SPAANSE OPPOSITIE eist snelle berechting van de schuldigen Universiteit van Leuven herdenkt Adrianus VI 112 PRIJZEN-VERK00P V.K.A.J. in bisdommen Haar lem en Rotterdam bijeen Samenwerking met Amerika inzake emigratie sêss met een KORTING VAN Franco bereid tot clementie wanneer saldo's uit buitenland terugkeren Prof. Hallstein in Den Haag Nederlandse Paus 500 jaar geleden in Utrecht geboren WINTERMANTELS GABARDINE MANTELS TWEED-MANTELS JAPONNEN HOEDEN BLOUSES met y. mouw Enquêtes onder de jeugd ingesteld II Bijdrage van de V.S. voor het Holambra-project in Brazilië NOORMAN ERIC DE NASLEEP VAN PEYIEZENZWENDEL DINSDAG JANUARI RUIMEN WIJ OP De was thuis en buitenshuis Voorlichtingsavond voor huisvrouwen Rotterdams Toneel MAANDAG 26 JANUARI 1959 PAGINA 2 „De Eendracht" DES V.M. 9.00 UUR BEGINT DE LAATSTE ALLE NOC AANWEZICE HOUTPLEIN 10 - HAARLEM - TELEFOON 15624 Jaarvergadering „St.-Joris" Spreekuur burgemeester van Zandvoort Jassende K.A.B. m 1 1 mJÊ llsi# 11 Eric knippert onnozel met de ogen. „Zijn vijanden zijn velen, ik weet het," mompelt hij, „maar zijn vrienden eveneens. En een van deze vrienden is de Koning der Noren, die ge hier voor U ziet, Heer Moch. Ge kunt er van verzekerd zijn, dat ik Fergus de Stormvogel zal inlichten over de voortreffelijke wijze, waarop gij zijn zaken dient." De Piet verbleekt even en staart de Noorman wezenloos aan. „Gijde Koning der Noren? Eric de Noorman, over wie zo rtienig verhaal de ronde doet, zelfs in deze afgelegen havenplaats? Enen Fergus de Stormvogel, de Schrik van de zee uw vriend? Wat is deze Fergus dan voor een schepsel? Een rover of een weldoener? Het is waar, dat hij de zeeweg naar het oosten veilig houdt, dat hij mijn kleine haven en nederzetting beschermt zij het tegen een fikse vergoeding maar een piraat is een piraat." Mochs woorden ver tolken min of meer Erics eigen gedachten, doch hjj gaat er niet verder op in. „Ge zult aan niemand zeggen, wie ik ben," drukt hij de dikke Pieten- vorst op het hart, „en voorts kan ik U verzekeren, dat ik U de diensten die ge mij bewijst al doet ge het voor Fergus Rijkelijk zal belonen." Heef Moch wrijft zich buigena in de handen. Wetende wie hij voorheeft, wordt hij iets vertrouwelijke! en onopvallend poogt Eric hem uit te horen over zijn betrekkingen met Fergus de Stormvogel. Veel meer dan hij al wist wordt hij echter niet gewaar. Het is echter wel duidelijk dat Fergus zijn zaakjes hier goed voor elkaar heeft en vermoedelijk over meer helpers be schikt dan de Noorman kan bevroeden. „Ik sprak U over zijn vijanden, gaat Moch geheimzinnig voort. „Ik heb aanwijzingen, dat er lieden zijn, die hem trachten op te sporen. Invloedrijke lieden, dieEr klinkt een lui de bons op de deur en twee Pictenkrijgers verschijnen, (lie een haveloze, be bloede gestalte met zich meevoeren. Verstijvend van schrik herkent Eric Bolan. „IsSvein hier?" stoot de oude Gotenkrijger uit. „Svein? Wel nee," geeft de Noorman ten antwoord, terwijl een hevige onrust bezit van hem neemt. „Dan is hij ontvoerd. Ontvoerd, door een bende schurkachtig* Ieren." Overwegend linkse elementen in de Spaanse oppositie hebben een zeer felle campagne ontketend naar aan leiding van het grote financiële schan daal dat tegen het einde van het vorige jaar in Spanje werd ontdekt. Door middel van in heftige bewoor dingen gestelde pamfletten eisen de tegenstanders van Franco een spoe dige en zeer snelle bestraffing van allen die bij dit schandaal betrokken zijn geweest. Zoals begin december jj. bekend werd, heeft de Spaanse staatsveiligheidsdienst een employé van een Zwitserse bank gearresteerd onder verdenking van het illegaal uitvoeren van een grote hoeveelheid pesetas, deze op de vrije geldmarkt tegen dollars te hebben omgezet en daarvoor Amerikaanse waardepapie ren te hebben gekocht. De man zou hebben gehandeld In opdracht van een aantal hooggeplaatste Spanjaar den. Nadat de Zwitserse bank ge dreigd zou hebben de rekening-cou rants van enkele vooraanstaande Spanjaarden openbaar te maken, zou de employé weer op vrije voeten zijn gesteld. Hoewel de Spaanse pers og steeds in alle talen over de om vang van deze fraude zwijgt, Is thans bekend geworden dat het gaat om niet minder dan 14 miljard pesetas, een waarde van ruim 200 miljoen dollar. Bekend is ook geworden, dat de Spaanse staatsveiligheidsdienst bij het onderzoek van de apparte menten van de gearresteerde Zwitser een in code gestelde lijst van alle betrokkenen bij dit „Estraperlo" heeft gevonden. Na ontcijfering van deze ..administratie" is de omvang van de zwendel eerst goed gebleken. De vorige week publiceerde het Ma- drileense dagblad A.B.C. een korte no titie van de Direccion General voor de veiligheid waarin gemeld werd dat opsporingsambtenaren van deze dienst de laatste tijd enkele feiten hebben kunnen achterhalen, waaruit overduide lijk is gebleken dat verschillende Span jaarden belangrijke financiële reserves in het buitenland bezitten, zonder dat hiervan aanmelding is gedaan bij het Instituto Espanol de Moneda Extran- gera, het Spaanse clearinginstituut. De ze reserves zouden zich voornamelijk in Zwitserland bevinden en enkele sa menwerkende banken aldaar zouden re gelmatig agenten naar Spanje zenden voor het onderhouden van contact met hun cliënten. Toen bekend werd dat opnieuw een employé van een Zwitser se bank zich in Barcelona bevond, heeft de politie hem gearresteerd. Hij werd op heterdaad betrapt, terwijl hij enkele zaken met vooraanstaande Ka- talanen besprak. Bij huiszoeking vond de politie een volledige boekhouding, op grond waarvan een serie arresta ties werd verricht. Volgens A.B.C. is ie zaak nog steeds in onderzoek. Verdere mededelingen werden niet a door het ministerie van informatie verstrekt. Maar dit schandaal vormt het gesprek van de dag, zowel in Madrid als Barcelona. In de vele ge ruchten die in omloop zijn valt enige lijn te ontdekken. Naar verluidt zou deze zaak aan het rollen zjjn ge bracht door bepaalde Falangistische kringen, die hebben gewacht op een kans om de ministeries van handel en financiën in diskrediet te brengen. Het schijnt dat een groot aantal van de betrokken Spanjaarden, zeer nauw met deze ministeries zijn verbonden. De staatsveiligheidsdienst, waarin de Falange zeer sterk is vertegenwoor digd, moet deze zaak zonder voor kennis van generaal Franco aan het rollen hebben gebracht. Voor zover is achterhaald gaat het om een bedrag van 14 miljard pesetas en deze illegale uitvoer zou er in hoge mate voor verantwoordelijk zijn ge weest dat de peseta op de internatio nale markt de voorbije maanden een ongekend dieptepunt heeft bereikt. Een daling van circa tien procent zou er door veroorzaakt zijn. Deze illegale uit voer van pesetas is ongeveer evenre dig met het bedrag van de jongste dol larlening aan Spanje, van 210 miljoen. Deze lening was door het ministerie van financiën onder meer bestemd om een nadere stabilisatie van de peseta te bewerkstelligen, hetgeen door de jongste deviezenzwendel is ondermijnd. In bepaalde kringen in Madrid wordt dit schandaal vergeleken met het be ruchte „Estraperlo" van Sein Sebastian, in de laatste dagen van de Tweede Spaanse Republiek, waarbij de ook in Nederland geen onbekende Zwitserse avonturier Strauss een aandeel had. Dit schandaal, veroorzaakte de val van minister president Lerroux en bracht aan het licht dat de toenmalige radica le partü enorme winsten trok uit de tydens de dictatuur van Primo de Ri vera gesloten en door toedoen van de radicalen weer geopende speelbanken. Ook thans is een groot aantal be langrijke Spanjaarden gecompromit teerd. Het heet dat generaal Franco, toen hy voor het eerst op de hoogte werd gebracht van de ontdekking van het schandaal, onmiddeliyk opdracht heeft willen geven om de namen te publiceren van allen die erby betrok ken waren. Nadat hy echter die na men had vernomen, heeft hy van dit plan afgezien. Daarop zouden de Zwit serse banken gedreigd hebben het zelfde te doen. Onder deze druk zou de gearresteerde agent als ongewen ste vreemdeling over de grens zqn gezet. Naar in Madrid wordt vernomen, is het niet onmogelijk dat dit schandaal, dat het grootste is sedert de machts overname door generaal Franco, enke le wijzigingen in het Spaanse kabinet tot gevolg zal hebben. Men vreest dat de Falange van de gelegenheid gebruik zal maken om opnieuw politieke zijde hierby te spinnen. In ieder geval wordt het onderzoek met de grootste nauw keurigheid voortgezet. Een groot aan tal belangryke industriëlen uit de land streek Katalonië is naar Madrid geroe pen om zich voor hun illegale activi teiten te verantwoorden. Een bijzonder gerechtshof voor opsporing van mone taire misdrjjven onder leiding van de bekwame financiële deskundige, Jose Maria Villarias, heeft de kwestie in onderzoek en naar verluidt heeft deze rechtbank de opdracht gekregen de be trokkenen in dit schandaal voor te stel len hen te vrywaren van verdere ge rechtelijke vervolging wanneer zy hun tegoeden in het buitenland naar Span je terugbrengen. Daarmede is de oppositie het niet eens. Deze heeft het voornemen van generaal Franco overgenomen en eist nu publicatie van de lijsten met betrok kenen. Men vraagt een spoedige en ernstige berechting van deze „misda dige kapitalisten" die, aldus de duizen den pamfletten die zijn verspreid, het land aanmerkelijk meer schade hebben gedaan dan de houderden Spanjaar den, die om kleine politieke misdrij ven nog steeds in de gevangenis ver blijven. „De namen van de kapitalis tische verraders moeten bekend ge maakt worden en zy moeten naar de galg worden gesleeptAan derge lijke termen bemerkt men uit welke hoek de wind waait. Toch zou het niet juist zijn deze oppositie als een louter communistische te doodverven. Het fi nanciële schandaal heeft door het ge hele land een golf van diepe veront waardiging gejaagd. En niet ten on rechte, daar door praktijken als deze de zo broodnodige sociale ontwikkeling In Spanje ten achter blijft bij die van alle andere landen van West-Europa. Hedenavond belegt de pluimee- en konijnenfokkers vereniging „De Een dracht" haar jaarvergadering in „Nieuw Berkenrode". Naast bestuurs verkiezing zullen als belangrijk punt op de agenda mededelingen betreffende de vyfde Holland show worden gedaan. De vergadering begint om acht uur. De voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap prof. dr. Walter Hallstein heeft tijdens het jaardiner van de buitenlandse persvereniging in Den Haag een tafelrede gehouden. V. l.n.r. ziet men hier minister Luns, de heer H. M. Bleich, voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging eft prof. dr. Walter Hallstein. Twee maart is het vijfhonderd jaar geleden, dat de enige Nederlandse en de laatste niet-Italiaanse paus Adria nus VI als de zoon van een Utrecht se scheepstimmerman werd geboren. In Nederland bestaan tot dusver geen plannen voor een herdenking, alleen het Centraal Museum te Utrecht richt een tentoonstelling in, die te bezichti gen zal zyn gedurende de maanden september en oktober. Daarna gaat deze tentoonstelling gedurende de i maand november naar Leuven. De Leuvense universiteit herdenkt Adriaan Floriszoon Boeyens, die in Leuven theologie studeerde en de Leu vense universiteit rond de eeuwwisseling der 15e en 16e eeuw bestuurde als kan selier en later als rector-magnificus. De Leuvense Alma Mater heeft deze plechtige herdenking voorbereid op 2 februari, waaraan talrijke autoriteiten zullen deelnemen, onder wie kardinaal van Roey, primaat van België en mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. In een academische zitting zal mgr. prof. dr. R. R. Post van de NÜ' meegse universiteit de persoon van de Nederlandse Paus belichten, terwijl prof. Halkin van de Luikse universiteit de rol van paus Adrianus VI zal be- schryven in de godsdienstige vernieu wing van de 16e eeuw. Ter gelegenheid van deze herdenking heeft de Leuvense universiteit een foto album voorbereid met 500 foto's, meest al van Robert Martin uit Brussel, met teksten in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Dit album geeft de geschie denis der universiteit van 1425 tot 1958. Tegeiyk met de viering rond paus Adrianus VI herdenkt de Leuvense uni versiteit haar heropening 125 jaar gele den. Adriaan Floriszoon Boeyens studeer de bij de Broeders van het Gemene Le ven te Zwolle of Deventer en ging 1476 naar Leuven, waar hij promoveerde, tot priester werd gewyd en een leer stoel in de theologie bezette. Hü werd kanselier van de universiteit en was tweemaal (1493 en 1501) haar rector. Onder zyn leerlingen zyn vele mannen, die later een rol gespeeld heb ben, o.a. Erasmus. Hy werd in 1507 tot leermeester van Karei V benoemd, ging 1515 naar Spanje om de rechten van zon leerling te verzekeren en nam met kardinaal Ximenes van 1516 tot '17 de regering waar. In 1517 bisschop van Tortosa, daarna kardinaal en groot-in quisiteur; van 1520 tot 1522 stadhouder over Spanje voor de afwezige Karei V. °'q Tot Paus gekozen in januari 1522, komt hij pas in augustus te Rome aan (kroning 31 augustus). Allereerst wilde hij het Romeinse hof en de geestelijk heid hervormen en nam maatregelen tegen simonie, nepotisme en ongeregeld leven der geesteiyken. In de instruc tie voor ziin legaat Francesco Chierega- ti op de Rpksdag te Neurenberg (1522) erkent hij openiyk en kras de tekortko mingen en misstanden der Pauselijke curie en belooft bestrijding. HU vond echter weinig steun in zijn omgeving, integendeel tegenwerking. spot en vijandschap. Zijn ernst en zün afkeer van een verwcreldiykt leven schreef men toe aan gierigheid en barbaarsheid. Ook in zün overige bestuur on dervond hy bijna niets dan teleurstel ling. Het Protestantisme breidde zich uit in Duitsland, Scandinavië en Zwitser land; tegen het zeer ernstig dreigende Turkengevaar (1522 Rhodus veroverd) trachtte hp vergeefs de Christen vorsten te verenigen; door de aansla gen der Fransen op Italië zag hij zich gedwongen tot de politieke Liga van Ve netië toe te treden. By zyn dood be stemde hij zqn persoonlijke bezittingen voor liefdadige doeleinden. Hy ligt De- graven in S. Maria dell'Anima, waar zijn landgenoot en medehelper kar dinaal Willem van Enckevoirt hem een praalgraf liet oprichten. Verschillende portretten van hem door Jan van Sco- rel zjjn bewaard. Adrianus was een voortreffeiyk, in zün tyd echter miskend Paus; een zelf- vergeten man van grote deugd en hoge opvattingen; in tegenstelling met zyn voorgangers sober en eenvoudig van le vens wqze, streng kerkelijk van geest, voorbeeldig van levenswandel en vol heilige hervormingsijver. Maar in de hoogste kerkeiyke kringen stond hy nog bijna alleen voor zyn, toch zo nood zakelijke, hervormingsplannen; eerst moest allengs het kardinalencollege vernieuwd worden. Paus Adrianus heeft slechts ruim een jaar geregeerd. Dit jaar was te kort om resultaat te kun nen bereiken. Doch het is zyn grote verdienste dat hy de weg heeft gewe zen voor een grootse vernieuwing bin nen de Kerk. De afdeling Heemstede van de r.-k. bond van werknemers in de voedings- en genotmiddelenbedryven „St.-Joris" belegt aanstaande woensdagavond haar jaarvergadering in „Nieuw-Berkenro- de". De vergadering begint om half acht. In plaats van op woensdag 28 janu ari zal de burgemeester van Zandvoord zyn spreekuur houden op dinsdag 27 januari. Op woensdag 28 januari geeft dé K.A.B. afdeling Zandvoort een klaver- jasavond voor de leden en hun huis genoten in het parochiehuis. Aanvang 8 uur. In het Gemeenteiyk Concertgebouw te Haarlem heeft de Vrouwelijke Katho lieke Arbeiders Jeugd in de bisdom men Haarlem en Rotterdam zondag haar tweede diocesane raadsvergade ring gehouden. De ochtend werd ge vuld met de behandeling van de huis- houdeiyke agenda-punten, de middag stond in het teken van het afscheid van de voorzitster mej. Leid a van Groenenstein, die binnenkort in het hu- welük hoopt te treden en zich daarom terugtrekt uit de beweging. Haar plaats als presidente wordt ingenomen door mej. Thea Mathot voorheen secreta resse die bij de verkiezing van een nieuwe voorzitster 37 van de in totaal 53 geldig uitgebrachte stemmen ver wierf. In het bestuur werd herkozen mej. Ali Scheffërs. Voor de eerste maal gekozen werden de dames Tiny Bakker uit de kop van Noord-Holland, Hanny Vleggaer uit Amsterdam, Ria Hoffs uit de Zaanstreek en Martha Mulders uit 's Gravenhage. In haar openingsrede zei mej. Vein Groenenstein te menen dat, gezien het grote aantal aanwezige leidsters en vertegenwoordigers, de VKAJ groeit. Zq gaf een kort overzicht van de ge beurtenissen en de activiteiten in het afgelopen werkjaar, waarbij zij aller eerst de verkiezing van het eerste of ficiële diocesane bestuur memoreerde. De leden daarvan hebben by hun werk de volle aandacht geschonken zowel aan Noord- als Zuid-Holland, daarbij de specifieke belangen van het eigen district naar de tweede plaats schui vend. Onder de voortdurende stimu lans van de geestelijke adviseurs A. H. Huijboom en Th. J. M. N. Naastepad die inmiddels andere functies heb ben gekregen hebben wq onze plan nen voor een belangrijk deel kunnen re aliseren, aldus vervolgde de voor zitster. zy wees daarby op het begin van de leidsters-training. Een dank woord richtte mej. Van Groenenstein tot de besturen en leiders van de dio cesane KAJ en de nationale leiding van de VKAJ voor de goede samenwerking. Dat de diocesane KAB begrip had voor het werk van de VKAJ, bleek uit de doorbetaling van de vakbondscontribu tie voor de jeugdige vakbondsleden. Intern is er in de afdeling een en an der veranderd: het kantoor werd ver plaatst naar Heemstede en de heren H. Bertels en A. Meyer werden de gees- teiyk adviseurs voor respectievelijk de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Een scheiding werd gemaakt in de leid- stersbyeenkomsten. Zo ontstonden een top- en een middenkader in beide dio cesen, van waaruit een intensieve trai ning van de districtleidingen mogeiyk werd. Door de splitsing slaagde men er ook in meer meisjes op het platteland te bereiken. Van de activiteiten in het afgelopen jaar noemde de voorzitster de enquetes onder de jeugd. In september, oktober en november werd een onderzoek voor bereid naar het jeugdsparen, de vakop leiding, de levensvorming en de mede zeggenschap van de werkende jeugd in Nederland. Op het sociaal economosch jeugdcongres, dat de KAJ en de VKAJ in juni in Rotterdam beleggen, zullen de resultaten worden bekend gemaakt en besproken. De actie „KAJ, Wereld wyd", de zogenaamde „Contracten-Ac tie", waarby de meisjes zich door het sluiten van een contract verplichten maandeiyks een klein bedrag van hun salaris af te staan, welk geld wordt be stemd voor de uitzending van jonge mensen naar de missie in Afrika, had tot resultaat, dat in het afgelopen jaar Nel de Wildt uit Uitgeest naar Afrika kon worden gezonden. Men onderzoekt de mogelijkheid tot uitzending van meer jongelui. Intussen bereiden zeven kajotsters zich voor, vier van hen ko men uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Wat de plannen betreft zei mej. Van Groenenstein, dat het in de be doeling ligt te komen tot een aparte training van districts- en afdelings leidsters, die een bepaalde functie hebben in de beweging, naast de nor male kadertraining. Verder zal bü- zondere aandacht worden besteed aan de maandeiykse districtsvor mingsavonden. Om dat voor alle dis tricten mogeiyk te maken, Is beslo ten een vierde vrygestelde leidster aan te stellen. De agenda veroorzaakte weinig dis cussie. De jaarverslagen werden zon der meer goedgekeurd, evenals de be groting voor het werkjaar 1959-1960. Zeer enthousiast was men over het feit, dat de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, een wyie de vergadering bij woonde. In een korte toespraak sprak hij over het apostolaat in het licht van de bergrede. Hy concludeerde, dat men niet voorop moet stellen, wat men doet, maar dat men dat wat bereikt is, moet zien als een gave. De organisatie ziet Advertentie hy als een noodzakeiykheid om te kun nen werken aan het apostolaat, maar het gaat er in de eerste plaats om per soonlijk gaaf te staan tegenover God. Aalmoezenier A. Meqer ging in zijn jaarboodschap uit van het perspectief dat wordt gegeven door het geloof. „Wanneer wü Gods oordeel accepteren, zullen wij zuiverder handelen in per spectief van Gods handelen". Hij hoop te dat het „erfgoed, dat de werksters van het eerste uur nalieten en dat in handen is gekomen van anderen, een laaiend vuur mocht vormen, dat nog duizenden meisjes tot de VKAJ zou brengen". De Haarlemse commissie voor huis- houdelqke- en gezinsvoorlichting heeft onlangs in een der zalen van café restaurant Brinkmann in samenwer king met de afdeling Haarlem van de stichting Wasserijvoorlichting een voor- lichtingsbyeenkomst voor huisvrouwen georganiseerd over „De was thuis en buitenshuis". De huisvrouwen, kregen er volop gelegenheid tot het stellen van vragen, die beantwoord werden zowel door wasserij-deskundigen als rdoo „neutrale" experts op huishoudkundig gebied. Mevrouw W. G. J. Gunters-Hoffman, directrice van het bureau voor huis houdelijke- en gezinsvoorlichting in Am sterdam gaf een uiteenzetting over de beste methodes om moderne textielstof- fen, zoals terienka, nylon en ,,no(n)- iron" te wassen. De mérites van de was buitenshuis werden uitvoerig uit de doeken gedaan door mejuffrouw mr. H. G. Polé, administratief secretaris van de stichting Wasserij-voorlichting in Den Haag, die ook explicaties gaf by een propagandafilm der samenwer kende blekers. De film hing een somber tafereel op van thuis wassende huis vrouwen, die afhankeiyk zün van goed weer voor het drogen van hun wasgoed, hard moeten ploeteren, wier was al dan niet meer slqt dan in een wasserq enz. Voorts gaf de film een indruk van de gang van zaken in een moderne was serij, die een verlengstuk beoogt te zijn van huishoudelijke hulpen. Aantrekke lijk was, dat prqzen verloot werden, die tot bepaalde bedragen recht gaven op gratis was-behandeling in een wasse- rü- De voorlichtingsavond zal nog her haald worden op 13 en op 27 februari. -O# v f j i M Advertentie METALEN MASSA-ARTIKELEN Precisie-, Stamp-, Trek-, v Pers- en Montaaownrk Pers- en Montagewerk N V AMMEFA - AMSTERDAM Vraagt offerte (Tel 020-53941) Drie aspecten van de Nederlands- Amerikaanse samenwerking, waarbq beide landen er naar streven de pro blemen te verlichten die met de emi gratie van Nederlanders naar andere landen samenhangen, zün zaterdag be sproken tussen de minister-president, prof. dr. L. J. M. Beelen de heer Ro bert S. McCollum, plaatsvervangend directeur van het bureau of security and consular affairs, dat onder het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken ressorteert. De heer McCollum, die voor een kort officieel bezoek in Nederland is, sprak ook met mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, mr. van Greven- stein, directeur van de Nederlandse emigratiedienst, en met vertegenwoor digers van particuliere emigratiebu reaus. Onder meer werd gesproken over de immigratiewet, die is aangenomen door het Amerikaanse congres en die van toepassing is op Nederlandse onderda nen, die uit politieke overwegingen ge dwongen werden Indonesië te verla ten. Volgens deze wet kunnen bijna 3.150 gezinnen van deze categorie in de Verenigde Staten worden toegela ten, zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met andere quota. De Ne derlandse emigratiedienst, het Ameri kaanse consulaat-generaal in Rotter dam en verscheidene particuliere emi gratiebureaus werkerf samen om aan de bepalingen van de wet binnen de voorgeschreven termqn van achttien maanden te voldoen, zodat het pro gramma op bevredigende wijze voort gang heeft. Onderwerp van bespreking was ook een lening ter grootte van drie mil joen dollar, die het Amerikaans deve lopment loan fund ter beschikking heeft gesteld aan de Nederlandse re gering, teneinde de Nederlanders be hulpzaam te zqn bq het verschaffen van een passender behuizing voor Ne derlandse immigranten in Australië. Met dit programma wordt het belang van de emigratie uit Nederland erkend en de nadruk gelegd op de noodzaak om pas aangekomen immigranten aan een woning te helpen, zodat zij ge makkelijker kunnen worden opgenomen in de samenleving van het land, waar zij zich hebben gevestigd. Tevens zal Nederland een bedrag ontvangen van het development loan fund ten behoeve van de vestiging van Nederlanders in Holambra in Brazilië, bestemd voor het verschaffen van nieu we en betere huisvesting, zodat Ho lambra meer Nederlandse emigranten kan ontvangen. Naar verluidt is het Holambra-project een vestigingspro gramma, dat met groot succes is be kroond en de Verenigde Staten zullen, aldus de heer McCollum, gaarne me dewerken om de emigratie naar dat gebied te bevorderen. De directeur van het Rotterdams To neel, de heer Bob de Lange te 's Gra venhage, wiens contract per 1 septem ber a.s. een einde neemt, heeft de wens te kennen gegeven nadien geen deel meer uit te maken van de directie van het gezelschap. Het bestuur van de Stichting Rot terdams Toneel heeft gemeend aan deza wens, zij het node en met leedwezen, wel te moeten voldoen, zo deelt het aan het A.N.P. mede. Het beraadt zich thans nader omtrent de leiding van het gezelschap in het volgende toneel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2