Dooyes bij de en Slotemaker zijn favorieten Veel rallyerijders boos op Nederlandse polit Van de Pol demonstreert zijn superioriteit Noren achten Nederland niet geheel kansloos r WERELDSPORTZONDAG VOOR KATHOLIEKEN Malle mensen dwaze dingen E IV OF M Ondanks strafpunten bij Chambéry: Voor wereldkampioenschap ie Toch volop spanningdank zij herstel van De Ruyter en Scholte Rector BoymansWielrennersscholen o.a. in Maastricht en Roermond WALVISVAART 6 (5) Nederland speelt tegen België KAMPIOENSCHAP 71-2 Schaatsinterland in Bisletstadion Op Limburgs initiatief Tennistoernooi voor profs in Europa VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PAGINA 7 Prof, dr. Samkalden ettelijke regeling van stakingsrecht nodig Beter resultaat over 1957/58 Walvisvaart Russische kritiek op Noorwegen en Nederland Loting Daviscuptoernooi Automobilisme Ook voor Frankrijk een groene kaart nodig Judokampioenschappen in Haarlem Russische ploeg niet tegen Nationalistisch China Levert Met zeer hoge geldprijzen Startbaan bij Callantsoog Genie geeft commentaar op het staken van de werkzaamheden door AGATHA CHRISTIE De organisatoren van de 28ste Rallye Monte Carlo hebben bekendge maakt, dat vele equipes op het traject v'r^béry-Monte Carlo strafpunten Hal °P8e'°Pen- Slechts drie combi- aj'es kregen op dit gedeelte geen Ts te aantekening": de Fransen .««"as en Dellière („Simca"), hun Odgenoten Auriacombe en d'Ésturac W'troën") en..de Nederlanders v"°yes en Slotemaker, die met een .,°rsche in Stockholm waren gestart, einlf vervvac,lt wordt zullen zij in het "«klassement hoge plaatsen innemen, otianks de strafpunten die zij voor flawbéry incasseerden. i.{;Veen ze' Maus Gatsonides. ,,Die "kke band alleen is het niet geweest, ^rger vond ik het mankement aan de '•yurinriehting. In een klassements- cjoef is het nu eenmaal alles of niets, liiu hebben dus steeds zo hard moge- Uk gereden en wanneer wjj bij een Tijdens een verkiezingsvergadering .*kn de Partij van de Arbeid te Haar- heeft de oud-minister van justitie, Prof. dr. I. Samkalden, gepleit voor ®en wet, die het stakingsrecht regelt. j*°f- Samkalden verklaarde van oor- v te .zÜn> «kt «e kracht van de vak verenigingen wezenlijk verzwakt wordt, ?°lang het stakingsrecht nog niet wet- J?!Ük geregeld is. De contractuele Pbcht tot het verrichten van arbeid dient geschorst te kunnen worden, zo- lang de arbeider deelneemt aan een werkstaking, die van een vakvereni ging uitgaat en zolang het doel van de staking niet strijdig is met de wetten. °ok zal een werkstaking niet in mo gen gaan tegen een collectieve ar beidsovereenkomst, waartoe ook de Werkgever zich verplicht heeft. Tege lijkertijd zal geregeld moeten worden, dat de arbeider niet bij dwangsom ge dwongen mag worden zijn werk te her- vatten. Volgens prof. Samkalden moeten in dergelijke gevallen zowel werkgever a's werknemer in de gelegenheid ge steld worden het arbeidscontract on middellijk te beëindigen. In antwoord Pp vragen uit zijn gehoor, verklaarde de oud-minister van oordeel te zijn, dat iedere vakvereniging van deze wette lijke regeling van het stakingsrecht zou moeten kunnen profiteren, omdat het niet om het stakingsrecht van de vakvereniging gaat in feite, maar om het stakingsrecht van de individuele arbeider. Hü was het met een vragen steller niet eens, dat in dezelfde wet- itltjke regeling ook het stakingsrecht l'an ambtenaren en spoorwegpersoneel ïeregeld zou moeten worden. Dit zou de eigenlijke materie tezeer complice ren. Blijkens het verslag over 1957/58 van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft de geldelijke opbrengst der produktie van de „Willem Barendsz" ƒ17.050.957 bedragen (v. j. ƒ13.958.027). De resultaten van de tankvaart waren, door de daling van de vrachten, aan zienlijk lager en bedroegen 159.397 1.623.470) Uit hoofde van het met de staat gesloten garantiecontract zal de *taat een bedrag van 3.680.073 4.104.865) bijdragen in het tekort. De hitkeringen van de staat bedragen dan In totaal 32.483.818. Na aftrek van de bedrijfskosten groot 12.709.014 (ƒ12.010.068). algemene kosten, vennoot schapsbelasting, afschrijvingen en inte rest resteert een winstsaldo van f 1.063.138 832.369). Voorgesteld wordt 8 procent dividend (v.j. 5 pet.), op de gewone en 4 pet (onv-) op de preferente kandelen. Totaal werden gevangen 1586 balein- Walvissen en 281 potvissen. Aan traan Werd geproduceerd 17.295 ton (v. j. 14.678 ton) en aan spermolie 2.126 (v. j. 1.103 ton). De traan werd verkocht tegen Jen gemiddelde prijs van 814,22 per ton. Bovendien werd het onverkocht gebleven gedeelte van de produktie uit net seizoen 1956/57 verkocht. De gelde lijke opbrengst van deze laatste hoeveel heid traan over met ca. 40.000 het hedrag waarvoor deze per 30 juni 1957 Was gewaardeerd- Het verschil werd ten gunste van de verlies- en winstrekening 1957/58 gebracht. De gemiddelde Pn_ri yan de traanproduktie seizoen 1956/57 Indroeg uiteindelijk ƒ826,36 per ton. De boekwaarde van de thans be staande vloot zal in verband met de door de staat gegarandeerde afschrij vingen per genoemde einddatum rond 9 miljoen bedragen. De „Willem Ba- tendsz" is op 5 december 1959 begonnen met de jacht op potvissen en op 7 januari met die op baleinwalvissen. De produktie Van het thans lopende seizoen aan sperm- olie, vitamine-olie en walvismeel is door de maatschappij voorverkocht. Het Russische regeringsblad „Izwestia" heeft een artikel gewijd aan het be sluit van Noorwegen en Nederland om '*'ch voorwaardelijk terug te trekken ,'t de Internationale Walvisvaartcon- jentie. Het blad betreurt deze stap, orn aat die kan leiden tot een wilde jacht .P de walvissen en zo tot uitroeiing van g Ze dieren en ondermiining van de g,eheie walvisindustrie. Rusland hecht waarde aan de ontwikkeling van ^mtnationale samenwerking op het ge- bu? Van de walvisvangst, aldus het Nb,?' ..V/ij hopen dat Noorwegen en re:?etland alles zullen doen om te be- Vaai dat de Internationale Walvis- 5/tconventie van 1946 blijft bestaan". d «-lachten dat Rusland een te groot Pro Van de te vangen walvissen, 20 £°°ent, toegewezen zou hebben ge- 'CPpn -ï t - - j i. -j. 11 uu op Liunupiimp cui ijl eren lie van Van Pher 1958 worden door Izwpstia V0n de hand gewezen. Rusland raakt nu te,?r °p Engeland, maar bliift nog ver dat acllt,er bij Noorwegen, aldus het blad. Ven Verder op geen enkele wijze te }q mn gaf, dat Rusland met minder dan Procent tevreden zou zijn. controle kwamen, zette Marcel de wa gen enkele tientallen meters ervoor stil. Ik liep naar de controlepost en op het moment dat onze passeertijd aangebro ken was, floot ik. Marcel reed dan op en zodra onze carnet was. afgestem peld, raasden we verder. Daardoor zijn wij de eerste drie posten op de seconde nauwkeurig gepasseerd," aldus de Ne derlander. „Vooral als er sneeuw langs de kant lag ging het knap hard en dat is ons nu noodlottig geworden. Marcel liet de wagen weer even van de weg afglijden om door de sneeuw vaart te kunnen minderen. Dat doen wij zo vaak. Plot seling voelden w\j echter een schok: Er zat iets hards onder de sneeuw. De ene voorlamp was kapot, maar wat er ger was: de stuurinrichting was ontzet en een deel van het elektrische systeem was kortgesloten. Becquart heeft met de defecte stuurinrichting nog zo een 200 km doorgereden. Ik zelf heb tijdens de rit de lamp hersteld. Wij hadden namelijk een reserveglas bij ons. Maar ja, wij zijn natuurlijk kansloos gewor den. Want elke seconde te laat kost ons een strafpunt en wij zijn zeker mi nuten te laat in Monte Carlo aangeko- mén. Overigens hebben wij vlak voor Monaco nog een lekke band gehad en zo passeerden we met twee lekke ban den de finish". De sympathieke rijder bleek er zijn goede humeur niet door verloren te hebben, want zijn laatste woorden wa ren: „Je weet het, apen die hoog klim men vallen nu eenmaal diep Dc officials maakten verder bekend dat niet zoals eerder werd gemeld, 158 wagens de rit hebben uitgereden, doch slechts 126. Hierbq zijn zeven Neder landse equipes te weten: Huisman- Polder met Volvo, Tak-de Boer met Mercedes 300 SL, Dooyes-Slotemaker met Porsche, Van Bennekum-Poll met Porsche, Gatsonides-Becquart met Triumph, de Schutter-Hendrikx met Auto Union 1000 en Bootz-Swaab met D.K.W. In Monaco zijn vele rallye-rijders kwaad over het optreden van de poli tie in Nederland en West-Duitsland. Zij vinden dat te rigoreus is opgetreden ten aanzien van de wettelijke maxi mum-snelheden. Ongeveer 50 combina ties kregen een bekeuring enbe keuringen hebben in deze Rallye straf punten tot gevolg (300 strafpunten per overtreding). Sommige deelnemers wil den bij de organisatoren protesteren, maar dezen hebben de protesten reeds bij voorbaat massaal afgewezen. De organisatoren van de sterrlt van Monte Carlo beschikken ditmaal over een elektronische rekenmachine om de ingewikkelde berekeningen te versnel len, maar veel cijferwerk moet nog met de hand gedaan worden en in kringen van de deelnemers is men van mening dat de zaak in de rallye wel wat erg onoverzichtelijk is. Op het hoofdkwar tier van de rallye zat men donderdag avond nog koortsachtig de stapels ge gevens te verwerken. Hoewel het nog niet mogelijk is de vermoedelijke winnaar aan te wijzen, kunnen fabrikanten al met enige trots op de prestaties van hun maaksels wij zen. 14 D.K.W.'s en 6 Porsches zijn onder de 129 wagens die de finish ge haald hebben en Citroen en Volvo ko men met ieder 13 ook goed uit de bus. Voorts zijn er 12 in Engeland ge maakte Fords, 9 Jaguars, 6 Triumphs en 5 Sunbeams bij. De algemene indruk onder de deel nemers is dat deze Rallye gemakkelij ker was dan die van vorig jaar. De grote krachtproef kwam aan het eind, de zware rit van 430 kilometer in de nacht door de bergen achter de Rivièra. De loting is voor Nederland niet gun stig geweest. De uitwedstrijd tegen Bel gië de eerste na-oorlogse cupontmoe ting tegen onze zuiderburen is uiterst lastig. Indien deze strijd gewonnen wordt, hetgeen niet waarschijnlijk is, volgt in de tweede ronde vrijwel zeker eliminatie door Italië, de winnaar van de Europese zone in 1958. De organisatie van de wedstrijden voor de Europese zone berust op ver zoek van de Verenigde Staten, bij de Britse tennisbond. Limietdata voor de eerste ronden konden niet worden ge steld, aangezien de data voor de eind strijd nog niet zijn bepaald. Vrijgeloot naar 2de ronde Frankrijk. J oegosla vië-DenemarkenIerland- Nieuw Zeeland, Egypte-Roemenië. Vrijgeloot naar 2de ronde Italië: Bel- gië-Nederland, Zuid-Afrika-Noorwegen; Libanon-Columbia; Finland-Spanje: Is- raël-ZwitserlandBrazilië-Duitsland. Vrijgeloot naar 2de ronde Polen: Zwe den-Hongarije; Chili-Oostenrijk. Vrijgeloot naar 2de ronde Luxemburg en Engeland. Met ingang van 1 april aanstaande wordt ook in Frankrijk de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid ver plicht gesteld voor alle motorrijtuigen. Naar de K.N.A.C. meedeelt, zal de ver plichting eveneens gelden voor buiten landse motorrijtuigen. Na 1 april hebben de Nederlandse automobilisten dus voor Frankrijk de groene kaart nodig. Ove rigens zal de mogelijkheid worden ge schapen aan de Franse grens een tij delijke verzekering te sluiten, dat is, aldus de K.N.A.C., echter een relatief dure oplossing. V- De sterkste schaatsenrijdsters ter wereld zullen deelnemen aan de wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats, welke in maart a.s. in de Russische stad Sverolovsk zullen worden gehouden. Deze foto laat zien hoe Inga Artamanova en Ludmilla Silina, kampioenen van het vorig jaar op verschillende afstanden, reeds druk aan het trainen zijn in Moskou. Komend weekeind zullen de Noorse hardrijders op twee fronten strijden in het Bisletstadion in Oslo. De sterkste rijders zullen dan worden opgesteld te gen Nederland en Finland. De Noorse experts verwachten een duidelijke overwinning op Finland, maar de Ne derlanders achten zij niet bij voorbaat kansloos. Eerder deze week hebben Noorse cracks zoals de voormalige wereld kampioen Knut Johannesen, die een van de favorieten is voor de Europese titel en de wereldtitel dit seizoen, aan de Noorse bond verzocht of zij tijdens het weekeind in het stadion konden blijven, om te trainen voor de Euro pese kampioenschappen, die op 31 januari en 1 februari in Gothenborg Katholieke sportbeoefenaars in de gehele wereld gaan zondag a.s. op voorstel van de Ficep (Federation in ternationale catholique d'Education physique) voor het eerst de wereld- sportzondag vieren. In vele parochies zal dit o.a, gebeuri n met een plechti ge heilige mis, een conferentie en sport evenementen. Op deze speciale sP°j zondag zal gebeden worden voor Gods zegen over de katholieke en neutrale sportwereld. Besloten is, _d_at deze sport- zondag, waartoe het initiatief van de Diocesane Limburgse Sportbond is uit gegaan, voortaan elk jaar gekoppeld zal worden aan zondag-septuagesima. Dit ter wille van het epistel van die dag, waarin sprake is van hardlopers in de re.nbaan. Over de invoering van deze wereld- sportzondag toonde de geestelijk advi seur van de Diocesane Limburgse Sportbond rector P. Boymans uit Sit- tard, tevens adviseur van de Neder lands Katholieke Sportbond, zich zeer verheugd. De sportzondag is, zo deelde hij onlangs op een persbijeenkomst mee, min of meer een uitvloeisel van andere godsdienstige acties, welke re gelmatig door de D.L.S. worden ge voerd. Spreker dacht hierbij met name aan de verdiepingsdagen, die vrijwel uitsluitend in het diocees Roermond worden gehouden; aan de wielrenners bedevaarten; aan de voormalige sport- leuzen, aan de gebedsjaarrónde etc. Deze acties, aldus rector Boymans, dient de katholieke sportbond te hou den, omdat deze bond niet alleen de sport behoort te propageren, maar daar naast en op de eerste plaats ook zorg moet besteden aan het godsdienstige leven van zijn leden. De Ficep, die het Limburgse initia tief tot het houden van een wereld sportdag enthousiast heeft begroet, on derneemt thans de nodige, stappen om te bereiken, dat deze organisatie offi cieel door de Kerk zal worden erkend. De Ficep hoopt, aldus de geestelijk adviseur van de N.K.S., dat binnen kort een kardinaal-protector voor deze organisatie zal worden benoemd. Bij gelegenheid van deze persbespre king sneed rector Boymans ook nog enkele andere onderwerpen aan. Met betrekking tot de verhouding profes sional-amateur gaf hij als zijn mening te kennen, dat er tussen de topleiders van beide groepen sportbeoefenaars wel onderlinge contacten moeten bestaan, maar dat dit in de lagere regionen minder gewenst is, wil men deze ver houding tenminste zuiver houden. In dit verband noemde spreker de K.N.V.B.-maatregel, waarbij alle afde lingen hun amateur'.eden de kans moe ten geven om deel te nemen aan een gemêleerde professional-amateur selec- tiecompetltie, onjuist. De mentaliteit onder vele amateurs wordt hierdoor onnodig bedorven. Rector Boymans kwam voorts te spreken over het zijns inziens enorme probleem van de vrijetijdsbesteding. Dit vraagstuk, zo zei hij. zal zeer be slist van grotere importantie zijn dan het sociale probleem. In verband hier mee meende spreker met nadruk te moeten wijzen op de noodzaak van meer en betere accommodatie voor sport en spel. Dit is geen kwestie, die alleen de leden van sportverenigingen betreft, maar eerder een zaak van de gehele bevolking. Overheidsinstanties doen er goed aan om bij hun ruimte lijke planning terdege rekening te hou den met de aanleg van behoorlijke re creatie- en sportgebieden. Planologen vergeten dit nog te veel. Een sterk geïndustrialiseerd gewest als Limburg heeft ook behoefte aan een sportterrein voor het houden van grote evenemen ten. Spreker dacht hierbij speciaal aan de organisatie van paardenrennen. Tenslotte deelde rector Boymans nog mee, dat de D.L.S. zal stai'ten met wielrennersscholen. Instituten, welke in België reeds bestaan. Vermoedelijk zul len dergelijke scholen, waar de wiel renners een zo veelzijdig mogelijke vor ming zullen ontvangen, gesticht worden in Maastricht, Weert en Roermond. In het concertgebouw te Haarlem worden op zaterdag 14 februari a.s. de Nederlandse judo-kampioenschap- pen gehouden. In tegenstelling tot voor gaande jaren, toen de titelwedstrijden zowel in de gewichtsklassen als in de dangraden werden verwerkt, zullen op deze dag alleen de kampioenschappen in de drie gewichtsklassen plaats vin den. Tot de deelnemers behoren onder meer de Utrechter Jan de Waal, Eu ropees kampioen lichtgewicht 1955 en kampioen van Nederland 1958. Koos Bonte (Delft), Worm (Amsterdam) en Quaadvliet (Eindhoven). In de midden- gewichtklasse verdedigt Hein Essink (Eindhoven) zijd titel o.m. tegen Wage naar, die vele malen kampioen van Nederland is geweest. Uitgesproken favoriet voor de zwaargewichttitel is natuurlijk de Utrechtse judoreus Anton Geesink. Het ziet er naar uit dat Rusland zich uit de wereldkampioenschappen basket ball zal terugtrekken. Want de leider van de Russische delegatie heeft beves tigd dat zijn ploeg niet tegen de Chine se Nationalisten zal spelen. Leider Iwan Nikiforow hield een pers conferentie, om te vertellen dat hij uit Moskou telefonische instructies had ontvangen om te protesteren tegen de deelneming van Nationalistisch China, omdat dit land naar Russische opvat ting niet bestaat. Verwacht wordt dat Bulgarije het Russische voorbeeld zal volgen. Rusland zou op 30 januari te gen Nationalistisch China moeten spe len en op 31 januari zou Bulgarije de te- tenstander der Chinezen zijn Advertentie AMSTERDAM LEVERT (Van onze sportredacteur) De eerste dag van het tournooi om het Nederlands biljartkampioenschap ereklasse 71-2 is achter de rug. Drie van de acht deelnemers, die met am bitie aan de vier dagen durende wed strijd zijn begonnen, prijken mi met de maximale winst aan het hoofd van de ranglijst; drie coryfeeën uit de vader landse biljartwereld: Van de Pol, Scholte en De Ruyter. Een van "8 drie echter heeft zich op de openings dag van uitzonderlijke klasse getoond: Van de Pol. De 53-jarlge Rotterdam mer, houder van alle nationale records in deze spelsoort. was voor de zoveel ste keer in zijn rijke carrière onbetwist de sterkste en de geniaalste. Wellicht nimmer zo duidelijk als thans in de ru moerige omgeving van de biljartzaal van het Nijmeegse „Keizer Karei" heeft hij zijn superioriteit getoond. Want, de ballen die door zijn voornaamste con currenten als onbruikbaar en niet te bespelen zijn gekwalificeerd, bleken voor de met een hartverwarmend elan spelenAe Van de Pol geen bezwaar te zijn voor het leveren van topprestaties. Met het materiaal waarmee zijn be lagers faalden, bedreigde Van de Pol zijn eigen recordserie van 238 en leg de hij tevens de basis voor het met fraaie cijfers veroveren van de leiders plaats. Het drama van het inderdaad niel feilloos rollende ivoor op een der wed strijdtafels heeft zes volle uren geduurd. Het begon met een martelende partij van een steeds meer zijn zelfvertrou wen verliezende De Ruyter, die veer tig beurten nodig had om Jacobs te kunnen verslaan. Het werd vervolgd met een martelgang van Scholte, die eerst na vijfendertig beurten een overwinning worden gehouden. Dit verzoek is afge- °P Metz behaalde. Toen reeds klonk de wezen roeP om ar>der materiaal en om een Tegen Nederland zal Noorwegen uit-j vervanging mogelijk te maken zonder komen met Alv Gjestvang, Sverre eG" der deelnemers te bevoor- of te De- Haugli, Knut Johannesen, Torstein Sei- J "adelen, werfvoor hey avondprogram- ersten en Nils Aasnes, terwijl Hroard waarschijnlijk voor het verdere verloop van het tournooi de reeks van 107 ca ramboles bijzonder belangrijk. Dat, tenslotte, Wijnen in eigen omge ving een belangrijke rol zal kunnen spelen, blijkt uit de wijze, waarop hij tnans de vierde plaats bezet. Zijn ge middelde is op dat van Van de Pol na het beste en bovendien verraadt zijn spel een meer dan bijzondere aanleg. Hij demonstreerde dat niet alleen met de wijze, waarop hij Van de Pol partij gaf, maar ook door zijn zege op Mol, die het tournooi was begonnen met een goe de en verrassende overwinning op De Kleine. Uitslagen: De Kleine 118 19 44 6.21 Mol 300 19 73 15.78 Jacobs 259 40 34 6.47 De Ruyter 300 40 47 7.50 V Van de Pol 300 11 109 27.27 Wijnen 184 11 62 16.72 Metz 240 35 28 6.85 Scholte 300 35 39 8.57 Mol 164 19 37 8.63 Wijnen 300 19 63 15.78 De Ruyter 300 26 93 11.53 Metz 136 26 25 5.23 Van de Pol 300 12 175 25.00 De Kleine 130 12 23 10.83 Scholte 300 16 107 18.75 Jacobs 126 16 54 7.87 Stancf: 1. Van de Pol, 4 matchp. alg. Elvenes, Finn Hodt, Gunnar Nilsen en Knut Tangen tegen Finland zijn opge steld. Het vriest in Oslo momenteel zeven graden en de meteorologen verwach ten dat de koude deze week wel zal aanhouden. Zoals gewoonlijk, is de belangstelling voor deze wedstrijden groot in Oslo, en de organisatoren hopen op 20.000 ma het wedstrijdrooster dusdanig ver anderd, dat na de eerste dag iedereen een keer met het verfoeide ivoor had gespeeld. Van de Pol zou dus ook de ellende van een martelpartij moeten beleven, zo zei men. De „grootmeester", de eni ge bovendien die het 71-2 tot in de de tails beheerst, zocht en vond echter de inspiratie in die uitdaging. Nog grim miger, nog geconcentreerder dan an- gem. 26.08; 2. Scholte, 4 matchp., alg. gem. 11.76; 3. De Ruyter, 4 matchp., alg. gem. 9.09; 4. Wijnen, 2 matchp., alg. gem. 16.13; 5. Mol, 2 matchp., alg. gem. 12.21; 6. De Kleine, 0 matchp., alg. gem. 8.00; 7. Jacobs, 0 matchp., alg. gem. 6.87; 8. Metz, 0 matchp., alg. gem. 6.16. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiimiiiifiiiNiiiiiiiiiiiimiiii Naar de mening van de Noren zijn de Nederlanders in goede vorm en kan §oede strijd verwacht worden in het iisletstadion. De Finnen geeft men geen kans. Een vertegenwoordiger van Jack Kramer te Londen heeft bekend ge maakt, dat het in de bedoeling ligt de komende zomer in enkele Westeurope- se landen een tennistoernooi te organi seren om de „Grote tennisprijs van Europa". Het toernooi zal ,op 10 juli in West-Duitsiand beginnen en zal 80 dagen duren. De geldprijzen zullen ho ger zijn dan ooit tevoren. De eerste maand komen Pancho Sugura (Equa- dor), Tony Trabert (V.S.i. Mal Ander son, Ashley Cooper en Mervyn Rose (allen Australië) tegen elkaar uit. Daarna zullen ook Pancho Gonzales (V.S.) en de Australiërs Lewis Hoad, Ken Rosewall en Frank Sedgeman deelnemen. Voor een individuele over winning worden punten toegekend. De genen, die de eerste vijf plaatsen van het klassement bezetten, zullen op overdekte banen in een finale-serie de strijd met elkaar aanbinden. Naar aanleiding van de gestaakte werkzaamheden aan de startbaan bij Callantsoog, deelt de geriie te Callants oog mede, dat er een verzakking is geconstateerd van de zeven meter hoge zanddijk, waarop een startbaan wordt aangelegd voor onbemande radio grafisch bestuurde vliegtuigen voor schietoefeningen in de duinen aldaar. Deze verzakking is, volgens de genie, een normaal verschijnsel omdat iedere opeenhoping van zand op de duur ver zakt. Dit is dan ook de reden waarom gewacht moet worden met de asfalte ring van de kruin. Het zand moet eerst aangeplempt zjjn alvorens de toplaag van asfalt kan worden aangebracht. In verband met het koude weer kan thans nog geen asfalt worden gestort. In maart zal met het asfalteren van de startbaan worden begonnen. toeschouwers, speciaal na de prima ders stapte hij op de tafel af. Werke- verrichtingen van Johannesen in de lijk uitzonderlijk talent is niet te ver- Noorse kampioenschappen in Trond- doezelen door de hulpmiddelen, welke heim verleden week. Hoewel de Noor- dat talent moeten laten schitteren, moet se bond de sterkste ploeg tegen Neder- v. d. Pol gedacht hebben. En toen, met land heeft opgesteld, verwacht men de jonge De Kleine als slachtoffer, do- niet bij voorbaat een Noorse zege. ceerde hij. Goed, er haperde iets aan het ivoor. Het luisterde niet volkomen naar de gevoelige hand van de meester. Het rebelleerde soms zelfs op een in het oog lopende wijze. Maar, het zou niet te bespelen zijn? Het genie kent geen onmogelijkheden, het beheerst altijd het materiaal. Zo groeide de serie, waarin de virtuositeit en het meesterschap volledig tot uitdrukking kwamen. De serie, die wellicht min der subtiel van opbouw was en waar in de klassieke lijn van de composi tie zo nu en dan geweld aangedaan werd, maar die desondanks met koel overleg en volgens strakke patronen werd' opgebouwd. De benjamin De Kleine keek vol ontzag toe. De con currenten, voor wie deze demonstra tie als een uitdaging gold De Ruy ter en Scholte erkenden de uitzon derlijke klasse van hun rivaal ten vol le. „Hij is de enige van ons, die het spel volkomen beheerst", zei De Ruy ter. De uitspraak van De Ruyter was door Van de Pol overigens in de middaguren reeds waar gemaakt. Want voordat hij De Kleine in twaalf beurten had verslagen na in de vijfde beurt een se rie van 175 op tafel te hebben gelegd, had Van de Pol in de middagpartijen afgerekend met de Nijmeegse favoriet Wijnen. Ook toen was h(j in de vijfde beurt op zijn best. De serie van 109, ragfijn langs het lijntje geproduceerd en opgebouwd volgens de theorie van het volmaakte, was een gave de monstratie van net zuiverste 71-2 ge weest. Ondanks de superieure demonstratie van Van de Pol kan na de eerste wed strijddag echter niet gezegd worden, dat Nederlands grootste biljarttalent van dit ogenblik regelrecht op het kam pioenschap zal afstevenen. Zijn voor naamste bedreigers, Scholte en De Ruy ter, hebben namelijk alle twee aan het slot van hun tweede partij gedemon streerd hun zelfvertrouwen herwonnen te hebben. Lang zjjn zij aangeslagen ge weest door hun povere resultaten met het niet nauwkeurig reagerende ivoor. Gelukkig echter zagen zij toch nog kans om hun werkelijke klasse te tonen. De Ruyter deed het aan het begin van de avond tegen Metz, toen hij in drie beur ten tweehonderd caramboles vergaar- i de. Drie beurten met series, die allure hadden. Hjj kon er zijn moyenne niet meer mee redden, maar verliet wel ge sterkt met de wetenschap vee] in zijn mars te hebben de tournooizaal. Schol te kwam in de slotbeurt van zijn avond partij net Jacobs eindelijk tot zijn nor male vorm. Daarom was voor hem en Het jongste sterke verhaal, dat in het plaatsje Torquay in Engeland de ronde doet is dat er in de kerk van Sint Jan, welke het rustieke plaats je siert, een spook woont, casu quo de geest van de 75 jaar geleden gestorven organist Henry Ditton Newman. De le den van het koor van de kerk alsook de organist zijn er zeker van dat het zo is. Ditton Newman had enkele koor werken gecomponeerd, die tijdens zijn leven nooit werden uitgevoerd, doch en kele weken geleden door koor en orga nist in repetitie werden genomen. Een paar dagen geleden, toen organist en koor druk aan het oefenen waren, kwam de geest meespelen op het orgel. Hij maakte zo'n afgrijselijk lawaai, dat men de repetitie moest stopzetten. Maar de geest had de smaak te pakken en heeft het orgel verder bespeeld, al leen, in een lege kerk. De organist en de koorleden die bevend achter de deu ren van de kerk luisterden, hebben het zelf gehoord. Sommige leden beweerden zelfs, dat, toen ze door een kier van de deur keken, ze de geest van Ditton Newman „in doorschijnende samenstel ling" door de kerk hebben zien rond waren. Men hoeft niet te vragen wat de huidige organist van dit alles denkt. Hij vindt de concurrentie zonder meer vei> ontrustend. 50 „Dat begrijp ik," zei Tony haastig. „Natuurlijk is het,haar bedoeling, dat jij denktik bedoel...... nu ja, tegenwoordig maken nu eenmaal sommige mensen zo nu en dan een slippertje, als je begrijpt, wat Ik hiermee zeggen wil Deborah's bedroefde blik werd plotseling toornig. „Als je soms denkt, dat moeder er zo maar met iemand een week-end van door is, heb je het abso luut mis. Absoluut! Vader en moeder houden veel te veel van elkaarheus. In de familie maken ze er zelfs grappen over. Ze zou nooit van haar leven...... Haastig zei Tony: „Natuurlijk niet. Neem me niet kwalijk, ik wilde hier helemaal niet mee zeggen Haar boosheid was gezakt; ze fronste haar voor hoofd. ,,'t Vreemde van het geval is, dat ik dezer dagen van iemand hoorde, dat ze moeder nota bene in Leahampton hebben gezien en vanzelfsprekend heb ik toen gezegd, dat dat onmogelijk was, omdat ze m Cornwall was. Maar nu vraag ik me af Tony, op 't punt een lucifer aan te steken, stopte hiermee. De lucifer ging uit. „Leahampton?" vroeg hij op scherpe toon. „Ja, dat is nu net het laatste waar je aan zou denken, dat moeder heen zou gaan. Daar is 't een dooie boel; allemaal oude kolonels en oude vrijsters." „Dat klinkt ook niet bepaald waarschijnlijk," zei Tony. Hij stak z'n sigaret op en vroeg langs zijn neus weg: „Wat heeft je moeder in de vorige oorlog ge daan?" Automatisch antwoordde ze: „O, ze is een jtoos- je verpleegster geweest en was chauffeuse van een generaalvan het leger bedoel ikniet op een autobus. Zo die gewone dingen allemaal." „O, ik dacht, dat ze misschienzoals jijbij de inlichtingendienst geweest was." „O neen, voor dat soort werk zou moeder nooit ge schikt geweest zijn. Hoewel ik geloof, dat zij en va der na de oorlog wel wat speurderswerk gedaan heb ben. Geheime stukken en spionnenleiders...... dat soort karweitjes. Natuurlijk overdrijven de lieverds dan wel sterk en doen voorkomen, alsof 't allemaal verschrikkelijk belangrijk is geweest. We moedigen ze nooit aan om er veel over te graten, omdat je weet; hoe 't nu eenmaal in een gezin gaat: dan hoor je al maar weer 't zelfde, oude verhaal." „Inderdaad," zei Tony vriendelijk. „Helemaal mee eens." Maar toen Deborah de volgende dag in haar kost huis kwam, was ze verbijsterd door de ongewone aanblik, die haar kamer bood. Het nam haar een paar minuten in beslag om pre cies te bepalen wat het was. Toen belde ze en vroeg haar hospita op boze toon, wat er gebeurd was met een grote foto, die altijd boven op de ladenkast had gestaan. Mrs. Rowley voelde zich gekrenkt en was gebelgd. Ze zou het beslist niet kunnen zeggen. Zij zelf had de foto niet aangeraakt. Misschien zou Gladys Maar Gladys zei eveneens, dat ze de foto niet weggenomen had. Maar de man van het gas was hier ook geweest, zei ze hoopvol. Maar Deborah weigerde te geloven, dat een werk man van de gasfabriek zin in het portret van een dame van middelbare leeftijd zou hebben gekregen en dat had meegenomen. Volgens haar mening was het veel waarschijnlijker, dat Gladys de lijst gebro ken had en alle sporen van de misdaad vlug naar de vuilnisbak had late: verhuizen. Deborah maakte e" verder geen diukte over. De een of andere keer zou ze haar moeder wel een nieuwe foto laten sturen. Met stijgende ergernis dacht ze bU zichzelf: Wat voert die lieverd in haar schild? Ze had het mij wel eens kunnen vertellen. Het is natuurlijk absolute onzin om, zoals Tony, te veronderstellen, dat ze er met iemand van door is, maar niettemin is het een heel vreemd geval HOOFDSTUK XI De beurt was nu aan Tuppence om op het einde van de pier met de visser te gaan praten. Tegen beter weten in had ze gehoopt, dat Mr. Grant haar op de een of andere manier zou kunnen troosten. Maar al haar hoop werd spoedig de bodem ingeslagen. Hij vertelde, dat het vast stond, dat er geen enkel bericht van Tommy was gekomen. Tuppence zei en ze deed haar best om haar stem zelfverzekerd en zakelijk te laten klinken „En is er geen reden om aan te nemen, dat hem iets. i overkomen?" „Geen enkele. Maar laten we aannemen, dat het zo is." „Wat?" „Ik zeg: laten we aannemen, dat het zo is. Wat doet u dan?" „O ja, ik begrijp uIk ga door natuurlijk." „Dat is je ware. Er zal na de slag tijd zijn om te schreien. En we zitten nu midden in de veldslag. De tijd dringt. Een inlichting, die U ons doorgege ven hebt, is juist gebleken. U hebt een verwijzing naar de vierde afgeluisterd. De vierde, waar naar verwezen werd, Is de vierde van de volgende maand. Dat is de datum, die voor de grote aanval op dit land is vastgesteld." „Bent u daar zeker van?" „Vrij zeker. Onze vijanden gaan methodisch te werk. Al hun plannen zqn keurig opgesteld en uitge werkt. Konden we maar hetzelfde zeggen van de onze. Plannen ontwerpen is ons sterke punt niet. Ja, de vierde zal het De Dag zijn. Al die aanvallen zijn maar bijzaak. Ze zijn voor het merendeel be doeld als verkenningsvluchten: het beproeven van onze defensies en onze reacties op luchtaanvallen. Dé grote aanval zal op de vierde komen." t, dat „Maar als u weet, (Wordt vervolgd) en herenkledingzaak ln Manches ter heeft het nieuwste van het nieuwste gepresenteerd, namelijk een automaat waaruit het publiek door bet inwerpen van halve kronen, confec- tiecostuums kan betrekken. De automa ten zullen buiten de winkeltijden onder toezicht staan van enkele winkelbedien den, die de klanten zullen helpen bij het maken van hun keus en het wisselen van geld. want niemand in Engeland heeft genoeg halve kronen (2 shilling en 6 pence) in zijn zak om er een cos- tuum mee te betalen. Bovendien moet de klant toch ergens verhaal kunnen halen als de pantalon of liet jasje toch niet helemaal naar de zin zouden zitten. In een land waar goede jachtmoge- lijkheden aanwezig zijn is het be stellen van een goed geweer zeer belangrijk voor dc iager". zo leidde een zekere heer Brian Sharpe voor de BBC zijn praatje over jachtgeweren in. Hij had juist een bezoek gebracht aan een van de Londense fabrieken van jacht geweren, waar een met de hand ge maakt geweer, dat zeker een genera tie meegaat, ongeveer 1000 pond ster ling kost. In deze Londense zaak wordt de klant voor zijn geweer gemeten op dezelfde wijze als hij gemeten zou wor den voor een first class costuum. Na dat men besloten heeft van welk type en gewicht het geweer zal moeten zijn, gaat de klant enige tijd oefenen met een proefgeweer, een volledig jachtge weer met enige verstelbare delen. Men kan hiermee de gewenste armlengte en andere maten vaststellen. De tijd, die tussen het passen en afleveren van een geweer ligt varieert tot twaalf maan den. Bij het met de hand vervaardigen van het wapen gebruiken de vaklieden de meest preciese instrumenten en voor het geweer de deur uitgaat wordt het tenminste nog een maandlang op al zijn onderdelen beproefd. lllllllllllllllllllllllHllllllllllilllllllllllllllllllltliilllllllllllllllli Het Russische nieuwsbureau „Tass" heeft gemeld dat de Russische hardrij der Anatloy Kaidalow de 1500 m gere den heeft in 2 minuten 17.8 sekonden, de beste tijd die dit jaar is gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7