidelyk naspeurbaar en aantoonbaar is. Deze eeuwenoude vie ring is in de loop der tijden aangebotst tegen de zgn. grote vasten en heeft in de christelijke streken daarmee ver band gekregen (Vastenavond), waar door het een christelyk vernisje kreeg, maar ook niet meer dan dat!" Carnaval en Vastenavond zyn niet hetzelfde, zo betoogt pastoor Poels verder. Carnaval, gevierd van 11 no vember tot en met de drie dagen voor de vasten en soms nog langer, is nu nog maar weinig meer dan een produkt van een onbeheerste vermaakindustrie, waarvan de viering alle christelijke, ja alle re- deiyke zin verloren heeft. Naar het oordeel van de pastoor behoren de christenen zich te beperken tot een driedaagse vastenavondviering met een, voor een goede viering voor zover noodzakelyke, voorbereiding —omdat aan zulke viering nog wel een christelyke zin en motivering ge geven kan worden. Door het uitbreiden van carna valsfestiviteiten, (schlagera vonden, concoursen, al te veel carnavalszittin gen, prinsenbals en installaties tot in de kleinste gehuchten toe) is, zo meent de pastoor, een monsterachtige en kinderachtige carnavalsmentaliteit ge forceerd, aangefokt en opgekweekt met al de breed en diep om zich heen grypende gevolgen van dien o.a. een nieuwe specifiek-zuidelyke ziekte: Car- navalitis. Een langdurige Carnaval-pe riode moet, aldus de pastoor, verdwij nen. „De bonte storm van Vastenavond joele over Limburg kort, opwekkend en fris, maar hy moet niet een maan denlange passaatwind worden, welke onze cultuur op de duur tegen de vlak te smyt." Die Carnaval, zo besluit pastoor Poels, kunnen we dus onmogelijk verdedigen, maar we mogen wel Vas tenavond verdedigen als „afscheid van het vlees", waarop de bona-fide gelovi gen, die werkelijk de grote vasten in boete-geest doorbrengen, ten volle recht hebben; en zy alleen. Ook aan een beperkte Carnaval- Vastenavondviering kleven nog veler lei bezwaren, maar deze zyn gemak- kelyker te overzien en te onder vangen dan bij een langdurige carna val-periode. Bovendien moeten zowel de wereldlijke, als de geestelijke over heid echt eendrachtig" samenwerken voor een ten volle en in alle opzichten verantwoorde vastenavondviering. Ook de by uitstek deskundige op het terrein van de carnavalviering de heer Toon Schrynen, oudvorst en voorzitter van de Venlose carnavalsvereniging, is van mening, dat de viering van het carnavalsfeest inderdaad niet te lang gerekt moet worden. De eigenlijke vas tenavond-viering boet zo aan beteke nis in. Het is, aldus de heer Schrij nen, te billijken, dat een voor carna- valisten byzonder symbolische dag als de elfde van de elfde (11 novem ber) gevierd wordt, maar vanaf die dag tot na Nieuwjaarsdag moet het uit zijn met carnavaleske festijnen. Voor dergeiyke feesten is voldoende ge legenheid gedurende de voorberei- dingstyd van en tydens de drie vasten- avondsdagen. Wat de verzakelijking van het car navalsfeest betreft is de heer Schry nen van oordeel, dat het economisch element de viering niet mag beheer sen. Met name mogen brouweryen geen essentieel aandeel hebben by de organisatie van de topevenementen en al evenmin de kasteleins. Gewaakt moet voorts worden tegen kunstmatige carnaval-vieringen. Het overbrengen van een typisch zuide lijk feest naar bovenmoerdykse gewesten zal weinig succes opleveren. Ook is het onjuist, dat kleine dorpen en gehuchten het stedelijke carnavals feest proberen na te bootsen. Zonder te willen stellen, dat de kleine dor pen geen carnavalsfeest zouden mo gen vieren, zyn deskundige carna- valisten wel van mening, dat kleine dorpsgemeenschappen mentaal niet in staat zijn om eenzelfde feest als in de stad te organiseren. Door klakkeloos te imiteren wordt de spontaneïteit van de dorpse car navalsviering niet zelden geschaad. Het vastenavondfeest moet in hoofd zaak een echt straatcarnaval zijn. Bo- venmoerdijkse carnavalvierders zijn in het feestende zuiden welkome gasten, mits zy maar beseffen, dat carnaval- vieren heel iets anders is dan; „rem men los". Carnaval moet een echt vreugdefeest zijn, dat bepaalde gren zen niet mag overschryden. Een geheel andere vraag stelt prof. dr. H. Sanders, hoogleraar aan het Groot-Seminarie te Roermond, aan de orde. Moet de viering van carnaval, zo vraagt hij zich af in zijn Bronk-arti. kej, zó negatief verlopen als in sommi ge zédepreken wordt voorgesteld of kan dit volksamusement ook anders verlo pen,; zodat het een ethisch waardevol le betekenis krijgt? In verband met deze vraag wijst dr. Sanders erop, dat op de priesters de zware verplichting rust om de mensen te leren hoe zij zich kunnen ontspannen. Gezien de geconstateerde overdrijvin gen in ontspanning en amusement, met name in de gerekte carnavalsviering, moeten priesters en opvoeders, aldus prof. Sanders, op de gedachte komen, dat zich een tekort openbaart in de vor ming van de mens, die met zÜn vrije tyd geen raad weet. Dr. H. H. Knippenberg tenslotte wyst als middelen om een ontaarding van het carnavalsfeest tegen te gaan aan: publieke vertoningen vóór het eigenlij ke feest en poppenkastery daarna ach terwege te laten. Mr. H. C. Hooft Hasselaer te Amster dam heeft aan de staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden: 1. Vier schilderyen, ter plaatsing in het Muiderslot, n.l. twee portretten van resp. Pieter Dirksz Hasselaer en diens tweede echtgenote Margriet Benning, vrienden van P. C. Hooft's vader en twee door Benjamin Samuel Bolemey (1739-1819) geschilderde portretten van resp. Gerard Aernout Hasselaer en Aga tha Hasselaer 2. Een koperen boekstempel met het wapen van de Hasselaers als heren van de beide Eemnessen, ter plaatsing in het prentenkabinet van het rijksmuseum te Amsterdam. De staatssecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft deze geschenken gaarne aanvaard en de schenker daardoor zijn byzondere dank betuigd. De gemeenteraad van Utrecht heeft zich akkoord verklaard met het plan van B. en W. neergelegd in een nota om vijftien bijeenkomsten te organi seren, tijdens welke de Utrechtse be volking zal worden voorgelicht over het verkeersplan-Feuchtinger (singel demping). Er was aanvankelijk wel enig bezwaar tegen de opzet van de bijeenkomsten; enige raadsleden meen den, dat het beter zou zijn, het publiek gelegenheid tot discussie te geven. Bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranit* bleek hiertegen echter bezwaar te heb ben; het moet objectieve voorlichting zijn. Uit financiële overwegingen ver wierp hij ook de suggestie om enige van de vijftien bijeenkomsten in de verschillende wijken te houden, inplaats van alle in K. en W. De eerste voor lichtingsavond wordt gehouden op 16 maart. B. en W. verwachten een op komst van 5 pet. van de 170.000 uit ie nodigen burgers boven achttien jaar. In de jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlands Instituut van Ac countants (NIVA) is de voorzitter, da heer dr. A. Th. de Lange, Amsterdam, herkozen. De vice-voorzitter, de heer I. Kleerekoper, ec. drs., Amsterdam, werd opgevolgd door de heer H. D. he Leeuw, Arnhem, terwyl de heer mr. J. P. d,e Korte, ,'s-Gravenhage, de heer J, P. Bak. Den Haag, als bestuurslid op volgde. De heer mr. J. H. P. E. Mijns- sen, Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, werd opnieuw benoemd tot voorzitter van de Raad van Tucht, de heer R. Korthals Altes, advocaat en procureur te Amsterdam, tot vice-voor zitter van deze Raad. De voorzitter van de Raad van Beroep, de heer mr. J. C. Brongers, raadheer in het Gerechtshof te Amsterdam, zag zich herkozen, even als de heer mr. Ch. J. Enschedé, vice- president van de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam, rechtsgeleerd lid van deze raad. De heer mr. Th. P. J. Masthoff die, wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftyd, niet herbenoembaar was als voorzitter van de Raad voor Ge schillen, werd in die functie opgevolgd door de heer mr. H. G. Worst, advo caat en procureur te Amsterdam. Tot vice-voorzitter van deze raad werd benoemd de heer mr. C. P. Kalff, advo caat en procureur te Amsterdam, tot lid accountant van deze raad de heer D. de Rooy, lid van het Instituut te Rotter dam. President Urho Kekkonen van Fin land heeft de voorzitter van het par lement, Johannes Sukselainen, ver zocht een onderzoek in te stellen naar de mogelykheid een regering te vor men die in het parlement over een meerderheid beschikt. Dit meldt U.P.I. Sukselainen is reeds met zyn taak begonnen. Het verzoek kwam enkele uren nadat de volksvertegenwoordiging vervroegd byeenkwam om te trachten een einde te maken aan de crisis. Men verwacht dat Sukselainen vandaag rapport zal uitbrengen. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 8 jan. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 354.134 stuks. Prijzen eieren 54-60 gr. f 10.2011.09; 60-66 gr. f 11.22—12.62; eende-eieren 71-76 gr. 9.06—9.70: alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 1.000.000 stuks. Prijzen eieren 51-60 gr. f 9.80—11.17 60-63 gr. f 11.31—12.10, 63-68 gr. f 12.32—13.67; alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.600.000 stuks. Prijzen eieren 56-66 gr. f 10.5013.00, algemene prijs 11.60 per 100 stuks, kiloprijs f 1.93, basis 60 gram. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver. van Eierhandelaren. Grote eieren f 12.0013.25, 63-68 gram; kleine eieren 1 10.5011.75, gewicht 54-61 gram. Pluimveemarkt. Aanvoer circa 68000 st. Prijzen slachtkippen f 1.801.85 per kg; slachtkuikens t 1.35—1.60 per kg. Jaaraan- voer 1958: 3.354.000 stuks (1957: 1.218.000). Varkensmarkt. Aanvoer 169 stuks, prijzen biggen i 54.C068.00 per stuk. Drachtige zeugen f 350470 per stuk. kaasmarkt GOUDA, 8 jan. Aange voerd 58 partijen kaas: le kw. f 2.232.30, 2d kw. f 2.15—2.22 per kg. VEEMARKT DELFT, 8 jan. Aanvoer 1195 stuks. Prijzen: nuchtere kalveren f 5062.50, biggen f 5058, lopers f 75—110, drachtige zeugen f 350425. magere varkens per kg lev. g" f 1.90—2.00. HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: kalm. Omzet: nihil. No teringen: jan. 151.50153.50 (152.00153.50), apr. 150.00—153.70 (150.60—153.10), juli 148.40—152.00 (149.00—150.10), okt. 150.00— 151.50 (150.00—151.00). MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 8 jan. Noteringen: jan. 22.07(4 (21.92',4). mrt. 21.50 (21.50), mei 20.80 (20.80), juli 20.60 (20.60). KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 8 jan. Stemming: flauw. Noteringen: mrt. 158(4—160 (160(4—182). mei 148l/a—150 (1501,4—152), iu)i 1421,4—144 (14414—146), sept. 13414—136 (1361,4—138), dec. 125(4—127 (1271.4—129). PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 8 jan. Witte Serawak. Stemming: prijsh. Omzet: nihil. Noteringen: loco 290296 (290—295). jan. t.m. apr. 290—296 (290295). mei en juni 285—290 (285—293), juni 280—285 (285—293)), juli 280—285 (280—290), aug. t.m, dec. 280—285 (275—285). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Alle noteringen: 165173 (167175). Aardappeltermijnmarkt Amsterdam. Dagomzet 2115 ton. Consumptiesector: Eigenheimer 35 mm klei mrt f 19.80 (prijsh.), Bintje 35 ram klei jan. f 21, febr. f 22.80, mrt. f 23.90 en apr. f 23.80, f 23.90, f 24, f 24.10 en f 24.20 (prijsh.), Bintje 45 mm klei febr. f 23.70 en f 23.90, apr. f 25.40, f 25.50 en f 25.60 (prijsh.). Poterafdeling: Bintje-e mrt f 32.50 (kalm). RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: kalm. Omzet: nihil. No teringen: apr.-juni 2.49(4 (2.50); juli-sept. 2.50(4 (2.51): overige onveranderd. CACAOTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: prijshoudend. Omzet: 120 ton. Noteringen: jan. 307308(4 (313314), mrt. 302—303 (307(4—309) mei 301(4—302(4 (307(4—309). juli 301(4—302(4 (307—308(4), sept. 301—302 306(4—308), dec. 286(4—288 (293(4294). (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenfeld te Amsterdam). COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: vast. Omzet: nihil. AU* noteringen 95 (92). LIJNOL1ETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 8 jan. Omzet: nihil. Noteringen: jan. 84.25 (85.75), mrt. 84.00 (84.75), mei 83.50 (84.25), juli 82.50 (83.00). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Witte Serawak. Stemming: goed pf- OmZet: 2 ton. loco 293—295 (290—294). jan. 294—295 (292—294), febr. 293—295 292—294), mrt. 292—294 290—293), apr. 291—293 (287— 293), mei 291—293 (287—293), juni 286—288 (282—288). juli 284—287 (280—287), aug. 280 —285 (278—285), sept. 277—282 275—282), okt. 276—282 (275—282), nov. 276—282 (275— 232), dec. 276—282 (275—282). Zwarte. Stem ming: kalm. Alle noteringen: 1671— KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: prijshoudend. Omzet: ni hil. Noteringen: mrt. 160—161 (159(4162 mei 148(4—151 (149(4—151(4), juli 142—144 (143(4—145(4), sept. 133—135(4 (134(4—136(4)> dec. 126—129 (127—129(4).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4