-i ■PilÉÉ DE VIKINGS, film vol van lugubere stunts Brand in houten huis aan de Kop Zeeweg Veldhoen exposeert in kunstzaal „In 't Goede Uur" ■lil ^Ppr F. A. WEIJERS 40 JAAR BIJ VAN GEND EN LOOS WÈÊÊÈÈm - 'H II X Hit m s j l Rembrandt Haven der harts tochten Drums across the river Reprises en prolongaties Vergeet mij nooit D. L. M. SMIT SLEUTEL WEG? Nieuwe staatslening groot f 400 min. De schade hleef beperkt np lêjfi ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 2 r 1?r-prr- Haarlem e.o. Films: Diversen: WITTE KRUIS Apotheken en dokters diensten l-m 1 .*v ip i Lido Frans Hals Roxy H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" Leo Horn kwart eeuw voetbalscheidsrechter Winkeliers bekeurd voor „uitverkoop Willy Moret voor Heemsteedse Kunst kring Burgerlijke Stand Haarlem Rente 4^ pet., koers 99 pet. Radio Moors BUSOMLEGGING! MOLENDIJK'S ilp® - it.. fefi Eerste sleeërs in Bloemendaai Huisnummering Vinken- baan J. Wichers voorgedragen als voorzitter commissie Tinholtverzameling Vacatures in commissie van toezicht lager onderwijs Mevr. Schipper exposeert In sneeuwstorm op Noordzee Brits vissersvaartuig gezonken „Het Witte Paard" Parkeermeter of een parkeer schijf A.N.W.B. prefereert de laatstgenoemde FILMJOURNAAL s v* t t V -"V "v- mm w- t CINEMA-PALACE: De familie Trapp ln Amerika, a. 1.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. L1DO :Vergiss mein nicht, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Das M&dchen Rosemarie, volw.; 2. 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2. 4.15, 7. 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Arrivederci Roma, a. 1. Za. en zo. 7. 9.15 uur. Za. en zo.: Abbott en Costello In Alaska, alle leeft. Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.: The .window, 18 j.; 8.15 uur. Wo. en do.: Nachten van Cabiria, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: The Vikings, 14 Jaar; 2, 4.15. 7. 9.15 uur. ROXY: Drums across the river, 14 3.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: El tigre; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIOMon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 10 januari Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep The ier speelt onder regie van Richard Flii „De ijsman komt" van Eugène O'Neill. Zondag 11 januari Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea ter speelt onder regie van Richard Flink De ijsman komt" van Eugène O'Neill Nieüw-Berkenrode: Kindercircus Lamber- tha voor kinderen van leden der KAB en der Middenstandsver. in Heemstede. Maandag 12 januari Frans Halsmuseum, 8 uur: De ontwik keling der moderne beeldhouwkunst, le- Eing VU. Schouwburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea- ier speelt onder regie van Richard Flink „De ijsman komt" van Eugène O'Neill. Advert em Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WiTTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Haarlem Apotheken: Noorder-Apotheek. Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Remmers, Kruls- Itraat 6, tel. 10354: 't Gildehuys, Koningin- neweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis- Erts. fa. Mathót, tel. 11990. Tandarts: W. Muuse, Rijksstraatweg 424, Haarlem, tel. 53536. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, tel. 14524. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, Haarlem, tel. 21400. Aerdenhout Apotheek: Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: J Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad- huispl. 9. tel. 38103; A. van Lier, P. Aertz- laan 6, tel. 39875. Bloemendaai Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. Bloemendaai, tel. 22181: De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort, tel. 02560-8284. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal seweg 126, tel. 57753. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaai. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairenweg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte- ctraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: C. Robbers, Koninginne weg 34, tel. 2813. Voor tandartsen, dierenartsen, ziekenver voer en wijkverpleging in bovenstaande plaatsen: zie onder Haarelm. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaai, tel. K 2500-22181. t - ,v 7 J M Het is één en al stunt wat men in de dure Amerikaanse film De Vikings te zien krijgt. Laten wü trachten u een opsomming te geven: 1. een valk die een oog van Einar, de Vikingprins (Kirk Douglas) uitrijt; 2. een verre van prettig verblijf van Eric de slaaf (Tony Curtis) in een kuil vol water, waarbij vraatzuchtige krabben wachten op zijn dood; 3. het met scherpe bijlen werpen naar de vlechten van een vrouw vastgebonden op een groot blok om uit te maken of zij al dan niet trouw is geweest; 4. een stoutmoedige sprong in een kuil met hongerige huilende wol ven; 5. een drama op zee waarbij een Vikingschip in de mist tegen een rots te pletter slaat; 6. de invasie door de Noormannen van Engeland; 7. een uiterst enerverende strijd om een Brit se versterking waarbij a. met een ge weldige boom de toegang wordt gefor ceerd; 1). kroonprins Einar een lucht reis onderneemt en zich aan een aan tal bijlen op levensgevaarlijke wijze op trekt om in het slot door te dringen; c. Einar een degengevecht op leven en dood aangaat met Eric 8. het schip met de verslagen Einar brandend zee kiest; 9. zeker niet schokkend maar be slist vermakelijk; het spel waarbij de Noormannen, uitgelaten dat zij zijn te ruggekeerd in hun fjord, op uitgestrek te roeiriemen lopen, een tijdpassering waarbij men voor het eerst glimlacht. Het is alles bar en boos, geweldig en vaak ook gruwelijk. Nu waren de Noor mannen verre van lieve jongens en men moet aanneemen dat de voorstelling die de film geeft van hun daden redelijk met de werkelijkheid klopt. Het is ech ter wel duidelijk dat de regisseur Ri chard Fleischer heeft willen épateren. Het kan niet op. Er is hier intussen sprake van een boeiende avonturenfilm. Het verhaal tje de strijd om de troon van Enge land, waarbij een arme slaaf zich ont popt als de pretendent is zeker kin derlijk en kennelijk alleen gebruikt pour besoin de la cause. De vertolking van de hoofdpersoon is wisselend. Kirk Douglas is ook nu een vervaarlijke man. Tony Curtis is wat zwakker, we ker. Maar het gevecht tussen beiden is van een meeslepende kracht. Janet Leigh is alleen maar een lief vrouwtje dat „steals the show" en Ernest Bor- gnine, Marty met een baard, kan zijn Vikingkoning niet aannemelijk maken. In Rembrandt voor boven de veertien. Yves Allegret heeft een larmoyant drama tussen- een Franse zeeman en een Duits licht meisje gesitueerd in Hamburg, waarbij hij het affreuze mod derbadgevecht uit de Grosze Freiheit niet uit de weg is gegaan. Dit alleen al zegt genoeg van de film, die traag is, lichtelijk scabreus, vervelend en vol komen overbodig. In Frans Hals be slist voor volwassenen. In „Drums across the river" val len harde klappen. Getergde indianen en doorgewinterde gouddelvers. Vooral de laatsten staan voor niets. Voor goud riskeren zij alles, knallen zij met hun pistolen en spreiden zij al hun slecht heid ten toon. Er zijn dus weer fikse schurken te zien in ,,Roxy" en die moeten er natuurlijk van langs krijgen. Het is een spectaculaire film. Tot en met morgenavond in „Roxy". Voor 14- jarigen. Vanaf maandag draait er „El Tigre", een quasi-historisch verhaaltje over een Spaanse prinses, die in Zuid-Ame- rika vertoefde toen zij de Spaanse troon moest overnemen. Schurken pogen haar de terugweg te versperren. Zij moet via Mexico en Californië omrei zen. Allerlei gevaren gaat zij uit de weg, maar zij zwicht tenslotte voor El Tigre, de vurige, haar gids. Het ge volg is natuurlijk, dat zij van de troon afziet. Een romantische avonturenfilm. Voor veertienjarigen. Studio prolongeert de uitstekende filmcomedfe „Mon oncle" van Jacques Tati. A.l. In Cinema Palace blijft „De familie Trapp in Amerika" nog een weekje draaien. Eveneens voor alle leeftijden. Luxor prolongeert de knappe Duitse film „Das Madchen Rosema rie". Strikt volwassenen. In Minerva wordt vanavond en morgenavond de flim „Afrrivederci Roma" vertoond, het succes van Mario Lanza. A.l. Mor genmiddag draait er „Abbott en Cos tello in Alaska". A.l. Maandag, en dinsdagavond wordt in deze bioscoop „The Window" v.rtoond. een knap-sa- mengestelde film voor 18-jarigen. Woensdag- en donderdagavond wordt er „Nachten van Cabiria" vertoond. Eveneens voor 18-jarigen. In de film Vergeet mij nooit ziet men een Duits meisje in Rome haar roman ce als gevolg van een misverstand ver breken, zich hechten aan een aardig jon getje en kennis maken met diens va der, een beroemd tenor. Daar komt een huwelijk van, een huwelijk dat meer is gebaseerd op bewondering en respect dan op ware liefde. Dat blijkt wel als het meisje haar eerste amant ontmoet en zij voor een innerlijke strijd komt te staan. Tenslotte zegeviert de huwelijkstrouw. Een door A. M. Rabe- nalt vlot gemaakt filmpje, dat echter niet opvalt door bijzondere kwaliteiten. De één zal er heen gaan vanwege het verhaaltje, de ander vanwege de zang van Ferruccio Tagliavini en een der de om de fraaie opnamen van Rome. Zij moeten dan de bus nemen naar Lido. Alle leeftijden. Advertentie MAKELAARS Haarlem - Kruisstraat 9 Telefoon 14306 - 13660 Huizen voor zelfbewontng - vrije vesti ging - hypotheken. - Haarlem - Amstel veen - Nieuwkoop - Hillegom en elders Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 en 12 uur. St. Antonlns, N Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H. 10 11 en 12 uui H. Jozet, Jansstraat: 6.40, 8. 9.15 li. U en 18 uui (Avondmis). O. L. Vr. Rozen (-ran», Spaarne; 6, 7.30, 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15. 7. 8.15, 9.80 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, KJeverpark: 6.30, 7.45. 9. 10.30 H. en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger straat: 7.30, 9 H. 10.45 en 1? uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30, 9 H., 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H„ 11.45 uur. AUerh. Orieeenneid: 7.30, 9 tl., 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 eD 9 uur. AERDENUUUT: 7.30. 9 tl., en U uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. GENNEBKOEK: 6.45, 8. 9.15 H„ LI uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H.. 11 u. Huls. in -"e Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8. 9 H., 10.30 en 11.30 !Ui HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45. 7 45, 8.40 ti. 10 11 en 12 UUT. SFAAKNDAM: 7.30 en 10 HL Aavertentiê LANGE VEERSTRAAT 16 - TEL. 11493 Het is dit jaar een kwart eeuw ge leden dat de toen zestienjarige Leo Horn als scheidsrechter op het bijveld van het Olympisch stadion in Amster dam verscheen om zijn eerste wedstrijd een jeugdontmoeting te leiden. Hij deed examen bij Hans Broekman, had niet zo'n uitmuntende kennis van de spelre gel), maar hem werd omdat er een gebrek aan scheidsrechters was toe gestaan jeugdwedstrijden voor twaalf tot veertienjarigen te fluiten. In 1938 trad hij als scheidsrechter op in de Amsterdamse Voetbalbond en in 1948 leidde hij zijn eerste eerste klasse wedstrijd, die tussen 't Gooi en DOS. En sedert 1951 is de thans in Bentveld woonachtige heer Horn internationaal scheidsrechter. Zijn eerste internationale wedstrijd ging tussen Zwitserland en Urugay. Hom stuurde een pas duur ge kochte speler het veld uit. Toch won Uruguay en na afloop werd de scheids rechter door de blijde overwinnaars gezoend! In Madrid floot hij tweemaal een wedstrijd voor 135.000 toeschou wers. Maar Horn blijft amateur en mag geen geld aannemen. Een onkostenvergoe ding van bijvoorbeeld tien gulden voor een wedstrijd waarvoor Horn van Bent veld uit en terug twaalf uur onderweg is kan men toch moeilijk een honora rium noemen. En toen Horn voor een reclamestunt in de dagbladen vijfhon derd gulden ontving schonk hij dit be drag in twee gelijke delen aan het Ne derlands Olympisch Comité en aan Udenhout, de paardensport die de twee de liefhebberij van de heer Horn is. In Haarlem zijn processen-verbaal op gemaakt tegen winkeliers die in hun winkels een verkoop aankondigen die de indruk wekt van een uitverkoop of een opruiming te zijn. Gisteren werden drie bekeuringen uitgeschreven; een tegea 2e eigenaar van een textielhandel aan de Gen. Bothastraat, een tegen de eigena resse van een winkel in dames- en meis- jesbovenkleding en een aan de eigenaar van een corsettenmagazijn aan de Gr. Houtstraat. By de laatste werden twee prijskaartjes waarop Uitverkoop stond, in beslag genomen. Wegens indispositie van Janine v. Me- ver engageerde het bestuur van de Heemsteedse Kunstkring voor de avond welke gisteren voor de leden in de foyer van het Minervatheater werd ge geven de bekende voordrachtskunstena res Willy Moret. Voor de leden bleek dit, ook ondanks de weinig prettige weersomstandigheden, geen reden om thuis te blijven. Tot de laatste plaats was de bovenzaal gevuld toen Willy Mo ret opkwam. Beheerst, volkomen meester over de stof, bracht zij het reeds bekende ver haal van Paul Gallico in een vertaling van H. M. Goudswaard „De liefde van de zeven poppen". Met een enkel sug gestief gebaar, een sprekende mimiek en een rijke variatie en stemwendingen be gonnen stuk voor stuk ook voqr de toe hoorders de houten poppen weer te le ven: kreeg de bleke e.i tweeslachtige fi guur van „Kapitein Cocq" gestalte en werd „Mouche" een haast tastbare rea liteit. Willy Moret is erin geslaagd haar gehoor tot het laatst geboeid te houden, hetgeen haar tenslotte een dankbaar ap plaus van de aanwezigen opleverde. BEVALLENS. H. van Menen-Zeeuw, z.; H. M. Töning-van Zeggelaar, d.; J. Wielart-Duijns, d.; C. M. Horvath-Es- kens, d.; P. M. van der Aar-Ruigrok, d.; C. van der Voort-Betfne, d.; A. A. L. M. Kiebert-de Wijs, d. OVERLEDEN: A. B. J. Schmeink, 76 j., Kamperlaan; A. Knies-Coetsier, 79 j., Gen. de la Reijstraat; C. B. G. Beneker-van Duffelen, 70 j., Rijksstraat weg; J. Smit-Uijlenburg, 64 j., Een- drachtstraat; N. Regtuijt, 88 j., Leidse- vaart; H. A. Koehorst, 83 j., Kerklaan; L. Toornend, 80 j., Hof van Egmond; A. M. Colen, 64 j., SchotersingelJ. G. Scholtens, 75 j., Gasthuisvest; G. R. de Keizer, 3 d., Esdoornplein. ONDERTROUWD: W. B. F. Vosse en W. M. van Kipshagen. De minister van financiën a.i. is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 4K.% lening groot ƒ400 mil joen tegen een koers van 99%. Aflossing van de lening zal geschieden in 30 jaar lijkse termijnen en wel afwisselend 3%, 4% en 3% per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10% van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 16 februari 1960. Versterkte of algehe le delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 februari. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op maandag 16 februari 1959. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in,stukken van 1000.en 100,terwijl deelne ming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000.—. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 22 januari a.s. bij het Agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam. Opneming van deze lening in de no tering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort ver moedelijk op 15 januari a.s. verschijnen. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 Wie een werkkring heeft die hem langs de straat en bij de mensen brengt geniet grote bekendheid. Dit kan o.a. worden gezegd van de heer Franciscus Antonius Weijers, Zomerkade 133 in Haarlem - Oost, die dinsdag 20 janu ari de dag herdenkt, dat hij veertig jaar geleden als besteller in dienst trad van de N. V. Transportonderne ming Van Gend Loos. Dit was in het jaar, dat de in de volksmond als A.T.O. beter bekend zijnde onderne ming Van Gend Loos van de Ne- derlandsche Spoorwegen de besteldienst overnamen. Na enige jaren als besteller de koet sier te hebben geholpen werd de ju bilaris koetsier-bestelier. Toen om streeks 1929 de eerste auto's in gebruik werden genomen verwisselde de heer Weijers de bok voor de cabine. Weer een aantal jaren later beklom hij dit „appartement" gedurende halve dagen om het andere deel van zijn dagtaak vol te maken met het uitzoeken van In een venijnig koude sneeuwbui wa ren vrijdagavond omstreeks elf uur de voltallige brandwaehtploegen van de rayons Overveen en Bloemendaai van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaai aan de kop Zeeweg in Bloemendaai aan Zee bezig te trachten zoveel mo gelijk te behouden van het houten woon huis van de pachter van de rijwielstal ling en autcparkeerplaats de heer N. ten Broeke. En met succes, want de belangrijkste schade ontstond in de woonkamer en de er achter gelegen bergplaats. Maar er bleef gelukkig veel van het houten pand behouden. Kort tegen half elf hoorde de vijftien jarige dochter van de eigenaar van het huisje, die op dat ogenblik alleen thuis was, een geluid van brandend hout. Toen zij zich naar de kachel be gaf bleek de houten buitenmuur te branden. Enigszins van streek van de ze onverwachte gebeurtenis begaf zij zich naar de bungalow in het caravan kamp ,,'t Helmgat". Terwijl de echtge note van de bewoner de brandweer alar meerde begaf deze zelf zich naar het houten pand. Tezamen met een juist passerende wielrijder die vlammen op merkte, de heer H. N. Muller, heeft hij met emmers water getracht het vuur te doven. Dat gelukte niet helemaal; wel werd echter voorkomen dat het vuur zich uitbreidde en toen ongeveer 10 mi nuten later de brandweerauto's van bei- Advertentie Gedurende de omlegging zijn wij gaarne bereid U per auto van huis te komen halen. HAUTE COIFFURE SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEF ih De graficus Veld hoen heeft enige maanden terug onze aandacht getrokken met de tekeningen die hij heeft ge maakt van straal jagerpiloten in hun gecompliceerde uit rusting: een niet alledaags onder werp dat wij ge zien hebben in de expositie van de aankopen door de gemeente Amster dam in 1958. Die levensgrote stukken heeft hij niet mee gebracht naar „ln 't Goede Uur" waar zijn werk in de maand januari ,is tentoongesteld, maar het onderwerp is wel vertegen woordigd met twee litho's en een ets, tevens als het meest actuele in zijn oeu vre. De keuze voor zijn expositie hier heeft hij gemaakt uit onderwerpen die tijdeloos zijn: de mens als man en vrouw en het na tuurlandschap, wel ke hij met een zekere verwonde ring beschouwt en de suggestie weer geeft van het nieuw geziene. Dit is de verdienste van Veldhoen, waardoor zijn nogal decente onderwerp, hoewel openhartig, niet on beschaamd wordt. Die openhartigheid en verwondering MMHHMli m i ■>- i y 1 - ,-n - -r. V ,J>ierrot ets van Veldhoen, geëxposeerd in kunstzaal „In 't Goede Uur". kenmerken de gehele werkwijze in zijn etsen: aandachtig observeert hij en schuwt niet het minder schone, het niet-degante in de voorzichtige notitie. Dit laatste niet op te vatten in de zin van het navrante maar in de zin van het aanvaarden en erkennen van het gewone. Toch is er in die opvatting van „gewoon-doen" iets dat ons hindert. Het is niet de mogelijkheid van een reactie op de vrees voor naturalisme die de huiditfe kunst beheerst: een opnieuw ervaren van de natuur lijke verschijningsvorm kan boeiend en verfrissend zijn. Wat ons hindert is de ouderwetse geur die bij langer confrontatie van achter de grote beeldvaardigheid opstijgt vooral waar het zwart en wit van de ets met een romantische zweem door de halve toon van de aquatint wordt gesluierd. Derhalve een tentoonstelling van een figuur met interessante aspecten waar wij toch met gemengde gevoelens vandaan zijn gegaan. L.T. de rayons kwamen aansnellen voor hun eerste brand in 1959 werd de brand met de nevelspuit geblust. De commandant van de brandweer, de heer IJ. E. Dijkstra, leidde zelf de blus sing. Omstreeks kwart over elf was men met het blussen' en het opruimingswerk gereed en kon men over de gelukkig niet meer zo gladde Zeeweg huiswaarts keren. De hoofdinspecteur van politie, korpschef de heer J. Voerman, kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen. De heer Ten Broeke heeft zijn pand tegen brand verzekerd. Er werd gistermiddag en gisteravond reeds gesleed op het Overveense kopje „Kijkduin". Veel sleeërs waren er nog niet, doch zij, die ontdekt hadden, dat de Hoge Duin en Daalseweg een ware roetsjbaan was door de ijzel op het weg dek, hadden alle plezier. De weinige automobilisten, die er iets te maken hadden, waren uiteraard een geheel an dere mening toegedaan. De bewoners van het gedeelte van de Vinkenbaan in Santpoort, dat tot de ge meente Bloemendaai behoort, hebben zich akkoord verklaard met een voor stel van B. en W. van Bloemendaai om de huisnummers te wijzigen en aan te passen aan de nummering der huizen op Veisens gebied. Bloemendaai en Vel- sen volgden op hun gebied van de Vin kenbaan een zelfde huisnummering en dit gaf dikwijls aanleiding tot verwar ring. Daaraan zal nu binnenkort een ein de worden gemaakt. De gemeenteraad van Bloemendaai komt donderdag 15 januari, 's middags om kwart over twee, in openbare ver gadering bijeen. Aan de raad wordt voorgesteld de heer J. W. Wichers te benoemen tot voorzitter van de advies commissie Tinholtverzameling. Tot september van het vorig jaar werd die functie waargenomen door de heer J. van Holten. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Bloemendaai zijn va catures ontstaan door het aftreden van de heren S. Vetten en J. W. Wichers. B. en W. van Bloemendaai bevelen de raad aan in de vacature-Vetten te be noemen mr. H. H. G. Hesseling of A. Postema en in de vacature-Wichers S. Vetten of dr. J. R. H. Schaank. Tot omstreeks einde januari exposeert in de wachtkamer van het Raadhuis te Overveen mevrouw G. A. E. Schipper, Kleverlaan 119, in Bloemendaai. Zij kreeg haar opleiding op de Amster damse tekenschool in het Rijksmuseum onder meer van Charles Bakker en van Klaas van Leeuwen. Haar interesse gaat vooral uit naar kinderportretten en bloemen. Ook tekent zij ballet en heeft bovendien nog interesse voor het pop penspel. In het Raadhuis zijn negen werken van mevr. Schipper tentoonge steld, waaronder tekeningen en aqua rellen. In een sneeuwstorm op de Noordzee is gistermorgen om half zes, het Britse visserij-inspectievaartuig Freya gezon ken, aldus bericht U.P-I. De Belgische treiler Jan Berchmans heeft zestien op varenden gered. Drie worden nog ver mist. De schipper van de Freya probeerde de luwte van de wal te bereiken, maar een zware zee kwam over, waardoor het schip kantelde en binnen tien minuten zonk. Zestien '„emanningsleden slaaaden er in zich aan boord van een rubberboot te werken. Volgens de eerste berichten behoort de schipper van de Freya tot de drie zeelieden die er niet in geslaagd zijn het zinkende schip te verluien. Een reddingsboot, tien treilers en een heli copter van de marine zoeken naar de vermisten. 1 documenten en andere werkzaamheden die hem als loodsbaas waren opgedra* gen. Na loodsbaas werd de heer Weij ers hoofdbesteller en de rang hoofdbe- steiler I werd hem op 28 oktober 195" verleend. Toen de op 21 maart 1894 in Hille gom geboren Frans Weijers hij rfe A.T.O. in dienst trad was hjj vieren twintig jaar Hij had toen, na in mib- taire dienst bij de Grenadiers te 7-Ün geweest, er juist vier jaar conducteur schap bü de voorganger van de NZHVM. de E.S.M. opzitten. De jonge Frans Weijers zag echter meer in het goederenvervoer dan in het personen vervoer. Ook het feit dat de A.T.O. meer betaalde zal wel een woordje heb ben meegesproken. Op 21 maart van dit jaar wordt de heer Weijers dus vijfenzestig jaar en dit betekent, dat hij wat meer rust kan gaan nemen. Dat heeft hvj na al die jaren wel verdiend. Toen hij eens op een morgen in de strenge winter 1936/1937 tegen zes uur naar zijn werk in de loods aan de Westergracht ging gleed hij uit. Juist toen een locomotief naderde die lang* de loods een aantal wagons had afge zet. In de duisternis merkte de ma chinist de op de grond tussen de rails liggende loodsbaas niet op en de heer Weijers zag de zonder lichten rijdende locomotief pas op het laatste ogenblik. Door hard te schreeuwen, zo hard dat het zoals later bleek op de Leid- sevaart en de Westergracht te horen was geweest, trok hij de aandacht van de machinist. Toch werd de heer Weij ers nog vijftig meter meegesleurd maar hij dankt het aan zijn toen fon kelnieuwe fiets, die de klap tegenhield, dat hij er zo goed, met een hoofdwonde en wat ontvellingen afkwam. Binnen een week was hij alweer volledig aan de arbeid. Kort voor de bevrijding op Tweede Paasdag 1945 werd hij op de Kamper vest door een paar brooddronken Duit sers aangeschoten. Een der kogels trof hem in de arm. In het Grote Gast- huis werd hij verbonden. Omdat te veel drukte in haar huis mevrouw Weijers wat moeilijk valt zal het echt paar 20 januari des avonds van acht tot tien uur recipiëren in „Die Raeck- se". Wel zal het in de woning de plaatselijke directie ontvangen en een vertegenwoordiger van de personeels vereniging „Flora". Na een gedwongen onderbreking van enige weken door de feestdagen, werden donderdagavond in ,,'t Stoofke" te Haar lem de onderlinge wedstrijden van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard' voortgezet. In groep één deed Reeuwijk zijn rentree met een remise, terwijl Hopman, na aanvankelijk zeer gunstig te hebben gestaan, toch nog zijn partij verloren zag gaan. Huyboom won na een vinnig duel en plaatste zich weer aan de kop van deze groep. In groep 2 werd, door een bondswedstrijd, slechts een partij gespeeld, die echter van groot belang was voor de bezetting van de onderste plaatsen. Met enig geluk zag v. d. Stoop Sr. zijn kans te winnen en daardoor enige plaatsen op de standenlijst te stijgen. De strijd tussen de koplopers van groep 3 eindigde in remise. Haver kort Jr. hield door een zege nog een kleine kans op de bovenste- plaats. De andere uitslagen in deze groep waren normaal en brachten dan ook geen noe menswaardige veranderingen in de stan denlijst. Voor de Bondscompëtitie Speelde HWP 2 tegen Aalsmeer 2 met als re sultaat: v. Rijnsoever-Goebel 1-0, Hune- ker-Nell 0-1, Hartendorp-Tas 1-0, Blee- kemolen-Kluinhaar Raaphorst- Eveleens 1-0. Chr. Ouddeken- v. Wie- ringen 1-0, E. Ouddeken-A. Hofman 0-L v. d. Meer-v. Haeringen 1-0, Banken- Pannekoek 1-0, Brohet-W. Hofman 1-0. Totaal 714-2% voor HWP 2. Door deze overwinning versterkte HWP 2 zijn eerste plaats in afdeling 3 C. De uitslagen voor de onderlinge com petitie waren: Reeuwijk-v. d. Velde %-%, Pancras-Hopman 1-0, Huyboom- Rasing 1-0, Joosten-v. d. Stoop Sr. 0-1. Lunenburg-Haverkort Jr. 0-1, Holtkamp -Pulles %-%, v. Schie-Goedemans 1-0, Baas-Puts 1-0. Versteege-v. d. Stoop Jr. 0-1. De A.N.W.B. heeft de minister van verkeer en waterstaat verzocht te be studeren of de instelling van de par- keerschijf juridisch mogelijk is via een gemeentelijke verordening of dat hier toe een wijziging van het wegenver keersreglement noodzakelijk is. Deze stap volgt op een voorstel van 10 december van een aantal in de Park straat te Den Haag gevestigde bedrij ven en organisaties, om tot een regeling te komen in deze straat waarbij con trole uitgeoefend kan worden op duur van het parkeren. Aan B. en W- te Den Haag is voorgesteld hiertoe de parkeerschijf te gebruiken. Deze „dis* que" is een kartonnen schijf, waarop de automobilist het tijdstip van parke ren aan kan geven: de schijf wijst dan automatisch aan tot hoelang er gepar' keerd mag worden. In de loop van het vorig jaar is gebleken, aldus de A.N.W.B., dat de ervaringen met de parkeerschijf, op gedaan door de politie-autoriteiten i" o.m. Parijs, Rome, Bologne, Straats burg en Salzburg, dermate gunstig zijn uitgevallen, dat de parkeerschii1 een beter controlemiddel voor parke ren geacht moet worden dan de par keermeter. Met name is de A.N.W.B- er bezorgd over, dat de gemeenten i" parkeermeters een welkome bron van inkomsten zullen zien, hetgeen nie1 in overeenstemming zou zijn met o® wijziging, enkele jaren geleden in c'® motorrijtuigenbelastingwet aangf' bracht, waarbij het parkeren op rijbaan uitdrukkelijk van belasting werd vrijgesteld. De A.N.W.B. verzoekt de minister van verkeer en waterstaat zijn mede werking te verlenen bij een proef Th\ et de parkeerschijf. Speciaal dringt d» A.N.W.B. er bij de minister op a811' eerst dan tot uitvoering van parke8^ meters over te gaan, als een verant woorde proef met de parkeerschijf 8' mislukt zou moeten worden beschouw Dinsdagavond 13 januari komen de den van de buurtvereniging Bloem*^ daal voar de eerste keer in het niew* jaar bijeen. In het Jeugdhuis aan Donkerelaan zal de heer Leo UittentL gaard, hoofdredacteur van „de Were' kroniek" spreken over „de wereld---^, 'n verbijsterend avontuur". Onder "'jjs zal over het Midden Oosten en Ih° worden verteld. ..p De daaropvolgende bijeenkomst i de B.V.B. is vastgesteld op 3 februa Dan zal het gezelschap „de P° „aa dours" van he PWN onder leiding Puck de Weijze een cabaretprogram" verzorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2