Opb ouw van A.B.C.-dienst eind 1960 voltooid Het gevaar van de fall out komt op kousevoeten B. B. roept personeel op Hoofdpijn 1 'ASPRO Caritaspool heeft het bij het rechte Galadiner Moordenaar werd bekend vogelkenner, linguïst en rechtskundige Tegen bureaucratie Kroonorde voor mr. Dobbelmann Super-ambtenaar met auto, veldbed en nog veel meer Nederlands schip lost wapens in Havana Eerste Kamer zet de behandeling van de begrotingen voort Gelden voor prijswinnaars worden als deposito op een bank uitgezet VERKENNING EN ONTSMETTING ^een defaitisme bij kernwapenexplosie Sieraden ter waarde van 15.000 tot 20.000 vermist „Wachter" en „mijnheer" Landbouw het eerst aan de beürt Raketwapens voor de Koninklijke Marine Internationale bidweek 1825 januari 2 'aspro** .-en Utfaitufeeft ftf: Een halve eeuw gevangene ©I met eiaen VOll©r© &evols is geweest dat er Voorzitter M. G. Hermes WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PAGINA 5 V erwacht mag worden, dat ons land aan het eind van het v°lgend jaar zal beschikken over een „ABC-dienst", d.w.z. een organisatie ter bestrijding van de gevolgen van atomi ze, biologische en chemische oorlogvoering. Aan het op- ouwen van deze dienst wordt thans gewerkt. Aldus is gisteren te Scheveningen medegedeeld op een persconferen- tle van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking. Oud-Indiëstrijders en de dienst bij de B.B. Vragen van Tweede Kamerlid Visch (K.V.P.) Nog geen definitief aanbod van Amerikaanse zijde en nog bergen werk.. (Van onze Haagse redacteur) t ^«~n meent, dat het zwaartepunt moet liggen op de beschermingsmaat- en ingeval van oorlogvoering met gebruik van kernwapens, waarbij zonderheid de radio-activiteit aandacht verdient. Wanneer een explosie Paats heeft op zodanige hoogte, dat de vuurbal in contact komt met de arde, zullen tot ver buiten het rampgebied radio-actieve stoffen verspreid "°rden. d'!>ewe' niet verwacht wordt, dat Ne- Ken rechtstreeks te maken zal krij- de allersterkste kernwapens, dp 1 men er wel rekening mee hou- de 1 wanneer dergelijke wapens in v„-Jnringpnde landen gebruikt zouden tie, n' de „fall-out", d.i. de radioac- kiln6 ne('rslag, die zich over honderden Gin e'ers kan uitstrekken, ook ons keP zal treffen. Bij een explosie van een e; awapen met kleiner vermogen in ons tarn '?nd> zaI de fall-out zich uiter- d niet storen aan een indeling in bied' winder gevaaraantrekkende ge- du, n. De radioactieve neerslag kan nel.. y°°r iedere Nederlander, onver- het k °f bij in de stad woont of op Wel P'.atteland, een gevaar worden en 0f biet alleen gedurende de eerste gf "likken na de explosie, doch ook "hrende langere tijd daarna. jJ?® B.B. acht het inmiddels noodzake flat ,waai"schuwen tegen de opvatting. Var, htoowbom ,,heel Nederland de kaart is". Deze opvatting zou optreden tegen het gevaar verlam- tip ^en stelt daar tegenover, dat wan- er de nodige maatregelen worden «vtroffen, dit voor velen het verschil •^ssen dood en leven kan betekenen, daar de opbouw van de ABC-dienst Distant nit «on Ttotinnnfll r»nmmnn. flo bestaat uit een nationaal comman- met daaronder regionale en lokale etnmando's en, op verschillende ni- (naus> enerzijds een verkenningsdienst anderzijds een ontsmettingsdienst. De belangrijkste factor in het atoom gevaar is, dat de radioactieve neer- aIag gewoonlijk niet wordt gezien en dat de door deze neerslag' uitgezon den radioactiviteit nimmer met de zintuigen kan worden waargenomen. ,.Het gevaar komt op kousevoeten", zo zegt men. Een eerste punt is dan ook, dat er een goede voorlichting aan de bevolking wordt gegeven. De Re gering acht het niet gewenst op dit moment het publiek te alarmeren door publikatie van hetgeen men moet jj?en en Ijten ingeval van een kern- .^Penexplosie. De gedragsregels liggen loiter ldaar; het is aan de burge rmesters de bevolking voor te lich- 'en wanneer daartoe onverhoopt het Sein zou moeten worden gegeven. Voor eeh tijdige alarmering bij explosies van kernwapens in het buitenland is Contact met de autoriteiten in de na- buurstaten onontbeerlijk. De bedoe- bng is de bevolking te waarschuwen den uur voordat de fall-out te ver dachten is en vijf minuten van te voren nog een laatste alarm te ge ven. De waarschuwing zal gegeven dorden door het laten luiden van de kerkklokken en het alarm door een claxonsignaal, wel te onderscheiden Van de BB-sirenes, die niet voor het ABC-gevaar bedoeld zijn. i hij de waarschuwing en alarmering r'Jgt het personeel van de ABC-dienst .en belangrijke taak te vervullen. Over „et gehele land wordt een net van sta- °naire posten uitgezet, die gegevens /meten verzamelen over plaats, tijd en 'Pp van kernwapenexpïosies. Daar- .aist komen er verplaatsbare lokale |*?sten, die per bromfiets op verken de gaan. Een mobiele verkennings- 'enst, beschikkend over motorvoertui- 5eh, houdt zich bezig met het afbake- dh van het gehele neersiaggebied en (j/h de verschillende gevarenzones '■Uien dat gebied. De meetapparatuur, '''üg voor het vaststellen van de be zetting, is ten dele reeds aangeschaft. Ver het gehele land zijn reeds nu eni- honderden instrumenten voor het Pststellen van de stralingsintensiteit erspreid. o Het tweede belangrijke onderdeel van Jj? ABC-organisatie is de ontsmettings- Jenst. De lokale ontsmettingseenheden, /m gebruik dienen te maken van plaat- tP1ijk aanwezige badhuizen en badinrich- jjbz. van bestaande wasserijen, ontsmet- Lngsinstallaties van ziekenhuizen e.d., jjPhnen op verzoek geassisteerd wor- door een mobiele ontsmettings gen van fabrieken, sportverenigingen fli enst. w,Het personeel voor de ABC-dienst ®rdt in hoofdzaak gerecruteerd uit de j'Plichtnoodwachters", dit zijn dus zij, die jjPn ingelijfd voor de noodwachtplicht. u opleiding vau het leidinggevend per- ®?el geschiedt aan de Stafschool van w BB te Barneveld. Het vorig jaar is V Pn reeds begonnen met de opleiding ,£■1 de commandanten en sectiehoof- Ji. Het overige personeel (verkenners. "nt: c. nnetters, plotters enz.) wordt lokaal geleid; men zal hiermee beginnen ^«hneer in de eerste veertien gemeen- het ABC-personeel wordt opgeroe- loi?' schele organisatie Zal in de (j(, P van 1959 en 1960 gerealiseerd wor- l.°P de v.. persconferentie van de BB n?S medegedeeld, dat men slechts J de alleruiterste noodzaak over zal gjmu tot evacuaties. Er zal zeker met UijrVaeueerd worden voor de eerste 48 ha het optreden van de fall-out V is de besmetting het grootst). Pre- Vlift ve evacuatie zal geschieden, rond aa®Svelden die als atoomdoelen worden be"gernerkt. Men is doende met het tuearnen van maatregelen voor een even- «PnT spreiding "Paraat. van het regerings- familie A. aan de Van Someren- Pam te botterdam is tot de onaange- ha 0 °htdekking gekomen, dat tijdens K, afwezigheid inbrekers hun slag v f'n geslagen. Er wordt voor een tacjarde van 15.000 a 20.000 aan rie- *r„5,1 vermist. De daders zjjn nog P°°'Toos. Voor de handhaving van de dis cipline bij de Noodwacht van de B.B. is een rangenstelsel ingevoerd, waardoor duidelijk blij ken kan wie „meerderen" zijn. Men onderscheidt: wachters, hoofdwach- ters en officieren, allen onderver deeld in drie klassen. Bjj de officie ren wordt onderscheid gemaakt tus sen officieren en hoofdofficieren, beiden in drie klassen. De noodwach- ter die de rang heeft van wachter, wordt aangesproken met „wachter"; hij die de rang heeft van hoofd wachter, met „hoofdwachter", en de overigen met „mijnheer". (Vervolg van pagina 1) opleiding daartoe voor ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, voor vrijwil ligers van rijks- of gemeentepolitie, voor definitief afgekeurden voor alle dien sten bij noodwacht (staf) en voor hen, die bepaalde hoge ambten bekleden zo als secretarissen-generaal, leden van de rechterlijke macht, burgemeesters enz. Vrijstelling wegens persoonlijke on misbaarheid in vredestijd wordt niet gegeven. Van de ingeschrevenen wordt al naargelang de personeelsbehoefte bij de B.B. in de gemeente de bestemming vastgesteld. Bij gelijke capaciteiten gaat de jongere in de noodwachtplicht voor de oudere. Indien er meer militairen beschikbaar zijn dan men ter plaatse of in de kring nodig heeft, \vordgn de boventalligen in de reserve geplaatst en dus voorlopig niet opgeleid. De verplichtingen zijn in vredestijd zeer gering, aldus verklaart de B.B. Men moet een cursus volgen van 2V& uur per week. Voor sommige functies duurt de opleiding slechts een paar maanden. Daarna worden enige ma len per jaar oefeningen gehouden. Per les of oefening krijgt de plicht- noodwachter, evenals de vrijwilliger, een onkostenvergoeding van een gul den. Worden inkomsten gederfd, dan krijgt men een zekere tegemoetko ming. In oorlogstijd wordt het perso neel in het A-gebied gekazerneerd aan de rand van de stad; men is dan permanent in dienst. De belanghebbende kan binnen veer tien dagen na de verzending van de op roep tot inlijving aan de burgemeester herziening van die oproep vragen. Na de beslissing van de burgemeester kan hij, wederom binnen veertien dagen, een bezwaarschrift richten tot de com missaris der koningin. Tegen de be slissing van de commissaris staat daar na nog beroep open bij de Kroon. De burgemeester van Zandvoort wil de strijd aanbinden tegen de bureaucratie en bij die diensten welke helaas in hun werk al te veel van instanties buiten de ge meente afhankelijk zijn, een uiterst bekwaam, doortastend en onwrik baar man aanstellen, die uitsluitend tot taak zou hebben de „stuurcen", de „dossiers", die ergens zijn blij ven hangen op te sporen, af te hande len en mee te nemen naar de vol gende hindernis, totdat het hele rijtje der ambtelijke inmenging is afgewerkt en de eindstreep is ge haald. Hij behoeft daartoe een ijzeren gestel, een onverwoestbaar goed humeur en een ruime kennis van de duizenden bepalingen en voorschriften, waarmee de bureau cratie ons land heeft overstroomd; voorts een snelle auto, een veld bed en een handkoffer wanneer overnachten in het een of ander bureau nodig zou blijken 'en ten slotte een niets ontziende hardnek kigheid. Een dergelijke figuur zal duur zijn, maar ongetwijfeld een veelvoud van zijn salaris voor de gemeenschap verdienen. In Havana, de hoofdstad van Cuba, is de Nederlandse coaster Sporonia gearriveerd met een lading van 285 ton munitie. De munitie, afkom stig uit Noorwegen, was indertijd be steld door de inmiddels gevluchte re gering Batista, als onderdeel van een aankoop ter waarde van 5 miljoen dollar. De Sporonia moest 24 uur wach ten voor zij kon afmeren, omdat de re- bellen-autoriteiten eerst moesten beslis sen of zij de zending al dan niet zou den accepteren. De wapens zijn verkregen door een transactie welke gearrangeerd is door de voormalige ambassadeur van Ba tista in Zwitserland, Giovanni Menas- ce. Een woordvoerder van het Cubaan se ministerie van buitenlandse zaken zei de dat een bedrag van 1.375.000 dollar dat voor de aankoop van munitie be stemd was, nog in Cuba achterhaald is. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch (K.V.P.) heeft aan de mi nister van oorlog de volgende vragen gesteld Is het waar, dat een groot aantal oud-Indiëstrijders, waarvan er zeer ve len ons land meer dan twee jaren op voortreffelijke wijze hebben gediend, in gevolge de „wet op de noodwachten" is aangewezen om te worden ingeschre ven voor dienstverrichting bij de be scherming bevolking? Is de bewindsman bereid mee te de len om hoeyeel dienstplichtigen, uit de ze categorie het hier gaat? Kunnen de tekorten voor dienstver richting bfl de bescherming bevolking ten volle worden aangevuld uit de cate gorie dienstplichtigen „zonder mobili satiebestemming", zonder dat een be roep wordt gedaan op oud-Indiëstrij ders? Indien vraag 3 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid te bevorderen, dat de catego rie oud-Indiëstrijders niet in aanmer king komt voor indeling bij de B.B? Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan om billijkheidsredenen bereid de tekorten te doen aanvullen uit de categorie „buitengewoon dienstplichtigen", welke categorie nimmer voor mili taire dienst is opgeroepen? Is de minister tenslotte niet van oordeel, dat de betrokken groep in verband met de genoten opleiding en de langdurige militaire ervaring veel meer in aanmerking zou komen om te worden ingedeeld bij de territoriale verdediging? De Belgische ambassadeur, baron Van der Straten Waillet, heeft dinsdag op de ambassade in Den Haag de versierselen, behorende bij het officierschap van de Kroonorde van België, uitgereikt aan mr. R. Dobbelmann, in verband met zijn verdiensten voor de economische samenwerking in de Benelux. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft na enige aar zeling besloten verder te gaan met het behandelen van de begroting. De al gemene politieke beschouwingen zijn het vorig jaar reeds gehouden, nog voordat de politieke crisis ontstond die tot het verdwijnen van het kabinet- Drees aanleiding heeft gegeven. In overleg met het noodkabinet is nu besloten, dat de volgende week een za kelijke behandeling zal worden gehou den van de begroting van landbouw. De Kamer zal zich vermoedelijk slechts beperken door het uitschakelen van kwesties, die tot politieke tegenstellin gen kunnen leiden. Voorzitter Jonk man heeft reeds de mogelijkheid aan gekondigd van een behandeling, die twee dagen in beslag zou nemen. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangeno men, waardoor de instelling van twee bedrijfsschappen in het Staatsblad zal Er is nog steeds geen definitief aan bod van Amerikaanse zijde yoor de le vering van raketwapens ter installe ring aan boord van de Nederlandse kruisers. Minister Staf zegt dit in de toelichting op een nota van wijzigingen op de Marine-begroting. De 1,5 miljoen gulden die als eerste post voor deze om bouw was uitgetrokken, wordt thans overgeschreven naar de Marine-lucht vaartdienst voor reparaties aan de „Neptune"-vliegtuigen. De vervanging van deze toestellen, die in 1960 zou plaats hebben, is enigszins vertraagd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiii Intentie voor donderdag: „Te rugkeer tot de II.H. Sacramenten van alle afgedwaalde katholie ken." Advertentie Zitten is er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen; 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Wont 'ASPRO'doet meer. 'ASPRO' maakt dat U zich prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer aan! hmxer osar ons programma ..HERHALING OP VERZOEKover Radio Luxemburg (20S m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. Gevangene nr. 594 van de toen hem gratie werd aan- tenschappelijke hulpmidde- een kenner van het Ameri- beruchte Amerikaanse gezegd. Op dringend verzoek len mocht werken. Boven- kaanse i'echt.^in^ zijn^cel strafgevangenis AIca- van Strouds moeder had de dien drongen zij steeds klem- schreef hij een lijvig boek traz in de baai van San toenmalige president der mender aan op vrijlating over de historie en de theo- Francisco zat deze week een V.S., Wilson, hem begena- van de gevangen deskundi- rie van het Amerikaanse ge- digd en Zijn straf veranderd ge. vangemswezen voor 1930, Of deze beroemdheid de maar men stond hem niet autoriteiten verdroot, of dat toe dit manuscript te pubii- Het werd een eenzame er andere redenen voor wa- ceren. opsluiting, en in die een- ren. is niet bekendgemaakt. Wel drong ook deze nieu we faam weer buiten de ge- C_ I I I V vangenismuren door. Het J thans een boek over „The birdman of ,Aicatraz" (de zaamheid zocht Stroud af- maar in ieder geval werd vogelaar van Alcatraz) ge- loirlinn A /T4 1_ o 4n 4-L-nlirPVPtl HflAP onn 'lolrorn halve eeuw achter de tra lies. In die vijftig jaren is in levenslange opsluiting, hij een in heel Amerika ver maard vogelkenner gewor den, wiens boek over vogel- ziekten een standaardwerk is geworden; „Strouds digest of bird diseases". Robert F. Stroud wordt 28 januari a.s. 69 jaar. Hij was 18 toen hij in de gevan genis kwam: veroordeeld tot 12 jaar wegens doodslag op een man, die naar zijn zeg gen een meisje had aange rand, in Juneau, Alaska. In zijn eerste gevangenis, te Leavenworth in de staat Kansas, beging Stroud zeven jaar later een moord. Voor de ogen van 1100 mede-ge vangenen stak hij een der bewakers dood. Hoewel hij zich beriep op zelfverdedi ging, werd hij ter dood ver leiding. Men zegt dat hij Stroud geruime tijd geleden schreven is, door een zekere eens vlak bij zijn celraam plotseling overgeplaatst naai Thomas E. Gaddis, en dat een nest mussen ontdekte het zeer strenge Alcatraz verschillende mensen, onder cn dat daardoor zijn be- Daar werd hem niet langer leiding van de Californi- langsteliing voor vogels toegestaan vogels te bestu- sche advocaat Stanley Fur- werd gewekt. Een bewa- deren. Zijn collectie vogels man, een nieuwe actie be ker gaf hem een paar ka- werd naar zijn broer gezoo- gonnen zijn om Strouds vrij- naries in zijn cèl, en na den gn Stroud kon voortaan lating te bewerkstelligen. bezat alleen nog maar boeken krij- Nadat op een in juni j.l. in- met gen in zijn cel. gediend verzoek hiertoe geen Hij schikte zich in dit lot gunstig resultaat is gevolgd, en begon rechten te stude- wil de actiegroep thans de ren en zich verscheidene ta- zaak in het Amerikaanse len (Frans, Italiaans en La- Congres brengen. De advo- In 1942 was hij zo be- tijn) eigen te maken. Hoe- caat en zijn medestanders wel hij in zijn jeugd slechts beweren dat Stroud de eer- J..: I.i.-i. i - ,-ln A marilrnon O „„.4 verloop van tijd Stroud een volière ongeveer 300 vogels, die hij bestudeerde en waar. over hij schreef. oordeeld. Hij had de voor roemd géworden dat vogel hem bestemde galg reeds op liefhebbers gedaan kregen drie klassen van de lagere ste Amerikaan is die ooit de binnenplaats van de ge- dat hij in zijn cel met een school had gevolgd, werd langer dan 50 jaar in de ge vangenis zien oprichten, microscoop en andere we- Stroud een knap linguïst en vangenis heeft gezeten. komen. Het betreft een bedrijfsschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en een ander voor de detailhandel in alcoholhoudende dran ken. De liberale prof. Witteveen sprak hierbfl de vrees uit, dat al te ge makkelijk zal worden overgegaan tot het toekennen van verordenende be voegdheden aan bedrijfsschappen, waarbij het algemeen belang over het hoofd zou worden gezien. Hij vroeg, hoe de staatssecretaris drs. Schmelzer dacht te kunnen vermijden dat de wettelijke regeling in strijd komt met een streven naar een ge zonde economische mededinging. De staatssecretaris wees erop, dat met grote voorzichtigheid steeds het toekennen van verordenende bevoegd heid wordt overwogen. Er zijn op dit punt dan ook nog geen klachten ge weest. Voorts zei hij, dat de minister van economische zaken steeds de be voegdheid heeft om in te grijpen, wan neer prijsafspraken in strijd komen met het algemeen belang. De heer Ruppert (A.R.) meende, dat de voorzitter van de V.V.D. de wet op de P.B.O. te eenzijdig ziet. Het be langrijke aspect van de medezeggen schap van de bedrijfsgenoten ook op economisch gebied mag daarbij niet worden vergeten. De Kamer is voorts akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat de onteigening in het belang van de natuurbescherming regelt. Ofschoon de Hoge Raad bij arrest van 13 januari j.l. ook de door de Na tionale Vereniging Caritas georganiseerde voetbalpool in strijd met de wet heeft verklaard, is deze vereniging er toch bijzonder verheugd over, dat de minister van justitie ook aan haar vergunning heeft verleend om de voet balprijsvraag voorlopig althans en onder bepaalde voorwaarden, voort te zetten. Uit deze vergunning blijkt immers, zo deelde de directeur van de Nationale Vereniging Caritas de heer M. G. Hermes dinsdag mee, dat niet alleen de K.N.V.B. is erkend, maar ook de Nationale Vereniging Caritas. Het voortzetten van de Caritaspool ziet de heer Hermes als een unieke kans voor zijn vereniging om het Nederlandse volk aan te tonen, dat „Caritas" het bij het juiste eind heeft om er voor te ijveren, dat de inkomsten van de pool niet uitsluitend bestemd worden voor sportdoeleinden. Wat de vergunning betreft om de voetbalpool voorlopig voort te zetten, deelde de heer Hermes nog mee, dat zijn vereniging vanaf 8 februari a.s. een controlesysteem zal invoeren, waarbij het volmaakt uitgesloten wordt, dat een lid van „Caritas" met meer dn 'én formulier aan de pool kan deelnemen. Dit was ook nu reeds praktisch uitge sloten, maar door nog scherpere con trolemaatregelen (o.a. het adresseren van de pools) zal voortaan eik lid slechts één formulier kunnen insturen, waarbij tevens de maximuminzet be paald is op 1,75 per pool. De prijzen zullen voortaan niet meer in geld. maar in waardebonnen wor den uitgekeerd, waarbij de zaak zo geregeld wordt, dat de gelden be stemd voor de prijswinnaars (30 pet. van de totale inzet) als deposito op de bank worden uitgezet. Prijswinnaars kunnen met deze depositogelden door de bank rekeningen laten betalen. De eerste prijs zal 70 pet van het voor prijzen beschikbare bedrag omvat ten en de tweede prijs 30 pet. Als het prijzenbedrag evenwel de 20.000 over treft, zal ook een derde-prijswinnaar uit de bus kunnen komen. De prijzen zullen dan zo verdeeld worden: 55 pet. voor de eerste-prijswinnaar, 30 pet. voor de twee de en 15 pet voor de derde. Hierdoor wordt vermeden, dat al te grote be dragen gewonnen kunnen worden. Van de poolinzet, die niet voor de prijswinnaars is gereserveerd, komt 60 pet ten goede aan instellingen, werkzaam op het gebied van de gees telijke en lichamelijke volksgezond heid. Voor de komende pool zijn dit het Nederlandsche Roode Kruis; het Prinses Wilhelminafonds; het Natio nale Reumafonds; het Prinses Bea- trixfonds en het Prins Bernhardfonds. Deze instellingen ontvangen 80 pet. van de voor de charitatieve doelein den bestemde inzet. 5 pet. hiervan gaat naar de Nederlandse vereniging van suikerzieken en eenzelfde percen tage naar het Nederlands sanatorium Davos. De overige tien procent zijn voor andere landelijk erkende kleinere organisaties. Met vertegenwoordigers van vele van de genoemde instellingen pleegt het be stuur van „Caritas" aanstaande vrijdag te Den Haag overleg om te komen tot Er zijn twee bijzonder mooie tafel stukken in het bezit van ons konink lijk huis. die deze week weer zijn ge bruikt bij de galadiners, die in het Haagse Huis ten Bosch aan het Corps Diplomatique zijn aangeboden. Giste ren waren de tafels, waaraan twintig ambassadeurs, drie gezanten en zes zaakgelastigden met hun dames alsook minister Luns en zijn echtgenote als gasten van de koningin, de prins en prinses Irene waren gezeten, voorzien van het Engelse plateau. Vandaag had hofmaarschalk overste van Zin- nicq Bergmann voor afwisseling ge zorgd. Te midden van het prachtige Sevres-servies stond een Frans pla teau opgesteld. Tulpen en narcissen verhoogden de lentesfeer. Een strijkje van de Kon. Militaire Kapel speelde onderhoudende muziek en herinnerde aan de tijd waarin ko ningin Sophie hier een eeuw geleden Haagse kunstenaars om zich heen ver zamelde. De koks hebben twee voor treffelijke menu's verzorgd. De eer ste dag werd reebout gegeten na een voorgerecht van koude kreeft a la Parisienne. Vanavond was er een hoofdschotel van lamsvlees. Het nage recht was de eerste dag een „par fait glacier au grand-marnier", de tweede dag werd er een „soufflée glacé Cóte d'Azur geserveerd. Beide dagen werd er na Chablis en Rode Bourgogne een Champagne Moet Dom Petrignon 1947 geschonken. Voor de Hagenaars is dit diploma tiek galadiner aan de rand van het Haagse Bos echter maar een pijnlijk surrogaat van wat een echt Haags hofleven is geweest. Hoezeer dit laat ste ook steeds door eenvoud is geken merkt, het had toch zijn bijzondere charme, doordat de gehele bevolking meeleefde in de tijd waarin het ko ninklijk gezin in het paleis aan het Noordeinde vertoefde. Den Haag heeft na de oorlog alles ondernomen om weer echt residentie te worden. Men heeft het Huis ten Bosch creatie van dê 17de eeuwse kunstenaar Pieter Pos door de beste vaklieden laten restaureren. Een 80-jarige stucadoor, die nog het haut reliëf uit de hand wist op te brengen, is er aan te pas gekomen om de plafonds in de oude staat te herstellen en de gobelins in de Chinese zaal zijn door de meest kundige handwerksters weer als nieuw bijgewerkt. De Haagse bevol king heeft als kroon op het restaura tiewerk de gehele tuin opnieuw laten aanleggen, waarmede alle herinnerin gen aan de vernielingen van de oorlog in het Huis ten Bosch voorgoed zijn weggevaagd. Toch blijft het een paleis dat niet tot leven kan komen. Er zijn aparte flats aangelegd voor de princessen, er is centrale verwarming en modern comfort, maar de wens van iedere Hagenaar, dat er weer eens konings kinderen in de tuin zuilen spelen, is nog steeds niet vervuld. Deze week echter is Huis ten Bosch weer een ogenblik vervuld met oude glorie. In de zeshoekige Oranjezaal, door Amalia van Solms ais mauso leum voor haar gemaal Fredérik Hen drik ingericht, waren langs de wanden met de schilderingen van Honthorst en Jacob van Campen, de tafels op gesteld, waaraan op beide dagen vijf enzestig gasten met de koninklijke fa milie hebben gedineerd. Het blijven echter vage herinnerin- een door deze organisaties samen te stellen adviescollege, dat „Caritas" kan adviseren inzake het uitkeren van de voor charitatieve doeleinden gereser veerde poolinzetten. Tien procent van elke poolinzet dient als onkostenbestrijding, een percenta ge, dat verlaagd wordt naargelang het aantal leden stijgt. Wanneer „Caritas" (nu 30.000 leden) straks 50.000 leden zou tellen zal het onkostenpercentage geheel komen te vervallen en ten goede komen, aan de uitkeringen voor de prijswin naars. Naar de mening van de heer Hermes plaatst de bepaling van de ministeriële vergunning, dat de ledenwerving dient te geschieden volgens de daaromtrent in de statuten voorkomende bepalingen, de Nationale Vereniging Caritas niet, maar de K.N.V.B. we] voor onoverko melijke problemen. „Caritas" kan op grond daarvan immers blijven door gaan met het werven van leden, mits deze maar de doelstellingen van „Cari tas" onderschrijven en door de ballo tagecommissie geaccepteerd worden. De K.N.V.B. zal, naar het oordeel van de heer Hermes, evenwel geen nieuwe donateurs meer mogen wer ven, anders zou deze organisatie vol gens hem in strijd met een eigen be stuursbesluit handelen. Bij bestuurs besluit van 21 oktober 1957 no. 42 art. 2 heeft de K.N.V.B. immers bepaald, dat donateurs alleen aan de pool mo gen deelnemen als zij voldoen o.m. aan deze voorwaarde: „Slechts zij die reeds ondersteunend lid zijn van eni ge bij de K.N.V.B. aangesloten ver eniging en als zodanig het recht hebben de thuiswedstrijden van alle elftallen van de vereniging gratis te bezoeken, komen voor registratie als ondersteunend lid van de bond in aanmerking." Dit artikel, gepubliceerd in de Sport kroniek van 1 september 1958, houdt, aldus spreker, in, dat alleen donateurs die vóór 21 oktober 1957 als zodanig bij de K.N.V.B. stonden ingeschreven, voortaan aan de K.N.V.B.-pool mogen deelnemen. Hierdoor is naar de mening van de directeur van Caritas het aantal K.N.V.B.-donateurs zeer beperkt en is het in het recente verleden misschien wel voorgekomen, dat donateurs die na 21 oktober 1957 werden ingeschreven, in strijd met genoemde bepaling een prijs hebben gewonnen. Zeer benieuwd is de heer Hermes intussen of bjj de door de minister voorgeschreven publikatie van de poolvoorwaarden op het totofor mulier door de K.N.V.B. bovenstaande bepaling ook zal worden vermeld. Dinsdag is op de Boschdijk te Eindhoven de 38-jarige fietser G. Ardon uit Best, door een vrachtauto uit Kerk- driel aangereden. Hij was op slag dc:d. Het slacht offer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Minister Luns en zijn echtgenote betreden het paleis. gen aan de eeuwen van grote politieke glorie van Nederland, waarbij Den Haag het middelpunt was van een stuk wereldpolitiek. Zoals alles in die dagen kleuriger en feller leefde, zo ook het Corps Diplomatique. Het is voor gekomen dat ambassadeurs op straat hun politieke vetes uitvochten. Op 12 augustus 1657 b.v.„ toen de Spaanse ambassadeur bij de Republiek der Ze ven Verenigde Provinciën, in Den Haag zijn Franse collega op een rij toer ontmoette en geen duimbreed uit de weg wilde gaan. De karossen na derden elkaar totdat de paarden met de koppen tegen elkaar stonden. Geen van beiden wilde voor de ander uit wijken. Raadpensionaris Johan de Wit moest met leden van de Staten van Holland ter plaatse tussenbeiden komen om de situatie te redden. Men vond een echt Haags compromis en zaagde de barrière door, die het Lange Voor hout in twee delen verdeelde. De Spaanse koets kon daarna doorrijden, zonder dat Zijne Excellentie zich te kort voelde gedaan. Nog veel erger maakte het de latere Franse ambassadeur d'Estrades, die een van de prinsen van Oranje, de latere koning Willem III, niet uit de weg wilde gaan. De situatie was zo netelig, dat niemand minder dan prin ses Amalia van Solms, in wier huis thans het Corps Diplomatique met ko ningin en prins dineren, zich met de zaak moest gaan bemoeien. Zij wist de veertienjarige prins te bewegen uit te stappen, hetgeen gelukte, om dat er toevallig Haagse Kermis was, waarvoor Willem III zich op deze leef tijd nog meer interesseerde dan voor zijn eerste diplomatiek conflict. De lege karos kon daarop wegrijden, zon der dat de eer van Oranje geschon den was. Vraag niet hoe het volk er zich over heeft opgewonden. De mogelijkheid van de komst van Molotov is er niets bU.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5