Paus Joannes_ XXIII in bijeenkomst achttien kardinalen Concili ie N°g meer valse rijksdaalders Kerkelijk recht wordt aangepast a d Fanfani biedt ontslag aan Verkiezingszege moet behaald op positieve wijze Een katholiek minister in de financieel-economische sector Geen rechtszittingen meer in het stadion van Havana Turkse bioscoop stort in: reeds 33 doden Pokkenepidemie in Heidelberg nog niet bedwongen „Achter de opgeruimde geest, zoals die meestal in ons gezicht weer spiegeld wordt, schuilt een gekweld en gepijnigd hart" 37 t.l).('.-«jevallen in Neede Majoor Jesus Sosa Blanco tekent hoger beroep aan JONGEMAN IN EEN BADCEI, OMGEKOMEN In gas gestikt Het weer !ïede" «5$ Nieuwe slachtoffers Door elektrische zaa^r geraakt en gedood Geen „Sportbelangen" en V.D. voor Tweede Kamer K.V.P.-KADERDAG TE ROTTERDAM ƒ25.000 op 7093 Soekarno dit jaar op wereldreis ênu! ee mlmlxlo wjoreijou trnj! Weinig wind Het weer in Europa MAANDAG 26 JANUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30122 Paus Joannes XXIII heeft gistermorgen aangekondigd in een bijeenkomst met de achttien kardinalen, die eerder de Capella Papalis, de plechtigheden in de aartsbasiliek van St.-Paulus buiten de Muren, bijwoonden, dat hij een alge meen concilie der universele Kerk bijeen zal roepen. Of schoon van de onderwerpen, welke besproken zullen wor den op dit „kerkelijk wereldcongres", nog niets precies om schreven is, heeft de Heilige Vader gesproken over de gevaren en dwalingen welke heden het geestelijk leven der gelovigen bedreigen, terwijl de Paus tevens een uitnodiging richtte aan de afgescheiden gemeenschappen om te zoeken naar de eenheid, waarnaar zovelen op alle punten van de aarde heden vurig verlangen. De K.V.P. gaat een verkiezingsslag leveren, die vooral positief zal uitvallen. Het gaat er niet om de kiezers te ver tellen waar wij tegen zijn. Zij zullen ons de overwinning bezorgen omdat ze weten dat zij bij ons veilig zijn, zo besloot prof. Romme zaterdag in de nok van het Groothan delsgebouw bij een laatste inspectie van het kader der partij. Suède damesjasjes in kleuren BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Ümulden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 wreetle: J. J. W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weeR, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. OECUMENISCH CONCILIE '"Hlllllllilllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een algemeen concilie is een zeld zame gebeurtenis. De geschiede- twintf„1S Van de Kerk kent er slechts eeuw t eZn Semiddelde van één per de m-'Zi nieuwe geschiedenis, na slecht! euw en' hebben wij er Trent! ,T=!f gekend: het Concilie van Concir 63en het Vaticaans breken6 d869-1870j, dat door het uit- Werri f VaLn de Frans-Duitse oorlog Vg* atgebroken en nooit werd her- is een'Ei?- con,ciIie of kerkvergadering Pen byeenlcomst van alle bisschop schap an wereld onder voorzitter- zulko Van de Paus van Rome. Op kom!t Z6ld2an?e en Plechtige bijeen- behan!n,7°,rdtJUlteraard een agenda o «andeM, die de punten bevat, welke bonna! °ge,nblik voor de Kerk van het V vgste belang zijn, men denke aan de Epu stukken, door de Reformatie op- Wpnorpen> die het onderwerp zijn ge- de i van bet concilie van Trente. In gen naiddeleeuwen hebben sommi- dori,Zu gemeend, dat niet de Paus, dp 5- concilie het hoogste gezag in leo was' Deze theorie is niet al en verdwenen, doch heeft in latere j- ,Wen wellicht geleid tot een reactie Va ,vorm van een overbeklemtoning Vn bet monarchaal principe in de p fk. Zonder te kort te doen aan de aatsbekleder van Christus op aarde, tnude opvolger van Petrus, mag men och wel stellen, dat liet geheel over- enkomstig de opvattingen van de Uae Kerk is, dat in beslissende tijds gewrichten de Paus zich omringt met oe gehele schare van opvolgers der Postelen om gezamenlijk de leiding an de H. Geest af te roepen. Er wa- n de laatste tijd stemmen opgegaan, ie reeds op puur menselijke over gingen pleitten voor een nauwer ontact tussen de H. Stoel en de plaat- oiijke kerkleiders. Aan deze verlan gens is méér dan voldaan door de ver rassende tijding, dat er een algemeen concilie op komst is. Over de agenda valt nu nog weinig te zeggen. De woorden, waarmede het plan tot bijeenroeping van een conci lie is aangekondigd, doen veronder stellen, dat een herstel van het Oos- Sfste Schisma een van de problemen al zijn, die op de voorgrond zullen borden gesteld- Dat de uitnodiging °ok aan afgescheiden bisschoppen zal ^orden gericht, schijnt op een oude traditie te berusten e» op zichzelf niet f?t sensationele conclusies te leiden. et is van Paus Joannes echter be kend, dat hij, ook door zijn langdurig J'erblijf op de Balkan, een bijzondere belangstelling voor d' Hereniging ge voelt. Hij is ook een figuur, die aan de andere zijde van de scheur vertrou wen inboezemt. Zeker geeft het be richt van de voorgenomen bijeenroe- Pmg van een concilie nieuwe hoop in deze, door het verloop van eeuwen en Eeuwen, menselijkerwijze zo hopeloos Keworden zaak. In plaats van algemeen concilie sPreekt men wel van oecumenisch concilie. In dit geval zou het woord °ecumenisch meer kunnen zijn dan een geografische aanduiding van het Wereldomvattende gebied van de Kerk, maar zou het tevens de beteke nis kunnen hebben, waarin wij het bier te lande gaarne gebruiken om de Toenadering tussen de delen der ver scheurde christenheid aan te duiden, "loge dit concilie onder deze naam in de geschiedenis te boek worden ge- Meld. Naast het plan voor het houden van een concilie heeft de Paus het plan Tjan een lokale synode voor de stad Kome aangekondigd en een plan tot herziening van het kerkelijk wetboek. Vooral dit laatste kan van ingrijpen de betekenis zijn. Er zal enige tijd no dig zijn om al dit nieuws te verwer ken en op zijn juiste waarde te schat ten. Voorlopig moet worden vastge- Meld, dat de Heilige Roomse Kerk thans onder een leiding staat, die krachtige initiatieven minder schuwt dan stilstand. Niemand zal zonder ont roering de karakteristiek kunnen le ren, die de H. Vader van zichzelf heeft gegeven: dat achter de op geruimde geest, die meestal in ons ge richt weerspiegeld wordt en waarover de gelovigen zich verheugen, een ge kweld en gepijnigd hart schuilt, dat rich keert tot de miljoenen, wier lot °ns onbekend is en van wie wij niet Weten of de woorden van mededo en bij het begin van ons pontificaat ben hebben bereikt". Het klinkt mis schien een beetje vreemd, maar wij rouden wensen, dat hem noch de op geruimde geest noch het gekwelde en gepijnigde hart worden ontnomen. Zij leiden tot een stuwkracht, waarover de gelovigen zich verheugen. immuun aansluiting op haar voortaande be- t 2 sr 'nzake de valse muntbiljetten van rin'p deelt de onderafdeling opspo ot^.Üstand van de directie politie van ïn0 "imisterie van justitie mede, dat er f 2 Jjcnteel ook valse muntbiljetten van ke u ln omloop worden gebracht, wel- (er,.«et volgende nummer dragen 5 «Oor e> KY 007029. Zij dienen als een ScW, falsificaattype te worden be- lee«j-wd als het eerder gesigna- Dp Publiek wordt derhalve verzocht letton navolgende twee nummers te n; S Ter™tol Tr1 m fiflQQ ov, rz 4--\ ,teUen:' 1P Kve"' 5 (grote) JC 018093 en 5 (grote) 5elük°79,29. Bij aantreffen van een der- itie hi iet wordt men verzocht de po- iteiipC'eiwan onmiddellijk in kennis te aangekondigd (Van onze Romeinse correspondent) Men houdt het ervoor, dat dit oecumenisch concilie niet voor het eind van het jaar zal kunnen plaats hebben, gezien de noodzakelijke tijd voor voorbereiding. Uitgenodigd worden het gehele H. College, alle bisschoppen die in vrede en gemeenschap met de H. Stoel leven, de prelaten „nullius" en de abten. Ook zullen waarschijnlijk gevraagd worden de afgescheiden bisschoppen der Oosterse Kerk, maar het is niet bekend of de bisschoppen der protes tantse episcopale kerken, de Anglicaanse daaronder begrepen, of overige leiders der protestants-christelijke kerken zullen uitgenodigd worden. I mmmmimmmmmmmmmimmimmmimimmmmmi Een bioscoop in de voorstad Kucu- kyali nabij Istanbul, waarin zich 2S0 tot 300 mensen bevonden, is onder de druk van twee verdiepingen die erop waren gebouwd, ingestort. Tot nu toe zijn 33 personen dood van onder het puin ge haald, aldus meldt Reuter. Het is mo gelijk dat nog meer slachtoffers worden gevonden, want het puin ruimen is nog niet beëindigd. De eigenaar van het ge bouw, die geen toestemming had voor de bouw van de verdiepingen, is voort vluchtig. De Heidelbergse pokkenepidemie, overgebracht door een arts die zijn vakantie had doorgebracht in Indië, is nog niet bedwongen, ondanks het ver moeden, vorige week geuit, dat men de besmetting onderdrukt had. Een 57-jarige patiënte van de univer siteitskliniek, en een vrouwelijke dok tersassistente in de Ludolf Krehl-kli- niek, zijn dit weekeinde met verschijn selen van pokken in een ziekenhuis, de Krehl-kliniek geïsoleerd, aldus meldt U.P.I. Ook de 48 andere patiënten van de universiteitskliniek zijn daarheen ge bracht, en al het personeel van de uni versiteitskliniek is onder quarantaine gesteld, die twee weken zal duren. In totaal worden in de Ludolf Krehl-kli niek thans tachtig mensen geobser veerd. i i Op de D-dag der K.V.P. in Rotterdam v.l.n.r. de ministers Klompé, Cals, Luns en Witte. Het essentiële verschil tussen de bis schoppen der Oosterse Kerk en die der protestantse kerken is, dat op histori sche gronden de Kerk de wijdingen dier oosterse bisschoppen moet erken nen en deze dus broeders in het ambt zijn en opvolgers der Apostelen. De Heilige Vader heeft voorts nog twee belangrijke mededelingen gedaan: de snelle ontwikkeling van Rome in de laatste decennia en de ernstige vraag stukken die aan de zielzorg voor de be volking verbonden zijn, maken het bij eenroepen van een Romeinse diocesane synode noodzakelijk. Voorts zei de Paus, dat een aanpas sing op een aantal punten moet komen van het Kerkelijk Wetboek en wel een, die voorafgaat aan de zeer spoedige afkondiging van het Kerkelijk Wetboek van het Oosterse recht. Deze drie aankondigingen, gedaan op het Feest van de Bekering van St.-Pau lus, na een solemnele Pausmis in de St.-Paulus Basiliek en na een homilie van de Heilige Vader over de „een heid, vrijheid en vrede", de vervolging van de Kerk in de communistische .i- den en in het bijzonder de situatie in China, worden in Rome voor uitzonder lijk belangrijk gehouden. In de historie van de Kerk, vanaf de dagen der Apos telen tot hgden, zijn er twintig algemene of oecumenische concilies gehouden. Het laatste werd in 1869 door Paus Pius IX bijeengeroepen. Toen werd het dogma van 's pausen onfeilbaarheid geformuleerd en de dwalingen van het rationalisme tegen het geloof en de openbaring veroordeeld. Ofschoon een concilie overal kan plaats vinden, ligt het voor de hand dat Rome hiervoor uitgekozen zal worden, al ware het slechts dat alle technische accomodaties voor een dergelijke spe ciale bijeenkomst in Rome aanwezig zijn. Reuter heeft uit niet-officiële Vati caanse bronnen vernomen dat wellicht ook afgevaardigden van de Anglicaan se, de Russische en de Grieks-Ortho doxe en andere Kerken zullen worden uitgenodigd het Concilie als waarne mers bp te wonen. In zjjn predikatie van gisteren her innerde de Paus aan zjjn bezoek, twin tig jaar geleden, aan Tarsus, de ge boorteplaats van de H. Paulus. Wan neer ik aan dit bezoek denk, aldus de Paus, dan moet ik ook steeds denken aan de afgescheiden broeders in het oosten, die zo op St.-Paulus roemen dat zij daarbij de indruk wekken hem te genover St.-Petrus te willen stellen. Maai, aldus de Paus, de leer van St.- Petrus en St.-Paulus is een glanzend geheel. HU houdt tevens een uitnodi ging in tot hecht en volledig samen gaan, „mente, corde et opere" (naar de geest, naar het hart en in het werk) van de bisschoppen, de opvolgers der apostelen, en de gelovigen. „De een heid der Kerk, die de H. Paulus vanaf de dag van zijn bekering predikte in volmaakte samenklank met de leer van Petrus, brengt ons met diepe smart tot het besef hoe schadelijk voor het geluk en het welzijn van de wereld de ver breking van deze eenheid is." De eenheid van geloof en de een heid in de praktische uitvoering van ht_ Evangelie zouden rust en vreugde brengen aan de gehele wereld, voor zover deze op aarde mogelijk zijn, aldus de paus. Dit zou dan niet al leen gelden voor de geestelijke kant van de zaak, maar evenzeer voor de maatschappelijke en politieke kant. De eerste vrucht van die eenheid zou immers de waardering van de vrij heid zijn, maar ook het juiste ge bruik en het genieten van de vrij heid. Elke fout, die vroeger en nu door de landen gemaakt wordt tegen de vrijheid, is in feite terug te bren gen tot een soms verkapte, maar soms ook duidelijke en vermetele af wijking van de H. Schrift. De H. Va der sprak er vervolgens zjjn vreugde over uit, dat Rome met zoveel na druk viert dat negentien eeuwen ge leden St.-Paulus zijn befaamde brief aan de Romeinen schreef. De Paus vervolgde zijn rede met te wijzen op de grote gevaren, die de zie len in talrijke delen van de wereld be dreigen. HU zei letterlijk: CJit hoofde van grote gereserveerdheid en oprech te en weloverwogen eerbied en in de vertrouwvolle verwachting, dat de storm allengs zal gaan liggen, onthou den wij ons ervan ideologieën, plaat sen en personen nader aan te duiden. Maar wij zijn niet ongevoelig voor de steeds tot op de laatste stand van za ken bijgewerkte documentatie, welke ons onophoudelijk onder de ogen komt en een onthulling is van angsten, ge weldplegingen en van ontkenning van de menselijke persoon. Wjj zeggen u vertrouwelijk, dat achter de opgeruim de geest, zoals die meestal in ons ge zicht weerspiegeld wordt, en waarover de gelovigen zich verheugen, een ge kweld en gepijnigd hart schuilt, dat zich keert tot de miljoenen, wier iot ons onbekend is en van wie wjj niet weten of de woorden van mededogen bij het begin van ons pontificaat hen hebben bereikt". De capella papalis werd bijgewoond door duizenden gelovigen van Rome en vele pelgrims. De H. Mis werd opge dragen door mgr. Caesario d'Almato, pastoor van de St.-Paulus buiten de Muren. De Paus woondi de H. Mis bij gezeten op de troon in het priesterkoor. Aan weerszijden van het koor waren de kardinalen gezeten en de leden van de pauselijke hofhouding en curie. Toen de Paus op de sedia gestatoria de kerk werd binnengedragen ontving hjj van alle kanten hartelijke toejuichingen. Zaterdag is bjj het zagen van boom stammen in een fruitboomgaard met een elektrische kettingzaag de 35-jari- ge H. Hak uit Tricht uitgegleden en met zijn hals op de werkende zaag gevallen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf jeug dige kinderen na. uimummui Het aantal t.b.c.-besmetting posi tief reagerende leerlingen van de U.L.O.-school te Neede dat door een der medeleerlingen met t.b.c. bleek be smet, bedraagt thans 37. Het onderzoek is nog niet afgesloten, hoewel alle 180 leerlingen het eerste onderzoek achter de rug hebben. Men verwacht dat het aantal gevallen zal toenemen, vooral als over zes weken alle nu niet reage rende kinderen en de leerkrachten aan een tweede onderzoek zullen worden onderworpen. De leider van het districts-consulta- tiebureau te Zutphen, dr. Daan heeft de ouders van alle leerlingen die rust moeten nemen, geadviseerd hun kinde ren te doen opnemen in het sanatorium te Almen. Niet alle kinderen zullen daar echter ter verpleging kunnen worden opgenomen als zich voor hulp in dit sa natorium niet voldoende verpleegsters, verpleeghulpen en huishoudelijke krachten beschikbaar stellen. Er is te Neede een hulpcomité opge richt dat een oproep heeft gedaan tot al len, die kunnen en willen helpen. Dit comité stelt zich verder ten doel al dat gene te organiseren, wat van gemeen schappelijk belang kan zijn voor deze leerlingen en ouders. België Jacob Goldberg, een ant- werpse diamanthandelaar, heeft op weg van kantoor naar huis een pakje met 375 kleine diamanten ter waarde van ongeveer 7000 gulden verloren. (Reuter). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii De Italiaanse regering heeft vanmor gen haar ontslag aangeboden. De rege- ring-Fanfani, een coalitie-kabinet van christen- en sociaal-democraten, is ze ven maanden aan het bewind geweest. Premier Fanfani bood president Gron- chi het ontslag van zijn regering aan na een kabinetsvergadering. De crisis in de Italiaanse regering, die al enige maanden bestond, was ver scherpt toen conservatieve christen-de mocraten uiting gaven aan hun vrees voor een zwenking naar links van Fan fani. Giuseppe Pella, een vooraanstaand lid van de christen-democratische par tij, verklaarde gisteren in dit verband op een bijeenkomst in Rome dat de christen-democraten een „politiek van het centrum" moeten voeren en zich hermetisch moeten afsluiten van de Nenni-socialisten. De latente crisis in de boezem van de Italiaanse regering was in de afgelopen dagen al manifest geworden tengevolge van het ontslag van de sociaal-democra tische minister van arbeid, Vigorelli. Het ..Sociaal Verbond en Sportbelangen" (voorzitter de tafeltenniskampioen Cor du Buy) en de nieuw opgerichte „Vrijzinnig Democratische Bond", die gezamenlijk bij de komende kamerverkiezingen wilden uit komen, hebben van dit voornemen afgezien, omdat de regering voor de nieuwe partijen een te korte spanne tijds gegeven heeft en het hun onmogelijk heeft gemaakt onder eigen naam aan de verkiezingen deel te nemen, zodat zij slechts met een ..hoofd loze" lijst zouden kunnen uitkomen. Zij achten het uitkomen van meerdere hoofdloze lijsten zeer nadelig voor de be trokken partijen. (Van onze parlementaire redacteur) De hoofdstellingen werden betrokken met tien-minuten-speeches van vijf sprekers, gevolgd door discussies. „De K.V.P. kan waar maken dat zij voor eerst de werkgelegenheid wil scheppen die nodig is om de tienduizenden jonge mensen te heipen, die zich ieder jaar komen melden voor een arbeids plaats", aldus het Kamerlid Joh. Zwanikken. De partij wil dus ook de nodige investeringen mogelijk maken. „Wij vragen de steun van de kiezers om met te meer kracht weer een katholiek als minister op een van de drie plaatsen in de financieel-economische sector te kunnen plaatsen, waaruit wij ten onrechte zijn verdreven", zo kondigde prof. Romme in zijn slotwoord aan. Er zullen geen openbare rechtszittingen meer worden gehouden in het Stadion van Havana, aldus meldt U.P.I. De zitting van twaalf uur en negen tien minuten waarin majoor Jesus Sosa Blanco ter dood werd veroordeeld wegens 108 moorden op aanhangers van Fidel Castro, heeft zoveel excessen van de zijde van het publiek opgeleverd, dat de invloed die van zulke proces sen uitgaat op de openbare rust te gevaarlijk wordt geacht. De volgende processen zullen gevoerd worden in het fort Cabana. Sosa Blanco heeft intussen hoger be roep aangetekend. De hoge krijgs raad zal zjjn appel over enkele dagen in behandeling nemen. De veroor deelde heeft gezegd, te hopen, dat zijn berechting die hjj heeft vergele ken met die van de martelaren in het oude Rome de laatste van zijn soort in Cuba is geweest. Hij zei ge biecht te hebben, en de dood niet te vrezen. Het corps diplomatique in Havana heeft een krachtig protest uitgebracht tegen het besluit van de regering-Urru- tia, waardoor geen vrijgeleide meer mogelijk is voor de aanhangers van Batista die zich nog in buiten landse diplomatieke vertegenwoordi gingen schuilhouden. Er zijn er nog zestig tot tachtig, en tijdens een bij eenkomst in het paleis van de pause lijke nuntius werd besloten een com missie in het leven te roepen die zich met deze kwestie zal bezighouden. Inmiddels heeft een regerings woordvoerder verklaard dat de Fran se regering de gevluchte Cubaanse ex-president, Fulgencio Batista, geen politiek asyl zal verlenen. De politie te Havana heeft eind vori ge week, ten huize van kennissen van Batista, een testament, geld en waar depapieren tot een waarde van onge veer zestien miljoen gulden aangetrof fen. Het testament werd gevonden in een kistje dat eigendom van Batista's vrouw was. Het was, evenals de ef fecten en het geld, opgeborgen in muursafes bij verscheidene vrienden van Batista. In het testament vermaakt Batista een bedrag van ruim acht mil joen gulden in contanten aan zijn kin deren, en bovendien ruim twaalf mil joen gulden in waardepapieren. Het testament is met de hand geschreven, en gedateerd op 17 januari 1957. In de 542e Staatsloterij, le klasse, is de prijs van 25.000 gevallen op no. 7093. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zondagmiddag is de 21-jarige W. Prelle in de douchecel van een woning in Apel doorn door gasverstikking om het le ven gekomen. De jongeman werd door zijn zuster in bewusteloze toestand in de badcel aangetroffen. Zij waar schuwde onmiddellijk een arts die P. naar het Julianaziekenhuis liet over brengen, waar gedurende geruime tijd pogingen zijn gedaan om met behulp van zuurstofapparaten hem tot bewust zijn te brengen. Het slachtoffer overleed echter na enige uren. Het vermoeden bestaat dat Prelle heeft getracht de geyser feller te laten branden. Waarschijnlijk is daardoor de zuurstof in de badcel sneller gebruikt dan deze kon worden aangevuld, zodat de vlammen doofden en het gas vrij uitstroomde. Uit welingelichte kringen in Djakarta verneemt Reuter, dat president Soe karno eind april of begin mei et bezoek aan Zuid-Amerika zal brengen, dat vorig jaar naar aanleiding van de op stand in Sumatra werd afgelast. Ook Parijs en Tokio zouden thans ln de reis route zijn opgenomen. Als tweede hoofdpunt werd de strijd tegen de woningnood genoemd, waarbij het cijfer van 88.900 woningen die dank zij minister Witte in 1958 tot stand kwa men, voorop kwam te staan. De heer van Vliet die dit onderdeel uiteenzette, liet uitkomen, dat het huurbeleid nodig zal moeten worden bekeken, nadat een eenstemmig advies van de SER daar voor het uitgangspunt moet zijn. „Het huurbeleid mag geen politieke twistap pel worden". Dr. Albering sprak over de onder wijsvernieuwing, die na de oorlog door drie katholieke ministers is opgezet. Minister Cals moet zijn werkstuk kun nen afmaken. Maar behalve de wet tot regeling van het voortgezet on derwijs heeft de minister nog vele an dere punten op zijn program, o.m de financiële gelijkstelling van het ho ger onderwijs, waarbij dr. Albering goed naar voren bracht, dat de K.V.P. alle aandacht heeft voor gelijke ont- wikkelingsmogelijkeden voor het openbaar onderwijs. Hij noemde met name de volledige subsidiëring van de universiteit van Amsterdam. „Daar zijn wjj met overtuiging helemaal voor", constateerde hij, hetgeen in de discussie nog eens duidelijk werd ge motiveerd. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen maar ook plaatselijk mist. Weinig wind. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Mor genmiddag temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.29-17.17. Maan: 21.02-9.21. Station mm neersi Weei temp afgel. giste rei 24 uur Stockholm onbewolkt -13 1 Dslo zwaar bew. -3 0 Kopenhagen licht bew. -1 0 Londen onbewolkt -2 0 Amsterdam half bew. -0 0 Brussel mist -1 0.4 Luxemburg onbewolkt -3 0.1 Parijs onbewolkt -2 0 Nice licht bew. 6 0 Berlijn onbewolkt -2 0.3 Frankfort licht bew. -5 0 München zwaar bew. -4 0.3 Ztirich licht bew. -5 0.1 Genéve licht bew. -1 0 Locarao onbewolkt 0 0 Wenen zwaar bew. -1 0.1 Innsbruck poolsneeuw -3 0.3 Rome onbewolkt 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1