Uitverkoren amateurs in de ban van: „We gaan naar Rome'' TEEGELAAR zorgt voor sensatie in Oberhausen Marina van der Wal is grote verrassing Haarlem in grote moeilijkheden Zege op Fortuna Vlaardingen is beslist noodzakelijk OLAFSSON BEHAALT TWEE WINSTPUNTEN c Zijn HAARLEM FORTUNA Imouucfs al weer gewend? F Voorbereiding op Olympisch voetbaltoernooi Karei Kaufman goochelt met 1001 oefenvormen en „moeke Mol zorgt voor „opkikkertjes VINGERHOEDT VERSLAGEN Sportzondag in West-Europa Prinses Irene na veel tegenslag vrijwel uitgeschakeld NEON Hoogoventoernooi Engelse score 190 voor zes Voetbal op ijs, in sneeuw en modder ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 4 Deense tenniszege in Parijs 25 januari Strijd om skititels eindelijk losgebrand Zondag a.s. 2 uur T.Y.B.B.Disney op 10 januari Nederlandse skiërs in „Lage landenwedstrijd" Voetbalgevecht in Bagdad door J. H. DONNER Derde testmatch Hoofdklasse driebanden Verrassende nederlaag van favoriet Lorist In Engeland i 5? „We gaan naar Rome" is de titel van een vergeten liedje. Bijna 25 jaar geleden kende vrijwel iedere Ne derlander de tekst en de wijs en was hij bereid die op elk gewenst uur van de dag ten gehore te brengen. De weergaloze voetbalcapaciteiten van „sterren" als Bak- huys, Vente, Anderiesen, Smit, Mijnders en de ener verende radioverslagen van Han Hollander hadden hem „opgewarmd" voor de wereldkampioenshappen voetbal in de Italiaanse hoofdstad, waaraan Nederland dank zij een daverende zege van 52 op de Ierse Vrijstaat moeht deelnemen. Maar „We gaan naar Rome" ver dween even snel als het kwam, door de dramatische nederlaag tegen de Zwitsers. De kans dat dit historische liedje na een kwart eeuw weer in de mode komt. is zeker niet denkbeeldig. Op het terrein van het aloude Utrechtse Hercules doen tweeëntwintig uitverkoren jongemannen er tenminste enorm hun best voor. Zij willen stuk voor stuk dol graag naar Rome. Eerst op 19 maart voor de amateur interland tegen Italië, het volgend jaar voor het Olym pisch voetbaltoernooi. Die tweeëntwintig jongemannen zijn de „golden boys" van het Nederlandse amateur voetbal. Na weken achtereen „spionneren" zijn zij zorg vuldig geselecteerd voor de centrale training onder lei ding van de enthousiaste bondstrainer Karei Kaufman. De weg naar het Herculesterrein was niet gemakkelijk. De technische com missie van de KNVB beschikt over een uitgebreid kaartsysteem van een groot aantal amateurs die tot de beteren be horen. Getipt door een ijverige club trainer of ontdekt door een spionne- rend lid van een districtsbestuur, zijn zij in aanmerking gekomen voor de z.g. districtstrainingen. Het spelen van wedstrijden tussen de verschillende dis tricten was de volgende stap. Tenslotte bleven er tweeëntwintig spelers over, waarvan men aannam dat zij tot de elite van het amateurvoetbal behoorden. Hun wacht nu een indrukwekkend oefenprogramma. Iedere dinsdag komen zij naar Utrecht voor de centrale trai ning. Deze wordt alleen onderbroken voor het spelen van oefenwedstrijden tegen jeugdelftallen en, als generale re petitie voor de reis naar Italië, tegen een sterke Haagse combinatieIedere geselecteerde kan er bovendien op re kenen dat men hem zondags in zijn club wedstrijden nauwlettend zal gade slaan en zijn verrichtingen nauwkeurig worden bijgehouden in het kaartsy steem. Een paar slechte wedstrijden achter elkaar kan het einde betekenen van zijn aspiraties,want zijn plaats wordt voortdurend bedreigd door nieuwe ontdekkingen. Dinsdagavond klonk voor het eerst de machtige stem van Karei Kaufman over de afgelegen Herculeslaan. Veer tien van de twintig „recruten" bewogen zich soepel op de sintelbaan rond het verlichte veld, nu eens langzaam, dan weer snel al naar gelang het commando luidde. De dichte ouverture", die Kauf man hun beloofd had. kostte een in drukwekkende hoeveelheid lucht, maar in de aanwezigheid van de heren H. J. van Spaandonck en C. van Staveren respectievelijk voorzitter en lid van de keuzecommissie voelde uiteraard nie mand iets voor vroegtijdig opgeven. Een uur lang goochelde Kaufman met zijn 1001 oefenvormen, variërend van sprin ten tot „knietikken". Het laatste ge deelte van de training bleek verreweg het meest prettige. Toen maakte Karei Kaufman plaats voor „moeke Mol", die in de wandel wel de moeder der Utrechtse voetballers wordt genoemd. Speciaal gecharterd door de KNVB ver zorgt „moeke Mol" het inwendige van de spelers na iedere training. Zij heeft Het Deense duo Kurt Nielsen-Joer- gen Ulrich heeft vrijdag het heren-dub belspel gewonnen om de coupe „Pier re Gilliou". In de finale versloegen de Denen het Belgisch-Amerikaanse dubbel Jackie Brichant-Budge Patty met 7-5, 11-9, 4-6. 6-3. Voor de eindstrijd van het dames-en kelspel plaatsten zich de Frangaises Maud Galtier en Florence de la Cour- tie. Mej. Galtier versloeg in de halve fi nales haar landgenote Paula Cour- teix 7-5, 6-3, en Florence de la Cour- tie won met 6-3, 7-5 van Susan Cha- trier (Fr.). daarvoor haar dieet ontworpen, een dieet dat met de naam van „opkikker- tje" beslist niet te veel eer krijgt. 150 gram rosbief voor iedere speler en een paar eieren doen wonderen. „Per slot van rekening moeten we zorgen dat de spelers wekelijks terugkomen", merkt Karei Kaufman lachend op. De onver moeibare oefenmeester, die 25 jaar bij de bond is en onder zijn leerlingen op de oefencursussen van de KNVB cracks als Van der Hart, Rijvers en Van der Kuil telt, weet heel goed dat het sta ken van de training door een of meer dere geselecteerden een lelijke streep door de rekening kan halen. Wat dit betreft vormen de semi-profclubs wel het grootste gevaar. De leiders van de betalende verenigingen vinden bij de groep van Kaufman zeker voetballers die voor een contract in aanmerking kunnen en ook willen Komen. Voor geld doet men nu eenmaal veel, laat men een reisje naar Italië gerust lopen. Het komen en gaan van kandidaten komt de sfeer en het ploegverba..d niet ten goede. Vandaar dat. men het plan heeft opgevat om aan het einde van dit sei zoen de z.g. „ijskast in te stellen. De kandidaten die voor het Olympische voetbaltoernooi in aanmerking wensen te komen, zullen dan moeten beloven minstens tot en met de spelen in Rome geen contract af te sluiten. In West-Duitsland is men met het oog op Rome 1960 reeds tot het „bevriezen" van spelers overgegaan. Andere landen zullen dit voorbeeld spoedig volgen, om er voor te zorgen volgend jaar een zo sterk mogelijk amateurelftal op de been te brengen. Italië, dat op donderdag 19 maart de gastheer is van het Neder lands amateurelftal, is een dezer dagen met de voorbereiding begonnen. De Italianen kennen tot nu toe geen inter landwedstrijden voor amateurs. Maar om straks als organisatoren toch vol waardig voor de dag te komen, zpn er grootse plannen opgezet. Een voetbal functionaris kreeg pardoes de titel di recteur-generaal van het Italiaanse amateurvoetbal. Deze goede man moet er voor zorgen dat op 19 maart by de feestelijke opening van het Olympisch Stadion in Rome een elftal de gras mat op stapt, dat in staat is om Neder land te kloppen. De directeur-generaal is zich zijn belangrüke taak ten volle bewust. Hij heeft reeds laten weten, dat hy de komende oefenwedstrijden van de Nederlandse amateurs wil bijwonen en verzocht om kranten en tydschriften te sturen, waarin iets stond over het peil van het amateurvoetbal in Neder land. Na Italië volgen thuiswedstrijden tegen Engeland, Frankryk, Schotland en West-Duitsland. Aan de hand van de behaalde resultaten tegen deze lan den, wordt ten aanzien van Rome 1960 een definitieve beslissing genomen. Maar het zou wel heel erg moeten te genvallen. wil Nederland op zijn besluit, om aan de Olympische spelen mee te doen, terugkomen. Wanneer wij oefenmeester Kaufman naar de kansen van de Nederlandse ploeg vragen, haalt hij de schouders op. ,,We moeten roeien met de riemen die we heb ben- Het materiaal dat ons ter beschik king staat is zeker niet slecht. Maar hoe anders hadden de zaken gelegen, als er in Nederland wat minder semi-profclubs Teegelaar heeft vrydagavond laat alle prognoses omvergeworpen in het toer nooi om het Europees kampioenschap bandstoten door in een briljante partij de titelhouder Vingerhoedt te verslaan. Omdat Scherz er na een zeer spannen de party slechts in slaagde op het nip pertje tegen Witte een remise te be halen gaat de jonge Oostenrijker samen met de Duitser Lütgehetmann, elk met 7 punten, aan de kop, gevolgd door Vingerhoedt en Domingo, leder met 6 punten. Teegelaar speelde met het gemak van de man, die geen kans meer heeft en hij speelde bovendien zeer sterk. Met een serie van 23 in zijn derde beurt tastte hij voor het eerst het moreel van de Belg aan. Toen daarop in de achtste en tiende beurt series van 17 uit de keu van de Rotterdammer vloeiden, kwam hij ruim 50 punten voor (79-28). Vingerhoedt was nog niet geslagen. Dat gebeurde pas in de 19e beurt, toen Teegelaar met een reeks van 24 de tegenstand van zijn rivaal definitief brak. Vrijdagmiddag trokken de grote vier in het toernooi om de Europese titel bandstoten: Vingerhoedt, Scherz, Do mingo en Lütgehetmann de definitieve scheidingslijn met het overige viertal waarvan Wafflard beslist beneden zijn stand leeft. Scherz had het van de vier leiders te gen Teegelaar het moeilijkst. De Oos tenrijker was met 33 punten in de eer ste drie beurten uitstekend begonnen, maar zakte daarna als een plumpudding ineen. Teegelaar wist voorlopig echter geen gebruik van de langdurige inzin king van Scherz te maken en kreeg pas aansluiting toen hij in zijn 27ste beurt met een serie van 21 zijn totaal op 95 bracht. Scherz stond toen op 105. In zijn 30ste beurt kwam Teegelaar met een tien gelijk met de Europese driebandenkampioen (110-110). Met vat meer vechtlust had de Rotterdammer Scherz de eerste nul kunnen bezorgen toen hij met een serie van 15 in de 39ste beurt de leiding overnam (146-131). Vechters als Scholte en Van Ooster hout zouden deze morele prikkel onge twijfeld uitgebuit hebben. Teegelaar niet. Hij gaf Scherz weer de kans om het verlies te herstellen en de Weense ma tador maakte daar een dankbaar ge bruik van. Zijn serie van 18 in de 41ste beurt betekende een ommekeer en tien beurten later maakte Scherz de partij uit. Teegelaar had het niet verder kun nen brengen dan 173. Uitslagen: Domingo (Spanje) Herve (Frankrijk) Lütgehetmann (Did. Wafflard (België) Teegelaar (Ned.) Scherz (Oostenr.) Vingerhoedt (Belg.) Witte (Did.) Lütgehetmann Herve Wafflard Domingo Teegelaar Vingerhoedt Witte Scherz 200 47 37 111 47 14 200 35 29 155 35 27 173 51 21 200 51 18 200 28 28 131 28 32 200 28 37 75 28 8 200 35 29 159 35 22 200 34 24 34 46 46 132 200 200 26 25 17 4.25 2.36 5.71 4.42 3.39 3.92 7.14 4.67 7.14 2.67 5.71 4.54 5.88 3.88 4.34 4.34 De stand na de tweede dag luidt: 1. Lütgehetmann 7 37 5.44 2. Scherz 7 34 4.46 3. Vingerhoedt 6 32 5.90 4. Domingo 6 37 4.24 5. Teegelaar 3 37 4.09 6. Wafflard 2 29 4.60 7. Witte 1 41 3.96 8. Herve 0 18 2.81 Op het congres van de FICEP, de katholieke internationale organisatie voor de lichamelijke opvoeding, dat on langs te Wenen is gehouden, is besloten dat op zondag 25 januari a.s. een Sportzondag wordt gehouden. De be doeling is, dat alle katholieke sportver enigingen op die dag een H. Mis laten opdragen om Gods zegen af te spreken voor de gehele sportwereld, de ka tholieke en de niet-katholieke. Verder moeten de verenigingen bijeenkomsten beleggen, waarin zij naar buiten kun nen optreden. De katholieke sportbonden in Neder land, Duitsland, België, Frankrijk, Oos tenrijk, Zwitserland, Italië en Spanje zullen hun verenigingen verzoeken mee te werken aan deze sportzondag. waren geweest. De betalende afdeling heeft het amateurvoetbal afgeroomd", zegt de oefenmeester mistroos ig. ..Het kleine Nederland heeft maar liefst 78 be talende verenigingen, een belachelijk groot aantal. Frankrijk, dat 19 x zo groot is als ons land, heeft er slechts 40. Ieder een die in Nederland ook maar een klein beetje opvalt, wordt direct weggekocht. Maar we zullen zo gauw mogelijk een vaste kern vormen en zien wat er ge daan kan worden. Ik zal mijn training zo veel mogelijk richten op conditie, de spelers steeds weer op het hart drukken ook de oefenavonden van hun eigen club trouw bij te wonen en in de vrije tijd zo veel mogelijk te schaven aan de bal techniek. Op deze manier kunnen we een eind komen", besluit de heer Kaufman. Misschien zelfs verder dan in 1952, toen we met mannen als Kraak, Alberts, Odenthal, Wiertz. Terlouw, Biesbrouck, Clavan, Mommers, Van Roessel, Ben- naars en Van der Kuil in de eerste de beste voorwedstrijden met niet minder dan 51 over de Braziliaanse „amateurs" struikelden", laat hij er voorzichtig op volgen. Welke resultaten de komende interlands ook mogen opleveren en wat eventueel op de 17de Olympische spelen in Rome ook door het amateurteam ge presteerd wordt, de voorbereidingen on der de bekwame regie van Karet Kauf man en de heren Van Spaandonck en Van Staveren zullen in ieder geval van dien aard zijn dat men met een gerust hart kan zeggen: Er is gedaan wat mo gelijk was. Hieronder geven wij nogmaals de lijst van spelers, die voorlopig ije kandi daten zijn van het Nederlands amateur elftal: Allart (Spartë), Baksteen (For- tuna VI.). Blom (WvV). Van Bruggen (DFC), Claus (Helmondia). C. Clavan (ADO), Cornelissen (NEC), Dekker (VFC), Den Dolder (VSV). Frederiks (Gouda), Van Ham (Be Quick), Ten Hoopen (Quick), Janssen (NOAD), Kerkdijk (Enschede), De Kleermaker (Vitesse), Koers (Hengelo), Lagarde (Emma), Matthijsen (Roosendaal). De Nooyer (Vlissingen), Van Schijndel (SW), Werdens (Sittardia) en Wes (He racles) /yv-v/s/-: ln Val D'Isère zijn vrijdag de eerste wed- ses Irene deelneemt. De Prinses werd strijden gehouden van de Nederlandse skikampioenschappen, waaraan ook prin- bij de slalom speciaal voor dames tweede achter Maria van der Wal. Vrüdagmiddag is in het Franse win tersportcentrum Val d'Isère dan einde- iyk een begin gemaakt met de wed- strüden om de Nederlandse skikam- pioensehappen. Als eerste onderdeel werd de slalom verwerkt. By de dames bleek Marina van der Wal de snelste. Prinses Irene werd tweede. Peter Lu- kowski zegevierde op dit onderdeel by de heren. Eindelijk heeft Val d'Isère dan toch de zon gezien. Na sneeuw en nog eens sneeuw, dooi en stormachtige wind scheen gisteren de zon in het kleine Zuidfranse wintersportplaatsje, waar de deelnemers aan de wedstrpden om de nationale ski-titels nu al dagen tever geefs zaten te wachten op het moment waarop de strijd kon losbarsten. Doordat de temperatuur sterk daalde De Oostduitse skiër Helmut Recknagel is tot algemeen winnaar van het Duits Oostenrijks skitoernooi uitgeroepen. Een van de consequenties is, dat hij nu doorlopend belaagd wordt door de jeugd, die alles op alles zet om een hand tekening van de 22-jarige skiër te bemachtigen. Het voetbalprogramma wordt de laatste weken wel gestagneerd. Sedert 14 december is de klad erin gekomen en speciaal in de amateurcompetitie is er bijna niet gespeeld. Het heeft er ook ditmaal alle schyn van dat de zaak wordt uitgesteld. Indien de K.N.V.B niet reeds tot algehele afkeuring be sluit, zullen toch zeker de meeste vel den niet bespeelbaar biyken. Het programma bp de semi-profs wordt vrij regelmatig afgewerkt. Slechts in enkele gevallen werden de velden afgekeurd en ook voor morgen kunnen we aannemen dat diverse wed- strpden doorgang zullen vinden. In Haarlem heeft de wedstrijd Haar- lem-Fortuna de nodige belangstelling omdat de Roodbroeken thans in een zeer ernstige positie zijn komen te ver keren. Fortuna is geen sterke, maar wel een zeer lastige tegenstander waar van Haarlem moeilijk kon winnen. Ook morgen verwachten we geen overwin ning. V.S.V. speelt thuis tegen Helmond en heeft een goede kans op de volle buit maar R.C.H. zal in Sittard bij Sittardia voor eer te lastige opgave komen te staan. Ook Stormvogels gaat een lastige uitwedstrijd tegen Helmon dia tegemoet maar kan naar onze me ning toch wel de kostbare zege beha len. Maar voor E.D.O. zien we zeer weinig winstkansen in de uitwedstrijd tegen De Valk. De datum voor de tafeltennisontmoe- ting in de overgangsklasse tussen TYBB en Disney is vervroegd. Oorspronkelijk zou de wedstrpd gespeeld worden op 17 januari. Als nieuwe datum is vastge steld 10 januari. De ontmoeting wordt gespeeld in de gymnastiekzaal van de broederschool aan het Teylerplein in Haarlem en begint om 8 uur. Advertentie Koninginneweg 6 - Telefoon 14024 het vroor maar liefst 18 graden was vandaag het lawinegevaar gewe ken en dus konden de officials van de Nederlandse Ski Vereniging vertellen dat het zover was. Op de eerste dag van deze kampioen schappen werd de slalom verwerkt. Het waren de jeugdigsten onder de deelne mers, die voor de grote verrassingen zorgden. De 16-jarige Marina van der Wal zag zelfs kans zo'n overtuigende zege te behalen bp de dames, dat nu bijna reeds vast staat dat deze jeugdi ge ski-ster de combinatie slalom-reuze slalom en dus de nationale titel zal winnen. Marina heeft een voor sprong van niet minder dan 52,23 pun ten op prinses Irene en het is wel zeer onwaarschijnlijk dat de prinses, die door pech werd achtervolgd, deze ach terstand zal kunnen wegwerken. Zowel in de eerste manche als in de tweede skiede Marina zeer regelmatig. Haar tij-1 5:1 waren 71.- en 62,6 sec. Prin ses Irene had veel pech. AI kort na de start viel zij en doordat de prinses een z.g. veiligheids-binding had schoot haar ski los. Dat kostte vele kostbare seconden. Met haar 175,2 sec. was de prinses, die nogmaals viel, na de eer ste manche eigenlpk al kansloos. Olga Lukowski, verleden jaar winna res van de slalom, kwam eveneens in de eerste manche ten val. Ook haar kon een snelle tweede manche (70,- sec.) niet meer redden. De achterstand van het Wassenaarse meisje, dat derde werd, bedraagt meer dan 2yi minuut. Ook bij de heren zorgde een junior voor een verrassing. Het was de 15-ja- rige Frans van Gunsteren. Sinds een week jeugdkampioen van Nederland die tot ieders verbazing de strijd in het voorste gelid meestreed. Achter Peter Lukowski, Jan Boon en Frits Minke werd hij vierde. Het verschil met Peter Lukowski, winnaar van de slalom, be droeg slechts 16,6 sec. Zo enthousiast was chef d'equipe Arend Hubrecht, dat hij vrijdagavond nog naar Nederland belde om voor de 15-jarige uit Wasse naar toestemming te krijgen om vol gende week te starten in de Nederland se ploeg voor de „Lage landenwed- strijd". Overeenkomstig de verwachting ging het duel bp de heren voornamelijk tus sen de jeugdige Peter Lukowski en „ve teraan" Jan Boon, de Nederlandse ci neast uit Kitzbühel. De Oostenrijkse Nederlander had pech. Hij miste bij na een poortje. Weliswaar zag Boon kans nog tijdig te stoppen. Hij moest evenwel enkele meters omhoog klim men en dat kostte hem een tiental se conden. De strijd is echter nog open, al hoewel Peter Lukowski met zijn 12,1 sec. voorsprong zaterdag als favoriet voor de titel zal starten. De inschrijvers voor de toerklasse kwamen vrydag nog niet op de piste. Nog steeds is de baan niet Ideaal en het bestuur van de Nederlandse Ski Vereniging achtte het niet verantwoord onder deze moeilijke omstandigheden de slalom-wedstrijd voor de toerklasse te laten doorgaan. Resultaten van de slalom waren: (af stand 400 meter, hoogteverschil 100 me ter, 40 poortjes: Dames renklasse: 1. Marina van der Wal totale tijd 2 min. 13,6 sec. 0 pnt. voor de comb.; 2. Prinses Irene, 4.08,5 52,23 pnt.; 3. Olga Lukowski 4,47,7, 70,05 pnt. Heren renklasse: 1. P. Lukowski totale tijd 1.32,9, 0 pnt.; 2. J. Boon 1.45,- 7,95 pnt.; 3. F. Minke 1,49, 10,50 pnt.; 4. F. van Gunsteren 1,49,5, 10,82 pnt.; 5. A. Hubrecht 2.16.-. Het is thans zeker dat Peter Lukow ski en Frits Minke deel zullen uitma ken van de Nederlandse ploeg voor de „Lage-landenwedstrijd" die van woens dag 14 tot en met vrijdag 16 ja nuari te Val d' Isère wordt gehouden den. Indien Frans van Gunsteren toe stemming krijgt om nog enkele dagen in Frankrijk te blijven zal ook de jeugd kampioen in de ploeg worden opge nomen. Drie Iraakse voetballers en een Hon gaar moesten vrijdag in het hoofdste delijk stadium van Bagdad van het veld worden gedragen. Zij waren het slachtoffer geworden van een veldslag, die ontstond toen een Hongaars team, dat een tournee door Irak maakt, voor de tweede maal dreig de te gaan winnen. Ook de ruim 45.000 toeschouwers lieten zich niet onbetuigd. De tegenstander van de Hongaren, een gecombineerd leger-luchtmachtteam. verloor tenslotte met 2-1. Zaterdag had het Hongaarse elftal reeds met 3-1 ge wonnen van een stedelijke combinatie van Bagdad. Ook gisteren, tijdens de tweede ronde van het schaaktoernooi te Beverwijk, eindigde een relatief groot aantal par tijen in remise. Barendregt wist uit de opening een goede stelling te krijgen, na van Scheltinga's origineel opgezette Siciliaanse verdediging, maar hij schijnt zich dit niet helemaal gerealiseerd te hebben. Hp beperkte zich tenminste tot terughoudend spel en greep de eerste de beste mogelijkheid om naar remise af te wikkelen. Toran gebruikte tegen mij het voordeel van de voorzet slechts om volkomen gelijk spel te forceren. Een remise-aanbod op de zestien de zet accepteerde ik niet, maar na nog een vijftiental zetten moest het er "wel van komen. Remise was ook hier onvermijdelijk. O'Kelly heeft van af het begin iets beter gestaan te gen van den Berg. Deze verdedigde zich echter uitstekend en ook hier is remise zeer waarschijnlijk, al Is de partp nog afgebroken. De enige die won was weer Olafsson, die hiermede op één dag zijn tweede punt behaal de. 's Morgens had hij zijn afgebroken partp tegen Barendregt gewonnen en in de avondzitting was Langeweg zijn slachtoffer. De Nederlandse debutant in dit toernooi liet zich, hoewel hp met wit speelde, geheel onder de voet lopen. Larsen wist in de morgenuren zp'n hangpartij tegen van Scheltinga te redden, maar 's avonds tegen Elis- kases ging hij weer te ver om een klein voordeeltje in winst om te zet ten en staat nu naar alle waarschijn lijkheid verloren. Het was inderdaad bewonderenswaardig hoe hp met zwart in het voordeel wist te komen. Maar hp sloeg te snel toe en de zich zeer exact verdedigende Eliskases wist de bordjes te verhangen. Eliskases heeft nu vier tegen twee pionnen op de ko ningsvleugel. Er zijn nog torens en lopers van ongelijke kleur op het bord. In verband met deze laatste factor is winst nog niet geheel zeker. In de zeer sterk bezette reservegroep staat op het ogenblik de in Amsterdam woon achtige Tan-Hoan-Liong aan de kop. Hij heeft achtereenvolgens Füster uit Ca nada en de bekende Duitse theoreticus Diemer verslagen. Resultaten van de afgebroken of uit gestelde partijen uit de eerste ronde. Hoofdgroep: Olafsson (IJsland)Ba rendregt (Ned.) 1-0; Van Scheltinga (Ned.)Larsen (Den.) Vs-Yi. Dames-groep: mevr. Bilek (Hong.) mej. Langos (Hong.) Y-Y. Tweede ronde: Hoofdgroep: Eliskases (Arg.)Larsen afgebr.; Barendregt—Van Scheltinga Y,- Y\ Langeweg (Ned.)Olafsson 0-1; O'Kelly de Galway (Belg.)Van den Berg (Ned.) afgebr.; Toran (Spanje) Donner (Ned.) Y-Yi- Groep la: Ditt (West-Dld.)Gereben (Hong.) Y-Y; Aalders (Ned.)Remou- champs (Ned.) Y-Vz; Van Donk (Ned.) Perez (Spanje) afgebr.; Jonkman (Ned.)Apkin (Ned.) afgebr. Groep lb: Füster (Canada)Gimeno Aan het einde van de eerste dag van de derde testmatch tussen Austra lië en Engeland, welke te Sydney wordt gehouden, hadden de Engelsen 190 runs gescoord voor het verlies van 6 wickets. De Engelsen hadden overigens een bij zonder slechte start. Milton en Bailey het openingspaar verzamelden slechts 23 runs voor hun team. De captain van de ploeg, May, die met 42 runs topscorer werd, en Graveney zorgden er voor, dat Engeland op 68 runs kwam te staan, toen liet derde wicket viel. Nog steeds stonden de za ken voor de Britten er niet gunstig voor. Bp de val van het vijfde wicket ver meldde het scorebord 98 runs. Daar na is het echter beter gegaan, dank zij het uitstekende batten van de debu tant Swetman. De kleine wicketkee per van Surrey stond bij het trekken van de stumps nog aan bat en had op dat moment 36 x-uns vergaard. Toen het zesde wicket viel bedroeg het to taal 190. De Australiërs Meckiff en Davidson namen de eerste twee wickets voor hun rekening en de nieuwe off-spinner Sla- ter bracht de wickets van Dexter en May ten val. Met Cowdrey en Swet man hadden de Australische bowlers minder succes. 40 92 3 0,434 50 92 4 0,543 50 75 4 0.666 46 75 5 0,613 50 59 7 0,847 28 59 3 0.474 50 70 4 0,714 36 70 4 0.514 42 66 7 0,638 50 66 4 0.757 50 68 6 0,735 37 68 6 0,544 47 83 5 0,566 50 83 6 0,602 50 61 5 0,819 33 61 4 0,540 (Spanje) 1-0; Bas (Ned.)Schneiders (Ned.) 'Y-Y', Van Geet (Ned.)Sassen (Ned.) 1-0; Kloostra (Ned.)Bozic (Joeg.) uitgest.; Tan (Ned.)Diemer (West.-Dld.) 1-0. Damesgroep: mevr. Heemskerk (Ned.) mej. Lezarevic (Joeg.) uitgest.; mej. Bacic (Joeg.)mevr. Van der Veen (Ned.) Y-Y; mej. Langos (Hong.) mej. Szeinis (West.-Dld.) 0-1; mevr. Roodzant (Ned.)mevr. Bilek (Hong.) 0- 1; mevr. Vreeken (Ned.)mevr. Chaude de Silans (Fr.) afgebr. Na de tweede ronde luidt de stand in de hoofdgroep: 1. Olafsson (IJsl.) 2 pnt.; 2. t/m 4. Toran (Sp.), Donner (Ned.), Van Scheltinga (Ned.) allen 1 pnt.; 5. t/m 8 Van den Berg (Ned.), Larsen (Den.), O'Kelly de Galway (Belg.), Eliskases (Arg.) alen pnt. en een afgebr. partij; 9. en 10. Lange weg en Barendregt (Ned.) beiden Y pnt. De Bredanaar Krielaars zorgde vrij dagmiddag voor een verrassing door in 59 beurten van favoriet Lorist te win nen. Daardoor werd dokter Kok die de Arnhemmer Peters versloeg, eerste in de algemene rangschikking. Na de avondpartijen heeft Van Braam de leiding. Hij is de enige ongeslagene nu, omdat Kok van Metz verloor. De resultaten van de middagpartijen wraen; Oosterhuis (A'dam) Lieshout (Rott.) Van Braam (A'dam) Metz (Den Haag) Krielaars (Breda) Lorist (A'dam) Kok (Zeddam) Peters (Arnhem) Lieshout Lorist Peters Krielaars Kok Metz Van Braam Oosterhuis Stand na 4 ronden. 1. Van Braam, 8 matchpnt. alg. gem. 0,626; 2. Lorist, 6 matchpnt. alg. gem. 0,698; 3. Kok, 6 matchpnt. alg. gem. 0,613; 4. Lieshout 4 matchpnt. alg. gem. 0,589; 5. Metz, 4 matchpnt. alg. gem. 0,533; 6. Krielaars, 2 matchpnt. alg. gem. 0,577; 7. Peters, 2 matchpnt. alg. gem. 0,525, 8. Oosterhuis, 0 matchpnt. alg. gem. 0,458. Wanneer vandaag op 32 velden de der de ronde van de Engelse voetbalbe ker wordt gespeeld en voor de eerste maal dit seizoen de clubs uit de Eer ste en Tweede Divisie zullen aantreden, dan zal er na afloop menig schokkend resultaat te noteren zijn. Is het voor spellen van cupwedstrijden onder nor male weersomstandigheden al een moeilijke zaak, het is te enen male uitgesloten te zeggen wie als winnaar te voorschijn zal treden in wedstrijden op terreinen, die door de sneeuw, het ijs en de regen van de laatste dagen meer op een modderpoel dan een normaal speelveld lijken. De grootste interesse van de in to taal 800.000 voetballiefhebbers die de tribunes weer zullen bezetten, gaat on getwijfeld uit naar de drie non-league clubs: Worchester, Petersborough en Tooting and Mitcham, die sinds septem ber de eerste twee ronden hebben over leefd. Tooting and Micham, het enige overgebleven amateurteam, dat in voor gaande wedstrijden afrekende met Bour nemouth en Northampton, ontmoet Not tingham Forest. Petersborough, de kam pioen van de Midlands en de schrik van eerste-divisieclubs met aspiraties voor de beker, gaat op visitie bij Ful- ham, terwijl Worchester, aangevoerd door Paul, de man die in 1956 Man chester City aan de Engelse voetbal beker hielp, de strijd zal opnemen te gen Liverpool. Voor het overige zijn er nog tal van interessante ontmoetingen. In Londen zal de grootste belangstelling wel uit gaan naar de derby tussen Tottenham en West Ham. Zqn jullie al weer gewend aan het gewone leven? De feestdagen en ook de vakantie zijn voorbij en nu is het weer leren geblazen. Doe je best. Ook met puzzelen. Eerst de prijswinnaars vandaag: le prijs: Dick Verouden, C. v. Man- derstraat 7, Heemskerk; 2e prijs: Gerard van Breemen, Reggestraat 43, IJmuiden; 3e prijs: Coby Duijn, Muiderslotweg 207, Haarlem-N. V10 De goede oplossing van de vorig® puzzle was zo: Horizontaal: 2. Amper; 4. edel; 6. letter; 7. karn; 8. hoek; 9. aanvaL 11. trui; 12. spree. Vertikaal: 1. Pelikaan; 2. allef' 3. est; 5. krokodil; 8. halte; 10. nop. Nieuwe inzendingen liefst per briei' kaart aan de redactie van dit Naam van de krant vermelden. In itnke bovenhoek schrijven: „Kinderprijsvraaë

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4