Op Amerikaanse marinebasis Agentia KOFFIE vanaf Geld te grijp „Steenwijk'' veilig naar Amsterdam gesleept Vliegtuig, waarin Mikojan, moet noodlanding maken Defect aan twee motoren; één in brand geraakt In de Schelde neergestorte „Proctor" had met de diefstal niets van doen Bescherming Bevolking roept dienstplichtig personeel op IN DE EERSTE RONDE: 20.000 MAN Tndonesië-veteranen kunnen niet worden gemist EERSTE RONDE THANS IN VOLLE GANG Twee mannen met auto te water 25 m lange dam tegen het water Nieuwe zuivering m Oostduitse c.p. Disconto verlaagd van 3 tot 2Va pet. Zweedse matroos valt in een negen meter diep ruim _Het weer. Verongelukte mannen maakten zich ivel aan smokkelarij schuldig heden goedkoper NIETS VERKOCHT WOENSDAG 21 JANUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30118 Op Grote Markt In Oostelijk Flevoland Gevaar van overstro ming voorkomen De eerste ronde voor het oproepen van ..plichtnoodwach- ters" is thans aan de gang. De organisatie Bescherming Be volking is bezig met het enquêteren van 27.000 personen voor 20.000 functies bij de zogenaamde overheidsdiensten van de B.B. In totaal zullen er rond 70.000 noodwachters voor deze diensten het operatieve gedeelte van de B.B.- organisatie nodig zijn. Aan zijn verwondingen overleden See MORRIS 'êefore ïjou êuif! CAMEL MONTYCOATS f 45.- Enige regen A Spectaculaire reis over Noordzeekanaal VRIJ ZACHT WEER Het weer in Europa Het verblijf van de eerste Russische vice-premier Anastas Mikojan op het Amerikaanse continent heeft toch een dag langer geduurd dan hij zich had voorgenomen. Het vliegtuig, daarmee hij New York verlaten had, kreeg namelijk te kampen met machinepech en vannacht omstreeks twee uur voerde de gezagvoerder een noodlanding uit op de marine- basis Argentia. Mikojan en de vijf andere Russen, die hem begeleidden, behoorden tot de 48 inzittenden van een DC7C ^an de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS. Kardinaal Caggiano is ernstig ziek De in Londen gestolen zilverstaven BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon! Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ölrectle: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. E HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over <Je bezorging na 5.30 uui 's avonds tel. 21544. Dinsdag zijn in Den Haag de nieuwe uniformen van de B.B. „geshowd". De dames van de buitendienst dragen nu o'ok de lange broek, die in de schoenen wordt gestopt; voor de binnendienst blijft voor de dames de rok gehand haafd. Het brandweeruniform blijft ongewijzigd. Kinderen en volwassenen hebben dinsdagmiddag; op de Grote Markt in Haarlem een wilde jacht gehouden op dwarrelende briefjes van 25, die uit de auto van de Santpoortse aannemer J. I'. waren gewaaid. De geeltjes maakten de gekste capriolen. De par keerwachter, de heer Zandstra. stond aan het hoofd van de merkwaardige in- zamelactie. Toen er niets meer te jagen viel, had hij 21 van die briefjes in zijn handen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. De aannemer was in gezelschap van zijn vrouw een restaurant binnenge gaan, waar hij op een gegeven mo ment tot de ontdekking kwam, dat hij een heleboel geld miste. Hij werd wit om zijn neus. Zo hard als hij kon rende hij naar zijn wagen om te kijken of het geld misschien in de auto lag. Toen hij een portier opende, rolde er een stapeltje bankbiljetten uit. „Ik mis er een stel", zou hij gezegd hebben. De parkeerwachter en de politieagent, die wel vermoedden, waar deze opmerking op sloeg, maakten een einde aan de angst van de aannemer. Toen vastge steld was, dat de briefjes, die de heer Zandstra in zijn zak had, aan het sta peltje van de aannemer ontbraken, was het raadsel spoedig uit de wereld ge holpen. Toen de aannemer zijn kapitaal ging natellen, miste hij nog 100. De ®,er landstra kreeg als beloning een rijksdaalder, die hij met nog drie ande ren moest delen. De parkeerwachter ging hiermede niet akkoord en liep boos weg. De aannemer maakte het toen goed met een tientje. Vermoedelijk tengevolge van het los raken van een voorwiel is gisteravond tussen 5 uur en half 6 een vrachtauto van de Hoogezand-Sappemeer-expres rijdende van Groningen naar Hooge- zand, ter hoogte van Westerbroek in het Winschoterdiep geraakt. De beide inzit tenden, de 45-jarige B. Vrieling die de auto bestuurde, en de ruim 70-jarige J Groendijk, mede-exploitant van de h' S.-expres, beiden wonende te Sapper- meer, zijn jammerlijk verdronken. In de afglopen nacht zijn tijdens de zware westerstorm dertig man bij Ke telhaven in oostelijk Flevoland aan het werk geweest om een 25 meter lange zanddam op te werpen, teneinde het op gezweepte water te kunnen keren. Oostelijk Flevoland telt twee hoofdka nalen, die by Ketelhaven samenkomen. Vroeger was het peil in deze kanalen gelijk, maar door de bouw van een sluis bij Ketelhaven heeft men nu te ma ken met hoog en laag peil. Tijdens de storm was het water zo hoog opgezweept dat het over de ka- naaldammen sloeg en het lagere ge deelte van de polder gevaar liep onder water te lopen. Door met vereende krachten een zanddam op te werpen heeft men het gevaar weten te bezwe ren. De drie gemalen werken op volle kracht om het overtollige water af te voeren. De eerste secretaris van de Oostduit se communistische partij, UIbricht, heeft volgens A.F.P. bekendgemaakt, dat binnen zijn partij nóg een oppositio nele groep bestaat. Hij zei dit in een re de voor het centrale partijcomité, die „Neues Deutschland" gisteren heeft ge publiceerd. Grotewohl had daarbij hef tige kritiek geleverd op de activiteit van de opportunistische en partyvjjan- dige groep van Schirdewan-Wollweber- Oellsner, die in februari 1958 uit de lei dende partij-organen en uit de regering werden verwijderd. UIbricht zette uiteen dat deze groep op het verleden terug te komen opdat de leden van de groep-Schirdewan hun acties beëindigen en hun fouten erken nen. Politieke waarnemers in Berlijn ach ten het mogelijk, dat de verklaringen van UIbricht de inleiding zouden kunnen zijn van een nieuwe zuivering in de Oostduitse communistische partij. Ulbrocht zette uiteen, dat deze groep op opportunistische wijze de besluiten van het twintigste congres der Rus sische communistische partij had uitge legd en beschuldigde de leden van deze groep die op dit tijdstip binnen de partij nog hun activiteit uitoefenen, van „conservatisme en subjectivisme". Voor de A-gebieden (waar de grote gemeenten onder vallen) heeft men 53.000 man nodig. De organisatie is hier nog maar op halve sterkte en in de drie grote steden blijft men zelfs beneden de helft. In een tweede ronde zullen nog 10.000 plichtnoodwachters worden aangetrokken. In totaal komt men aldus op 30.000 dienstplichtigen bij de B.B. Aldus is gisteren meege deeld op een persconferentie te Scheveningen, waar ook de nieuwe B.B.- uniformen werden getoond, die meer presentabel zijn dan de oude. Men krijgt de indruk, dat de organi satie Bescherming Bevolking door het aantrekken van dienstplichtig personeel aanzienlijk van karakter zal verande ren. De vrijwillige dienstneming blijkt, althans in grotere gemeenten, een on voldoende basis te hebben geleverd om er een goed functionerend apparaat op te bouwen. Vrijwilligers, die slechts op papier aan de B.B. meewerkten, zal men in de toekomst gemakkelijker los laten dan voorheen, maar daarnaast moet men er ook rekening mee houden, dat vele vrijwilligers, die wel ernst ma ken met de zaak van de B.B., zullen afvloeien naar de zelfbeschermingso ba sten in wijken en blokken. De toekom stige ontwikkeling is moeilijk te voor spellen, maar 't ziet er wel naar uit dat het optreden van vrijwilligers en dienst plichtigen in één verband niet zo'n een voudige zaak zal worden. De verwach ting lijkt dan ook gewettigd, dat de Be scherming Bevolking, voor wat het ope ratieve gedeelte betreft, op de duur sterk het karakter zal krijgen van een civiele dienstplicht. iiiiiiiiiiiiiimiiiiuimiiiiMiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiutiiiii De ook na de invoering van de Euro pese Monetaire Overeenkomst aanhou dende vaste positie vam de gulden op de internationale wisselmarkt en de daar mede verband houdende stijging van de deviezenvoorraad ;n verruiming van de geldmarkt, hebben de Nederlandsche Bank doen besluiten haar rentetarieven met ingang van vandaag 21 januari 1959, over de gehele linie met 34 procent te verlagen. Derhalve wordt het officiële wisseldisconto verminderd van 3 tot 2«%. De gemeenten, waarin de eerste ronde noodwachtplicht voor de over heidsdiensten wordt ingevoerd, zijn: Groningen, Arnhem, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Velsen. Beverwijk, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Rot terdam, Vlaardingen, Schiedam, Dordrecht, Zwijndrecht, Papendrecht, Dubbeldam, Vlissingen, Eindhoven, Geldrop, Tilburg, Maastricht, Amby, Heer, Schinveld, Brunssum, Heer len, Hoensbroek, Ubach over Worms, Nieuwehagen, Schaesberg, Eygelsho- ven en Kerkrade. De leeftijdsgrens voor de gewoon mi litair dienstplichtigen en reserve-officie ren zonder niobilisatiebestemming is als volgt: officieren tot 45 jaar, onder officieren tot 40 jaar, soldaten, die in Indonesië hebben gediend tot 35 jaar en overige soldaten tot 40 jaar. Door inlijving van deze „veteranen" wordt de zekerheid verkregen, dat men perso neel krijgt, dat van meet af aan gewend is aan discipline en aan het werken in groepsverband, zo zegt de B.B. Vrijstel ling van degenen, die in Indonesië heb ben gediend, zou een te grote bres schieten in het beschikbaar aantal dienstplichtigen: van sommige jaar klassen heeft meer dan de helft mili taire dienst in Indonesië verricht. Als compensatie is "venwel de leeftijds grens voor de ongegradueerden beperkt tot 35 jaar. Praktisch zal het er ver moedelijk zelfs op neerkomen, dat de leeftijdsgrens 33 jaar wordt. Bij de militaire dienstplicht wordt men eerst ingeschreven en daarna kan vrij stelling worden verleend. Bjj de nood wachtplicht ligt de zaak .anders: hier wordt voor de inschrijving nagegaan of bepaalde personen vrijstelling genieten. Men wordt dus niet vrügesteld, doch is vrijgesteld. De vrijstelling geldt voor hen, die reeds de status van noodwach- ter bezitten, voor degenen, die als mili tair dienstplichtige vrijstelling zouden hebben gekregen wegens een geestelijk of godsdienstig-menslievend ambt of Tijdens het lossen van stukgoederen uit hot Zweedse schip Canada, dat in de Vlissingse buitenhaven ligt, is maandag avond een van de Zweedse lichtmatro zen, de 21-jarige Nils Gunnar Lokke, bij het afdalen van een ladder mis gestapt en in het negen meter diepe ruim terecht gekomen. Hij is eerst bo ven op de Vlissingse havenbaas K. ge vallen en daarna op een ijzeren biels. De jongeman bleef toen bewusteloos lig gen. Hij werd per ambulance naar het St.-Jozefziekenhuis te Vlissingen over gebracht waar bleek dat hij een sche- delbasisfractuur had opgelopen. Hij is woensdagmorgen overleden. De havenbaas had slechts lichte ver wondingen. Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13459 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Overwegend krach tige zuidwestelijke wind. Vrij zacht weer. Zon: 8.36-17.08. Maan: 15.17-6.20. Een week nadat de 6.995 ton me tende „Steenwijk" bijna zonk tussen de pieren van IJmuiden is het schip, gro tendeels gelost en voorlopig gedicht, dinsdagmiddag om 2 uur de sluis van IJmuiden gepasseerd op weg naar Am sterdam, waar bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij het definitief herstel zal plaats vinden. De reis naar Amsterdam is een spektakelstuk geworden, zowel om het gigantische van dit sleepkarwei als door het hel se lawaai, dat een leger van pompen veroorzaakte om het schip drijvende te houden. Want ondanks de bekisting van 8 meter lengte en 2.5 meter breedte drongen nog steeds flinke hoeveelhe den water naar binnen. Met vier pompboten, de Ijsbeer, An toinette Goedkoop, Hulp in Nood en Nestor II aan weerskanten van het schip, met op het tussendek ook nog een tiental pompen, was het schip als omgeven door een watergordijn. De reis naar Amsterdam werd door de „Steenwijk" achterstevoren gemaakt. Aan het achterschip trokken de Sten tor en de Nestor en op het voorschip had men ook nog twee sleepboten vast gemaakt om te assisteren. Om 2 uur dinsdagmiddag lag het schip met zijn acht sleepboten in de Noordersluis. En toen begon de zware tocht naar Am sterdam. Om het schip enigszins in ba lans te houden, had men een klein deel van de lading kolen niet gelost. Toch maakte het schip nog een flinke slag zij, maar de rijkswaterstaat had toe stemming gegeven voor het transport. Het heeft vele uren in beslag genomen en ondertussen was de scheepvaart op het Noordzeekanaal zoveel mogelijk ge stremd om de „Steenwijk" vrije door tocht te laten. Boven de Britse eilanden ligt een la gedrukgebied, dat zi-h naar het oosten verplaatst. £en randstoring ervan ver oorzaakte in Nederland een stormachtige nacht, waarbij windstoten van onge veer 90 km. per uur werden gemeten. Boven Groenland is een nieuw hoge- drukgebied verschenen. Tussen de beide genoemde luchtdruksystemen stroomt koude arctische lucht naar het zu'den Op ongeveer 1000 km ten zuid-westen van Ierland is een volgende oceaan depressie onderweg naar West-Europa Deze houdt de wind morgen in de zuid westhoek zodat het tamelijk zachte weer voortduurt. Station Stockholm Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer min neersl temp afgel gisteren 24 uur motregen 1 5 regenbui 4 3 onbewolkt 7 4 half bew. 6 2 zwaar bew. 7 2 regenbui 5 2 nalf bew. 6 1 geheel bew. 9 0 onbewolkt 6 0 regen 5 0.2 zwaar bew. 2 0 regen 4 7 regen 6 3 regen 1 9 half bew. 2 0 zwaar bew. -1 0 zwaar bew. 12 0 Ret was de bedoeling, dat de machine zonder tussenlanding door zou vile ly'1 naar Kopenhagen. Mikojan wilde in de Deense hoofdstad nog enkele esprekingen voeren en vervolgens met een Russisch straalpassagiers- 'leStuig terugkeren naar Moskou, waar dinsdag a.s. het belangrijke 21e Partijcongres begint. Maar te omstreeks één uur vannacht liet gezagvoerder ''nultzberg aan het vliegveld Idlewild weten, dat de beide buitenste "1()toren van zijn vliegtuig defecten vertoonden en dat hij zelfs een brand in een der motoren had moeten blussen. ho Toestel met Mikojan aan boord ®vond zich toen op 290 km ten zui- van Kaap Race, de zuidoostelijke 1 a Jq Van ^et Canadese eiland Newfound- and. Gezagvoerder Schultzberg kreeg raad koers te zetten naar de basis an de Amerikaanse marineluchtvaart «rgentia, die op Newfoundland is ge- Wstigd. li kaar werden terstond uitgebreide vei- "peidsmaatregelen getroffen voor het voi de no°dlanding niet goed mocht eriopen. Een Lancaster-bommenwer- Per van de Canadese luchtmacht, een Passagierstoestel van de Pan American een Superconstellation van de Air ■France begeleidden intussen de „kreu pele" SAS-machine. Gezagvoerder Schultzberg zette zijn machine evenwel Veilig aan de grond. Mikojan en de andere leden van zijn gezelschap hebben de nacht doorge bracht in de officiersverblijven van de Amerikaanse basis. Argentia is een ^an de bases, vanwaar regelmatig Amerikaanse vliegtuigen opstijgen v'Oor 'patrouillevluchten in de richting 1'a.n de grenzen van de Sovjet-Unie. 'óór hij ging slapen heeft Mikojan "og gekeken naar een kegelwedstrijd van het Amerikaanse marineperso neel. Functionarissen van de SAS hebben "^egedeeld, dat zij geen reden hebben 0rh te veronderstellen, dat er sabotage ekn het vliegtuig is gepleegd. De ma chine heeft vóór .iet vertrek uit New aork voortdurend onder politiebewaking gestaan en toen de passagiers aan noord gingen is hun bagage zelfs door gelicht. Een reserve-vliegtuig van de SAS is Uinnacht met slechts de bemanning aan r°°rd uit Kopenhagen naar Argentia vertrokken om de gestrande passagiers °P te halen. Vanmiddag om drie uur "■ouden Mikojan c.s. opnieuw de reis "aar Kopenhagen aanvaarden. - pe Sovjet-leider had op het vliegveld Lalewild nabij New York voor het ver bek naar zijn vaderland verklaard >zeer tevreden" te zijn over zijn be zoek aan de Verenigde Staten. Op de vraag of zijns inziens de internationale toestand als gevolg van zijn reis was verbeterd, antwoordde de Russische 'eider dat hij dat niet zo zeggen kon. Wel hadden zijn besprekingen met de Amerikaanse leiders een verbetering Van de internationale betrekkingen ten doel gehad. Ook zei hjj prettige gesprek ken te hebben gehad met vrienden, die "li bij zijn vorig bezoek aan de Verenig de Staten 22 jaar geleden had ge haakt. Bij het hek van het vliegveld stond een kleine groep Hongaarse vluchte lingen met borden met opschriften als „Wij zjjn blij dat je vertrekt, de maskerade is voorbij" fen Micky, je "anden zijn besmeurd met ons bloed". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles, heeft gisteren aan "Tikojan mede namens president Eisen hower en de andere functionarissen die de Russische leider in de V.S. heeft ont moet, nog een afscheidstelegram ge- Zonden, waarin hij hem verzocht tegen- °ver het Russische volk uitdrukking te Uillen geven aan de oprechte wens van "et Amerikaanse volk om in vriend schap met de Russen te leven. „Wij ho- fen dat u premier Khroesjtsjev kunt berichten, dat u begrip hebt gekregen Van de opvattingen van ons volk met alleen van het verlangen naar vre de dat het, mèt zijn regering, zozeer met de mensen overal elders deelt, ?"aar ook van zijn onwankelbaar ge loof jn hej recht van de mensen om hun "'gen vorm van regering te bepalen", aldus het telegram. Dulles deelde voorts ?ee. dat de president van oordeel is ?at meer bezoeken en uitwisselingen "unnen leiden tot een beter onderling "egrip. ,,De president is er zich van be- jVUst dat u werkt onder een stelsel van paatskapitalisme. Hij hoopt dat het vodr nuttig is geweest, de vooruitgang van ?ns volk onder ons systeem van indi- idueei kapitalisme te hebben gezien, im zi-'n er zeker van dat u deze ervaring nteressant hebt gevonden", zo besloot Amerikaanse minister zijn boodschap aan Mikojan. V^dtonio kardinaal Caggiano, bisschop gem--osario en voorzitter van de Ar- gen nse bissch°PPenconferentie, is we- b0r®, f.en ernstige ontsteking van het opoe es in het ziekenhuis van Rosario ian, °.men' Kardinaal Caggiano, die 30 ten, 11 70 ^aar wordt> kwam reeds ziek claa? van Rome, waar hij aan het Con- Wovrf, had deelgenomen. Zijn toestand het jy|orgwekkend geacht, aldus meldt lllillllllllllllllllllMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIUIIIMIIIHIIIIHIIIIinilllllllllllllllllHIIII Op 14 augustus van het vorig jaar is in de Schelde een sportvliegtuig van het type „Proctor" neergestort, waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. 23 augustus werd het stoffelijk overschot van J. de B. uit Rotter dam vlak bij Vlissingen uit het water gevist, op 26 augustus vond men het stoffelijk overschot van J. K., een in Nederland vertoevende Hongaar, die als piloot van het toestel had gefungeerd en de koptelefoon nog op het hoofd had en drie dagen later werd het stoffelijk overschot van G. H. uit Breda uit de Schelde gehaald. Kort nadien werden de slachtoffers van het vliegtuigongeluk ter aarde besteld. Later bleek, nadat via Interpol aan Scotland Yard een verzoek was ge richt in Londen een onderzoek in te stellen, dat de B., K. en H. zich aan smokkelarij van horloges hadden schuldig gemaakt. Zij hadden vlak voor 14 augustus getracht deze hor loges in Londen te verkopen, met slechts gedeeltelijk succes. Vlak voor het vliegtuigongeluk van 14 augustus werd op een Londens spoorwegstation een diefstal gepleegd van zilverstaven, die van Engeland naar Oostenrijk zouden worden ver voerd. Men ontdekte de diefstal, toen de wagon in Harwich, waar het zilver aan boord van het schip zou worden gebracht, werd geïnspecteerd en de staven, die een waarde van meer dan 100.000 vertegenwoordigden, verdwe nen bleken. Naar van de zijde van de rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol, die het onderzoek van het vliegtuigongeluk op de Schelde in handen had, wordt ver nomen, mag uit het rapport van Scot land Aard, dat dezer dagen is ontvan gen, worden opgemaakt, dat het uit- gesloten moet worden geacht, dat de drie verongelukte mannen bij deze dief stal betrokken zijn geweest. Scotland Yard heeft de gangen van de drie mannen tot aan het vertrek van het vliegtuig, nagegaan en daaruit is ge bleken, dat er geen verband kan heb ben bestaan tussen de diefstal en het vertrek van het toestel van Croydon. De mannen kunnen zelf de diefstal met hebben uitgevoerd, aldus het rap port, en ook is het Liitgesloten, dat zij een kist of meerdere kisten met zil- ver in de „Proctor" hebben meegeno men. De enige mogelijkheid is nog, dat tydens het verblijf van het drietal in Londen een afspraak moet zijn ge maakt, dat op een later tijdstip het gestolen ziler zou wojrden meegenomen, Het wrak van het neergestorte toestel is nog niet gevonden. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn de koffieprijzen met ingang van heden verlaagd. Deze verlaging, welke tengevolge van een daling op de we reldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen resp. 6, 14 en 20 cent per pakje van 250 gram. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1