De Nautilus van Jules Verne en van kapitein Anderson GLADHEID SIR JOHN COCKCROFT ere doctor van Delft Parachutisten naar de Congo HVGB wint op overtuigende wijze van HPC: 10-2 Franse socialisten in „op bouwende oppositie" The Typhoons slaat ZBYS met groot gemak Een indrukwekkende zege van produktief Antilopen Structuur van de badminton- competitie wordt gewijzigd Hogeschooldagen te Delft ERIC DE NOORMAN Uitstekende verdiensten voor toe passingen van kernenergie m Besluit Nationaal Congres Haags Vedo nationaal kampioen MAANDAG 12 JANUARI 1959 PAGINA 2 Geslipt en onder vrachtwagen Eén meter sneeuw T elef oonleidingen bezweken Algemene intentie Stille Omgang Helmenaffaire Officier van justitie te Haarlem stelt vervolging in Regeringsverklaring thans gereed Kabinet biedt afgetreden ministers diner aan Ruim 800 nieuwe spaarders in Zandvoort 40 Eric zucht opgelucht als hij Fergus, zonder wie hij zijn tocht onmogelijk zou kunnen voortzetten, veilig en wel aan boord van zijn eigen schip weet. Zijn opluchting verandert echter al gauw in verwondering en onzekerheid, want Fergus beweegt zich vrij en ongedwongen en schijnt zich heel weinig gevangene wat hij toch eigenlijk is te voelen. „Dank zij uw grote vriend kon ik aan de Pieten ontsnappen," begint Fergus, voordat Eric nog een woord kan zeggen, „en dank zij de Pieten, even later ook aan uw grote vriend. Helaas hielp het weinig, want toen wist ik nog niet, wat ik nu weet, namelijk dat mijn vloot zich op korte afstand van hier bevindt. Van twee kwaden besloot ik toen de minste te kiezen, en zwom onder de neus van de woedende Pieten naar uw vloot, waar men (geen wonder, niet waar?) blij was mij te zien. Op voorwaarde, dat men mij de vrijheid schonk, vertelde ik toen. dat gij en de Sakser in handen waren van Tanach de Piet. Men voldeed aan deze voorwaarde en ik stelde toen voor mijn mannen er t>J te halen, want gezamenlijk zijn we meer waard. Het zal mij een genoegd zijn, Norenkoning, deze verraderlijke Tanach eens een lesje te leren." komt daarmee te laat," gromt Eric. „De dood is u voor geweest." Het be' richt van Tanachs dood wekt nogal wat opschudding, maar Eric gaat niet verder op in. Er zijn dingen, die belangrijker zijn op het moment. zegt me juist, dat gij mijn mannen ingelicht hebt over mijn verblijfplaats ruil voor uw vrijheid wendt Eric zich tot de Stormvogel. „En ik zie zij aan deze eis voldaan hebben. Ik zal de laatste zijn om dat nog te will® veranderen. Een woord is een woord. Maar wat nu verder? Tegen de ov® macht van uw vloot zijn onze schepen nooit opgewassen. Wat zal het zU Fergus, vrede of strijd?" Doffer van J. J. Petrie schoonste op expositie Aerdenhouts Kinder toneel speelt „De Sneeuwkoningin" Vijf kamp De Kampioen" Jan van Egmond snelste veldloper WATERPOLOCOMPETITIE 1 BASKETBALCOMPETITIE Strijd om persoonlijk^ damtitels begonnen Spaarbank Haarled ((l Als hoogtepunt van de Hogeschool- dagen werd zaterdagmiddag, ter gele genheid van de 117e dies der T.H., in de Westerkerk te Delft een plechtige, openbare senaatsvergadering gehouden. Tijdens deze buitengewone zitting vond, in tegenwoordigheid van de am bassadeur van Engeland, vertegenwoor digingen van het ministerie van O., K. en W., van universiteiten en hogescholen en van vele wetenschappelijke institu ten en stichtingen, de erepromotie plaats van de vooraanstaande Engelse atoomgeleerde Sir John Cockcroft. De diesrede werd gehouden door de conrector-secretaris van de senaat prof. R. Roelofs van de afdeling Geo desie. Prof. Roelofs vergeleek het voor elk aandachtig lezer zo teleurstellend in strumentarium van Jules Verne's Nautilus met de ingewikkelde elektro nische apparatuur, die de moderne Nautilus o.l.v. kapitein Anderson dank zij een ingenieus systeem voor precisienavigatie in staat stelde met succes de tocht onder het ijs over de noordpool te volbrengen. Nauwkeuriger dan ooit tevoren met behulp van hemellichamen, magnetis me en zwaartekracht kon berekend worden, wijst thans een elektronisch coördinatenstelsel (dat de ganse wereld omspant met haar signalen) zowel lucht- als zeevaarders feilloos de weg naar het bestemde doel. B(j deze verheugende ontwikkeling moet echter, ter beveiliging van het in tensieve wereldverkeer, nog steeds een belangrijke achterstand worden in gehaald t.-a. van het vervaardigen van land- en wereldkaarten, waarop alle ge gevens exact staan aangegeven. Alle driehoeksnetten van de Europese lan den zijn opnieuw gemeten en herbere kend en worden thans tot één nieuw systeem saamgebracht. Er zal echter één geometrisch wereldstelsel moe ten komen, dat de oceanen overbrugt en de continenten verbindt. Prof. Roelofs ging nader in op de gebreken van de sinds 1923 tot ont wikkeling gekomen meetmethoden, waarbij de zgn. fakkel- en astromi- sche methoden de revue passeerden. Als het meest ideale voor continentale (Vervolg van pagina 1) vlak voor een zes meter diepe kolk bleef steken in een bosje struikgewas. De in gedeukte rechterkant van de wagen stond echter reeds in het water. De chauffeur slaagde erin zich door het linker portier te bevrijden. Daarop hielp hij de burgemeester de wagen uit. Beiden hadden een bloeduitstorting op gelopen en een lichte verwonding aan het hoofd. De burgemeester hervond vrijwel terstond zijn kalmte en samen met de chauffeur lieten zij in het café'tje tegenover het benzinestation bij de brug hun wonden wassen door de vrouw van de caféhouder. Daarna wilde de burgemeester in een andere wagen, die intussen uit Arnhem was aangeko men, doorgaan naar de bijeenkomst in Zutphen. Dit werd hem echter dringend ontraden en de burgemeester is toen teruggekeerd naar Arnhem. Voorts is zaterdagmiddag de 33-jarige bromfietser P. Kuys, toen hjj van zijn werk naar huis reed, onder de gemeen te Drunen tengevolge van de gladheid van de weg gevallen. Door een juist pas serende vrachtwagen werd hij enkele meters meegesleurd, waarbij hij, een schedelbasisfractuur opliep. Onmiddel lijk werd hij naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch overgebracht. Daar is hij later overleden. Het record van het vliegveld Eelde, dat zaterdagochtend een sneeuwdikte van 19 cm opgaf, is intussen reeds lang geslagen. Op het vliegveld Leeu warden werd zondag 32 cm sneeuw ge meten. Dit was .iog maar weinig ver geleken bij de sneeuwval in Slenaken. Bij hevige wind is vannacht en van morgen in het noorden opnieuw een pak sneeuW gevallen, tot een hoogte van drie tot vier centimeter. De wind heeft de sneeuw echter opgewaaid en op vele plaatsen is nu sprake van sneeuwduinen. Een betrouwbare meting van de to tale sneeuwdikte is dan ook niet meer te geven. Deze schommelt tussen tien en vijftig centimeter Op de weg van Slenaken naar Heyen- rath bleef zaterdagavond een personen auto in de sneeuw steken. Gedurende de nacht is de wagen geheel inge sneeuwd. Er lag een sneeuwlaag van bijna één meter op de. wagen. Op een derde deel van deze weg lag de sneeuw zondagochtend ongeveer tachtig centi meter hoog. Nadat zaterdagavond en zondag morgen een flink pak sneeuw was ge vallen, straalde zondagmiddag een verrukkelijke winterzon over midden- Brabant, waar d Loonse en Drunense duinen herschapen werden in een vro lijk wintersportcentrum. Zo groot was de toeloop van skiërs, dat het verkeer naar de uitspanning Bos en Duin vol komen in de knoop raakte: tot hal verwege Loon op Zand en Udenhout stonden de auto's, meer dan 600 in ge tal. In Bos en Duin, waar bij de zeld zame gelegenheden dat er op de duin hellingen voldoende sneeuw ligt ski's worden verhuurd, meldde zich reeds om half acht in de morgen de eerste gegadigde. Weinige uren later waren de vijftig paar ski's waarover men be schikt verhuurd en moesten de be zoekers die niet zelf over ski's be schikten zich tevreden stellen met een wandeling door het prachtige winter landschap. Zeker nog vier dagen zullen honderd tot honderdvijftig abonné's in het zuid oosten van Friesland moeten wachten op het voorlopig herstel van hun telefoon aansluitingen, die tengevolge van sneeuw en ijs zijn uitgevallen. Zaterdag heeft de technische dienst van het tele foondistrict met man en macht gewerkt, maar men moest zich bepalen tot het opruimen van beschadigde leidingen en afgeknapte of uit de grond gerukte pa len. Het betreft hier bovengrondse lei dingen naar verspreid liggende wonin gen of kleine, afgelegen woonkernen. Over vele kilometers lengte zijn deze leidingen vernield door het gewicht van sneeuw en ijs op de draden. Door de zelfde oorzaak is ook de draadomroep op verschillende plaatsen in dit gebied uitgevallen. Met het herstel van deze aansluitingen zal geruime tijd zijn ge moeid. Ook elders In Friesland, in de omgeving van Dokkum bijv. werd het bovengrondse net van de P.T.T. be schadigd evenals in enkele streken van Drente en van de Groninger veenkolo niën, en de omgeving van Stadskanaal. metingen noemde hij een lichtuitstra- lende raket, welke im de aarde wen telt. Van de 'twintig stations op de we reldbol, die tijdens het geofysisch jaar duizenden metingen Lebben verricht, zijn echter eveneens belangrijke gege vens te verwachten omtrent de opper vlakte en de vorm van onze moeder Aarde. Na afloop van de plechtigheid vond in de historische zaal van het Prinsen hof een druk bezochte receptie plaats. De algemene intentie voor de Stille Omgang van dit jaar is ,,Het eerste recht van onze medemens is het recht op belangstelling voor zijn lot. Laten wij denken aan de nood van onze mil joenen tijdgenoten, dit lijden." Op de jtarvergadering van het Gezel schap van de Stille Omgang zondag 18 maart in Krasnapolsky te Amsterdam spreekt Mr. A. Th. Mesters over „Een korte beschrijving van de wereld, waar voor wjj bidden, gezien door een journa list." De officier van justitie te Haarlem, mr. Bredius, heeft een vervolging inge steld tegen verantwoordelijke personen van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Doesburg wegens leverantie van een partij van 3500 te lichte helmen voor het Luxemburgse leger. De zaak zal worden behandeld voor de rechtbank te Arnhem, waar mr. Bredius werkzaam was toen tegen de zelfde fabriek het vooronderzoek werd gelast in de kwestie van de leverantie van te lichte helmen aan het Neder landse leger. Ook deze zaak zal voor de rechtbank te Arnhem worden be handeld. Aangezien verwacht wordt, dat de verdachten protest zullen aantekenen tegen elementen van de dagvaarding, is het nog niet te zeggen wanneer de zaak te Arnhem zal dienen. Wel kan worden aangenomen, dat de vervolging zal worden ingesteld tegen diegenen uit het blikbedrijf, die de Luxemburgse helmen al dan niet valse lijk hebben voorzien van het stempel D.M.L. van de Dienst Materieel Land macht. Het moment dat prof. Kronig aan de nieuwe eredoctor Sir John Douglas Cockcroft de bul overhandigde. Aan de Technische Hogeschool te Delft is zaterdag de Britse atoomge leerde Sir John Douglas Cockcroft het eredoctoraat verleend in de technische wetenschap. De onderscheiding werd hem verleend, zoals het besluit van 13 juni 1958 van de senaat luidt, op grond van zijn zeer uitstekende ver diensten voor de zuivere en technische natuurkunde, meer in het bijzonder wat De 240 Belgische parachutisten die in het afgelopen weekeinde naar dé Belgische Congo zijn vertrokken, zijn naar Leopoldstad gezonden, zo heeft het ministerie van defensie te Brussel vandaag bekend gemaakt. De groep valschermjagers, die per schip op weg was van de Belgische Congo naar Bel gië, heeft bij aankomst in Lissabon be vel gekregen naar de Basis Kamina in de Belgische Congo terug te keren. Zjj is inmiddels per vliegtuig naar Ka mina teruggekeerd, aldus het ministe- De gouverneur-generaal van de Bel gische Congo heeft bevel gegeven tot schorsing en arrestatie van de inheem se burgemeesters van Leopoldstad Ar thur Pinzi en Gaston Diomi. De eerste is burgemeester van de gemeente Kala- moe en de tweede van de gemeente Ngiri-Ngiri. Zij zouden tot verzet heb ben opgehitst. Voorts zou de gouver neur-generaal bevolen hebben de Aba- ko te ontbinden. De ministers van het huidige kabinet hebben zaterdagavond hun afgetreden collega's een diner aangeboden in Den Haag, waarop minister-president Beel hen met pitzondering van dr. Drees de versierselen heeft overhandigd van de koninklijke onderscheidingen die bij hun aftreden werden verleend. Oud-minister-president dr. Drees heeft zijn onderscheiding het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw reeds ontvangen uit handen van de koningin. Hij is na mr. P. W. A. Cort van der Linden, dr. H. Colijn en prof. mr. P. S. Gerbrandy de vierde mi- nister-president, aan wie deze hoge 'on derscheiding is verleend. Buiten prinses Wilhelmina, prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Irene zijn er slechts drie nog in leven zijnde Nederlanders, die het grootkruis van de Nederlandse Leeuw mogen dragen: mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, prof. Gerbrandy en luite nant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich. Op het bijkantoor Zandvoort van de Nutsspaarbank te Haarlem is in 1958 in gelegd 1.269.327 en terugbetaald 747.836, zodat het inlegoverschot 521.491 bedroe?. In dat jaar werden te Zandvoort 824 nieuwe spaarders in geschreven. Door dit resultaat zijn de verwachtin gen van de directie van de Nutsspaar bank te Haarlem welke in augustus 1957 tot vestiging van een bijkantoor te Zandvoort overging verre overtrof fen. betreft de toepassingen van de kern energie. De oratie tijdens de plechtige se naatzitting in de Westerkerk te Delft, waarin de ere-promotië geschiedde, werd uitgesproken door prof. dr. R. Kronig. Deze memoreerde hoe Sir John, opgeleid als ingenieur en als leerling van de beroemde natuurkundi ge, lord Rutherford, al vroeg in de ge legenheid was op het Cavendish labo ratorium te Cambridge technisch aan voelen en technische kennis aan te wenden ter oplossing van natuurkundi ge problemen. Prof. Kronig noemde het een stap van de grootste betekenis toen Cockcroft er tezamen met Walton in slaagde lichte atoomkernen een zodanige ver snelling te geven, dat ze gebruikt kon den worden als projectielen bij kern splitsing. Deze onderzoekingen betekenden een mijlpaal op de weg der natuur kundige wetenschappen. Cockcroft's experimenten, zo zei prof. Kronig, zijn het prototype geweest voor tal van soortgelijke proeven, die later over heel de wereld volgden, deels in nieuwe en machtiger machines zo als het cyclotron, het proton-cyclo tron en de lineaire deeltjes-versnel lers. „De verlening van de nobelprijs in 1951 zette een kroon op deze arbeid", aldus prof. Kronig, die het in het licht van Cockcroft's verdiensten niet meer dan vanzelfsprekend vond dat hij werd benoemd tot directeur van het atoom- or.derzoekingsinstituut te Harwell. „Waar de onderzoekingen daar verricht voor een deel vaak uit militaire over wegingen geheim moesten blijven, is het natuurlijk moeilijk uw aandeel in deze belangrijke arbeid te schetsen, maar gezegd kan zeker worden dat uw invloed en creatieve veest beslissend zijn geweest voor het garanderen van successen". i". J J In het parochiehuis Domi aan het Zandvoorterpad in Overveen hadden le den van de Haarlemse postduivenvereni ging „de Snelvlieger" dit weekeinde op de jaarlijkse tentoonstelling van deze vereniging 239 postduiven te pronk ge steld voor een groot aantal bezoekers. De keuring werd verricht door de he ren J. Kollum te Amersfoort en H. Pas- schier te Noordwijk. Zij bestempelden de vogel van de heer J. J. Petri als de schoonste van deze tentoonstelling. Bo vendien was deze vogel de schoonste oudste doffer, hetgeen 92 punten oplever de. De titel van schoonste oudste duif was voor de vogel van J. Staphorst met 91,5 punt. Met elk 91 punten kwamen als eigenaar van de schoonste jongste doffer en jongste duif uit de bus de he ren A.Leurs en J. J. Petrie. Het resultaat van de beste zes aange wezen vogels luidde: 1. J. J. Petrie; 2. W. Petrie (beiden 546,5 pnt.); 3. tot en met 6: P. Dik, A. Leurs, F. Neuman en J. Staphorst, elk 546 pnt. Zaterdagmiddag 17 januari wordt door „Het Aerdenhouts Kindertoneel" in het Minerva theater te Heemstede een opvoering gegeven van „De Sneeuwkoningin", een kinderoperette in 3 bedrijven; bewerkt naar het bekende en gelijknamige sprookje door H. G. Andersen. De leiding van deze voor stelling berust weer bij mevrouw J. van Kampen-van der Brink. Door zijn rivaal Henk van der Geest in het beslissende sprintje te verslaan, is Jan van Egmond erin geslaagd om de veldloop van de Haarlemse wieler club „De Kampioen", welke zondag als tweede onderdeel van de vijfkamp om de „H. J. Kessler"-wisselbeker in de omgeving van „Kraantje Lek" werd ge houden, op zijn naam te brengen. Door de sneeuwval was het parcours, waarop deze veldloop werd gehouden, bijzonder zwaar en lastig. Ondanks deze bijkomende factoren wisten Van Eg- mend die het parcours in 14 min. en 48 sec. aflegde en Van der Geest een kleine voorsprong te veroveren en deze tot aan de finish te behouden. Zij werden op de voet gevolgd door Frans Vaars, die Wil Blommaert naar de vier de plaats verwees. Door deze overwinning hjj be sliste ook reeds het eerste onderdeel in zijn voordeel heeft Van Egmond nu stevig de leiding in handen genomen van deze vijfkamp. Frans Vaars en Henk v. d. Geest, de respectievelijke winnaars in 1958 en 1957, zijn daarbij zijn voornaamste concurrenten. De uitslag van de veldloop luidt: 1. J. van Egmond, 2. H. v. d. Geest, 3. F. Vaars, 4. W. Blommaert, 5. A. van Dijk, 6. L. Nijssen, 7. ,T. v. d. Horst, 8. Croeze. Op overtuigende wijze heeft HVGB in de eerste klasse heren van de water- polocompetitie in het district Noord holland HPC verslagen. Beide ploegen hadden invallers in de gelederen. HVGB deed dat echter geen kwaad; midvoor Hogeland zette op de midvoorplaats zijn veld goed uit en Meulenberg en Boon brachten door snelle aanvallen de ver dediging steeds in verwarring. Na goed opzwemmen en een drukbal verkreeg HVGB door Meulenberg de leiding. Boon ontsnapte tot tweemaal toe aan zijn verdedigers, hetgeen 3-0 voor HVGB betekende, waaraan Hogeland een vier de doelpunt toevoegde. Toen kwam de HVGB-verdediging in het nauw en de HPC-aanval liep uit op een hoekworp die door Termeer aan Prins werd voorgezet en in een doel punt resulteerde. Ook na de rust bleef het voor het HPC-doel een komen en gaan. Door Meulenberg (2) en Hogeland kwam HVGB met 7-1 voor en na een prachtige boogbal van Prins werd het 7-2. De overwinning werd door Meulen berg en Hogeland (2) op 10-2 gebracht. De stand van de eerste klasse is: Nereus 1 3 6 HPC 1 4 2 DWR 1 3 5 DAW 1 3 0 HVGB 1 3 3 In de derde klasse heren bond DWT 2 de strijd aan tegen DAW 3. Via de rust stand 1-1 werd het een 4-2 overwinning voor DWT. Haar'em 1 kreeg de reserves van HPC op bezoek. In de eerste helft bleef de stand zoals begonnen werd. Na de rust kreeg Paanakker een strafworp te nemen die hij in een doelpunt om zette. Er volgden nog twee treffers van dezelfde speler, waardoor het een 3-0 Haarlem-overwinning werd. HVGB 3 De Franse socialistische partij heeft gisteren op een nationaal congres te Parijs eenstemmig besloten in het par lement een „opbouwende oppositie" te gen de nieuwe regering te voeren. Par tijleider Mollet had zaterdag op de ope ningsbijeenkomst gezegd: „Wij moeten mannen met tegenvoorstellen zijn en niet alleen maar mannen van de oppo sitie. Wij moeten niet toestaan, dat rechts het monopolie van patriottisme heeft". In kwesties als de politiek ten opzichte van Algerije, de Franse ge meenschap, de Sahara en het investe ringsprogram, is er geen reden waarom wjj voor de verwezenlijking niet onze instemming en onze hulp zouden geven, aldus Mollet. Het congres nam ook een motie aan war in de financiële en economische maatregelen van de regering werden gekritiseerd. De devaluatie van de franc was niet nodig en kwam alleen tot stand door de politiek van „vrijwillige prijs stijging" van de regering, aldus de mo tie. Door de belastingmaatregelen wer den er nieuwe lasten op de consumen ten gelegd zonder dat rekening werd gehouden met hun middelen. Op het socialistische partijcongres werd ook kritiek geleverd op de regeringspoli- tiek aangaande de arbeidsverhoudingen, de sociale diensten en de landbouwprij zen. Ook van niet socialistische zijde is lit weekeinde kritiek geuit op de hui dige gang van zaken in Frankrijk. De Franse vereniging van oud-strijders en reserve-officieren heeft zaterdag te Algiers op felle wijze de houding afgekeurd die president De Gaulle ten 'anzien van Algerije aanneemt. De bevolkingsgroepen van Algerije, zo wordt in een communiqué van de ver- ■niging gezegd, hebben herhaaldelijk iet kracht duidelijk gemaakt, dat zij wensen, dat Algerije een Franse pro vincie wordt. Verder hebben leden van de grootste froep oud-strijders van Frankrijk giste ren ;n Parijs op rustige wijz gedemon streerd tegen het besluit van De Gaulle, de orlogs-pensioenen te laten verval len voor die leden, die'geen lichamelij ke gevolgen van de oorlog hebben over gehouden en nog geen 65 jaar oud zijn. kwam uit tegen Kroosduikers. De „dui kers" wonnen met 3-2. De stand is: Kroosd. 14 8 HVGB 3 4 2 Haarlem 1 4 6 HPC 2 4 2 DWT 2 4 6 DAW 3 4 0 In de vierde klasse heren werd ge speeld de ontmoeting VZV 2-DWR 2 1-6 en de stand is: DWR 2 3 6 DWT 3 3 2 NVA 1 3 4 HZV 1 3 2 DWT 3 3 2 VZV 2 4 1 In de vijfde klasse heren verscheen DWR 3 niet voor de strijd tegen NVA 2 zodat de Overveners reglementair een 5-0 overwinning boekten. DWT 4 bleef met 4-1 Haarlem 3 de baas. De stand van deze afdeling is: HPC 3 NVA 2 Haarlem 3 DWT 4 DWR 3 VZV 3 In de tweedi klasse dames heeft HVGB 1 gespeeld tegen VZV 1 en moest met 4-0 het onderspit delven. In de af deling AM won DWR met 8-1 van Haar lem en bleef de strijd VZV-DWT on beslist, 2-2. Wederom is ZBVS er niet in geslaagd 2212 voor Typhoons te bepalen. Oo" I AA J-A V UVi J- J 4 vC wc UJ Cii, - een overwinning te behalen op The Ty- na 4® hervatting was ZBVS ondan I trAnm/4ii^/\„W a itnoonlo „i a+ v, r,4-r» n t phoons; was de overwinning van de Haarlemmers vorige maal een verras sing, thans was dit het geval door het gemak waarmee de Santpoortenaren geklopt werden. Antilopen is nu wel de finitief veilig. Het Helderse Zeemacht was niet in staat waar te maken dat zij met recht in de hoofdklasse uit komt. Het verschil in kracht van de beide afdelingen in de hoofdklasse werd hierdoor eens te meer aangetoond. Het feit dat het povere Zeemacht wellicht in staat zal zijn zich te handhaven, ter wijl aan de andere kant ploegen als Thor en Flamingo's in degradatiege vaar verkeren, moet toch de competi tieleiding wel tot nadenken stemmen. De nieuwe districtsklasleidei ROVS heeft niet lang plezier gehad van dit predikaat. IHJ had hiervoor namelijk geen enkel respect en won verdiend. The White Stars deed wat verwacht mocht worden en klopte Rode Duivels. Antilopen—Zeemacht was bij tijd en wijle een anti-propaganda voor hoofd klasse-basketbal. De Marinemannen die op elk punt, zelfs in lichaamsleng te, te kort kwamen, wekten niet de in druk het verdedigen van hun hoofdklas serschap erg serieus te nemen. Dat An tilopen hierdoor vaak een vrije weg naar de basket vond is begrijpelijk. Na tien minuten leidden de blauwen reeds met 200, welke score dank zij vooral Swierstra en Noë bij rust niet minder dan 428 bedroeg. Na de hervatting hetzelfde beeld; hoewel Zeemacht nu ook tot enige produktiviteit kwam, van een bedreiging was geen sprake. Voor al Sunter kwam op dreef en doelpunt te naar hartelust. Via 6620 kwam het einde met 8030. Topscorers waren: Swierstra 142, Noë 124, Sunter 622. ZBVS en Antilopen begonnen verward en slordig en beide ploegen sprongen zo nonchalant met de kansen om, dat na tien minuten de stand 139 be reikt was. De volgende vijf minuten werden gevuld met het missen van et telijke kansen aan beide kanten 1410 en de kwaliteit van het spel daalde vooral aan ZBVS-zijde zienderogen. Ge lukkig werd echter de geest over Hans van Elk vaardig en hij was het dan ook die zowel aan medespelers als tegen standers liet zien hoe het wel moest door vrijwel alleen de ruststand op Behoudens de promotie-degradatiewedstrij den behoort de badmintoncompetitie tot het verleden. Ondanks de gebruikelijke zaalmoeilijkheden had de afwerking een vlot verloop. Het is waarschijnlijk dat het hoofdbestuur van de Nederlandse bad- mintonbond de algemene vergadering voor stellen tot wijziging van de competitie structuur zal voorleggen. De belangrijke uitbreiding van de competitie heeft ook de badmintonbond voor problemen gesteld, die iedere sportorganisatie bij ingrijpende uitbreiding ontmoet. De landelijke indeling is niet meer houd baar en zal alleen nog voor de hoofd-, eerste en tweede klasse gehandhaafd blijven. Voor de derde klasse, de grote groep, zal men althans als de voorstellen van het hoofd bestuur aangenomen worden overgaan tot een indeling per district. Zoals wij reeds eerder meldden was de badmintonbond overgegaan tot het vormen van vijf distric ten. Tevens wil men voorstellen dat wed strijden voor de landelijke competitie al leen op zaterdag en zondag gespeeld mogen worden. Met het aannemen van beide voorstellen lost men het reisprobleem op en maakt men de competitie voor de com petitieleider weer overzichtelijk. Men gaat er van uit dat de districtscompetities van- ui' het district geleid worden. De beslissing om de nationale badmin- tontitel heeft lang op zich laten wach ten, maar is nu beslist ten voordele van het Haagse Vedo, dat de gestaakte wed strijd tegen Smash uitspeelde en een 1—4 gelijk spel behaalde, waardoor de Hagenaars voor rivaal Nijmegen onbe reikbaar werden. Bij de promotiewedstrijden zijn uit •--Haarlem en omgeving betrokken Duin- wijck 6 en Velsen 5. Beide teams ontmoeten elkaar zondag in Velsen in het lyceum aan het Van Hogendorp- plein, aanvang twee uur. De eindstanden, zover hierbij ploegen uit Haarlem en omgeving betrokken zijn, luiden: HOOFDKLASSE Vedo 5 9 Duinwijck 5 5 Nijmegen 5 8 Breda 5 1 Smash 5 6 PM Rijswijk 5 1 EERSTE KLASSE Afdeling I Sportief 7 13 Venlo 7 14 Chandelle 6 8 Duinwijck 3 7 11 Siod 7 8 Poona 7 9 Smash 2 5 7 Beaufort 7 8 Duinwijck 2 6 Arnhem 7 5 Iduna 7 5 Zeist 7 5 Hilversum 4 0 Rhenouwe 7 4 PM Rijswijk 26 0 EGBC 7 0 TWEEDE KLASSE Afdeling 1 Afdeling 2 MVO 7 12 Smash (L.) 7 14 Excelsior 7 12 Duinwijck 4 7 12 Slotermeer 7 12 Iduna 2 7 8 Velsen 7 8 Flash 7 8 Chandelle 2 7 4 ABCD 7 6 Rotterdam-W. 5 2 US 7 6 Siod 2 6 12 Excelsior 7 2 Goudenregen 6 0 EGBC 7 0 DERDE Klasse Afdeling 3 Afdeling 8 iduna 3 7 14 Duinwijck 6 7 14 MVO 2 7 12 Roomburg 2 7 12 Velsen 2 7 10 Stoka 7 10 Duinwijck 5 7 6 Velsen 3 7 8 Vijfsluizen 2 7 6 Barneveld 2 7 4 Veglo 2 7 6 Excelsior 5 7 4 Sita 2 7 2 Vedo 3 7 4 VIF 7 0 De Outsiders 7 0 Afdeling 10 Stoka 2 7 8 Slotermeer 2 7 14 Zaandam 7 4 Duinwijck 7 7 10 US 2 7 2 SMR 7 10 Vlieg. Shuttle 7 0 Velsen 4 7 8 Afdeling 17 De Korten. 3 7 6 Velsen 5 7 14 Rijswijk 4 7 4 Hilversum 2 7 12 Smash (L.) 7 4 Goud. Regen 3 7 8 AMVJ 5 7 0 Veglo 3 7 8 Afdeliug heren B EGBC 4 6 12 Common Ons Alibi 6 6 wealth 6 12 Duinwijck 8 6 0 SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Haarlem, mr. O P. F. M. Cremers houdt in plaats van vrijdag donderdag 15 januari spreekuur van half elf tot half twaalf. voortdurende wissels niet in staat strijd een andere wending te geve11' Typhoons ging nauwkeuriger spelen doordat Halewijn meer vrijheid krees; kwam het snel op het scorebord '°t uitdrukking, 42—19. Bij ZBVS mo®® het van Ferrier en Regenboog kom®': hetgeen beslist onvoldoende was Typhoons ook maar in het minst verontrusten. De gaten in de Santpooy se verdediging werdtn steeds grot®1' waarvan vooral Rinus Dinkelberg in laatste drie minuten dankbaar pr°'_. teerde. Eindstand: 5837. Topscore®' Typhoons: Halewijn 514, Hans va>- Elk 94, Argeloo: 64, Dinkelber* 0—12. ZBVS Ferrier: 6—8, Regenbo<® 26. In de rust van de districtsklasse-we® strijd IHJROVS kon men vaststelle®; dat IHJ zoals gewoonlijk tegen een toy ploeg weer goed partij gal, maar toe®, wel weer aan het kortste eind zou gaa' trekken. De lijstaanvoerders -uit Vlaaf dingen leidden toen immers nog rot 2932. De tweede helft bracht ond® veel enthousiasme echter een omfw, keer. Struwer en Olsen, goed gesteuf door Kuipers, bleven scoren en da®i< Hogenes er voor zorgde dat de za®' achter volledig dicht bleef, boekten 0 Indisch-Hollandse jongeren een eV®? verrassend als verdiend succes: 59—rj Topscorers: Struwer 1312; Olsen 8; Kuipers 710. Zoals gebruikelijk had Rode Duiv®' de reis uit Rotterdam weer met slecb' vijf man ondernomen en een coach vjjj. ok nu weer niet te bespeuren. T®. White Stars had de zwakke plek bij Rotterdammers al snel gevonden en voor „duivels" wel erg trage roodheijl den zagen zich keer op keer door sne'L break-outs verslagen. Eindstand 62 De Haarlemse produktie werd verzore. door: Lagendijk 1215 en Spoor 14-™,' De overige uitslagen zijn: Dam®®; SC Haarlem-Antilopen 2 31d20; Exf\. citia-Rapiditas 1016; HOC 2Schot®1, 425; HOC 3-Aurora 1618. Her®''; ZBVS 2-HOC 3 34—14; HOC 2-Flam1®. go's 2 27—28; ZBVS 3-HOC 4 14—1" White Stars 3-SC Haarlem 2 2412; piditas-White Stars 2 3637; HCK-t baba 1230. i» Terwjjl de club-damwedstrijden langzamerhand ten einde lopen zijn persoonlijke al weer begonnen. De de®' name is dit jaar bijzonder groot; vC'() deeld in drie klassen en zeven groep® werd door tweeënzestig personen f start, een record. Het blijkt stee® meer dat het organiseren van d'" wedstrijden op een aparte, buiten clubavonden vallende datum, een ces is. In de eerste ronde kwamen versc^j, lende partijen voor waarin clubgenO'L elkander de punten betwistten, hetg®-, direct tot felle, spannende partijen a®( leiding gaf. Verrassingen bleven "Lj uit, waarbij het opviel dat de jeu|« zich terdege roerde. Zo zagen we 5. jongste deelnemers aan de hoofdW®^ se beiden hun partij keurig afwerken winnen. Il>>' De uitslagen van de eerste ronde.' 5, den: Hoofdklasse groep A. Ir. M. KrtL, man-P. v. d. Berg 20; H. Willeb® P. Belien 02; A. Douma-N. Bi" afgebroken. Groep B: H. Belien-C. Belien 2-0; -je v. Leuffen-O. v. Dijk 11; H. v. B®, j. W. Roest 20; C. Schelfaut-J. Bus Groep C: H. Rozjjn-H. Schuringa broken; J. H. Meure-L- Visser Drayer-J. Belien 02; J. v. Stra' Th. Tielrooy 11. n.Tfc Eerste klas groep A: W. Persoon n; Bot 02; L. v. d. Werf-A. Koster.LqjP A. Masteling-H. ie Noble ai»"«x Groep B: N. v. d. Meer-J. Oorthui®o; 0; J. ter Haak-A. F. v. Leuffen. 'CA' W. Roest-A. Hoekema 11; H. Di^pf' Th. v. Wort afgebr.; Ipenburg-v- selt 02. j_ Tweede klas groep A: J. Ovaa-^Lif- ter Wolbeek 20; groep B: C. H V- J. Bravenboer 02; J. de Groot-^LpS d. Wereld 20; J. Thjjms-W. ggP 02 en C. J. v. d. Does-A. Zandb® 2deP Enkele uitgestelde partijen WO^ll® op een andere datum gespeeld- jn ronden worden in „Die Raeckse Haarlem gehouden gedurende de n de januari/maart. Bij de Nutsspaarbank te Haarlet*1 december j.l. ingelegd voor een becir tefMg f 2.367.167 (uec. 1967 f 1.789.763) en betaald f 2.326.343 (2.544.554). Het n ov inleggerstegoed is daarmee gekom f 54.3 milj. (47.1).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2