Christelijk sociaal beleid K2r zonder kringen Vlekkenpasta ZATERDAG-PUZZLE Om twee miljoen huisrobots D M' w Van Dam en Dame. Fabrikanten niet te spreken over stofzuigerrapport C.C.O.-directie: Kosten van het onderzoek geen criterium het gesprek van de dag inwrijven laten drogen afborstelen KENT IEDERE VROUV HAAR STOFZUIGER? Zeven merken in onder zoek bij Consumenten contactorgaan Leraar noemt Dagboek Anne Frank vervalsing Hoe word ik goed verkouden en ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 6 Wie schrikt er nog van een vlek? Etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lip stick, parfum, stempelinkt elke vlek in een wip verdwenen met verwijdert vlekken verwijdert vlekken - zónder kringen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllN. LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. van Polycolor-K2r-Placentubex-Mairgret Astor-MousonBlendax Markante vergissing Bucholz in tennisfinale Oplossing 20 december 1958 Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag De woningbouw in november 1958 (Van onze Haagse redactie) Het stofzuigerrapport van het Consu menten Contact Orgaan is by de fabri kanten slecht ontvangen. Een woord voerder van een zeer grote Nederland se fabriek wier merk er by het ver- geiykend onderzoek zeer gunstig is af gekomen deelde ons mee, dat men üoh verbaast over de lichtvaardigheid waarmee het C.C.O. te werk gegaan is. wy hebben, zo zei hy, geen commer ciële redenen om het rapport te kraken, aangezien wy juist in het zonnetje ge zet worden. Wü vragen ons echter af, hoe het C.C.O. ip staat is om een ver antwoord onderzoek op te zetten onder leiding van een onbekende enkeling, die niet over de outillage beschikt wel ke voor zulk een onderzoek nodig is. In ons laboratorium worden honderddui zenden guldens aan onderzoek besteed. Wat wil het C.C.O. dan met een verge- lijkend onderzoek, dat in totaal 1300 gulden gekost heeft? Dat het rapport geenszins aan de eisen voldoet, zou volgens onze woord voerder biyken uit het feit, dat over verschillende belangrijke technische gegevens helemaal niets of te weinig vermeld wordt, zoals byvoorbeeld over (Vervolg van pagina 1) Het woordje „herstel" duidt erop, dat ergens in de historie een voorbeeld is te vinden waaraan de Paus moet hebben gedacht. Dr. Koenraadt geeft in het tweede deel van zijn Handboek der Maatschappyleer (1938) wel de kortste omschryving: „Tijdens de middeleeuwen was het maatschappelijk bestel georga niseerd door het gildewezen. Deze or ganisatie hield twee dingen in: vooreerst een bepaalde maatschappelijke vorm, pu- bliek-rechtelijke lichamen: vervolgens de geest van het Christendom, die deze lichamen levend maakte." De ont-kerstening, de ontaarding en tenslotte het wegvallen van deze aan vankelijk christelijke instituten door de Franse revolutie, deed de maatschap- py uiteenvallen in elkaar hatende en bestrüdende groepen of klassen. Wel heeft het georganiseerd optreden aan vankelijk van de zwaarst getroffenen, de arbeiders, later ook van andere groepen, de scherpste kanten weggenomen, maar er is nog steeds geen sprake van dat we een ware orde-eenheid hebben ge schapen in het maatschappelijk leven. En zolang dat niet gebeurd is kan niet worden gezegd, dat het maatschappeiyk vraagstuk is opgelost. Vroeger werd algemeen geleerd, dat het sociale vraagstuk een andere naam was voor het arbeiders vraagstuk. Maar Aengenent leerde in zijn „Sociologie" en hij was door anderen daarin reeds voorgegaan dat er even zeer een boerenprobleem en een mid- denstandsvraagstuk waren. We zien dan ook, dat reeds lang vóór de tweede we reld-oorlog wetteiyke maatregelen groei den die de moeilijkheden voor de ver schillende groepen probeerden te ver kleinen. Ten behoeve van de arbeiders bestonden er zeker al een 25 sociale wet ten. Óm enkele grote te noemen: de veiiigheidswet, de Arbeidswet-Aalber- se, de Ongevallenwetten, de Ziekte wet, de wet op de C.A.O. en juist nog voor de oorlog, de kinder by slagwet- Romme. Voor de middenstand kenden we o.a. de middenstandsraad, de winkel sluitingswet, wet op de uitverkopen, ves- tigingswet-kleinbedryf. De boeren profi teerden meer van de Pachtwet en de Ruilverkavelingswet. Bij deze toestand maken we twee aan tekeningen van sociale en één van practisch-politieke aard Vooreerst ho ren we, terwijl bij wijze van afbouw aan dit wettenstelsel heel wat is toegevoegd nog altyd dat er nog zoveel te wensen is overgebleven. Natuuriyk is dat zo! Sociale wetgeving is niet het opverven van een oude deur: de verf er op en klaar. Neen, het is een ontwikkeling, vooral van een geesteshouding. Wetten moeten niet alleen in het Staatsblad staan, maar veeleer in de harten der mensen. Onze tweede opmerking is van wezeniyker aard. We bedoelen dat de verschillende maatregelen zich direct richten op de bescherming of belan genbehartiging van een bepaalde groep, zonder dat de onderlinge verbonden heid der groepen waarachtig werd be vorderd. Met andere woorden: de wa re orde-eenheid waarover we boven spraken werd door deze wetten niet wezeniyk bevorderd. Soms zelfs werd de onderlinge na-yver juist erdoor aange wakkerd. Allereerste pogingen om de verbete ring van de maatschappü-structuur te wyzigen vinden we wettelyk in de Be- dryfsradenwet, door de katholieke mi nister Verschuur in 1933 in het Staats blad gebracht. Het zal nu duideiyk zijn wat we bedoe len als we zeggen dat het maatschap pelijk vraagstuk verdient genoemd te worden: het vraagstuk van de maat- schappeiyke harmonisatie (evenwichtig heid). Daarby kan heus nog wel het zwaartepunt komen te vallen op de een of andere groep, welke bijzonciere aan dacht vereist (denk b.v. maar aan on ze „minimum-lijders") maar dan toch altijd met het doel de positie van zulk een groep in harmonie te doen zyn or worden met het totaalbeeld. Tenslotte een practisch-politieke op merking. Er biyken nogal wat mensen te zijn die een soort angst vertonen by de gedachte aan een regeringsperiode zonder socialisten. We hoeven naar zo n situatie, gezien de minderheden-verhou dingen in ons parlement, niet te verlan gen, maar gezien ons verleden is er De slist ook geen plaats voor vrees. In dat verleden toch hebben we als christen-politici veel meer gedaan dan een basis gelegd voor een maatschappe- ïyke reconstructie in christelijke zin. Er is natuurl'jk met feilen een con structieve politiek gevoerd, waarop na de oorlog kon worden voortgebouwd. En dat is gebeurd met een sterke socialis tische groep in de oppositie. Ook de beste maatregelen werden vaak, juist door de socialisten, tegengewerkt. Enkele dagen geleden etaleerde de V.A.R.A. via de televisie haar lijsttrek kers voor de komende verkiezingen. Oud-minister Vondeling zei by die ge legenheid dat terugblikken en nakaarten het werk van conservatieven was. Hem interesseerde uitsluitend wat er in 59 of nog meer wat er in '79 zou gebeuren. Misschien kent de heer Vondeling het woord van Cicero: Niet weten was vóór uw tyd geschiedde, is altyd kind blij ven. Maar los daarvan: wat een wonder dat socialisten niet graag herinnerd worden aan een tyd waarin zy de ver- antwoordeiykheid aan anderen lieten. En wat die toekomst betreft: onder veel moeilijker omstandigheden dan thans hebben we getoond constructief werk te kunnen verrichten. Wij hebben een min stens even constructief en duidelijk plan voor de toekomst. Daarover zullen we het in een aantal vervolgartikelen heb ben. de levensduur, de functie van de mond stukken en het uitblazen van stof na op zuiging. Bovendien worden voor het weergeven van de zuigcapaciteit foute normen gehanteerd, terwyl over ser vice helemaal niet gesproken wordt. De conclusie moet luiden, dat de con sument by vergeiykende warenonder zoeken als deze niet gebaat is. Wy hebben na het vernemen van dit kritische geluid een gesprek ge voerd met de directeur van het C.C.O., mr. P. H. van Ry. Hy deel de ons mede, dat de natuurkundige adviseur, onder wiens leiding het on derzoek gevoerd werd, uiteraard bo nafide is. Men heeft daarover des kundigen geraadpleegd. Wel is het zo, dat het uitvoeren van vergely- kende onderzoeken als dit voor hem nieuw was. Over de technische outil lage van de verantwoordeiyke advi seur kon de heer van Ry ons niet veel meedelen. Wel vestigde hy er de aandacht op, dat vele gebruiksproe- ven genomen werden door het labo ratorium van het Instituut voor Voor lichting by Huishoudeiyke Arbeid, dat inzake deze proeven over erva ring zou beschikken. De heer van Ry acht het onjuist om de kosten van het onderzoek als crite rium te nemen voor de deugdelijkheid ervan. Het onderzoek heeft in totaal 2500 gulden gekost. Trekt men daarvan de prys van de ingekochte stofzuigers af, dan resteert 1300 gulden. Dit is welis waar niet veel, maar men moet beden ken, dat degene die het vergeiykend onderzoek verrichtte, het C.C.O. be wust coulant behandeld heeft, in de we tenschap, dat men niet over veel, geld beschikt en vermoedehjk ook omdat het zijn eerste onderzoek van deze aard be trof, dat hy wellicht graag door ande re gevolgd zag. In ieder geval, aldus mr. van Ry, is de suggestie, dat het onderzoek te goedkoop en dus fout zou zyn, niet bö voorbaat steekhoudend. Het is best mogelijk, 1at er over de technische kant van de zaak opmerkin gen te maken zyn, maar daar zyn de fabrikanten dan toch wel erg vroeg mee. We hebben ze juist gisteren het uitgebreid officiële rapport doen toe komen en dat kunnen ze nu nog niet bekeken hebben. Wij vroegen de heer van Ry of het niet juister zou zyn om het vergelij kend rapport eerst aan de fabrikan ten toe te sturen en het daarna te pu bliceren. Zyn antwoord daarop was dat een dergelijke handelwijze bij on derzoekingen in Duitsland wel toege past is. Men stuurt dan de fabrikan ten het rapport, met het verzoek om byvoorbeeld binnen tien dagen hun opmerkingen te maken. Komen die opmerkingen, dan worden zij in het rapport vermeld. Het nadeel van die procedure is echter, dat men dan af breuk kan doen aan de momentop name, die het rapport wil zyn. Soms wordt het onderzoek erdoor opgehou den, omdat er inmiddels weer verbe teringen of veranderingen zyn aange bracht. Zelfs tijdens het onderzoek van het C.C.O. is er een nieuwe zuig- mond aan de markt gekomen, die nog op het laatste ogenblik in het rapport verwerkt moest worden. Op onze vraag of het juist is, dat de stofzuigerfabrikanten hebben aangebo den om hun onderzoekingsapparatuur ter beschikking te stellen aan het C.C.O., kon de heer van Ry ons niet antwoorden. Het onderzoek liep reeds voor het C.C.O. bestond. De Consu mentenbond is ermee begonnen en het C.C.O. waarvan de Consumenten bond nu, samen met de drie arbeiders- vakcentralen, deel uitmaakt heeft het Advertentie Royale tube f. 1.95 Een ingezetene van Schoonhoven, die vorige week in Ammerstol in het huwelijk trad, is dezer dagen tot een vreemde ontdekking gekomen. Zich bezinnend op de huwelijksband, be keek hij het trouwboekje eens dat aan het jonge paar was uitgereikt. Groot was zijn verwondering, toen hij in plaats van de naam van zijn bruid die van zijn moeder daarop ver meld vond. Bij al de namen op het document kwam de naam van zijn bruid niet voor. De man heeft zich over deze vreem de fout ter secretarie van Ammerstol vervoegd, waar men dit abuis nogal nuchter bleek op te nemen. Met pen en inkt werd de foutief geplaatste naam doorgehaald en de juiste naam geschreven tussen de overige in ma chineschrift vermelde namen. De 18-jarige Amerikaan Earl Bucholz heeft in de halve finales heren enkel spel van de tenniskampioenschappen van West-Australië te Perth zijn land genoot en Daviscupspeler Barry Mac- kay uitgeschakeld. Bucholz zegevierde met 108, 63, 63. Hy zal in de fi nale tegenover de Spanjaard Andres Gimeno, die op vry gemakkeiyke wyze de eindstryd heeft bereikt, komen te staan. Hij kreeg een walk-over omdat de Peruaan Alex Olmedo zich wegens een blessure moest terugtrekken. Na dat Olmedo onder doktersbehandeling is geweest, is komen vast te staan, dat hy zal kunnen deelnemen aan' de Australische kampioenschappen, die volgende week worden gehouden. later overgenomen en is er nu dus ook juridisch verantwoordelijk voor. Mevr. E. A. Schadee-Hartree, voor zitster van de Nederlandse Consu mentenbond, deelde ons desgevraagd mee, dat er inderdaad een fabriek is geweest, die apparatuur en kennis ter beschikking wilde stellen. Maar, zei zij, wij hebben daarvan geen gebruik gemaakt, omdat wy de kat niet op het spek wilden binden. Wy hebben als Consumentenbond het onderzoek geheel los van de fabrieken willen uitvoeren. Wel heeft het Instituut voor Voorlichting by Huishoudelijke Arbeid zich by een fabriek op de hoogte laten stellen van de daar ge bruikelijke wyze van onderzoek. Het ging daarby speciaal om de vraag, welke de meest essentiële vergely- kingspunten zyn, waaraan de ver schillende merken getoetst moeten worden. Horizontaal: 1. kledingstuk; 5. strijdmacht; 9. vo- gelverblijf; 13. in houdsmaat; 15. bie ding; 16. cowboy feest; 17. jongens naam; 18. vluchtige stof; 20. opslag plaats; 22. muziek noot; 23. berustend; 26. metalen men gen; 28. wiel; 29. grappenmaker; 31. soort; 33. moment; 34. aanw. voorn.- woord; 36. bron; 38. vogelpluim; 40. links laten liggen; 42. lidwoord; 43. roem; 44. afgele gen; 45. wig; 46. viskaar; 47. gods dienstige richting (afk.)48. leervak op school; 50. kant; 51. vangwerktuig; 52. religieuze; 53. deel van een Schot se stamnaam; 54. scheepsinstrument; 56. klein paardje; 58. aanw. voorn.- woord; 60. Gods gunst en bescherming over iem. of iets uitroepen; 63. spyke- ren; 66. uitgave (afk.); 67. Germ, schrift tekens; 69. vod; 70. ambtshalve (Lat. afk.); 71. kameraad; 73. godin van de dageraad; 75. lengtemaat; 77. roemen; 78. lus; 79. niets. Verticaal: 1. dundoek; 2. ooievaar; 3. Heilige (afk.); 4. tezamen; 6. getijde; 7. Opper wezen; 8. nobel; 9. aantekenen; 10. uit gave (afk.); 11. zetel (Lat.); 12. jon gensnaam; 14. knaagdier; 16. vis; 19. vr, munt; 21. bolster; 24. in de toe komst; 25. dichterbij komen; 27. vogel; 30. web; 32. scheepsschade; 35. afbeel dingen maken met pen of potlood; 36. verdwenen; 37. troep; 39. eikeschoxs; 40. deel van de hals; 41. kippenloop; 42. boom; 44. weldoorvoed; 46. ziektever wekker; 48. besturen; 49. deel van een overkapping; 50. uitwissen; 51. bijwoord; 54. bewerkte huid; 55. klein meertje; 57. vallei; 59. rivier in Rusland; 60. overwinning; 61. telwoord: 62. klink nageltje; 64. kleefmiddel; 65. bars; 68. gevangenis; 72. pers. voorn.woord; 74. muzieknoot; 76. scheik. element afk.). Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 17 januari aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. 1. kwartel 4. capella 7. agens 8. mulat 9. teler 10. knoet 15. entente 16. trapeze 17. torpedo 19. platina 22. genot 24. tabak 25. kraan 26. ester 27. reserve 28. totebel 1. klamboe 2. rabat 3. legende 4. consent 5. enter 6. aversie 11. store 12. snees 13. farad 14. zenit 17. tartaar 18. overste 19. protest 20. amandel 21. larie 23. treme De prijswinnaars zyn: P. Groeneveld, Weesperzyde 89 I, AMSTERDAM; mevr. Peters, Vlietsorgstraat 9, HAARLEM; H. van Bruggen, Ter Hoffsteedeweg 24 A, OVERVEEN. Horizontaal: 1 stroe, 5 beker, 9 aga, 10 opper, 12 lol, 14 e.a., 15 korporaal, 16 o.l., 18 arts, 20 reeks, 21 esse, 23 li, 24 mr., 26 veiling, 30 kurkeik, 33 einde, 34 glans, 36 lire, 37 kind, 38 aai, 39 rage, 40 leed, 41 anker, 43 rens, 45 alreeds, 47 leveren, 49 d.d., 51 ca, 52 erna, 55 edele, 58 anti, A Is je elke •A J. yl'otl wilt kun je ze dag wel ergens zien, de huisvrouwen die het volle stofzuigerzakje bij de staart houden als een lelijk beest dat je zou kun nen bijten en het op armleng te afstand boven de asketel uitkloppen en uitschudden waarbij ze zich zelf met een wolk van fijn grijs stof om hullen Die hen dan weer noodzaakt hun haren te was sen, hun handen te boenen en hun kleren in de wasma chine te stoppen. Het is de kleinste kringloop van het stof! Die er helemaal niet hoeft te zijn. Want wie de moeite neemt om één keer de speciale papieren zakjes te kopen en die met de rand van los gaas in de stofzuiger- zak te wurmen, die keert nooit meer terug tot het schuwelijke zich-zelf-bestof- fend ritueel van het uitschud den. Zo'n papieren zakje vouwt men als het vol is met een dicht en stopt het zonder pijn in het vuilnisvat. Je kunt zo'n zakje ook zelfmaken van een stuk afgeknipte ny lon kous. Die is ook poreus, want dat moet het zijn om dat de lucht er doorheen moet kunnen trekken. Het is wel wat waard om met de stofzuiger waarmee je als huisvrouw dagelijks omgaat, goed bevriend te zijn. De huisvrouw die haar stof zuiger echt goed kent heeft er veel meer rendement van dan wanneer ze er zomaar wat mee door het huis bromt. Hoeveel stofzuiger-gebr uik- sters van de ruw geschat 2 miljoen in on: land, die het ding dagelijks laten snorren, kennen hun huis-robot echt in hart en nieren? Of, wat eigenlijk nog belangrijker is, weten hoe ze de zuigmond zo gulzig mogelijk moeten maken om stof, vuil, zand en pluisjes op te slokken, zo wel van de gladde vloer als van het kleed? Legio zijn de huisvrouwen die, nadat ze met het mond stuk drie maal tevergeefs over een vastgekleefde draad en een paar halstarrige plui zen zijn gegaan, het mondstuk er wat geïrriteerd afnemen en de opening van de zuigpijp met volle kracht op de on gerechtigheden zetten om ze te dwingen daarin weg te vliegen. We hebben zelfs wel eens iemund gezien, die de vervelende pluisjes en draad jes maar met de hand oppikte en ze de stofzuiger braafjes in de te slome zuigmond voer de! mentencontactorgaan, afgekort tot het C.C.O. Deze kruisvaarders voor de kopersbelangen willen onder meer de consument gidsen in de doolhof van. produkten die zich aan hen opdringen. Daartoe hebben ze nu voor de eerste maal een zogenaamd vergelijkend warenonderzoek' ingesteld zoals dat in Ame rika en Engeland reeds re gelmatig gebeurt bij de duur zame gebruiksartikelen en ze hebben als eerste de stofzui ger bij de kop gepakt. Volle digheid pretendeert dit on derzoek natuurlijk niet. Ze hebben slechts zeven verschil lende merken van stofzuigers genomen, gekozen naar de op gaven van de huisvrouwen als zijnde de meest gevraag de. Daarbij hebben ze zich tot het sledemodel bepaald omdat dat het meest gebruik te model is voor de behuizing van het gemiddelde Neder landse gezin. Het ketelmodel is meer voor kantoren en de steelstofzuiger wordt vooral gebruikt in kleine flatjes. Het onhandig legen van de stofzuigerzak. aar dddr heb je het apparaat niet voor. Daar heb je het niet voor gekocht. Bij de aankoop heeft men er zich misschien nauwelijks rekenschap van gegeven op wat voor soort vloer het vooral dienst zou moeten doen. Want het is niet hetzelfde of men het ding stof laat eten van een gladde vloer of van een karpef. Haarfijn kan men daar alles over te weten komen door bestudering van de onder- zoek-resultaten bij een zeven tal der meest in Nederland verkochte merk-stofzuigers, die het Consumentencontact orgaan dezer dagen publi ceert in het januarinummer van de Consumentengids. De Consumentengids is het maandblad van de Consumen tenbond, die het voor de ver bruiker, dus veelal de huis vrouw, opneemt en die sinds anderhalf jaar samengesmeed is met de drie vakcentrales en de verbruikerscoöperaties in het zogenaamde Consu- ie zeven verschillende stofzuigers hebben proefgezogen op het la boratorium van het Instituut tot voorlichting bij Huisvrou- welijke Arbeid van de Ver eniging van Huisvrouwen (weer een hele mondvol die naam, maar dat schijnt bij ons nu eenmaal niet anders te kunnenen uitermate con sciëntieus is alles wat de ca paciteit betreft, nagegaan en opgetekend. Na enkele minu ten zuigen zijn zelfs zand en pluisjes verbrand, zodat men nauwkeurig de hoeveelheid opgenomen zand kon nagaan! Enfin, deze zeven huis-robots hebben nu geen *nkel geheim meer wat betreft hun gul zigheid ten opzichte van alle soorten ongerechtigheden op gladde vloeren, op bouclé ta pijten en op moquette. Wat wij bijzonder interessant von den bij het nagaan van deze onderzoek-resultaten is de wisselwerking die er bij de verschillende stofzuigers be staat tussen vloerbedekking en zuigmond. Wij hebben bij voorbeeld ontdekt, dat wij het met onze eigen stofzui ger altijd verkeerd hebben ge daan. Is de zuigkracht na melijk niet erg groot dan kan men op een vloerkleed het zuigvermogen sterk op voeren door een bepaald mondstuk te nemen. Hoe het zij, men weet uit een onderzoek als dit nu eens precies wat voor vlees men in de kuip heeft bij deze ze ven merken, die ieder hun eigen kwaliteiten hebben. Moet men een stofzuiger aan schaffen dan kan de koper in spe zich op volstrekt ob jectieve wijze op de hoogte stellen wat voor zijn persoon lijke omstandigheden, in zijn behuizing en voor de prijs die hij betalen kan het meest verkieslijke is. Behalve op de capaciteit bij gebruik zijn deze zeven stofzuigers ook gedemonteerd en getest op hun technische kwaliteit. Dat is weer gebeurd in een an der laboratorium. Het duizelt U misschien als U zich nu herinnert dat de Kema ook elektrische - zo als stofzuigers - apparaten keurt. Maar dat is toch iets anders. De Kema keurt uit sluitend op deugdelijkheid en veiligheid. Maar niet op capa citeit en niet op deze verge lijkende wijze ten behoeve van de consument. Wellicht kent U het vouwblaadje „De Stofzuiger", van de Vrouwen Electriciteitsvereniging (het zusje van de Kema) een vlug- schriftje dat U voor een dub beltje kunt krijgen bij elke huishoudelijke voorlichting. Het is een plezierig handlei- dinkje bij het gebruik van „de" stofzuiger als onze daagse helper in de eeuwige huis- vrouwelijke strijd tegen het stof. U kunt daaruit zelfs leren hoe V ook de hond kunt stofzuigen!) U zoudt het brochuretje over de zeven stofzuigermerken van het Consumentencontactorgaan als een aanvulling daarop kunnen beschouwen. ie de Consumentengids niet heeft, waarin de test der zeven stof zuigers is gepubliceerd, en die ook niet leest in de leeszaal, waar men hem altijd kan in zien, en ook geen dochter heeft die via haar huishoud school verplicht abonnee is, kan de overdruk voor veer tig cent bestellen bij het bu reau van de Consumenten bond, Huygensstraat 2, Den Haag. En als men dan alles te weten is gekomen over de stofzuigers, is het natuurlijk nóg mogelijk, dat iemand la coniek zegt: „och, de mijne zuigt niet zo best, maar het ding neemt zo lekker weinig plaats in". De speurders naar des stofzuigers fijnste zenuw gestel moeten daardoor niet ontmoedigd worden. Per slot blijft alles betrekkelijk! A. Bgl. De vader van de omgekomen Anne Frank, de heer Otto Frank, heeft bij de rechterlijke instanties te Lübeck een klacht ingediend tegen een leraar van de middelbare school aldaar, dr. Stielau. De leraar is door de minister van on derwijs van Sleeswyk-Holstein ge schorst. Aldus weet de Volkskrant te melden. De leraar zou in de schoolkrant heb ben geschreven dat het Dagboek van Anne Frank op vervalsingen berustte en een van die boeken zou zijn, waar aan buitenlanders ten koste van Duits land miljoenen hebben verdiend. De leraar heeft tijdens een onderhoud met de minister zijn woorden niet inge trokken. Er op gewezen door de Duitse uitgever van het Dagboek, heeft de heer Otto Frank een aanklacht inge diend. 60 na, 61 generatie, 62 o.t., 63 pui, 65 deert, 66 rat, 68 koran, 69 kenau. Verticaal: 1 s.g., 2 taks, 3 oorring, 4 eppe, 5 berk, 6 erasmus, 7 elle, 8 r.o., 9 aar, 11 poes, 13 los, 14 larve, 17 leuke, 19 tuinieren, 22 steigeren, 23 li, 25 r.r., 27 eikel, 28 lende, 29 glans, 30 kniel, 31 klare, 32 irene, 36 aak, 40 laken, 41 ad denda, 42 recette, 44 snuit, 46 ed, 48 v.a., 50 tere, 53 rap, 54 agio, 56 deen, 57 lark, 58 aera, 59 tot, 64 uk, 67 au. In de omgeving van Salisbury ver toeft sinds enkele jaren, goed geïso leerd, een „common cold research unit", een kleine staf van artsen en virologen, die in opdracht van een ziekenhuis in Salisbury vrijwilligers... verkouden maakt. Tracht te maken, althans. Want wanneer men afgaat op de resultaten van het experiment, lijkt het minstens even moeilijk een verkoudheid op te roepen als er een te ontlopen. Telkens twaalf vrijwil ligers krijgen tien dagen vrije kost en inwoning, plus een zakgeld van f 1.75 per dag. In ruil daarvoor stel len ze zich beschikbaar als proef konijn. Doel van het experiment is, vast te stellen hoe de besmetting zich voortplant, hoe de mens reageert en wat de beste afweermiddelen zijn- Van een recente groep van elf vrij willigers ditmaal, werden ondanks in jecties met verkoudheidsvirus, er slechts twee verkouden. Het waren de medische studenten van het ge zelschap. Sinds 1946 heeft men 5921 vrijwilligers naar Salisbury gehaald. Men is daarbij tot de conclusie ge komen, dat de mensheid in verkoud- heidsgevallen toch nog het meeste nut kan verwachten van bedrust en aspirientjes. Volgens gegevens van het centraal bureau van de statistiek zijn in novem ber van het afgelopen jaar 8.263 (i" november 1957: 8.567) woningen opge leverd. Hiermede is voor de periode 1 januari - eind november 1958 het to taal aantal voltooide woningen ge bracht op 80.641. Van januari tot en met november 1857 werden 78.862 wo ningen voltooid. Gerekend tot en met november 1958 werden sedert de bevrijding 677.199 wo ningen opgeleverd. Hiervan werden er 68.801 als systeemwoning gebouwd. In de in november 1958 gereed gekomen woningen zijn 847 systeemwoningen be grepen. Vanaf 1 januari tot 30 novem ber 1958 werden 8.342 systeemwoningen gebouwd. In november 1958 werd begonnen met de bouw van 6.958 woningen, tegen 5.248 in november 1957. Van 1 januari tot 30 november 1958 werden 77.295 wo ningen in aanbouw genomen, tegen 79.906 in de overeenkomstige periode van 1957. Doordat het aantal woningen dat in november 1958 gereed kwam, groter was dan het aantal dat in aanbouw werd genomen, liep het aantal wonin gen in uitvoering terug tot 86.430 op l december 1958. PROBLEEM NO. 3 van J. J. Burbach Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publikatie. niets uitgehaald hebben, daar dan een voudig 15. f3! geantwoord was. 15. Db2 Lf5 16. Ld2 Pc2t Het beste; op Lbl: zou wit 17. cd4: antwoorden. 17. Kdl Pa3 18. Db4 (Op torenzetten volgt Pc4). 18. Dd5! 19. Tb2 Dhl: en wit gaf de partij op. CORRESPONDENTIE De heer W. R. V. te S. v. G.: heeft gelijk dat in probleem No. 97 geen mat volgt na Pg5 speelt, door De4. Dit moet echter zijn Te4. Intussen moet er nog iets recht gezet worden: Pf3: faalt niet op Tb4 (er volgt dan Dd3 mat), maar op Tc3. Na Dc3: heeft zwart het veld e2 voor de koning. PROBLEEM NO. 4 van W. A. Shinkman. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Khl Dh3 Tdl Tf5 Pf7. Zwart: Ke8 Tc8 Tf8 Pb8 pion e7. Oplossing probleem No. 2 van mr. P. ten Cate: 1. Th3! De varianten wor den gevormd door de 4 paardontpen- ningen: d4 2. Pb6; f3 2. Pe3; Pce4 2. Pf8:; Pfe4 2. Fc3: met mat. Wit: Dr. Tartakower. Zwart: dr. Rey. 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Pf3 Pf6 4. Pc3 c5. 5. cd5: Pd5:! 6. g3 (e4 geeft hier veel scherper spel.) 6. cd4: 7. Pd4: (Wit had eerst op d5 moeten ruilen; na de tekstzet krijgt zwart het initiatief.) 7. Pc3: 8. bc3: e5 9. Pb5 (Na 9. Pf3 zou zwart het op een gunstig eindspel aangestuurd hebben: Ddl:t 10. Kdl: Pc6 enz.) 9. Da5 10. Dd5? Alweer een lichtzinnige damezet. Direct Tbl zou veel sterker geweest zijn. 10. Pc6 11. Tbl Le6 12. Pd6t Ld6: 13. Dd6: Td8 14. Da3 Pd4! Een verrassende zet; de voor de hand liggende zet Dd5 zou PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3308 van W. Lente te Koudekerke. Wit: Kc3 Dg2 Lf3 Pel Pf2 pion c2. Zwart: Ke3 Thl Pgl Ph2 pionnen e2 f4. Correspondentie betreffende de schaak- rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C forceert winst. Oplossingen kunnen in gezonden worden tot 1 febr. a.s. On der de inzenders van goede oplossingen wordt f 2.50 verloot Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 fébr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3301 van pater W. A. Dopheide S.J. te Amsterdam. Wit speelt naar: 30, 18, 23, 31, 44, 11, 10, 1 en wint. Een heel aardig stukje slagwerk; jam mer dat de te volgen weg zich zo snel aftekent. DE UITSLAG VAN DE HERFSTSERIE- SLAG De bijzondere series mogen zich steeds in een toenemende belangstel ling verheugen. Ook deze serie trok vele oplossers en men heeft er volop van genoten. De lof voor pater Dop heide was dan ook algemeen en ver diend. Het lot moest er ook nu weer aan te pas komen om de prijswinnaars aan ta wijzen. De twee prijzen ad f 5.— vie len ten deel aan de heren E. v. d. Bal te Amersfoort en A. W. M. Wiercx te Haarlem, terwijl de heren F. S. Steen stra te, Zaandam en C. Spanjaard te Beverwijk elk een prijs ad f 2.50 tege moet kunnen zien. Onder dankzegging voor de vele en prettige commentaren sluiten we dan deze wedstrijd in het speuren weer af en wachten we vol spanning de oplossingen van de win- terserie af. Als Nieuwjaarsgroet brengen we een vraagstukje van Max Douwes te Hil versum. De opgave luidt: Wit speelt en PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 548 van W. B. Monsma te Groningen' Wit begint en wint; oplossingen e, de nummers 547 en 548 kunnen 1 a s. lijk ingezonden worden tot 15 jan- OPLOSSING van No. 544 van A. A. te Bussum. x27, 30—25, polman 19X31°£ 3* 19 9722 a 1 3420 25X3, 47X24 gedw.' 15-1075x14, *'Kj en wint. Een leuk en gaai 2ijr' waarmede deze bekende problerm rentree maakt in onze rubriek- smaakt naar meer!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6