E. KOLFSCHOTEN VRIJWEL ZEKER IN DE KAMER Berlage's Beurs: afbraak of duur herstel? Noord-Brabant keert zich de naar zee Baron de Vos van Steen wijk eredoctor van Leiden tyouud) VanWeert N OF M Opeis Positie van mr. Van Rijckevorsel en B. Verhoeven wankel geworden Bisschoppen ivijzen Salazars kritiek op K.A. af Duits personeel bij depots in ons land? ERIC DE NOORMAN B. en W. van Amsterdam voelen voor een nieuw beursgebouw „Bijzondere bedrevenheid in de rechtsgeleerdheid9 KRUISWOORDRAADSEL S. L. MOK Krimpen van pijn Gebr. H.&F. Kimman nv. WOENSDAG 21 JANUARI 1959 P&GINA 2 Weigering verwacht van Nederland Actie ten behoeve van de negerjongetjes 7 Na de eerste opwinding wordt de drukte om de Noorse boot ge leidelijk minder en als de laatste nieuwsgierigen verdwenen zijn, kunnen Eric en zijn mannen eens ongestoord de schade opnemen. Het blijkt bij nadere beschouwing mee te vallen, al is de mast onherstelbaar gebroken. Maar het zeil hebben de Noren weten te redden. Om te beginnen, wordt dit gebruikt, om er een soort tent van op te zetten, zodat de mannen tenminste een onderkomen hebben voor de nacht. De voedselvoorraden hebben geluk kig niet geleden, en aangezien het al donker begint te worden, wordt be sloten eerst voor de inwendige mens te zorgen. Al wil Eric proberen de boot weer op te knappen, haast hoeven ze niet te maken, want eerst moeten ze aan de weet zien te komen, wat er van de andere schepen geworden is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze later komen opdagen. „Ze den ken hier nu wel, dat het het werk van Fergus is, maar ze moesten eens weten," gromt Bolan, als ze bij een knappend houtvuur bijeen zitten. „Ef zijn er hier, die genoeg weten," geeft Eric ten antwoord en hij verhaalt, hoa hij dank zij Fergus' ring ongemoeid de nederzetting kon binnen komen. „En toch moeten we opletten," vervolgt hij dan zacht. „Laat Fergus hier een paar handlangers hebben, het volk is erg op hem gebeten en het kon wel eens verkeerd met ons aflopen, als ze ontdekken, dat wij„Stil eens,' onderbreekt Bolan hem fluisterend. „Ik hoor wat, ik geloof," dat we af geluisterd worden." Het ambacht van de schoenhersteller Meer aandacht aan algemene vorming der leerlingen Generaal Marshall gaat goed vooruit Examens PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Waterpolocompetitie DWR bezorgt DAW de eerste nederlaag R.K.G.V. „Hercules" bestaat zaterdag 35 jaar Vierdorpentoernooi KREEKRAKHAVEN IN HET SCHELDEBEKKEN door AGATHA CHRISTIE 1 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag ALLE VERZEKERINGEN BEHEER VAN HUIZEN Biljarten om „JOCO- beker" Zwerftochten door Spanje Faillissementen Wilt u de nieuwste huren Bel De Off. Dealer afd. Verhuur - Houtplein 23 Tel. 13850 - 11578 De groslijstste mining n district-west van de KVP heeft zoals bij het bekend worden van de eerste cijfers reeds werd verwacht een belangrijke verschui ving opgeleverd ten bate van E. J. M. Kolfschoten. De heer Kolfschoten is bur gemeester van Alkemade en wordt be schouwd als de representant van de boeren en tuinders in het westen van het land. Hij schoof als gevolg van de grote aanhang, die hij in die kringen heeft, zes plaatsen op en bezette daar mee de tiende plaats. Op de definitieve lijst, zoals die op het eigenlijke stem biljet zal voorkomen, is dat de twaalfde plaats. Ingevoegd worden immers mr. Luns, de aangewezen kandidaat voor de vijfde plaats en mej. dr. De Vink, die als zevende is aahgewezen. De volgorde is daarmee geworden: 1. prof. Romme; 2. Andriessen; 3. mr. Van Doorn; 4. Van der Ploeg; 5. mr. Luns (aangewezen plaats); 6. Koersen; 7. mej. De Vink (aangewe zen plaats); 8. mr. Brouwer; 9. Wejj- ters; 10. dr. Lucas; 11. Laan; 12. Kolfschoten; 13. Van Dongen; 14. mej. Nolte; 16. Kleisterlee (aangewezen plaats); 16. Weiter (aangewezen plaats); 17. mr. De Graaf (aange wezen plaats); 18. mr. Bachg; 19. mr. Van Rijckevorsel; 20. dr. Schuijt; 21. dr. Delfgaauw; 22. Aerden; 23. mevr. Beyaert-Drost; 24. Mommersteeg; 25. Clynck. De bisschoppen van Portugal hebben, zo meldt het KNP, een herderlijk schrij ven gepubliceerd, waarin zij de Katho lieke Actie in hun land verdedigen tegen de aanvallen van premier Salazar. Zes weken geleden heeft de premier kritiek geuit op „zekere katholieken", die zich tegen het regiem uitspraken en ontevre denheid betuigden over het onderdruk ken van het stakingsrecht en de vrije partijvorming en over sociale misstanden. Salazar verzocht de bisschoppen deze katholieken, die voornamelijk in de krin gen van de K.A. zouden worden gevon den, tot de orde te roepen, omdat an ders de betrekkingen tussen Kerk en staat en zelfs het concordaat wel eens in gevaar zouden kunnen komen. In Portugal is slechts één partij toege laten, n.l. de Nationale Unie van de premier zelf. De kritiek, waar Salazar aanstoot aan neemt, is inderdaad geuit. Niet alleen de bisschop van Oporto, mgr. Gomes, maar ook een der leden van het Katholieke Studentencentrum, Neto, heeft zich in dat opzicht geweerd. Mgr. Gomes heeft het al te grote onderscheid tussen rijk en arm in een schrijven aan de regering afgekeurd. Thans hebben de bisschoppen na een vergadering van drie dagen verklaard, dat de Katholieke Actie niets te maken heeft met een politieke partij, maar dat overigens de staatsburgers de principiële vrijheid moeten hebben er politieke denkbeelden op na te houden. Mr. K. van Rijckevorsel is bij de gros lijststemming niet alleen door de heer Kolfschoten verdrongen maar ook door mr. Bachg. De marge was echter maar heel gering, nl. 565.204 om 565.699 pun ten. In district west wordt gerekend met achttien „veilige" plaatsen. De positie van mr. Van Rijckevorsel, die sedert 1952 een KVP-zetel in de Tweede Kamer bezet, is daarmee wankel geworden. In het oosten is door de activiteit van zijn kiescomité mr. Roolvink vier plaat sen opgeschoven. Daardoor is de positie van de heer Verberk het sterkst achter uitgegaan, maar ook die van de heer Bernard Verhoeven is wankel geworden. In Brabant en Limburg zijn geen wijzi gingen aangebracht. De balans opmakend, moet worden geconstateerd dat de heren Groen en v. d. We ij den zeker niet in de fractie zullen terugkeren, dat voorts vijf van de 49 leden van de huidige KVP-fractie direct gevaar lopen uit de Kamer te gaan, n.l. de heren v. Buel, Verberk, Visch, v. Rijckevorsel en Verhoeven. Voorts is de positie van de heren Bachg, Roolvink, v. Heivoort, Assmann en Bae- ten nog onzeker. De verkiezingen van 12 maart, waarbij de KVP zetelwinst kan boeken, zullen eerst definitief het beeld van de nieuwe fractie duidelijk maken. De agrarische sector zal vanwege het verlies van de heren v. d. Weijden en Groen aangevuld worden met drie leden, n.l. de heren E. Kolfschoten, mr. T. Brouwer en Th. Laan. Daarnaast zullen de heren drs- P- Bogaers en luitenant- generaal Warringa en voorts de dames Kok en Knol aan de fractie worden toegevoegd. Men heeft kennelijk niet voorzien, dat de groslijststemming nog zulke ver schuivingen zou mogelijk maken. De moeilijkheid is vooral ontstaan door het opkomen van een deel van de kiezers in het westen de plattelanders en de ongeïnteresseerdheid van ande ren. Daardoor heeft een ander ver schijnsel zich in verhevigde mate kun nen doen gelden: de macht van de or ganisaties, die hun leden het advies geven om de exponent van hun groep te stemmen. Bjj de besprekingen over de aanleg van Westduit'ie materiaaldepots in ons land en Nederlandse in West-DuitSland, waarover zoals gemeld tussen Den Haag en Bonn onderhandelingen wor den gevoerd, is van de zijde van minis ter Strauss voorgesteld Westduitse mi litairen in Nederland te stationeren voor onderhoud en bewaking van het Duitse materiaal. Hoewel uiteindelijke overeenstem ming zeker is, wordt de kans niet groot geacht dat Den Haag deze wens van Bonn zal inwilligen. De Deense minis ter van defensie, die vorige week al een akkoord heeft gesloten met West- Duitsland over de uitwisseling van de pots, heeft daarbij een soortgelijk Westduits verzoek van de hand gewe zen. Zoals gemeld zullen de depots, waar aan om strategische redenen behoefte bestaat, alleen in geval van oorlog wor den aangesproken. Onvoldoende stan daardisatie van de bewapening van de verschillende NATO-landen maakt het onmogelijk dat men in geval van oor log in alle opzichten van eikaars leger- voorraden gebruik zou kunnen maken. Als reden voor de wenselijkheid van de legering van Duitse militairen bij Duitse depots voert Bonn het argument aan, dat eigen manschappen vertrouwd zijn met het eigen materiaal en het dus beter zullen kunnen onderhouden. De onderhoudseenheden zouden slechts zeer klein behoeven te zijn. In navolging van twee Haagse scho len hebben alle 120 leerlingen en alle leerkrachten van de hervormde ULO- school aan de Poortstraat te Utrecht een adres gezonden aan de Amerikaanse Am bassade in Den Haag, om vrijlating te verzoeken van de twee negerjongetjes, acht en tien jaar oud, die wegens het kussen van een blank meisje naar een opvoedingsgesticht zijn gezonden. Uit het oogpunt van exploitatie en doelmatigheid zou het aanbeveling ver dienen om voor ongeve r vijftien mil joen gulden een geheel nieuw beursge bouw te bouwen, aangepast aan de in zichten en behoeften van deze tijd. Er is echter een mogelijkheid om het be staande gebouw door 't treffen van voor zieningen voor een bedrag van een kwart miljoen in redelijke staat te hou den. Dit schrijven E. en W. van Amster dam aan de raad naar aanleiding van ZOOM JR EC WERP de verzakkingen en scheuren die in Berlage's Beursgebouw aan het Damrak zijn geconstateerd. Men hoopt door het bijheien van pa len de verzakkingen, die zich vooral manifesteren bij de scheidingsmuur tus sen de Graanbeurs en de voormalige Effectenbeurs, en in iet trappenhuis van de noordoostelijke toren, te kunnen sta biliseren. Oorzaak van d -ze verzakkin gen blijkt het willekeurig inheien van palen van verschillende lengte bij de bouw. De korte palen bieden niet vol doende weerstand, waardoor de andere palen te zwaar worden belast. B. en W. merken op dat een algeheel herstel van de fundering en de ver nieuwing van de centrale verwarming een bedrag van ongeveer 11,2 miljoen zou kosten. Vergeleken met de vijftien miljoen, voor een nieuwe beurs, is het begrijpelijk dat B. en W., een voorkeur laten merken om een nieuwe beurs te bouwen. De vraag moet echter wel gesteld worden, aldus B. en W„ of de Beurs van Berlage als symbool van de Amster damse jiandel en als internationaal kunsthistorisch monument van de eer ste orde, niet bewaard zou moeten blij ven De nu geleidelijk overal doorgedron gen berichten over de slechte staat van Berlage's monument hebben toch wel enige beroering gewekt in de hoofdstad. Men leest de openhartige meningen van B. en W. als de aankondiging van de afbraak. De situatie is echter zo dat de dienst Publieke Werken hoopt voor een betrekkelijk laag bedrag (nog geen mil joen gulden) de verdere aftakeling van de Beurs tegen te gaan. Daarmee heeft men echter geen volledig herstel. Als men over een volledig herstel zou gaani praten, zou men eigenlijk eerst over de wenselijkheid daarvan moeten spreken. Voor ieder die de Beurs moet gebruiken, is het gebouw namelijk een toonbeeld van inefficiency. Advertentie door reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togai be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togai baat waar andere middelen falen. Togai zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheken en drog. f 0.95, 2.40 en 8.88. Advertentie De Leidse universiteit, die zeer spaar zaam is met het verlenen van eredocto raten, heeft woensdagmiddag in de stadsgehoorzaal in de Sleutelstad het doctoraat honoris causa uitgereikt aan president-curator dr. J. E. baron de Vos van Stecnwijk, oud-commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, en oud-burgemeester van de gemeenten Zwolle en Haarlem. Met deze „jongste" doctor meegere kend telt de Leidse universiteit thans tien in leven zijnde eredoctoren, onder wie Koningin Juliana, Prinses Wilhel- mina en Winston Churchill. In deze eeuw heeft de Leidse universiteit veer tig eredoctoraten toegekend. Bij de erepromotie van baron de Vos van Steenwijk trad prof. dr. C. H. F. Po lak, hoogleraar in het administratief en agrarisch recht, als promotor op. Het doctoraat honoris causa werd baron de Vos van Steenwijk verleend wegens zijn bijzondere verdiensten op bestuurlijk gebied en de wetenschappelijke aanpak van de problemen, waarvoor hij op dit gebied in vele functies werd gesteld. „Deze erepromotie is de formele er kenning en bevestiging van de bijzon dere bedrevenheid in de rechtsgeleerd heid, die op zo ruime wijze uit uw werk is gebleken", zei profi Polak sprekend namens de senaat. Hij releveerde hoe de president-cura tor in zijn loopbaan reeds tijdens zijn studietijd voorbestemd scheen voor het openbaar bestuur. Hij promoveerde in 1918 aan de Leidse universiteit in de sterrenkunde, was 6 jaar leraar bij het Nederlands lyceum in Den Haag, had daarna een functie bij het „institut de coopération intellectuelle" te Parijs, nam op 40-jarige leeftijd de rechtsstudie op in Leiden, doch stapte kort na de aan- In de dinsdag in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad te 's-Gra- venhage gehouden openbare bestuurs vergadering van het bedrijfschap voor het schoenherstellers-, het maatschoen makers- en het orthopaedisch schoen makersbedrijf is het rapport besproken dat een speciale commissie heeft uitge bracht over de vakopleiding van het schoenherstellersambacht. Het rapport bevat richtlijnen voor de organisatie van de vakopleiding van schoenherstellers. Als de meest ideale basisopleiding ziet de commissie een driejarige dagschool. De commissie stelt verder o.m. dat voordat met de vakopleiding wordt begonnen, meer aandacht moet wor den besteed aan de algemene vor ming der leerlingen. Het primaire vakonderwijs moet bij voorkeur wor den ondergebracht op de lagere tech nische scholen. De onderwijsmetho diek moet in overeenstemming wor den gebracht met de huidige opvat ting in dit opzicht. De commissie is verder o.m. van me ning dat de vakopleiding zoveel moge lijk trapsgewijze zal dienen te geschie den: leerling, aankomend gezel, gezel, patroon. vang van deze studie over naar het be stuurlijk vlak. Baron de Vos van Steenwijk is een groot idealist, doch het tegendeel van een dromer, en laat zich bij woord en daad leiden door een op scherpe waar neming, zorgvuldige studie en veelsoor tige ervaring berustende kennis van de werkelijkheid. Opmerkelijk daarbij is, dat hij, hoewel staande midden in de samenleving, haar kan beoordelen als of hij er buiten staat, er geen deel van uitmaakt". *aldus besloot de promotor. Dr. de Vos van Steenwijk bekende in zijn antwoord op de rede van de pro motor, op dit moment niet de deugd der nederigheid te gevoelen, doch bui tengewoon verheugd te zijn met dit ere doctoraat. Niet in de eerste plaats wel licht om de eer zelve, maar vanwege de gezindheid welke de senaat bezielde bij zijn besluit hiertoe. De welwillende sympathie, waarvan de senaat door dit huldeblijk jegens de president-curator blijk geeft, een sympathie die spreker in de loop der jaren van een twijgje tot een krachtige boom heeft zien groeien, was hem reden tot trots en vreugde. Hierna gaf dr. de Vos van Steenwijk een fragmentarische bespiegeling over zijn bestuurlijke ervaringen op het ge bied van het burgemeestersambt. Generaal George Marshall, de voor malige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, die de vorige week een lichte beroerte had, gaat goed vooruit. Hij mag volgens Reuter thans in het ziekenhuis te Fort Bragg waarheen hij was overgebracht, korte perioden uit bed. LEIDEN, 20 januari Doctoraal examen geneesk. II: mej. A. I. de Boer, Den Haag; mej. A. J. ten Bokkel Hui- nink, Rotterdam en G. C. B. van Dijk, Wassenaar; K. Ghafoerkhan, Leiden; A. P. A. Hoornweg, Rotterdam; G. A. S. Koster van Groos, Den Haag en H. van Malde, Rotterdam. Semi-artsexamen: E. C. Campioni, Oegstgeest; K. Hout- kooper, Den Haag; P. D. Kerkhof, Voor burg; D. Maingay, Bussum en M. van Welsum, Dordrecht. Artsexamen mej. A. den Duik, Den Haag; J. Krol en A. A. Verduyn Lunel, beiden Den Haag; L. de Priester, Voorschoten, A. D. Si- talsing, Oegstgeest. AMSTERDAM, 20 jan. Kand. genees kunde eerste ged.: C. Boutkan (Den Haag), P. K. E. van het Kaar (Rozen- daal) (Gld.), C. Nieboer (Kampen), J. K. Radder (Kamperland), A. C. Stel wagen (Amsterdam) en mei. H. C. Vogel (Geleen L.). Geneeskunde tweede ged.: C. P. Bruins (Deventer) en J. van der Knaap (Amsterdam). Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telef. 14024 Voor de tweede klasse dames van de waterpolocompetitie district Noord-Holland heeft DWR 1 de Alkmaarse Waterratten de eerste nederlaag toegebracht. Vooral in snelheid was DWR de gasten de baas. Bij de stand 20 door Joke en Gerda Drogtrop kreeg DAW een numerieke meerderheid, waardoor de DWR-verdediging onder zware druk kwam te staan. Miep Sint wist het gevaar in de kiem te smoren; Gerda Drog trop kreeg de bal goed voor zich en schoot raak. Met wederom voltallige ploegen in het water verkleinde Ineke Moermond de ach terstand van haar team. In de tweede helft bleef DWR het veld beheersen. Miep Sint, Gerda Drogtrop (2) en Joke Drogtrop brachten de overwinning op 7—1. De helft van de wedstrijden is voor deze afdeling gespeeld en de stand is: DAW 1 5 8 Nereus 2 5 5 DWR 1 5 6 DWT 3 5 3 VZV 1 5 6 HVGB 1 5 2 In de wedstrijd Nereus 1DWR 1 eer ste klasse heren moest DWR de eer aan Ne reus laten met de stand 42. VZV 1 kwam voor de tweede klasse heren op bezoek bij Nereus 2 en werd met 60 geklopt. HVGB 2 speelde in Alkmaar tegen DAW 2 en be haalde een 86-overwinning. De helft is nu gespeeld en de stand luidt: DWT 1 5 9 HVGB 2 5 4 Nereus 2 5 6 VZV 1 5 4 Neptunus 1 5 6 DAW 2 5 1 De ontmoeting DWTVZV 3, vijfde klasse heren, eindigde in 21. Op 24 januari is het vijfendertig jaar geleden, dat de r.-k. gymnastiekvereni ging „Hercules" in Haarlem werd op gericht. Op de dag van het jubileum wordt zaterdagavond in het parochie huis „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen een feestelijke bijeenkomst ge houden voor de oudere leden en hun introducé's. De vereniging is uitgeroeid tot een grote vereniging met meer dan zes hon derd leden; het grootste aantal is jeugd. Omdat het niet mogelijk is met een zo groot en vooral jong ledental een geza menlijke feestavond voor allen te geven, zal te beginnen op 16 april een vijftal ouderavonden in de verschillen de afdelingen werden gei ci Jen. In de Theresiaschool aan de Bern. Zweers- straat in Haarlem-oost begint „Her cules" maandag 26 januari een „keep- fit" afdeling, die beoogt voor huisvrou wen een bijeenkomst van een uur, te houden waar onder leiding van de heer J. Ottenhof ritmische gymnastiek zal worden gegeven en spelen zullen wor den beoefend. In Haarlem zal op zaterdag 6 en zon dag 7 juni het nationaal optreden plaats hebben van de leden van de Ne derlandse Katholieke Gymnastiek Bond N.K.G.B. van zestien jaar en ouder. Voor dit grootse gebeuren zal in acht zalen en op een groot veld moeten wor den gewerkt. De damclub S.D.N. te Sassenheim speelde gisteravond een wedstrijd te gen Noordwijk, in het kader van het Vierdorpentoernooi, de uitslag was 10-4, met twee afgebroken partijen- Na de ne derlaag tegen Bavo een mooi resultaat. 48 Brabant keert zich naar de zee. De slikken van de Westerschelde, naai is zowel een Belgisch als een Nederlands belang. Van het ha- nu nog een verlaten vlakte, zullen vengebied is een spoorlijn gepro- in de komende jaren worden her schapen in een haven- en indus triegebied, waar meer dan 140.000 mensen werk zullen vinden. De toegangen tot het Brabants haven gebied liggen in Zeeland en Bel- jecteerd naar Antwerpen. Langs de noordzijde loopt de toekom stige snelweg Zeeland-Breda en verder richting Eindhoven. Via de overige door West-Brabant ont worpen wegen: de Zoom weg naar gië: het noordelijk gebied, 1000 ha Rotterdam de rijksweg 27 naai groot, voor industrieën aan ondiep vaarwater, is toegankelijk via een sluis bij Bath. Het zuidelijk deel, 400 ha, bereikbaar voor grote zee schepen, wordt bereikt via de toekomstige sluis die Antwerpen gaat bouwen bij Zandvliet. Het gebied wordt in het oosten be grensd door het ontworpen Bene- Gorkum en de rijksweg 17 naai Moerdijk, zal het Brabants haven gebied uit alle richtingen snel be reikbaar zijn. Het havenplan ii het slotstuk van het ontwikke lingsplan West-Brabant dat gis teren in de Brabantse staten open baar is gemaakt. De staten zullen er binnenkort een speciale zitting iuxkanaal, dat de verbinding gaat aan wijden; daarna zal het wor- vormen tussen de Antwerpse dok ken en de Oosterschelde. Dit ka den voorgelegd aan de regering. ,,'t Gaat over Meadowes," zei hij. „Die is de hele nacht onder water geweest. Is nog niet thuis geko men." „Wat?" riep Tuppence uit. Majoor Bletchley wierp haar een tegelijk verheug de en boosaardige blik toe. Hij had plezier in de on gerustheid van de intrigerende weduwe. „Nogal een vrolijke kwant, die Meadowes," grin nikte hij. „Die Perenna ergert er zich natuurlijk over." „Gunst," zei Miss Minton, pijnlijk blozend. Mrs. Cayley keek gechoqueerd en Mrs. O'Rourke grinnikte alleen maar. „Mrs. Perenna heeft 't me al verteld," zei ze. „Nu ja, jongens blijven nu eenmaal jongens." Miss Minton zei gretig: „O, maar Mr. Meadowes heeft vast en zekermisschien wel een ongeluk ge had. Weet U, het is overal verduisterd." „Heerlijk, die verduistering," zei Majoor Bletchley. „Die is al voor zoveel verantwoordelijk. Ik kan U wel zeggen, dat 't de mensen van de Luchtbescher mingsdienst de ogen heeft geopend bij het patrouil leren. Bij het aanhouden van auto's en zo. Het aan tal vrouwen, die alleen maar op weg waren om hun mannen thuis te brengenen dan verschillende namen op hun persoonsbewijzen! En bovendien de vrouw of de echtgenote die, een paar uur later van de andere kant kwamalleen! Ha, ha!" Hij grinnikte en trok zijn gezicht weer vlug in de plooi, toen hij de volle laag kreeg van Mrs. Blen- kensop's afkeurende blik. „De menselijke natuurwel een beetje grap pig, niet?" zei hij kalmerend. „O, maar Mr. Meadowes," blaatte Miss Minton, „kan wel eens heus een ongeluk gekregen hebben. Overreden door een auto." „Dat zal hij wel vertellen, denk ik," zei de Ma joor. „Een auto heeft hem aangereden en buiten westen en toen is hij 's morgens weer bijgekomen." „Hij kan wel naar het ziekenhuis gebracht zijn." „Dan zouden ze het ons hebben laten weten. Ten slotte heeft-ie een persoonsbewijs, nietwaar?" „O, gunst," zei Mrs. Cayley. ,,'t Zal mij benieuwen wat Mr. Cayley er van zeggen zal." Deze rhetorische opmerking bleef zonder commen taar. Tuppence, die een houding van beledigde waardig heid had aangenomen, stond op en verliet de kamer. Majoor Bletchley grinnikte, toen de deur zich ach ter haar sloot. „Arme, ouwe Meadowes," zei hij. „De schone we duwe heeft zich er aan geërgerd. Dacht dat ze 'm al aan de haak had." „O, Majoor Bletchley," blaatte Miss Minton. Majoor Bletchley knipoogde. „Denkt U maar eens aan Sam uit Dickens. Hoed je voor de weeuwtjes, Sammy." Tuppence was wat geschrokken door Tommy's on aangekondigde afwezigheid, maar ze poogde zichzelf gerust te stellen. Hij zou misschien wel een vers spoor ontdekt kunnen hebben en er op afgegaan zijn. De moeilijkheden om in contact met elkaar te blijven onder deze omstandigheden, hadden ze allebei voor zien en ze hadden afgesproken, dat ze niet overma tig verontrust moesten zijn door een niet te verkla ren afwezigheid. Ze hadden voor zulke onvoorziene omstandigheden enkele handige afspraken gemaakt. Mrs. Perenna was, volgens Mrs. Sprot, de vorige avond uit geweest. De heftigheid, waarmee ze dit feit zelf ontkende, maakte haai- afwezigheid te meer interessant om te overdenken. Hèt was mogelijk, dat Tommy haar op haar gehei me zending was gevolgd en iets gevonden had, dat de moeite waard was om te onderzoeken. Zonder twijfel zou hij zich op zijn eigen manier met Tuppence in verbinding stellen of zou binnen afzien bare tijd zelf komen opdagen. Niettegenstaande dat kon Tuppence een zeker ge voel van onbehagen niet van zich afzetten. Ze kwam tot de slotsom, dat het geheel hijgde rol van Mrs. Blenkensop zou passen, als ze zich ietwat nieuws- opschrijfboekje nadere gegevens ij die gelegenheid kwamen er bepaalde feiten aan gierig en zelfs wat ongerust toonde. Zonder verdere omslag ging ze op zoek naar Mrs. Perenna. Mrs. Perenna was niet geneigd over het geval veel te zeggen. Ze verklaarde, dat een dergelijk gedrag van de zijde van een van haar gasten onvergeeflijk en niet te vergoelijken was. Tuppence riep ademloos uit: „O, maar hij kan wel een ongeluk gekregen hebben. Ik ben er zeker van. Hij is er helemaal de man niet naarhelemaal niet zo vrij in zijn opvattingen of iets dergelijks. Hij is ongetwijfeld onder een auto of zo terecht geko men." „We zullen er waarschijnlijk gauw genoeg ach ter komen," zei Mrs. Perenna. Maar de dag ging voorbij en van Mrs. Meadows geen levensteken. 's Avonds stemde Mrs. Perenna, op dringend ver- zjek van haar gasten, er zeer ongaarne in toe de po litie op te bellen. Een hoofdagent bracht een bezoek en noteerde in een Bij het licht. Mr. Meadowes had het huis van overste Haydock om half elf verlaten; vandaar was hij met een ze kere Mr. Walters er een zekere Dr. Curtis tot aan het tuinhek van Sans Souci gewandeld, waarhij ze goede nacht had gewenst en de oprijlaan was inge slagen. Van dat moment af scheen Mr. Meadowes van de aardbodem verdwenen te zijn. In Tuppence's gedachten kwamen uit een en ander twee mogelijkheden te voorschijn. Wanneer hij de laan inloopt, kan Tommy Mrs. Pe renna gezien hebben, die naar hem toekwam; hij glipt weg achter het struikgewas en kan haar daar na hebben gevolgd. Na haar ontmoeting met de een of andere onbe kende te hebben gadegeslagen, zou hij deze gevolgd kunnen zijn, terwijl Mrs. Perenna naar Sans Souci terugkeerde. In dit geval was hij waarschijnlijk nog springlevend en volgde als een speurhond het spoor en dan zou den de goed bedoelde pogingen van de politie om hem te vinden wel eens grote verrassingen kunnen opleveren. (Wordt vervolgd) 3 A S 9 tt ri W 'f /f ti 't ti '9 SO st zr /I W 7i x-i O *9 id Horizontaal 1. treiter; 3. dwaas; 4. water in Gro ningen; 6. nieuw; 8. oppervlaktemaat; 10. groet; 13. gebied; 15. lol; 16. vallei; 17. stadsdeel; 18. overblijfsel van uitgebak ken spek; 21. onaangenaam; 24. liefkozing; 25. ieder; 27. deel van het dak; 28. vis- gerei; 29. klein beetje; 30. zeepwater. Vertikaal: 1. groente; 2. herkauwer; 3. werelds; 5. in het oog vallend; 6. Nederland (afk.);, 7. en andere (afk.); 9. zangnoot; 11. lid woord; 12. Frans voegwoord; 14. boom; 15. onaangenaam gevoel; 18. vogel; 19. water in Brabant; 20. stof maat; 22. als onder (afk.); 23. godsdienst (afk.); 25. wand versiering; 26. hoender. Horizontaal: 1. congres - pro; 2, roer vacuum; 3, aileron - Ria; 4. Ce - bele nen; 5. K.V.P. - curie: 6. arbiter - go; 7. waardin - kar; 8. fraaie - kort; 9. t.n.v. - bazar; 10. aaien - rage; 11. tule - banket. Vertikaal: 1. crack - W.F.C.; 2. ooievaar - au; 3. nel - praatal; 4. greb - branie; recidive; 6. evolutie - n.b.; 7. saneren; 8. N.I.R. - karn; 9. puree - kozak; 10. ruin - garage; 11. oma - portret. Advertentie MAKELAAR EN TAXATEUR Telefoon: 1.1.7.0.1. Gevestigd sedert 1932 Van Osch 85 85 37 6 2.29 Van Went 130 90 37 14 2.43 N.N. 100 100 17 28 5.88 Kooymans 60 26 17 11 1.52 Miedema 35 32 34 4 0.94 Jansen 35 35 34 8 1.02 Horeman- 40 40 41 5 0.97 Brokx 35 28 41 5 0.68 Meter 45 45 44 5 1.02 Oudhuizen 50 48 44 5 1.09 Toepoel 40 40 35 5 1.14 Mark 40 33 35 7 0.94 Dinsdagavond zijn de nederlaagwed strijden om de Joco-beker van de B.C. Hof van Holland voortgezet met de B.V. TOP, welke tot resultaat had een overwinning van de BC Hof van Hol land, 10-2. Vanavond komt de BV IVO op bezoek. Het verloop van de partijen was: 3 0 3 0 0 2 3 0 3 0 3 0 Zondag 25 januari zal Jan P. Strjj- bos om 11 uur in het Rembrandt-The ater een voordracht houden over „Zwerftochten door Spanje", geïllus treerd met de door hem opgenomen kleurenfilm. Hfj zal daarbij vooral aan dacht vragen voor de natuur en het landschap, de planten- en dierenwe reld in die delen van Spanje, die door de toeristen en vreemdelingen zeer spo radisch bezocht worden. Zo zal bezocht worden het beroemde vogelparadijs van de Coto Donana. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 20 januari geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van E. Werkman, kassier en commissionnair te Heemstede. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van d« enige uitdelingslijst is op 17 januari ge ëindigd het faillissement van G. Hart, han delende onder de naam Technisch Han delsbureau G. Hart te Krommenie. Rech- ter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Cura tor mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2