Verkeerstelling 1957 eerste van een grote reeks 10.000ste op Winterflora Krediet voor beveiliging circuit gehalveerd Trinitariërs met „Geld te geef" Zandvoorts burgemeester hekelt ambtelijk en technisch perfectionisme Interlocale verhoudingen in Kennemerland minder soepel 1 TOONKAMERVERKOOP Doel: samenstelling van structuurplan voor Haarlem en omgeving ACCORDEONS 0or <Schell er Pianorecital van Richter-Haaser De te vondeling gelegde baby AANTREKKELIJKE PRIJZEN! GEMEENTERAAD ZANDVOORT IN NIEUWJAARSREDE W etens waardi gheden uit nieuwjaarsrede WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PAGINA 3 Rijksstraatweg 59 Waarderende woorden voor jubilaris F. A. Weijers Haarlem e.o. Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Moeder vrijgesproken J. Biersteker gehuldigd bij de P.T.T. Jongetje valt in septik-tank BLOEMENDAAL Een stemdistrict gewijzigd Paus bezoekt zieke en bejaarde priesters EXCLUSIEVE INTERIEURS BINNENHUIS ARCHITECTUUR Bloemendaalseweg 259 tel. 02500-51728 OVE RVE E N Slechts één week van 19-25 januari tegen buitengewoon Storm bezorgt Haarlemse brandweer werk Parkeren Verouderd Stroever Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut in Rotterdam over het verkeer in de Haarlemse binnen stad, waaruit wij verleden week zater dag reeds de conclusies hebben gepu bliceerd, omvat een aantal interessan te gegevens over de werkwijze bij het samenstellen van het rapport. Men blijkt op 3 september 1957 door de af deling Stadsontwikkeling van het be drijf Openbare Werken in opdracht van B. en W. op veertien punten op toe gangswegen tot de Haarlemse binnen stad telpunten te hebben ingericht, waar de waarnemers de nummers no teerden van de passerende auto's, die dus de binnenstad binnenreden, of verlieten. Daarnaast had men- tel punten ingericht op twee plaatsen, waar men druk verkeer wachtte. Bo vendien werden op de Rijksstraatweg en op de Delftlaan, nabij het kruispunt Van deze beide wegen nog de aan tallen passerende auto's genoteerd, zon der dat de nummers werden vermeld. De telpunten op de toegangswegen tot de binnenstad, waren ingericht op de Grote Houtbrug, de Raambrug, de Leidse brug, de Prins Hendrikbrug, de Raaksbrug, de Zijlbrug, de Kenaubrug, de Verspronckbrug, de Kennemer- brug, de Vrouwehekbrug, de Catharjj- hebrug, de Melkbrug, de Eendjesbrug en de Kleine Houtbrug. Bovendien werd geteld op de Zijlsingel en de Wester- brug (Leidsevaart). Men heeft dus als binnenstad beschouwd het gebied, dat omsloten wordt door de Raamsingel, de Advertentie Onder zeer grote belangstelling heeft dinsdag de heer F. A. Weijers zijn veer tigjarig jubileum gevierd bij Van Gend Loos in Haarlem. Ruim honderd be langstellenden, voor het grootste deel uit het eigen bedrijf maar toch ook van het bedrijfsleven waarmee de jubilaris zo'n nauw contact gehad heeft, waren des avonds in „die Raeckse" bijeen om te luisteren naar de waarderende woor den die over de heer Weijers werden gesproken. Des morgens had de jubilaris in zijn woning aan de Zomerkade 133 reeds de directeur de heer J. J. de Graaf, de oud-directeur de heer M. W. Voeten, de bedrijfsleider de heer H. Antonisse en namens de personeelsvereniging „Flora" de bestuursleden de heren A. C. van Koten en P. F. van Deursen ont vangen. Zü boden namens directie en namens het jubileumfonds van de per soneelsvereniging geschenken onder en veloppe aan, alsmede tastbare bewijzen van waardering voor het werk van de jubilax'is. De huldiging door de Centra le directie in Utrecht is vastgesteld op 3 februari. In „die Raeckse" kwamen aan het woord'' de heren J. J- de Graaf, plaat selijk directeur, H. Antonisse, bedrijfs leider, de hoofdbestellers C. Hoetmer en Th. Bulters, A. C. van Koten na mens „Flora", A. Dirks namens de collega's en de oud-chef van het goede renstation der Ned. Spoorwegen aan de Westergracht W. Petri. Van de afge vaardigden uit het bedrijfsleven verte genwoordigde de heer J. H. M. Ver haart de drukkerij „de Spaarnestad' De heer Weijers mocht vele bloem stukken, telegrammen en geschenken ontvangen. Omdat hij op 21 maart met pensioen gaat werd hem nu reeds het afscheidscadeau overhandigd: een elek trisch scheerapparaat. De heer M. Langeveld leidde de bij eenkomst in „die Raeckse". De jubila ris sprak woorden van dank maar was te ontroerd om veel woorden over dit voor hem zo groptse festijn te spreken. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in 80 dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Wo. en do.: Strijd tegen de vliegende schotels, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 u. LIDO: De kat, 8 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Das Madchen Rosemarie, voiw.; 2, 7, 9.15 uur. Do.: Het rijstmeisje, 18 2, 7. 9.15 uur. MINERVA: Wo.: High Noon, 14 j.; 8.15 u. Do.: Mandy, 14 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: The Vikings, 14 j.; 2T 4.15. 7, 9.15 uur. ROXY: De doder slaat toe, volw.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon Oncle, a. 1.; 2.15. 7, 9.15 u. T.m. 25 januari Krelagehuis, Leidsevaart: Bloemententoon stelling „Winterflora 1959". Geop. dag. van 10—22.30 uur. Woensdag 21 Januari Schouwburg, 8 uur: Charlotte Kohier met „Pension Rustig". Minerva, Heemstede. 2 uur: Roberts Jeugd- variété. Teisterbant, 8.30 uur: Optreden van de zangeres Chanah Milner. Frans Halsmuseum, 8 uur: Technische en economische aspecten van de industrialisatie, lezing VU. Donderdag 22 januari Schouwburg, 8 uur: Operagezelschap Fo rum in een voorstelling van „Die Zauber- flöte van W. A. Mozart. Frans Halsmuseum, 8 uur: Kamermuziek avond voor VU: Jonge toonkunstenaars. Jacobstraat 6, 8 uur: Ontstaan van de tele foon, lezing Veren. Weten en Werken. Raadhuis Halfweg, 7.30 uur: Openbare vergadering gemeenteraad Haarlemmerliede en Spaarnwoude. BEVALLEN van een ZOON: P. Beu- ne-Hendriks, A. M. T. Asseler-Schouw, M. G. H. Lommelaars-Gründemann, B. T. M. ten Wolde-van Dam. BEVALLEN van een DOCHTER: M. J. Jordaan-Derks, M. van Schie- Maas, C. Lokerse-Vahrmeijer, G. C. van der Wejjden-Caro, W. A. Droog- Büchler, A. B. G. Knoef-Beerlage. OVERLEDEN: C. J. van Roose-van Roon, 68 j., Zomerkade, A. M. de Boer-Boot, 69 j„ Kamperlaan, E. J. van der Tol-van Aalst, 69 j., Kam perlaan, E. A. Rieman, 68 j., Gasthuis- vest, S. C. van Hinte, 74 j., Jansweg, P. Gravesteijn, 73 j., Harmenjansweg, H. T. Krosman, 79 j., Schotersingel, P. N. Krul, 65 j., Hazepaterslaan, D. L. Kostelijk, 62 j„ de Clercqstraat, R. Krijger, 7 d., Kam. Onnesstraat. ONDERTROUWD: R. B. Griffioen en L- Coene, J. Heeringa en L. de Vries. Leidsevaart, de Kinderhuissingel, Schotersingel, Kloppersingel, Spaarne, Kampersingel en Gasthuissingel. Bij de telpunten werden de nummers van de passerende wagens genoteerd en men heeft er bij het verwerken van het cijfermateriaal rekening mee ge houden, dat er vergissingen zijn ge maakt door de snelheid waarmee ge noteerd moest worden, terwijl men bo vendien rekening heeft gehóuden met de door de snelheid onleesbaar gewor den cijfers. Bij de verkeerstelling, die in samenwerking met de Provinciale Waterstaat op 20 mei 1958 is gehouden, zijn die onnauwkeurigheden vermeden, doordat de tellers toen waren uitgerust met band-opnemers. De gegevens van de 2de telling zijn echter nog niet ver werkt. Men hoopt daaruit over enkele maanden een tweede rapport samenge steld te hebben. De verkeerstelling van 3 september 1957 moet gezien worden als de eer ste in een reeks, die een onderdeel vor men van het onderzoek betreffende de Haarlemse binnenstad. Uit dit onder zoek hoopt men dan een structuurplan te kunnen samenstellen voor Haarlem en zjjn directe omgeving. Bij deze eer ste telling werden in totaal 86.000 mo torrijtuigen genoteerd. Deze heeft men bij de verwerking onderverdeeld in: personenauto's, vrachtauto's, vracht auto's van meer dan 2.20 m. breedte en autobussen (exclusief de stadsbussen) en motorrijwielen en scooters. Voor wat betreft de stadsbussen heeft men een aparte statistiek kunnen opstellen, dank zij het door de NZH verstrekte cijfer materiaal. Per dag hebben de stadslijnen onge veer 18 diensturen, en op zondagen 16. Gemiddeld maakt een bus per werkdag 69 en per zondag 74 ritten. Voortdurend waren er op de stadslijnen ongeveer 70 bussen in bedrijf. Hieruit kan men be rekenen, dat wanneer de bussen on geveer 12 minuten nodig hebben om de binnenstad te passeren, er telkens ge middeld 14 bussen van de stadslijnen tegelijk zich in de binnenstad ophouden. De gegevens, die men bij de verkeers telling verkregen heeft, zijn op pons kaarten overgebracht, zodat de vereis te sortering mechanisch kon geschie den. Daarbij heeft men gebruik gemaakt van de diensten van de afde ling Bewerking Waarnemingsuit komsten van de Centrale Organisatie T.N.O. in Den Haag. Bij het verwerken van de uitkomsten heeft men gebruik gemaakt van twee medewerkers onder de Sociale Werkvoorzieningsregeling voor Hoofdarbeiders. Het is slechts aan een grootmeester in de kunst voorbehouden op onnavolg bare wijze 'n programma van veelkleu rige facetten uit te geven, zoals de pia nist Hans Richter-Haaser dat dinsdag avond in het Concertgebouw te Haarlem tijdens zijn recital deed. Men kent deze Duitse musicus als een romanticus pur sang, die reeds eerder zo'n enorme in druk heeft gemaakt met de vertolking van Beethoven en Schubert. Hans Rich ter-Haaser heeft echter meer pijlen op zijn boog. Het getuigt van grote veelzij digheid, om direct achter Mozart's Du- port-variaties en Beethoven's Sonate 28, opus 101 in A majeur een stuk van Stra- winsky te spelen en kans te zien, twee eeuwen te overbruggen. Des te opvallender is die veelzijdig heid, omdat Strawinsky's sonate, in 1924 gecomponeerd, maar moeilijk te ge bruiken is als verbindende schakel tus sen Beethoven en Debussy, van wie de kunstenaar het virtouse „l'ISle joyeuse" speelde. Hans Richter-Haaser heeft het niettemin gepresteerd alle be zwaren van gebrek aan continuïteit van stijl-perioden volkomen weg te nemen door een ongemeen grootse vertolking. Mozart's variatie-reeks werd opgebouwd met een tonenpalet, dat de pianist als het ware uit de sprankelende speelwijze liet voortkomen. De merkwaardige A- dur Sonate van L. van Beethoven kreeg door de bezieldheid van het toucher do cumentaire kracht, daar dit werk pas goed is te begrijpen, wanneer een kun stenaar als Richter-Haaser het voor draagt. Strawinsky's sonate is 'n prach tig klinkend stuk, dat in geen enkel op zicht de motorische elevatie van zijn andere werken accentueert. De pianist maakte het zijn toehoorders gemakke lijk ook dit stuk goed in zich op te ne men, want hij verkondigde op zeer dui delijk afgeronde wijze de helderheid van deze taai. Toch was het applaus meer beleefd dan enthousiast! Debussy's „l'Isle joyeuse" werd gespeeld met een heilig vuur, dat de zaal tot laaiend en thousiasme bracht. En terecht, want het was grandioos. Na de pauze speelde de concertgever het „Carnaval" opus 9 van R. Schumann. Deze dansmuziek, die zo merkwaardig vooruitloopt op de nos talgische dansen, van Brahms, deed mij opnieuw geloven in de veelzijdige aan leg van de Duitse kunstenaar Hans Richter-Haaser. Het publiek dwong natuurlijk tot de gebruikelijke toegiften (o.a. Chopin), welke rijkelijk werden geschonken. G. M. Üe Leeuwarder rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van de 21 maart 1958 te Amsterdam re vondeling gelegde baby. De moeder van de baby, tegen wie de officier van justitie een jaar met aftrek had geëist, werd door de rechtbank vrijgesproken. Haar was ten laste gelegd, dat zij haar pasgeboren zoontje, Bernardus, aan de natuurlijke vader en aan haar vader had meegegeven om het kind te vondeling te leggen. De rechtbank achtte wel bewezen, dat voor de ge boorte al afspraken waren gemaakt om het kind te laten verdwijnen, maar niet, dat na de geboorte de moeder heeft ingestemd met het te vondeling leggen. De natuurlijke vader van het kind heeft weliswaar verklaard, dat hij het kind bij de moeder heeft weggeno men omdat zij het kind wilde doden, maar op grondi van zijn onbetrouwbaar heid kon de rechtbank deze verklaring niet als bewezen accepteren. De vader van de vrouw werd ervan beschuldigd het kind tezamen met de vader te vondeling te hebben gelegd. Tegen hem was negen maanden geëist. Het vonnis van de rechtbank luidde zes maanden. De grootmoeder van de baby, die er van was beschuldigd lakentjes en een dekentje voor het kind te hebben mee gegeven, werd vrijgesproken, aange zien de rechtbank, gelet op de drijfveer tot deze daad, dit niet als een strafbaar feit beschouwde. Dinsdag heeft de heer J. Biersteker, besteller-voorman, in zijn met vele bloemstukken versierde woning het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad by het Staatsbedrijf P.T.T. Als eerste spreker nam het woord de heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Haarlem die zjjn gelukwensen aanbood in waarderende woorden. De heer L. W. M. van Beeck, ad junct directeur van het postdistrict Haarlem, richtte het woord tot de ju bilaris namens het bedrijf en betuigde zjjn grote dank en waardering. Het was hem een groot genoegen namens het Staatsbedrijf de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst met daar mede de gouden draaginsigne en de gebruikelijke gratificatie te mogen overhandigen. Na hem sprak de heer Ch. A. L. Trommelen, chef van het Postgebouw Baljuwslaan, en bracht eerst in herinnering de grote verdien ste van de jubilaris voor de verzen ding van de postzakken in de tijd van de verbouwing aan de Baljuwslaan, toen de gehele expeditie gehuisvest was aan de Verspronckweg. De heer B. Heimig, chef expeditie, wilde zich gaarne bij deze woorden aansluiten en hij hoopte dat de jubi laris in de resterende jaren met de zelfde opgewektheid zijn werkzaamhe den zou verrichten. De heer P. Geldof, voorzitter van de afd. Haarlen van de A.B.V.A. (Algemene Bond van Ambte naren) sprak zijn dank uit namens de organisatie en liet dit vergezeld gaan van een wekkerklokje. Namens de per ronbestellers bood de heer G. Mole naar een brandlamp aan. Hierna nam de voorzitter van het jubileumfonds, de heer H. Plant, het woord. Namens het fonds overhandigde hij een pendule en een elektrische koffiemolen. Dinsdagmiddag is een vierjarig jon getje op de Bakenessergracht in Haar lem in een septik-tank gevallen. Hij wist er zelf uit te klimmen en naar huis te lopen. Zijn moeder heeft een eis tot schadevergoeding ingediend, omdat de kleren van de kleuter volko men waardeloos zijn geworden door het rottend vuil. De tank was op de Bakenesser gracht gezet door een aannemer om gerepareerd te worden. Om de een of andere reden werkte de tank, waarin afval wordt vernietigd door bacteriën, niet. De aannemer had bij zijn werk zaamheden niet voldoende voorzorgen genomen. Te dier zake is proces-ver baal opgemaakt. Op het Raadhuis in Overveen is men reeds druk bezig met de voorbereiding voor de verkiezing van de Tweede Ka mer op 12 maart. Het aantal stembureaux veertien in totaal is vastgesteld. De bureaus zijn op dezelfde plaats als de vorige keren gevestigd op een uitzondering na. De bewoners van het villapark Kweekduin en die in de omgeving van Overveen- dorp zullen hun stemplicht vervullen in de gymnastiekzaal van het Overveense politiebureau in plaats van in 't school gebouw van de St.-Aloysiusschool aan het Zand voorterpad. De voorzitters, le den en plaatsvervangende leden voor de stembureaux zijn inmiddels eveneens benoemd. De oproepingskaarten zullen begin maart bij de bevolking worden be zorgd. De Winterflora in het Krelagehuis te Haarlem mag zich nog steeds in een groeiende belangstelling verheugen. Niet alleen uit Haarlem en omgeving, maar ook van ver-af komen bloem-lustigen om een bezoek te brengen aan de kleurige voorjaarstuin. Gisteravond werd de 10.000ste genoteerd. Mevrouw P. Braakman Tendeloo bleek de gelukkige te zijn en haar uierd door de voorzitter van „Bloem bollencultuur", jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, een feestelijke bloemenhulde bereid. In plaats van zijn gebruikelijke wan delingen in de Vatikaanse tuinen te maken, heeft de Paus gistermiddag on verwacht het tehuis voor oude en zieke priesters bezocht, dat aan de rand van Rome bij het Vatikaan gelegen is. De Paus was niet geëscorteerd toen hij in zijn auto door de straten reed. Mario Stoppa, zijn chauffeur, moest dan ook gewoon voor de stoplichten wachten. De Paus heeft zich in het tehuis met de bedlegerige priesters onderhouden en met de wandelende geestelijken heeft hij in intieme kring geconver seerd. Advertentie elan Zowel maandag- als dinsdagavond hebben leerlingen van het Triniteits- lyceum zich in de Haarlemse stads schouwburg gepresenteerd met het amusante stuk „Geld te geef", geschre ven door Walter Black en William Men- drek, en vertaald door A. Defresne. Het 'was jammer, dat na een ook op het toneel goede samenwerking van enkele jaren „Sancta Maria" ver stek liet gaan. Het is echter te ver wachten dat meenden wij althans te mogen concluderen uit het openings woord van de rector, pater dr. Modes- tus van Straaten O.E.S.A. dat de Marianen in de toekomst weer offici eel aan de toneelavonden medewerken. De rector heette iedereen van harte welkom, in het bijzonder de provinciaal der Augustijnen van de Nederlandse provincie, pater Lucas Hoogveld. De Trinitariërs, die overigens toch kans hadden gezien toneellievende meisjes aan te trekken, maakten, on der regie van pater J. Th. Westing, van het stuk een genoeglijke school voorstelling. Bij eerste kennisname lijkt dit blijspel een vrij eenvoudig geval letje,maar tenslotte is het niet alleen de schijn maar ook de eenvoud zelf, die bedriegt. Want vooral het uiter mate zwak gecomponeerde derde be drijf stelt aan de executanten zware eisen. Met name in dat bedrijf, dat meer weg heeft van een massaspel, komt het aan op een flitsend en een op de seconde uitgekiend woorden- en gebarenspel, wil het slot niet verzan den in een onbetekenend heen-en-weer- gepraat. Dat de regisseur er niet hele maal in is geslaagd dat flitsende ka rakter vast te leggen en dat de jonge lui niet altijd bij machte bleken hun oprechte bedoelingen waar te maken, wil niet zeggen, dat wij niet van de voorstelling genoten hebben. Het grote enthousiasme en het soms opvallende acteertalent gaven de criticus geen gelegenheid het voorhoofd te fronsen. De geschiedenis van de familie Eliot, waarin grootvader met zjjn passie voor geldmaken iedereen in verlegenheid en zelfs in de grootste narigheid brengt, kreeg aldus een plezierige vertolking, waarbij het ons opviel, dat in te; genstelling tot andere jaren de meis jes niet zo gelukkig waren als de jon gens. Nu kregen de laatsten ook de beste kansen om hun acteertalenten te demonstreren. Drie van hen waren su perieur: Wim Beelen, die beheerst en gevat vader Eliot op de planken zet te; Peter van Rooyen als de doortas tende en scherpe verzekeringsagent, en Maarten Prins, die de gedesillusion- neerde „verloofde" gaaf en met geest typeerde. Frits van Rheenen had met de grootvader een dankbare maar voor iedere jongeman moeilijke rol toebe deeld gekregen. Hjj benaderde zijn fi guur echter vrij goed en kwam in het derde bedrijf flink op dreef. Van de twee boeven, gespeeld door Maarten Ellis en Rob de Jong, had laatstge noemde het zwaarste karwei. Een heel bedrijf lang moest hij de centrale en tot actie inspirerende figuur zijn van een uitgebreid gezelschap, een taak, die voor hem, en voor welke amateur ook, te zwaar is. Ofschoon hij zo niet letterlijk dan toch figuurlijk met veel gerucht teveel geschut irt* stelling bracht, verdient hij een compliment voor de wijze, waarop hij zich althans van zijn activerende taak kwijtte. De overige Trinitariërs pasten goed in het geheel: de wilde jongen van Jan van Spanje, de gewone straatagent van Bert Alkemade en de rechercheur van Peter Mascini. De meisjes bleven wat op de achter grond. Heieen Weerdenburg deed het niet onverdienstelijk, maar had meer het verliefde meisje moeten zijn, Trees Raats had pittige momenten als dienst meisje en Ank van Tilburg had de juis te moederlijke toon gevonden. Verder zagen wij nog een geëxalteerde cosme- tica-juffrouw van Paula Krouwels en een gedecideerde Ria Klein in een rol letje, dat wij niet onthouden hebben. Veel applaus tot slot en veel bloemen, die wei-verdiend waren. Behalve door ouders, docenten, leerlingen en andere belangstellenden werd de voorstelling van maandagavond ook bijgewoond door de prior van het Haarlemse Augustijner convent, pater dr. Leopold Verhagen, en door de rector van het Mendelcollege, pater Valentijn Hutjens. Na de pauze sprak de provinciaal een kort woord, waarin hij het grote en thousiasme, de stijl, het élan en de overtuigende kracht van deze school voorstellingen prees. Het verheugde hem op dit familiefeest een familie geest aan te treffen en hij sprak de wens uit, dat men steeds verder zou groeien naar een geestelijke eenheid tussen de ouders en de docenten. W. H. Tweemaal is de brandweer in Haar lem uitgerukt om hulp te bieden bij moeilijkheden veroorzaakt door de storm. Op de Bakenessergracht knapte een schoorsteen af en baande zich een weg door het dak van de woning van een 49-jarige kantoorbediende. Met een zeil werd het gat voorlopig gedicht. In de Doormanlaan sloegen enkele platen plastic los van een voorbalcon en kwamen op een dak terecht. De brandweer heeft de platen weggehaald. Na de nieuwjaarsrede van de burge meester zette de raad zich aan de be handeling van de agenda. Het voorstel om de functie van gemeentevroedvrouw te handhaven gaf de heren Gosen (A.R.) en Breure (V.V.D.) gelegenheid zich te verweren tegen op hen in het tijdschrift voor vroedvrouwen uitge oefende kritiek naar aanleiding van door hen in een vorige vergadering ge maakte opmerkingen. De heer Linde man (K.V:P.) constateerde dat de func tie moest worden gehandhaafd om haar door het gemeentelijk salaris, gecom bineerd met de inkomsten uit haar particuliere praktjjk, een behoorlijk be staan te geven. De heer Siegers (K.V.P.) voelde meer voor een gegarandeerd inkomen van plm. 5.509. Wethouder Tates (V.V.D.) verdedig de het voorstel o.a. door een verdui delijking te geven op een z.i. tot mis verstand aanleiding gevende passage in het rapport van de inspecteur van de volksgezondheid. Zolang de betrok kene die al meer dan 25 dienst jaren heeft in functie blijft, dient men de bestaande regeling te handha ven. Tot hoofd van de Karei Doorman- school werd met algemene (15) stem men benoemd de heer H. W. Coops te Rotterdam. De heer Diemer (P.v. d.A.) had bezwaar tegen het gevraag de krediet van 35.000 voor het maken van een hek ter lengte van twee kilo meter langs het circuit. Hij becijferde dat een hek rond het gehele circuit f 150.000 zou kosten. De heer Gosen (A.R.) zag in het circuit een schip van bijleg en wilde daar een bungalow park van maken. De heer Siegers (K.V.P.) had een gedetailleerde begro ting gemist en voelde voor een behan deling in de commissies. De voorzitter zei dat het noodzakelijk is nu reeds voor een voldoende afsluiting van het circuit te zorgen omdat men anders niet voor de grote wedstrijden (o.a. wereldkampioenschappen wielrennen) daarmee gereed is. Het is absoluut noodzakelijk om de desolate afsluiting van het circuit te vernieuwen.^ Men be gint nu met de meest bedreigde pun ten. Hij vroeg de heer Gosen of die een idee had, wat het zou moeten kos ten, orp het circuit-terrein bouwrijp te maken voor villa's e.d, Het circuit is al voor de helft afgeschreven en als er een „Grand Prix" wordt gehouden is het rendabel door de vermakelijkhe- denbelasting. In 1958 leverde die ruim 70.000 op. Wethouder Tates (V.V.D.) wees er op, dat de organisatoren van wedstrijden klagen over de onvoldoen de afsluiting, die hen (en ook de ge meente) schade berokkende. B\j de re plieken vestigde de' voorzitter de aan dacht op de strijd die hij moet voeren om via de „Stichting Garantiefonds" de „Grand Prix" voldoende financiële basis te geven. Een „waterdichte" af sluiting is een eerste vereiste. Een langdurige en tamelijk verwarde dis cussie volgde nog. Verschillende voor stellen werden gedaan. Een voorstel van de heer Siegers om te beginnen met een krediet van 17.500 werd ten slotte met 87 stemmen aangenomen. Bjj de rondvraag vroeg de heer Lin deman (K.V.P.) waarom de politie reeds in het begin van het jaar de 1 De „copie" werd tijdens de dinsdag- soort schoolstrijd. De conservatieve po- avond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Zandvoort ongetwijfeld geleverd door burgemeester mr. H. M. van Fenema die een met aandacht beluisterde Nieuwjaarsrede hield, waarin menige spitse opmerking voor kwam en enkele interessante gedach ten werden gelanceerd. De onbevredi gende financiële verhouding tussen rijk en gemeenten ontneemt het gemeente bestuur het noodzakelijk inzicht in de fi nanciële positie der gemeente. Voor Zandvoort komt daar nog bij de kwestie der politiekosten. Sinds 1948 is Zand voort hierop al 400.00 tekort geko men. Waar de bij herhaling beproefde traditionele methoden ter benadering van de bevoegde rijksinstanties kenne lijk hebben gefaald, zoekt de burge meester naar andere wegen om die in stanties in dit stadium van bestuur lijke potentie te brengen, dat nodig is om tot een beslissing te geraken. De ontwikkeling en uitbouw van het maatschappelijk werk doet de vraag rij zen of bij het vaststellen van de alge mene normen van de hulpverlening, niet een zekere grens dreigt te worden overschreden, welke een verstoring zou kunnen veroorzaken in de verhouding tussen de categorie gesteunden en de groep, welke in het arbeidsproces is op genomen. Het is begrijpelijk en ook lo gisch, dat de hoogte van die normen af hankelijk wordt gesteld van het alge meen welvaartspeil en de conjunctuur schommelingen, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat zekere gevoelselemen ten een rol gaan spelen en de normen zo hoog worden opgevoerd, dat de ar- beidsprikkel bij bepaalde groepen ver dwijnt. De openbare werken besprekende, hekelde de burgemeester het gebrek aan weloverwogen, soepele efficiënte samenwerking der ambtelijke instan ties. Het ambtelijk en technisch per fectionisme kleeft nagenoeg- elk plan met de stroperige substantie van ein deloos onderzoek en discussie aan de commissietafeis vast! De burgemees ter wees in dit verband op het dra ma der verkeerswegen rond Haar lem en naar Zandvoort, de moeizame procedure inzake de ontwikkeling van noordoostelijk deel van Zandvoort en op het rioolwa-terzuiverirt^sproject, waarvan alleen de naam al in lengte wedijvert met de periode van 10 ja ren, welke aan de voorbereiding is besieed. Voor een leek is het verbijs terend om gade te slaan hoeveel kost bare tijd nodig schijnt te zijn om dit ingewikkelde bouwwerk behoorlijk voor te bereiden. ging om met formele argumenten het broederlijk naast elkaar bestaan van openbaar en christelijk onderwijs te ver hinderen en een bepaald levensbeschou welijk stempel op een belangrijk deel der gemeente te drukken keurde de bur gemeester af. Kinderen van bijzondere en openbare scholen dienen niet van ei kaar te worden vervreemd: het zijn al len Zandvoortse kinderen. In het vervolg van zijn rede bracht de burgemeester hulde aan het politie korps en aan de brandweer. Na te heb ben gewezen op de verschillende initia tieven welke in den lande genomen wor den om te komen tot intergemeentelijke samenwerking vroeg de burgemeester zich af of ook voor „Kennemerland" het adagium „regeren is vooruitzien" niet noopt tot een zich ernstig bezinnen op de perspectieven, die een nauwere samen werking tussen de betrokken gemeenten kan openen voor de ontwikkeling naar een hoger welvaartsniveau, gebaseerd op een stabielere sociaal-economische structuur van het gehele gebied. Zandvoort kan worden gerekend tot de kring van gemeenten waarvoor Haar lem de functie van centrum-gemeente vervult. Het Haarlemse gemeentebe stuur is zich van die functie" terdege be wust. Op verschillende terreinen van ge meentelijke zorg zijn door Haarlem met de omliggende gemeenten gemeenschap pelijke regelingen getroffen, die zeer be vredigend werken. verkeersborden gaat plaatsen. De par keerverboden begirinen al te werken als er nog lang geen intensief verkeer is. Dit is onnodig hinderlijk voor de automobilisten. De voorzitter antwoord de dat de plaatsing van de borden ver band houdt met Paasdrukte. Spr. zal echter nagaan of men niet te vroef begint met het plaatsen van borden. Enkele punten uit de nieuwjaars rede van de burgemeester van Zand voort. O Het aantal inwoners vara Zandvoort nam in 1958 toe van 13761 tot 14370. O Er zijn in Zandvoort nog 214 wo ningzoekenden w.o. 25 noodgevallen. Overigens bestaat er in Zandvoort geen tekort, doch een overschot aan woon ruimte. Indien geen correctie op het bouw en huurbeleid wordt toegepast, lijkt het huisvestingsprobleem een eindeloos drama. O In het belang van een juiste beoor deling van het gemeentebeleid, o.a. wat betreft de planologie era de recreatie, zal een op moderne leest geschoeide badgasten-administratie worden inge voerd. O Voorbereidingen worden getroffen voor uitbreiding van het raadhuis op de thans beschikbare grond; de stede bouwkundigen beraden zich voorts over de reservering van terreinen voor een nieuw te bouwen raadhuis, zoveel mogelijk in het centrum van het dorp gelegen. O De stoelenverhuur op het strand bereikte in 1958 een recordhoogte van ruim f 300.000 tegen f 252.000 in 1957 en f 201.000 in 1956. O De vermakelijkheidsbelasting be droeg in 1958 f 118.000 tegen f 79.700 in 1957. Een vermeerdering veroor zaakt door de auto-wedstrijden om de Grand Prix, die f 37.500 opleverde. O De kampeerterreinen boekten 120.000 overnachtingen: Kennemer Sportpark 53.000, „Dennendal" 31.400 en ,.De Branding" 35.000. O Reizigersvervoer autobusdiensten: Haarlem-Bloemendaalse strand-Zand- voort 293,000; Heemstede-Zandvoort 32.000; Amsterdam-Haarlem-Zandvoort 6.693.550. O De schuld der gemeente steeg van f 10,8 miljoen tot f 12,4 miljoen, waar van ruim f 9 miljoen rendabel. O De gemeentepolitie werd 94 maal in gezet bij bijzondere gebeurtenissen en evenementen. O Het openbaar lager onderwijs telt 1011 leerlingen, het bijzonder onder wijs 1002. De Mariaschool is met 410 leerlingen de grootste lagere school van Zandvoort. Advertentie Het enige punt waar het bij het scheren, om gaat is dat u zich er beter, schoner en frisser door moet voelen, klaar om de dag goed te beginnen... en dat is precies hoe u zich voelt als u zich geschoren hebt met water, zeep en Gillette. De enige manier om u goéd te scheren Een actie van enkele ingezetenen te gen de stichting van een christelijke la gere school leidde tot een verouderd De ervaring van de laatste tijd wijst op een iets stroever worden van som mige interlocale verhoudingen, zuiver op grond van financiële overwegingen. De burgemeester waarschuwde tegen het ontstaan van een situatie waarin de door de omstandigheden op sa menwerking aangewezen gemeente besturen van Kennemerland met elkaar al te langdurig in een soort strijd zjjn gewikkeld „om de dubbeltjes". Hij ge bruikte de uitdrukking „dubbeltjes", omdat het hier en daar inderdaad om bedragen gaat, het gemeentelijk zelfbe wustzijn onwaardig. Een eerste vereiste voor nauwere intergemeentelijke samen werking is echter, dat tussen centrum- en randgemeenten een band wordt ge vormd, gegroeid uit wederkerig respect en onderling begrip, Mr. Van Fenema betoogde verder, dat de bestudering van nieuwe mogelijkhe den tot gemeentelijke samenwerking in Kennemerland het best kan worden in geleid door een samenspreking van de betrokken burgemeesters. Voor de ag glomeratie Antwerpen bleek zo'n „con ferentie der burgemeesters" een waar devol contact-centrum waaruit belang rijke initiatieven zijn voortgekomen. (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 33^ Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3Ned. 1948 3U Ned 1950 3% Ned 1954 3y4 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mij A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mn K.P.M. Ned. Stoomv Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 II 2Ms Rotterdam '57 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KJL.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Stee] Stemming: onregelmatig Vorig opening Slot 21/1 99% 99£ 93 91% 91% 92% 86H 88% 88 V2 88% 110% 212 90i '2 92 144% 149 128% 129 293% 292% 443 151.60 155 265 225 350 305 495% 500 483 485 194% 172.10 172.- 164 163 124 158% 159 127 165 245 141% 139 114% 102% 89% QQ3 yo^4 109% 19/1 20/1 67% 67% 52% 52% 52% 531/4 78 78 49% 50% 103% 103% 33% 33 42 41% 49% 73% 48% 74 45% 45% 83% 841/4 69 69% 58% 58% 56% 56% 24% 24% 95% 96'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3