Voorzitter B. Enschedé vraagt met winkelvestiging in nieuwe wijken rekening te houden Onduidelijk en onwaar Drie maanden hechtenis geëist tegen wegpiraat Onder invloed met auto tegen lichtmast gereden Agenda voor Haarlem evie; Hoogovenschaaktoernooi begonnen VURENHOUT houtribo NAAIMACHINES Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel Haarlem Ballet der Lage Landen in Haarlem Uitstekend concert door „Caecilia" HAARLEMSE RECHTBANK KAMPERMAN VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA 5 and „ELNA" NAAIMACHINE O verheid-bedrijfsleven Padvinders hielden zwemwedstrij den Burgerlijke Stand Haarlem Geen ongelukken ondanks gladheid van wegen Getuigen gevraagd m H doe het zelf de packlaar cpecialict- Speeltuinen gaan samenwerken met Jeugd Rode Kruis Serietocht Jan Passtoors Films: Toneel Ballet Diversen Tentoonstellingen Aankoop „Jachtduin" door Kennemerduinen Congres Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Haarlem Gemeentelijke bemoeiingen met het jeugdwerk Inbraak in grammofoon- platenfabriek 13 januari installatie pastoor mgr. Haanen Auto op Brederodelaan door gladheid geslipt Georgette Hagedoorn voor ,,'t Helm" BLOEMENDAAL Speelplaats van Sint- Josephschool te klein Geen overheidssteun voor aanschaf van oliestook in Theresiaschool Voor 'n BETERE BONTMANTEL Beurs van Amsterdam Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Beurs van New York sn Tijdens de gisteravond gehouden ver siering van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en Omstreken, heeft jje voorzitter, de heer B. F. Enschedé, ?r zyn vreugde over uitgesproken, dat bijeenkomst weer gehouden kon gorden in de oude Ridderzaal van het "faarlemse stadhuis, waardoor zowel ?.e Kamer als de Gemeente een prach- •'8e gelegenheid krijgen met elkaar in Persoonlijk contact te treden. Het feit, ®at niet alleen Haarlems burgemees ter, maar ook de commissaris der ko- P'lgin aanwezig was, achtte hij een te- I pn van provinciale, daadwerkelijke be langstelling voor het werk van de Ka- hier. Zonder in details te treden, wees de "eer Enschedé op de moeilijkheden die aunnen ontstaan bij de bouw van pan den voor middenstandsbedrijven in nieuwe woonwijken. Hoeveelheid, Pjaats en grootte, en in verband daar mee de prijs, kunnen zo zeide hij s|echts vastgesteld worden na ernstige stUdies. Ook het tijdstip van de bouw tegelijkertijd mét, of na de bouw der woningen moet ernstig bekeken wor den. Verder zal het aanbeveling verdie nen, dat rekening wordt gehouden met de aard en de omvang der bedrijven en Pat reeds bij de bouw van sommige vooraf aangewezen woonpanden, de mo gelijkheid onder ogen wordt gezien om deze op eenvoudige wijze tot winkelpan- Pen te transformeren. Voorts bracht de voorzitter het be sluit van de Kamer ter sprake inza- I ke de wijziging van het regle- 1 ment van het Hoogheemraadschap Rijnland, betreffende de zuivering van afvalwater. De mogelijkheid van de toenemende verontreiniging van de wateren binnen Rijnland heeft een onderwerp van nadere studie uitge maakt. Daartoe is thans door Rijn land deze wijziging van zijn regle ment ingediend, hetwelk voorschriften behelst betreffende actieve zorg voor de reiniging der afvalwater-lozingen. Uitvoerig ging de heer Enschedé in Pp de internationale problemen, die in "et ene land meer, in het andere min der spelen. Met name merkte hij op, dat Advertentie Alleenverkoop: Tempeliersstraat 68 Op voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Haarlem besloten in de boosheid te vol harden: de H.B.S. aan de Zijl at, die een samensmelting is van de voormalige HBS-A en HBS-B, zal lyceum blijven heten. Een schrifte- •Uk protest daartegen van de Raad ^an leraren bij het V.H.M.O. werd mor kennisgeving aangenomen. Men £eeft dus niet ten halve willen Peren op de dwaalweg, die men reeds in augustus was ingeslagen, toen Jjaen had besloten de HBS met de P.aam „Lourens Costerlyceum" op te ®leren. De volgende argumenten ■'erden in de raad te berde gebracht: Uyceum" is geen wettelijk bescherm- r6 benaming; de nieuwe naam is v®eds ingeburgerd; de zaak is eigen- ljk niet zo belangrijk. Dat laatste willen wij met kracht /strijden. Het is altijd belangrijk ï:111 de dingen bij hun ware naam te J1 °emen, terwille van de waarheid en .®rWille van de duidelijkheid. Een ly ceum is een schooltype, waarbij ?eer studierichtingen, te weten gymnasiale plus die van een HBS j of MMS, zijn bijeengebracht op gemeenschappelijke onderbouw, j at niet aan die omschrijving vol- t/t kan zijn wat het wil, van klep je/school tot hogeschool, het kan ooit een lyceum zijn. De Haarlemse serpeenteraad heeft vergeten te be loken, dat de term „lyceum" sinds toen in Den Haag het Neder- ÏU Lyceum werd gesticht, de zo- l'st omschreven betekenis heeft ge- p/gen. We hebben hier te doen met P Nederlandse traditie van precies jP halve eeuw, waartegen het vijf jj/nden oude spraakgebruik te /riem moeilijk kan opwegen. typP het verleden heeft men wèl ge- ljg®P hoe het hoorde. Zo werd de aan ^et Santpoorterplein eenst ..lyceum" genoemd nadat er gymnasium aan was toegevoegd bov,een gemeenschappelijke onder- CZo spreekt men terecht var- ly.Phertlyceum, Triniteitslyceum. ?Ppi „Sancta Maria". Even te- 'Vc sPfeekt men niét van Mendel- maar van Mendelcollepe, ciQr?at men daar geen gymnasium b6ejt slechts de beide HBS-richtingen ^naming „lyceum" is inder- niet „beschermd". Het Haar- sl6J gemeentebestuur schijnt echter W? een wettelijke bescherming te 0^ ifP en niet die van de traditie Vee. werkelijkheid. De benaming is /Pp voor iets wat geen lyceum or jP°ge nog zo „gekleed" staan, ^arr'>rnt aHeen maar ernstige ver- Ce^ lng uit voort. Men komt toch op het idee de stadsbus Vrj^PPg „tram" of „taxi" te noe- *0^' Niettemin zijn geen van beide wettelijk beschermd en het ®0ti; >ar wat gekleed staan te zeg- 'Outg Sa met de taxi naar mijn *it ln, de Duvenvoordestraat; er ^aart"S nummertje op de knip- Laten we zulke gekleedheden kS0ft K: aan sleden waar de taxi's h^rip ^bsmden hebben opdat ze de rtir,, i-'lke schijn kunnen wekken On ^Pnere auto's te zijn. Maar la- h^aPf li- Haarlem de dingen bij hun e 1 is jven noemen. En als iets er o vei I1106!®0 we niet doen of het t/eti ,ls' zeggen we bij het pas- >?Pt P de Doorkijk in de Kleine k 'ik s°pps tegen elkaar: t^Pdri116 (laar het Hilde- Pjonument 'ns fraai |NHC aet geboomte staan"? hetgeen Rusland in de afgelopen jaren heeft bereikt, tot voorzichtigheid moet stemmen om de economische uitdaging van Rusland voor de naaste toekomst niet tezeer te kleineren. Hoewel de eco nomische uitdaging niet over het hoofd kan worden gezien, behoeft zjj niet alarmerend te zijn, mits de bouwers van het nieuwe Europa en de economi sche adviseurs in Washington hieruit de noodzakelijke lering trekken. Indien het conflict tussen West en Oost binnen de perken zou kunnen worden gehouden van een duel om het welvaartspeil, zal dit geen afschrikwekkend toekomst beeld behoeven te zijn. Zonder twijfel, aldus spreker, zal Nederland de weg weten te vinden ook in het verenigd Europa, een construc tieve bijdrage te leveren aan de bevor dering van de vooruitgang en welvaart in de wereld. In concreto doet zich de. situatie voor, dat wij rekening zullen hebben te houden met het feit, dat de Nederlandse markt ook zonder buiten landse concurrentie te klein is gewor den om op vele gebieden efficiënt te pro duceren. Op de Nederlandse markt zul len wij rekening hebben te houden met een verscherpte concurrentiestrijd. De ze tendenzen, tezamen met. de drang naar verhoging der welvaart, leiden on afwendbaar tot de noodzaak om met al le middelen de export te bevorderen teneinde zodoende de positieve moge lijkheden van de grote Europese markt uit te breiden. Men zal kunnen stellen, dat de export in de komende twintig jaar ruwweg zal moeten worden ver dubbeld. De conclusie is hieruit te trek ken, dat de Nederlandse industrie, zo wel als de buitenlandse handel en het internationale dienstenverkeer, zich zeer belangrijk zullen moeten uitbrei den, willen zjj aan de gestelde ver wachtingen kunnen voldoen. Het poten tieel in Nederland zal op steeds hoger peil moeten worden opgevoerd en aan gepast aan de steeds wisselende tiiden en technieken. En dat geldt niet alleen voor grote, maar evenzeer, zij het met andere methodes, voor kleine en mid delgrote ondernemingen. Onze taak is te ontwikkelen, fabrice ren en verkopen. Soms vragen wij ons af, aldus verklaarde de heer Enschedé, of nationale en internationale toporga nen voldoende doordrongen zijn van het belang van de taak van de onderne mer. Verleden jaar waagde ik mij op deze plaats op glad ijs, door te gewa gen van een zekere wetmatigheid in de uitzetting van het ambtelijk apparaat. Ik herinner mij, dat de burgemeester van Haarlem mij in zijn slotwoord spor tief uitdaagde, één overbodig ambte naar aan te wijzen. Het zal u verheu gen. dat ik die niet heb kunnen vinden. Wanneer echter, de Nederlandse over heid zich ernstig zorgen maakt over de omvang der budgetten der nieuwe Europese organisaties, waar duizenden (belastingvrij) te werk zijn of zullen worden gesteld, voel ik mij in deskun dig gezelschap en acht ik een waar schuwing tegen het uitzetten van het ambtelijk apparaat, zij het wat verder van huis, hier wel op haar plaats. Ingaande op enkele aspecten van de Nederlandse economie, stelde de heer Enschedé, dat een sociaal aanvaardba re verdeling van het nationaal inko men over de verschillende groepen der bevolking, betekent een zo breed mo gelijk houden van het vlak der particu liere inkomens en een ongeveer even redig profijt voor al die inkomens bij de groei van het nationale inkomen. Burgemeester Cremers beantwoord de de Nieuwjaarstoespraak van de heer. Enschedé. Hij wees op het belang van een goede samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven. In het licht daar- Van is het voor het Haarlemse gemeen tebestuur altijd een groot genoegen de Kamer van Koophandel gastvrijheid te kunnen bieden bfl bijzondere gelegen- heden. De gemeentebesturen hebben niet meer uitsluitend tot taak de open bare orde te handhaven. ^Zij dienen te vens positief te werken in net belang van de welvaart. Daarbij is de samen werking met het bedrijfsleven nodig. Bijvoorbeeld bij het nieuwe stations plein in Haarlem. De gemeente maakt een plan, maar op zijn minst voor de bebouwing is zjj aangewezen op het be drijfsleven. De bijeenkomst in de sfeer vol met kaarsen verlichte Ridderzaal werd bijgewoond door de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, door vertegenwoordigers van de gemeentebesturen in het rayon der Kamer van Koophandel, door de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken en door vele andere autoritei ten of vertegenwoordigers van organi saties, het bedrijfsleven betreffende. In de raadzaal werd, voordat de voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit sprak, een vergadering gehouden, tij dens welke deze herkozen werd in zijn functie. De ondervoorzitters der Kamer, de heren Th. S. J. Hooy (voorzitter der afdeling Kleinbedrijf) en J. J. Jurrissen (voor het Grootbe drijf) werden eveneens herkozen. In Stoops bad zijn voor de elfde keer de jaarlijkse zwemwedstrijden van de ver eniging De Nederlandse Padvinders gehou den in het district Haarlem. De wedstrij den werden geopend door hopman J. Ab- spoel, assistent districtscommissaris voor training. Na afloop werden in de turnzaal van Stoop de prijzen uitgereikt door districtscommissaris hopman ir. J. Pool. Op alle vier estafettenummers zegevierden de ploegen van de Overveense groep „de Ca- merons". Zij kwamen voor een jaar in het bezit van de wisselbeker voor de 4 X 25 meter schoolslagestafette en veroverden voor de tweede keer (en daarmee defini tief) het wisselplateau voor de 3 X 50 meter wisselslagestafette. Ook op de groeps- estafette 10 X 25 meter schoolslag en de estafette rivier-oversteken toonden zij zich de sterksten. De beide zeeverkennersgroe- pen Kon Tiki en Willem Barends (Aals meer) zaten de landverkenners echter dicht op de hielen. Het tijdsverschil tussen de als nummers een en twee aankomenden was zeer gering. BEVALLEN VAN EEN ZOON: M. Booij-Jolink; A. H- Wijkhuizen-Kastelein; J. G. van den Berg-Dees; H. G. Schutte- Degenaars; J. M. J. van Zon-Verheijde; E. Kellenbach-Pieters- VAN EEN DOCHTER: W. van der Post- Kwaak; J. H. W. Blom-Heemskerk; M. Schaap-Van Veen M. H. Kroder-Huis in 't Veld. OVERLEDEN: U. M. Smink-de Nobel, 85 j-, Zocherstr.; J. J. Spanjaart-van Zee land, 44 jaar, Bavostraat; A. C. Visscher- Redeker, 8? j., Resedastr.; A. Bakker- Lijn, 88 j., Jansstr.; J. van der Groen- Padmos, 71 jaar, Gasthuisvest; G. van Ouwerkerk, 72 j., v. Oosten de Bruynstr.; Q. J. van den Berg, 4 jaar, Kamperlaan; D.J.Werner, 80 j., van der Vinnestraat. GEHUWD: H. A-Joosten en J. Wegman. Slechts een klein aantal belangstel lenden was gisteravond in de Haar lemse stadsschouwburg present om de verrichtingen van het Ballet der Lage landen gade te slaan. Wjj willen nu niet diep ingaan op de vraag, waarom die interesse van het Haarlemse pu bliek zo gering was. Wel moeten wij opmerken, dat een vrijwel oud pro gramma voor de nog steeds beperkte kring van balletlievenden weinig aan trekkelijk is. Indien de leiding er van uit gaat, dat haar gezicht gered is, wanneer zij aan haar subsidieplicht in Haarlem voldaan heeft aan de ge meentelijke subsidie is de eis van twee voorstellingen per seizoen ver bonden), is zij op de verkeerde weg. Gisteravond is dat althans duidelijk ge bleken. Van de vijf nummers was er één voor ons nieuw. Dat was het bal let ,,De gouden appel", een nogal vrije fantasie op het mythologische verhaal van Paris, die de schoonste van de drie godinnen Juno, Minerva en Venus moet belonen met een gouden appel. De choreografie is van Keith Lester, die het in wezen meer dramatische dan lyrische verhaal, gedompeld heeft in een romantische, niet altijd oprechte sfeer. Hij is er daarom niet helemaal uitgekomen en heeft zich moeten be helpen met enkele goedkope effecten. Dat werd hem trouwens heel gemak kelijk gemaakt door de muziek van Césare Pugni, welke soms deed den ken aan een bruiloftspolonaise. Niettemin is het geheel, ondanks de hoge ernst, welke op het spel stond, een plezierig divertissement geworden, dat aan de toeschouwers geen hoge ei sen stelde en waarin Milly Emmer en Lieke de Leeuw om andere dan dans technische redenen als partner-godin nen Angela Bayley ernstig beconcu- reerden. Over de andere nummers kun nen wij kort zijn. ,,Le Toyer de la Dan- se" werd bepaald routineus wegge- danst met een zich nog moeilijk aan passende Christina Gallea, „Varia- zione con Maschere" kreeg een boeien de vertolking, de „Hoepels" werd een lustig en goed uitgebalanceerd circus- spel en tenslotte bleek. „De Eenzame nog steeds een nummer te zijn, dat ofschoon geen volkomen danstaal spre kend op suggestieve wijze weet te boeien. De begeleiding aan de vleu gels was in goede handen bij Wim de Soet en Chaïm Levano. W. H. Bij de Haarlemse politie zijn tot nu toe geen meldingen binnengekomen van ongelukken als gevolg var de gladheid van het wegdek. Gisteravond omstreeks half tien begonnen de wegen te be vriezen. Dank zij de activiteit van de betrokken gemeenteambtenaren werden aanstonds de nodige voorzieningen ge troffen. Zo werd er gestrooid op brug gen en op de Zuiderhoutslaan, de Span jaardslaan, de Kinderhuissingel en de Garenkokerskade. Gisteren om kwart over vijf botsten op de Verspronckweg drie auto's tegen elkaar op. Twee der auto's reden ach ter elkaar toen plotseling van rechts een andere wagen een parkeerhaventje uit reed en midden op de weg keerde. De voorst rijdende automobilist moest ab rupt remmen, maar vloog niettemin tegen de ander op. De politie verzoekt ooggetuigen van een en ander vriende lijk zich voor het geven van nadere inlichtingen over de toedracht met haar in verbinding te willen stellen. d Advertentie en verwerk ons pasklaar voor U gezaagd en rondom geschaafd Wij leveren het U op iedere gewenste lengte en .bezorgen het gratis bij U thuis. JUUANAPARK 44 - TEt. 55530 Het 21ste internationale Hoogoven schaaktoernooi is donderdag te Bever wijk officieel geopend door prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van Hoogovens. In een geestige vergelij king voelde hij er als industrieel be hoefte aan een parallel te trekken tus sen het schaakspel en hetgeen thans in Europa door samenspel, na een Sici- liaanse opening een Nederlander heeft op Messina veel werk voor de Euromarkt verricht een feit is ge worden. De massa van de mensen ver geleek hij met de pionnen in het schaak spel. Pionnen kunnen alleen maar voor uit. Zo kunnen de mensen in de Euro- markt alleen maar vooruit, verder naar een welvarende en voorspoedige gemeenschap. Mr. de Blecourt, voorzitter van de K.N.S.B. sprak als zijn mening uit, dat de Hoogovenschaaktoernooien een der gelijke betekenis hebben gekregen, dat Beverwijk Hastings in de schaduw stelt. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk verwelkomde de vele binnen- en buitenlandse gasten in de stad en uitte de grote waardering van de overheid voor hetgeen het particulier initiatief, gesteund door het bedrijfsle ven, tot stand heeft weten te brengen. De voorzitter van de toernooi-com- missie, de heer P. A. Veldheer be klemtoonde nog eens, hoe het Hoog oventoernooi er steeds op gericht is jonge schakers een kans te geven. In dit 21ste toernooi heeft men goede ver wachtingen van de jeugdige Nederlan der Langeweg, die in de hoofdgroep tussen grootmeesters en meesters ge plaatst is. Hjj herinnerde eraan, dat oo' Donner en Bouwmeester hun titels op een Hoogoventoernooi hebben be haald en dat Donner het vorige jaar in Beverwijk de grootmeesters-titel heeft verworven. Voor een verslag van de wedstrijden in de hoofdgroep heren en de uitslagen van de hoogste afdelingen zie men op de sportpagina. Op een bijeenkomst van de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin zal besproken worden in hoe verre de mogelijkheid bestaat om de kinderen van de speeltuinen en van het winterclubwerk te laten samenwerken met het Nederlands Jeugd Rode Kruis. De bespreking wordt gehouden in de aula van de school aan de Cruquius- straat en begint om acht uur. Met enke le films, een kleine tentoonstelling en een korte inleiding zal het onderwerp van bespreking worden toegelicht. De tweede van de serie van vier win- terwandeltochten van de Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" wordt het komende weekeinde gehou den. Zaterdag 10 en zondag 11 januari zal gewandeld kunnen worden over af standen van tien en van vijftien kilo meter. 's Zaterdags is de start in café „Het wapen van Kennemerland" aan de Ramplaan; op zondag in gebouw „Rosehaghe" in de Hoofmanstraat. Men kan ook) alleen aan de dagtocht deelnemen zodat het niet noodzakelijk is de gehele serie te wandelen. Donderdag is in het Kennemer theater te Beverwijk het 21ste Hoogovenschaak toernooi, waaraan schakers uit meer dan tien verschillende landen deelnemen, officieel begonnen. De foto geeft een overzicht van het theater tijdens de eerste partijen van het toernooi. „Het was een mooi geval; wat een feest, wat een feest." Dat waren de woorden van de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, bij de behande ling van de zaak tegen een 47-jarige koopman uit Haarlem, die zich had te verantwoorden voor het feit, dat hij onder invloed van sterke drank met een auto op de Amsterdamsevaart on der Halfweg met een snelheid van rond honderd kilometer tegen een lichtmast was gereden. De officier vond het een bijzonder ernstig feit en wilde slechts in geringe mate rekening houden met de verwondingen die verdachte zelf op- CINEMA-PALACE: De familie Trapp ln Amerika, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Haven der hartstochten, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO:Vergiss mein nicht, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Das Madchen Rosemarie, volw.; 2. 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Arrivederci Roma, a. 1. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Abbott en Costello in Alaska, alle leeft. Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.: The window, 18 j.; 8.15 uur. Wo. en do.: Nachten van Cabiria, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: The Vikings, 14 jaar; 2, 4.15. 7, 9.15 uur. ROXY: Drums across the river, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Ei tigre; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 9 januari Minerva, Heemstede, 8.15 uur: Willy Mo- ret draagt voor „De liefde van de zeven poppen" (Heemst. Kunstkring). Zaterdag 10 Januari Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea ter speelt onder regie van Richard Flink „De ijsman komt" van Eugène O'Neill. Zondag 11 januari Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea ter speelt onder regie van Richard Flink „De ijsman komt" van Eugène O'Neill. Maandag 12 januari Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea ter speelt onder regie van Richard Flink „De ijsman komt" van Eugène O'Neill. Vrijdag 9 januari Schouwburg, 8 uur: Het Nederlands Bal let met Concerto Barocco, De Disgenoten, Annabel Lee, Les Caprice? du Cupidon. On der auspiciën van G. en W. Vrijdag 9 januari Raamsingel 30, 8 uur: De katholiek en de H. Schrift, lezing voor KAB-west. Zoetestraat 11, 8 uur: De negers in Afri ka, lezing door pater Hensen voor de Vrije Tijd. Zondag 11 januari Nieuw-Berkenrode: Kindercircus Lamber- tha voor kinderen van leden der KAB en der Middenstandsver. In Heemstede. Maandag 12 januari Frans Halsmuseum, 8 uur: De ontwik keling der moderne beeldhouwkunst, le zing VU. Dinsdag 13 Januari Frans Halsmuseum, 8 uur: Kunstschat ten van het Frans Halsmuseum, lezing G. en W. Ged. Oude Gracht 28, 8 uur: Pater K. Voskühler S.J. over zijn ervaringen als zielzorger onder de industrie-arbeiders, le zing St.-Adelbertvereniging. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1315 uur. Tentoonst. van Napolitaanse kerstgroep (tot 1 febr.). Frans Halsmuseum; Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015* uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Van 16 t.m. 25 jan. tot 19 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhnis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tekenin gen en grafieken van Aart Veldhoen. Geop. dag. van 10—22 u. (tot 1 febr.). Galerie Etroit, KI. Heiligland: Expositie Concrete Kunst door Arnold Reem :r en Georges. Geop. dag. van 1220 uur, beh. zaterdags (tot 15 jan.). Museum Het Huis Van Looy, KI. 'toutweg: Kunst Zij Ons Doei: Kersttentoo.istelling. Geop. dag. van 10—17 uur. Zo. van 1417 uur (t.m. 18 jan.). De uitvoering, die gisteravond door het koninklijk mannenkoor „Caecilia" onder directie van Anton de Beer in de gemeentelijke concertzaal gegeven werd, bood een verheugend aspect. Het koor is sinds zijn laatste optreden op fantas tische wijze, dank zij de dirigent, voor uitgegaan, en geeft rijke beloften voor de toekomst. Het programma was met uitzondering van het stuk waarmee de avond beslo ten werd, het afschuwelijke „Die zwölf Rauber", uitstekend samengesteld; er werd edele wijn geserveerd, bourgogne met bouquet. Alleen dan het slotnum mer moet helaas als een ordinair glas boerenjongens beschouwd worden. Van fijn-muzikaal begrip, hoewel mis schien een ietsje te sterk genuanceerd, getuigde de weergave van de twee Schubertwerkjes „Zum Eingang" en „Zum Sanctus", evenals het „O Isis und Osiris" van Mozart. Anton de Beer heeft volkomen duidelijk bewezen dat hjj het prachtige stemmenmateriaal waard is, dat hij er mee weet te werken. Zeer overtuigend bleek dat wel bij de veel eisende stukken van Antonin Dvorak en Zoltan Kodaly: „Ja jsem boeslarz" en „Die Ruïne", die, ondanks een lichte onzekerheid, knap werden ver tolkt. Indrukwekkend klonk het „Ver- wandlungen" van Julius Röntgen. De Slowaakse en Russische volksliederen gaven een exotische sfeer, het werkje van Kees Kef: „Het stuivende zand" werd raak getypeerd. In het bewuste slotnummer zong de bas Leo Rommerts de solo. Van de vocaalsoliste Aafje Heynis, die op ongeëvenaarde wijze liederen van Schubert en Dvorak (Zigeunerlieder) zong, kan zonder gevaar van overdrij ving gezegd worden dat zij de voor naamste zangeres van ons land is en misschien 'n wereldreputatie zal krijgen. We herinneren ons alleen bij de alt Ilona Durigo een dergelijke ontroering beleefd te hebben. Het was alleen ont zettend (we hebben het al meer ge schreven), dat het publiek na ieder lied meende te moeten applaudisseren. Ge lukkig gebeurde da't niet meer bij Dvo rak, daar de ere-voorzitter, de heer Jil- les A. Dal, namens de kunstenares ver zocht, dat na te laten. De pianiste Em my van Eden zorgde voor een sublieme begeleiding. De zaal was nagenoeg uitverkocht. T. de Vr. Nadat ook Haarlem in de woensdag gehouden raadsvergadering geen be zwaar heeft gemaakt tegen het verle nen van een bijdrage in de kosten voor uitbreiding van „de Kennemerduinen" zal het bestuur van dit Nationale Park binnenkort tot de aankoop overgaan van een als „Jachtduin" bekend staand duingebied. Dit duinterrein is gelegen langs de Bergweg en noordelijk van de ingang van de Kennemerduinen aan deze weg. Het gebied is 40.42.19 hectare groot en behoorde tot de Erven Eugidius, een tak van de Erven Van der Vliet. Het Jachtduin wordt door de directeur van de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roder- kerk, een bijzonder fraai gebied ge noemd. Het bevat onder meer een prachtig begroeid eikenbos. De in Jachtduin gelegen Brederoodsenberg dr. Jac. P. Thijsse noemde dit duin de „blauwe trappen" is een der hoogste punten in de omgeving. Op het terrein bevinden zich twee kleine wo ningen waarvan er een reeds wordt be woond door een werknemer van de stichting de Kennemerduinen. Zodra de aankoop is geschied zal worden begon nen met de aanleg van wandelpaden. De aankoopsom bedraagt 219.350,-. Dit bedrag komt voor rekening van de participanten en in dezelfde verhou ding als deze in de stichting deelnemen, te weten het rijk 55 pet, de provincie 25 pet en de gemeenten Amsterdam en Haarlem elk 10 pet. Alle participan ten hebben nu hun bijdrage goedge keurd. liep bij het ongeluk. De eis luidde drie maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar. De verdachte koopman was op de avond van 27 juli van het vorig jaar met een grote auto de Amsterdamsevaart afgereden in de richting van Amster dam. Als passagiers had hij vijf per sonen die hij in een café in Haarlem had ontmoet. Hij zou gevragad hebben: „Is er iemand nuchter genoeg om te rijden?" Dat had iemand beweerd die gisteren als getuige werd gehoord. De ze verklaarde voor de rechtbank echter het etgendeel, maar toen hij geconfron teerd werd met de agent die hem een verhoor had afgenomen, draaide hij bij. De verdachte bleef ontkennen dat hij onder invloed had verkeerd. „U kunt wel twee emmers bier voor me zetten", zei hij tegen de president. Toen de president wat nadenkend keek, voegde de koopman eraan toe: „Niet van die grote natuurlijk." „Maar hoe verklaart u het dan, dat u uit de bocht bent gevlogen?" „Er klapte een band," riposteerde verdachte. „Ik heb later de auto dan ook zonder banden verkocht." De ver balisant merkte op, dat de rijksver- keerspolitie de banden in haar bezit had om de remvoering te controleren. Van een gesprongen band was overi gens niets gebleken. Een 28-jarige leraar verklaarde, dat toen hij op de Amsterdamsevaart reed, een grote auto hem in een flits pas seerde. Hij vermoedde dat de wagen door de grote snelheid meer dan honderd kilometer van de weg was geraakt. Verdachte wilde dat echter niet toegeven en bleef voorlopig bij de gesprongen band. De president wilde daar niet aan, evenmin als aan de uitvlucht, dat verdachte zijn broer in Amsterdam wilde opzoeken. „Nee, u wilde verder aan de boemel, maar u kwam van een koude kermis thuis." De officier van justitie wilde aanvan kelijk rekening houden met het feit, dat verdachte door zijn rijden zelf en kele weken in het ziekenhuis had ge legen, maar vanwege zijn optreden en zijn ontkennen tegenover de rechtbank en gezien zijn vrij uitgebreid strafre gister veertien veroordelingenliet hij die factor slechts in zeer geringe mate gelden. De rechtbank zal 22 ja nuari uitspraak doen. Op 28 en 29 mei zal te Haarlem het jaarlijks congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden gehou den. Het congres zal zich bezig houden met de bemoeiingen van de gemeenten met het jeugdwerk. Als pre-adviseurs zullen optreden de heren J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, mr. M. M L. G. M. Custers, burgemeester van Nieuwenhagen (L.) en W. Thomassen, burgemeester van Enschede. De pre-ad- viezen zullen in eerste instantie worden besproken door een forum onder leiding van mr. A. Roos wethouder van Am sterdam. De ontvangst van dit meestal een duizend deelnemers omvattende con gres geeft het Haarlemse gemeentebe stuur heel wat hoofdbrekens. Men wil de congressisten een goede indruk meege ven van de gastvrijheid en de schoon heid van de bloemenstad. Op de eerste congresdag zal de offi ciële ontvangst door het gemeentebe stuur plaats vinden. De gedachte is ge opperd, die ontvangst te doen plaats vinden na afloop van een voorstelling in de stadsschouwburg. De ontvangst zal dan niet ten raad- huize plaats vinden doch op de binnen, plaats van de Stads-doelen. Het bra den van vlees aan het spit zal daar de bijzondere attractie zijn. De middag van de eerste congresdag zal worden gevuld met ter keuze van de congressisten staande excursies naar bezienswaardigheden in Haarlem en omgeving. Gisteravond moet ingebroken zijn in een grammofoonplatenfabriek aan de Nijverheidsweg. Een nachtwaker consta teerde een gebroken ruitje. Bij onder zoek bleken een versterker en een pick up ter waarde van 435.ontvreemd te zijn. Mgr. B. J. A. Haanen, die door de bis schop van Haarlem benoemd is tot pas toor van de parochie van het H. Sacra ment te Bloemendaal zal dinsdagavond 13 januari worden geïnstalleerd in de Sacramentskerk aan de Dennenweg. De installatieplechtigheid begint om half acht. Tengevolge van de gladheid is donder dagmorgen omstreeks half elf een door een vierentwintigjarige magazijnbe diende uit Gtverveen bestuurde auto uit Santpoort op de Brederodelaan ter hoogte van de ingang van het Provin ciaal ziekenhuis geslipt. De auto kwam ernstig beschadigd in de tuin van een villa op de hoek BrederodelaanVan Eewijckweg tot stilstand, na over het rijwiel- en voetpad te zijn voortgegle den. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Voor de culturele kring ,,'t Helm" te Zandvoort gaf Georgette Hagedoorn don derdagavond een programma van cabaret liederen en chansons. Zij leidde haar pro gramma zelf op charmante, geestige wijze in door haar „Siamese tweeling", haar be geleider Pierre Verdonck voor te stellen en te herinneren aan haar jeugd, in Zand voort doorgebracht. Zij herinnerde zich nog levendig haar onderwijzeres, mejuffrouw Schoppen, van de lagere school aan de Hogeweg. Zij opende haar programma met „Ma dame Arthur", een succesnummer, dat da delijk insloeg. In een vlot tempo bracht Georgette Hagedoorn haar nummers ten tonele, telkens blijk gevende van haar grote veelzijdigheid en haar artistieke ga ven. Hoogtepunt was ongetwijfeld „La Charlotte prie la Vierge Marie", een op dramatische wijze voorgedragen gebed van een tot verval geraakte parisienne tot de Maagd Maria. Ook nu bleek weer dat het Franse chanson deze kunstenares het beste .ligt". Het enthousiaste applaus noopte tot een toegift: „de Franse gouvernante" van J. L. Pisuisse. De speelplaats van de Sint Joseph school in Bloemendaal is te klein. In september van het vorig jaar kwam zij gereed. Zij is vierhonderd en vijftig vier kante meter groot en het aantal kin deren, dat de school bezoekt, bedroeg begin september ruim driehonderd: vijf jaar geleden nog slechts zestig. Door de snelle groei van de school Is zowel bij de bouw als bi* de entourage waaronder ook een speelplaats gerekend mag worden achter de feiten aan gelopen. Toen de school klaar was bleek zij al direct te klein om het aantal inge schreven leerlingen te huisvesten. Voor elke leerling slechts anderhalve vier kante meter speelplaats beschikbaar en dat is te weinig. Naar de mening van de inspecteur van het lager onderwijs is vergroting van de speelplaats nood zakelijk. B. en W. stellen de raad voor het verzoek om uitbreiding in te wil ligen. Het ligt in de bedoeling van het Bloemendaalse gemeentebestuur de te gelverharding met ongeveer vierhonderd tachtig vierkante meter uit te breiden. De uitgebreide speelplaats kan dan ook gebruikt worden voor het houden van eenvoudige gymnastieklessen. Op deze wijze wordt het gemis aan een gj-m- nastieklokaal enigermate gecompenseerd. Op een verzoek van het bestuur van de Sint Theresiaschool om gelden be schikbaar te stellen voor het aanschaf fen van twee oliestookkachels met in stallatie en voor het vervangen van schoolmeubilair door stoelen en tafels stellen B. en W. van Bloemendaal de raad voor afwijzend te beschikken. B. en W. zijn wat het aanbrengen van een oliestook betreft van mening, dat een wijziging van stookmethode de nor male eisen te boven gaat. Als het schoolbestuur deze wijziging toch wil aanbrengen zal het zelf de kosten daarvoor moeten dragen. Het meubilair is niet versleten. De banken zijn van zo'n goede kwaliteit, dat zij naar het hoofd van de school desge vraagd mededeelde over twintig jaar nog niet versleten zijn. De verlichting in de Sint Theresia school is de meest primitieve van alle Bloemendaalse scholen. De verlichting op de banken is beslist onvoldoende. Vervanging is dan ook noodzakelijk. Voorts zullen de vloeren van drie lo kalen op korte termijn vernieuwd moeten worden. Advertentie Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 Advertentie (Niet officiële 4% Ned. 1958 33^ Ned. 1953 Staffel 1947 3Vfc Ned. 1956 314 Ned. 1948 3*4 Ned. 1950 3V4 Ned. 1954 3% Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij. K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2V2 Amsterdam '56 2 *A Amsterdam '56 II 2*A Rotterdam '57 koersen) Vorig opening Slot 9/1 100* 9334 903/4 92% 87% 87 89 89% 110% 195 86 134 124% 278% 223% 424 136.70 264 337 326 474% 438% 182 177.30 159% 109.50 161 126% 165*4 238% 138*4 114 101% 86*4 98% 108% 91% 88 137% 125 285% 138 490% 442% 180 158% 162 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 7/1 61)4 51 52 77)4 49)4 98)4 29% 41)4 46% 72% 47)4 82 63 V, 56% 56% 23)4 95% Stemming 63% 51% 53 77% 49% 99% 29% 42% 47% 72% 48 83% 64% 57 56% 23% 96 vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5