I diplomatieke VERRASSING Russisch-F inseontmoeting in Leningrad Mikojan in Denemarken Stakers buigen het hoofd m DE NIXON VAN NU FRANSE PREMIER GAAT SPOEDIG NAAR ALGERIJE VONDELING: Boeren kregen bestedingsverruiming ondanks bestedingsbeperking c D Leuterpraat Afgelopen jaar gunstiger dan kon worden verwacht Hoe moeten linksafslaande auto's elkaar op een kruispunt passeren? n Monsterproces in Havana Ruslands kracht wordt overschat Doopfoto uif Parijs Wil Ferhat Abbas wapens uit rood-China Magnetiseuse in hoger beroep Reuzenbommen in Sorpestuwmeer gedemonteerd P.v.d.A. wil terug naar overspanning van de arbeidsmarkt Principiële zaak voor het gerechtshof te Leeuwarden ft Hlasko wil naar Polen terug Felle aanval van Mikojan op West-Duitsland In Argentinië Niet overal echter met instemming 30.000 belangstellenden in overvol stadion Minister McElroy Gouden medaille voor Paus Joannes Agrarisch congres P.v.d.A. ECONOMISCHE ONTWIKKELING Alléén GLYCA helpt direct! Rusland ontwerp van dieselmotor VRIJDAG 23 JANUARI 1959 PAGINA 9 De Russische premier, Nikita Khroesjtsjev, heeff gisteren weer eens oor een verrassing gezorgd, door met zijn minister van buitenlandse zaken, Lromyko, en diens eerste plaatsvervanger, Patolitsjev, onverwacht naar Leningrad te reizen, waar president Kekkonen van Finland voor een par ticulier bezoek was aangekomen. Khroesjtsjev en Kekkonen hebben infor mele besprekingen gevoerd. Tass meldt dat zij meningen hebben uitgewis seld over kwesties van de Russisch-Finse betrekkingen en over sommige Problemen van de internationale situatie. Het gesprek van gisteren heeft t^ee uur geduurd en het werd gevolgd door een lunch, tijdens welke de Finse en Russische staatslieden redevoeringen afstaken. nilll||i>iiniuimnnimniiiinni!iininnmiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiui Nieuwe ambassadeur in februari naar Bonn door- JOSEPH ALSOP Buitenlandse dienst Wet is wet Officier eist bevestiging van vonnis Commandant Eerste Leger korps vraagt ontslag Deense werf verkoopt staking; in Argentinië is gisteren tteëindi j met een nederlaag voor de pakers, aldus meldt Reuter. De mees- e vakbondsleiders worden gevangen- kchouden en het hoofdkantoor van het ^akverbond Is bezet door de strijd krachten. Geen enkele els van de sta g's is ingewilligd. De communistische actiek heeft het op een heimelijke bij enkomst van vakbondsleiders gewon den van de onverzoenlijke houding van de Peronisten. Volgens de communis ten zou de vakbeweging in Argentinië *'.ln ten ondergegaan, indien de staking t^as voortgezet. De meerderheid van de Vakbondsleiders sprak zich uit voor beëindiging van de staking. De bond van arbeiders in de vleescon- servenindustrie is tegen de beslissing in verzet gekomen. Deze bond heeft zÜn leden bevel gegeven ,,de staking voort te zetten totdat de laatste van onze in hechtenis genomen kameraden °P vrije voeten is gesteld." Er waren gisteren echter genoeg arbeiders naar 1 de slachthuizen gekomen om de werk zaamheden te doen hervatten. Bepaalde haven- en industriewijken van Buenos Aires zijn tot militair ge bied verklaard. Hier patrouilleren troepen in pantserauto's. In tegenwoordigheid van een aantal buitenlandse journalisten en naar Schatting 30.000 belangstellenden is gisteravond in het stadion van Hava na, de hoofdstad van Cuba, een open baar proces begonnen tegen „oorlogs misdadigers". Het stadion, dat eigen lijk maar 15.000 bezoekers kan herber gen was overvol. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om drie van oorlogs misdaden beschuldigden terecht te la ten staan, doch omdat men te laat be gonnen was met de voorbereiding kon zich slechts een verdachte voor de rechtbank verantwoorden en wel een Zekere majoor Sosa. De 60-jarige Sosa "s beschuldigd van moord op een groot aantal ongewapende Cubanen, brand stichting en diefstal. De verdediging bestreed de bevoegd- beid van de rechtbank met de verkla ring dat het Cubaanse strafrecht be paalt dat een misdaad berecht moet Worden in het gebied waar ze gepleegd is. Dit bezwaar werd, evenals trou wens alle andere bezwaren die de ver dediging naar voren bracht, verwor pen. De menigte brulde toen Sosa, op de vraag of hij zelf nog een verklaring Wenste af te leggen, bevestigden ant woordde. De majoor verklaarde daarop dat al le tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen leugens waren. HU noemde het Proces „een schouwspel het oude Ro me waardig" en verklaarde geen moordenaar te zün maar een soldaat die zUn plicht had gedaan. De verde diging slaagde er in aan te tonen dat bet grootste deel van de getuigenver klaringen slechts berustte op praatjes en geruchten, aldus meldt Reuter. .De Amerikaanse minister van defen ce, Neil McElroy, heeft op een pers conferentie de berichten over Ruslands kracht op het gebied van raketten overdreven genoemd, aldus meldt Reu ter, Hij zei dat de Sovjet-Unie op het ogenblik niet in staat is een interconti nentaal ballistisch projectiel op het grondgebied van de Verenigde Staten te krijgen. Wel gelooft hü, dat men in de Sovjet- Unie werkt aan een nieuw soort bom menwerper die sneller is dan het ge- 'uid. Het bericht dat de Sovjet-Unie te- Een i960 over 300 intercontinentale bal listische projectielen zou beschikken, hoemde de minister overdreven. HU z?.' dat de Verenigde Staten bij machte z0n wapens van zulk een vernietigende kracht te gebruiken, dat „het Chinees- "mssische blok er wel voor zal oppas sen een algemene oorlog te beginnen". Minister McElroy deelde mede, dat Italië zich bereid heeft verklaard twee squadrons raketten voor middelgrote kjstand van Amerika te aanvaarden. acht het mogelük, dat ook Frank- U>k, Turkije en Griekenland die wapens bllen aannemen. Met deze landen wor- et> onderhandelingen gevoerd. De Académie Frangaise heeft bekend gemaakt dat zij Paus Joannes XXIII de «°uden medaille voor de Franse taal al toekennen. Dok Paus Pius XII ontving deze me- SfUle. die de beeltenis draagt van kar- jjikaai Richelieu, de stichter van de aca- 's-Avonds zUn Khroesjtsjev en Kek konen, samen met hun echtgenoten, naar liet Kirowtheater gegaan, waar een ballet-uitvoering werd gegeven. Vol gens United Press International zullen de besprekingen tussen de Finse en Rus sische functionarissen vandaag worden voortgezet. In Londen hechten Westerse politicr grote betekenis aan de reis van Khroesj tsjev. ZU wUzen erop, dat de reis werd gemaakt tUdens de drukke dagen voor afgaand aan het partU-congres in Mos kou en dat zU onmiddellUk volgt op het bezoek van de Russische eerste vice- premier, Mikojan, aan de Verenigde Staten. Men oppert dat Khroesjtsjev misschien steun tracht te verkrijgen voor nieuwe internationale voorstellen die op het partU-congres aan de orde zullen komen. Op verzoek van Mikojan hebben gis teren in Kopenhagen de Russische vice- premier en de Deense premier, Hansen, een onderhoud van een uur met elkaar gehad. Ook de Deense minister van bui tenlandse zaken, Krag, nam aan de be sprekingen deel. De ontmoeting tussen Khroesjtsjev en Kekkonen, die samen valt met het onderhoud dat Mikojan e,n_ Hansen hadden, heeft bij Deense po litieke waarnemers de indruk gewekt, dat de Sovjet-Unie opnieuw belangstel ling voor Noord-Europa heeft gekre gen. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland, jhr. dr. H. van Vre- denburch zal 15 februari op de ambassa de te Bonn arriveren. Dr. van Vreden- burch volgt hier mr. A. Th. Lamping op, die 31 december is vertrokken. In zijn residentie te Louveciennes bij Parijs heeft de graaf van Parijs een receptie gegeven ter ere van de doop van zijn kleindochter, Marie van Frankrijk, de dochter van de graaf en de gravin van Clermont. Het was voor een fotograaf aanleiding deze familiefoto te maken. Zittend zien we hier de meter en groot moeder van vaderszijde, de gravin van Parijs, die de kleine prinses vasthoudt, en de grootmoeder van moederszijde, de hertogin van Württemberg. Staande v.l.n.r.: de peter en grootvader van moederszijde, de hertog van Württemberg; de ouders, de graaf en gravin van Clermont, en de grootvader van vaderszijde, de graaf van Parijs. Washington President Eisen hower heeft thans de helft van zpn tweede ambtster mijn overschreden. Op grond van de wUziging in de Amerikaanse grond wet, die bedoeld is om te voorko men, dat presidenten voortdurend zichzelf opvolgen, zoals Franklin Roosevelt heeft gedaan, kan voort aan vice-president Nixon ieder ogen blik in de plaats van Eisenhower tre den zonder daardoor het recht te ver beuren zelf tweemaal achtereen een ambtstermUn als president te vervul, len. Als bovendien president Eisen hower morgenvroeg de zware last van zijn ambt zou neerleggen en zich zou terugtrekken op zU'n boerderij in Gettysburg, dan zou de overgrote meerderheid van Republikeinse poli tici daarover zozeer buiten zichzelf van vreugde zün, dat zU de beleefd heid nauwelUks nog in acht zouden kunnen nemen. Misschien is dit een van die dingen, die maar beter niet hardop kunnen worden uitgesproken, maar het is tegelUkertijd ook een koude, harde waarheid, waarvan het politieke belang zeer aanzienlijk is. vorig jaar durfden alleen de open hartigste Republikeinen uit Congres Premier Debré van Frankrijk zal begin volgende maand een bezoek aan Algerije brengen. Als voorlopige vertrekdatum is 10 februari vastgesteld. Het bezoek zal, naar verwacht wordt, drie dagen duren. In een interview voor de Westduitse televisie heeft de premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, laten doorschemeren dat het Nationale bevrijdingsfront, het F.L.N. wellicht wapens uit commu nistisch China zal ontvangen, aldus meldt U.P.I. „Met het oog op de om vang van ons leger moeten wij wapens aannemen waar wij ze kunnen krij gen," zei de Algerijnse rebellenleider. Ferhat Abbas weigerde commentaar te leveren op de reis van de Algerijnse missie naar Peking en de hulp die communistisch China het Nationale bevrijdingsfront heeft toegezegd. De 520.000 manschappen van het be vrijdingsleger zpn uitgerust met Engel se en Amerikaanse wapens. „Mocht het in de toekomst onmogelijk blUken de troepen van Amerikaanse wapens te voorzien, dan zijn wij bereid oorlogsma teriaal uit Oost-Europa te ontvangen", aidus Ferhat Abbas. Hij legde er ech ter de nadruk op, dat de bevrijdings beweging noch het Algerijnse volk com munistisch zün. De Sovjet-Unie kan Al- gerUe economische steun verlenen op voorwaarde dat de Algerünse soeverei niteit wordt erkend. De opstandelingen zullen de strUd voortzetten tot Frankrijk wil onderhan delen. Ferhat Abbas zei met president Bourguiba voorstander te zpn van een federatie van Marokko, Tunesië, Lybië en Algerije. Een vraag, of de republiek Algerije zich zou aansluiten bij het neu- traiistische blok beantwoordde Ferhat Abbas aldus: ,,Dit is een kwestie die het volk en 'niet 'de regering moet beslis sen". „Doch wp zullen ons niet afwenden van de Arabische wereld", zo voegde hü hier aan toe. Een Frans militair gerechtshof in Oran heeft zes Algerünse nationalisten tot de doodstraf en twee tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Allen zou den zich hebben schuldig gemaakt aan bomaanslagen, 23 in totaal. (Van een verslaggever) Op de tweede en laatste dag van het Agrarisch Congres van de P.v.d.A. in Gouda heeft oud-minister Suurhoff ge pleit voor afschaffing van de vijfde ge meenteklasse voor de loonpolitiek, ten einde het verschil in beloning tussen stad en platteland nog geringer te ma ken. De heer Suurhoff sprak over „De sociale politiek en het platteland" en schilderde in een lang betoog hoe snel het platteland na de oorlog onder socia listische leiding de bestaande achter stand heeft ingelopen. Dr. Vondeling sprak in een eveneens zeer kalme re- en partij-apparaat toegeven, dat zij met verlangen uitzagen naar de dag, waarop de president zich vrp- willig zou terugtrekken. Thans is het aantal van diegenen, die er in particuliere gesprekken dan altijd niet openlijk voor uitkomen, zeer ge ring. De enigen, die werkelijk teleur gesteld zouden zijn, als de Ameri kaanse president zich voortijdig zou terugtrekken, zijn degenen, die vroe ger door dik en dun senator Robert A. Taft hebben gesteund. De leden van dit kleine groenje vrezen, dat vi ce-president Nixon de overheidsuit gaven te veel zou laten stijgen. In tussen zün de z.g. Eisenhower-Repu- blikeinen degenen, die minder dan wie ook in de put zouden zitten, als president Eisenhower de aftocht naar Gettysburg blies. Natuurlijks denkt geen enkele zin nige Republikein, dat-de Amerikaan se president zich werkelijk zal terug trekken. tenzij zpn gezondheid on verwacht en ernstig in gevaar zou komen. De trots van Dwight D. Eisenhower en de voortdurende smeekbeden van zijn onmiddellijke omgeving zullen tot gevolg hebben, dat de president op zijn hoge post blijft zitten, zolang hij er maar enigs zins toe in staat is. Als de politici het erover hebben, wat er zou ge beuren als ..Ike ziin baan maar aan Dick overdroeg", dan bedoelen zij in wezen, dat zij weinig hoop koesteren, dat de Republikeinse partij verster king zal ondergaan door het leider schap van president Eisenhower. Zij hebben daarentegen de indruk, dat de vice-president een redelijke kans maakt op de overwinning, 'als hij de partij leid* in de verkïezings-veld- van' I960. O'der deze omstandigheden is bet een opmerkelijk staaltje van ironie, dat deze zelfde Re publikeinse politici hun hoofden schudden en mompelen, dat „Dick Nixon tenslotte misschien helemaal geen Republikeins kandidaat in 1960 wordt, als bij voordien geen presi dent is." Het is namelijk ook een even kille als belangrijke waarheid, dat de kans van Richard Mulhouse Nixon om in 1960 te worden be noemd tot Republikeins kandidaat voor het presidentschap bij lange na niet zo onwankelbaar meer is ais zij eens is geweest. Een van de duidelijke oorzaken van deze veraridering is de opkomst van een niet te onderschat ten mededinger van Nixon, in de per soon van de nieuwe gouverneur van New York, Nelson Rockefeller. De andere oorzaak is de slechte beurt, die Nixon bij de publieke opinie-on derzoeken van de laatste tijd heeft gemaakt. Het gevaar, dat Rockefel ler voor Nixon vormt, is de laatste tüd overschat; het gevaar, dat Nixon RICHARD NIXON bedreigt van de zp'de van de onder zoekers van de publieke opinie is onderschat. Nixon heeft er zelf nooit een ge heim van gemaakt, dat naar zün me ning „Bob Taft is verslagen door de publieke opinie-onderzoeken" omdat die de indruk wekten, dat „Taft was voorbestemd om te verliezen". Aan gezien Nixon die mening huldigt, moet hij wel bijzonder onder de in druk zijn van de jongste Gallup-poll, waarbij zijn populariteit werd verge leken met die van de katholieke se nator John Kennedy van MasSachu setts, die ook wordt genoemd ais mogelijke kandidaat voor het presi dentschap (maar dan voor de Demo craten). De uitslag was, dat Nixon 38 procent van de stemmen kreeg en Kennedy 49 procent (14 procent van cfe ondervraagden hadden peen me ning). Met andere woorden: in dit papie ren gevecht tegen Kennedy bracht Nixon het er slechter af dan wijlen senator Taft bp de laatste gelegen heid, dat dr. Gallup senator Taft in het strijdperk bracht tegen een De mocraat. Dat was in juni 1952, toen de Gallup-poll aan Taft 41 procent van de stemmen toekende en 50 pro cent aan senator Estes Kef au ver (9 procent was onbeslist)Het is nu nog wat aan de vroege kant om ons ai druk te maken over de resultaten va dergelijke opnie-onderzoeken. Maar ais dr. Gallup c.s. voortgaan met vast te stellen, dat Nixon een zwak kere kandidaat is dan Taft was, dan kan er nog heel wat rumoer worden verwacht en dat in het büzonder, als de opinie-onderzoeken aantonen, dat Nelson Rockefeller het er beter af brengt dan Nixon. Nixon heeft altijd gezegd, dat een getipte winnaar zoals hij zelf, die in het gehele land be kend is, büzonder kwetsbaar is voor slechte uitslagen van de opinie-on derzoeken. Politici geven dergelijke favorieten nimmer „the benefit of the doubt". Met andere kandidaten tonen zü meer consideratie, omdat deze kandidaten, wier populariteit ge ringer is, meer kans maken door een intensieve campagne naar voren te komen. Als Nelson Rockefeller b.v. wi] dingen naar de Republikeinse kandidatuur, dan zal hij ongetwüfeld betogen, dat hü een bijzonder goede kans heeft om veel terreinwinst te maken en wei, omdat hij in zün eigen staat (New York) zulke spectaculai re successen heeft geboekt. Daar komt dan nog bü, dat Nixon altijd naar voren is gemanoeuvreerd door de grote organisator achter de scher men, oud-gouverneur Thomas E. De wey van New York. Thans zal niel Dewey, maar Rockefeller optreden als leider van de sterke delegatie uil New York en de organisator Dewey heeft daarom geen been meer om op te staan. Kortom, Richard Nixon is de afgelopen maanden door enkele zware slagen getroffen. De kans, dal hü met de kandidatuur gaat strijken, is altijd nog twee tegen een. Maar wat vóór de jongste Amerikaanse verkiezingen een vaststaand feit scheen te zijn is dat nu stellig niet meer. (Copyright N.Y. Her. Trib.) De heer J. B. Braalcsma, thans chef der directie voorlichting buitenland ten departemente van buitenlandse zaken, zal ais ambassaderaad voor pers- en culturele zaken worden tewerkgesteld aan de Nederlandse ambassade te Pre toria in verband met de terugroeping van de heer P. Korthuys. De publieke tribune van de recht bank te Rotterdam was gisteren over vol toen een 52-jarige magnetiseuse in hoger beroep terecht stond beschul digd van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Iedereen had gere kend op een langdurige zaak, want de verdediger had tien getuigen a dechar ge doen dagvaarden. De president begon echter met op te merken, dat er voor de rechtbank geen reden was om aan te nemen, dat de magnetiseuse onder de charlatans ge rekend moest worden en dat het daar om niet nodig zou zijn de getuigen te horen. De verdediger ging hiermee ak koord. De magnetiseuse gaf toe, dat ze pa tiënten in behandeling had genomen, terwijl ze volgens de wet niet bevoegd was de geneeskunst uit te oefenen. En zo kwam reeds na enkele minuten de officier van justitie aan het woord. Hij vond de rechtszaal niet de plaats om de wet in discussie te stellen. En aan die wet moet men zich nu eenmaal houden. HU vroeg daarom bevestiging van het vonnis van de kantonrechter: vier maal ƒ250 boete, waarvan viermaal 200 voorwaardelük, subsidiair vier maal 25 dagen hechtenis. De verdediger vond het betreurens waardig, dat een wet uit 1865 nu nog geldt. Hji meende dat overigens met meer wetten „de hand wordt gelicht", zoals bijvoorbeeld de zondagswet. Voorts legde hü een rapport over van de commissie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid, waarin men tot de conclusie komt, dat de magnetiseuse buitengewoon begaafd is en een zegen voor vele honderden patiënten. ZU is dan ook gediplomeerd en werkt samen met artsen, aldus de verdediger, die het opleggen van een voorwaardelüke boete zinloos vond. Uitspraak over veertien dagen. Twee Westduitse bommendeskundigen hebben gisteren met succes twee Brit se bommen van elk ongeveer zes ton gedemonteerd, aldus bericht Reuter, Deze waren op de bodem van het Sor- pe-stuwmeer nabü Langscheid in West- Duitsland gevonden toen dit voor her stelwerkzaamheden werd drooggelegd. Ongeveer de helft van de twaalf hon derd bewoners van Langscheid, dat ten oosten van het Ruhrgebied ligt, moest het dorp verlaten en de andere helft moest in de kelders der huizen blijven. Kortgeleden hebben een officier van de Britse luchtmacht en een Duitse des kundige een dergelp'ke Britse reuzen- bom die in 1944 op de dam was afge worpen, gedemonteerd. devoering over het landbouwbeleid. Hij liet niet na 'n pluim op de hoed van dr. Mansliolt te prikken daar het aan diens beleid te dadken zou zijn, dat de boe ren dwars door de bestedingsbeper king heen een aanzienlijke bestedings verruiming hebben genoten. Dr. Mansholt zelf besprak het onder werp „Landbouw en Euromarkt". De visie van de heer Mansholt op dit on derwerp is de lezer niet'onbekend, aan gezien wij aan lezingen van de spreker over dit onderwerp reeds meerdere ma len aandacht hebben geschonken. De overschotten op de wereldmarkt kun nen, aldus spreker, binnen een aantal jaren verkeren in een structureel te kort, aangezien de achtergebleven ge bieden veel vraag zullen gaan uitoefe nen als zü zich gunstig ontwikkelen. Met deze mogelijkheid moet de Euro- markt reeds nu rekening houden. Niet alleen de achtergebleven gebieden, maar ook het belang van andere lan den buiten de zes partners moeten bjj het beleid betrokken worden. De moei- ipkheden rond de besprekingen over de Vrijhandelszone zpn in die zin toe te juichen, dat zij in ieder geval zullen voorkomen, dat een geest van protec tionisme op landbouwgebied de Euro- markt zou gaan beheersen, hetgeen voor de gehele gemeenschap en met na me voor Nederland als exportgebied funest zou zü'n. In de gemeenschap moet, rekening houdend met de situatie daarbuiten, een politiek van evenwicht tussen vraag en aanbod worden gevoerd. Dit schept in de naaste toekomst vooral problemen voor de graanpro- duktie daar in deze sector reeds een wereldoverschot bestaat. Een evenwichtspolitiek brengt het conflict mee, dat züniet voor alle agrariërs gepaard zal gaan met een redelijk inkomen. In bepaalde gebie den kunnen moeilükheden ontstaan. Het is de taak van de E.E.G. om deze moeilükheden zo goed mogelijk op te vangen door ondersteuning, om scholing en een goede structuurpoli tiek. Het lijkt een hard program, maar het is waarschijn] iik zachter dan wanneer men de zaken op zijn beloop zou laten. De heer Mansholt ontveinsde niet, dat het moeilijk zou zün om in Euromarktverband structuurpolitiek te gaan bedreven. In een klein gebied als Nederland blijkt er al onenigheid over te bestaan. In de verkiezingstijd pleegt de geest geen hoogtij te vieren, dat is wel be kend. Men wint geen kiezers met rag fijne betogen, maar met gevoelsprik kels en compacte slogans, volgestouwd met verborgen verleiders. Deze werk wijze is niet verheffend, maar zeer reëel. Een verkiezingscampagne is immers nauwelijks bestemd voor de kiezer die zich regelmatig het gehele jaar door voor de politiek interes seert. Het is de politieke partij be gonnen om degenen die op zijn minst van de ingewikkelde en dor schijnen de of zijnde details geen weet hebben en daarvan in een betrekkelijk korte tijd ook geen weet kunnen of willen krijgen. Dezulken bewerke men met bliksembetogen. Men schiete ze als het ware met slogans het stemhokje in. In het kader van deze campagne fungeert de heer Lucas als Kop van Jut op de rode verkiezingskermis. Jong en oud zwaaien de hamer en het is altijd prijs. Lucas, kabinetbreker, beknibbelaar, steun van de rijken, angst van de minder draagkrachtigen, Lucas, de boeman. Een zwarte ver kiezing slitanie, die langer wordt naar mate de verkiezingscampagne duurt. Woensdag heeft het Kamerlid Egas op het agrarisch congres van de P.v.d. A. er nog een mooie, nieuwe bijge maakt: Lucas, vijand van de boeren. Waarom? Heel eenvoudig. De belas tingverlaging van 1952 was een kwa lijk gevolg van de Lucassiaanse po litiek". Deze belastingverlaging plun derde de schatkist en noodzaakte tot een bestedingsbeperking, waardoor d* boeren niet voldoende aan hun trek ken konden komen. Ergo, Lucas is een plunderaar en een vijand van de boeren. Applaus.' En een rozet voor deze krachtpatser, want krachtpatserij is het zonder twijfel. Nog geheel afgezien van de vraag waardoor de bestedingsbeperking noodzakelijk werd dient men immers te bedenken, dat de boeren nu juist degenen waren, die ondanks deze be stedingsbeperking bij de Kamer ruim schoots gehoor kregen op hun „ruk aan de bel". Wie zijn agrarische toe hoorders zelfs dat kan doen vergeten, moet ze de slaapmuts toch wel ver over de oren kunnen trekken. Per soonlijk zijn wij van mening, dat de redenering van de heer Egas uit lou ter leuter bestaat. Maar misschien be kijken wij dat verkeerd. Mogelijk gaan de socialisten ervan uit, dat men zijn gehoor niet verstandig moet toe spreken als het ook voor leuterpraat waardering weet op te brengen. De economische ontwikkeling van ons land is gunstiger geweest dan een jaar geleden had kunnen worden voorzien, zo constateren enige senatoren in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van economische zaken. Dit kan niet alleen worden geconsta teerd in het verloop van de werkgele genheid maar ook in de belangrijke stijging van de deviezenreserves. Dit laatste werd echter meer door een be perking van de invoer dan door een stij ging van de uitvoer veroorzaakt. Wan neer in de toekomst de voorraden weer zullen toenemen zal het dekkingsper centage op de lopende rekeningen slechts dan bevredigend kunnen blijven indien ook de uitvoer verder toeneemt. Andere (P.v.d.A.) leden dringen aan op maatregelen voor een verdere ver laging van de werkloosheid. Hierbij vinden zij steun van andere fracties. Maar de socialisten gaan zover dat zü een zekere overspanning op de ar beidsmarkt „niet als een ongewenst versehünsel beschouwen". Zij betogen dat daardoor de mobiliteit wordt be vorderd van de werknemers, „die er immers op bedacht zijn zich naar voor hen gunstige arbeidsplaatsen te bewe- Urenlang heeft het gerechtshof te Leeuwarden bijgestaan door een drie tal deskundigen, twee mannen van de verkeersgroep Heerenveen en de directeur van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewij zen te Den Haag, de heer H. M. W. Westerlaken, zich gistermiddag bezig- gehouden met de vraag of linksafslaande auto's op het kruispunt van we gen binnen het middelpunt van de kruising moeten blijven of buitenom moeten rijden. De mening van deskundigen was verdeeld en de procureur- generaal was van oordeel, dat de beantwoording van de vraag afhangt van de breedte van het kruispunt, de grootte van de auto en de intensiteit van het verkeer. Zekerheid zou men dus pas kunnen krijgen als op elk kruis punt een rechtbank permanent aanwezig zou zijn om de situatie ter plaatse te kunnen beoordelen. Het gerechtshof kreeg deze vraag te beantwoorden, omdat de kwestie van het op een kruispunt links voor elkaar heen passeren door de Hoge Raad naar het hof was terugverwezen. Men is met deze kwestie in een soort impasse komen te verkeren door de uitspraak van de Hoge Raad, dat noch het een noch het ander zonder meer is voorgeschreven, maar dat het van de feitelijke omstandigheden afhangt hoe de automobilist moet handelen. Auto's moeten volgens de jongste voorschrif ten voorsorteren wanneer ze op een kruispunt willen afslaan en de prak- tjjk heeft uitgewezen, dat twee elkaar tegemoetkomende en beide linksafslaan de" auto's minder risico lopen in botsing te komen wanneer ze links voor el kaar heen passeren. Vandaar dat in het instructieboekje van de rij-examina- toren deze'methode wordt voorgeschre ven. De politie houdt zich echter het meest aan de letter van de wet, die niet toestaat dat een auto zonder noodzaak op de linker weghelft komt. Vandaar dat een 45-jarige caféhou der uit De Blesse op 1 november 1957 door de Heerenveense verkeerspoli tie werd geverbaliseerd, toen hü op rüksweg 32 bü Heerenveen met een rp-instructeur naast zich, op een kruispunt linksaf sloeg en daarbü links voor een tegemoetkomende au to wilde passeren. De kantonrechter te Heerenveen veroordeelde de man tot 20 boete, de rechtbank te Leeu warden maakte er ƒ7,50 van, maar de Hoge Raad vernietigde dit vonnis in cassatie. De procureur-generaal van het Hof achtte de caféhouder zonder meer straf baar, omdat hij de linkerbocht krapper had genomen dan de grootte van zün auto in de situatie ter plaatse noodza- kelük maakt. Hij was slechts 40 cm van de linkerberm vandaan gebleven, ter- wül de kruising ter plaatse 15 meter breed is. De procureur-generaal vor derde 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Luitenant-generaal J. H. Couzy, te Apeldoorn, commandant van het Eerste Legerkorps heeft ontslag uit de mili taire dienst gevraagd wegens zijn kan didaatstelling voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal door de V.V.D. Advertentie TUdens een bezoek van de Russische eerste vice-premier, Mikojan, aan de Deense scheepswerf Burmeister en Wain heeft een directeur van deze werf volgens Reuter bekendgemaakt, dat de onderneming aan een Russische maat- sehappü het ontwerp heeft verkocht van een krachtige dieselmotor. Het con tract stelt de Russen in staat onbe perkte aantallen van deze motoren te produceren. De motor is speciaal ont worpen voor het aandraven van tank en koopvaardüschepen. Ongeveer vier jaar geleden hebben de V.S. bü de N.A.T.O. geprotesteerd tegen het voornemen van de bovenge noemde maatschappü. om tankschepen aan de Sovjet-Unie te verkopen. De Amerikaanse regering meende, dat de schepen in tijd van oorlog „van strate gisch belang" voor de Sovjet-Unie zou den zün. De Deense werf heeft haar plannen toen niet uitgevoerd. gen". Bovendien menen de socialisten dat door verlaging van het werkloos heidpercentage tot b.v. 1,5 a 2 pet. de ondernemingen aandacht blüven schen ken aan arbeidsbesparende methodes. Vrij algemeen tenslotte is het ver langen in de Senaat naar meer gege vens over het verloop van de voor- raadvorming. De Poolse schrijver Marek Hlasko, die vorig jaar op 8 oktober naar het westen is gevlucht, heeft bü de Poolse militaire missie in Berlijn, waar hij momenteel vertoeft, een visum ge vraagd om naar Polen te kunnen te rugkeren. In Warschau wordt algemeen veron dersteld dat de Poolse regering Hlasko van wie de uitspraak stamt dat een schrijver zonder vaderland niets bete kent niets in de weg zal leggen, al zal hü in het vervolg waarschünlük wel officiële toestemming moeten vra gen voor publikatie van zün manu scripten. Wanneer de nieuwe boeken de zelfde bittere toon voeren als zijn vo rige zal die toestemming hoogstwaar- schUnlük niet verleend worden, aldus wordt vernomen in gezaghebbende kringen te Warschau. Hlasko is dinsdag j.l. in Berlün aan gekomen uit Tel Aviv. Hij zal er voor lopig drie weken blüven. De Russische eerste vice-premier Mikojan, heeft zich gisteren te Kopen hagen uitgesproken voor een non-agres sieverdrag en andere maatregelen ter verzekering van de wereldvrede aldus meldt Reuter. Het grootste deel van zün rede, gehouden voor de Vereni ging voor samenwerking tussen Dene marken en de Sovjet-Unie", wijdde hü aan het z.i. schadelijke feit, dat Duits land nog steeds verdeeld is. In dit ver band deed hij een felle aanval op West- Duitsland, dat volgens hem gevaarlii- ker wordt naar mate het sterker wordt. Over zpn Amerikaanse reis zei hij onder meer dat hü de indruk had ge kregen, dat de meeste Amerikanen een einde willen zien aan de koude oorlog. Dit gold echter niet „het departement dat voor de voortduring van de koude oorlog verantwoordelijk is." Mikojan zei van oordeel te zün, dat internatio nale sleer bevorderlijk is voor de vrede. De moeilpkheid was echter, dat de „re geringen, als het op het bespreken van concrete kwesties aankomt, niet bereid zpn hun eenmaal ingenomen standpun ten op te geven." De vice-premier sprak een klein uur, met inbegrip van de vertaling. ZUn uit spraken over de vredeswil van Rus land en het Russische verzet tegen de N.A.T.O. werden luid toegejuicht door grote groepen van zijn gehoor, dat voor een groot deel bestond uit leden der Deense communistische partij. De or ganisators van de büeenkomst hadden een volle zaal verwacht, maar er wa ren zeker tweehonderd plaatsen onbe zet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9