Förster-vleugel Concert gebouw uitstekend „Bonaventura" Gouden bruidspaar De Mooy aan 't Krom te Haarlem Kleuterschool in De Glip J. L. Munnik overleden Pianohandelaar stuurt brief en foto kopieën naar raadsleden Ir. A. v. d. Steldin Utrecht benoemd Slapend kopje onder zandvoort 19.125 bezoekers op Winterflora Uit STADj Ien STREEK VERMAARDE PIANISTEN BEWEREN Ter realisering van het omstreden verkeers plan Films Spelers van St. Frans Voor het voetlicht Directeur van „Jong Haarlem-V ooruit" D.W.T. verslaat Haag se Z.I.A.N. met 42 Woonkamer in brand te Heemstede MAANDAG 26 JANUARI 1959 PAGINA 3 Haarlem e.o. Diversen Burgerlijke Stand Haarlem UITSLAG VEILING „Het Witte Paard" W aterpolocompetitie Dammen VIER-DORPEN- TOERNOOI Jaarvergadering Haarlemse Esperantisten „Eendracht maakt macht" gaat 48 woningen bouwen Aanbesteding tunnel te Santpoort Damnieuws van V.K.D. E.H.B.O.-Heemstede Erger voorkomen dank zij doortastend op treden van omwonenden Toneel in Haarlemmer- liede „Sint-Jacobus" speelt „Welkom binnen" Beurs van Amsterdam De Haarlemse pianohandel, die tot Bu toe de in de Gemeentelijke Con- •«rtzaal in gebruik zijnde Förster-vleu- pl exploiteerde, heeft zich naar aan leiding van het voorstel van B. en W. °m voor de concertzaal een eigen vlen- Rel van het fabrikaat Steinway aan te schaffen, in een schrijven tot alle Raadsleden gericht. Daarin maakte de Pianohandel er bezwaar tegen, dat de gemeente buiten hem om, voor wie de gemeente overigens alle waardering *®gt te hebben, voorstelt een eigen vleugel te gaan exploiteren. Ook acht de handelaar het niet juist, dat B. en in hun toelichting op het raads voorstel- mededelen, dat de Förster vleugel ,,niet aan de verwachtingen vol doet en aanleiding geeft tot klachten, *owel van de zijde van de concert- Pianisten als van het publiek". De brief aan de raadsleden is ver gezeld van de fotokopieën van brieven van zes internationaal befaamde con certpianisten, die eenstemmig de För ster-vleugel uit de Haarlemse concert- Raai roemen als een uitstekend instru ment. Toen in december van het vorig jaar de pianohandelaar door toevalli ge omstandigheden vernam, dat de gemeente van plan was de vleugel aan J® schaffen, heeft hij aan Hans Rich- ter-Haaser, Robert Casadesus, Stefan Askenase, Cor de Groot, Willem An- Öriessen en Eduardo del Pueyo hun me ning gevraagd over de Förster-vleu gel. Slechts de Spaanse pianist del Pueyo heeft niet geantwoord, mogelijk Omdat hij op concertreis is en de brief hem lus niet bereikt heeft. Tevoren |chter hadden Theo Bruins en George Exon uit eigen beweging hun waarde ring uitgesproken voor de vleugel. B. en W. van Haarlem hebben dus Weliswaar gesteld, dat er klachten van Concertpianisten en het publiek over de pianohandelaar stelt daar ook de De chef van de afdeling Stadsontwik keling van de dienst Openbare Werken in Haarlem, ir. A. van der Steld, is door B. en W. van Utrecht benoemd tot directeur van de dienst Stadsont wikkeling aldaar, die een onderdeel vormt van de dienst Openbare Werken. De benoeming gaat waarschijnlijk in op 1 mei van dit jaar, hoewel mogelijk ook een maand later. Een en ander hangt af van de datum, waarop ir. van der Steld zijn officiële benoemingsbrief ontvangt en waarop hij dus in Haarlem ontslag kan nemen. Ir. van der Steld volgt in Utrecht ir. J. A. Verhoef op en zal speciaal belast worden met het atedebouwkundig uitwerken van het grote verkeersplan, dat de Duitse ir. Feustinger voor de stad Utrecht heeft ontworpen. Ir Verhoef was reeds enige tijd met tiekteverlof en de behoefte aan een directeur van de dienst stadsontwikke ling deed zich in Utrecht in steeds drin gender mate gevoelen. Ir. van der Steld zal er geen gemakkelijke werkkring krijgen, aangezien er nogal wat opposi tie bestaat tegen het verkeersplan-Feus- tinger, dat het maken van doorbraken en het dempen van grachten aanbe veelt. Ir. van der Steld, die uit Rotter dam geboortig en thans 44 jaar oud is, heeft zich in Haarlem doen kennen als een zeer bekwaam stedebouwkundige. Na zijn bouwkundige studies aan de Technische HogeschotS in Delft, waar hij in 1939 afstudeerde, kwam hij in dienst van een particuliere architect in Ulvenhout bij Breda, die uitbreidings plannen ontwierp voor kleinere gemeen ten. Van augustus 1945 tot januari 1950 was de heer Van der Steld werkzaam bij het ministerie van Wederopbouw. In januari 1950 trad hij in dienst van de gemeente Haarlem als chef van de afdeling stadsontwikkeling van Open bare Werken. In deze functie heeft hij de grote uitbreidingsplannen Delftwijk Sinnevelt, Parkwijk en het plan voor de nieuwe stadswijk Schalkwijk voorbe reid. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2 en 7.30 uur. LIDO: Genadeloze jungle, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Indiscreet, 14 j.; 2, 7, 9.15 uur. Do.: A star is born, 18 j.; 2 en 8 uur. MINERVA: T.m. ma.: Mon Oncle. a. 1. 8.15 uur. Do.: Die Drei Groschenoper, a. 1.; 8.15 u. REMBRANDT: Gij zult niet begeren, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Contrabande en moord, 18 jaar, 2 30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Rockets Galore, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 26 Januari Schouwburg, 8 uur: „Nina", een blijspel van André Roussin, gespeeld door de Ne- derlandsche Comedie onder regie van Jo- han de Meester. Frans Halsmuseum, 8 uur: De ontwikke ling van de beeldhouwkunst, lezing VU. Dinsdag 27 Januari Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Nederlands Studentenorkest o.l.v. Jan Brus- *en. Solist: Hubert Barwahser, fluit. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends, in sa menwerking met de Heemsteedse Kunst kring. Soliste: Varda Nishry, piano. Frans Halsmuseum, 8 uur: Kunstschatten Van het Frans Halsmuseum, lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Humor m de krant, causerie voor VU, door Ch. Cocheret. BEVALLEN van een zoon: H. van Tilburg-Hammersma; P. E. M. van den Berg-Kostermans. BEVALLEN van een dochter: G. Lé- ger-Ejjken; A. Korver-van Veen; G. 'renth-Suichies. OVERLEDEN: H. Stinis-v. Eskert, 75 1-, Voorhelmstraat.; G. W. M. Gilein- Heere, 77 j., Bankastraat.E. Oolie- Redeker, 80 j., Haitsma Mulierstraat.; T. Bakker-Hollander, 69 j., Ie Hoger- woerddw.str.M. M. van Wissen-van Haren, 78 j., Spaansevaart.M. Dries- *en-Neeskens, 49 j., Kamperlaan. J. J. Rutte, 32 j., Kleverparkweg.; A. J. La- Htaitre, 77 j., Rockaertshof. GEHUWD: H. Burger en L. Sluijter. de Förster-vleugel waren geuit, maar waardering van anderen tegenover. Onzerzijds hebben wij geïnformeerd bij onze muziekrecensenten, die van me ning zijn dat de kwaliteit van de vleu gel nooit enige aanleiding tot klachten heeft gegeven. De pianohandelaar kan zich levendig voorstellen dat B. en W. de voorkeur geven aan een Steinway- vleugel, omdat deze op de Nederlandse concertpodia algemeen in gebruik is. Hij acht het echter niet juist, dat het college zijn voorkeur motiveert met een deskwalificatie van de Förster- vleugel. De pianohandel een reeds veertig jaar te Haarlem gevestigd bedrijf is teleurgesteld over het feit en acht het weinig elegant, dat men zonder hem in de plannen te kennen op zoek is gegaan naar een andere vleugel. Hij is van oordeel de gemeente al die jaren naar best vermogen gediend te hebben en had dies een meer elegante hou ding verwacht. De Spelers van Sint Frans hebben gisteravond in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem onder re gie van Frans van Emmerik een op voering gegeven van het onder meer dank zij de T.V. bekende toneelspel „(Zuster Mary) Bonaventura" door Charlotte Hastings, in de vertaling van Froukje de Waard. Getuige de reac ties van hun publiek wisten de spelers van de toneelgroep van de Haarlemse KAB te boeien met dit stuk, dat aan amateurs denodige mogelijkheden, maar vooral ook moeilijkheden biedt. Het stuk speelt in een door nonnen geleid Engels ziekenhuis. Een wegens gifmoord op haar broer ter dood ver oordeelde schilderes, Sarat Carn, moet er als gevolg van een overstroming en kele dagen verblijven met een politie- inspecteur en een agente, die haar be geleiden naar de executie-plaats. De overstroming heeft uitstel van execu tie tot gevolg. Zuster Mary Bonaven tura, het hoofd van het ziekenhuis, vat sympathie op voor de ter dood veroor deelde vrouw en bij intuïtie voelt de zuster, dat de kunstenares onschuldig en het slachtoffer van een gerechte lijke dwaling is. Zelf heeft de veroor deelde ook steeds haar onschuld volge houden en dank zij de krantenvoorraad van een keukenzuster en listige vragen komt zuster Mary tenslotte achter de ware toedracht, tot de ontmaskering van de ziekenhuisdokter. „Bonaventu ra" is een thriller met kostelijke ka raktertekeningen. De nonnen in het ziekenhuis, een rationeel-idealistische zuster Mary, een keukenzuster, die de gesystematiseerde onnozelheid is, en een humaan-strenge moeder overste. Dan de ter dood veroordeelde vrouw, die haar onschuld aan de moord mis kend wetend, haar lot verbeten tracht te dragen. Verder komen er enige ver pleegstertjes aan te pas, een dokter, een onnozele knecht, een huishoudster en politiepersoneel. Dat alles hebben de spelers onder de vaardige regie van Frans van Emme rik redelijk wel uit de verf laten ko men. Ton Marchant gaf als zuster Ma ry Bonaventura gaaf en sterk spel te genieten. Ze was de „non-met-achter grond" en schitterde vooral in de soms zeer spitse dialogen. Riet van Turn hout had veel werk gemaakt van haar Sarat Carn-rol, waarin ze soms wat Jeanne d'Arc-achtig optrad, maar niet temin wist te overtuigen. Al lag het er, vooral aan het eind, wel wat erg ouderwets-dik op. Milly Smit was kos telijk als de praatgrage keukenzuster, die van haar het volle pond, maar ge lukkig niet méér, kreeg. Jeanne van Straaten speelde een afgemeten moe der-overste, Tinie Slenders een snibbige, en Coby Commissaris een bakvis-ach- tige verpleegster. Gerard Jonker gaf een goede typering van een imbeciel, Jan Haver van een blijkbaar brute dokter, Jan Smit van een houterige, met zijn handen geen raad wetende politie-inspecteur. Hannie Luyten was een politie-agente, die niet veel zei, maar des te onvriendelijker was, Nel Luyten een volkomen natuurgetrouwe en slechts schijnbaar gevoelloze werk- ster. Q Badhuisstraat 49, Haarlem, niet geveild. Zuider Buitenspaarne 2 zw. en rd., Haar lem, opbod f 14.500, totaal f 14.500; koper J. J. Smolenaars qq. Doelstraat 1, Haarlem, opbod f 6500. afslag f 200.—, totaal f 6700.—; koper D. de Vries qq. Spoorwegstraat 16 zw. en rd., Haarlem, opbod f 4000.— afslag f 35.—, totaal f 4035.—; Ikoper idem. Spoorwegstraat 18 zw. en rd.. Haarlem, opbod f 3600.—, totaal f 3600.—; koper Th. Bijman qq. Vaartstraat 10, Haarlem, opböd f 3600. totaal f 3600.koopster mevr. C. M. Tijsterman van Goor. Ged. Schalkburgergracht 4, Haarlem, niet geveild. Grebberstraat 7, Haarlem, opbod f 3600. afslag f 10.—, totaal f 3610.—; koper J. Jonkman qq. Teylerplein 1 zw., Haarlem, niet geveild. Tramweg 9. Aerdenhout, opbod f 29.500. totaal f 29.500.opgehouden. Assendelverstraat 11, Haarlem, niet ge veild. Bij de wedstrijden in de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard", weerden in groep 2 de spelers uit de onderste regionen zich op uitstekende wijze. Zowel v. d. Stoop Sr., als Brohet wonnen, terwijl Joosten een alleszins verdiende remise in de wacht sleepte. De stand in de staartgroep werd hier door: v. d. Stoop Sr., 13 gesp. 5J4pnt„ Raaphorst 11 gesp. 5 pnt., Joosten 11 gesp. 4% pnt., v. Keulen 8 gesp. 4 pnt., v. d. Berg 9 gesp. 4 pnt. en Brohet 12 gesp. 4 pnt. In groep 3 was het een goede dag dag voor Holtkamp en Haverkort jr., die beiden wonnen, terwijl concurrent Pulles een nederlaag leed. Puts schijnt er gaandeweg beter in te komen, thans was Baas zijn slachtoffer. De uitslagen waren: v. d. Stoop Sr.—Raaphorst 1-0, v. d. Meer—Brohet 0-1, BankenJoosten 14-34, Baas—Goedemans 1-0, Versteege— Holtkamp 0-1, v. Schie—Haverkort jr. 0-1, v. d. Stoop jr.—Pulles 1-0, Puts— Baas 1-0. Voor de bondscompetitie speelde H.W.P. 1 tegen K.S.C. De voorlopige uitslag werd 3y,-VA, vermoedelijke uit slag 6-4. Zaterdagnacht is te zijnen huize aan de Wagenweg volkomen onverwacht overleden de heer J. L. Munnik, in le ven directeur van de Stichting „Jong HaarlemVooruit! De stichting is het levenswerk van de heer Munnik ge weest. Sinds 1935 heeft hij er zijn beste krachten aan gewijd. Sinds 1 juli 1956 trad hij op als directeur van de stichting. De heer Munnik is 60 jaar oud gewor den. In 1917 werd de heer Munnik, die een geboren Haarlemmer was, benoemd tot tijdelijk onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs in Haarlem. Als zoda nig was hij ook enige maanden in Zandvoort werkzaam, maar in april 1919 kreeg hij zijn vaste aanstelling in Haar lem. In oktober 1947 werd hij benoemd tot hoofd van de Teylerschool, waarna hij op 1 juli 1956 volledig werd vrijge maakt om zich geheel aan het werk van „Jong HaarlemVooruit! te kunnen wijden. In 1935 werd hij benoemd tot lid van een commissie, die B. en W. zou moe ten adviseren mzake het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd. Het zoge heten vervolgonderwijs was in Haarlem opgeheven als bezuinigingsmaatregel. Op de gemeentebegroting 1936 werd 750 uitgetrokken voor de financiering van dit onderwijs. Er werden bij wijze van proef enige cursussen georgani seerd. De proef slaagde. Met deze cur sussen richtte men zich vooral tot de jeugdige werklozen. In 1937 werd de doelstelling echter verruimd en onder auspiciën van de Federatie van Haar lemse Jeugdwerkbesturen werden toen cursussen georganiseerd voor alle be langstellende jongeren, ongeacht poli tieke of religieuze richting. Tijdens de oorlog moest het werk onderbroken worden, maar na de oorlog zochten B. en W. de heer J. L. Munnik aan de cursussen weer in het leven geroepen. Toen werd de Stichting „Jong Haarlem ...Vooruit!" in het leven geroepen, die thans 1800 cursisten telt, verdeeld over veertig lesvakken en 100 lesgroepen. Het werk wordt door de gemeente gesubsi dieerd. Dank zij de heer Munnik is een hechte organisatie ontstaan, die vol komen modern is ingesteld. Door zijn boeiende en beminnelijke persoonlijk heid wist hij cursisten en docenten aan zich persoonlijk te binden. Met zijn groot enthousiasme stuwde hij ieder voort, die met hem in aanraking kwam. Behalve het vakonderwijs, kreeg vooral door zijn toedoen het algemeen vormend onderwijs een be langrijke plaats. In verband met het overlijden van de heer Munnik zullen de lessen van ..Jong HaarlemVooruit!" deze week geen doorgang vinden. Vrijdagavond om acht uur wordt voor cursisten en docenten in de aula van het Stedelijk Gymna sium aan het Prinsenhof een herden kingsbijeenkomst gehouden. Het stoffe lijk overschot van de heer Munnik wordt donderdagmiddag om kwart over twee op Westerveld gecremeerd. Als gevolg van een reorganisatie van de verkeersdienst bij de politie te Heem stede is het nodig, dat deze dienst de beschikking krijgt over een groter ver trek in het bureau. Met de aanschaf van een nieuwe vloerbedekking en enig meubilair zal naar een berekening van het bedrijf voor Openbare Werken een bedrag van 870.- gemoeid zijn. B. en W. van Heemstede stellen de raad dit krediet beschikbaar te stellen. De 56-jarige Haarlemse koopman W. S. heeft in de afgelopen nacht een zeer onaangename ervaring op gedaan. Op de Herenvest nabij de Spiegelstraat in Haarlem was hij in de cabine van een voor de sloop bestemde vrachtauto gaan slapen. Vermoedelijk heeft hij met zijn hand. de kruk van het portier aangeraakt met het gevolg, dat de deur open draaide. De slaper gleed naar buiten rolde van de enigszins hellende oever en plonsde in het water. Een agent van politie trof de man even later druipend nat op de kant. Bij zijn zoon in de Spiegelstraat is de koop man in droge kleren gestoken. In de laatste wedstrijd die voor de centrale winterpolocompetitie afdeling A dames gespeeld werd, heeft DWT revanche genomen op de in Den Haag tegen ZIAN geleden nederlaag. Nadat aan beiden kanten enkele aanvallen waren gekeerd kreeg Ria Hessling de bal goed aangespeeld en schoot raak. Paula van Bruggen bracht met een strafworp de voorsprong op 20. Bep Klazinga bracht een ZIAN-aanval tot een goed einde waarna Paula van Bruggen een kans voor DWT benutte. Gre van den Boogaard bracht de rust stand op 32. Na de hervatting vond Paula van Bruggen nogmaals het net. Eindstand 42. De ontmoeting Het IJODZ is met 83 geëindigd. Het IJ neemt door een beter doelgemiddelde de tweede plaats op de ranglijst in. Hierdoor wordt DWT geplaatst in de tweede ronde van de bekerafvalcompetitie en moet uit spe len tegen RDZ. De eindstand van deze afdeling is: Robben 1 8 16 ZIAN 1 8 4 Het IJ 1 8 9 ODZ 1 8 2 DWT 1 8 9 De ontmoeting DAWHVGB was de laatste wedstrijd van de eerste helft der eerste klasse herencompetitie dis- tricht Noord-Holland. De strijd eindigde onbeslist: 55. De stand is: Nereus 1 4 8 HPC 1 4 2 DWR 1 4 5 DAW 1 4 1 HVGB 1 4 4 Haarlem 1 en Kroosduikers 1 duel leerden voor de derde klasse heren. Het was een spannende strijd waarin beide partijen elkaar weinig toegaven. Kroosduikers probeerde het met verre schoten; succes bleef echter uit. Bij Haarlem ging het beter, Paanakker ver raste de keeper met enkele schoten en trof voor de rust tweemaal de roos. Na de rust kreeg Haarlem geen kans meer. Kalf schoot voor Kroosduikers raak zo dat de strijd met 21 eindigde. De helft van de competitie is gespeeld en de stand luidt: Kroosd. 5 8 HVGB 3 5 3 Haarlem 1 5 8 HPC 2 5 2 DWT 2 5 7 DAW 3 5 3 In de vierde klasse heren is NVA met 50 DWR 2 de baas gebleven. In de eerste helft waren het Dellenbach en Terra (2) die raak schoten en in de tweede helft brachten Terra en Nigge- brugge de overwinning op 50. De re serves van NVA kwamen voor de vijfde klasse uit tegen Haarlem 3 en verloor met 3—0. DWR 3 kreeg van HPC 3 een 7-0 nederlaag te slikken. Uitslagen: competitie kring Haarlem Op H) februari 1909 gaven in de kerk van de H. Augustinus op 't Rusland in Amsterdam de toen 30-jarige Daniël De Mooy en de 20-jairge Francisca Helsloot elkaar het „ja"-woord voor het leven. Van toen af gingen zij als het echtpaar De Mooy-Helsloot door de wereld en nu in 1959 gaan zij met hun kinderen en kleinkinderen hun gouden huwelijksfeest vieren. Het echtpaar woont aan 't Krom in Haarlem op num mer 7, vandaar dat in de kerk van de H. Jozef aan de Jansstraat op 10 februari een gezongen H. Mis wordt opgedragen uit dankbaarheid. Buiten kerkelijk gaat het feest gevierd wor den in een zaal van café De Groen- tenbeurs aan de Valkenstraat. Er is bovendien een receptie van twee tot half vijf. Het zal het echtpaar op zijn huwe lijksdag zeker niet aan belangstelling ontbreken, want in de loop der jaren hebben de beide echtelieden zich veel vrienden en kennissen verworven. Dat kon overigens moeilijk anders, want de bruidegom heeft met zijn vrouw lange tijd een groothandel gehad in groenten en fruit. Zij leerden elkaar zelfs ken nen tussen die artikelen op de markt in Amsterdam. Toen zij eenmaal ge trouwd waren stonden zij samen op de bres voor het bedrijf van de heer De Mooy. Elke ochtend om vier uur ging het naar de markt aan de Koudenhorn en terwijl hij bood, noteerde zij, en re kende af. Zelfs heeft mevrouw De Mooy het bedrijf nog negenenhalve maand alleen gevoerd; haar man moest toen in militaire dienst. Het be drijf bloeide onder de goede zorgen van het echtpaar; geen moeilijkheid ging men uit de weg, maar in 1938 moest de heer De Mooy zijn grossierderij er aan geven. Hjj moest rust houden en zich uit de handel terug trekken. Het advies volgde hij op, maar zijn hart was verpand aan de markt jen vandaar, dat hij nog iedere dag 's morgens en 's middags op de Koudenhorn te vin den is; niet als actief deelnemer aan de handel, maar als toeschouwer en raadgever. Iedereen ziet hem er graag en iedereen kent hem, wil hem ook kennen. Het leven van de bruid kent enkele avontuurlijke gebeurtenissen, die me vrouw De Mooy enthousiast vertelt. „Stelt u zich voor, dat u met een tas met geld ik had juist rekeningen geïnd op weg bent naar uw pak- Van de wedstrijd Hillegom-St.-Bavo kunnen de Hillegommers weer veel le ren. De „kern" van St.-Bavo bestaat uit zeer sterke spelers en daardoor krij gen de overige spelers een prima op leiding. Zo was nu ook weer duidelijk merkbaar, dat de St.-Bavo-spelers meer berekend zijn in het moeilijk tempo-spel, een van de zeer vele onderdelen. Daar door won St.-Bavo dan ook verdiend met 7-13. De uitslag Sassenheim was 13-7. Deze week wordt gespeeld Noordwjjk St.- Bavo en Hillegom-Sassenheim. Gisteravond hield de Haarlemse Esperan tisten Vereniging „Komprenado faras Pa- con" haar jaarvergadering. De verslagen, die een weerspiegeling gaven van de acti viteiten in het afgelopen jaar, werden met algemene stemmen goedgekeurd. De heer E. de Wolf stelde zich op uitdrukkelijk verzoek nog voor een jaar als voorzitter be schikbaar. Mevrouw A. v. d. Pol werd ge kozen tot secretaresse. In verband met het feit, dat het dit jaar honderd jaar geleden is, dat dr. L. L. Za- menhof, de samensteller van het Esperanto, geboren werd. werden plannen voor spe ciale activiteiten besproken. Na afloop van het officiële gedeelte kon den de aanwezigen kennis maken met de geluidsbandendienst, die onlangs door de Ned. Esperantisten Vereniging L.E.E.N. in het leven geroepen werd en waarbij de in ternationale uitwisseling uiteraard een grote rol speelt. Zo kon men o.a. luisteren naar een toespraak van prof. Ivo Lapenna, de secretaris van de wereldbond van esperan- t tisten. Vrijdagavond hield de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort een ledenvergadering. De voorzitter, de heer A.Molenaar, rele veerde de grote woningnood welke nog in Zandvoort heerst en welke o.m. blijkt uit 't grote aantal inschrijvingen voor de door de vereniging te huur aangeboden woningen. Hierom temeer betreurde spr. het dat de bouwactiviteit van de ver eniging zo is afgeremd. Voor 1958 en 1959 samen zal de vereniging ten hoog ste 48 woningen kunnen houwen. In vroegere jaren kon de vereniging veel grotere complexen (soms meer dan 100 woningen) in uitvoering nemen. Het be stuur blijft echter attent om alle moge lijkheden aan te grijpen om de woning bouw te bevorderen. Weliswaar staan er in Zandvoort tientallen nieuwe wo ningen leeg, maar dat zijn flatwoningen die met rijkspremie voor de verkoop zijn gebouwd. Hierna werd het plan voor de 48 wo ningen, te bouwen aan de Linnaeus- straat, aan de vergadering voorgelegd. Om te geraken tot zo laag mogelijke bouwkosten en daardoor te komen tot een aanvaardbare huur, heeft men het zogenaamde smalle type gekozen. De ze een-gezinswoningen zullen niettemin doelmatig zjjn ingericht en behoorlijke woonruimte verschaffen aan een nor maal gezin. Men hoopt in de volgende maand tot aanbesteding te geraken. Omtrent de bouw- en de grondkosten konden nog geen mededelingen worden gedaan. De vergadering besloot, het bestuur te machtigen om voor deze bouw het nodige te verrichten. Gisteravond zijn de deuren geslo ten van de „Winterflora" te Haar lem. Bijna twintigduizend mensen, om precies te zijn 19.125, brachten een bezoek aan deze fraai opgezette bloemententoonstelling, welke ruim een week lang in het Krelagehuis werd gehouden. Vanwege „Bloem bollencultuur" deelde men ons mede, dat het bezoekerstal tot te vredenheid stemt. Velen benutten gisteren nog de laatste gelegenheid om de expositie te zien. Ook Rika Hopper, de bejaarde Nederlandse actrice, kwam een kijkje nemen en liet zich vorstelijk door de bloe mentuin rondrijden. De rijkswaterstaat directie Noord- Holland heeft een aanbesteding gehou den voor het maken van grondwerken, funderingen en verhardingen en het bou wen van een rijwiel- en voetgangers tunnel van gewapend beton ten behoeve van de verbetering van een gedeelte van rijksweg no. 9 (HaarlemDen Oever- Leeuwarden) gedeelte Haarlem—Velsen, met bijkomende werken. De laagst gel dige inschrijving voor dit werk werd ge daan voor 2.490.000 door J. G. Nehs en Zonen's transport- en aannemings bedrijf N.V. te IJmuiden. De tunnel is een onderdeel van de rijkswaterstaats werken te Santpoort en wordt aangelegd in het verlengde van de „Slapersdijk" te Santpoort. huis en u ziet, dat er twee mannen rondscharrelen". Dat gebeurde in de Clerqsteeg, nu de Bakenesserstraat ge heten de datum is mevrouw verge ten. Maar goed, kordaat ais zij is, stapt zij naar het pakhuis en grijpt twee inbrekers. „Die ene heeft nog drie maanden gevangenisstraf gehad", zo besluit zij het verhaal, dat zij in geuren en kleuren heeft verteld. Nog twee spannende verhalen weet zij te vertellen en allebei hebben zij met in brekers iets uitstaande. Haar man rilt nog, als zij zit te vertellen, maar ze haalt die herinneringen graag nog eens op, want ze vond het „echt wel leuk". Maar met de jaren veranderde het leven en nu genieten zij van hun wel verdiend pensioen. En de mijlpaal die nu bijna bereikt is kunnen zij nog in goede gezondheid vieren. Zeven kinde ren vijf dochters en twee zoons en veertien kleinkinderen zullen het echtpaar komen gelukwensen en met hen vele vrienden en bekenden. Voor de onderlinge competitie van V.K.D. te Haarlem werden gespeeld: H. Sassen-P. Hollenberg 0-2; Th.v. Wort- F. Visser afgebr.; H. Rump-A. Masteling afgebr.; A- Andringa-D. Rump 2-0: G. Hesselman-A. Strikkers 2-0; V. Andringa- A. Meyer 2-0: J. Lucas-J. v. Rooden 1-1. In de eerste divisie bracht de partij tussen Hollenberg en Sassen twee ver rassingen. Juist toen Hollenberg het positionele net om Sassens rechtervleugel wilde toehalen, sloeg deze hard toe: via een keurige slagzet naar dam. Het af spel vergde niet meer dan een half ge oefend oog en Sassen heeft meer dan dat. Hij had echter met hevige tijdnood te kampen en dat leverde de tweede verrassing op. Een schiindreiging zag hij inderdaad als werkelijk gevaar en plaatste toen zijn dam op het meest on productieve veld. Remise was daarna nog goed mogelijk, maar nog onder de indruk van die tegenslag velde Sassen tenslotte zijn eigen vonnis- Moet het eerste tiental zijn kopman Mul missen, het tweede werd aanzienlijk versterkt doer de terugkeer van Andringa. Hij vierde ziin rentree met een verdiende overwinning op Rump. De ranglijst van het eerste tiental: V. Wort Hollenberg Kok Visser Faay Masteling Rump Sassen Kok 3 0 1 I 3 3 0 0 1 1 1 1 0 0 1 5 De E.H.B.O. uit Heemstede slaagde er twee weken geleden bij de finale wedstrijden in het rayon Kennemerland te Haarlem in om zowel met de senio ren- als met de juniorenploeg beslag te leggen op de beide eerste plaatsen. De ze prestatie gaf de afdeling het recht uit te komen op de provinciale kam pioenschappen welke gisteren in Hil versum werden gehouden. Samen met de beste ploegen uit de overige zes rayons in Noord-Holland hebben de Heemstedenaren gedongen naar de hoogste eer in de provincie welke dan tevens het recht zou geven deel te ne men aan de nationale kampioenschap pen. Zover konden de beide ploegen het echter niet brengen alhoewel de com mandante van de juniorenploeg, mej. T. Leuven er wel in slaagde persoon lijk de eerste prijs te behalen en sa men met haar helpsters C. Pijpers en W. Vader beslag te leggen op de twee de prijs voor juniorenploegen. De se nioren, commandante mevr. E. Oud- Moes en helpers N. v. d. Asdonk en J. den Brok klasseerden zich als ploeg vierde. Alles bij elkaar een verdienstelijk re sultaat waarmee de Heemsteedse E.H.B.O. goed voor de dag kwam. AANRIJDING Op het kruispunt Barrevoetestraat -Tuchthuisstraat -Gast huisstraat te Haarlem botsten zaterdag middag een scooter en een fiets op el kaar De bestuurster van de scooter en de wielrijder liepen beiden een lich te hersenschudding op en enkele opper vlakkige verwondingen. OVER DE KOP GESLAGEN Za terdagmiddag liep een 54-jarige Haar lemse een hersenschudding en wat snij- wonden op, toen zij op het Houtplein te Haarlem kwam te vallen. De dame wil de de motor van haar bromfiets vrij zetten, maar onverwacht schoot de mo tor los. De vrouw sloeg voorover op het wegdek. ONTPLOFFING In de schoorsteen van een perceel aan de Doelstraat in Haarlem heeft zich zondagochtend een ontploffing voorgedaan. De vrouw des huizes had de kachel aangemaakt en daarbij waarschijnlijk te veel petroleum gebruikt. De schoorsteen werd aan het boveneinde zodanig beschadigd, dat ge vaar voor instorting bestond. De brand weer heeft hem gedeeltelijk afgebroken. BOLLENSCHUUR. Ten nadele van een 42-jarige Bennebroekse handelskwe ker is een bedrag van tachtig gulden ontvreemd uit een geldkistje in een bol lenschuur aan de Bekslaan in Vogelen zang. De dader heeft een ruit gebroken en een kast geforceerd, voordat hij zich aan eens anders eigendom vergreep i BOUWGROND. B. en W. van Heem stede vragen de raad hen te machtigen een stuk bouwgrond ter grootte van on geveer 1030 vierkante meter, gelegen aan de oostzijde van de Esdoornkade, te verkopen aan de firma Bosma en Bo- venkamp te Heemstede, die daar vier eengezinswoningen wil bouwen. De ge meente heeft al een voorlopige koopakte met de firma afgesloten, die bereid is de gevraagde prijs van 12.000.- te be talen, alsmede een bijdrage van 10.000 in de kosten van doortrekking van de Esdoomkade. Om ongeveer tien minuten over half zeven werd door enkele bewoners van het Frederik van Eedenplein in Heem stede een brand ontdekt in de boven- voorkamer van het perceel nr. 18. Aangezien er blijkbaar niemand thuis was verschaften de heren T. en G. F. Konermann zich via een ingeslagen raam toegang tot de woning. De hitte en de rook sloegen hen in eerste In stantie terug, maar na een waterslang aangelegd te hebben slaagden de bei de heren, die inmiddels van meerdere buren assistentie hadden gekregen, er in om de vuurhaard te naderen. Een stapel tijdschriften, welke inmid dels had brand gevat werd naar buiten gegooid en de laatste vuurresten doof de men met zand. De inmiddels ge waarschuwde brandweer en politie ar riveerden toen het karwei plat was, het geen een bewijs is voor het feit dat deze burenhulp wel zeer kordaat en snel verleend was. Ais vermoedelijke oorzaak van d# brand geldt een brandende losse olie kachel welke door de huurster van de ze kamer brandend gelaten was na haar vertrek die middag. Mogelijk dat de warmte elektrische draden heeft doen doorsmelten waardoor kortsluiting ontstond. De zekeringen waren in ieder geval doorgeslagen. De voorzijde van de kamer is hierdoor herschapen in een zwart-geblakerd hok met gesprongen vensters en zwart bladderend plafond. Vitrage, gordijnen en een deel van het meubilair hebben verder schade gele den of zijn geheel verbrand. Al met al zal het zowel de hoofdbe woonster als de huurster van de kamer een troost zijn dat vaardige hulp van hun buren veel erger hebben voorko men. Toen tenslotte de omwonende da mes nog besloten om met emmers en dweilen de ontstane wanorde enigszins aan kant te maken, heeft het „Fre derik van Eedenplein" bewezen dat een goede buur altijd nog beter is dan een verre vriend. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor over te gaan tot het stich ten van een kleuterschool in de buurt schap de Glip op een terrein aan de Troelstralaan, hoek dr. N. G. Pierson- straat. Tengevolge van de uitbreiding van het aantal woningen is daar ook het kleutertal in aanzienlijke mate toegenomen en er is nog meer uitbrei ding te verwachten. Aan de vereisten van een stichting kan, wat het aantal te verwachten kleuters betreft, ruim schoots worden voldaan. De kleuter- schooi zou per 1 oktober van dit jaar geopend kunnen worden. Ten behoeve van de stichting van een derde Protestants-Christelijke school voor lager onderwijs stellen B. en W. voor om niet een ongeveer 2.650 vierkante meter groot terrein aan de Bernard Zweerslaan over te dragen aan de vereniging Bijzondere Protes tantse Scholen te Heemstede. De waar de van het perceel wordt op ongeveer 50.000 geschat, welk bedrag ingevol ge de Lager Onderwijswet in minde ring moet worden gebracht op de door B. en W. beschikbaar te stellen gelden voor de schoolstichting. Voor het verbeteren van de kunst verlichting in vijf leslokalen van de Protestants-Christelijke Bosch en Ho- venschool stellen B. en W. voor de nodi ge gelden beschikbaar te stellen. Ook willen ze het verzoek inwilligen van het kerkbestuur van Sint Bavo om be schikbaarstelling van gelden voor het verbeteren van de kunstverlichting in zes lokalen en de gangen en voor het uitbreiden van de verlichting in de gymnastiekzaal van de Sint Jacoba- school aan de Lanckhorstlaan. De aanvraag van de Sint Jozefschool van verduisteringsmogelijkheid in een klas op de eerste verdieping, het aan brengen van vloerbedekking in drie lokalen, meubilair voor de dokterska mer, nieuwe banken en boeken stellen B. en W. voor eveneens in te willigen. De Toneelvereniging „Sint Jacobus" in Haarlemmerliede heeft gisteravond haar toeschouwers kostelijk geamu seerd met een opvoering van het blij spel „Welkom binnen". Kapelaan van der Velden heette de toeschouwers welkom namens pastoor Wijsbroek, die zeer tot zijn spijt verhinderd was. „Welkom binnen" is een blijspel vol verwikkelingen, komische situaties _en dwaze karakters. De spelers van „Sint Jacobus" gaven een en ander het volle pond. In het bijzonder viel een debu tante op, mej. Vriesekoop, die volko men aan haar tegenspeelster, mevr. Oud-Kenter (gastrol) gewaagd was. Verder velmelden wij de heren Kaptein en Jos Buys, die kostelijke typeringen ten beste gaven. Pastoor Wijsbroek sloot de avond, maar daarna was er nog enkele uren gelegenheid tot dansen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het was een allergezelligste avond. De weg blijvers hadden ongelijk. (Niet officiële koersen) Vorig Slot 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 314 Ned. 1948 3(4 Ned 1950 31/4 Ned 1954 3V. Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-MiJ AJC.tl. Berkei Patent Calvé-Delft Cer' Dell Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens MtlUer Co. Philips Gem.bez Unilever BlUlton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mij KT.M. Ned. Stoomv MtJ. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 2 >4 Amsterdam '56 II 2!i Rotterdam '57 9314 92V« 87 89 111>4 20014 96% 1473,4 129 2861/j 239 440 157.20 264 220Ü 352 30014 4901/2 4771,4 218 185.20 1663i 121.20 16114 127% 167 246 141)4 1143,i 103 89)4 99 109)4 opening 29/1 9974 021,4 9634 1491,4 129i,4 29214 156.59 4961,4 47914 188.50 1683,4 161 141

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3