ELSE MAUHS, groot actrice. een koninklijk instrument „Ik speelde als in Cecil Bount Demilleeen der eerste grote filmregisseurs TRIUMPH «■■BB Groot vakman, groot kind, kleine poëet Wel eens een amerginia gerookt? Dienstplichtig sergeant laat op beroeps-collega schieten SER en Stichting van de Arbeid Vermeer sterkt kleine boer mmum ■WHIM Mr. Luns zondag naar Engeland Twee lammetjes voor de Paus Krijgsraad gaat niet mee met geëiste verlaging in rang Egas hekelt de „Lucaspolitiek" Ook Tweede Kamer gaat begrotingen behandelen „Ach, doe niet zo flauw" Internationale bidweek 1825 januari Agrarisch congres P.v.d.A. wp®]j, wol DONDERDAG 22 JANUARI 1959 PAGINA 3 K.L.M. en Singapore Brits besluit „niet eerlijk", aldus ambassadeur Zuiver zakelijk y\J cent Kasregister gestolen Brei mooier m met W NEVEDA 1 'h klasse 0 apart! sigaretten Deze spanning bleef tijdens de hele voorstelling. „Een kleinigheid kon mij uit mijn evenwicht brengen. Weet u, mijn vader hij was beeldhouwer en stierf twee maanden voor mijn geboorte was overtuigd katholiek. Misschien door hem werd mij op mijn zestiende jaar de behoefte ingegeven in een klooster te gaan. Met heel veel moeite ben ik er van teruggehouden. Maar deze gedachte is mij er van Else Mauhs in een van de vele rollen, die zij tijdens haar grote carrière ge speeld heeft, met een in tensiteit, die de zaal boeide, maar haarzelf geestelijk en lichamelijk verteerde: „De onbekende vrouw" in dit geval. Else Mauhs is overleden. Na het prille hegin van de oorlog is zij, op een Ideine uitzondering na, niet meer op de planhen verschenen. Haar roem als Nederlands grootste tragedienne, verworven in de dertiger jaren, is als een mooie legende blijven voortbestaan- Verkade karakteriseerde haar eens als „een koninklijk instrument Haar virtuoos en voornaam meesterschap, dat het publiek soms koel aandeed, had altijd een diepe tragische ondertoon, die in datzelfde publiek resoneerde. De naklank daarvan lijkt nog voort te leven, nu zij gestorven is, hoe stil ^et de laatste jaren, met telkens weer opduikende geruchten over een wederoptreden, ook om haar heen geworden was. Teruggetrokken in herinneringen leefde zij na een grootse carrière, in 1903 begonnen, in 1940, naar het leek voor een korte rust pauze onderbroken, maar nooit meer hervat. Toen Else Mauhs eindexamen deed aan de Toneelschool was ook de Fran se toneelhervormer Antoine aanwezig. "13 bood haar een contract aan, waar- zij niet is ingegaan. Later heeft baar dit wel gespeten. Zjj was toen wei- voldaan over de rollen, die men haar wilde laten spelen. Dit haalde haar het verwijt op de hals, dat zij te kieskeurig was. Niettemin oogstte zij, haet wat zij intussen wel speelde, bij zonder veel succes. Roem verwierven naar intelligentie en het speelse gemak waarmede zij over de techniek heerste. Dat was het resultaat van bijzonder ernstige" aandacht voor elke rol, die zij °P zich nam. -Dit strekte zich tot haar leefwijze uit. De vermageringskuur, waaraan zij zich onderwierp, ondernam zij minder om wille van de heersende mode alswel om het behoud van het ingénue-type, uat haar de eerste jaren van haar car rière tot bekoorlijk, fris Hollands meis- 3e maakte. Bovendien paste het bij de distinctie, die haar altijd is blijven om geven. Daaruit kwam ook de zorg voort, Waarmede zij zich voor de voorstelling kleedde en sierde. Dit niet omwille van het fraaie uiterlijk, eerder bij wijze van voor haar noodzakelijke voorwaarde voor de zuivere expressie van haar rol len. Na de beginjaren speelde zij herhaal delijk de gekwelde vrouw, die dreigt vernietigd te worden door een psy chische manco in haar zelf. Deze grote jaren hebben geestelijk en lichamelijk zeer veel van haar gevergd. Om de diepste, heimelijke roerselen van de vrouweziel in haar spel te kunnen bele ven legde zij de moeizame weg af tot het diepste innerlijke ik. Een "fel ver terend vuur dreef haar voort. „Er is niet veel meer van lichaam aan mij Over", heeft Elsa Mauhs zelf nog niet So lang geleden verklaard. Deze intensiteit bij haar spel maak te haar tot de grote tragedienne die zij was. Men dacht bij haar niet meer aan de techniek, die zij moeiteloos leek te beheersen. Men herkende de figuur die zij uitbeeldde in de geladen heid, die achter haar tekst leefde en daaruit magnetiserend oplichtte in haar hele manier van zijn. Couperus' taalvermogen, dat niet gering was, schoot tekort toen hij haar wilde complimenteren voor haar spel als Eline Vere de rol die haar bijzonder na aan het hart lag. Met Couperus had zij zich in deze figuur verdiept en haar gespeeld als een behaagziek en vluchtig wezen, maar niettemin een vrouw met een onherstelbaar ge kwetst hart. Else Mauhs werd toen op een lijn gesteld met Eleonora Duse. Verkade, die haar wellicht het best heeft begrepen, en die huiverde om wat haar vermocht te ontroeren, noem de haar een harp, een koninklijk in strument. Onder hem durfde ze naar het klassieke repertoire rijken. Zjj was een heel bijzondere Ophelia naast zijn Hamlet. Elke nieuwe voorstelling bracht haar en haar omgeving tot intense span ning. Zou zich in het broze lichaam Weer de transformatie voltrekken? „Ik Was een moeilijke vrouw en ik heb het mijn regisseurs heel lastig gemaakt," verklaarde zij een paar jaar geleden „Nooit durfde ik een rol aan. Een pre mière vond ik erger dan de ergste operatie." bijgebleven, dat je je werk niet op een ongelovig fond kunt bouwen. Nijinsky danste in trance. Zo heb ik altijd gespeeld. Soms merkte ik niet eens, dat een stuk uit was." In Ibsens Nora bereikte zij haar top klasse. Maar alle rollen, die zij speel de, waren even zovele gebeurtenissen. Ze volbracht een tournee met Alexan der Moissi. Ze vertolkte, om maar en kele creaties te noemen, De blauwe vo gel van Maurice Maeterlinck, de kleine Bonaparte in het Adelaarsjong, de vrouw in Mensen in het hotel, en, bij zonder imponerend, Elisabeth, de vrouw zonder man. Het repertoire was groot genoeg om haar grote gevoelsscala te belichten, maar de intense spanning, waaronder zij speelde verdroeg geen veelheid. Haar lichaam kon er vaak niet tegen. De overdracht van de Theo Mann- Bouwmeesterring was het hoogtepunt van het seizoen in 1934. Een hoog-be- jaarde mevrouw Bouwmeester sprak haar in de Stadsschouwburg van Am sterdam toe en noemde haar „de waar digste kunstzuster". Jan Musch las de tekst van de oorkonde. Met trillende handen schoof mevrouw Bouwmeester haar opvolgster de ring aan de vinger. „Else Mauhs, het ga je goed," riep ze. Else Mauhs snikte. In de zaal was men hevig ontroerd. Een zeer langdurige ovatie volgde op de plechtigheid. Tijdens de oorlogsjaren speelde El- se Mauhs niet en daarna is ze nog één keer, heel kort, in een spectacle coupé opgetreden. Men heeft gesmeekt om haar terugkeer. Maar Else Mauhs ver scheen niet meer. Haar nimmer aflaten de twijfel over haar kunnen, weerhield haar. Dezelfde twijfel heeft haar wellicht belet te beslissen, aan wie zij de be- De minister van buitenlandse zaken mr. Luns zal op uitnodiging van de En gelse regering op 25 januari in Londen besprekingen voeren met zijn Engelse ambtgenoot Selwyn Lloyd, aldus heeft het foreign office meegedeeld. Men ver wacht dat behalve de kwestie der lan dingsrechten van de K.L.M. in Singa pore en de verkoop van vliegtuigen aan Indonesië ook de vrijhandelszone en het vraagstuk Duitsland zullen worden be sproken. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, heeft gisteren een onder houd gehad met premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd. Hij heeft de te leurstelling van de Nederlandse rege ring uitgedrukt over het Engelse be sluit, de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore tot één landing per week te beperken. In de Nederlandse publieke opinie is deze zaak van een commerciële een politieke kwestie geworden, aldus de ambassadeur. Gezien de vriendschap pelijke betrekkingen die tussen Neder land en Engeland bestaan is het niet eerlijk de landingsrechten van de K.L.M., die vroeger vijf maal per week Singapore aandeed, thans tot een maal per week te beperken. Bovendien is het argument van de B.O.A.C. dat de concurrentie van de K.L.M. schadelijk is bijzonder twijfel achtig. Nu de toestellen van de Neder landse maatschappij niet meer in Dja karta mogen landen ligt het Indonesi sche luchtruim als het ware open voor de B.O.A.C. en de Australische lucht vaartmaatschappij Qantas. Paus Joannes XXIII heeft gistermor gen in het Vatikaan 2 lammeren in ont vangst genomen, zoals op het feest van St.-Agnes gebruikelijk is, aldus meldt het K.N.P. Deze twee lammeren maken deel uit van de kudde schapen, welker wol gebruikt wordt voor de ver vaardiging van pallia, de onderschei dingstekenen der aartsbisschoppen. De lammeren zaten in twee mandjes, bekleed met fluweel en versierd met vlaggetjes en bloemen. Nadat de Paus faamde ring over zou dragen. Wellicht de beestjes gezegend had zijn zij naar ook heeft zij dit in haar testament vast- het klooster van St.-Caecilia gebracht, gelegd. R. waar de zusters ze verder grootbrengen. ƒ71 Hollywood is gisteren op 77-jarige leeftijd de filmregisseur Cecil B. Demille overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De mille is een week ziek geweest. Een van zijn dochters, haar man en een arts waren bij het sterfbed aanwezig. In een andere kamer sliep de echtgenote van de filmregisseur, met wie hij 57 jaar gehuwd is geweest. Mrs. Demille is reeds geruime tijd ziek. Cecil Bount Demille is op 12 augustus 1881 in Ashfield (Massachusetts) geboren, als afstam meling van een Nederlander, die in 1658 naar de Nieuwe W^ereld overstak. Demille, die reeds zeer vroeg in de „showbusiness terecht kwam, heeft zeventig films op zijn naam staan. Hij had twee dochters en twee zoons, en kreeg verschil lende onderscheidingen. Hij was onder meer officier in de orde van Oranje-Nassau. Cecil Bount Demille behoort met ve teranen als Ernst Lubitsch en Alfred Hitchcock tot de eerste grote regisseurs, dat wil zeggen: tot de eersten die op dracht kregen tot het vervaardigen van speelfilms voor de industrie. Met deze twee meesters heeft hij een grote bijna ongebreidelde produktie gemeen, maar van beiden onderscheidde hij zich in de kwaliteit .der films. En deze stelling is ook van toepassing op de films afzon derlijk. Stee Mauhs op haar zeventigste verjaardag. Korte films, zelfs werken van norma le lengte heeft Demille nooit gemaakt; zjjn film ten afscheid, „De Tien Gebo den", duurt maar liefst drie uur, het geen zeker meer de showbusiness dan de filmkunst ten goede is gekomen. Om het paradoxaal te zeggen: Demil- le's grote tekortkoming was zijn enor me, men mag wel zeggen irriterende overdaad. Het kon niet op. Zowel in zijn eerste grote Bijbelfilm „De Tien Gebo den" (die zo nodig en zo pathetisch na vijfentwintig jaar moest overgemaakt worden) als zijn „King of Kings" waar in het leven van Christus op nogal onsmakelijke wijze werd verbeeld, heeft Demille een roekeloosheid gedemon streerd, die haar weerga in de filmge schiedenis zoeken moet. Het toppunt van smakeloosheid was echter „Het Te ken des Kruises",fdie een zo zieke ver menging van religiositeit en erotiek ge stalte gaf, dat de film in ons land voor al in katholieke streken tot relletjes aanleiding heeft gegeven. In de Kruis tochten scheen een zekere beheersing waarneembaar te zijn, althans wat die vermenging betreft, maar de technische behandeling van de stof was wederom zo abondant, dat men door de bomen het bos niet meer kon zien. Toen de mode der langgerekte films aanbrak (dat was na de tweede wereld oorlog), was Demille van de partij met zijn circusfilm „The greatest show on earth", die men in de filmgeschiedenis wel de biggest zou kunnen noemen, overtroffen echter door de tweede „Tiert Geboden", die op dit ogenblik in ons land aan de orde is. Als katholiek had Demille de behoef te om op een of andere manier te stich ten. Hij bewerkte Bijbelse stof omdat hij getuigen wilde. In zijn voorrede tot zijn tweede „Tien Geboden" komt hjj daar eerlijk voor uit, en men mag stel lig aannemen dat hij de eerlijkste be doelingen had. Wellicht hebben die be doelingen, zo nadrukkelijk gemanifes teerd, invloed gehad op zijn vormge ving, in die zin, dat hij zijn betogen af stemde op een zo groot mogelijk publiek waarvan de belangstelling dan ook ve- CECIL DEMILLE Ie miljoenen dollars moest opbrengen. Dat heeft het publiek blijkbaar gedaan, gezien het feit, dat Demille telkens op nieuw toestemming kreeg tot het ver vaardigen van films, die vele miljoe nen dollars hebben gekost en evenveel miljoenen winst moesten opleveren. Niemand meer dan hij heeft aan die verwachtingen beantwoord. Dat kon al leen gebeuren omdat Demille een groot vakman, een groot kind en een kleine poëet is geweest. Dbg. (Van onze parlementaire redacteur) Met de Eerste gaat ook de Tweede Kamer de begrotingsbehandeling, die in de politieke crisis is blijven steken, weer opnemen. De eerste dinsdag in februari zal de Kamer worden voorge steld nog dezelfde dag de begroting van Zaken Overzee aan de orde te stel len en daarbij tegelijkertijd de begrotin gen voor de jaren 1956 tot en met 1958 voor Nieuw-Guinea te behandelen. Na- deze overzeese zaken komen dan nog de departementen van sociale zaken, oorlog en marine en enkele kleine hoofdstukken aan de orde. Er zullen geen avondvergaderingen worden gehouden. De behandeling zal volgens afspraak met de regering een strikt zakelijk karakter dragen. Poli tieke kwesties worden niet aangeroerd. De commissie-Koersen is intussen ook in januari met grote voortvarendheid bezig geweest te trachten het rapport over de gedragingen van de Dienst Ma terieel Landmacht te beindigen. Advertentie voor 20 extra zachte Of: wel eens een virgikaan genoten? Zo zou de sigaret kunnen heten die het midden houdt tus sen Virginia en amerikaanDie bestaat nu! De nieuwe Triumph! Niet te scherp, niet te zachtalle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan verenigd in één moderne, milde sigaret. De nieuwe Triumph - die alle rokers tevreden stelt. In het nieuwe pakje, het pakje dat U nü gaat kopen. Triumph! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA De krijgsraad te velde west heeft gis termorgen een dpi. sergeant uit Am sterdam veroordeeld tot een voor waardelijke straf van drie weken mi litaire detentie en een geldboete van 40 gulden. De sergeant werd ervan be schuldigd op 29 augustus van vorig jaar te Bergen op Zoom tijdens een oefening een soldaat opdracht te heb ben gegeven een beroepssergeant, die weigerde zich krijgsgevangen te laten maken, met een losse patroon in het been te schieten. De oefening werd des nachts gehou den en de dienstplichtige sergeant stond bij een groepje „krijgsgevange nen", die door zijn manschappen wa ren verzameld. Een eind verder stond een oudere beroepssergeant die even eens tot de tegenpartij behoorde en vol gens de gedagvaarde sergeant ook als krijgsgevangene beschouwd diende te worden. „Ach, doe niet zo flauw", had de beroepssergeant opgemerkt, die het kennelijk onaangenaam had gevonden door een jongere dienstplichtige ser geant gevangen te worden genomen. Toen de beroepssergeant verschillende keren geweigerd had zich over te ge ven had de dpi. sergeant een soldaat opdracht gegeven hem een losse pa> troon in het been te schieten. De be treffende soldaat had eerst geaarzeld het bevel uit te voeren doch toen ver dachte had verklaard dat het een dienstbevel betrof had hij op de schoen van de beroepssergeant gevuurd. Deze liep hierbij echter geen enkel letsel op De auditeur-militair achtte het zeer ernstig dat beklaagde een dergelijk bevel had gegeven, vooral ook omdat bij de aanvang van de oefening met nadruk was gezegd dat er hoogstens in de lucht geschoten mocht worden. De dienstplichtige sergeant is inmid dels reeds krijgstuchtelijk gestraft met vier dagen streng arrest. De au diteur-militair verklaarde van oor deel te zijn dat verdachte niet in zijn rang gehandhaafd kon blijven en vroeg verlaging tot de stand van sol daat. In verband met de goede con duitestaat wilde hij slechts een straf Scène uit J3e Tien Geboden" van Cecil B. Demille. eisen van drie weken voorwaardelijk en een boete van 60 gulden. De raadsman van beklaagde, een kapitein, meende dat de beroeps-onder officier door niet te hebben willen mee spelen zich kinderachtig heeft gedra gen. Verdachte was bij een vroegere oefening soepeler geweest tegenover de tegenpartij, maar men was hem toen op de rug gesprongen en had hem zelf krijgsgevangen gemaakt. Daarom was hjj wantrouwend geworden. Beklaagde toonde zich bij oefeningen altijd zeer geestdriftig. Raadsman, die zich wel kon verenigen me det geëiste straf, ver zocht geen verlaging tot de stand van soldaat op te leggen. Beklaagde be hoort tot het slag dat wij nodig heb ben, zo merkte hij op. Na raadkamer veroordeelde de krijgsraad de sergeant tot genoemde straf. Hij werd niet in rang verlaagd. Naarmate de Sociaal-Economische Raad erin zou slagen om zijn nut als toporgaan van het Nederlandse be drijfsleven te bewijzen was de Stich ting van den Arbeid gedoemd om naar het tweede plan te verdwijnen. Na het unanieme rapport van de SER over de bestedingsbeperking heeft men dit dan ook zien gebeuren. Reeds had het hart van de Stichting, de Looncommissie, zich metterwoon in het gebouw van de SER gevestigd. Per 1 april zal de Stichting haar res terende personeel verliezen en ge heel onderdak vinden op de Bezui- denhoutseweg. Formeel is hiermee eigenlijk nog niets essentieels gebeurd- De inge krompen Stichting is de gast gewor den van de SER, maar zij blijft wat zij vroeger was: het toporgaan van de privaatrechtelijke organisaties van werkgevers en werknemers en het adviserende orgaan van het College van Rijksbemiddelaa"s, zoals het Be sluit Buitengewone Arbeidsverhou dingen dat sinds de oorlog wil. De stap is echter wel van groot belang voor wat zich verder in de toekomst moet voltrekken. De Stichting zal ge heel moeten verdwijnen voor het pu bliekrechtelijk toporgaan van het be drijfsleven, de SER, zoals sinds de Wet op de Bedrijfsorganisatie de op zet geweest is. Als straks de lang ver wachte Loonwet wordt ingediend zal de taak van de Stichting op het ter rein van de loonpolitiek vermoedelijk worden overgenomen door een in te stellen Loonraad van de SER. Deze ontwikkeling is een natuur lijke en een gewilde. Er is dus geen reden om te treuren, integendeel. De SER heeft bewezen het nut te heb ben, dat men er van verwachtte, het is niet meer dan natuurlijk, dat hij nu ook de taken krijgt toebedeeld welke bij die status behoren. Zonder risico's zal deze overdracht van ta ken natuurlijk niet zijn. Met name is het de vraag of de samenwerking in de SER reeds een zodanige volmaakt heid heeft bereikt, dat zij zich altijd in alle kalmte binnen de perken, door de wet gesteld, zal blijven afspelen. Wa ren de vroegere breuken in de Stich ting van den Arbeid reeds van grote betekenis, een breuk in de loonraad van de SER zou niet alleen een cri sis in het overleg, maar ook een cri sis in de PBO betekenen. Misschien zou het daarom overweging verdienen de Stichting als privaatrechtelijke instantie van overleg nog enige tijd te laten voortbestaan, als een soort veiligheidsklep waardoor stoom valt af te blazen. Méér dan een soepel or gaan van samenspraak zonder be voegdheden zou o-i. deze Stichting echter uiteindelijk niet kunnen wor den. Het is daarom zelfs nog de vraag of men dit orgaan zou moeten sie ren met de naam Stichting van den Arbeid, waaraan immers geheel an dere associaties kleven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimmiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim Intentie voor vrijdag: „Mogen de Joden Jezus als de Messias er kennen." A.s. zaterdag zal het Nationale Jeugd orkest onder leiding van Nico Hermans een concert geven in de Robert Schu- mann-zaal te Düsseldorf. De zes Ada gio's van Willem Pijper staan als Ne derlands werk op het programma. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De kleine boer vormde gisteren de grote moot in de rede waarmee de heer E. Vermeer het Agrarisch Congres van de P.v.d.A. in Gouda opende. De socia listen zullen opkomen voor de belangen van de kleine boer. Wie schrijft, dat zij de kleine boeren liever kwijt zijn be drijft valse propaganda, aldus Vermeer. Het socialistische tweede kamerlid Egas schilderde in zijn toespraak de globale resultaten, die door de landbouw sinds de oorlog onder socialistische leiding bereikt zijn. Deze resultaten zijn volgens hem imposant. Alleen de verdeling van het agrarisch inkomen laat nog te wen sen over. Daarom moet het inkomens- garantiebeleid herzien en de pachtprijs- politiek verbeterd worden. De heer Egas zei, dat de „Lucas-poli- tiek" in de jaren 1951/52 heeft gezorgd voor een ongepaste belastingverlaging. Deze verlaging heeft de schatkist ge plunderd en ons tot een bestedingsbe perking gedwongen als gevolg waarvan er geen voldoende middelen meer wa ren om de agrariërs voor extra risico te vrijwaren. Tegen een dergelijk Lucas- siaans incidenteel en benepen financieel beleid heeft Hofstra zijn onaanvaard baar uitgesproken. Het thema van de rest van het betoog was. dat een goed garantiebeleid voor de boeren niet verantwoord is zonder actief structuurbeleid in nationaal eco nomische zin. Voor een dergelijk struc tuurbeleid heeft de P.v.d.A. sinds 1945 geijverd. Zij zal dat blijven doen, zich scharend achter het rapport dat onlangs is uitgebracht over een meerjarenplan voor de structuurverbetering. Dat plan zal tot en met 1960 van de belastingbe taler ongeveer 5 miljard gulden vra gen. Dat schept de verplichting om de agrarische produktie zo doeltreffend mogelijk te doen plaatsvinden. De struc tuurverbeteringen mogen niet weer on gecontroleerd verknoeid worden. De rechtse meerderheid wil echter geen actief structuurbeleid. Zij wil de prijs van de voedingsmiddelen verho gen en de arbeiders en kleine luiden de lasten van de landbouw laten be talen, zoals arbeiders en kleine luiden ook de huizenbezitters aan meer in komen zouden moeten helpen. De be lastingen voor de welgestelden moe ten naar beneden, de prijzen en huren voor de kleine man moeten omhoog. Herstel van de vroegere rechten der beter gesitueerden, dat is het parool van de forse rechtervleugels der con fessionele partijen. Tegen een derge lijke opmars gaan wij links uit de flank, aldus de heer Egas. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft tot de woning van slager A. Alons aan de Marktstraat te Mussel- kanaal. Zij hebben het kasregister, dat in de winkel stond, via een kelderraam naar buiten gewerkt. Daartoe moesten zjj, uit de winkel komend, een kamer en vervolgens een kelder door. Er wordt een aanzienlijk bedrag aan con tanten vermist (circa 1700.). Advertentie t Voor 2 wikkels krijgt u 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin Amsterdoa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3