iET TUINKERS Burgemeester heeft hoop nog niet verloren Gemeentesecretaris A. J. A. Janssen neemt afscheid Kruiswoordraadsel Nieuwjaarsrede in mineur NAAIMACHINES HONDERDEN GLOEDNIEUWE 100 WOLLEN VAN WIJK DEKENS met 15% en 30% KORTING Sturka-Terlenka-Kostuums f98.- f109.- Ook centraal sportpaleis In verhand met burgemeester benoeming tot van Ursem Jonge jongen burgemeester Subsidiëring van alle godsdienst onderwijs Bijna wegens meineed de cel in NOORMAN ERIC DE OPHEFFING HAARLEMMEBT IFDE In principe VRIJDAG 23 JANUARI 1959 tAGINA 2 (Cresson a l'oeuf) Woningbouw Verkeer Behalve 10 buurt- sporthallen T af eltennisploeg verliest in België Volleybalduel HBCHVS KENNISGEVING Fa. HENDRIK KWAK Hzn. Assuradeuren en Makelaars Raadsvergadering Haarlemmerliede (werkelijke korting op de vastgestelde prijzen) HAARLEMS BEDDENSPECIALIST 3ANSWEG 17 tegenover het station - Tel. 14329 en 18626 In Zand voort: Kerkplein 8 - Telefoon 3430 Ook in grote maten zoals S41/456 Gr. Houtstraat 120 KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 3-5 Toneel in Haarlemmer liede In Haarlemmerliede Politie tutoyeerde dronken automobilist Verdachte: „P. v. d. A manieren Caféhouder als getuige voor Haarlemse rechtbank GRIEP? Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 9 Eric springt snel op, en de anderen volgen zijn voorbeeld, als het tweetal Pietenkrijgers eensklaps de tent binnentreedt. Er blijkt echter ge heel geen reden tot ongerustheid te zijn, want de voorste krijger maakt een onderdanige buiging en grijnst zo vriendelijk als zijn ongewassen norse gezicht toelaat. „Mijn meester, de Heer van Dun Moch, heerser over alles wat leeft en beweegt tussen de zee en de bergen, spreekt tot U, Noorman, door mijn mond. Het is zijn wens, dat ge meegaat, zodat hij U ontmoeten kan." Eric fronst het voorhoofd en wisselt eén snelle blik met Svein en Bolan. „En met welke bedoelingen wenst hij mij dan te ontmoeten?" vraagt Eric voorzichtig. „Dat werd ons, nederige dienaren, niet meegedeeld, doch het zijn zaken van groot gewicht." De Noorman beseft, dat hij moeilijk weigerer. kan. Bovendien hebben de Pieten tot- nu toe geen blijk gegeven van vijandigheid, integendeel, en met een hoofdknik stemt hij toe. Op onder danige afstand gevolgd door de Pieten, begeeft hij zich even later langs een smal rotsig pad naar de Pictenburcht, nagestaard door Svein, Bolan en de anderen, die deze gang van zaken maar zó-zó vinden. En er is er nog een, die de Noorman nastaart. Dezelfde Ierse krijger maakt zich uit d« schaduw achter de tent los en sluipt in het donker van de rotswand een eindweegs achter hem aan „Dus ook hier heeft Fergus zijn helpers," mom pelt de onbekende met flikkerende ogen. „De duivel hale hem. En dat zal nu waarachtig niet lang meer duren ook, haha." Na deze onheilspellende woorden verdwijnt hij als een schim in de nacht. Inmiddels heeft men EricS komst op Dun Moch reeds gemeld en terwijl de twee Pieten onbeholpen bui gend optreden, stapt Eric de grote burchtzaal binnen. Zijn ogen zijn ge vestigd op de man, die hem in het midden van het rokerige vertrek met uitgestoken hand tegemoet treedt. Heer Moch is voor een Piet uitzonderlijk groot en fors gebouwd, en ziet er uit als iemand, met wie niet te spotten valt. Maar Mochs stem is vol vriendelijkheid, als hij Eric toeroept: „Wel kom, welkom. Ik hoorde van de moeilijkheden, waarin ge geraakt zijt. Dit huis is het uwe. Moch, uw vriend, zijn dienaren uw knechts. Zeg ons slecht* wat ge wenst en het zal geschieden." Advertentie Burgemeester drs. J. J. M. Visser van Haarlemmerliede en Spaarn woude heeft nog niet alle hoop verlo ren op het voortbestaan van zijn ge meente. In zijn nieuwjaarsrede die hq gisteravond uitsprak tijdens de raads vergadering deelde hij mede dat, mo gelijk door de kabinetscrisis, indiening van een wetsontwerp bij de Staten Ge neraal nog niet heeft plaatsgehad. La ter merkte hij terloops op, dat men de maatregel om de gemeente te liquide ren en op te delen tussen Haarlem mermeer en Haarlem wellicht wat te rigoureus heeft gevonden. Overigens brengt de dreigende opheffing verschil lende moeilijkheden met zich mee in de gemeente. In de vacature bij de afde ling Sociale Zaken kon nog slechts door een noodmaatregel worden voorzien, terwijl het tevens lastig zal blijken een nieuwe gemeentesecretaris te krijgen nu de huidige secretaris, de heer A. J. A. Janssen binnenkort gaat vertrekken naar Ursem, waar hij tot burgemeester is benoemd. Moeilijkheden verwachtte de burge meester ook in het westelijk gedeelte van de gemeente, nu is vastgesteld hoe de rijksweg no. 9 van de Velsertunnei naar de Schipholweg zal lopen. De be zwaren van het gemeentebestuur en van Provinciale Staten van Noord-Holland aanvaardde de minister niet. „Ons als agrarische buffer aangegeven grondge bied zal door een autosnelweg doormid den worden gesneden. De gevolgen zijn nog niet geheel te overzien, maar het lijkt mij noodzakelijk dat de raad zo spoedig mogelijk een herziening in voor bereiding verklaart van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak." De woningbouw baart nog steeds eni ge zorg. Aangezien in 1958 geen bouw volume werd toegewezen, kon geen wo ningbouw geëntameerd worden. Burge meester Visser hoopte, dat 1959 enige uitkomst zou brengen, omdat woning- Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL. Gr. Heutstr. 181. Tel. 14444 zoekenden met een inkomen van min der dan 6.000, vrijwel geen kans heb ben een passend dak bovén hun hoofd te krijgen. Hij pleitte er voor, dat voor al de jongeren zullen worden aange spoord zelf eenvoudige woningen te gaan bouwen. Elf personen hebben in dit kader inmiddels al een bouwpre- mie aangevraagd. De stijging van het aantal inwoners van de gemeente met 182 zielen tot 4282 is vrijwel terug te voeren op de in 1948 gereedgekomen 42 woningen en de vermeerdering van het aantal woonschepen van 61. tot 96. Op het ogenblik zijn 20 woningen in aanbouw, waarvan drie bestemd zijn voor eigen bouwers. In 1958 werden 34 bouwvergunningen uitgegeven. Een belangrijk deel daar van vormt de verbouwing van een ge deelte van de suikerfabriek „Holland". Ook in 1959 en 1960 gaat de moderni sering van het bedrijf door, zodat men voor de campagne van 1960 een geheel nieuw beeld krijgt van de fabriek. Het verkeer het in 1958 69 slacht offers geëist; vier personen vonden de dood. Het jaar ervoor waren die cij fers onderscheidenlijk 155 en twee. Meestal gebeurden de ongevallen bui ten de bebouwde kom van Halfweg, in tegenstelling tot vroeger jaren. Ter illustratie van de drukte van het ver keer over de rijksweg no. 5 van Haar lem naar Amsterdam vertelde de bur gemeester, dat een automatische teller drie kilometer buiten Haarlem aangaf, dat per etmaal gemiddeld 11.000 voer tuigen de weg berijden. Het hoogst was het aantal op zondag 10 augustus (20.182), het laagst op dinsdag 16 sep tember (9.213). De T-splitsing bij de Oranje Nas- saustraat blijft een nog niet op te lossen probleem, aldus de burgemees ter. Rijkswaterstaat hoopt echter in 1959 daaraan meer aandacht te schen ken bij de reconstructie van het ge deelte Halfweg-Amsterdam van rijks weg no. 5. In verschillende andere delen van de gemeente zijn in 1958 b '-ngrijke wegverbeteringen klaar gekomen. Een definitief oordeel over de situatie in verband met de aan leg van het plein voor de suikerfa briek heeft men zich nog niet kun nen vormen, daar de werkzaamheden nog niet geheel voltooid zijn. Met na me de toegangweg tot de Houtrakpol- der moet nog gewijzigd worden. Men hoopt in 1959 verder te gaan met de uitbreiding van de straatverlichting. Behalve dat er tien buurtsport- hallen, door de Stichting Initiatieven Amsterdam (S.I.A.) zulen wor den gebouwd van de eerste is de plaats al bepaald en de datum voor de eerste paal is nu ook beslist dat er een centraal sportpaleis in Amsterdam zal komen. De wielren nersclub Olympia was oorspronkelijk van plan om zelf een wielerpaleis te gaan bouwen maar heeft zich nu bij het plan voor het centraal sport paleis aangesloten en daarvoor reeds een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld. De Kon. Nederlandse Wielren Unie, die dit jaar de wereldkampioen schappen in Zandpoort orga niseert, heeft beloofd het batig saldo van deze wedstrijden ter beschikking te stellen voor de bouw van het centraal sportpaleis. Men hoopt intussen dit jaar in elk geval twee buurtsporthallen te kun nen stichten. De taf el tenniswedstrijd België-Neder- land (heren), welke te Geel in België is gehouden, is in een 6-3 overwinning voor de gastheren geëindigd. De gede tailleerde uitslagen luiden: Roland verl. van Schoofs 13-21, 19-21; Bertrand versl. Onnes 21-18, 21-15; Dugardin versl. Gimbel 21-14, 21-18; Roland versl. On nes 18-21, 21-14, 21-17; Dugardin versl. Schoofs 21-16, 17-21, 21-14; Roland verl. van Gimbel 21-17, 19-21, 18-21; Bertrand versl. Schoofs 21-14, 10-21, 21-18; Dugar din versl. Onnes 21-16, 21-16; Bertrand verl. van Gimbel 19-21, 21-17, 18-21. Zaterdagmiddag wordt in de HBC- sportzaal aan de Cruquiusweg in Heem stede de overgangsklasse-ontmoeting HBC-HVS gespeeld. De HVS'ers, lei ders in de overgangsklasse, zullen op papier weinig moeite hebben met de Heemstedenaren. Het duel begint om vijf uur. De aanvankelijk vastgestelde dameswedstrijd, die in Heemstede ge speeld zou worden, AVC—MHBS is uit gesteld. Advertentie i'K In verband met het overlijden van de Heer G. Pellicaan wordt het ASSURANTIEKANTOOR G. PELLICAAN, Bloemhofstr. 23, Haarlem, vanaf heden voortgezet door; gev. sedert 1931, kantoor: Fonteinlaan 3 (Gebouw v.h. Hotel de Hout), Haarlem, Tel. 17771, na 6 uur 27487, vanaf 24 jan. a.s. na 6 uur 42831. EFFEN WOLLEN VAN WIJK DEKENS, double-face, in moderne 1-persoons 150/210 cm 49.75 Met 15 korting NU 42.30 Koop gelijk een tweede van 49.75 Maar dan met 30 0_ korting 31.03 2 échte wollen Van Wijk- dekens 99.50 kosten nü maar samen //.15 De beste VAN WIJK DEKENS in prachtige dessins en kleuren 1-persoons, geen 150/200, maar 150/210 59.00 Met 15 korting NU voor 47.75 Koop gelijk een tweede deken 59.00 met 30 korting NU voor 4I.Z5 Twee van de beste wollen nn dekens van 118.00 samen In één koop voor "1 -UU De beste wollen VAN WIJK DEKENS in effen double-face kleuren 1-pers. extra lang 150/220 63.75 Nu met 15 korti voor 54.20 Koop gelijk van deze mooie ic dekens een tweede 63.75 Nu met 30 korting voor 44.03 2 luxe lange Van Wijk- 0Q dekens van 127.50 kosten nu samen maar 7O.03 Grote 2-pers. wollen VAN WIJK DEKENS, de grootste maat, effen medaillon en moderne gestreepte of double-face royaal 2-persoons 190/225 85.00 Nu met 15 korting voor 72.25 deken 85.00 Nu met 30 korting voor 59-5° Twee grootste 2-persoons 7C dekens van 170.00 kosten nu samen maar 1313 Het zijn alle gloednieuwe 100 ZUIVER WOLLEN VAN WIJK- DEKENS met etiket en garantie, blijvend motecht ook na tientallen malen wassen. Per stuk verpakt in plastic zak en cartonnen doos. KEUZE UIT HONDERDEN STUKS houden wij niet van overdreven uitdrukkingen, maar dit is toch wel ONGEWOON goed en zeer voordelig, n.l. Na afloop van de vergadering van de femeenteraad van Haarlemmerliede en paarnwoude hebben burgemeester, wethouders, raadsleden en enkele amb tenaren van de secretarie gisteravond afscheid genomen van de gemeentese cretaris, de heer A. J. A. Janssen, die per 1 februari benoemd is tot burge meester-gemeentesecretaris van Ursem in Noord-Holland. De heer Janssen heeft bijna drie jaar zijn functie in Haarlemmerliede en Spaarnwoude ver vuld. Hij was de opvolger van de heer, A. Hokwerda, die ruim dertig jaar ge meentesecretaris was. De ontslagaan vragen van de heer Janssen als secre taris der gemeente, als ambtenaar der burgerlijke stand en als administrateur van liet Grond- en Woningbedrijf wer den zonder bezwaren ingewilligd. Bij de behandeling van het desbetref fende agendapunt, zeide het P.v.d.A.- lid Gijzel, dat het heengaan van de heer Janssen voor de gemeente weinig aan trekkelijk is vanwege de nog steeds dreigende opheffing. „Het zal zeer moei. lijk zjjn voor hem een opvolger te vin den". Overigens had de heer Gijzel voor het werk van de heer Janssen niets dan lof en hij gunde hem zijn benoeming dan ook van harte. Burgemeester drs. J. J. M. Visser merkte naar aanleiding van de opmerkingen van het raadslid op, dat B. en W. In spoedvergadering bijeen zjjn geweest om de nieuwe situa tie te bespreken. Hij zegde toe, dat het college zeer diligent zal zijn om een op lossing te vinden. Nadat voor de laatste maal de hamer gevallen was, werd de scheidende secre taris van verschillende zijden alle lof toegezwaaid. Burgemeester Visser toon de zijn grote bewondering voor het ri goureuze ingrijpen van de heer Janssen in de secretarie. „U hebt op voorbeeldi ge wijze de zaken gereorganiseerd en het verouderde systeem gemoderni seerd". De burgemeester betuigde zijn spijt, dat de gemeentesecretaris zijn plaats gaat verlaten, maar zijn geluk wens was er niet minder hartelijk om. „De eerste stap op de ladder is gezet en men zal aan u een goede burgemees ter hebben". Aan het slot van zijn toe spraak, nodigde de burgemeester de aanwezigen uit een heildronk uit te brengen op de heer Janssen. Een complimenteus woord sprak ook de heer C. L. Doeven die de K.V.P.-frac- tie in de raad representeerde. Het was hem in de loop der jaren gebleken, dat men met de benoeming van de heer Janssen tot gemeentesecretaris de juiste keuze had gedaan. In het bijzon der de grote kennis en kunde op finan cieel terrein stipte de heer Doeven aan als een van de goede kwaliteiten van de thans scheidende secretaris. Ofschoon het jammer is voor de gemeente dat de heer Janssen vertrekt, meende de spre ker dat het goed gezien was in dit ge val het persoonlijke belang te laten pre valeren boven het gemeentelijke. De eerste ambtenaar ter secretarie, de heer M. J. C. Roovers, was de vertegen woordiger van het ambtenarencorps. In bijzonder hartelijke bewoordingen gaf deze uiting aan zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop de heer Janssen ge durende bijna drie jaar de ambtenaren tegemoet was getreden. Hij zeide, dat men aan hem een aangename herinne ring zou behouden en als dank bood hij een verzilverde sigarettendoos en een plaquette met het gemeentewapen aan. Mejuffrouw H. Jongbloed betuigde na mens de pers haar dank voor de mede werking van de heer Janssen bij de „back-ground information". „Ik voel mij zo ongeveer als de rat die het zinkende schip gaat verlaten", „V komt toch utt Halfweg? Dan weet u het ongetwijfeld van die jonge jongen die ze benoemd hebben tot burgemeester van Ursem." Dat zei een busconducteur van de NZHVM in een gesprek met een van zijn pas sagiers. De passagier kende die jonge jongen wel, maar hij zei hem nog nooit van alle kanten te hebben ge zien en nog nooit met hem te hebben gesproken. De reis ging verder, maar toen de passagier uitstapte, meende hij de conducteur niet langer in het ongewisse te moeten laten. Weet u met. wie u gesproken hebt." vroeg hij. Er kwam geen antwoord. „Met die jonge jongen, die tot burge meester van Ursem is benoemd." Glimlachend liep de passagier weg, nu nog gemeentesecretaris van Haar lemmerliede en Spaarnwoude; na 1 februari burgemeester A. J. A. Jans sen van Ursem. De toneelvereniging Sint Jacobus te Haarlemmerliede geeft dit jaar haar eerste uitvoering op zondag 25 januari in hqt verenigingsgebouw te Spaarn woude. Gezien het grote succes, dat „Sint Jacobus" de vorige maal daar mee behaalde, zal ook ditmaal weer een blijspel worden opgevoerd .'„Wel kom Binnen" geheten, door Chr. Hoo- gerwerf geschreven en geregisseerd door A. Joh. Oud Jr. De avond, die allergezelligst belooft te worden, zal om kwart over acht aanvangen. Na afloop van het toneelstuk kan men ge zellig dansen op muziek, die onder lei ding van Arie Oud zal worden gespeeld. zei de heer Janssen in zijn weder woord. Hij verklaarde, dat hem het lot van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude nu de liquidatie dreigt, hem zeer ter harte gaat. Het was hem nog moeilijk zijn gevoelens tot uit drukking te brengen, maar hij was zichtbaar verheugd over zijn benoe ming. Zijn functie als gemeentesecre taris noemde hij een goede les, om dat hij daarin de praktijk van het be stuurlijk orgaan beter had leren be grijpen en toepassen. Hij zeide bijzon der prettige herinneringen te zullen bewaren aan de gemeente, omdat men hem van alle zijden met gene genheid was tegemoet getreden. Voor de burgemeester had hij een bijzon der woord van dank, omdat conflic ten tussen burgemeester en gemeen tesecretaris zo gemakkelijk kunnen ontstaan. In de drie jaren waarin hij zijn functie heeft bekleed, was het echter nimmer tot ernstige moeilijk heden gekomen. Met zeven stemmen voor en vier te gen heeft de gemeenteraad van Haar lemmerliede en Spaarnwoude donder dagavond besloten het godsdienstonder wijs op alle lagere scholen te subsi diëren. Op 27 november van het vorig jaar was een dergelijk voorstel van B. en W. in behandeling geweest, maar de K.V.P.-fractie kon zich daarmee toen niet verenigen, omdat bij aanvaar ding van het prae-advies alleen gods dienstonderwijs op de openbare scholen zou worden gesubsidieerd. Per weke. lljks lesuur van drie kwartier wordt een vergoeding van ƒ125 per jaar ge geven, mits de les wordt bezocht door tenminste vijftien leerlingen. Het P.v.d.A.-lid Gijzel kon zich met de verordening niet verenigen en stem de tegen. Op juridische gronden achtte hp subsidiëring van het godsdienston derwijs op bijzondere scholen niet mo gelijk. Bovendien meende hij, dat ge lijkstelling van het onderwijs de be weegreden van de katholieke fractie niet in het geding kon zijn. Het ging naar zijn mening veeleer om een sub sidie voor het kerkelijk godsdienston derwijs. De heer Streefkerk (Prot. Chr.) was om principiële redenen tegen het voorstel. V.V.D.-lid Rijkeboer vond het overbodig het godsdienstonderwijs op de bijzondere scholen te subsidiëren omdat de leerkrachten al betaald wor den met overheidspenningen. Bij de stemming stond de gehele K.V.P.-frac tie en wethouder van Essen (V.V.D.) noodgedwongen achter het voorstel. Een voorstel van de heer van Essen om het pre-advies aan te houden werd verworpen. De raad ging tevens akkoord met een voorstel in Ruygoord een speel plaats te maken voor kinderen. Het terrein, waarop men de speelplaats heeft geprojecteerd ligt tussen de per celen 11 en 12. De kosten van aanleg beiopen ƒ3.900. In verband met plan nen om aan de ringweg twee blokken van zes woningen te bouwen stelde de raad een krediet van 21.000 beschik baar voor het verbeteren van de Ring weg. Een in Indië geboortige 53-jarige Haarlemmer zonder beroep was op 30 november met zijn auto de Nassau- straat ingereden. Hq reed links v.an de weg en botste daar tegen een auto op. Met geopende motorkap reed hij ver der. maar werd opgevangen door twee politie-agenten, die hem allerlei lasti ge vragen stelden. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde één der verbali santen gisteren, dat de man op elke vraag geantwoord had: „Dat zijn P.v.d.A.-manieren". Ter terechtzitting deelde verdachte mee, dat hij alleen maar bedoeld had tot uitdrukking te brengen, dat hq er niet van gediend was door een wildvreemde agent als maar met „jij" en „jou" te worden aangesproken. De president stapte snel over dit getuigenis heen. Overigens erkende verdachte onmid dellijk, dat hij onder invloed gereden had. Hij had die avond zes borrels ge dronken, maar bij de bloedproef bleek zijn bloed 2 0/00 alcohol te bevatten, waaruit bleek dat hij méér gedronken zou moeten hebben. De officier was van oordeel, dat verdachte stevig dronken was geweest en eiste wegens het besturen van een auto onder in vloed van sterkedrank een maand ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte er kende, dat hij straf verdiend had, maar vroeg zijn rijbevoegdheid te mo gen behouden, omdat hij zijn moeder altijd moet rijden, die slecht ter been is. Over een week doet de rechtbank uitspraak. Bijna was gisteren een jeugdige Haar lemse caféhouder wegens meineed ach ter slot en grendel gegaan. Voor de Haarlemse rechtbank moest hq getui gen ln een zaak tegen een 30-jarige kar- pettenkoopman uit Haarlem, die op 14 november 1958 dronken zijn auto be stuurd zou hebben. Tegenover de politie zou de caféhouder destijds blijkens het proces-verbaal verklaard hebben, dat hij de karpettenkoopman geweigerd had bier te tappen, omdat de man al in kennelijke staat verkeerde. Ter te rechtzitting ontkende hij dit echter ooit aan de politie te hebben gezegd. Hq zou alleen maar geweigerd hebben, omdat de koopman altijd zo luidruchtig is, als hij drinkt. „Jaja," zei de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, „4at is zo'n beetje gewoonte aan het worden bij; de caféhouders. Tegenover de P0'1* tie zeggen ze precies de waarheid, maar ter terechtzitting komen ze op die ver klaring terug. Dan zijn ze bang hun klant te verliezen." De president schorste oe zitting en liet onmiddellijk de verbait" sant opbellen. Deze verscheen na een kwartier en bevestigde onder ede net proces-verbaal. De caféhouder koos toen maar eieren voor zijn geld en gat toe, dat hetgeen in het proces-verbaal stond, waar was. De verdachte was die avond in een café in de binnenstad geweest en had volgens zijn zeggen, twee bier en twee cola gedronken. Twee caféhouders had den geweigerd hem verder nog te tap pen. Met zijn auto was hjj op de hoek van de Lelyweg en de Oudeweg tegen een hek aangereden. Hij begreep zelf niet hoe dat mogelijk was. Om zijn ge heugen op te frissen, las de president zijn strafblad voor. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste prompt twee maanden hechtenis en yin jaar ontzegging van de rijbevoegdheid; De verdachte verdedigde zichzelf en hij deed dat met duidelijke kennis van za ken. Stuk voor stuk trachtte hij de te gen hem getuigende verklaringen te ont zenuwen of verklaarbaar te maken. Hu concludeerde dan ook voor zichzelf tot vrijspraak. Over een week zal de recht bank uitspraak doen. Advertentie Horizontaal: 1. weekdier; 4. plaats in Brabant; 8. Europeaan; 11. meisjesnaam; 12. waterstand (afk.); 13. bijbelse naam; 14. lidwoord; 15. onder andere (afk.); 16. zangstuk; 17. zout water; 19. proef; 20. advies: 22. plaats in de Betuwe; 25. overheidsinstelling (afk.); 26. sportterm; 23. niet vast; 31. liefkozing; 33. voegwoord; 35. N.V. (Franse afk.); 36. meisjesnaam; 38. vaartuig; 39. afgod; 40. telwoord; 41. Frans lidwoord; 42. voorzet sel; 44. pers. voornaamw.; 46. zuivelwerk- tuig; 48. putemmertje; 50. insect; 51. zui- velprodukt; 53. ijzerhoudende aarde; 55. dus (Lat.); 57. gevangenis; 58. naschrift (afk.); 60. Nederland (afk.); 61. gewicht; 63. gewicht (afk.); 64. gewicht (afk.); 65. op dit moment; 66. de onbekende (afk.); 67. herkauwer; 69. Chinese maat; 71. duur van eb en vloed; 73. meisjesnaam; 75. vette vloeistof; 77. spoedig; 79. verdriet; 81. N.V. (Duitse afk.); 82. uniek; 84. goed; 86. stof- maat; 89. heilige (afk.); 91. Greenwichtijd (afk.); 93. kellner; 95. leerling (Fr. afk.); 96. Indische dakbedekking; 98. opstootje; 99. afstandsmaat (afk.); 100. maanstand (afk.); 102. vreemde munt; 103. hoender; 105. persbureau; 107. omslag; 110. meisjes naam; 112. zijrivier van de Donau; 115. kleur; 116. stijl; 118. part; 120. voorzetsel; 121. vogelprodukt; 122. spoedig; 123. zang- noot; 124. uitroep; 125. bloedbuis; 126. spook; 127. meer in Noord-Amerika. Vertikaal: 1. bevel; 2. Engelse titel; 3. deel v. h. kaartspel; 5. al; 6. ieder; 7. voedingsvoor schrift; 8. na aftrek van kosten of ge wicht; 9. windrichting; 10. knaagdier; 17. familielid; 18. laatstleden (afk.); 21. ver voersbedrijf; 23. groente; 24. hofbediende; 25. deel v. d. hand; 27. heldendicht; 29. len denpijn; 30. politieke groep; 32. water in Brabant; 34. manhaftig; 35. teug; 37. dub belklank; 41. verlichtingsartikel; 43. deel v. Brabant; 45. omroepvereniging; 46. sport term (afk.); 47. windrichting (afk.); 48. wintervoertuig; 49. het Romeinse rijk (afk.); 50. ontvangstbewijs; 52. muziekinstrument; 54. verlaagde toon; 56. soort stof; 57. deel v. d. hals; 59. wintersportartikel; 60. ren dement; 62. sportterm; 68. deel v. h. hoofd; 69. optiek; 70. góud (Fr.); 72. plaats in Friesland; 74. plaats o. d. Veluwe; 76. dub belklank; 77. gewicht (afk.); 78. jongens naam; 80. Frans voegwoord; 81. boom; 83. hetzelfde; 85. insecteneter; 87. tafelgerei; 88. zuivelprodukt; 90. jongensnaam; 92. be vel; 94. dierengeluid; 97. wintervoertuig; 99. scheepvaartmaatschappij; 101. militaire opl.- school (afk.); 104. elk; 105. planeet; 106. soort schip; 108. behoeftigheid; 109. deel v. h. hoofd; 111. inhoudsmaat (afk.); 113. heilige (afk.); 114. sier; 115. meisjesnaam; 117. opper vlaktemaat; 119. Engels lidwoord. Horizontaal: 1. Callas - hete; 2. hooi - oremus; 3. ergerlijk - kp; 4. V.T, - suisse; 5. aai - id. - egge; 6. netelroos; 7. Indië oij - ds; 8. Ierse - rio; 9. raar - Arcen; 10. Daendels; 11. Bonn - on - tik. Vertikaal: 1. Chevalier; 2. aorta - ADO; 3. log - indiaan; 4. lies - eieren; 5. ruiter; 6. solide - sado; 7. rijs - loeren; 8. hek» serij - CL: 9. e.m. - égo - rest; 10. tuk godin: 11. espresso - uk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2