„De Zuidpool bedwongen59 Boeiend reisverslag van Fuchs en Hillary met vele (kleuren) foto s FUCHS vertelt over zijn toeht Monsterhuizee f278,- ;Roe,d[ers;i:2"; GEBAARDE MANNEN OP AVONTUUR Patiënten gaan voor Anderhalf jaar wegens poging tot doodslag Radiozendtijd voor politieke partijen collega op voor Alle Van Goghs thans terug Chauffeur licht Reeds 5000.- voor verlamde meisjes Internationale bidweek 1825 januari Zonderling plan van een filosoof Luchtig Licht verteerbaar Lekker Begrafenis van Else Mauhs PRINS EN IRENE HEBBEN GRIEP VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PAGINA 3 De spoorwegen „doen" Het grote Zuidpool-avontuur van Fuchs en Hillary, dat een jaar geleden juist ten einde liep, kan men thans om de warme kachel rustig herbeleven. „De Zuidpool bedwongen", zo is hun reisverslag getiteld, dat kortelings bij Scheltens Giltay te Amsterdam in een vertaling verschenen is. Aller eerst smult men van de vele foto's, waaronder een dertigtal kleurenopnamen. De kleuren zijn soms ongelooflijk, maar Fuchs verklaart niettemin dat deze foto's geenszins gero mantiseerd zijn en het van uur tot uur wisselende kleuren spel in al zijn rijkdom uitstekend weergeven. product Over televisiezendtijd volgt binnenkort beslissing Den HelderTexel Veerbootvertraging door ruwe zee melk en puur Gevangenisstraffen voor Leidse inbrekers Schilderijen van Prinses Wilhelmina in Tel Aviv Geen audiëntie latiek, kjojtsigheid bij «ïvattajcou. 3 T1 cU eHyi^ifclaar een ha ^d^^las^c^lj^JS^^OWlRiEK Het spoorwegpersoneel heeft op het ogenblik f5000,- verzameld voor de twee verlamde meisjes Alie en An neke van de familie Rothuis, die te Opheusden aan de spoorlijn Nijmegen —Geldermalsen woont. Van dit be drag kan nu reeds het zomerhuisje worden gefinancierd, dat de spoor- weglieden voor de meisjes willen laten bouwen. Gisteravond werd in Nijmegen ver nomen dat de actie, die landelijk ge voerd wordt, tot 1 februari zal wor den voortgezet. Ook hogere ambte naren van de Nederlandsche Spoor wegen nemen aan de inzameling deel Het Amsterdamse cabaret „Aris Visto" onder leiding van Jan Krul („Jan Piedewietzal volgende week dinsdag ten bate van de inzamelings actie een voorstelling te Nijmegen geven. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^B|n hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri .Harrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen <^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 (roeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. ï^^na^e^T^ll^'g^^iljjj^i^atl^fou* UT ITC A DATUCCI/ M M Pt_ rhêümaTiel perio in e Advertentie Het ijs en de sneeuw zijn soms azuur blauw, soms indigo, soms rose. Zo zijn ook vaak de bergen en rotsen getint. De majesteitelijke pracht van het ein deloze, verlaten landschap, waar over al de stjjle rotsgebergten opsteken en dodelijke gevaren in verraderlijke klo ven op de loer liggen, doet iets ver moeden van de verschrikkingen die er goeden kunnen. Het angstaanjagende gieren van de jachtsneeuw en de tot Wanhoop drijvende betovering van de kille, allesvervagende nevels, waren echter meer objecten voor Fuchs' nuch tere pen dan voor de camera. De ge baarde, gebruinde kerels met hun sneeuwbrillen, rendiermutsen en alpi- histenschoenen ziet men op de foto's hun wetenschappelijke onderzoekingen verrichten, hun merktekens van sneeuw bouwen, hun tentjes voor de nacht opslaan, hun Sno-cats en Wea sels repareren en hun sleeën bevrach ten. En de lotgevallen van de ruige, trouwhartige Eskimo-honden die in de verlatenheid onverstoorbaar hun lange sleeën de bergen op trekken, met de regelmaat van een klok in diepe, ver borgen spleten tuimelen en aan het eind van de lange Pool-zomerdag hun in het ijs uitgehakte kwartieren opzoe ken om er hun robbenvlees te eten, zijn al evenzeer gefotografeerd als de plechtige ontvangst op het Zuidpool- punt en de stil-makende zonsondergang boven de Skelton-gletscher. Het ver haal, voornamelijk door Fuchs ver teld, vermeldt evenzeer (zakelijk) „On ze krachtigste windstoot was er een van 152 km per uur, onze laagste tem peratuur was -50.4 graden Celsius" als (menselijk) de luidruchtige en enthou siast gezongen godsdienstbijeenkom sten 's zondagsmorgens. Heel het held haftige avontuur culmineert in de dra matische telegrammenwisseling tussen Fuchs en Hillary, waarbij de laatste de expeditieleider („Beste Bunny") pro beert te bewegen van het laatste deel van de tocht af te zien: de winter is nabij, het terrein slechter dan verwacht en twee technici weigeren op de zuid pool op Fuchs te wachten. „Bunny" antwoordt Hillary dat hij diens bezorgd heid waardeert en dat hij zich desnoods zonder de Nieuw-Zeelander zal redden, als die tenminste een routebeschrij ving op de Pool wil achterlaten. Zon der dat Fuchs er iets van weet, maakt de buitenwereld hiervan een cause cé- lèbre. Hillary blijft toch en zoekt Fuchs zelfs met een vliegtuig van de Ame rikaanse Zuidpool-onderzoekers op. Even later schetst Fuchs die situatie Nog vele tientallen kilometers van het Zuidpoolpunt verwijderd, liggen Fuchs e zijn mannen in de pzige woestenij te slapen. De stilte wordt plotseling door geronk van vliegtuigen verbroken. De toestellen landen, terwijl de Engelsen uit hun slaapzakken kruipen. Daar stappen uit Dufek, de commandant van het Amerikaanse Poolstation, Hillary met zijn jongensachtige gezicht, en liefst negen verslaggevers! Is dit nu een triomf van de jour nalistiek, vraagt men zich af, of valt het daar op het Zuidpool-contin- gent wel mee met die barre omstan digheden? Fuchs schrijft rustig ver der, over de ernstige infectieziekte die twee van zijn mannen hoge koorts bezorgt, over de levensgevaarlijke gasvergiftiging waardoor een ander expeditielid „afgevoerd" moet wor den, de tractoren die hij moet ach terlaten en de honden die te pletter vallen. En over het hooggelegen Zuidpool-punt verneemt men dat de lucht er zo ijl is, dat twee sterke straalvliegtuigen van de Amerikanen er soms niet kunnen opstijgen. Jaren geleden zijn we „Met Scott naar de Zuidpool" geweest en hebben we ons de oren rood-gloeiend gelezen met het tragische avontuur van Scott. Nu we met Fuchs en Hillary de Zuid pool hebben bedwongen hebben we we derom rode oren opgelopen, wat alleen maar heerlijk is, en warm. He.S. Sir Edmund Hillary, dr. Vivian Fuchs en admiraal George Dufek, v.l.n.r. (Vervolg van pagina 1) niet weet waar dat wat je zoekt, be graven ligtAl spoedig had men dan ook een parafrase gevonden op het liedje „Old soldiers never die, they just fade away": echte poolonderzoekers gaan niet dood, die spitten zichzelf al leen maar onder Meer dan drie maanden zijn de man nen onderweg. Fuchs start in het noor den, vanuit Shackleton-base, Hillary in het zuiden, vanaf Scott-base. Drie en een half duizend kilometer scheiden hen, een afstand, die doorkruist wordt door ver raderlijke spleten waarin de voertuigen wegzakken, door bergketens waarover de hondensleden een doorgang moeten vinden, door gletschers, die op een of andere' manier moeten worden overge stoken. En dat dan bij een tempera tuur, die schommelt rond veertig gra den onder nul. In het manschappenver blijf laat men de temperatuur niet ho ger dan het vriespunt komen, aange zien ander: het condenswater de Yj,oer m een ijsbaantje zou veranderen. Twaalf tot dertien uur per dag is de karavaan in beweging, in een wedloop met de tijd. Vóór het invallen van de winter immers moet men de afstand hebben afgelegd. Men heeft rekening te houden met bliz zards, die soms acht dagen aanhouden, met bedrieglijke nevels, met een bepaal de lichtval, die aan alles, wat zich aan het oog voordoet, de schaduw ontneemt. Met enige humor beschrijft dr. Fuchs hoe het, bij de voorbereidingen voor de expeditie, soms beter was ergens niet te staan. Er kon namelijk wel eens een acht tons truck naar beneden komen, terwijl de begeleidende parachute ver stek liet gaan. En als de onmenselijke tocht voorbij is en de expeditie een dag te vroeg zal arriveren op Scott-basis, wat een genot om jezelf voor de ont vangst een beetje op te sieren! Een wel komstcomité is zo attent geweest om de laatste af te leggen mijl (door een vlak landschap) met bulldozers zorgvuldig te pletten, als vriendelijke geste jegens een stel mannen, dat het onmogelijke heeft gepresteerd. Bij de laatste kleurendia brengt dr. Fuchs een nederige hulde aan de Sno-cat, het onmisbare, fel-oran- je voertuig, dat in deze expeditie zo n grote rol heeft gespeeld. Met zijn waar dige en bescheiden lezing in Amstei- dam heeft Sir Vivian bij zijn toehoor ders diepe indruk gemaakt. "flllllllllllllllilllllIHlIlIHÜIIillIHHIlHlllllllllUlllllllllülüUll Intentie voor zaterdag: „Terug keer van alle dwalenden tot de éne Schaapstal van Petrus." Met het bereiken van de vijf enzestigjarige leeftijd heeft de Maastrichtse medicus dr. Char- ies Mendes de Leon zich uit be- paalde functies teruggetrokken. 'iJpPIG I |K|lflit Al geruime tijd vervult hij niet ^HBjlHiy''f meer de functie van geneesheer- directeur van het Maastrichtse >4T- MHi ziekenhuis en sinds kort is hij s'i ooJc heengegaan als hoofd van de v*"1 - - lllit interne afdeling van genoemd ÉÈÈÊÊÈf medisch centrum. WÊÊÈ'f ;JlF Dit betekent evenwel niet, dat HHK SKiM dr. Mendes de Leon ook zijn HHB .jjQMUMBHff» medische praktijk heeft neer ge- Sw' legd. Integendeel. Nog altijd is BHIS|Ih| hij als huis- en fondsarts in ËnHK:|i Maastricht werkzaam, waar hij 'A - tevens tal van bedrijfskeuringen W Jn verricht. Dit werk de directe zorg voor de patiënt dus zal ■dr. Ch. Mendes de Leon blijven doen, zolang als dit maar enigs- Jj|s zins mogelijk is. Het welzijn van JlW - de zieke mens gaat bij hem bo ven alles. Heel zijn leven wordt gekenmerkt door een voortdu- »t p rende bezorgdheid voor zijn pa- tiënten. Deze instelling heeft dr. Mendes de Leon steeds behoed voor verambtelijking, al be- v zorgde zij hem wel heel wat mmmmsm narigheid. Met name was dit het t-v s-vi «- -i -i t geval gedurende de vijftienjarige JJE. Gil. IVlenueS QC LiCOn periode, dat hij te Maastricht als geneesheer-directeur van het plaatselijke ziekenhuis werkzaam was. Als jongeman beschouwde de van huis uit Amsterdamse arts het als een ideaal later nog eens geneesheer-directeur van een ziekenhuis te worden. Na in Amsterdam, waar hij op 25 november 1893 als zoon van een arts geboren werd, medische studies te hebben gedaan, welke hij in 1920 voltooide en vijf jaar later bekroonde met de promotie tot doctor in de medische weten schappen, vestigde dr. Mendes de Leon zich als huisarts. Aanvankelijk in zijn geboorteplaats en later in Overveen. Hier wilde hij in de duinen een kliniek oprichten. Een plan dat, vanwege de crisis rond. de dertiger jaren, onuitvoerbaar bleek. Derhalve werd de jonge medicus in 1930 privé-assistent van zijn promotor en vroegere hoogleraar prof. dr. Snapper. Tevens werd hij assistent-bacterioloog bij het Wilhelminagasthuis te Amsterdam en later internist van het katholieke ziekenhuis te Zaandam. Dit bleef hij tot 1935 toen zich plotseling de kans voordeed om geneesheer-directeur te worden. Aan het toenmalige ziekenhuis „Calvarieberg" te Maastricht was een der gelijke functie vacant. Het kostte dr. Mendes de Leon heel wat moeite om voor deze functie in aanmerking te komen. Genoemd ziekenhuis stond onder leiding van het burgerlijk armbestuur en derhalve berustte het benoemingsrecht bij de raad van Maastricht. De kandidaat-geneesheer directeur bracht aan alle 32 raadsleden van het Maastricht uit die daqen een persoonlijk bezoek. Kort nadien was de benoeming een feit. Voor de nieuwe geneesheer-directeur voorspelde dit moeizame begin weinig goeds. De praktijk bevestigde dit later wel. Had dr. Mendes de Leon steeds gemeend, dat ook in zijn nieuwe functie het accent vooral op het geneesheerschap zou vallen, in werkelijkheid bleek daar niet al te veel van terecht te komen. De functie van geneesheer-directeur ontwikkelde zich hoe langer hoe meer in de richting van een louter bestuurlijke taak met alle ambtelijke gevolgen van dien.' De geboren medicus Mendes de Leon lag deze evolutie in het geheel niet. Er ontstonden conflicten, die er uit eindelijk toe leidden, dat dr. Mendes de Leon heenging alsgeneesheer directeur en voortaan uitsluitend als medicus (hoofd van de interne afdeling) aan genoemd ziekenhuis verbonden bleef. Voor zijn heengaan smaakte dr. Mendes de Leon evenwel nog de voldoening, dat zijn wenspn ten anvrien van de leiding van het nieuw te bouwen St.-Annadalziekenhuis (een full time" -directeur, zonder burgerlijk armbestuur maar met een aparte stichting naast zich) in vervulling gingen. De bouw van het nieuwe ziekenhuis bezorgde dr. Mendes de Leon weer een reeks andere moeilijkheden. De inzichten van de medicus met betrekking tot de ziekenhuisbouw strookten niet met de vergaande overheidsbemoei- zucht en verkeerde zuinigheid. Ofschoon de medicus voorzag, dat een capaciteit van 300 bedden voor het nieuwe streekziekenhuis veel te gering was en Maastricht een medisch centrum diende te bezitten met minstens dubbel zoveel bedden, werd de capaciteit toch maar tot 350 bedden uitge breid. Kort daarop kreeg de medicus reeds gelijk. Het nieuwe ziekenhuis moest er meer bedden bij hebben. Deze en andere zaken, zo vertelde ons dr. Mendes de Leonzijn er oorzaak van, dat hij niet bepaald met plezier terugdenkt aan zijn functie van ziekenhuis-directeur te Maastricht. Dit doet hij wel met betrekking tot zijn verblijf in Maastricht, waar hij als geneesheer zeer prettig gewerkt heeft en dit nog altijd doet. Met voldoening denkt hij ook. terug aan de voorspoedige groei van de door hem in 1935 opgerichte bloedtransfusiedienst afdeling Maastricht. Deze dienst, begonnen met enkele donors, telt er thans reeds meer dan drieduizend. Nog altijd is dr. Mendes de Leon het hoofd van deze dienst, alsook de gewestelijke leider van alle bloedtransfusiedien sten in Limburg Voor dit werk ontving hij onlangs de hoogste onderschei ding van het Nederlandsche Roode Kruis: het Kruis van Verdienste in goud. Een onderscheiding welke stellig ook bedoeld is als erkenning van het vele werk, dat deze energieke medicus in de loop der jaren heeft verricht. Een der Sno-cats is in een verraderlijk verborgen kloof terecht gekomen en wordt met behulp van lichtgewicht aluminium-bruggen uit de gletscher-spleet getrokken. De rechtbank te Breda heeft conform de eis van de officier van justitie, een Bredanaar veroordeeld tot ander'-ilf jaar gevangenisstraf en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de rege ring wegens poging tot doodslag. Op 17 september van vorig jaar was verdachte de woning van een buurtge noot binnengedrongen. Met een bijl had hij de bewoner trachten te doden. Door tijdig opzij te springen ontkwam deze aan een siag. die dodelijk had kunnen zijn. Verdachte verklaarde voor de recht bank. dat hij zich door geheugenstoornis niets meer kon herinneren. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft giste ren een bespreking gehad met de bestu ren van de Nederlandse Radio-Unie en van de Nederlandse Televisie Stichting. Bij deze bespreking deelde de staatsse cretaris mee, dat, evenals in 1952 en 1956 is geschied, aan politieke partijen en groeperingen die ir> eèn nader aan te geven aantal kiesdistricten kandidaten hebben gesteld voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Ge neraal op 12 maart, radiozendtijd zal worden toegekend en wel gedurende een periode van 3 weken voorafgaande aan de verkiezingen. Toekenning van zendtijd zal niet ge schieden aan communistische partijen of groeperingen. De omroepverenigingen hebben zich op verzoek van de staats secretaris bereid verklaard, zich gedu rende de genoemde periode te onthou den van elke politiek in de door hen verzorgde programma's. Een beslissing omtrent het eventueel toekennen van te levisie-zendtijd gedurende eenzelfde pe riode kan binnenkort worden verwacht. De N.T.S. en de televisiesecties van de omroepverenigingen zullen bij eventuele toekenning een analoge gedragslijn vol gen. De Texelse veerboot „De Dageraad", die gistermiddag 14.40 uur uit Den Hel der naar Texel zou vertrekken, is door de zeer ruwe zee als gevolg van de stormachtige zuidwestenwind, in de haven van Den Helder blijven liggen. Eerst om 16.40 uur ondernam de post en passagiersboot de reis naar Texel, waar zonder averij de nauwe haven ingang van het eiland werd gepasseerd. Vele reizigers ondervonden vertra ging en konden pas om 18 uur ïn plaats van zoals normaal 15.30 uur van Oudeschild, waar zij urenlang op verbinding wachtten, de reis naar het vasteland ondernemen. De Rotterdamse politie heeft een 25- jarige chauffeur uit Rotterdam aange houden, die een 22-jarige collega voor f 278.- heeft opgelicht. De jongere chauf feur had bij een bouwwerk van zijn collega, die hij verder niet kende, op dracht gekregen een partij boilerhulzen naar een firma in Tiel te brengen, die ze had gekocht. Hij kon daar de ver koopsom, zijnde f 278.-, en dè vracht prijs ad f 60.- in ontvangst nemen. Een gesloten couvert voor de Tielse firma kreeg hij mee. De chauffeur moest echter de op drachtgever, zo zei deze, de f 278.- van tevoren betalen. Hij gaf het geld en ging naar de keet, waar de hulzen zouden liggen. Er waren echter geen hulzen en ook de opdrachtgever was verdwenen. De envelop bevatte snip pers uit een telefoonboek. De politie werd gewaarschuwd en deze slaagde erin verdachte aan te houden. Over enkele generaties bestaat ons goede vaderland niet meer uit dui zend gemeenten, in omvang variërend van 900 tot 900.000 inwoners, maar uit elf ringvormige gebouwen, die elk huisvesting bieden aan een miljoen be woners. Deze gebouwen zullen elk dui zend meter hoog zjjn, 50 tot 100 meter dik en 10 kilometer in diameter. Zij zullen niet alleen een miljoen mensen herbergen, maar ook industrieën, kerken, hotels, ziekenhuizen, musea, begraafplaatsen, kortom alles wat tot de uitrusting van een grote stad be hoort. De bewoners zullen het mon sterhuis niet meer hoeven te veria ten om zich naar kantoor of bedrijf te begeven, want op de hoogste verdie ping razen met enorme vaart treinen in de rondte, die elke ringbewoner in een oogwenk op zijn bestemming brengen. Het verticale verkeer ge schiedt uiteraard via liften en de ver binding tussen elk der ringvormige stadseenheden wordt door tunnels ge leid, om het stedenschoon niet met we gen en auto's te bederven. Het land is voor de wandelende stedeling. Dit plan klinkt natuurlijk nogal zon derling, maar de geestelijke vader er van, de heer Peter van Gogh, heeft het donderdagmiddag in volle ernst in de koffiekamer van het Stedelijk Museum aan de pers voorgelegd. Niemand kan meer uitkomst bieden in de verkeerschaos waarin wij leven, zo was zijn stelling, behalve de filo soof. Hij kan het probleem onbevoor oordeeld en van de grond af benaderen en zijn conclusies moeten onherroepe lijk voeren naar hetgeen de heer Pe ter Yan Gogh in jaren van over peinzing ais een voldongen feit voor zijn geestesoog heeft zien verrijzen: een miljoen mensen in een kilome ters lange ring, in airconditioned ruimte met enorme ramen, die niet geopend kunnen worden, zullen volgens de stelling van de filosoof, zich spoe dig zo gelukkig voelen, dat zij nooit meer terug willen naar de oude stads- chaos met zijn architectonische ver warring en zijn verkeersgevaren. Men kan er zich niet vervelen, zo zei de heer Van Gogh, want hoe kan één ding eentonig zpn. Geen architect zal zijn particuliere smaak meer mogen ont plooien. De ring zal overal gelijk zijn. De hoogte van duizend meter is tech nisch geen probleem en binnen de ring zullen de klimatologische omstan digheden door het weerhouden van mist en wolken zo gunstig zijn, dat zeldzame dieren en planten zich zul len ontwikkelen. Deuren zullen er ner gens zijn; de stroom van warme lucht zal overal luchtgordijnen formeren. In de nieuwe gemeenschap zal er geen geld genruikt worden, want alle mil joen bewoners zullen gelijkgerechtigde burgers zjjn in de n.v. De Gemeen schap. Natuurlijk zijn er nog problemen te overwinnen, al meent de heer Van Zo ziet, in de fantasie van de heer Peter van Gogh, de stad Amsterdam eruit in het jaar 2000: een ringvormig gebouw van 1000 meter hoogte en met een diameter van 10 kilometer, waarin alle Amsterdammers met hun bedrij ven, kerken en vermaak als bijen zouden opgepakt zitten. Gogh, dat zijn stad met steun uit de gehele wereld binnen drie jaren ge bouwd kan worden. Er zouden bijvoor beeld mensen kunnen zijn, die het le ven in de ring om onverklaarbare re denen moe, toch in een bungalowtje op het land zouden willen wonen. Zulke mensen, meent de heer Van Gogh, moe ten als staatsvijand no. 1 worden be schouwd. Zij mogen hun kans niet krijgen. Evenmin mag men uitbreiding buiten de ring toestaan in geval van overbevolking. Het overschot moet dan maar genoegen nemen met een slaap plaats in een van de gangen, totdat er voldoende overbevolking is om een nieuwe ring te bouwen. De heer Van Gogh was er niet van te overtuigen dat zijn ménselijke bijenkolonies wel eens zouden kunnen vervelen. „Einde lijk zal de mens zich", zo zei hij, „in deze klimatologische steden boven het pure animale kunnen verheffen", en tot de twijfelaars zei hij: „Lacht u niet. Men heeft ook met Plato en Riet veld gespot". Tot staving van zijn gees telijk vaderschap en tot hulp van de komende generaties van kunsthistorici legde de heer Van Gogh zijn woorden onmiddellijk op de band vast. Het geestelijk patentrecht staat dus voor nu en altijd als een paal boven water. Alleen hopen wij de realisatie niet meer te beleven. Een troost was, dat in een aangenzende zaal de Dada-ten- toonstelling werd gehouden. Schoolkin deren liepen er braaf achter de juf frouw langs, maar al die wilde ontboe zemingen zagen er stoffig en triest uit. De kinderen waren echter springle vend, mog lang niet rijp om aircondi tioned in de miljoenen-bijenkorf te worden bijgezet, met ais vooruitzicht staatsgevaarlijk te worden bij elke af wijking van de beginselen der N.V. De Gemeenschap. Het vierde transport van de collectie van Vincent Van Gogh, die geduren de enkele maanden is tentoongesteld geweest in Tokio en Kyoto, is donder dagmiddag met het toestel van de Scan dinavian Airlines System op Schip hol aangekomen, zodat thans alle schil derijen en tekeningen ter waarde van ongeveer vijftien miljoen gulden weer in Nederland aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot van mevrouw Else Mauhs is vanaf vandaag af opge baard in de rouwkamers aan de P.C. Hooftstraat 181-183, te Amsterdam. De teraardebestelling geschiedt maandag 26 januari om 13 uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Am- steldijk, nadat eerst in de Stadsschouw burg van elf uur tot half twaalf in een chapelle ardente gelegenheid zal zijn tot défilé en afscheid nemen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren de drie mannen uit Leiden, die op de avond van 19 oktober van het vorig jaar een inbraak pleegden in een modemagazijn te Leiden, tot gevange nisstraffen veroordeeld. De 24-jarige los werkman werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest (eis: een jaar en negen maanden met aftrek), de 44-jarige koopman kreeg overeenkomstig de vordering van de officier van justitie een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De 21-jarige ban ketbakker tenslotte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en twee maanden met aftrek van voor arrest (eis: een jaar met aftrek). De mannen hadden een brandkast meegenomen naar het huis van de koopman, waar de safe werd open gescheurd. Er zat ongeveer 11.000 in. Een 34-jarige spinner uit Leiden, die had geholpen bij het forceren van de kast, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden. De eis luidde: 100 boete en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maan den. Advertentie Prins Bernhard en prinses Irene zul len beiden enkele dagen het bed moe ten houden. Zij hebben griep. Twee schilderijen, vervaardigd door Prinses Wilhelmina, zjjn tentoongesteld op de expositie „hobbies", die voor de eerse maal te Tel Aviv worden gehou den. Deze schilderijen zullen verkocht wor den ten bate van het werk van het co mité „Tien jaar staat Israël". Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal woensdag 28 januari geen audiëntie verlenen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal woensdag 28 januari a.s. geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3