Spion vlucht uit angst voor proces 60.000 communisten in het Westen voor Moskou aan het werk Afschuwelijk mi Plancius-medaille voor Sir Vivian Mike Hawthorn na auto-ongeluk in Londen overleden Plannen om met Campbell records te verbeteren Overstromingen en koude teisteren een aantal Amerikaanse staten Veertig t.b.c.-gevallen op u.l.o.-school te Neede Londen geeft K.L.M. een maand respijt UIT OOSTZONE VAN DUITSLAND Bromfietser doodgereden Weer een baby ontvoerd Hertenkamp in Hillegom vervuild Poolvorser vertelt in Amsterdam van zijn wederwaardigheden Seine wast onrustbarend Verdwenen brief met ƒ40.000,- is terecht Spoorstaven gebroken Wereldkampioen der autocoureurs Tientallen mensen gedood; duizenden dakloos Ziekte niet van ernstige aard OPRUIMING SIGNAAL Kwestie-Singapore 'MORRIS' .Het weer STUURMAJ.8, COHEN VRIJDAG 23 JANUARI 1959 o 82ste JAARCANC No. 30120 BONN, hedenmorgen. Zesentwintig van zijn 43 jaren heeft Siegfried Dombrows ky voor de communistische partij gewerkt; sinds 1945 in de communistische oostzone van Duitsland, waar hij opklom tot adjunct-chef van de afdeling militaire inlichtingendienst Van het oostzonale ministerie van defensie. Thans is Sieg fried Dombrowsky naar het Westen gevlucht, omdat hij, rijkelijk laat, „de brutaliteit van het regime in de oostzone en de verwerpelijke methoden der communistische spionage en woelarbeid heeft ingezien en daaraan niets kon veran deren. Teleurgesteld en vertwijfeld verliet hij tenslotte vrij willig de oostzone om in het vrije Westen een toevlucht te vinden en een nieuw leven op te bouwen". In New York B. en W. onaangenaam getroffen door actie van dierenbescherming Koningin woont bijeenkomst bij In Veiser tunnel In IJmuiden Personenauto onder vrachtauto Drie inzittenden gewond Overstromingen, sneeuwstormen, regen, hevige storm winden en strenge kou hebben gisteren in de Amerikaanse staten Ohio, Kentucky, Pennsylvania en Indiana weer vele levens geëist. Duizenden mensen in deze staten zijn dakloos geworden. Hun leed wordt vergroot door de bittere koude. Bovendien worden de reddingsploegen ernstig gehinderd door de ijskoude wind die over de overstroomde gebieden langs de rivieren waait. Volgens een telling van Reuter hebben de overstromingen reeds 63 doden geëist. Auto in volle vaart tegen tractor gereden Bestuurder op slag dood; echtgenote gewond TECHNISCH SPEELGOED Scooter/ Bromfietskleding Om het vriespunt BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuIdem Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 ©lrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- toogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze correspondent in Bonn) Zo heet het tenminste in een ge zwollen curriculum vitae van Sieg fried Dombrowsky, die de binnen- en buitenlandse journalisten aange treden in een drom, zoals het vori ge jaar in Bonn alleen maar Rus- lands eerste vice-premier Anastas Mikojan mocht aanschouwen gis termiddag ter hand werd gesteld, plus de tekst van een uitvoerige in leiding, die Dombrowsky vervolgens gaf over de opbouw van de commu nistische spionagediensten, die in het Westen en de neutrale landen werkzaam zijn (zestigduizend man in totaal, plus enige tienduizenden kleine informanten en handlanger- tjes), de grootste organisatie ter we reld, aldus Dombrowsky. Dat alles neemt niet weg, dat Sieg fried Dombrowsky een doorgewinterde communist is en ook zijn hele verdere leven wel zal blyven, een chef-spion die veertien jaren lang heeft getracht de vrijheid van het Westen te onder- hiijnen onder wier beschermende vleu gels hij zich heeft gesteld nu men hem in de oostzone achter de broek zat. Want zoveel bleek wel uit de bijtende vragen, die de journalisten hem stel den: de vermeende „erkenning van de brutaliteit van het communistische re gime in de oostzone en van de ver werpelijkheid der methoden waarvan de communistische spionage zich be dient" ideologische gronden dus hebben hem niet bewogen de oostzone te verlaten. Maar wel de bedreiging van een proces, waarin hem nalatig heid in zijn hoge functie zou worden aangewreven, welke hem twintig jaren tuchthuis zou kunnen kosten. Daarvoor is Siegfried Dombrowsky op de loop gegaan. Het is zeker een grondige reden om het hazenpad te ne men, maar het stuit ons een beetje tegen de borst de aartscommunist nu te zien voorgesteld als een teleurge stelde burger van de Duitse oostzone, die in de vrijheid van het Westen een nieuw leven wil beginnen. Woensdagmiddag is te Amsterdam de 56-jarige heer J. W. Schinkel, die per bromfiets op de Haarlemmerweg bij de Burg. de Vlughtlaan reed, onder de ac- terwielen van een vrachtauto terecht ge komen. Hij werd zeer ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiii Aan de gewetens verontrustende nachtmerrie van A- en H-bommen, kernproeven met min of meer „vuile" explosies schijnt de wereld nog geen narigheid genoeg te beleven. Het ar senaal van potentiële verschrikkingen wordt nog steeds even „gewetensvol" als wetenschappelijk uitgebreid. Zo weet de News Chronicle" te vertel len, dat Britse geleerden erin „ge slaagd" zijn bacillen te kweken en tot een voor het blote oog onzichtbare gif stof te verwerken, waarvan een pond voldoende is om alle menselijk en dierlijk leven op aarde te vernieti gen. Het geldt hier niet een toevallige ontdekking, maar het resultaat van vijf jaren nijvere en doelgerichte re search. Dit vergif hebben de heren in die vijf jaren voor „gebruik" en goed kope massaproduktie gereed weten te maken. Waarvoor dit laatste nodig is. wanneer men aan één pond al genoeg heeft voor een totale vernietiging van alle menselijk en dierlijk leven, wil ons niet duidelijk worden, evenmin als de ijver, waarmee de heren op het ogenblik aan nog 40 andere dodelijke middelen werken Indien de medede lingen van de „News Chronicle" juist zijn, wenkt er een opgeruimd perspec tief. Eén pond „botulinus toxin", zo heet het vergif, maakt alle militaire Machtsmiddelen, wapens, installaties, kernwapens, geleide projectielen enz anz. alsmede de daaraan verbon den enorme miljardenuitgaven totaal overbodig. Men jou dan alleen nog Maar een waterdichte wereldovereen komst hebben te sluiten, waarbij het Gebruik van botulinus toxin verboden Wordt. De moeilijkheid van zulk een verbod echter is, dat het niet met *aacties kan gewaarborgd worden, na- ~emaal er na overtreding niets meer e sanctioneren valt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIUIIIIIII TJit een woningin Manhattan, een deel van New York, is gisteren weer een baby ontvoerd. Dit maal betreft het een baby van drie weken, zo heeft de New Yor'kse politie meegedeeld. Het bestuur van Dierenzorg in Hillegom heeft vanmorgen in hotel Flora 'n hoekje opengedaan over de toestand in de ge meentelijke hertenkamp aan de Van Waverenstraat - Stationsweg in Hille- gom. De heren H. Visser uit Benne- broek en H. van Zuidam uit Hillegom vertelden, dat reeds langer dan een jaar zonder resultaat getracht is, de toestand te verbeteren. De heer Vis ser constateerde dat de Hertenkamp meer weg heeft van een concentratie kamp. De 7 herten, 10 kalkoenen, 4 pauwen, 2 dwerggeiten en het grote aantal parelhoenders en duiven hebben bij slecht weer geen onderdak. Het terrein is zo drassig, dat er voor de herten geen droge plek te vinden is. Iedereen kan de hertenkamp binnen lopen omdat de poort niet afgesloten is. De voerruif in het nachtverblijf van de dieren is volkomen bevuild met fae- caliën van de vogels, die boven deze ruif zijn ondergebracht. Op dezelfde ma nier is de onvoldoende vloerbe dekking totaal vervuild. Naast de win- tervoeropslag bevindt zich de hokmest- vaalt en het wintervoer is met deze mest bijna volledig afgedekt. Het be stuur van Dierenzorg noemde de ge meentelijke verzorger, de heer v. Loon, totaal ondeskundig. Door een en ander zijn de laatste tijd twee kraanvogels ge storven, terwyl het sterftepercentage on der de kampbevolking ministens ho ger ligt dan in andere kampen. Vóór Kerstmis was de toestand nog erger, omdat er zich in de hertenkamp toen nog 30 kalkoenen meer bevonden, maar die zjjn sedert de Kerst spoorloos. B. en W. van Hillegom, die vanmor gen juist in vergadering bijeen waren, hebben naar aanleiding van deze me dedelingen van Dierenzorg verklaard, dat zij zeer onsympathiek getroffen zijn door het feit, dat Dierenzorg met voor bijgaan van het college van B. en W. zich tot de pers heeft gewend. Er zal onmiddellijk een ernstig onderzoek worden ingesteld en zo nodig zullen er maatregelen tot verbetering worden getroffen. Nuchter vertellend, vriendelijk en rustig als een ideale aardrijkskunde leraar, zijn betoog kruidend met een grapje nu en dan, zo stond gisteravond Sir Vivian Fuchs naast het projectiescherm, dat in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw was opgesteld. Kleurendia's illustreerden de lezing, die de geridderde poolvorser hield voor merendeels leden van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Voordat dit on derdeel van het programma begon, had de voorzitter, professor dr. F. A. van Baren, aan dr. Fuchs de gouden Planciusmedaille uitgereikt als blijk van waardering voor zijn prestaties in Antarctica. Dr. Fuchs, voor wie de onderscheiding als een verrassing kwam, aanvaardde haar met woor den van dank en betrok dadelijk degenen, die tijdens de succesvolle, maar moeilijke tocht over het Zuidpoolijs bij hem waren, in de hulde. H. M. de Koningin, die beschermvrou we is van het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap, gaf van haar daad werkelijke belangstelling voor de activi teiten van deze instelling blijk, door de gehele bijeenkomst bij te wonen. Tijdens de vertoning van de film „Vaste voet op Antarctica", die het eerste gedeelte van de avond vulde, zat dr. Fuchs aan de linkerhand van de landsvrouwe. Ook mevrouw Fuchs en een aantal autori teiten, onder wie de Britse, de Ameri kaanse, de Belgische, de Japanse am bassadeur en de Russische zaakgelastig de, hadden op het balcon plaats geno men. Toen na de pauze Sir Vivian zijn uit eenzetting begon, was het, vanuit de zaal gezien, alleen nog het boeket bloemen op de balconrand, dat aan de aanwezig heid van Hare Majesteit herinnerde. De overvolle zaal volgde muisstil de ge leerde gast op zijn tocht over het pool ijs, een tocht, die op 2 maart 1958 met succes werd bekroond. Voor het eerst waren mensen de Zuidpool overgesto ken, van de Weddell-zee tot de Ross- zee, een afstand van 3500 kilometer. De tocht was op honderd dagen geraamd; men bleek er uiteindelijk 99 voor nodig te hebben. Van de moeilijkheden, waarmee in dit barre landschap met zijn gletschers, bergketens en onzichtbare bodemsple ten ook de modernste expeditie te kam pen heeft, werd slechts op zeer Engelse manier gerept. Het was wel wat koud 's nachts in zo'n tent, vond Sir Vivian, bij een temperatuur van -50,4 graden! Veelvuldige sneeuwstormen leidden er toe, dat voorraden, hutten en machines insneeuwden en niet dan met grote moei te konden worden uitgegraven. Dat sneeuwruimen was bij de zestien man nen niet wat men noemt een populaire bezigheid, aldus de leider van de expe ditie. Je moet die uitgegraven sneeuw ook beslist niet laten slingeren, want de wind maakt er in ijltempo een sneeuw hoop van, die nog twintig keer groter en dikker is en die je zelfs zou kunnen bedelven. Om aan het ellendige sneeuwruimen te ontkomen, begon men tunnels te gra ven, die naar de vermiste voorraden zouden kunnen leiden. Het is overigens moeilijk om tunnels te graven, als je (Vervolg op pagina 3) De stijging van het water in de Seine, veroorzaakt door zware regenval en dooi in de bergen, begint nu onrustbarende vormen aan te nemen. De evacuatie van bewoners uit bedreigde en ten dele reeds overstroomde gebieden is begonnen. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimimi De aangetekende brief, waarin een Amsterdamse bank 40.000 gulden heeft verzonden aan een bijkantoor in Delft en die spoorloos verdween, is gisteren gevonden, aldus meldt de voorlichtingsdienst van de P.T.T. De P.T.T. wenst nog geen nadere inlichtingen te verschaffen omdat de postale recherche het onderzoek nog niet heeft beëindigd. In de Velser spoortunnel bleven gis- termiddag tegen 5 uur de seinen in de richting Haarlem op rood staan. Een onderzoek wees uit, dat beide spoor- staven gebroken waren. Het treinver- keer kon slechts over enkel spoor wor den gehandhaafd. De personeelstrein van de firma Beynes en enkele materi- eeltremen vielen uit. Ondanks het spitsuur konden de reizigers met en kele minuten vertraging worden ver voerd. Intussen werd in de tunnel met koortsachtige haast gewerkt aan de vervanging van de gebroken spoor staven. Om 11 uur gisteravond liepen de tremen weer normaal. Onder auspiciën van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap is in het Concertgebouw te Am sterdam een huldigingsbijeenkomst voor Sir Vivian Fuchs gehouden. De Konin gin was bij de bijeenkomst aanwezig. Tijdens de pauze werden Sir Vivian en zijn echtgenote voorgesteld aan H. M. de Koningin. Vanmorgen kwart over 7 is op de Planetenweg te IJmuiden een perso- nenauto onder de laadbak van een vrachtauto geschoven en zwaar bescha digd. De vrachtauto, die voor de per sonenauto reed, stopte ter hoogte van de Zwaanstraat, toen de bestuurder daar een paar mensen van zijn werk zag staan, die hij wilde laten mee raden. De bestuurder van de personen auto had hierin geen erg. Van de vier inzittenden van de per sonenauto werden er drie gewond De bestuurder de 23-jarige Th. de M. uit Haarlem raakte bekneld tussen zitting en stuur. Het stuur brak af en de man schoot met zijn hoofd door de voorruit. Hij kreeg een gekneusde rib en een hoofdwonde. De naast hem zittende man mankeerde niets. Achter in de auto zaten zijn 51-jarige vader U. d. M., die een grote vleeswond boven zijn oog opliep en de 60-jarige E. R. eveneens uit Haarlem, die met een hersenschud ding en een hoofdwonde in het Antonius ziekenhuis te IJmuiden-oost moest wor den opgenomen. Bij een verkeersongeluk in Zuid-Lon- den is de bekende Britse coureur, de wereldkampioen 1958 Mike Hawthorn, om het leven gekomen. Hawthorn was 29 jaar oud. Hawthorn reed met zijn Jaguar op de Ringweg van Guilford ten zuiden van Londen toen zijn wagen door nog onbekende oorzaak plotseling van de linker weghelft af geraakte en in volle vaart tegen een vrachtwagen botste. De Jaguar sloeg tweemaal over de kop en smakte tegen een boom. Hawthorn was onmiddellijk dood. Het regende hevig. Tijdens het in december j.l. gehouden diner, bij gelegenheid waarvan de we reldkampioen tot „coureur" van het jaar werd uitgeroepen, had Hawthorn ver klaard: ,,Ik heb besloten het racen er aan te geven, maar ik leef nog altijd. Enkele dagen later maakte hij bekend, dat hij zich als „stand-in" beschikbaar had gesteld voor Donald Campbell, wanneer deze zijn aanval op het wereld snelheidsrecord te land zou gaan onder nemen. „Dat is ontstellend nieuws. Ik heb er haast geen woorden voor", verklaarde Wolfgang Graaf von Trips, Duitsland's top-coureur, toen hij werd ingelicht over de dood van de Engelse wereld kampioen Mike Hawthorn. „Het was een fijne kerel. We waren de laatsten van de oude Ferrari-ren- stal", aldus Von Trips, die Europees bergkanipioen is. Von Trips merkte op dat een deel van de wereldpers, en spe ciaal in Duitsland, onvriendelijk is ge weest jegens Mike, die men dan een ru we en harde coureur noemde. „Maar naar mijn mening was hij een uitste kend rijder en een pracht kerel. Hij was altijd zeer beminnelijk tegen mij. Het is een vreselijk verlies, te meer daar het gebeurde vlak nadat hij zich had te ruggetrokken en wilde trouwen". Hawthorn was de eigenaar van een garage in Farnham, een Londense voorstad. Ook had hij een vliegtuig en hij zeide dat hij hoopte zijn snelheids carrière in de lucht te kunnen voortzet ten. „Ik ben van plan in de lucht te gaan racen. Maar eerst moet ik een vliegtuig vinden dat behoorlijk snel is", heeft hy vorige maand verklaard. De vader van Hawthorn is ook in een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij werd in juni 1954 gedood te Hindhead, in Surrey, de zelfde County waar Mike de dood vond. De auto van vader Haw- By veertig leerlingen van de openbare streekschool voor U.L.O. te Neede, waar honderdtachtig leerlingen uit Nee de, Eibergen en Rekken school gaan, zijn primaire besmettingsverschijn selen gevonden van tuberculose. De di recteur van het districts-consultatiebu- reau te Zutphen, dr. A. van Daan, heeft echter verzekerd dat het allemaal lich te gevallen zijn, waarvan geen ernsti ge gevolgen zjjn te verwachten. Het ligt in het voornemen alle be smet gebleken kinderen in één sanato rium, vermoedelijk Almen, op te ne men. Ze zouden dan nog enig onder wijs kunnen ontvangen gedurende de verpleegtijd. De kinderen zjjn besmet door één leer ling, uit de derde klas. De t.b.c.-ver- schjjnselen traden aan het licht toen de schoolarts bij een periodiek onderzoek by verscheidene kinderen een positie ve reactie op t.b.c. ontdekte. Samen met de schoolarts stelde dr. Van Daan daarop een uitgebreid onderzoek in, waarbij ook het onderwijzend personeel en de werksters werden betrokken. Bij de volwassenen werden geen t.b.c.-ver schijnselen geconstateerd. In afwachting van eventuele sanato- riumverpleging is aan de ouders van de besmette kinderen gevraagd de leer lingen niet meer per fiets naar school te sturen, maar per bus teneinde na delige vermoeienis te voorkomen. De ouders van niet-besmette kinde ren zullen schriftelijke richtlijnen voor de levenswijze van hun kroost geduren de zes weken ontvangen. De school wordt niet gesloten en de lessen gaan gewoon door. Men acht een algemeen bevolkingsonderzoek in Neede niet onmiddellijk noodzakelijk. Daar dit onderzoek toch tijdens de komende zo mer zou worden gehouden, bestaan er, zo heeft dr. Van Daan meegedeeld, geen bezwaren tegen ait onderzoek enige maanden te vervroegen. Om ongeveer zes uur gisteravond is op de ryksweg in de Limburgse ge meente Bergen een auto-ongeval met dodelijke afloop gebeurd. De heer Schneemann, directeur van een steen fabriek te Nijmegen, reed in volle vaart met zijn auto tegen een land- bouwtractor, die de rijksweg overstak. De man was vrijwel op slag dood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, werd licht gewond. Het slachtoffer laat zes kinderen achter. De bestuurder van de tractor, een knecht van de landbouwer Bus, liep een zware hersenschudding op. In een steenkoolmijn bij Pittston in de Amerikaanse staat Pennsylvania, die gisteren onder water liep, "doordat het water van de rivier de Susque hanna, door storm opgezweept, de mijngang bereikte, zitten nog 12 mijn werkers opgesloten. Vierenveertig mijnwerkers wisten tijdig te ont komen. Er bestaat een goede kans, zo is verklaard, dat de opgesloten mijn werkers nog leven, als zij tenminste bepaalde luchtzakken hebben kunnen bereiken. Er is de hele nacht gewerkt om te trachten de mannen te bereiken, maar de redding wordt bemoeilijkt, omdat de mijn nog onder water staat. Men hoopt het gat, waardoor het water vanuit de rivier binnendrong, te dich ten om de mijn daarna leeg te kun nen pompen. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Advertentie vakkundige voorlichting met BARTELJORISSTR. 6 Tel. 12145 MIKE HAWTHORN thorn was met een andere wagen in botsing gekomen. Hawthorn was vrij gezel, maar het gerucht wilde dat hjj binnenkort zou huwen met een knappe Londense mannequin. Deze mannequin, Jean Howarth, raakte volkomen over stuur, toen zij over de dood van Mike werd ingelicht in het huis van haar ouders te Huddersfield in Noord-Enge- land. In december werd haar naam ge noemd samen met die van Mike, maar Mike ontkende toen dat hij trouwplan nen had, een ontkenning die zijn vrien den niet serieus namen. Engeland heeft zijn besluit om de K.L.M.-diensten op Singapore van twee tot een maal per week te beperken een maand uitgesteld, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken vandaag meege deeld. Volgens de bekendmaking is deze beslissing genomen met het oog op het komende bezoek aan Londen van minister Luns, die zondag in de Britse hoofdstad wordt verwacht. De beperking van de vluchten van de K.L.M. naar Singapore zou 1 februari ingaan. Voorlopig is het nu dus uitgesteld tot 1 maar L. Minister Luns zal maandag een onder houd hebben met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd. Dinsdag ontmoet hij de Britse premier Macmillan. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt en hier e' daar mist, mor gen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.33-17.12. Maan: 17.23-7.46. Station min neersi Weei temp. afgel gisteren 24 uur Stockholm regen 5 3 Kopenhagen regenbui 6 4 Londen onbewolkt -1 3 Amsterdam onbewolkt 3 4 Brussel zwaar bew. 6 11 Luxemburg zwaar bew. 7 0.6 Parijs regen 8 1 Nice regen 9 2 Berlijn licht bew. 9 0.2 Frankfort zwaar bew. 10 1 München zwaar bew. 6 0 Zürich regen 8 0.1 Genéve regen 8 2 Locarno regen 3 7 Wenen motregen 0 0.1 Innsbruck licht bew. 0 0 Rome half bew. 11 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1