Vanaf maandag worden er rake klappen uitgedeeld agenda HAARLEMSE HUISVROUWEN LUCHTEN HAAR HART Zes maal 200,- boete voor Hilleg omse N.V. Klachten over inactiviteit van middenstanders (MfidA De Haarlemse beurs in het Krelagehuis NAAIMACHINES "kUchaM/Tcd^'s DE REIS OM DE WERELD IN 80 DAGEN Over kartonnetjes en winkelmeisjes MelksaneringGeen vrijheid Koopavond: Ja graag Wegens overtreding deviezenbesluit Op vergadering r.-k. Middenstand te Heemstede IN DE HAARLEMMER HOUT PALACE 25% korting DINSDAG 13 JANUARI 1959 PAGINA 3 n>' et Van vrijdag a.s. af 2 u. en 7.30 wondershow Haarlem- e.o. Films: Öiversen: Burgerlijke Stand Haarlem J- WR°™: T- Verwe« en J- J- Recital van pianist Hans Richter-Haaser Oecumenische Kerkdag Eindelijk nieuw be stuur bij „De Kampioen" Expositie in R.-K. Lees zaal te Haarlem Jos de Ridder: paarden AERDENHOUT Volgende maand Aanleg van sportvelden op Mariënweide Dr. ir. J. v. d. Want opvolger van prof. dr. E. van Slogteren Als directeur laboratorium Bloembollenonderzoek Haarlemse politierechter Nieuwe toonzaal bij Van Oef fel Triniteitslyceum speelt „Geld te geef" ZANDVOORT Contact tussen fractie en partij K.V.P. Raadhuisplein nu in handen van gemeente Bescherming van voetgangers Tijdens BALANS-OPRUIMING op HANDWEEF BLOUSES en ROKLAPPEN Kindercircus Lamberta voor jeugd van K.A.B. Toegangsregeling voor Elswout Beurs van Amsterdam - Beurs van New York >>Er zyn mensen, die ons vandalen noemen", zei de directeur van de Haar lemse dienst voor Hout en Plantsoe- ne.®» de heer J. A. Dorresteijn gister middag, toen hij de plannen voo^ de ^rste fase van de verjonging van de Haarlemmerhout met ons besprak. Zij Willen de Hoot laten zoals hij is en dul- den dus niet, dat oude, eeuwenoude domen worden geveld en vervangen door jonge en frisse aanplant. Zij zul len dan ook wel weer geschrokken zijn j0e" hoorden, dat B. en W. en later de Haarlemse gemeenteraad het nodig vonden, dat maar eens een begin moest gorden gemaakt met een vijfentwin tig: jaar durend plan om de Hout hele- Jdaal te vernieuwen. Hun aantal is ge lukkig klein. Groter is de groep, die •uet vreugde het besluit van de vroede Vaderen vernam 25.000 beschikbaar te stellen voor de eerste fase van het Werk. De bijl was aan de voet van de ruim honderd bomen gelegd, die vol gende week zullen sneven. Het zijn voornamelijk eiken, beuken en linden, die het loodje moeten leggen, nadat ZlJ soms meer dan honderdvijftig jaar rechtop door het Haarlemse leven zijn gegaan. Zij staan aan de oostzijde van de Hout, in de buurt van de Hilde- brandlaan. Het terreintje, waarop zij staan, is hauweljjks twee hectare groot, dat is ongeveer een twintigste part van de Hout. Enkele jaren geleden zijn hier 61 bomen vervangen door nieuwe aan- P'ant. Het is de bedoeling, dat elk jaar ongeveer anderhalve hectare onder handen wordt genomen. De bomen zul ten met wortel en tak worden uitge roeid. De werkzaamheden, die volgende week maandag als het tenminste niet sneeuwt beginnen zullen half april beëindigd moeten zijn. In een tjjdsbe- stek van vier maanden dus moet er gerooid, gespit en aangeplant worden. Hr worden voornamelijk eiken en es sen geplant. Op een onderlinge afstand van ongeveer vijf meter. Gebrek aan ruimte hebben zij dus niet, maar om de boel beneden een beetje aan te kleden *al er ook een groot assortiment vul- hout worden geplant: krentenboompjes, 6cacia's, lijsterbessen, kardinaalhoed jes, sneeuwbessen, prunes, ligusters en meidoorns. Omdat dit allemaal blad- Verliezende struiken zijn en de wande laar in de winter ook wel eens wat anders wil zien dan kale bomen en strui ken zal de Hout daar ter plaatse wor den opgesierd met huist en taxis. Bo vendien bieden deze struiken de vogels enige beschutting in het barre jaarge tijde. Er is dus aan mens en dier ge dacht. Hout en Plantsoenen zullen de eerste Jaren de strijd aanbinden tegen het on- Kruid, dat alle kans heeft om welig te gaan tieren. Maar wanneer na enige ja- jen het bos is dichtgelopen, zoals dat m vaktechnische kringen heet, zal van het onkruid nog maar weinig te bespeu ren zijn. Er wordt dan verder voor ge- dat eiken en essen de eerste pi?01 blijven spelen. Dat lijkt niet moei- tjV' wanneer je met zjjn allen negen- ntt/xi .van de totale nieuwe aanplant Aan de oostkant van de Hil- en efzen komen populieren, wilgen ne?etoee8me?°Jresteijn Iichtte de plan- zoHenaamrt! r> n aantal foto's. In het jaar geleden ^^enrond werden twaalf die er nu ai meuwd bomen geplant, mee wilde h^he^®365 bÜstaan- Daar" de honnfn- J bewiJzen, dat het gezeg de „boompje groot, piantertje dood'' Advertentie Reeds 7 dagen vooruit plaats- Kaarten verkrijgbaar a.d. kassa. Telefonisch reserveren alleen mogelijk voor dezelfde dag na 11 uur. CINEMA-PALACE: De familie Trapp in .Amerika, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. 0,9Vergiss mich nicht, a. 1.; 2, 4.15, 7, a.15 uur. UXOR: Das Madchen Rosemarie, volw.; JutxtJv.9-15 uur- 'NERVA: T.m. di.: The window, 18 jaar; V5 uur. 815' en do-: Nachten van Cabiria, volw.; *EMnDT: The Vikings, 14 jaar; 2, Sovv 7' 9-15 uur- STiTnj E1 tigre; 2.30, 7, 9.15 uur. °tUDlO: Mon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Dinsdag 13 januari tenr?ns Halsmuseum. 8 uur: Kunstschat- «n n het Frans Halsmuseum, lezing G. Oude Gracht 28, 8 uur: Pater K. ïiel.ki. SJ- over zijn ervaringen als Zin_ Efer onder de industrie-arbeiders, le is öt.-Adelbertvereniging. ^BEVALLEN van een ZOON: E. J. ^emaijer-Valk; L. E. A. Rudolphij- T Iv H C. Rademaker-Kiekens; G. J. k'noi t_van Stejjnen; K.A. P. Dreijer- M Jen?eijer; C. F. W. de Nie-Schulz; jes.tvud'ders-Groenewoud; H. M. Geut- C "c haene; M, Maatkamp-Mulder; J. Huv®ssen-K°elemeijer; A. J. Coorens- rA?neers. Va„ vALLEN van een DOCHTER; W. Lucaïfen ddhzagorW. J. H. Makken- M G- J. Uiterwaal-Barends; J. landfr T ,T.an_HanewaId; Mi den Hol- ÏJeysen- r6tR M' Kn°ppers-van Hers! c- Breed-Bakker; E. H. Tol- Nieboer-Eikema. en L a v' 1 Landwehr Johann Ovm Flnng- ?*an, 8RLjR'R?'N: K- Bjjnsdorp-Koele- horst-Witm'n7?°oZ,ol;gstraat; G- Langer- y.an Huizp,. PcOrionweg; M. M. u r': N BnTvo fxV- 0 i' Korte Heren- na8- M E h ^mter' 77 i- Midden- fark weg- Vde Haan, 82 j., Klever- yscintpV»iQ bmoorenburg. 79 i J. G' Erdgt'sieck9 I' 5asselaersrdai °A M- T- Bouma, 71 Eraafschap!straat A" Hoogreef' 56 echt niet altijd opgaat. De bomen, die de heer Dorrestejjn dertig jaar geleden als jong broekje in Haarlem heeft ge plant beschikken allemaal over een behoorlijk embonpoint. Een boompje, dat een twintig jaar geleden op de Spanjaardslaan tussen een stel reu zen van veertig tot vijftig meter werd gezet, lijdt een armetierig bestaan. Zijn grote broers gunnen hem het licht in de ogen en het brood in de mond niet. Hij leeft op de grens van het bestaans minimum. Dat bewijst wel iets: „Je kunt geen twee ruggen van een varken snijden", om de heer Dorresteijn te ci teren. Het is niet zonder reden, dat het werk aan de oostzijde van de Hout wordt aan gepakt. Daar staan de oudste bomen. Maar wat waarschijnlijk veel belang rijker is: daar kunnen de heersende winden geen vat krijgen op de houtop stand, wanneer daarin een gat van een goede anderhalve hectare is geslagen. Men werkt dus tegen de wind in. Vol gende week zullen in de Hout een paar rake klappen worden uitgedeeld en waar gehakt wordt vallen spaanders. Gij, ouderen, moet er niet om treuren. Het is een begin van een algehele res tauratie. Over vijfentwintig jaar is de Hout weer jong en tevens vierhonderd jaar1 oud. Dinsdag 20 januari zal de pianist Hans Richter-Haaser opnieuw voor het Haarlemse publiek optreden. Het pia no-recital wordt gegeven in de grote zaal van het Concertgebouw en het programma vermeldt werken van Mo zart, Beethoven en Schumann. Op 25 januari, de laatste dag der Internationale Bidweek voor de een heid der Kerken, organiseren de pro testantse oecumenische raden van Haarlem en de IJmond een Oecume nische Kerkdag in de Doopsgezinde kerk te Haarlem. Px Bandraz zal spre ken over „De eenheid der wereldkerk en ons gebed"; mevrouw Waarden burg-Lindeyen zal de betekenis van de communauteiten in verband met het gebedsleven en de voorbede toelichten. De dag wordt besloten met een open viering van het Avondmaal. (Uit de eigen opvatting der r.-k. Kerkt over de oecumene) volgt, dat zulke oecu menische bijeenkomsten, welke stellig van grote innerljjke waarde zijn, niet geacht kunnen worden mede voor ka tholieken te zjjn bestemd, ook al heb ben zij recht op belangstelling van katholieke zijde en ook al is er een wezenlijke verbondenheid met het ge bed der katholieken voor de eenheid der Kerk. Red.) SPREEKUUR. Wethouder mevrouw mr. E. Scheltema-Conradi zal vrijdag in plaats van 11 uur 's morgens haar spreekuur 's middags om 2 uur houden. De bovenzaal van het Militair Te huis aan de Janweg vullend hebben talrijke Haarlemse huisvrouwen gister middag haar hart gelucht. Zij waren daartoe in de gelegenheid dank zij het bestuur van de afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, dat een forum-bijeenkomst had belegd, waarop iedere vrouw het hare kon vragen en zeggen. Dat hebben zij dan ook met een zeker plezier gedaan ten overstaan van een gezelschap dames en heren, die onder leiding van de mid denstandsconsulent, de heer Dondorf, de vele vragen moesten beantwoorden. Het is hier niet de plaats om op alles, wat besproken is diep in te gaan. Van de lange waslijst klachten en verlan gens zullen wü enkele punten overne men. Natuurlijk kwam de melksanering ter sprake. Het bleek, dat de dames niet enthousiast waren. Zij bleven voor het principe „vrijheid, blijheid", en met name werd opgemerkt, dat de huis vrouw na invoering van de sanering er niet beter op is geworden. In haar vrij heid is zü er op achteruitgegaan. De dames zouden het vreselijk vinden, wan neer men het met de bakker en de groenteman ook in die richting zou lei den. De van het forum deel uitmaken de middenstanders betoogden, dat het oneconomisch was, dat er vier melk boeren in één straat hun produkten venten. Zij waren daar weliswaar zelf schuld aan, omdat zij in de loop der jaren, uit concurrentiezucht vermoede lijk, te ver waren gegaan met hun ser vice, maar verandering moest daarin komen. Een der middenstanders be treurde het, dat die sanering niet op vrijwillige basis was geschied. Mevrouw Hamaker, de presidente van de huisvrouwen en gisteren lid van het forum, verklaarde, dat in eer ste instantie overleg was gepleegd met de vereniging. Later gingen de plan nen van de baan. Toen ze opnieuw aan de orde kwamen, werd de vereniging overal buiten gehouden en zij vond het onjuist, dat de sanering te Haarlem was ingevoerd buiten de huisvrouwen om. Zij merkte voorts op, dat zij. wo nend in de kortste straat van Haar- In het clublokaal „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg heeft men gis teravond bij de Haarlemse wielerclub H.S.V. „De Kampioen" met uitzon dering van penningmeester J. Oostwal een geheel nieuw bestuur gekozen. Een bestuur, waarin oud-voorzitter J. Engel, de oud-wereldkampioen Gerard Peters en de heer J. Oostwal, een ster ke kern vormen. Na de moeilijkheden op 15 december, toen men na veel gepraat uiteindelijk een nieuw bestuur gestemd had, dat door het zich onvoorzien terugtrekken van de heer J. Stoop tot een impasse leidde, omdat en ook andere be ren hun eventuele bestuursfunctie niet wensten te aanvaarden, was men gis teravond betrekkelijk vlug klaar. De heer F. Koonings was de enige die zijn verkiezing >op 15 december had aan vaard. Hij behoefde dus gisteravond niet gekozen te worden. De andere zes, de heren J. Engel, J. Oostwal, G. Pe ters, P. Peters, J. Hoogland en W., As- ma, werden zonder slag of stoot geko zen. Over hun functies in het nieuwe bestuur zal men zich nog nader bera den. Meer moeilijkheden leverde de toe kenning van de „Wout Hoolboom" be ker op. De wisselbeker wordt elk jaar uitgereikt aan het meest verdienstelijke lid. Maar omdat de wedstrijdcommis sie, die met de toekenning ervan be last is, ditmaal geen geschikte kandi daat wist, had men dit punt niet op de agenda vermeld. Het nieuw gekozen bestuur wenste dit punt alsnog te be handelen en een voorstel om de beker toe te kennen aan de 75-jarige oprich ter Jan Tulleken, die nog altijd het wel en wee van zijn club met belangstel ling blijft volgen en ook gisteravond weer aanwezig was, werd met luid ap plaus begroet. Maar „ome" Jan wenste er helemaal niets van te weten. Door het bedanken van de heren Van Egmond, De Vries, Wesselman en Fen- nis is men in de verkiezing van een wedstrijdcommissie slechts ten dele ge slaagd. Voorlopig hebben er zich de he ren Straver sr., Blommaert en Van Rooyen voor beschikbaar gesteld. Vanwege de televisie-uitzendingen op 17 januari heeft het nieuwe bestuur de aanvankelijk op deze datum vastgestel de kienavond verschoven naar zondag avond 25 januari. Deze kienavond wordt gehouden in het clublokaal „Kenne merland". lem, inderdaad iedere dag vier melk boeren bij haar in de straat zag be zorgen. Is het nu anders?, vroeg zij. Nu, na de sanering, lopen er vier of vijf. Door een der forumleden werd nog naar voren gebracht, dat, als de sane ring niet was ingevoerd, de melkpro- dukten ongetwijfeld duurder zouden zijn geworden. De koopavond vormde een even pi kant onderwerp ter bespreking. De huisvrouwen bleken het bar vervelend te vinden, dat zij „grotere stukken" zonder hun man moeten kopen. Zij wil den 's avonds ook wel eens winkelen, en bij dat verlangen kregen zij giste ren geen frontale tegenstand van het forum. Sommige forumleden-midden standers hadden geen bezwaar tegen een koopavond, mits daar enige com pensatie, ook voor het personeel, tegen over stond. Felle kritiek werd geleverd op sla gers, kruideniers en al degenen, die hun waren „met een kartonnetje" ver kopen. De huisvrouwen verklaarden eensgezind „als wij één ons ham kopen, dan willen wij ook één ons, en niet meer of minder, ontvangen." Zij be schouwden het als een kruimeldiefstal, wanneer ook het kartonnetje of de zak meegewogen wordt. Iedere aanwezige had daarover zjjn eigen bevindingen, waaruit het forum de conclusie trok, dat heel wat winkeliers zich aan krui meldiefstallen zouden bezondigen. Een middenstander uit de levensmiddelen branche, lid van het forum, verklaar de, dat het per se verboden is om het kartonnetje mee te wegen. De leveran cier is verplicht overslag te geven. De huisvrouwen zullen daar dus op moe ten letten en de winkelier zo nodig op zjjn plicht moeten attenderen. Voldoet hij daaraan niet, dan zij het beste van winkelier veranderen. Ja maar, zeiden de dames toen, wij kunnen daar dikwijls niet opletten, want de winkelier probeert vaak zijn weegschaal weg te bouwen. Hij zet er alle mogelijke produkten voor. Helaas fout, was de conclusie van de verga dering, die zich daarna uitvoerig bezig hield met de winkelmeisjes. Deze nij vere bijen kwamen er niet zo goed af. De huisvrouwen willen vriendelijker be handeld worden en met meer service. Gelukkig werden er ook andere gelui den gehoord, waaruit te beluisteren viel, dat de huisvrouwen het de meis jes soms ook wel lastig maken. Enfin, het is een druk gepraat ge worden, over en weer, met als resul taat, dat de middag druk besteed werd en dus als geslaagd beschouwd mocht worden. De vergadering werd onder meer bijgewoond door mevrouw C. G. E. Cremers-de Bruyn, wethouder, me vrouw rp.1. E. A. J. Scheltema-Conradi en mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel. Tot half februari wordt in de r.-k. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem in een kleine expositie (plm. 15 werken) aandacht gevraagd voor Jos de Ridder, een schilder van Zeeuw se afkomst die sinds tien jaar in Haar lem woont. Hij werd in 1915 in Terneuzen geboren en op zijn twaalfde jaar stapte hij van de school de akker op om in de land bouw zijn bestaan te gaan zoeken. Zijn liefhebberij om te tekenen heeft echter een wending aan zijn leven gegeven. Ofschoon hij in Zeeuws Vlaanderen geen steun kon vinden op dit terrein en geheel op eigen ontwikkeling was aangewezen tekende hij dikwijls tot diep in de nacht „portretten" van de favorieten der paardenfokkers. Deze contacten zullen er niet vreemd aan zijn, dat hij tijdens de oorlog als amb tenaar bij de voedselvoorziening dienst deed. Toen de Haarlemse glazeniersfirma Bogtman in 1947 de Willem Beukels- zoonramen in Biervliet restaureerde voor Monumentenzorg, zag door bemid deling van de schilder De Die, Willem Bogtman het werk van De Ridder, wist hem aan zijn atelier te binden en leid de hem persoonlijk op als ontwerper glasschilder. De Ridder beschouwt het als een .voorrecht Willem Bogtman van zo nabij gekend te hebben. Thans heeft hij de artistieke leiding in het bedrijf en dit laat hem niet veel tijd meer tot vrij werken. Twee jaar lidmaatschap van „De Acht" en sinds 1954 dat van K.Z.O.D. heeft hem de gelegenheid geboden naar menselijk model te werken; maar de enkele malen dat hij nog een paarden markt of een circus bezoekt leveren hem de stof om uit het geheugen aan zijn specifieke onderwerp te werken; bij de ledententoonstellingen van K.Z.O.D. trokken zijn paardenstudies zeer de aandacht. Sinds kort le't hij zich toe op werk van religieuze aard in meer monumentale stijl. Zijn inzendingen voor de „Kunstprijs voor de sport" zjjn in 1957 en '58 in de expositiecollectie té zien geweest en in sjtudieprijsvragen van „Met palet en tekenstift" heeft hij viermaal een prijs verworven, de laatste twee jaren is hem zelfs de eerste prijs toegekend. Volgende maand vermoedelijk kan de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken (A.A.C.W.) beginnen met de aanleg van sportvelden op de Mariën weide in Aerdenhout, welke de gemeen te Bloemendaal vier jaar geleden daar toe aankocht met dat doel. Burgemees ter en Wethouders van Bloemendaal stellen de raad thans voor een krediet van 112.500 te voteren, nodig voor de aanleg van de sportvelden. Van dat be drag zal het rijk 82.550 aan de ge meente vergoeden. Voor de resterende 30.000 zal de gemeente trachten de nodige financieringsmiddelen te krij gen van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Verschillende malen is door raads leden reeds gevraagd, wanneer de sportvelden aangelegd kunnen wor den, waaraan een grote behoefte be staat. De terreinen kunnen, wanneer ze gereed zijn, gebruikt worden voor het sportonderwjjs van de Aerden- houtse lagere scholen en van het Montessorilyceum, terwijl buiten de schooluren ook aan enkele sportver enigingen het medegebruik kan wor den gegeven. Voor het meermalen overtreden van he. Deviezenbesluit 1945 en het voeren van een onnauwkeurige administrrtie heeft de Haarlemse politierechter mr. J. D. Vink een vennootschap onder fir ma, een exportbedrijf in bloembollen, te Hillegom veroordeeld tot zes geld boetes elk groot tweehonderd gulden. Een der firmanten, die de leiding over de manipulaties had en die opdrachten verstrekte, werd voor het overtreden van het besluit veroordeeld tot vijf geld boetes van 75.-. De officier van justitie mr. J. Wiarda eiste respectieve lijk zes maal vijfhonderd en vijf maal ""9. Noch de politierechter noch de of ficier achtten opzet bewezen. De overtredingen waren gepleegd in het begin van 1957 en kwamen aan het licht, doordat in een advertentie werd aangekondigd, dat in Engeland Hollandse anemonen te koop waren. Omdat het Nederlandse contingent van dergelijke knolgewassen dat jaarlijks naar Engeland mag worden geëx porteerd al vol was, moest ergens een strafbaar feit gepleegd zijn. Na onder zoek bleek, dat de Hillegomse vennoot schap anemonen had verkocht aan een Belg, die zorgde voor de export naar Engeland. Daardoor kreeg de firma uit Hillegom vorderingen zowel in België als in Engeland, die niet geoorloofd zijn. Eerder, had de opdrachtgever het De viezenbesluit met voeten getreden, toen hij Nederlands geld zonder vergunning naar België had gebracht om ermee een zekere Everaets te betalen, een figuur overigens naar wiens identiteit men tevergeefs heeft gezocht. In de ad ministratie van het bedrijf werd de transactie niet geboekt. De boekhouding wees inmiddels op een andere minder duidelijke gelds- overdracht. De vennootschap had gla diolen gekocht van een kweker in Anna Paulowna voor 900. In de boekhouding van het Hillegomse bedrijf werd een bedrag aangetroffen van ruim 4000. Later bleek, dat daarmee nog tweemaal het Deviezenbesluit was overtreden. De Met ingang van 1 januari 1959 is be noemd tot directeur van het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek in Lis- se, dr. ir. Jan Pieter Hendrik van der Want. Hij volgt in de functie van „bol- lendokter" prof. dr. E. van Slogteren op, die met pensioen is gegaan. Dr. ir. van der Want is thans 37 jaar oud. Na zjjn eindexamen H.B.S.-b in Am sterdam te hebben gedaan, studeerde hij van 1938 tot 1946 aan de landbouw kundige hogeschool te Wageningen, waar hij het diploma landbouwkundig ingenieur K.L.E. haalde. Gedurende de oorlog was hij twee jaar lang onderge doken. In december 1954 promoveerde hij in Wageningen op een proefschrift, getiteld; „Onderzoekingen over virus ziekten van de boon". Op 1 februari 1946 werd h;j door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gedetacheerd bij het laboratorium voor Mycologie en Aardappelonderzoek in Wageningen. Op 1 januari 1950 werd hij aangesteld bij de virologische af deling van Het Instituut voor Plan tenkundig Onderzoek. Van 1 januari 1956 tot 1 januari 1957 was hij waarne mend hoofd van déze afdeling en sinds 1957 is hij hoofd van die afdeling. De nieuwe „bollendokter" heeft ver schillende reizen gemaakt, o.m. naar Engeland, Amerika, Cuba,, Venezuela en Suriname. Zijn werk heeft voorname lijk betrekking op onderzoek van plan- tevirussen en de daardoor teweegge brachte ziekten, in het bijzonder van vlinderbloemigen en tabak. Bij Koninklijk Besluit is dr. ir. Van der Want tevens met ingang van 1 januari 1959 aangesteld als hoogleraar in bijzondere delen van de plantenziek- tenkunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Het ontbrak de directie der N.V. Tech nische Maatschappij Van Oeffel in de Gonnetstraat te Haarlem gistermiddag niet aan belangstelling tijdens de recep tie, welke zij hield ter gelegenheid van de r jening van haar nieuwe toonzaal voor huishoudelijke apparaten. Na een verbouwing van het vroegere kantooi 's de toonzaal gecreëerd, waar datgene ge demonstreerd kan worden, dat de N.V. rechtstreeks aan particulieren levert. Zo ziet men er de „droomkeuken"; allerlei automaten, voor het electrisch koken, vaatwassen en andere huishoudelijke handelingen, die gemechaniseerd kunnen worden. Ook zijn er koelkasten en ver warmingsapparaten, die Van Oeffel reeds geruime tijd verkoopt en instal leert. Velen hadden bloemen tot tolk huner gelukwensen gemaakt. Op maandag 19 en dinsdag 20 januari zullen leerlingen van het Triniteitsly ceum in Haarlem, met medewerking van enkele meisjes, in de Haarlemse stadsschouwburg 's avonds om 8 uur, voorstellingen geven van „Geld te geef", een blijspel van Walter Black en William Mendrek, dat in het Neder lands bewerkt is door Defresne. De voorstelling wordt geregisseerd door pater J. Th. van Westing o.e.s.a. uit Amsterdam. kweker in de kop van Noord-Holland had zijn oom in België om 2000.- ge vraagd. Op verzoek van de laatste schoot de vennootschap de kweker het geld voor. Hiermede kwam wederom een buitenlandse vordering tot stand en bovendien verzorgde het bedrijf een ver goeding voor reis- en verblijfkosten van de Belg. Al met al stapelden de over tredingen zich op. Voor de politierech ter gaf de voor de vennootschap terecht staande firmant volmondig toe. De officier van justitie vond de fei ten van ernstige aard, omdat wellicht de handelsbetrekkingen met Engeland er onder te lijden hebben. De verdediger mr. J. de Ruyter de Wildt uit Leiden betwijfelde de waarde van die opmer king, omdat de anemonen via België, welks contingent nog niet vol was, ver scheept werden. Er ontstaat derhalve geen te grote import in Engeland. De verdediger voerde tevens aan, dat alle overtredingen afzonderlijk ten laste wa ren gelegd, terwijl verschillende niet los van elkaar gedacht konden worden. Tijdens een in december gehouden gespreksavond van de afdeling Zand- voort van de K.V.P. werd van ver schillende zijden gevraagd een regel matig contact tot stand te brengen met de leden van de K.V.P.-fractie in de Zandvoortse gemeenteraad. Aan deze wens zal worden voldaan. Vrijdag om kwart over acht zal in het patronaatsgebouw een bijeenkomst worden belegd waarin de raadsleden Lindeman en Siegers vragen zullen be antwoorden over Zandvoortse ge meentebeleid. Een deel van het Raadhuisplein te Zandvoort is nog particulier bezit van mejuffrouw P. Koning. Het betreft hier een perceel grond, groot ruim 120 m2 waar o.a. het bureau van „Touring Zandvoort" is geplaatst. De eigenares se vroeg voor dit perceel grond een be drag van 10.000,-: de gemeenteraad van Zandvoort heeft dit aanbod geac cepteerd. Door deze transactie wordt de mogelijkheid geopend om het aanzien van r"* nontrapl gelegen dn-prplein te verbeteren. (Ve in deze rubriek yepLaatste HK1EVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd.) Nu er weer sneeuw is gevallen, heeft het verkeer dadelijk de last ervan on dervonden. Met bekwame spoed is de reinigingsdienst aan het werk getogen om de rijbanen voor de auto's berijdbaar te maken Men vergeet wel eens, dat tot „het verkeer" ook de voetgangers behoren, die met natte kleren en doorweekte schoenzolen door de ontdooiende sneeuw waden of zich boven het gladde weg dek strompelend in evenwicht trachten te houden. Wordt er te hunnen behoeve wel evenveel gedaan als voor de auto mobilisten, die in hun wagen althans be veiligd zijn tegen de overlast, waaraan de voetganger blootstaat? Denkt men ge noeg aan de leveranciers, brievenbe stellers, krantenbezorgers, winkelende huisvrouwen, moeders die te voet naar hun werk gaan, kortom aan allen, die van het trottoir gebruik moeten maken? Artikel 40 van het Wegenreglement verbiedt de voetganger zich over de prompt schoongemaakte rijbaan te be wegen, waarop hjj trouwens gevaar zou lopen te worden overreden. De wet ver plicht hem van het voetpad gebruik te maken. Maardan moet aan het rei nigen van dit smalle voor de wandelaar gereserveerde strookje óók hetzelfde ge daan worden als hetgeen op de rijweg geschiedt. En dit is dan ook het geval. Immers een gemeenteverordening ver plicht elke bewoner het trottoir vóór zijn huis aldus te reinigen, dat de helft daar van door de voorbijgangers zonder over last kan worden betreden. De bewoner moet de weggeveegde sneeuw op de uiterste rand van het trottoir bijeenbren gen, zodat de goot vrij blijft en de putjes ongehinderd kunnen stromen. Wie aan deze verplichting verzaakt, kan veroor deeld worden tot een hechtenisstraf van ten hoogste twee maanden of een boete van ten hoogste driehonderd gulden. Af gezien van zijn aansprakelijkheid voor de gevolgen van een ongeval, dat de voet ganger overkomt doordat hij op het be sneeuwde of gladgevroren trottoir uit glijdt. Ook tot het strooien van zand of as bij gladheid is de bewoner verplicht. Van de zijde der politie hebben w{j vernomen, dat deze zich streng zal hou den aan de handhaving van de verorde ning. Maar wij vertrouwen, dat vrees voor een bekeuring niet het voornaam ste motief voor de sneeuwruimers zal zijn, maar dat zij eenvoudig uit over wegingen van behoorlijkheid en eerbied voor de mens hun plicht als burger zul len volbrengen. Afdeling Haarlem van de vereniging Bescherming Voetgangers. Advertentie Narcissen en tulpen maakten maan dag op de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelagehuis een beste beurt. Weliswaar waren er, althans bij de nar cissen, niet zo overdadig veel variëtei ten, maar de kwaliteit was over het al gemeen optimaal, terwijl voorts het aantrekkelijke was, dat van vele soor ten verscheidene pannen werden ge toond, hetgeen een beoordeling aan trekkelijker maakt. Bij de narcissen had Ruigroks broei- proevenbedrijf te Hillegom namens ve le inzenders het leeuwendeel opgesteld. We noemen uit het grote sortiment o.m. de trompetten Dutch Master en King Albert, de laatste met mooie lan ge trompet, beide van diverse eige naars, Golden Marvel van P. Heems kerk en C. H. Zeilemaker uit Hillegom, Bonython wit en citroengeel van J. Schoorl, Lisse, Golden Sunbeam, licht en donkergeel van Gebr. v. Graven, De Zilk, Golden Rambler met de eminen te goudgele kleur van F. Rijnveld, Hil legom, de reeds vrij bekende Jules Verne, wit en zwavelgeel, van gebr. Pennings, Noordwijkerhout, en tenslot te Joseph Mc. Leod van een drietal in zenders. Bij de grootkonigen vielen ons bijzon der op de grote en mooie Walt Disney, geel en oranje, van T. Vos Zn., Sas- senheim, de bekende Hollywood, geel en lichtoranje van G. Enthoven, Nieuw Vennip, de fraaie Burma, citroengeel en fel oranje van D. W. Lefeber Co., Lisse, Amateur, wit met gloeiend oran je platte kroon, en de gele Decor, bei de ingezonden door P. v. Deursen, Sas- senheim, de eenkleurige Yellow Sun van Gebr. Bergman, Sassenheim, en de wit met oranje Mercato, die ingezon den was door Nic. Berbee, Lisse. Tenslotte was er nog een kortkroni- ge, n.l. Sneeuwprinses, wit met geel, oranjegerand kroontje, van de Hille gomse firma Adam en Walkers. Een zeer fraaie en variabele inzending tulpen van diverse kweken was opge steld door Hoeks Broeibedrijf te Oude Niedorp. Naar onze smaak de mookte tulp van de keuring was ditmaal Inter national van Hettema Zn., Beetgum, met de prachtige glanzend oranjerode kleur. Ook de witte Snowstar was van deze Friese kwekers, alsmede van Rui- bro te Hillegom. De oude maar nog steeds een der mooiste roden, n.l. Paul Richter, was ingezonden door Homan Van Oosten, Breezand, Dan volgden een viertal rose variëtei ten, n.l. Gander van Jac. Tol, St. Pan- cras, Christmas Marvel van D. J. Smit, Bovenkarspel, Preludium van J. J. Jongejans, Breezand en Blenda van Jac. P. Nijssen, Santpoort. Van de laatste stond er ook de mooie lichtgele Queen of Stars. P. K. Mantel, Bovenkarspel en F. Duin-Groot uit Lutjebroek waren ver- antwoordelyk voor Piquante met gele rand, terwjjl de rode Carlton door di verse inzenders was aangevoerd. Een beste gele leek ons Evt. Ralph van Th. v. Gulik, Spierdjjk, evenals in het wit Pax van J. Kavelaars uit het Westbra bantse Zevenbergsche Hoek. Jac. P. Weyers, Breezand en G. Enthoven, Nieuw Vennip, zonden de rode Promi nence in en diverse inzenders de paar se Dubonnet. Tenslotte als hekkesluiter van de „Hoekse" opstelling de fraaie mendel- tulp Apricot Beauty van C. v. d. Vlugt, Santpoort, die tevens een merkwaardi ge verloping van deze soort exposeer de, waarvan de lichte abrikooskleur overgegaan is naar een oranjeachtig geel. Smaken verschillen, maar wjj preferen tóch de moedersoort om de exclusieve, zo uiterst fjjne tint. Hoek en Vos, 's Gravenzande, toon den de goede rode Diorama en de gele Peter Freuchen. Ant. Nijssen Zn., Santpoort, was present met de rood met gele randtulp Thule, de bekende dubbele rode Stockholm en de lichtgele Monte Carlo, alsmede Atlantic City, rood met geel. P. Nijssen Zn., Sant poort, was aanwezig met een lila triurr.phtulp onder de naam Sir Edmond Hillary. Voorts moeten nog genoemd de beken de purperen Poussin (Ruibro, Hille gom), Evt. Yellow Top (L. v. Hensber- gen, Noordwjjkerhout), de rode Topsco- re (W. Weyers, Breezand), de oude, nog steeds in kleur vooraanstaande dvt. Scarlet Cardinal van P. A. Da mes Voorhout, de violette Adela (G. v. Steyn Zn., Voorhout) en tenslotte Eldorado, rood met geel van Jac. Uit- tenbogaard, Oegstgeest. Een tweetal potten met crocus- sen vroegen verder nog de aandacht t.w. Violet Vanguard, best op kleur, en de bloemrijke Saturnus, geel met vio lette strepen, ingezonden door Jac. Tol, St, Pancras. Ee.n onvoldaan gevoel klonk er door de officiële en minder-officiële woorden, welke gisteravond op de jaarvergade ring van de M.R.K.M. afdeling Heem stede in „Anno Santo" werden gespro ken. Onvoldaan bleek het bestuur, on voldaan bleken ook de aanwezige leden over de gang van zaken in midden- standsverband. Zowel de voorzitter, de heer A. Verdonschot, als secretaris C. F. S. Duik lieten in openingswoord, respectievelijk jaarverslag hun onte vredenheid blijken over de geringe ac tiviteit van de middenstanders waar het hun eigen standsorganisatie betreft. Enerzijds blijken vele middenstan ders het belang niet te zien van hun standsorganisatie en menen zij hun ma teriële belangen alleen veilig bij hun vak organisatie. Anderzijds denken vele middenstanders, dat de middenstands vereniging een uit-de-tijdse instelling is, die niet meer tot effectieve activi teit in staat is. Velen gaan, juist in middenstandskringen dan nog maar een stapje verder en besluiten de be hartiging van hun belangen dan maar op te hangen aan die wonderbaarlijke kapstok van de V.V.D. Ongeveer 250 jeugdige huisgenoten van K.A.B.-leden der afdeling Heem stede bevolkten zondagmiddag de grote zaal van „Nieuw-Berkenrode" om er, opmerkelijk stil, te genieten van het geen de niet zoveel oudere medewerkers van het Haarlemse kindercircus „Lam berta" voor hen op het toneel lieten zien. Ademloos volgde het jonge publiek de presaties van luchtacrobaten, clowns en evenwichtskunstenaars op de turn- toestellen. De circusartisten, amateurs van het zuiverste water, zijn niet ouder dan 17 a 18 jaar. Onder leiding van me vrouw Van de Gracht lieten zij ver schillende knappe staaltjes zien, waar aan ongetwijfeld zeel training aan vooraf moet zijn gegaan. Speciaal de vijf meisjes (15-17 jaar in hun nummer luchtacrobatiek verdienen in dit opzicht een pluim. Aan het slot van dit non-stop pro gramma dankte de heer G. J. Wil- lemse alle medewerkers en medewerk sters, welke dank stoffelijk werd in een bijdrage aan de kas van het circus, waaruit o.m. de fraaie costuums bekos tigd kunnen worden. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal bieden de gemeenteraad ter goedkeuring aan de toegangsrege ling voor Elswout, opgesteld door het stichtingsbestuur van dat landgoed. Elswout zal, volgens de voorgestelde regeling, in de periode van 1 mei tot 1 oktober toegankelijk zijn van 8 tot 20 uur en van 1 mei tot 1 oktober van 9 tot 17 uur, uitsluitend op wegen en wan delpaden en op vertoon van wandel- kaarten. De naaste omgeving van het hoofdgebouw (de school) en van de mo delboerderij is niet toegankelijk. Er zijn. volgens de regeling, dag kaarten en collectieve dagkaarten voor maximaal tien personen verkrijgbaar, evenals gezinskaarten voor maximaal zes personen met een geldigheidsduur van een jaar en jaarkaarten voor één persoon. De in- en uitgang van Elswout is uitsluitend via het poortgebouw. Uiteraard mag er niets geplukt, afge sneden of vernield worden. Kamperen of zwemmen mag evenmin. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar in het poortgebouw. Hoe het ook zü, voor en achter de bestuurstafel was men eensgezind van oordeel dat „het wel goed kan gaan", zo men de hand maar in eigen boezem steekt. Een bijzonder geïmeresseerde vergadering hielp het bestuur door een aantal concrete voorstellen te doen: uitbreiding van het bestuur, het instel len van een contact-commissie uit het bestuur ter onderhouding van contact met de afzonderlijke belangengroepen en verder het benaderen van die groe pen middenstanders welke zich tot nu toe steevast afzijdig hielden van mid denstands activiteiten. Tenslotte hoopte men ook te kunnen komen tot een bete re politieke invloed, niet als politieke groepering maar als een adviserend orgaan aan die instanties die belangen ggJJ middenstand te behartigen krij- De reglementaire agenda-punten als het jaarverslag en de bestuursverkie zing verhepen verder zonder directe op en aanmerkingen behoudens dan die welke het stempel op de overigens ge slaagde vergadering drukten. Na afloop van agenda en discussie werden twee films vertoond van de heer Haakman welke beelden van de va" 4°-3aFig bestaan van de m.k.K.M. lieten zien en verder in een tweede film opnamen van de Rotter damse havenwerken. Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 33^ Ned. 1953 Staffel 1947 3V2 Ned. 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 3V4 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.V-A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cért. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mii K.P.M. Ned. Stoomv Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214s Amsterdam '56 2Ms Amsterdam '56 H 23/2 Rotterdam '57 Vorig opening Slot 13/1 99Vb 99% 93 V2 91V2 91A 92% 88 88 89 89V2 1097/s 194 88 88 14134 1391/2 1251/2 125 28114 276 225 424 138.20 137 260 340 310 493 485 441 436 182 177.50 176.50 158*4 157% 110 161 160 125% 166% 24234 136% 136% II414 lOlVi 8634 98% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 9/1 64% 52% 53% 78% 50% 102% 293', 42% 47% 75% 47% 83% 65% 58 56% 24% 98% 32/1 65% 52% 52% 79% 50% 102% 29% 42% 48 47% 84% 65% 57% 57% 24% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3