het JEUGD PROFITEERT MEEST VAN DE SNEEUW Negentien ongevallen op gladde wegen in Haarlem Agenda THEATER speelt O'Neills „De Ijsman komt" Jan Ligtliart intiem herdacht in de Rijkskweekschool Oprichting nieuwe parochie te Bloemendaal Reiniging houdt verkeer op been Hiet zand en zout Drukke receptie in Haarlem HAARLEM GAAT OP SCHOLEN voor VOORTGEZET ONDERWIJS DE T.B.C. MET KRACHT TE LIJF Medewerking der ouders ingeroepen voor onderzoek Belangwekkende voorstelling van overdadig stuk Brand in Haar lem Noord Interessante bijzonderhedenverteld door vroegere medewerkers Grens vastgesteld A Films. B.V. D.E.S. 40 jaar PALACE BRIEF VAN HAARLEMS BISSCHOP MAANDAG 12 JANUARI 1959 PAGINA 3 ■WJ. Brandweer door sneeuw geweerd Zaterdag Haarlem e.o. 'versen **rgerlijke Stand Haarlem Zondag Seizoenwerkloosheid iets gunstiger dan vorig jaar Denk aan de dieren V erkeer sbepalingen Auto reed het Spaarne in Naaister via dakraam ontkomen Geen klachten meer over gas in Zandvoort Burgemeester opent regulateurstation EENGEZINSWONINGEN AAN LINNAEUSWEG Zandvoorts vrouwen koor voor de K.R.O. Haarlemse politierechter DUUR LITERTJE BENZINE Een halve eeuw gas in Heemstede Ontvoerde baby in New York terecht? Beurs van Amsterdam - d« 11 eV$ sen i go? eiC o9"' Het is vooral de jeugd geweest, die geprofiteerd heeft van de sneeuw, die _aterdag en zondag in overvloed boven Haarlem en omgeving werd uitge- De sleeën en „eskimo-achtige" pakken werden voor de dag gehaald n 'n korte tijd boden de straten een beeld van spelende en rumoerende kin- eren, die in het wit van de sneeuw hun pret niet op konden. In een record- eojpo verrezen de sneeuwvestingen en de plompe sneeuwpoppen, wier toch «orte levensduur door sneeuwballen gooiende jeugd werd getart. Mocht Jeugd dan wel willen, diat de sneeuw haar nog een poosje gezelschap eef houden, de weggebruikers en de moeilijk ter been zijnde mensen hoop- ,tn Waar, dat de pels van Koning Winter spoedig zou uitvallen. Hun hoop 8 althans voorlopig niet ijdel geweest, want vanmorgen vertoonde het bonte 'eed door de invallende dooi op vele plaatsen grote zwarte plekken. ïarrt §r°otste hinder ondervonden uiter- (je D °e bussen van de N.Z.H.V.M. en ^ruik agiers> die van baar diensten ge- de hl Waken. Toch was de directeur J- Jurrissen vanmorgen niet Seihg eden. „Wij hebben over het al- k'6ir,ln g°e<3 „geboerd" en slechts met W vertragingen gereden. Op de bui- J'agjj1 ontstond af en toe een ver leef if van een balf uur. Vanmorgen Van ij t er °P> dat de stadsdiensten dat ae N.Z.H. zouden derailleren, door kus "e stroom van passagiers groter atirjpWw ooit. Vele werk-gangers, die labril?'Wet eigen vervoer naar kantoor, vanrn of werkplaats trekken, deden V.t^ Wgen een beroep op de N.Z.H. den 'in moesten extra diensten wor- JnrfjWsslegd en dat zo zei de heer Zich v«6n was n°g al moeilijk, omdat ^dend morgen veert'§ mensen van het De personeel ziek hadden gemeld. mannen van de gemeentelijke ir» LT oarlo rv-1 -tiim in Weer het Sjngsdienst in Haarlem zijn in w.a'gelopen weekeinde druk in de geweest. Zaterdagmiddag en twaliï werden dertig man ingezet met bietn auto's en honderdvijftig ku- kvvarnmeter zand en zout. Zondag dien??6.?- er zesendertig man in bieill die ongeveer honderdtachtig ku- strnoijm?Jer zand en zout hebben ge- zii ni! vapuacht om half vier waren ken bezig met het sneeuwvrij ma- Schinv.8? Prins Bemhardlaan, de bruiktenWrif 6n de Delftlaan- ZÜ ge ilet „V, daarvoor drie voorploegen. °P het neift'e> barweitje wachtte hen dolven laffr' waar de rijbaan be- gewaaidegsneeuw.een fUnke h°°P °P" de gladheid van de eai niet minder dan ne- a ï1 ongevallen veroorzaakt. Meest reden zich geen persoonlijke onge- fcbaa voor en bIeel de materiële liej, "e gering. Op het Kennemerplein te ven 60-jarige Haarlemse een zwa- tp» hersenschudding op, toen zij door sje auto enkele nieters werd meege- stui, De vrouw gleed uit en de be- (looP "er van de auto kon zijn wagen dnde sneeuw niet in bedwang hou- iarü In de Billitonstraat viel de 37- *<eke Wevr. J. de R. - de B. Met een hiiis "auto is zij naar het Grote Gast- Nha^.bracbt' waar zij met een en- ^agtn 'Uur is opgenomen. Een ladder- "as Van de brandweer, die op weg Mraat ar een brand in de Pegasus- een ,.i' sbPte op de Orionweg en schoof 8 Wantsoen in. Van e&der volgt de ongevallenkroniek "et weekeind. *0.15 bakf?\ 1:611 bakker zwenkt met 'zijn Scho, naar de linkerzijde van de e6n rWtjeslsian; de chauffeur van te „r'-Z-H.-bus tracht een aanrijding geJ borkomen, doch slipt en botst te il 1() de bakfiets; schade gering. ieUrU: Dp het Houtplein wil de chauf- g6v van een personenauto voorrang gen?? aan een auto, die uit de Wa- botJ?aJkersIaan komt. Hij slipt Jj iPP'Pti Ha aiita QphflHo m aut0 tegen de auto. Schade gering. uj Bjj de Raaksbrug glijdt een rern, door, wanneer de bestuurder af- h. V °m oen andere auto voorrang ^.verlenen. gnjf,. Doordat de chauffeur bijremt, Nio? een Personenauto op de hoek Oen -e Groenmarkt-Zijlstraat tegen ■«lehL1? de Zijlstraat rijdende auto. h „WPeband T.B. O U: li1, ?e Schalkburgergracht hoek Dr. ^yisstraat slipt een auto, wanneer ,AifïVpALACE: De familie Trapp ln MOoWka. a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. #js *rr* *«ur- ^^.15"uSurMaaCI T™- di-: 1 -> 'Vcrsiss mein nicht, a. i.; 2, 4.15, 7, tvjuur. 2, Das Madchen Rosemarie, volw.; The window, 18 jaar; Wo d"r. v8.15 do.: Nachten van Cabiria, volw.; nll^^ANDT: The Vikings, 14 jaar; 2, 22Xv- i,815 "nr. UJtnV. tigre: 2.30, 7, 9.15 uur. 10Mon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Maandag 12 januari '"i?8 .halsmuseum, 8 uur: De ontwik- 8 Vu moderne beeldhouwkunst, le- 'r sSSSjburg, 7.30 uur: Toneelgroep Thea- ii?~ onder regie van Richard Flink man komt" van Eugène O'Neill. ftl Dinsdag 13 Januari r:7 val Halsmuseum, 8 uur: Kunstschat- G Frans Halsmuseum, lezing G. U'*übl?rUdS Hracht 28, 8 uur: Pater K. horsnr j over zÜn ervaringen als 8 St-A?ni?er de industrie-arbeiders, Ie- Adelbertvereniging. Z°|EÏ£ A- E. HavenaarJan- A-^Windt' 5riJgar—Santiforst, z.; J. C. rt~^ijkers a" Brero, z.; P. Wassenaar A. Ko'eda'^ BoonhoutSikkink, ^Frank *?^3? d6r Z66- d.; L. Trak- vi',G- H pnc'' n EckhardtHeijboer, Sdinger~R^Basstra, d.; M. C. Gre- AB°VERTV^?udeker, d. V^u, Dahhastoa ^ohannes-Zdunski, 8VS&T8S,* Verechoor j5^-92i j„ >£azepaterslaan; ^ETRom^^truat ovenstraat; J. Dam, C. J. Claassen, S. Vuijk en T, Visser. de chauffeur remt om een andere wa gen voorrang te geven. 12.50 u: De chauffeur van een personenauto wil een bus van de N.Z.H., die stil staat bij een halte op de Wagenweg, niet passeren. Hjj remt en schuift te gen de bus aan. 13.50 u: Op het kruispunt Judith Leysterstraat Saenredamstraat glijden twee auto's tegen elkaar. 13.51 u: Een bestelauto slipt op de hoek Mo- lukkenstraat-Zaanenstraat en botst te gen een personenauto. 14.05 u: Een personenauto staat stil in de Prins Bernhardlaan om verkeer op de Schipholweg voorrang te verlenen. Een wagen, die van de Prins Bern hardlaan komt, slipt en rijdt tegen de wachtende auto. 14.50 u: Op de hoek van de Verspronckweg en de Wouwermanstraat slipt een auto en drukt een andere wagen op het trot toir. 15.45 u: Bus van lijn 5 kan bij halte op de Jan Gijzenkade niet voor- of achteruit. Kinderen hadden voor- of achterwie len geblokkeerd met grote hopen sneeuw. Toen een „zandkleedje" niet hielp, riep de chauffeur de hulp in van de passagiers, die met gebundelde duwkracht de bus vlot kregen. 14.45 u: Een auto stopt in de Grote Houtstraat voor de voetgangersoversteekplaats. Een tweede wagen slipt door en botst tegen de voorste auto. 14-10 u: ln de Barbarossastraat valt een 70- jarige vrouw. Met een gebroken pols wordt zij naar het ziekenhuis ge bracht. 14.45 u: Een N.Z.H.-bus slipt op het kruispunt Statenbolwerk, Kennemerplein, Kruis weg en raakt een personenauto. 15.50 u: Op de Delftlaan raakt een auto in een slip en velt twee verkeerszuiltjes. 16.45 u: Een botsing tussen twee personen auto's op het kruispunt Jansweg, Prin- senbolwerk, Kennemerplein. 17 u: Een 63-jarige Heemsteedse komt te vallen in de Ridderstraat. Zij klaagt over pijn in haar heup en wordt over gebracht naar het Grote Gasthuis. In Heemstede raakten zaterdag enke le auto's betrokken in drie slippartijen, waarbij alleen maar lichte materiële schade te betreuren viel. In Bloemen- daal centrum van de vaderlandse wintersport hadden enkele verkeers ongevallen plaats. Automobilisten, die plotseling moesten remmen, kwamen tot de ontdekking, dat dit middel niet de juiste oplossing is om bij gladheid spoe dig stil te staan. Het gevolg was dan ook een paar glippartijen, waarbij auto s dwars over de weg kwamen te staan en tegen geparkeerde of rijdende wa gens opbotsten. Dat gebeurde onder meer op de Julianalaan en de Bloemen- daalseweg in Overveen. De aanbod-cijfers van de werkloze ar beidskrachten in de provincie Noord-Hol land vertonen een typisch winterbeeld. Van ongeveer 12.000 per eind november is het aanbod gestegen tot ongeveer 15.500 per eind december. De stijging was uiteraard het sterkst in de land bouw (van 560 tot 2160) en in de bouw nijverheid (van 1400 tot 2300; vooral schilders en stucadoors in de kleinere bedrijven). Vroeg in het voorjaar wordt echter reeds enige verbetering verwacht in de werkgelegenheid, die in het alge meen in december reeds belangrijk gun stiger was dan een jaar geleden. Percentagegewijs was per ultimo de cember in de provincie Noord-Holland 11,5 percent van de mannelijke beroeps bevolking „behorend tot de arbeidsre serve". Het laagst was het percentage in het rayon Amstelveen: 1 percent. In het rayon Zaandam bedroeg het 1,1, in Beverwijk 1,7 in IJmuiden 1,3 en in Zandvoort 3 percent. Het Haarlemse percentage is 2,2, dat van Amsterdam 2,9. In het Gewest Haarlem is de werkloos heid in december gestegen van 1569 tot 1972, voornamelijk in de bouwnijverheid, de metaalindustrie en bij de ongeschool den. In de bouw steeg het aantal ar- beidsreservisten van 235 tot 351, voor namelijk in de burgerlijke en utiliteits bouw. Wat de visserij betreft nam dat aantal toe van 4 tot 14, hetgeen voor namelijk een seizoensverschijnsel is. Het aanbod van arbeidsreservisten in de me taalnijverheid is provinciaal gezien iets gedaald, maar in het Gewest Haarlem daarentegen in verhoudingsgewijs ge ringe mate gestegen, te weten van 204 tot 249, voornamelijk in het kleinere be drijf stype. zoals constructiewerkplaatsen en machinefabrieken. Het barre weer heeft ook voor de die ren onaangename gevolgen. Vooral de vogels hebben het zwaar te verduren. De Haarlemse Dierenbescherming wekt nu alle dierenvrienden op hulp te verlenen door het strooien van brood, zaad enz., en door het ophangen van vetbollen en pinda's op die plaatsen, waar de vogels geregeld komen en van de zijde der katten weinig gevaar te duchten is. De Dierenbescherming is gisteren be. gonnen met het voederen van de vo gels in de bossen en parken van Haar lem en omgeving. Zij roept om dat werk voort te kunnen zetten de mede werking in van de dierenvrienden die zich óf persoonlijk kunnen inzetten of steun kunnen geven met brood, zaad or geld. Zij dienen zich daartoe te wenden tot de Dierenbescherming in De Rid derstraat. Ondanks de sneeuw en de gladheid was heel biljartend Haarlem zondag vertegenwoordigd in café-restaurant Bolwerk aan het Kennemerplein, waar de Biljart Vereniging D.E.S. reci pieerde bij gelegenheid van haar veer tig-jarig bestaan. Na de toernooien, die de jubilerende vereniging eind vorig jaar organiseerde en die alle een vol ledig succes werden, was de receptie zaterdag een waardig besluit van de jubileum-viering. Vanwege het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond reikte de heer Meeuwse met een enkel toepasselijk woord de officiële erken ningsplaquette uit. De Haarlemse Sportraad was vertegenwoordigd in de persoon van de heer Beets, die in zijn toespraak er de nadruk oplegde, dat de sport steeds meer een maatschap pelijke behoefte vormt, een behoefte die groter wordt naarmate de automa tisering in de industrie en in het ge hele maatschappelijke verkeer toe neemt. Namens het district Haarlem van de KNBB bood de voorzitter, de heer W. van den Berg, de jubilerende ver eniging een fraaie tinnen vaas aan met inscriptie. Het ligt in de bedoeling, dat deze vaas nu de Scandia-coupe en de Svenska-kanan hun definitieve bestem ming hebbeb gekregen in een nieuw toernooi als wisselprjjs zal fungeren. De heer J. Steffers dankte als voor zitter van D.E.S. voor de aan zijn ver eniging gebrachte hulde. „De B.V. D.E.S. bloeit", zei hij, „en zal onge- twijfelt straks haar gouden jubileum bereiken". Na de voorzitter namen nog drie vertegenwoordigers van zus terverenigingen het woord. In verband met het toenemen van het verkeer over de Harmenjansweg en door de Damaststraat en de Spaarn- oogstraat sinds het openstellen van de Prinsenbrug, hebben B. en W. van Haarlem besloten de Damaststraat nog slechts open te stellen voor verkeer in de richting Oostvest-Harmenjansweg, en de Spaamoogstraat nog slechts in de tegenovergestelde richting. Beide straten hebben dus voortaan éénrich tingsverkeer. De kruising Harmenjans- weg-Spaarnoogstraat Is als voorrangs kruising aangewezen, zodat het. ver keer over de Harmenjansweg voortaan altijd voorrang heeft. Voorts hebben B. en W. een wacht- verbod vastgesteld voor de oneven zij de van de Zijlweg vanaf perceel 39 tót aan de Pieter Kiesstraat; voor de Tuchthuisstraat van de Breestraat tot de zuidelijke rijweg van de Botermarkt; en voor de Oudeweg tussen de Oude- brug en een punt 50 meter noordelijker, op weekdagen tussen 3 en 6 uur 's mid dags. .Het toenemende aantal gevallen van tuberculose op de scholen, heeft de G.G.D. van Haarlem doen besluiten een meer intensieve controle te begin nen. Met ingang van 1 januari is bij de afdeling geneeskundig schooltoezicht van de G.G.D. een verpleegster en een assistente aangesteld, die jaarlijks alle kinderen die in Haarlem het vglo, ulo, no en vhmo volgen, middels de „reactie van Mantoux" waarna de po- sitief-reagerenden zullen worden door gelicht. In verband met de moeilijke financiële positie van de gemeente, zal aan de ouders een vrijwillige bijdrage van 1,- worden gevraagd. De reactie van Mantoux is geen inen ting of onvatbaarmaking. Er zal slechts een volkomen onschadelijke inspuiting in de huid worden gegeven, waardoor het mogelijk zal worden een eventuele besmetting vroegtijdig op te sporen. Het is van het grootste belang, dat alle leerlingen zich aan het onderzoek on derwerpen. Het is zowel hun eigen be lang als dat van hun medeleerlingen. Ook al zijn de kinderen nog eerst kort geleden bij het bevolkings- of bedrijfson- derzoek doorgelicht, dan is het toch Advertentie Van vrjjdag a.s. af 2 U-. en 7.30 Reeds 7 dagen vooruit plaats- kaarten verkrijgbaar a.d. kassa. Telefonisch reserveren alleen mogelijk voor dezelfde dag na 11 uur. „Het leven is een droom" dichtte de grote Spaanse toneelschrijver, Pedro Calderon de la Barca, al enige eeuwen geleden. Eugene O'Neill, die het Ame rikaanse toneel in de eerste helft van onze eeuw heeft beheerst, zei het hem na. Maar hoe heel anders bedoelde hij het. Waar Calderon een liefelijk dro men van klassiek heldendom bedoelde, roept O'Neill een bewust dromen op, dat een levensbehoefte is voor de mens, die niet meer tegen de realiteit op kan. Een dromen dus, dat onvermij delijk, onontkoombaar is, fataal in de etymologische betekenis. Een van de belangrijkste stukken, waarin hij deze stelling demonstreert, is „De Ijsman komt", dat dit weekeinde in de schouwburg is gespeeld door de Arn hemse toneelgroep „Theater" en dat vanavond in een abonnementsvoorstel ling wordt herhaald. „De IJsman komt" is geen vrolijk stuk. Het eist heel wat van spelers en toeschouwers. Men komt om half acnt in de zaal en men gaat er pas ove" voorbeeld van bondigheid. Hp schreet twaalf uit O'niell was geen school- het stuk in 1939 en maakte daarbij ge bruik van zijn ervaringen uit vroeger jaren, toen hij temidden van ontwor telde dromers in havenkroegen aan de zelfkant van New York, de wanhopige en tegelijkertijd hoopvolle droom der ongelukkigen leerde kennen. In zulk een kroeg in deze schijnwereld „ho tel-restaurant" geheten speelt het stuk zich af. De spelers veranderen nauwelijks van plaats. Zij praten maar. Praten maar. In dit etablissement van Harry Hope is het wrakhout der wereld aange spoeld. Zij dromen er hun opiumdroom: morgen zullen zij uit hun onnutheid ont waken en zich bevrijden uit hun zelf verdiend exil uit de maatschappij. Mor gen zullen zij de drank niet meer aan raken Morgen zullen zij Harry hun huurschuld betalen. Morgen zal Harry zelf weer tot leven komen, voor het eerst sinds twintig jaar zijn kroeg weer verlaten, de moed vindeta om zijn schuldenaren de straat op te jagen. Maar het blijft altijd gisteren. Want het leven dat deze verschoppelingen le ven, is het droomleven van gisteren, dat geen morgen kent. Dan plotseling komt Hickey, de han delsreiziger binnen, de kwartaaldrinker die hen al zoveel jaren fuift. Reikhal zend hebben ze naar zijn komst uitge zien. Maar het is een andere Hickey, die binnenkomt. Hij maakt een einde aan alle dromen. Met een apostolische ijver ontmaskerd hij hen. Hun droom is ten einde. Hun leven is afgelopen. Hu is de dood van hun droomleven. De Ijs man van de dood. Tot blijkt, dat hij hen alleen maar wil meeslepen in zijn eigen dood. Hij heeft zijn eigen droom verbro ken, door zijn vrouw tegen wier lief de hij niet opgewassen is te ver moorden. Als hij door de politie wordt opgehaald, weten de anderen het plot seling: Hickey was krankzinnig. Het is hem niet aan te rekenen, wat hij hun gezegd heeft. Zij kunnen weer verder dromen. Daarnaast loopt de intrige van de jonge Don Parritt, die zijn moeder een communistische strijdster aan de politie verraden heeft. Voortdurènd poogt hij zich in dit milieu ook een opiumdroom op te bouwen, hij zoekt verklaringen, die hem zich doen ver zoenen met zijn daad. Maar zijn po gingen mislukken en als Hickey door de politie wordt weggevoerd, neemt Don Parritt zijn lot in eigen hand en stort zich van de brandtrap. De figu ren van Hickey en Don komen samen bij de persoon van de gewezen anar chist Larry Slade, in wie het revolu tionaire vuur is gedoofd, en die zich in waanwijsheid boven zijn lotgenoten verheven acht. Maar onwillekeurig ontmaskert Hickey ook hem en op zijn beurt wijst hij Don de weg naar de dood. Richard Flink heeft het stuk bijzon der boeiend in scène gezet. Met grote scherpzinnigheid, heeft hij het stuk ge analyseerd en de komische scènes de nodige nadruk gegeven om het stuk evenwichtiger en daardoor acceptabe ler te maken. Hjj heeft dat bereikt door al de vele details met grote zorg te mo delleren. Een gevaar, dat daardoor ontstaat en waaraan hij naar mijn smaak niet is ontkomen, is dat de beide tegen-intriges het lot van Hickey en dat van Don niet voldoende scherp tegenover elkaar gesteld wer den. Larry was te weinig de scharnier tussen beide intriges. Had Flink zich meer tot dit hoofd-scharnierspel be- jerkt, wellicht zou hij dan ook de moed lebben gehad om nóg meer dan hij reeds gedaan heeft het rode potlood te hanteren. Dit neemt niet weg, dat ,,Db Ijsman komt" toch nog een bijzonder indruk wekkende vertoning is geworden, zij het dan een wat langdradige. Richard Flink past daarvoor alle hulde, maar niet minder zijn toegewijde en klaar blijkelijk geïnspireerde actrices en ac teurs. Persoonlijk kan ik dit monster stuk niet erg bewonderen. De beide hoofdintriges leveren inderdaad wel een krachtige dramatische spanning op, maar die verzinkt bijna in O'Neills woordenvloed en zijn overvloed aan bij figuren. Veel van die tekst en veel van die bijfiguren hoe demonstratief en kleurrijk ook zouden gemakkelijk noodzakelijk, dat zij zich nu weer la ten onderzoeken. Aan de ouders van alle kinderen die in Haarlem het voortgezet onderwijs volgen, zal een circulaire worden toe gezonden, waarin op de noodzakelijk heid van het onderzoek wordt gewe zen, en waarin erop wordt aangedron gen dat de ouders toestemming geven dat hun kinderen de reactie van Mantoux ondergaan. De inspuitingen worden 'op de scholen zelf gegeven en wel zoda nig, dat het onderwijs er zo min moge lijk van te lijden heeft. Drie dagen na de inspuiting wordt de reactie gecon troleerd en de kinderen die positief reageren, zullen vervolgens worden doorgelicht. Vanzelfsprekend hoopt men bij de G.G.D., dat de ouders zonder uitzondering het belang van dit onder zoek zullen inzien, en hun toestemming zullen geven. Gebleken is, dat vooral de laatste jaren de kinderen in de puberteits- leeftijd een bijzondere aandacht ver dienen op het gebied van tbc-bestrij- ding. Verleden jaar werden in Haar lem onder de schoolbevolking 28 ge vallen van tbc geconstateerd. In 1957 waren dat nog 11 gevallen en in 1956 15. Op één lagere school deed zich verleden jaar een epidemietje voor, waarbij één onderwijzer en vier leer lingen betrokken waren. In het hele land is trouwens een duidelijke ver hoging waar te nemen van het aan tal tbc-gevallen. Een analyse van de ziektegevallen in Haarlem heeft aan getoond, dat op de vervolgscholen tweemaal zoveel tbc-gevallen voor komen als op de lagere scholen. De kinderen op de vervolgscholen maken een sterke lichamelijke verandering door, zijn in een krachtige groeiperio de, gaan vaak laat naar bed, hebben vaak veel huiswerk, nemen deel aan veel buitenschoolse activiteiten en ver. dienen vaak bij in hun vakanties of op hun vrije middagen. De lichame lijke weerstand is juist bij deze groep kleiner. Bovendien is er op deze scho len meer kans op infectie. Het is dus van het grootste belang, dat eventuele ziektekiemen vroegtijdig worden opgespoord. Eventuele epide- mietjes, die op deze scholen vaak snel om zich heen grijpen en soms 20 of 25 medeleerlingen ziek maken, kunnen dan in de kiem gesmoord worden. Zondagavond om tien over tien is een langs het Spaarne te Haarlem gepar keerde vrachtauto van een 25-jarige koopman in het water gereden. De eigenaar trachtte te redden wat nog te redden viel door in de cabine te sprin gen, het stuur om te gooien en de hand rem aan te trekken. Desondanks rolde de auto door. De koopman kon aan een bad ontkomen doordat de wagen enke le seconden op de rand van de wal bleef hangen. De koopman had zijn wagen zater dagavond op de kade van het Spaarne nabij de Melkbrug geparkeerd. Gister avond verklaarde hij, dat bij de hand rem had aangetrokken en de wagen in zjjn eerste versnelling had gezet. Hoe de wagen aan het rijden is gegaan, is nog een raadsel. Rond tien uur zon dagavond was niemand in de buurt van de auto te zien. Vandaag zou de auto uit het water worden getakeld. VEREENIGING HAERLEM De heer H. W. Alings zal maandag 19 januari in een der zalen van Brinkmann onder aus piciën van de Vereniging Haerlem een lezing met lichtbeelden houden over „De geschiedenis en de betekenis van de gevelstenen". Aanvang 8 uur. Vermoedelijk doordat een van de kin deren van de 47-jarige perser W. R. op de zolder met lucifers heeft gespeeld, is brand ontstaan in een perceel aan de Pegasusstraat in Haarlem Noord. De brand werd ontdekt door een 36-jarige naaister, aan wie de bovenverdieping is verhuurd en die op het portaal een bran dende jas vond. Doordat een trap in brand stond, moest zij zich redden door via een dakraam naar de buren te vluchten. De brandweer kon het vuur in tomen, waardoor de schade gering bleef. De perser is niet verzekerd. Toen de brandweer arriveerde, brand de het op de zolder van de woning en in de keuken van de naaister. Toen de naaister namelijk de brandende jas had gevonden, rende zij met het kledingstuk naar haar keuken om het te blussen. Daarbij raakte een gordijntje in brand. Zij ging naar de zolder en zag daar verscheidene kledingstukken branden. De perser, die hoofdbewoner is, waar schuwde inmiddels de brandweer. De naaister zag zich op de zolder de te rugweg afgesloten, omdat de trap in brand stond. Via de dakgoot kwam zij in het belendende perceel. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vastge steld, omdat het meest kledingstukken betreft, die de naaister onder handen heeft. Dat een ladderwagen van de brandweer op de Orionweg slipte en in een plantsoen terecht kwam, kon nau welijks invloed hebben op de blussings- werkzaamheden. De snel voortschrijdende bebouwing van het noordelijk deel van Zandvoort, zowel in de omgeving van de Van Len- nepweg als aan de Boulevard maakte het nodig voorzieningen te treffen in zake de gaslevering. Het sterk toege nomen verbruik gaf soms aanleiding tot klachten over onvoldoende druk in de gasleidingen. Teneinde in dit euvel te voorzien vo teerde de gemeenteraad van Zandvoort ten bedrag van ruim 150.000 voor de aanleg van een gaspersleiding vanaf de Tol (Haarlemmerstraat hoek Kostver- lorenstraat) tot een nieuw regulateurs station aan de Van Lennepweg. Deze persleiding waarbij van plastic materiaal is gebruik gemaakt is door het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem aangelegd. Door deze uitbreiding is de regelma tige gasvoorziening voor geheel Zand voort verzekerd. Dit feit zal vrijdag door de burgemeester van Zandvoort in het bijzonder worden belicht als de ze autoriteit het regulateurstation of ficieel in gebruik zal stellen. De woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" heeft het plan om 48 eengezinswoningen van een eenvou diger type te bouwen op een terrein aan de Linnaeusweg. Architect is de heer B. J. J. M. Stevens te Haarlem. In een op vrijdag 23 januari te houden leden vergadering zal dit plan aan de leden worden voorgelegd. Het betrekkelijk kort bestaande Zand voorts klein vrouwenkoor, onder lei ding van mejuffrouw Leonie Molken- boer, zal zaterdag voor de eerste maal voor de radio optreden. In het K.R.O.- programma zal dit koor ter gelegen heid van de tachtigste verjaardag van Maria Koenen liederen van deze schrijfster zingen. Als solisten zullen op treden mevr. A. Walhout, mejuffrouw A. van de Wakker en mejuffrouw M. Baaren. Voor de leerlingen van de drie hoog ste klassen van de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart hebben zaterdag drié medewerkers van de grote pae- dagoog Jan Ligthart, deze vernieuwer van de onderwijsmethodiek herdacht ter gelegenheid van de honderste her denking van zijn geboortedag. Ingeleid door de directeur van de school, de heer J. van der Meulen, die de aan wezigen en in het bijzonder de oud leraar van de school, de 97-jarige heer Beekman welkom heette, nam de bekende auteur van kinderboeken, Cor Bruyn uit Hilversum het woord. Hij schetste de betekenis van Jan Ligthart weggelaten kunnen worden. Wim Ves-1 vooral in het licht van de verhouding seur heeft voor een triest, sugges- tussen zijn werk en dat van de oud- tief decor gezorgd, dat de vereiste sfeer I directeur van de Haarlemse kweek- wel opriep, maar dat nog benauwen der, nog geslotener had gekund, teletypeband T.B. se spelers vb Het is onmogelijk alle de vele perso nages bij name te noemen en te beoor delen. Geen der speelsters of spelers bleef onder de maat en verschillenden hunner gaven prachtige staaltjes van typeerkunst te zien. Ik denk aan Frits van Dijk als de gewezen oorlogscorres pondent, Henk Schaer als de Zuidafri- kaanse boerengeneraal en Annie de Lan ge als een der „uitgaande meisjes". Hans Culeman viel op door zijn zeer sterk gespeelde gewezen rechtenstudent en Gerard Hartkamp ontroerde door zijn typering van de gewezen redacteur van anarchistische bladen. Hans Tiemeyer was een aandoenlijke, voor zijn droom vechtende kroeghouder en Ben Groenier voor het eerst sinds lang weer eens op de planken te zien bracht de waanwijze ex-anarchist Larry tot een aangrijpende, gruwzame ontwik keling. Rob de Vries als Hickey de han delsreiziger, hadden wij in zijn bekerings pogingen graag bedachtzamer en over tuigender gezien en zijn bekentenis in IV klonk niet helemaal waarachtig, tè uiter lijk. Maar toch wist hij aan de ène in trige van het stuk een krachtige gela denheid te geven. De andere intrige werd gedragen door Maxim Hamel als Don Parritt, prachtig nerveus-gespannen in het begin, maar aan het einde toen de zelfmoord de droomexplosie behoorde te demonstreren leek hij door de re gie in de steek gelaten. Al met al een zeer belangwekkende voorstelling, van een interessant stuk dat beter had kunnen zijn, wanneer de schrij ver zich wat meer beperkingen had op gelegd. Door de handeling en de ruwe, onomwonden taal een zeer goede ver taling door Marie-Sophie Nathusius is dit stuk beslist ongeschikt voor jon- - geren. J. W. v.d. V. oud-secretaris van de Onderwijsraad school, P. H. van der Ley. De heer Bruyn zag een duidelijke geestverwantschap tussen Van der Ley en Ligthart, vooral in beider streven om op de lagere scholen de verschil lende vakken te bundelen, te concen treren rondom een centraal thema. Beiden hebben getracht de zelf werkzaamheid van het kind te stimu leren. Van der Ley heeft steeds ge tracht het onderwijs te richten op het leven. Die denkbeelden hebben in gang gevonden en het strekt Ligthart tot eer, dat hij zijn leven aan dat werk gewijd heeft. Nu is men doende al dus de heer Bruyn Ligthart te rubriceren en in een bepaald hokje on der te brengen. In het officiële lande lijke herdenkingscomité hebben hoog leraren zitting en op de bijeenkomsten voeren hoogleraren het woord, maar een gewone onderwijzer zoekt men er tevergeefs. Hij besloot zijn toespraak met een beroep tot de kwekelingen om de ideeën van Ligthart uit te dragen en erop voort te bouwen. De oud-directeur van de meisjes- HBS in Bergen (NH), de heer D. L. Daalder, haalde een aantal persoonlij ke herinneringen op en liet daaruit en kele karaktertrekken van Jan Ligthart duidelijk naar voren komen. Ligthart hield van het nieuwe, het experimen tele. Hij was dan ook een zoeker, die uiteindelijk in het protestantisme zijn levenszekerheid gevonden heeft. Hij was een verwoed individualist, maar hij leerde zijn vrienden om hun weg te zoeken in de wereld en temidden van de mensen hun ideeën uit te dra gen. Een aantal bijzonder aardige anecdotes, verteld op aangenaam-badi- nerende toon, maakten deze toespraak tot een boeiend betoog. Derde en laatste spreker was de in Oost-Indië, de heer Johan Toot, die Lig tiert plaatste in het milieu van zijn tijd. Alles gistte. De wereld was in be weging gekomen en allerwegen zocht men nieuwe richtingen, die de oude, verstarde vormen zouden moeten ver vangen. Duitsland kende zijn Wander- vogel; Nederland zijn Kwekelingen-be weging met haar beruchte kwekelin genbode, die in verschillende plaatsen in ons land verboden lectuur was. Van der Ley in Haarlem had er wel ver trouwen in, en zo ook Jan Ligthart, die verzot was op die initiatiefrijke jeugd, die zelfstandig haar weg zocht. Ligthart en die Kwekelingen hebben elkaar hun critiek niet gespaard en bei den zijn er beter van geworden. Ook deze spreker bracht een aantal per soonlijke herinneringen naar voren. Herinneringen aan een bewogen, le vendige tijd, en aan een man, die de jeugd leerde weer vertrouwen in het leven te hebben, en weer zin in het leven te zien. 28 november reed een SO-jarige drag linemachinist met zijn dragline over een werk in Haarlem. Een 735-jarige Haarlemse funderingswerker kwam met zijn bromfiets naar hem toe en vroeg hem om wat benzine. De ben zine in zijn brommer die hij op zijn werk gebruikte bleek te vet, zodat de motor het niet meer deed. Met de draglinebenzine wilde hij een beetje mengen zodat hij zijn brommer weer kon gebruiken. De draglinemachinst zag er geen moeilijkheid in en hevelde wat benzine over. Een paar uur later moest Jiij bi) zijn baas komen hij was werkzaam bij een groot Haarlems transportbe drijf waar hij te horen kreeg dat hij zich aan diefstal had schuldig ge maakt. De draglinemachinist dacht dat het een grapje was en bood aan de „geleden schade" maar van zijn loon af te trekken, maar daarmee werd geen genoegen genomen. De recherche werd opgebeld en er werd procesverbaal op gemaakt. Vanmorgen stond hij voor de Haarlemse politierechter terecht en bekende uiteraard vlot. „Diefstal", zei de officier, mr. G. W. F. van der 1,Ta^7 Bouman en eiste 40 boete of twaalf dagen hechtenis. Dezelfde straf geëist tegen de funderingswerker, die de benzine in zijn brommer gebruikt had. De politierechter veroordeelde bel den tot 30 of negen dagen. Een 51- jarige chauffeur, die bij hetzelfde be drijf werkzaam was en een jerrycan had meegenomen, was niet ter terecht zitting verschenen. Conform de eis werd hij tot f 40 of twaalf dagen ver oordeeld. Ter herdenking van het feit, dat men in Heemstede vijftig jaar geleden voor het eerst gas kon gebruiken, afkomstig uit de toen gestichte gemeentelijke gas fabriek, werd zaterdagmorgen een bij eenkomst gehouden in het verversings huis va.u Groenendaal. De herdenkings bijeenkomst werd bijgewoond door alle employe's van het gemeentelijk gasbe drijf, door vele gepensioneerden, door de wethouder voor de gemeente-bedrij ven, mr. O. H. van Wijk, door gemeen te-secretaris A. van Wingerde, de oud- secretarissen N. Vos en T. M. Schel ling en door oud-wethouder H. M. van Uneu. „Gas verhoogt het levensniveau der burgerij," zei wethouder van Wijk in zijn herdenkingstoespraak. Hij schetste de historie en de ontwikkeling van het jubilerende bedrijf en bet belang ener goede gasvoorziening, die dank zij de toewijding van allen, die daarvoor in Heemstede zorg dragen, gewaarborgd is „Moge tot in lengte van dagen," aldus mr. O. H. van Wijk, „gas vloeien door de leidingen van Heemstede, op dat de burgerij op een goed vuur goede maaltijden kan koken." Namens het personeel sprak vervol gens de waarnemend directeur, de heer A. V. J. Giesberger. Hij dankte het gemeentebestuur voor de rollades, wel ke het alle aan het jubilerende bedrijf verbondenen heeft doen thuisbezorgen. Vervolgens was het woord aan ir. A. Limborgh, die een overzicht gaf van de stand van zaken bij het gasbedrijf. Oud-secretaris N. Vos haalde, mede als oud-secretaris van de gemeentelijke commissie voor de bedrijven^ oude her inneringen op. Na het officiële gedeel te bleef men nog geruime tijd, onder het genot van verversingen, in geanj- meerde sfeer bijeen. In de woning van een 43-jarige we duwe met zeven kinderen te New York heeft men volgens Reuter/AFP een baby aangetroffen, die door de heer Cionchio is herkend als zijn dochtertje. Tien da gen geleden is uit een ziekenhuis te New York de baby van het gezin Cion chio ontvoerd. De politie van New York verzocht daarna inlichtingen over de identiteit van „een blonde vrouw", die van de ont voering werd verdacht. De 43-jarige we duwe, mevrouw Jean Iavarone. ontkent het kind ontvoerd te hebben. Zij wordt niettemin vastgehouden. De heer Cion chio heeft de baby herkend aan een vlek op een der oogleden. 4% Ned. 1958 3=4 Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 3Vi Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.F.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven 57 Rentespaarbrieven 58 Amsterdam 56 2V4 Amsterdana 56 11 2Vfe Rotterdam '57 koersen) Vorig opening Slot 12/1 100 99 H 9334 9114 9134 9234 88 88 8914 90 111 195 8914 89% 13934 142 12614 126% 284 284 427 139.20 139.50 26334 209 340 322 491 495% 443 445 180' 4 180.20 178.40 15834 157% 109 162 160% 16214 126 16514 239 13734 136% 11414 10114 8614 9914 Zowel in de parochie- als in de nood kerk te Bloemendaal en in de parochie kerk van Santpoort is gisteren een brief voorgelezen, waarin de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, mede deelde het nuttig en gewenst te oorde len een zelfstandige parochie op te rich- ten voor de katholieken, woonachtig in Bloemëndaal-Noord/Santpoort-zuid. Van de parochies „Allerheiligste Drie vuldigheid" te Bloemendaal en O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort worden bepaalde gedeelten afgescheiden en samengevoegd tot een nieuwe parochie onder de titel Allerhei ligst Sacrament te Bloemendaal in het dekenaat Haarlem. De aan de Dennenweg ingerichte noodkerk is nu door de bisschop tot pa rochiekerk verheven en tot pastoor is benoemd mgr. B. J. A. Haanen. Kerk meesters zijn de heren T. J. P. Roorda en R. Verberne. De bisschop schrijft in zijn brief er op te vertrouwen, dat de parochianen spontaan zullen medewer ken om hun parochie tot bloei te bren gen en de financiële zorgen van het kerkbestuur naar draagkracht zullen verlichten. Globaal loopt de grens van de nieu we parochie als volgt: in het noorden volgt zij vanuit zee de gemeentegrens tussen Bloemendaal en Velsen langs het natuurbad Velserend, Velserender- laan, kruist dan de Brederodeweg en volgt de Anna van Saksenlaan en na kruising van de spoorbaan Beverwijk Haarlem de Wynoldy Daniëlslaan tot aan de Wüstelaan. Vervolgens loopt die grens langs de Wüstelaan ten zuiden van Spaamberg naar de Delft. De oostgrens volgt de Delft tot aan de Orionweg. De zuidgrens van de paro chie loopt vanaf de Delft over de Orionweg, kruist de spoorbaan, loopt daarna ten noorden van Wildhoef via een kruising met de Brederodelaan over Aelberts Bergweg langs de Duin- wjjkweg en zet zich tenslotte in wes telijke richting voort naar zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3