Op concilies stem van wereldepiscopaat Voor het bestuur der Kerk ziin concilies formeel niet noodzakelijk w Russen minder star in de kwestie-Berlijn g^- ■Hoorspelen: Congolezen Matadi in werpen stenen naar missiegebouw Dames Kardinaal Giobbe neemt bezit van titelkerk N of M Middel van beraad en overleg Mikojan acht verlenging van de stelde termijn mogelijk Missionaris roept staking uit nieuwe talenten een schriftelijke cursus I Wm Minister Luns in Londen Minister Van Hemelrijck vier maan den per jaar in Leopoldstad? Symbolisch parfum Bank Indonesia overhandigt grieven Grote belangstellingvooral van de Nederlandse priesters en leken Op suikereiland Negros Om betere sociale arbeidsvoomvaarden af te dwingen 0.771. ter bespreking van de zaak-Singapore Schilder van swastika's op synagoge in arrest? BELGISCHE CONGO BLIJFT ONRUSTIG Twee inbrekers in Maastricht in arrest Vele inbraken bekend MAANDAG 26 JANUARI 1959 PAGINA 4 In Düsseldorf handen hamea-geleiEEHB Het geschil om de pakken Senembah-tabak BELOOND door AGATHA CHRISTIE (Van onze Romeins (Van onze Romeinse correspondent) ranneer dit jaar het gisteren door Paus Joannes aangekondigde al gemene of oecumenische concilie doorgang zal vinden, dan wordt 1959 in het boek der kerkgeschiedenis met een sterretje gemerkt. De laatste drie alge mene concilies werden gehouden: van 1512-1517, het vijfde Lateraanse in Ro me in Trente vond van 1545-1563 het volgende plaats en Pius IX riep het Va ticaanse Concilie bijeen, dat zitting had In 1869-1870. Geregeld voorkomende verschijnselen zijn algemene kerkverga deringen dus niet. Al ligt het zwaarte punt der concilies ook in de Middeleeu wen, tot heden spelen zij een beduidende rol in het leven der Kerk. Het algemene concilie is de bijeen komst van de bisschoppen en andere kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders van de seculiere en reguliere clerus uit de ganse oikoumenè, de gehele bewoonde wereld, onder voorzitterschap van de Paus. Het is niet noodzakelijk, dat ook werkelijk alle bisschoppen van de we reld eraan deelnemen. Maar hun aantal moet redelijkerwijs de gehele Kerk ver tegenwoordigen. De beraadslagingen van de kerkelijke leiders zijn zo oud als de Kerk oud is: er waren reeds Apostel-concilies. In de derde eeuw behoren de concilies of sy noden tot de vaste kerkelijke instellin gen. Het eerst wordt van een algemeen concilie (in bovenbedoelde zin) gespro ken in 325. Het was het concilie van Nicea, waarop het Arianisme veroor deeld werd. De eerste acht algemene concilies uit de christelijke oudheid vonden alle in het oosten plaats. In de Middeleeuwen ontwikkelde zich bij de algemene kerk vergaderingen een zekere „democrati sche" tendentie: het algemeen concilie beschouwde zich min of meer als een parlement, dat zich boven de paus wilde stellen, dat hem eventueel berechten of afzetten kon en als hoogste beroepsin stantie kon dienen tegen pauselijke be slissingen. De zogenaamde conciliaire theorie is echter door de Kerk afgewezen. De apos telen, zei paus Innocentius III, hebben geen macht ontvangen zonder Petrus, boven Petrus of tegen Petrus. De Kerk leert, dat Christus op grond van de voortdurende bijstand van de H. Geest, de onfeilbaarheid verleende aan Petrus èn de Kerk, aan de Apostelen gezamen lijk. mèt Petrus. Niet alleen aan Petrus droeg Hij de volheid van de kerkelijke bestuursmacht over, maar ook aan de gezamenlijke Apostelen en aan hun op volgers, de Paus en bisschoppen. Een algemeen concilie, waarin paus en bisschoppen verenigd zijn, heeft, zo geloofde de Kerk altijd, de onfeilbaar heid in zaken van geloof en zeden. Het is onbeperkt in zijn bevoegdheden en heeft de hoogste regeringsmacht over Niet lang nadat de Russische vice- premier Mikojan in Moskou van het be. zoek aan de Verenigde Staten was terug gekeerd, heeft hij zaterdag een pers conferentie in het Kremlin gehouden, waarbij ongeveer driehonderd Russische en buitenlandse journalisten aanwezig waren, aldus melden Reuter, A.F.P. en U.P.I. De Sovjet-leider verklaarde bij die gelegenheid onder meer dat de termijn, welke in de Russiche voorstellen ten aanzien van Berlijn is genoemd, met twee of drie maanden kan worden ver lengd. „Indien wij overtuigd zijn van de goede wil van de Westerse landen in onderhandelingen over de toekomstige status van West-Berlijn, zou het, naar mijn mening, niet moeilijk zijn de be sprekingen te verlengen", verklaarde Mikojan, die herhaalde dat er van een ultimatum geen sprake is geweest. „Het feit dat er een datum wordt vastgesteld betekent op zich nog geen ultimatum. Besprekingen kunnen niet eeuwig duren. De hoofdzaak in onze voorstellen is niet de datum waarop de besprekingen ge ëindigd moeten zijn, maar het feit dat ze gehouden moeten worden", zei de Rus. Mikojans verklaring is in de Weste lijke hoofdsteden met instemming be groet. Het State Department zei in een verklaring dat Mikojan tijdens zijn be zoek aan de V.S. al te verstaan had ge kregen, dat men het vraagstuk-Berlijn niet afzonderlijk, doch alleen als onder deel van de Duitse kwestie en het pro bleem van de veiligheid in Europa zou kunnen behandelen. „De V.S. erken nen dat het dringend noodzakelijk is, deze vraagstukken serieus aan te pak ken en zij constateren met vreugde, dat Mikojan voelt dat kunstmatige druk be treffende het tijdstip van onderhande len geen effect heeft", aldus de Ameri kaanse verklaring. Ook in Londen, Parijs en Bonn ziet men in Mikojans uitlatingen een ver zachting van het Russische standpunt, zoals dat in de voorstellen inzake Ber lijn werd uiteengezet. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse za- ken zullen begin komende maand te Washington vertegenwoordigers van de Een Italiaanse missionaris, pater Mauri S.J., heeft de arbeiders van de suikerplantages op het Philippijnse eiland Negros opgeroepen tot een algemene staking teneinde betere sociale arbeidsvoorwaarden van de suikerbaronnen af te dwingen, aldus meldt het K.N.P. Verwacht wordt, dat de arbeiders in de zeventig plantages van het eiland zich allen bij de staking zullen aansluiten. Pater Mauri heeft de Philippijnse regering van zijn oproep in kennis gesteld. De suikerplanters handhaven tot dus ver onder de voornamelijk seizoen-ar beiders toestanden, die pater Mauri ver gelijkt met slavernij. De lonen zijn extreem laag. zodat de arbeiders voortdurend in de schuld staan bij hun werkgevers, omdat zij niet in hun noodzakelijke levensond r- houd kunnen voorzien. Op deze wijze weten de planters de arbeiders aan zich te binden. Indien zij de plantages toch zouden verlaten worden zij automatisch door de andere planters geboycot, zodat zij nergens meer aan de slag komen. De planters hebben de voorwaarden van pater Mauri voor hervatting van de arbeid afgewezen. Zij beweren daartoe financieel niet in staat te zijn. V.S., Engeland, Frankrijk en de Bonds republiek zich beraden over het ant woord op de Russische voorstellen. In tussen wacht het Westen af, of er in het licht van Mikojans bezoek aan de V.S. op het komende partijcongres te Moskou door de Russen een nieuwe stap zal worden gedaan. de Kerk. Maar steeds in verbinding met de paus. Het adagium luidt: Ubi Petrus, ibi Ecclesia, waar Petrus is, is de Kerk. De beraadslagingen kunnen eindigen met stemmingen. Maar zou de Paus de minderheid bijvallen, dan dient door deze bijval te geschieden, wat de minderheid wil. De paus kan regelin gen en bestuursordonnanties van een algemeen concilie opheffen. Daartoe is ook een volgend concilie bevoegd, maar wezenlijke beslissingen op geloofspun ten, bevestigd door de paus, zijn on- herroepbaar. Zo zou het komende concilie dus niet terug kunnen komen op het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid, maar wel op regelingen inzake de pauskeuze van het Concilie van Lyon uit 1274. Uit een en ander moge blijken, dat een algemeen concilie voor hqt bestuur van de Kerk formeel niet noodzakelijk is. Daar staat echter tegenover, dat de paus verplicht is alle beschikbare middelen te ge bruiken: studie, onderzoek, beraad, over leg, voor hij tot zijn besluiten komt, óók voor hij krachtens zijn onfeilbaar heid een allerhoogste uitspraak doet be treffende geloof en zeden. Een der middelen van beraad en overleg is een algemeen concilie, dat bovendien in onze tijd door de ver- keersontwikkeling tot de niet eens bij zonder tijdrovende en, als vroeger, uiter mate moeilijk uitvoerbare behoort. De algemene concilies geven het we reldepiscopaat de gelegenheid om op de meest solemnele en indrukwekkende wijze zijn mening bekend te maken, uit spraken te doen, richtlijnen te geven. Stemrecht hebben de kardinalen, de re siderende bisschoppen, abten, prelaten „nullius dioecesos" en de generaals der exempte orden. Ook titulair bisschoppen kunnen uitgenodigd worden en stem recht worden gegeven. Bovendien kun nen experts en geleerden (geestelijken en leken) aangetrokken worden. Zij heb ben dan raadgevende stem. Het is aan de Paus om een oecume nisch concilie bijeen te roepen. Hij zelf zit het voor of laat dit doen door een door hem benoemde legaat. Hij stelt de agenda vast en sluit of verdaagt het concilie. Door de dood van de paus wordt het concilie automatisch onderbroken en het is aan zijn opvolger om het al of niet voort te zetten. Door de tijdsomstan digheden werd het Vaticaans Concilie in 1870 afgebroken. Pius XI heeft erover gedacht het alsnog voort te zetten, maar heeft dit tenslotte niet gedaan. De ge wone werkwijze van een algemeen con cilie kent de commissievergaderingen, de plenaire zittingen, waarin gediscus sieerd en gestemd wordt en de openbare bijeenkomsten, waarin officieel en plech tig de besluiten genomen worden en be kend gemaakt. Van de twintig oecumenische conci lies, die in de loop de geschiedenis ge houden zijn, vonden er zes te Rome plaats, acht in het oosten, drie in Frank rijk, een in Duitsland, een in Trente en een in Ferrara - Florence. De Nederlandse radio en televisie hebben een chronisch gebrek aan goe de tekstschrijvers voor hoorspelen, kleinkunstprogramma's en t.v.-spelen. Op het kleine beschikbare aantal wordt roofbouw gepleegd. Het zoeken naar en opleiden van nieuwe krachten is daarom een levenskwestie voor de omroepen. De K.R.O. heeft nu het ini tiatief genomen tot een schriftelijke cursus „Schrijven voor de omroep", die in samenwerking met het Schrif telijk Studiecentrum van de paters Augustijnen te Culemborg wordt uit gegeven. Bijna zeshonderd cursisten hebben zich met enthousiasme op de studie geworpen. „Als er na drie jaar drie of vier werkelijk bruikbare talen ten uitgekomen zijn, zal ik het een suc ces noemen," zegt de heer Toon Ram melt, programmaleider van de K.R.O. en leider van de cursus. De meest voor de hand liggende ver klaring van het gesignaleerde tekort is de omstandigheid, dat Nederland te klein is om goede teksten aan de lo pende band te kunnen leveren. Is zelfs in het rapport van de Unesco de Ame rikaanse t.v. niet geadviseerd, de uit zendingen te beperken, omdat het no dige talent niet kan worden opge bracht? Voor de K.R.O. komt er nog de moeilijkheid bij, dat de kleinkunst in het verleden niet zo'n bijzonder goede klank had in het oor van be zorgde katholieke ouders, zodat velen hun kinderen eerder van deze richting afhielden dan hun eventuele aspiraties stimuleerden. Wat de oorzaken ook mogen zijn, er moet iets aan worden gedaan. In het verleden heeft de K.R.O. reeds op be scheiden schaal een kleinkunstcursus georganiseerd, die inderdaad enige goede krachten o.a. Harry Ban- nink heeft opgeleverd. Het was echter een zeer arbeidsintensieve en kostbare aangelegenheid, die slechts beperkte mogelijkheden bood, omdat de cursus in Hilversum werd gege ven. Waar het nu slechts gaat om te schrijven hetgeen men tenslotte thuis kan doen en het schriftelijk onderwijs zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot bonafide metho den, besloot de K.R.O., het over deze boeg te gooien. De paters Augustijnen verleenden enthousiast hun medewer king wat de technische vormgeving betreft, terwijl de K.R.O. zelf voor de docenten zorgde, o.a. Jan de Cler, dr. Jan Starink, Leon Po vel en Jurriaan Andriessen. Een dergelijke cursus is uniek in Europa. In Amerika bestaat wel zo iets, maar het materiaal bleek voor Nederland totaal onbruikbaar. De cur sus duurt drie jaar en omvat drie leerronden van elk twintig lessen. De eursisten kunnen zelf hun tempo bepa len; om bij te blijven, moeten zij elke twee weken een les doorwerken. Het valt te voorzien, dat een groot deel van de bijna zeshonderd cursisten tus sentijds zal afvallen. Het zijn voor het grote merendeel jongeren, die zich ge roepen voelen, hun talenten schrifte lijk te laten ontsluieren en ontwikke len. Zij komen voort uit allerlei krin gen en beroepen, hetgeen mogelijk is omdat geen bepaalde vooropleiding wordt vereist. De praktijk zal wel uit maken, meent de heer Rammelt, wie de stof wel of niet kunnen beheersen. De cursus is geen receptenboek, waar in te vinden is hoeveel van dit en hoe veel van dat de schrijver mengen moet om een aardig liedje of een bruikbaar hoorspel op papier te brengen. De cursisten, die nu zo enthousiast zijn begonnen, moeten er daarom nog niet al te vast op rekenen, dat binnen af zienbare tjjd hun naam in één adem zal worden genoemd met die van Jan TOON RAMMELT N de Cler en Annie M. G. Schmidt. De enkelen echter, die de eindstreep zul len halen, kunnen verzekerd zijn van emplooi; Hilversum zit op hen te wach ten. De cursus leert ook niet hoe de toekomstige artisten een snor moeten kweken, maar wanneer de cursisten eenmaal tot de studio's zijn doorge drongen, zullen zij dit belangrijke detail spoedig onder de knie hebben. rie ei ie het Piccolo Teatro uit Milaan enige jaren geleden in het Hol land, Festival Goldoni's „De knecht van twee meesters" heeft zien spelen, bewaart daar de verrukkelijkste herinneringen aan. Dit is een maniei van toneelspelen waarin de komische expressiviteit een hoogte bereikt, dat de taalbarrière overrompelend genomen wordt. De toeschouwer komt er nau welijks aan zich goed te realiseren, dat er een taal gebruikt wordt die hij niet machtig is. Ditzelfde gezelschap is nu opnieuw naar Nederland gekomen voor een tournee langs verschillende plaatsen. Arnhem had zaterdagavond de première, die zeer is ingeslagen. Een bewijs, dat het spel nog niets van de oorspronkelijke meeslependheid heeft in geboet. Het is commedia dell'arte in de meest perfecte vorm, dat wil zeggen, het improviserend karakter ervan is van te voren tot in de kleinste details vast gelegd, zodat elke mimiek, elke vondst het maximum aan doeltreffendheid krijgt. Dit wordt gedaan met een mee slepende vaart en fonkelende levendig heid dat men een nurks moet wezen om niet volkomen in de roes van het spel op te gaan. 99 De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondagmiddag per vliegtuig in Lon den aangekomen voor besprekingen met premier Macmillan en minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd. De twee hoofdpunten van het overleg zul len zijn het Britse besluit om het aan tal K.L.M.-vluchten op. Singapore van twee tot één per week te verminderen en de verkoop door Engeland aan In donesië van 18 Gannet marinevliegtui gen. Mr. Luns verklaarde op London Air- port tegenover de pers, dat hij zal spre ken over „zaken van gemeenschappe lijk belang". Hij voegde daar echter aan toe: „Sommige zaken zijn voor Ne derland iets meer van belang dan voor Engeland." „Ik zou te veel zeggen," aldus de mi nister, „als ik zei dat het om conflic ten gaat. Over de beslissing aangaande de K.L.M. is men in Nederland enigs zins verbijsterd. De warme gevoelens die de Nederlanders over het algemeen voor hun buren aan de andere kant van de zee koesteren, zijn een beetje afge koeld. Ik zou het prettig vinden als ik ze door mijn besprekingen in Londen weer op temperatuur kon brengen." Minister Luns zei tot slot dat hij ook zal spreken over de gemeenschappelij ke markt, het vrjjhandelsgebied en, waarschijnlijk, over enkele N.A.T.O.- aangelegenheden. In Düsseldorf is zaterdag de 25-ja- rige timmerman Helmut Klier gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht vorige week de synagoge van Düsseldorf met hakenkruizen te hebben bekladderd, al dus meldt U.P.I. Aangenomen wordt, dat Klier in contact heeft gestaan met rechtse extremisten. Zelf was hij lid van de communistische partij tot 1956, het jaar waarin deze werd verboden. Er is een beloning van 11.000 Mark uit geloofd voor het vinden van de neo nazi's die bij het schilderen van de swastika's zijn betrokken. Het blijft onrustig in de Belgische Congo. Gisteren hebben ongeveer dui zend Congolezen in de inheemse wijk van Matadi enige officiële gebouwen, waaronder het gebouw en de kerk van de Missie van O. L. V. van Fatima, met stenen bekogeld, aldus meldt Belga. Aanvankelijk greep de ongewa pende politie in, maar de inheemsen, veelal jongemannen, boden zo duchtig verzet, dat er versterking moest komen. Volgens het Belgische persbureau zijn er slechts drie mensen licht gewond, twee Congolezen en een hoofd commissaris van politie. Drie weken geleden ontstonden in Leopoldstad on lusten, waarbij 47 inheemsen de dood vonden. De betoging is gisterochtend begon-1 De bijzondere correspondent van het nen, toen na een bespreking van de po- Belgische dagblad De Standaard te Leo- litiecommissaris met de Raad van het poldstad heeft gemeld, dat de minis- inheemse centrum over het Belgische 1 ter voor overzeese gebiedsdelen, Van plan voor de Congo een groep van on geveer tweehonderd jongemannen die vergeefs hadden getracht tot de verga dering te worden toegelaten met stenen begonnen te werpen. Op het moment dat de deelnemers aan de bijeenkomst het gerechtsgebouw in de inheemse wijk verlieten, doorbraken de woelige Con golezen de afzetting van onbewapende inheemse agenten. De menigte groei de ondertussen aan tot ongeveer duizend man. Een hoofdcommissaris van poli tie kreeg een steen tegen het hoofd en werd door de demonstranten ingesloten. Uit zjjn machinepistool loste hij daarop een salvo over de hoofden van de me nigte, die meteen terugweek. Politiemannen en militairen wierpen onmiddellijk op de wegen die naar de Europese wijken van Matadi leiden bar ricades op. In de loop van de middag was de politie de situatie echter geheel meester geworden. Het gerechtsgebouw en verscheidene kantoren in de in heemse wijk zjjn geplunderd. De gebou wen van de Missie van O. L. Vrouw van Fatima zijn slechts licht beschadigd en niet geplunderd. De missiepaters, die een toevlucht in een naburige politie post hadden gezocht, werden door groe pen Congolezen beschermd. Zij hebben zich later op de dag naar de Europese wijk begeven. In de inheemse wijk is thans een uitgaansverbod van 's avonds half ze ven tot 's ochtends half vijf afgekon digd. Er patrouilleerden gisteravond enkele pelotons soldaten. Blanke vrij willigers hebben opdracht gekregen de Europese wijk te bewaken, die vrij ver van het stadscentrum ligt. Advertentie M A MC A f ruw of schraal Hemelrijck, van plan is jaarlijks vier maanden in de Congo te verblijven. „De minister heeft (verder) begrepen dat de Congo niet langer van Brussel uit gere geerd kan worden. De evolutie gaat te snel", aldus De Standaard. De andere maanden zou volgens het Belgische blad de kabinetschef van de minister Van Hemelrijck in Leopoldstad vervangen. Er zou zelfs een beperkt kabinet vast in de Congolese hoofdstad worden ge vestigd. Een charmant voorbeeld van in ternationale samenwerking illus treerde zaterdagavond de rede van prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de commissie voor de E.E.G., tijdens het jaardiner van de Buiten landse Persvereniging in het Kur- haus te Scheveningen. Naardense parfumcompositeurs hadden uit bloe men, planten en vruchten, karak teristiek voor op zijn minst veertig landen uit alle werelddelen, een sym bolisch parfum gecreëerd, waarvoor Nederlandse kristalkunstenaars een bijzonder flacon hadden ontworpen. Het geheel was verpakt in een fraai coffret en ging vergezeld van een in leer gebonden miniatuurboekje, waar in aan de hand van het ontstaan van dit parfum en het kristal de taak van ons land in de internationale integratie werd geschetst Aangezien prins Bernhard door ziekte verhinderd was bij het diner aan te zitten werd door H. M. de koningin bestemde flacon met deze symbolische parfum aan haar particu lier secretaresse ter hand gesteld. Eenzelfde coffret werd overhandigd aan de echtgenote van minister Luns, de dames der diplomatieke vertegen woordigers en de echtgenoten van andere gasten. De Bank Indonesia heeft haar memorie van grieven tegen het door de president van de Amsterdamse rechtbank op 22 december j.l. gewezen vonnis in kort geding, aan de Senembah Mij. overhan digd. Zoals bekend stelde de president de Senembah in het gelijk in een geschil over 6263 pakken tabak, die eigendom waren van de Senembah, maar waar over de Bank Indonesia in Amsterdam als pand beschikte. De memorie zal ook aan het Gerechtshof te Amsterdam, dat het hoger beroep behandelen zal, wor den overlegd. De memorie bevat vijf grieven. O.a. wordt aangevoerd dat de president „zich ten onrechte heeft begeven in een toetsing van de onderbeheerstelling van de Senembah in Indonesië aan het vol kenrecht en aan de in Nederland gel dende opvattingen van zedelijkheid". De onderbeheerstelling moet volgens de Bank Indonesia door de Nederlandse rechter „als een voldongen feit worden beschouwd", waaraan geen rechtsgevolg kan worden toegekend. Van de vier laatste der zes tabaks zendingen uit Indonesië naar Neder land, waarde ruim f 10 miljoen, welke door de Indonesische beheerder zijn ge sorteerd, verpakt en verzonden, wordt in de memorie tenslotte gezegd, dat de Senembah 2ich bezwaarlijk kan onttrek ken aan haar aansprakelijkheid voor de kosten van arbeidsloon e.d., die zij zelf eveneens had moeten uitgeven, indien de onderbeheerstelling niet had plaats gevonden. Toen vorig jaar de twaalf jarige'Hans de Jong, uit Rotterdam, met zijn ouders te Zevenhuizen logeerde, raakte een kleuter bjj het spelen in een diepe mod dersloot. Hans, die zonder zich te be denken het drenkelingetje nasprong, redde het kind van de verdrinkings dood. Dezer dagen ontving hij voor zjjn op treden van het Carnegie Heldenfonds te 's-Gravenhage een polshorloge met in scriptie. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Zaterdagmiddag heeft Zijne Eminen tie Paolo Kardinaal Giobbe officieel bezit genomen van zijn titelkerk in Rome, de Santa Maria in Vallicella, meer bekend onder de naam van de Chiesa Nuova, de Nieuwe Kerk aan de Corso Vittorio Emanuele. Zeer ve len waren bij deze plechtigheid aan wezig, onder wie een groot aantal per manent of tijdelijk te Rome woonach tige Nederlanders. Als officiële getuigen fungeerden mgr. J. O. Smit, bisschop van Para lus en kanunnik van St.-Pieter, en mgr. Jos Damen de rector van het Neder lands priestercollege en de vertegen- 52 Tuppence kwam juist uit de plaatselijke uitleen bibliotheek met wat haar aanbevolen was als een „aardig boek" onder de arm geklemd, toen ze op- scnrok door een stem, die zei: „Mrs. Beresford." Ze draaide zich plotseling om en zag een grote, donkere jonge man met een prettige, maar verlegen glimlach. Hij zei: „Ikehvrees, dat u me niet meer kent." Tuppence kende di.t recept door en door. Ze zou nauwkeurig hebben kunnen voorspellen, welke woor den er verder kwamen. „Ikehben een keer met Deborah bij u geweest." Deborah's vrienden! Er waren er zoveel en alle maal leken ze, volgens Tuppence, bijzonder veel op elkaar! Enkelen waren donker, zoals deze jonge man, anderen blond en een enkele maal liep er ook een roodharige doormaar allemaal waren ze van hetzelfde soort: prettig, goed gemanierd, alleen hun haar was, vond Tuppence, een tikkeltje te lang. (Maar wanneer hierop gezinspeeld werd, placht De borah te zeggen: „O, Moeder doe nu niet, alsof we nog altjjd in 1916 leven. Ik kan kort haar niet uit staan!") Vervelend, nu juist een van Deborah's vriendjes tegen 't lijf te lopen en herkend te worden. Maar ze zou hem waarschijnlijk wel gauw van zich af kunnen schudden. „Ik ben Antony Marsdon," verklaarde de jonge man. Tuppence mompelde leugenachtig: „O, ja, natuur lijk," en gaf hem de hand. Tony Marsdon vervolgde: „Ik ben verschrikkelijk blij, dat ik u gevonden heb, Mrs. Beresford. Weet u. ik zit in hetzelfde werk als Deborah, en, nu is er feitelijk iets vrij vervelends gebeurd." „O, ja?" zei Tuppence. „Wat is er gebeurd?" „Nu ja, ziet u. Deborah is er achter gekomen, dat u niet in Cornwall bent, zoals ze dacht en dat maakt de zaak ietwat vervelend voor u, nietwaar?" „O, verdikkeme," zei Tuppence bezorgd. „Hoe is ze daar achter gekomen?" Tony Marsdon legde de zaak uit. Hij ging enigs zins beschroomd verder: „Natuurlijk heeft Deborah geen begrip van wat u in werkelijkheid doet." Hij zweeg tactisch even en vervolgde toen: „Ik stel me voor, dat het belangrijk is, dat ze niets weet. Mijn werk ligt in feite in dezelfde richting. Men neemt aan, dat ik maar een beginneling bij de Code-Afde ling ben! In werkelijkheid luiden m'n instructies om een mening naar voren te brengen, die zo'n beetje Fascistisch is: ik bewonder het Duitse sys teem, geeft bedekt te kennen, dat een verbond met Hitier nog zo kwaad niet zou zjjn en wat dies meer zijalleen maar om te zien, wat de reactie is. Er is heel wat vuiligheid aan de gang, weet u, en we willen te weten zien te komen, wie achter dit alles zit." Maar niet overal, dacht Tuppence. „Maar onmiddellijk nadat Deborah me over u had verteld," vervolgde de jonge man, „vond ik het be ter direct hier naar toe te gaan om u te waarschu wen, zodat u het een of ander aannemelijk verhaaltje kunt opdissen. Ik weet toevallig wat u doet en dat is uitermate belangrijk, weet u. Het zou een ramp zjin, als er ook maar iéts bekend werd over wie u bent. Ik had gedacht, dat u 't wellicht zou kunnen doen voorkomen, alsof u naar Kapitein Beresford was gegaan in Schotland, of waar die dan ook is. U zou kunnen zeggen, dat u toestemming gekregen had daar met hem te werken." „Dat zou ik inderdaad kunnen doen," zei Tuppen ce. Bezorgd vroeg Tony: „U vindt toch, hoop ik, niet, dat ik me met uw zaken bemoei?" „Neen, neen, ik ben je zeer dankbaar." En nogal inconsequent zei Tony: „Ik bennu jaweet uik ben nogal erg op Deborah gesteld." Tuppence wierp hem een snelle, geamuseerde blik toe. Hoe ver scheen die wereld van hoffelijke jongelui en van Deborah verwijderd te zijn; Deborah, die nog al lomp tegen ze deed, wat hen echter nooit scheen af te schrikken. Deze jonge man, dacht ze, was een aantrekkelijk voorbeeld. Ze zette, zoals ze 't zelf noemde, de „vredesge- dachten" van zich af en bepaalde zich geheel tot de huidige toestand. Na enkele ogenblikken zei ze lang zaam: „Mijn man is niet in Schotland." „O, neen?" „Neen, hij is hier bjj mij. Dat was hjj tenminste! Nuis hij verdwenen." „Watdat is niet zo mooi, hè? Zat hij achter iets aan?" Tuppence knikte. Ik geloof 't wel. Daarom denk lk ook niet, dat de manier waarop hij verdwenen is, een werkelijk slecht teken is. Ik geloof, dat hij zich vroeger of later met mij in verbinding zal stellen op zijn manier!" Ze glimlachte flauw. Ietwat verlegen zei Tony: „Natuurlijk, U kent het spelletje. Maar toch moet u voorzichtig zijn." Tuppence knikte. „Ik begrijp, wat je bedoelt. In boeken worden de schone heldinnen altijd gemakkelijk weggelokt. Maar Tommy en ik hebben zo onze eigen methode. We heb ben een wachtwoord." Ze glimlachte. 't Is niet alles goud, wat er blinkt." „Wat?" De jonge man keek haar aan alsof ze gek geworden was. „Ik hoor er dan ook nog bij te zeggen, dat mijn bij naam Tuppence is." „O, juist." De jonge man ademde verlicht. „Aardig spreekwoordvindt u niet?" „Ik hoop 't." „Ik wil me er niet mee bemoeienmaar kan ik u misschien nog van dienst zjjn?" „Ja," antwoordde Tuppence bedachtzaam, „ik denk, dat je dat misschien wel zou kunnen." HOOFDSTUK XII Na een eeuwigheid buiten westen geweest te zijn, werd Tommy zich langzaam bewust van een vurige bal, dia in de ruimte zweefde. In het centrum van deze vuurbal lag de kern, waar de pijn haar oor sprong vond: het heelal trok samen, de vuurbal be woog zich langzamer en hij ontdekte eensklaps, dat de kern zijn eigen pijnlijk hoofd was. (Wordt vervolgd) woordiger van het Nederlands Episco paat bp het Vaticaan. Behalve de am bassadeur bij de H. Stoel, mr. F. Graaf de Marchand et d'Ansembourg, mgr. P. C. v. Lierde, vicaris-generaal van Vaticaanstad en sacrista van Z.H. de Paus, waren onder hen vele Neder landse geestelijken en leken. De Chiesa Nuova is een grote en zeer fraaie barokkerk uit het eind der zes tiende eeuw. Pietro van Cortona schil derde er de fresco's, de absis wordt gesierd door drie schilderijen van Ru bens. In de kerk ligt St.-Philippus Ne- rius begraven, de stichter der Oratori- anen, die er tot heden de zielzorg heb ben, en de grote historicus Kardinaal Baronius. Nog vlak voor het conclaaf heeft de regerende Paus éen bezoek aan deze kerk en aan het graf van Baronius gebracht, over wie hij indertijd een boek geschreven heeft. De Chiesa Nuo va was de parochiekerk van de familie Pacelli, wijlen Paus Pius XII is er mis dienaar geyyeest en was tussen zijn priesterwijding en zijn aanstelling op de pauselijke staatssecretarie er assi stent. Een patrouillewagen van de Maas trichtse politie heeft een der avonden van de afgelopen week twee mannen op heterdaad betrapt, toen ze bezig wa ren de deuren van een slagerswinkel aan de Grote Gracht in Maastricht te forceren. Dit tweetal, 26 en 21 jaar oud, zwagers van elkaar, heeft na een lang durig en moeizaam verhoor bekend in de afgelopen twee maanden tien tot vijftien inbraken met diefstal en vernie ling in Maastricht te hebben gepleegd. Ze bemachtigden na insluiping of in braak o.a. een fototoestel, kledingstuk ken, een horloge, geld en gebruiksvoor werpen. Waar ze niets vonden wat van hun gading was, pleegden ze baldadig heden en vernielingen. Zondag was het politieverhoor van de beide mannen nog niet afgelopen. Een deel der gestolen goederen is in hun woning gevonden. De oudste van het tweetal is al eerder met de politie en justitie in aanraking geweest. De jong ste was in het bezit van een alarm pistool van een buitenlands maaksel dat ingevolge de vuurwapenwet in Neder land is verboden. De mannen zullen aan de officier van justitie te Maastrich worden voorgeleid. Met de aanhouding van dit tweetal acht de politie negentig procent van de in de laatste maanden in Maastricht ge pleegde en onopgehelderde inbraken op gelost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4