OUD-SCHOTEN Jonge wijkwaarin 34 pet. der bewoners beneden 15 jaar is Wijkcomité's ontevreden in cijfers Moeilijkheden bij de stichting van parochiehuis Oud-Schoten naaimachines Kinderen halen voeten open Met gestolen, defecte auto van Heemstede naar Haarlem „Forum" met goede vertolking van Mozarts Zauberflöte in Haarlem Agenda voor Haarlei kerkuil model Opeis meubelen 15-50 't Silver Stoepke Woonfunctie hier typisch kenmerk kuipers, Kleine Houtstr. 112 Bodem bassins moeten worden geëgaliseerd automobiel monteur Fotograaf zou dronken achter het stuur gezeten hebben Verkeersonder- wijs nog onvoldoende Franse triomfen in Monte Carlo balans-opruiming 24 jan.-29 jan. Coupons 50 °/o korting Gebr.H.&F. Kimman n.v. Vrijwel geen mede werking van de gemeente KAMPSRMU,SJ K.A.B.-kring Noord kiest nieuwe voorzitter NECCHI In zwembad Houtvaart Ie zowel als 2e monteur §1 bij hebben. Automobielbedrijf GEBR. H. F. KIMMAN n.v. HAARLEMSE RECHTBANK B. en W. van Haarlem vragen f 15.800 extra BEES WOL SCHETSPLAN VOOR ZWEMBAD AAN DE PLANETENLAAN Kleren van Haarlemse in brand geraakt Films Muziek Toneel Diversen 28ste sterrit Coltelloni en Alec op de eerste plaats KAAN VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PAGINA 5 v°°r burgerlijke Stand Haarlem Woning en godsdienst Voor 'n BETERE BONTMANTEL Gemeenschap? Haarlem Telefoon 11142 N.J.G. in, Minerva Wilt U als In antwoord op vragen Textielroof uit auto Daders bekennen nog meer diefstallen Tentoonstellingen I» LAATSTE NIEUWS B. en W. verlenen vergun ning voor exploitatie lijn 10 Een tijdelijke aanbieding bijzondere prijs 98. Wilt u de nieuwste huren? Bel De Off. Dealer afd. Verhuur - Houtplein 23 Tel. 13850 - 11578 Flanellen blouses Beurs van Amsterdam Beurs van New York avDe/chtste jaarvergadering van het wijkcomité „Oud-Schoten", gister- ond gehouden onder voorzitterschap van de heer B. A. J. Steentjes in e Jeugdkapel van de Sionskerk, stond onder meer in het teken van interes sante cijfers, die over Oud-Schoten ter tafel kwamen. Het was de heer C. p Jansen, medewerker van het Nederlands Economisch Instituut te ti°f •m en aJv'seur van de gemeente Haarlem, die deze cijfers instruc- ^let toelichtte in een praatje, dat tot titel meegekregen had „De huidige in ï.0e®i0lns^Se structuur van Haarlem-Noord". Dat begrip „Noord" bleef dit geval terecht beperkt tot het gebied ten noorden van de Jan Gijzen- aart, Oud-Schoten dus. Oe heer Jansen noemde Oud-Schoten ondanks zijn naam een nieuwe aan gelegenheid, een gebied, dat in 1927 vóór annexatie door Haarlem een wat erspreide agrarische bebouwing kende en slechts enkele woonbuurten. n een (te) stormachtig tempo heeft dat gebied zich vóór de tweede wereld oorlog ontwikkeld en die ontwikkeling zette zich na 1945, zij het gelukkig P een verstandige manier, voort. Op 1 januari 1959 telde Oud-Schoten pre ss 23.000 inwoners, een even groot of nog groter aantal dan plaatsen als denzaal, Roermond of Middelburg tellen. Spreker ifd een betrekkelijk jonge bevolking o"- In 1956 waren van de 21.000 be- ten*"'c'vt:i wees er op, dat Oud-Scho- 34 twS er 7282 jonger dan 15 jaar> dus cent V°or bed Haarlem was dat per- sle fctge toen 27 en v00r de oude stad kip- 23- Daartegenover staat een ona aanta.l bejaarden (65 jaar en in *n Oud-Schoten 1200 (5% pet.), «heel Haarlem 18.000 (11 pet.). Ten Ouri cfn van de sociale opbouw van ""-Schoten deelde de heer Jansen arh! ^at sPeci&al de Vogelenbuurt veel ,,_Deiders' telt en weinig employés enzovoort)De arbei- ajltoormensen ujrs.maken daar 2/3 van de bevolking tij.' P? de Rivierenbuurt de helft. Rond daarentegen is 43 pet. ri?Pj°yé. Over de sociale opbouw gaf - heer fers behc Jansen nog de volgende cjj- met tussen haakjes het cijfer geheel Haarlem. In Oud-Schoten (j^-°ort tot de „bedrijfshoofden" 5 pet. (1 tot de vrije groepen pet. n Pet.)tot de employés 31 pet. (26 JU-' en tot de arbeidende bevolking Sö Pet. (37 pet.). geattendeerd te hebben op het tvrc ^orensisme. dat Haarlem tot een ypische woongemeente stempelt (het nfhtal arbeidsplaatsen is van 28.500 in r!4' gedaald tot 27.000 in 1956) toonde SPreker aan, dat het forensisme in j/ad-Schoten heel sterk is. Vrijwel dereen is daar in zekere zin forens, mdat men zijn werk heeft buiten Oud- f dhoten, dat voornamelijk een woon- lii?Ctie- heeft. Maar ook in de gebruike- Oke zin forenst Oud-Schoten in hevige nate. Is het percentage voor geheel Op de openbare vergadering, die het Mikcomité „Oud-Schoten" gisteren- ïvond belegde, zijn kritische woorden ^sproken over de medewerking van et Haarlemse gemeentebestuur en de kf'meentelijke instanties. De secretaris, d® heer J. Kampman, duidde daar reeds dP in zijn jaarverslag, toen hij opmerk- e> dat het verlanglijstje van acht jaar geleden, toen het comité zijn werkzaam- eden begon, nog vrijwel ongewijzigd Later op de avond kwam hij daarop 'tvoeriger terug, toen hij mededeelde, at de wijkcomité's „Oud-Schoten" en '•Haarlem-Oost" contact met elkaar adden opgenomen om zich te bezin gen, of er voor de leden nog wel een aak lag. Men was het er over eens, dat men ,.ah gemeentewege niet die belangstel- v'a? geniet, welke redelijkerwijs mocht V®rWacht worden. Bepaalde wensen of kev gens worden wel vriendelijk be- ®ken, maar alles gaat een bureau-la in a niemand hoort er iets van. „De ani- ,a° gaat er op die manier af", aldus de ®er Kampman gisterenavond, „en je J'aagt je af, of het nog zin heeft iets te ndernemen". In iebruarai 1955 bijvoor. ®eld hebben wij verzocht om de uit monding van de Muiderslotweg te ver hoeren. Het is nu intussen februari v»59 geworden. In juni 1956 werd ge- jJaagd de verschillende stukjes braak- 'Sgende grond in Oud-Schoten te egali- Zm n en °P te h°gen' zodat de jeugd jjjang die gronden nog geen bestem- g'InR hadden gekregen een paar «wschikte speelterreinen zou hebben. De 'kagenten juichten de plannen toe, Sc?a^ „hogerop" paste men een af- rtp hifsysteem toe, waarvan de jeugd e dupe geworden is. De heer Kampman kreeg toestem- fh'hg een brief naar de burgemees- Jer te sturen met het verzoek om een onderhoud over deze en andere kwes- iIes- Aan dat onderhoud met de bur gemeester zouden afgevaardigden van zowel het wijkcomité „Oud-Schoten" a's van het wijkcomité „Haarlem- 0st" moeten deelnemen. t BEVALLEN van een ZOON: M.Win- öSJöckl, A. G. Hoomoedt-Pruissen. VALLEN van een DOCHTER: R. M. Aartsen-van Leeuwen Koeya- naf' M. G. Huel-de Könnigh, H. A. r/Dings-Noijons, S. van Harten-Blom. EONDERTROUWD: C. Cardol en J. yan Maas, A. Hutjsmans en M. J. van Wees, J. P. van der Zwaard pi M. Makkelie. IW, HUWD: J- A. Nelissen en A. V. G°emerS, A. J. Bunck en J. F. Spruflt, ft' JJhljnr en H. J. van der Meer, n-i>£ïï.mer en M. J. Teeuwen. piUjERLEDEN: D. Veenhof, 79 j„ Pe- lïii/taal. T. Kentson, 45 j., Spaarn- strBJFaat> D. Velthuljsen, 77 j., Mars- H. g1' A. Vergers B' A' Haarlem 31, voor de onderscheidene wijken van Oud-Schoten is dat cijfer: Dietsveld 38, Vogelenbuurt 37, Rivie renbuurt 34 en Vondelkwartier 39. Interessant waren ook de cijfers (van 1956) over het woningtekort in Oud-Schoten. In het Dietsveld waren 67 gevallen van woningnood, in de Vogelenbuurt 49, in de Rivierenbuurt 40 en in het Vondelkwartier 92, to taal dus 248, hetgeen een percentage moet zijn van 5,3 pet. Oud-Schoten steekt bepaald, tengevolge van de nieuwbouw, gunstig af bij het percen tage-cijfer voor geheel Haarlem, dat het dubbele is. Tenslotte nog enkele cijfers van de godsdienstige overtuiging der 21902 Oud-Schotenaren, opgegeven in maart 1958: Rooms-katholiek 8557 (39 pet.), Nederlands Hervormd 5297 (24 pet.), Gereformeerd 1396 (6 pet.) en overige godsdiensten 749 (3 pet.). In totaal Advertentie Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 5903 mensen (27 pet.) hadden opgege ven geen godsdienst te belijden, een hoger percentage dan voor geheel Haarlem, waar het 24 bedraagt. De heer Jansen ging nog even in op de bouwkundige structuur van Oud- Schoten en hij stelde vast, dat er vroe ger met weinig overleg gebouwd is. Er ontstond een dichte bebouwing met vrijwel geen recreatie-gelegenheid of enige wjjkvoorziening. De woningfre quentie in de Vogelenbuurt is het grootst, die in de Rivierenbuurt zeer groot. Veel huizen, veel scholen (23 met 5780 leerlingen) en een drukke Rijksstraatweg, dat is het beeld van Oud-Schoten. Men wil dat nu met Delftwljk goedmaken. De heer Jansen, die een klein maar aandachtig gehoor had, besprak tot slot de verschillende uitbreidingsplannen, waarover wij meer dan eens uitvoerig bericht heb ben. Voordat de heer Jansen aan het woord kwam, werd de huishoudelijke agenda afgewerkt. In zijn openings woord stelde de heer Steentjes, dat in de toekomst zal blijken, of Oud- Schoten een gemeenschap is geworden of een samenstel van individualisten. Via het verenigingsleven o.a. zal die gemeenschap tot bloei moeten komen, maar de verenigingen krijgen geen kansen, omdat er gebrek aan ruimte voor bijeenkomsten is. Het wachten is nog steeds op een verenigingsgebouw. Hij somde nog eens de traditioneel geworden verlangens op en deelde la ter, op een desbetreffende vraag me de, dat men het liefst zou zien, dat van het braakliggende terrein vóór de Petrus en Pauluskerk een rolschaats- baan gemaakt werd. In zijn jaarverslag sloeg de heer Kampman een mineurtoon aan. Be langrijke feiten kon hij niet vermelden. Waar dankbaarheid van pas kwam, uitte hij die en grote waardering bleek uit zijn jaarverslag voor de wijkagen ten, die onder meer dagelijks viermaal met de schoolverkeersbrigade ongeveer 1500 kinderen veilig de Rijksstraatweg over helpen. „De belangstelling voor onze verga deringen is nog steed matig", zo zeide hij. „Vele wijkbewoners weten nog steeds niet, dat er door B. en W. wijk comité's opgericht zijn, die de schakel moeten vormen tussen de wijkbewo ners en B. en W. Mogelijk kunnen B. en W. bijvoorbeeld door middel van een kort geschriftje meer bekendheid aan ons werk geven, zoals het wijkco mité „Haarlem-Oost" van plan was, maar welk plan door de bestedingsbe perking geen doorgang kon vinden." Wiegers, 73 70 j„ Kinkerstraat, Kamperlaan, tost^C. van Soest, 40 j., Bisschop Ot- Advertentie Evenals de Ka jotters gisteravond, kregen de K.A.B.ers van de Haarlemse kring noord donderdagavond op hun jaarvergadering een nieuwe voorzitter te kiezen, daar de heer A. Hendriks zich om persoonlijke redenen niet her kiesbaar had gesteld. In vlot tempo werden de jaarverslagen van de secre taris, de heer Koster, en van de pen ningmeester, de heer M. Koest afge werkt. De heer Koster had in zijn ope ningswoord hij moest ook de vice- voorzitter vervangen, die door werk zaamheden elders vertoefde met vol doening geconstateerd, dat de opkomst op deze avond beter was, dan men tot nu toe gewend was. Uit het jaarver slag was ook dit duidelijk naar voren gekomen. Op een culturele avond waren zegge en schrijven drie leden. De be stuursverkiezing leverde als nieuw be stuurslid de heer Van Zeeland op, ter wijl de herkiesbare heren M. Roest en H. Smit hun plaats in het bestuur be hielden. Bij acclamatie werd vervolgens de heer Koest tot voorzitter gekozen. Al deze agendapunten waren in re cordtijd afgehandeld, want men wilde wel aan de klaverjaswedsrrjjd begin nen, die de avond zou besluiten. De geestelijk adviseur, kapelaan Vriese- koop, vroeg nog even de aandacht voor een kort woord, waarvan de kern was, om te proberen zelf te leven en niet in alles geleefd te worden, ook op gods dienstig gebied. Hij ging er hierbij van uit, dat men te veel hangt aan het idee: het wordt wel voor ons gedaan, waar bij hij zich afvroeg, als de K.A.B.-ers er zo over denken, hoe moet dat dan straks met hun kinderen zijn? Bq de rondvraag wilde de heer Ha ver graag iets weten over het paro chiehuis, waarvoor het bouwfonds reeds vijf jaar ijvert. Hij vroeg het Kringbestuur stappen te willen doen bq het Hoofdbestuur, opdat dat enige drang op de totstandkoming zou uit oefenen. Kapelaan Vriesekoop beantwoordde deze vragensteller en wees vooral op de hoge kosten. In Overschie is er een gebouwd met een zaal, die een 250 B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een krediet van 16.000 be schikbaar te stellen voor het egaliseren van de bodem van de beide ondiepe bassins van het zwembad aan de Hout vaart. Dat is wel nodig, want tot nog toe gebeurde het herhaaldelijk, dat kin deren hun voeten openhaalden aan het ruwe oppervlak van de bassins. Bovendien zijn de bassins te diep voor kinderen. Het komt B. en W. dan ook gewenst voor, dat de bodems ongeveer tien centimeter verhoogd worden. Ook ontbreken rond alle bassins zogenaam de keerranden die het spoelwater, dat gebruikt wordt bij het schoonmaken van de perrons, tegenhouden. Het vuile wa ter stroomt thans zomaar de bassins in, hetgeen om redenen van hygiëni sche aard nogal ongewenst is. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, het overkoepelend orgaan van alle jeugdverenigingen, wordt op zaterdag 24 januari om kwart voor drie in het Minerva-theater voor j jongeren tot twaalf jaar een prachtige kleurenfilm „Gipsy Golt" vertoond. mensen kan bevatten en een paar ver gaderzaaltjes, dat 300.000 kostte, Als men dan de inkomsten bij het bouw fonds op ongeveer 8000 per jaar telt, dan zijn er pas zo'n 3000, terwijl het geheel een kapitaal kost. Dan komt nog de vraag, hoe moet het worden en waar moet het staan. Een onderhoud met de wethouder kostte ze ven maanden eer het plaats vond en toen deze er wel een beetje mee ak koord gmg, dat het naast de kerk aan de Lingestraat zou komen, bleek dit weer niet te gaan, omdat men 5 meter uit de rooilijn moest blijven. Wordt het aan de voorkant gezet, dan rijst de kwestie, dat men aan de straatweg zit en dan komt de schoonheidscommissie met eisen. Daarom is het niet zo een voudig als het wel lijkt. Maar de aal moezenier meende wel te weten, dat de pastoor het nog zelf graag bouwen zou. Tenslotte meende de heer Haver nog te moeten opmerken, dat het in de Am sterdamse buurt allemaal veel vlotter en beter ging, en zijns inziens ligt dat toch ook wel wat aan de gemeente. De eerste aanstaande bijeenkomst van kring noord is bij de carnavalsvie ring op maandag 9 februari a.s. Die avond zal de heer Westgeest er zorg voor dragen, dat het op een echte brui loft zal lijken. SERVICESTATION IN PARKWIJK.— B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een stuk grond van 2490 vierkante meter in het uitbreidingsplan Parkwijk aan een dochtermaatschappij van de n.v. Purfina te Den Haag in erfpacht uit te geven voor de tijd van vijf en ze ventig jaar. De betrokken onderneming wil daar een garage met service-station en twee dienstwoningen bouwen. Advertentie in een modern geoutilleerd bedrijf en een prettige sfeer werkzaam zijn? Solliciteer dan eens bij ons. Wij willen er graag goede Kantoor: Baan 5, Haarlem Een 28-jarige Heemsteedse fotograaf moest zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden, omdat hij op 17 november 1958 achter het stuur van een auto was gekropen na drie ver mouth en 4 cognac te hebben genuttigd. De man bleek de wagen in Heemste de te hebben weggenomen, voor welk feit hij nog vervolgd zal worden. Met de weggenomen wagen was hjj op de Zonder ook maar iets te willen afdin gen op de waarde van het verkeers- examen, waaraan sedert jaren de leer lingen van de hoogste klassen van de lagere en buitengewoon lagere scholen in Haarlem worden onderworpen, zijn B. en W. van Haarlem van oordeel, dat de opleiding daartoe te beperkt is. Naar hun mening wordt er tot nog toe op de scholen te weinig aandacht aan het verkeersonderwijs besteed. Reeds op de kleuterscholen moeten de kin deren met het verkeer vertrouwd wor den gemaakt. Bq het opstellen van het school- en werkplan voor de gemeentelijke kleuter scholen is door opname van het vak ver- keersopvoeding reeds met deze opvat ting rekening gehouden. Als gevolg van de jongste wijziging van de lager-on- derwjjswet behoort bij het vak aardrijkskunde verkeersonderwijs te worden gegeven. Niet in alle klassen wordt echter aardrijkskunde onderwe zen. Strikte toepassing van de wet zou betekenen, dat de kinderen van de eer ste klassen uitgesloten zouden moeten worden van het zo dringend noodza kelijke verkeersonderwijs. B. en W. zijn van mening, dat verkeersonderwijs aan de gemeentelijke lagere scholen van af de eerste klas behoort te worden ge geven. Nu dit onderricht volledig ter hand wordt genomen zijn uitgaven voor de aankoop yan leermiddelen onvermijde lijk. Teneinde de kosten te beperken hebben B. en W. normen opgesteld voor de toekenning van extra kredieten: voor het kleuteronderwijs 0.50 per leerling, voor het eerste en tweede leer jaar van het gewoon lager onderwijs 25 per klas, voor de overige klassen 1.25 per leerling en voor 'het buiten gewoon, voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs 1.50 per leerling. Voor de aankoop van een klassikaal leermiddel is nog eens per school 100 tot 150 nodig. In totaal is met dit plan een bedrag van 15.800 gemoeid. B. en W. vragen de raad het beschik baar te stellen. De Haarlemse politie heeft gisteren een 22-jarige en een 20-jarige betonwer ker aangehouden, verdacht van diefstal van zeshonderd repen chocolade. De re pen waren gestolen uit de wagens van een bakkerij. De politie kwam de da ders op het spoor, toen bleek dat op de Nijverheidsweg in Haarlem twee arbei ders aan hun collega's chocolade hadden uitgedeeld. In een doos onder de vloer van de keuken van een der beton werkers trof men 160 repen. Gedempte Oude Gracht aangehouden. Een van de banden stond leeg en de rechtervoorlamp werkte niet meer. De fotograaf had een auto weggenomen, die langs de weg stond na een aanrijding. De jongeman had geweigerd een bloed proef te laten nemen en de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, meende dat verdachte daar kwalijke gevolgen van verwachtte. Dat was al eens eerder gebleken, want ver dachte had al vaker wegens hetzelfde te recht gestaan. De officier wilde wel aan nemen, dat de jongeman van netten hui ze stamt, maar als hjj gaat drinken, doet bü de gekste dingen. Hij was die avond weer aan het drinken gegaan, on danks het feit, dat hij onder controle stond van het Medisch Alcoholisch Bu reau. Wegens het rijden met een auto, terwijl hij onder de invloed was, eiste de officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vijf weken gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Bovendien stelde hij nog een ver volging in het vooruitzicht wegens het wegnemen van de auto. Mr. Baron verdedigde de fotograaf. Hij was van oordeel, dat zijn cliënt wel degelijk in staat was geweest om een auto te besturen. Anders was hij niet helemaal uit Heemstede naar Haarlem gekomen. De band was kapot gegaan, omdat bij de aanrijding het spatbord op de band gedrukt werd. Toen de foto graaf met de auto ging rijden, is die band helemaal stuk geschuurd. En toen bij op de Gedempte Oude Gracht met een lekke band stond, heeft hij de auto stop gezet. Dat verdachte een lome in druk maakte, achtte de verdediger niet onwaarschijnlijk. Dat doet hjj overal en altijd. Bovendien deelde de raadsman mee, dat zijn cliënt na de drank genuttigd te hebben, zich 2,5 uur nuchter gelopen had. Een der rechters herinnerde er aan, dat het feit, dat hjj nuchter geweest is toen hij de auto wegnam, straks te gen hem zal pleiten, wanneer hij terecht staat wegens bet wegnemen van de auto. De verdediger nam dit voor lief en bepleitte clementie. Over een week volgt de uitspraak. Advertentie IdJDÖ Gratis patroon en onderricht. Tempeliersstraat 68 Ten antwoord op vragen van de heer A J. Fortgens (P.v.d.A delen B. en W. van Haarlem mede, dat bij het college een definitief schetsplan voor de bouw van een zweminrichting aan de Planetenlaan is ingediend. Zodra het plan door B. en W. zal zijn goedgekeurd zal met de uitvoering ervan een begin worden gemaakt. Ofschoon de mogelijkheid om het zwembad thans te bouwen zeer klein is in verband met de gespannen situatie op de arbeidsmarkt speciaal in het westen des lands zijn B. en W. van oordeel, dat de uitwerking van het plan in een verantwoord tempo ter hand moet worden ge nomen, zodat onmiddellijk met de bouw kan worden begonnen, wan neer de situatie ten aanzien van de afgifte van rijksgoedkeuring voor zwembaden zich ten goede keert. Het is duidelijk, dat het bedrijf voor openbare werken, dat thans zwaar belast is en met personeels gebrek te kampen heeft, op de eerste plaats de voorbereiding en uit werking van plannen voor die kapi- taalswerken ter hand neemt, die wel voor een spoedige uitvoering in aan. merking komen en waarvoor spoedig een rijksgoedkeuring mag worden verwacht. De bouw van het zwembad zal derhalve plaats hebben voor zo ver dat in verband met andere spoedwerkzaamheden mogelijk is. Een 35-jarige Haarlemse heeft don derdagmiddag ernstige verwondingen opgelopen, toen haar kieren in brand geraakten. De vrouw was in de keu ken van haar woning aan de Acacia- straat te Haarlem bezig met het ver warmen van boenwas. Zij had daar toe de was in een pan op het gas fornuis gezet. Plotseling sloeg de vlam er in. De dame wilde de was naar buiten gooien, maar morste over haar kleren. Onmiddellijk kropen de vlammen langs haar kleding. Door zich in de tuin door de modder te rollen wist de vrouw er ger te voorkomen. Met ernstige brand wonden aan gezicht, armen en benen is zij in het Grote Gasthuis opgeno men. In de keuken werd geen schade aangericht. De brandweer behoefde niet handelend op te treden. De daders van de roof van een hoe veelheid textielgoederen uit een bestel auto op de Gedempte Oude Gracht te Haarlem zondagochtend, hebben be kend nog een aantal diefstallen te heb ben gepleegd. Medio november ont vreemdden zij artikelen uit een verhuis wagen, in de tweede helft van decem ber was een plaid de buit bij een dief stal uit een onafgesloten personenauto, eind december stalen zij textiel uit een personenauto en een dag later de in houd van de laadruimte van een bestel auto. In de woning trof men nog ver schillende goederen aan. De verhoren worden voortgezet. A L'ETUVE Zondag 25 januari houdt de r.-k. Société A l'Etuve een soos-avond voor haar leden in 't Stoofke aan de Stoofsteeg in Haarlem. Aanvang acht uur. Kort voor Mozarts dood, toen hij in de diepste ellende van armoede, ziek te en miskenning, verkeerde, schreef hij zijn opera „Die Zauberflöte" op tekst van Emanuel Schikaneder. Toen we gisteravond in de Stadsschouwburg dit meesterlijke werk door „Forum" uit Enschede hoorden en zagen opvoe ren, werd de waarheid weer eens be vestigd dat een genie met de meest onbeduidende gegevens wonderen kan verrichten. Als er ooit één koldertekst, die meermalen van slechte smaak ge tuigt, is geschreven, dan is het wel dit libretto. Daarop heeft Mozart zijn onsterfelijke muziek gecomponeerd, aanvankelijk met enige tegenzin die hij CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: Een echte Parisienne, ontr. LIDO: Genadeloze jungle, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Indiscreet, 14 j.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: A. star is born, 18 j.; 2 en 8 uur. MINERVA: T.m. ma.: Mon Oncle, a. 1. Vr. en ma. 8.15 uur. Za. 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: Die Drei Groschenoper, a. l.j 8.15 u. REMBRANDT: Gij zult niet begeren, $tr. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Op het spoor der verdwenen vrou wen, volw.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Contrabande en moord, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Rockets Galore, a. 1.; 2.15. 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 23 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater speelt voor de Stichting Geloof en Weten schap „De laatste verlofganger". Zaterdag 24 januari Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams To neel met „Suiker" van Hugo Claus. Regie: Ton Lutz. Zondag 25 januari Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams To neel speelt „Mercadet", een komedie van Honoré de Balzac onder regie van Georges Vitaly. Geb. St.-Bavo, 8 uur: Spelers van St.- Frans met „Bonaventura". Regie: Fr. van Emmerik. Maandag 26 januari Schouwburg, 8 uur: „Nina", een blijspel van André Roussin, gespeeld door de Ne- derlandsche Comedie onder regie van Jo- han de Meester. Woensdag 28 januari Schouwburg, 8 uur: Het Piccolo Teatro di Milano speelt Goldini's „De knecht van twee meesters", m.m.v. Marcello Moretti en Narcisa Bonati. Donderdag 29 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater speelt onder regie van Cruys Voorbergh „Het Koffiehuis". (Om 2 uur voor Nederl. Veren, van Huisvrouwen). Vrijdag 23 januari Concertgebouw, 8.15 uur: Vijfde concert serie V door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Elise Cserfaivi, viool. Zondag 25 Januari Concertgebouw, 8 uur: Leerlingenuitvoe ring van de Eerste Haarlemse Accordeon- school. Dinsdag 27 januari Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Nederlands Studentenorkest o.l.v. Jan Brus- sen. Solist: Hubert Barwahser, fluit. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends, ,in sa menwerking met de Heemsteedse Kunst kring. Soliste: Varda Nishry, piano. Donderdag 29 januari Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Doopsgezind Zangkoor, m.m.v. Postaal Man nenkoor en het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. T.m. 25 januari Krelagehuis, Leldsevaart: Bloementen toonstelling „Winterflora 1959". Geopend dagelijks van 10—22 uur. Maandag 26 januari Frans Halsmuseum, 8 uur: De ontwikke ling van de beeldhouwkunst, lezing VU. Dinsdag 27 januari Frans Halsmuseum, 8 uur: Kunstschatten van het Frans Halsmuseum, lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Humor in de krant, causerie voor VU, door Ch. Cocheret. Woensdag 28 januari Stadhuis Haarlem, 2 uur: Raadsvergade ring gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Industrialisa tie, sociaal-etisch bezien, lezing VU. Brinkmann, Houtplein, 8 uur: The Spoken Word versus the Written World, lezing Genootschap Nederland—Engeland. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 1315 uur. Tentoonst. van Napolitaanse kerstgroep (tot 1 febr.). Fram Halsmuseum: Permanente tectoon- i.-.f - De pianiste Varda Nishuy soliëert dins dag bij het concert, dat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest geeft in het Minerva-theater in Heemstede. stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot. op heden (om. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—17 uur; op zon en feestdagen van 13—16 uur. T.m. 25 jan. tot 19 uur: kaarsverlichting vanaf zons ondergang. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tekenin gen en grafieken van Aart Veldhoen. Geop. dag. van 10—22 u. (tot 1 febr.). Vishal, Gr. Markt: Beroepententoonstelling. Geop. op wo.-middag van 1416 uur (tot 21 febr.). echter spoedig wist te overwinnen. Ook Shakespeare wist van banale gegevens iets grandioos te maken, Schubert com poneerde de aangrijpende liederency clus „Winterreise" op de vrij slechte verzen van Wilhelm Müller; de tekst van César Franck's „Les Béatitudes" is ook verre van ideaal. Ondanks Mozarts zeer droevige toe stand, heft hij in „Die Zauberflöte" een lichtvoetige heerljjksprankelende muziek geschreven met een contrast werking van ernst in die delen waarin op de Vrijmetselarij wordt gezinspeeld. „Forum" heeft onder leiding van de dirigent-regisseur Paul Pella het werk goed uitgevoerd zonder te kunnen bo gen op het epitheton „uitstekend". De koren klonken welluidend, de begelei ding van „De Nederlandse Orkest Ver eniging" was vooral rhytmisch nog al slap, de decors deden vrij primitief aan, costuums en lichteffecten waren van- goede werking. De Sarastro-rol werd waardig en met nobele expressie vertolkt door de bas Jan Duiveman. De tenor Harry France zong, ondanks een lichte indispositie, zjjn veeleisende Tamino-partij op over tuigende wijze. Papageno vond in de bas Anton Eldering een geestig execu tant. Dini Tadema was een fascineren de „Koningin der Nacht" doch haar hoge coloratuurtonen waren iets min der gelukkig. Haar toneeldochter Pa- mina (Anneke van der Graaf) beschikt over een zeer mooie sopraanstem waar zij verdienstelijke dingen mee weet te doen, evenals de geliefde van Papa geno (Henske Nooy). De „Drei Damen"; Greet Koeman, Maria Moonen en An nie Steiner vormden een bekoorlijk ter zet, de „Drei Knaben" die er echter nog al meisjesachtig uitzagen, en naar menselijke berekening ook wel meisjes zullen zijn, moeten met e"re vermeld worden. (Annie Oude Groen, Julia Col- pa en Tiny Koks). De nevenrollen wa ren eveneens van behoorlijk gehalte wat zang eri spel betreft. Het niet talrijke publiek betuigde op ondubbelzinnige wijze zijn appreciatie. T. de Vr. De Franse équipe Paul Coltelloni en Pierre Alexandre (rijdende onder de schuilnaam Alec) is winnaar geworden van de 28ste Reliye Monte Carlo. De combinatie reed met een Citroen en startte te Parijs. Ook de tweede, derde en vierde plaats werden ingenomen door Franse teams: Thomas en Dellière met Simca, Surlès en Piniers met D.B. en Merang en Badoche, eveneens met Citroen. De eerste buitenlanders waren de Brit ten Adams en McNillen met Sunbeam. Zij kregen de vijfde plaats. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben aan de N.Z.H.V.M. of ficieel vergunning verleend om geduren de het tijdvak 23 januari 1959 tot en met 31 december 1967 een autobusdienst te exploiteren van het Stationsplein naar een eindpunt gelegen nabij het perceel Waarderweg 21, rijdende onder de aan duiding lijn 10. De lijn 10 is reeds geruime tijd bij wijze van proef in dienst. B. en W. had den daarvoor hun toestemming gegeven, maar de N.Z.H.V.M. heeft aangedron gen op een officiële vergunning. Het verstrekken daarvan wil echter niet zeg gen, dat lijn 10 een succes is en dat nu al zeker is, dat de lijn blijft bestaan. De belangstelling voor de dienst is matig. Overdag maakt vrijwel niemand ervan gebruik en tijdens de spitsuren is het aantal belangstellenden gering. Alleen bij zeer slecht weer wordt van de bus veel gebruik gemaakt. De N.Z.H. zet de proef voort. Donderdagochtend heeft de Haarlem se recherche een 23-jarige fabrieksarbei der uit Haarlem gearresteerd op ver denking van diefstal van enkele fietsen. De diefstallen kwamen aan het licht bij een controle in een tweede handsrijwiel handel. Er werden twee fietsen aange troffen, die van diefstal afkomstig wa ren. De handelaar verklaarde de fietsen gekocht te hebben. De naam van de verkoper bleek echter gefingeerd.. Ver dere speurtochten leidden tot de aan houding van de dader. Advertentie moderne inierieurvefzorg'mq nieuwe <yocbt hoarlem telefoon kKoovoa Advertentie EEN VOL AUTOMATISCH HEREN- DATUM-HORLOGE MERK ASTIN, geheel Zwitsers 1 21 steens 2 incabloc 3 waterdicht 4 onbreekbare veer 5 centrale sec. wijzer 6 met datum 7 roterende automaat 8 met vergroot glas voor de datum Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Het huis met het carillon Advertentie Advertentie lange mouw maat 38 - 52 6.9S Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem 4% Ned. 1958 33^ Ned. 1953 Staffel 1947 3i4 Ned. 1956 3)i Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembab-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 II 214 Rotterdam '57 koersen Vorig opening Slot 23/1 9914 9334 92^ 92% 921/4 871/2 883,4 87 851/4 llli/, 203 901/4 96 151% 148 128 128% 289% 285 235 440 158.40 157.50 268 225% 354% 300 495 488% 476 475 202 181.20 181.60 166 165% 121.50 161 160% 128U 164 246 143 140% 114% 103 8914 99 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 21A 22/1 67>4 66 53ü 5214 5314 52% 78% 78% 49% 49% 10314 104 32% 32'4 41s/. 41s/. 48% 48% 74% 7414 47 48'4 85% 85'4 68% 68% 57% 58% 58 57% 24% 2514 97 9«% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5