ha inipiippiir rnnniut HA AKI rM\l rlr I III In A NI 11finlILLIvIwUIIL vUUIIMilI ab?sts:s ^tk Rus maakt scherpe en grove opmerkingen over politiek van de regering-Eisenhower „Koude oorlog" doet zijn glimlach bevriezen Komst van MOLOTOY naar Den Haag is twijfelachtig Campagne tegen anti-partij groep wordt zonder aanzien des persoons voortgezet N"s Kabinet-Djuanda heeft de plannen van Soekarno in studie genomen Kort voor zijn vertrek naar Moskou Bremen markt voor Indonesische tabak Speleolog en m onderaardse grot door dooiwater verrast Atoom-operatie" in Zweden Limburgse pastorie Geleide democratie weldra een feit? Stapje verder naar reclame-T.V. Nijmeegse trouwt met een zoon van Gene Tunney Britse werknemers aanvaarden loonsverlaging Het weer. Weer inbraak in Zwitserse spoorwegen contra de sneeuw Eén grotverkenner overleden Gunstig advies over drie verstekelingen Zeelieden uit Polen en Joegoslavië voor twee jaar naar Indonesië éeë MORRIS '(ie/oreponéut/f Zuidwestelijke wind DINSDAG 20 JANUARI 1959 o 82ste JAARGANG No. 30117 De Russische vice-president Mikojan heeft gisteren de Vriendschappelijke sfeer, die het bezoek van de Sovjet-leider aan de Verenigde Staten tot dan toe had gekenmerkt, ver stoord met enige scherpe uitlatingen aan het adres van de regering-Eisenhower. Na een bespreking van zeven kwar- her met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Voor economische aangelegenheden, C. Douglas Dillon, verklaarde Mikojan in een toespraak op een lunch van de Nationale Persclub te Washington dat in het State Depart ment „de koude oorlog voortgaat," hetgeen van invloed is op de wereldhandel, aldus bericht United Press International. Weer een geheime zender opgespoord EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN Snow-coats met teddy 79.50 Het weer in Europa GAAT U VERHUIZEN? Is wm ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ZIJN ROL De Rus ging nog verder en beweerde, dat de Verenigde Staten, met de Kennelijke steun van hun bondgenoten, onwillig blijven om met de Sovjet- Unie tot overeenstemming te komen inzake de koude oorlog. Hij knoopte hieraan de waarschuwing vast, dat er alleen maar „vrede en vriendschap of oorlog" mogelijk is. Het State Department heeft Mikojans venijnige uit latingen met een scherpe verklaring beantwoord, waarin wordt gezegd dat de Russische leider de Amerikaanse gastvrijheid heeft misbruikt door „dwaze" opmerkingen over de regering te maken. Volgens A.F.P. en Reuter toonde Mikojan na het onderhoud met Dillon niet zjjn gebruikelijke glimlach aan de verslaggevers die hem wilden inter viewen. De Sovjet-leider zei tegen de journalisten, dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken niet bereid is de beperkende voorschriften Jjoor de handel tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in te trek ken, zodat de Russische uitvoer naar de Verenigde Staten niet kan worden Uitgebreid. Mikojan doelde hierbij op het embargo op de uitvoer van stra tegische goederen naar de Sovjet- Unie. ..De Russische vice-premier heeft in *Un rede voor de persclub ook ver klaard, dat president Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken, Dui tss, in hun houding tegenover hem zeer vriendschappelijk waren, maar zij gaven hem wel te verstaan, dat er geen Verandering in de Amerikaanse politiek kal komen. Zij zeiden, volgens Mikojan, dat de politiek zou veranderen als de Omstandigheden een wijziging zouden ondergaan. „De president, de vice-pre- sidenten de minister van buitenlandse kaken hebben uiting gegeven aan hun jvens naar betere betrekkingen met ons Jand. Maar wanneer het gesprek op con crete en omlijnde onderwerpen van de buitenlandse politiek kwam, maakten zij duidelijk, dat er hier in dit land een be- taid is, dat op twee partijen steunt, dat deze politiek de instemming heeft van de bondgenoten en dat er geen verande- Ung jn komt," aldus Mikojan. De Rus Uoemde de gedachtenwisseling echter ivel nuttig. Het is vreemd, aldus Mikojan, dat de Duitse bondskanselier, Adenauer, de eerste is geweest, die zich heeft verzet tegen het Russische ontwerp- Vredesverdrag voor Duitsland. Als vertegenwoordiger van een verslagen land had Adenauer niet als eerste het voorstel mogen verwerpen. Misschien wil de bondskanselier de politiek van de Verenigde Staten in deze kwestie beïnvloeden. Kennelijk heeft hij daar mee wel succes, want Dulles schaar de zich op zijn persconferentie in fei te achter Adenauer, gjdus Mikojan. De meerderheid van het volk en de za kenlieden in de bondsrepubliek wil vrede, aldus Mikojans oordeel, maar er zijn daar ook kringen, die op wraak uit zijn en die vormen een gevaar. Sprekend over de Duitsers die uit zijn °p revanche, zei Mikojan, dat de hondsminister van defensie, Strauss, een „gevaarlijk persoon" is. ïn antwoord op de vraag of hij na zijn Amerikaanse reis meent, dat een be- ®j°ek van de Russische minister-presi dent Khroesjtsjev aan de Verenigde ^taten nuttig zou zijn, antwoordde Mi kojan: „Ik vind het erg moeilijk daar ®en antwoord op te geven. Ik ben hier goed ontvangen, maar de vraag is of hij mer wel naar toe wil. Hij wil misschien Vin vakantie wel op c andere plaats doorbrengen dan ik." De Indonesische regering heeft Bre men gekozen als Europese markt voor Indonesische tabak, meldt het Indo nesische persbureau Antara, dat zegt uit betrouwbare bron te hebben Vernomen. Het besluit is genomen bij Onderhandelingen tussen de Indonesi sche regering en een Westduitse han- elsdelegatie. wn-Groninger politie heeft, in samen- -> *mg met de opsporingsdienst van Zondag is een groep van veertig En gelse speleologen die een tocht had ge maakt naar een onderaards hol bij Priddy (Engeland), op de terugwég overvallen door grote hoeveelheden dooiwater. Het peil van de onderaard se riviertjes steeg, de stroomsnelheid nam toe. Een 22-jarige grotverkenner kon de elementen niet haas. Vechtend tegen de ondergrondse stroom overleed hij tengevolge van uitputting. De groep had onder de heuvels van Mendip gezocht naar „Swildons se cret", een onder water staande zaal. Men was halverwege het doel toen men merkte dat de stroomsnelheid en het peil van de ondergrondse waterlopen toenamen. Besloten werd terug te ke ren. Het moeilijkste deel van de weg terug was de beklimming van een 15 meter hoge klip, waarvoor touwladders ge bruikt moesten worden. Toen de groep de onderzijde van de klip bereikt had stonden alle grotverkenners tot de heu pen in het ijskoude snelstromende wa ter. Langs de klip stortte èen ijskoude waterval omlaag, veroorzaakt door de dooi. Een voor een klommen de speleologen door deze ijskoude waterval omhoog. Wallington was de laatste. Toen hij het sein gaf dat men hem kon ophalen was de waterval een snelstromende rivier geworden. Halverwege de touwladder liet de 22-jarige de ladder los. Tien minuten lang hing hij aan het touw on der het ijskoude water. Toen men hem eindelijk had opgehaald raakte hij be wusteloos. Enkele minuten later was hij dood. de d Or nel ae opsporingsdienst van f^-T-T., zondagavond laat in de Cu- der te Groningen een geheime zen- rj~ onschadelijk gemaakt. Een 45-ja- tr|®,'os-sirbeider werd op heterdaad be de HÜ zond clandestien uit onder cesvarn "^e naamlozen". Er is pro- 8ta]ï=t-rba.a' opgemaakt en de zendin- A«Ue is in beslaff eenomen. De Zwitserse spoorwegen hebben altijd te kampen met baanversperringen door sneeuwval of lawines. Een van de teerste punten in het spoorwegnet is het gebied rond de Gotthard-tunnel. Gemiddeld passeren 300 treinen per dag de tunnel en stremmingen hebben grote financiële gevolgen. De spoorwegen ontwierpen een nieuwe sneeuwruimer waarvan het bovenstuk op het onderstel kan draaien. Er is nu ook een sneeuwpatrouilledienst ingesteld, die uitgerust is met o.a. kleine dynamiet- patronen. De capsules worden op een railstaaf gelegd en kunnen door een lichte knal de machinist voor een onregelmatig heid op het baanvak waarschuwen. De inbrekers, die de laatste weken Zuid-Limburg onveilig maken, gaan rus tig door met de in staat van verhoogde paraatheid gebrachte politiecorpsen te tarten. Vrijwel elke dag komen mel dingen van nieuwe inbraken bihnen. De Valkenburgse politie werd maan dagnacht opgeroepen voor een inbraak in de pastorie van pastoor J. Promper» te Broekhem (gem. Valkenburg). Omstreeks twee uur 's nachts werd de huishoudster van de pastoor opgeschrikt door gestommel. Onmiddellijk begaf zij zich naar beneden. Tevens waar schuwde zij een op de pastorie verblij vende pater, die pastoor Prompers voor korte tijd vervangt. Beneden gekomen zag de huishoudster twee mannen door het raam naar buiten springen en op de vlucht slaan. Ofschoon de politie kort daarop ter plaatse arriveerde, waren de inbrekers al nergens meer te bekennen. Door middel van het indrukken van een ruit, hadden de inbrekers zich toegang verschaft tot de pastorie. Ook een deur werd geforceerd. Uit de pastorie werd niets vermist. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Jn de Zweedse stad Upsala is een groep geleerden erin geslaagd een „atoom"- operatie te verrichten.zonder opera tiemes, zonder bloed, zonder verdoving, zonder pijn. Bij een 55-jarige Zweed, die aan een organische aandoening van het zenuwstelsel leed, welke zich door hevige pijnen kenmerkte, werd met behulp van een protonstraal een ovaal stuk van de hersenen ter grootte van ongeveer 200 vierkante millimeter weg gebrand. De patiënt merkte vrijwel niets van de operatie en kon terstond na de behandeling naar huis gaan. In verband met het stralingsgevaar volgden de chi rurgen het verloop in een ander lokaal via een televisiecamera. Hier brengt professor Lars Leksell (rechts) de ap paratuur in orde. Links professor Feinstein. Op de voorgrond de patiënt. (Telefoto). (Van een redacteur) het 21e congres van de Russi sche communistische partij voor de deur staat, concentreert zich de aandacht van de buitenwereld op het lot van de z.g. „anti-partygroep", de verzameling ongelijksoortige mannen, die in juni 1957 door Nikita Khroesj tsjev uit de Sovjet-leiding zijn gezet. Vrij algemeen wordt de veronderstel ling geuit, dat Khroesjtsjev dit congres zal aangrijpen als een middel om zich definitief te ontdoen van zijn vijan den en rivalen, die hij volgens de be proefde methode van het „amalgaam" onder één etiket heeft samengevat. Als dit inderdaad de bedoeling van de Russische premier en partijleider is, dan moet toch wel geconstateerd wor den, dat Den Haag dezer dagen het to neel is geweest van verwarrende ma noeuvre. Want een van de prominente figuren uit de anti-partijgroep is Vijatsjeslav Michailovitsj Molotov, van wie ruim een week geleden door de New York Times is gemeld, dat hij voor bestemd was Stefan Kirsanov op te volgen als ambassadeur in Nederland. Zolang Moskou zich over deze kwestie in stilzwijgen hult en de Nederlandse regering in overeenstemming met het diplomatieke getruik weigert te beves tigen of te ontkennen, of haar om agré- ment is verzocht, is de vraag op zijn plaats, of de benoeming van Molotov en dientengevolge zijn komst naar Ne derland zo erg waarschijnlijk Is. Afgezien van enkele prijzende opmer kingen, die de vice-premier van de Sov jet-Unie, Mikojan, tijdens zijn reis door Amerika heeft gewijd aan de figuur van Molotov, is het opmerkelijk, hoe consequent de Russische pers haar aan vallen op de gehele anti-partijgroep misschien met uitzondering van Dmi tri Sjepilov de laatste tijd voortzet. Mikojan, die nu wegens „oververmoeid heid" zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten afbreekt, is, wat Molotov betreft, bepaald uit de pas geweest met Mos kou. Ook nadat de geruchten over Molo- tovs benoeming de ronde waren gaan doen, hebben in de Pravda artikelen gestaan, waarin de anti-partijgroep, „de ze erbarmelijke scheurmakers", fel wer den aangevallen. Malenkov, Kagano- vitsj, Boelganin noch Molotov werden b(j name genoemd. Maar ook niemand is van de groep uitgezonderd. Alleen in het geval van Sjepilov heeft Kroesj- tsjev er tijdens de zitting van het cen trale comité van 18 december j.l. nog op gewezen, dat deze weliswaar de zij de van de anti-partijgroep heeft geko zen, doch er zelf geen deel van heeft uitgemaakt. Indien Molotov nu toch als ambas sadeur naar Nederland zou komen, zou dat er op wijzen, dat hij hoge pro tectie geniet. Er zouden dan in Mos kou kringen moeten bestaan ge dacht wordt aan Soeslov en Pospelov die over voldoende invloed be- (Van onze Haagse redacteur) Er zijn redenen om aan te nemen, dat de permanente vreemdelingenad viescommissie in gunstige zin zal advi seren over de toelating van drie ver stekelingen uit Indonesië, die medio november 1958 op de Sibajak in ons land kwamen. De drie verstekelingen, voormalige bemanningsleden van de KPM, verblijven thans in het vreemde lingenoord De Rozenhof bij Almen. De beslissing over het lot van de drie komt nu te liggen bij de minister van justitie. Op een speciale zitting van het Indonesische kabinet zullen deze week president Soekarno's plannen voor een geleide democratie worden bespro ken, aidus heeft premier Djuanda volgens U.P.I. medegedeeld. Reeds vorige week werden twee kabinetszittingen aan de geleide democratie gewijd. Na afloop werd medegedeeld, dat de vooruitzichten gunstig waren om een be gin te maken met de uitvoering van de plannen. De minister van staat, Mohammed Yamin, verklaarde zondag dat een Na tionale raad die de regering van ad vies zal dienen 66 leden zal tellen. De raad omvat een „functionele" groep van 30 economen en produktie-deskun- digen, 20 provinciale vertegenwoordi gers, zes regeringsdeskundigen, zes afgevaardigden van het leger en de burgerbevolking, een voorzitter, twee vice-voorzitters en een secretaris-gene raal. De regering komt vandaag bijeen om een begin te maken met het selecte ren van de verscheidene kandidaten. De voorzitter van de Nationale raad, Ruslan Abdulgani, verklaarde dat spoe dige toepassing van de plannen voor schikken om een van Khroesjtsjevs prominente tegenstanders aan diens wraakgericht te onttrekken. De overgang van Ulan Bator naar Den Haag is voor Molotov overigens dit terzijde minder groot dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Hoe zeer een dergelijke mededeling onze eigendunk wellicht ook schokt, toch moeten wij vaststellen, dat de post in Buiten-Mongolië, geografisch èn poli tiek gelegen tussen de Sovjet-Unie en communistisch China in. voor een zo kundig diplomaat als Molotov slechts weinig minder interessant is dan de An- dries Bickerweg in Den Haag. Tenslotte zal Molotov hier in Nederland benaald veel minder politieke armslag genieten dan. laat ons zeggen, in een groot Zuidamerikaans land. Maar juist de aanwezigheid in Mos kou van kringen, die machtig genoeg zijn om Molotov een dergelijke protec tie te verschaffen, strijdt met de waarschiinlijkheid. Want deze kringen zouden niet alleen de kennelijke wil van Khroesjtsjev moeten kunnen weerstaan, maar ook de tradP'e van het Sovjet systeem. die wil dat ni«man-> anders dan posthuum. wordt gerehabili teerd. Als de Sovjet-premier van het komende partijcongres werkelijk een persoonlijke overwinning wil maken en alle gezaghebbende commentatoren ziin het daarover eens dan is de komst van de heer Molotov naar ons land op zijn minst twijfelachtig. Wat kan dan aannemende, dat Khroesjtsjevs bedoelingen juist zijn ge schat het motief zijn geweest óm de indruk te wekken, dat hij wèl zou ko men? Wij hebben weinig redenen om te twijfelen aan de persberichten uit Wash ington en Moskou,- dat een agrément voor de benoeming van Molotov is ge vraagd èn verkregen. Wat is van een dergelijke manoeuvre de bedoeling? Het is moeiliik de diepee beweegrede nen van de Sovjet-leiders te doorgron- den, ook al lijkt het waarschijnlijk, dat bet verlangen om te compromitteren en te incrimineren overheerst. Misschien zal Molotov voor de voeten worden geworpen, dat hij heeft getracht zijn oude relaties op het ministerie van bui tenlandse zaken in te schakelen, tenein de aan de „socialistische legaliteit" te ontsnappen. Er zijn nog andere verkla ringen denkbaar. De meest ironische zou wel deze zijn, dat de aanklacht te gen Molotov nog een zekere pointe mis te en dat nu aan de Nederlandse pers en aan een paar stemhebbende organi saties de gelegenheid is gegeven in en kele misprijzende commentaren bet materiaal voor de ontbrekende para graaf aan te dragen. (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken heeft geen bezwaren tegen een bepaal de vorm van reclame in de T.V., al dus verluidt in Den Haag. Deze me ning komt tot uiting in een advies dat hy aan staatssecretaris Höppener heeft uitgebracht. In welke vorm de reclame-televisie t.z.t. in ons land zal worden ingevoerd blijft vooralsnog een open vraag. De nota die mr. Höppener in december heeft toegezegd zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. De staatsse cretaris is namelijk nog niet klaar met zijn studie over dit onderwerp. Inder tijd heeft hij gezegd, naast de cultu rele aspecten ook open oog te hebben voor de zakelijke kant van de reclame- T.V. De Indonesische regering heeft Joe goslavië en Polen verzocht haar 103 er varen koopvaardy-officieren en man- Molotov „in de boot" een geleide democratie „stabilisatie schappen te lenen, aldus is gisteren van de interne verhoudingen in de staat volgens U.P.I. in Djakarta bekendge- garandeert, en een voorwaarde is voor maakt verbetering van de economische en so- ciale situatie zonder dat de weg moet worden ingeslagen die enkele van onze nabuurstaten hebben gekozen." Abdul gani wijdde niet uit over de staten die hij bedoelde. Kennelijk heeft hij echter het oog op Birma en Pakistan, waar het regime onlangs door een coup werd gewijzigd. De Polen en Joegoslaven zullen op een twee-jarig contract werken en ge hoopt wordt, dat Indonesisch personeel tegen het eind van die periode voldoen de geoefend zal zijn om 't werk zelf te doen, aldus verklaarde Boediardjo, een hoge functionaris van de Indonesische scheepvaartmaatschappij, Pelni. Ongeveer tienduizend werknemers van 'n aantal Britse nylonkousenfabrie- ken Jiebben een loonsverlaging van tien tot twaalf procent aanvaard om de fa brikanten de gelegenheid te geven het hoofd te bieden aan de concurrentie van ingevoerde artikelen uit bepaalde Westeuropese landen. Dit bericht A.F.P. De fabrikanten kunnen thans moderne machines aanschaffen, waar door zij in staat zyn doeltreffender te concurreren. Advertentie Dit is de 23-jarige Maria Sprenger uit Nijmegen. Op 5 februari a.s. hoopt zij in het huwelijk te treden met John Varick Tunney, zoon van de oud-we reldkampioen zwaargewicht boksen Gene Tunney, die in 1926 zijn titel ver overde op Jack Dempsey. Gene Tunney en zijn echtgenote zullen het huwelijk in Nijmegen bijwonen. Maria Sprenger ontmoette John vorig jaar tijdens diens vakantie in Nederlar.d. Zij heeft in tussen ook al een bezoek gebracht aan John's ouders in New York. John stu deert op het ogenblik rechten aan de Harvard University. Sovjet-Unie De centrale raad van de Sovjet-vakbonden heeft gisteren tele grafisch bü de Belgische minister-pre sident, Eyskens, geprotesteerd tegen de „bloedige gebeurtenissen te Leo- poldstad", aldus meldt Tass. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439^ Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook tijdelijke op klaringen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Zon: 8.37-17.06. Maan: 14.25-5.29. Station mm. neersl. Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm sneeuw -3 8 Oslo sneeuw -6 6 Kopenhagen regen 3 6 Londen regen 9 2 Amsterdam regen 4 0.2 Brussel regen 9 0 Luxemburg zwaar bew. 5 0 Parijs half bew. 9 0 Nice zwaar bew. 0 Berlijn licht bew. 4 0 Frankfort geheel bew. 0 0 München zwaar bew. 0 -6 0 Zürich mist 0 Genève licht bew. 5 0 Locarno geheel bew. 1 0 Wenen onbewolkt -7 0 Innsbruck zwaar bew. -2 0 Rome onbewolkt 4 0 Advertentie Wij garanderen u een goede ver huizing, uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. D A M I A A N S EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456 - 14155 - 52514. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuidem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 O'rectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. MIKOJAN VALT UIT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1