T eleurstellend «118 Minister Luns confereert met Engelse collega's K.L.M. en NED. NIEUW-GUINEA in Londen punt van bespreking Pro en contra twee K.L.M.- vluchten per week tussen Amsterdam en Singapore Khroesjtsjev verkondigt succes van zijn politiek Ook KAB voor verkorting van de arbeidstijd Nu ook pokken in Keulen? Concilie wellicht in 1961 Protestantse en Anglicaanse Kerken ook uitgenodigd? De zee schrok hen meer af Sovjet-Unie is bezig met de aanmaak van intercontinentale raketten Ontvoerde baby gevonden Maar men mag volgend kabinet niet voor voldongen feit plaatsen Paus Joannes niet naar Lourdes Door elektrische stroom gedood Weer een schip lek gevaren &eë\MW6efo, Het weer Verkiezingen Ned. Volksbeweging kan niet meer deelnemen Beperking maakt deze route oneconomisch 21ste partijcongres begonnen J. A. MIDDELHUIS Yew York Vrouw gearresteerd AANKONDIGING WEKT OVERAL GROTE BELANGSTELLING In dichte mist Tegen pier van IJ muiden Het weer in Europa DINSDAG 27 JANUARI 1959 82sfe JAARGANG No. 30123 Illillil! Minister Luns, die zondag voor een tweedaags bezoek in Londen aankwam, heeft maandagochtend en maandagmid dag besprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Sel- wyn Lloyd. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen zou de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, volgens Reuter en A.F.P. in een conferentie op maandagmiddag hebben getracht van Groot-Brittannië een waarborg te krijgen voor steun voor het Nederlandse standpunt inzake Nederlands Nieuw- Guinea. Het voornaamste onderwerp van bespreking op de ochtendbijeenkomst was het Brsitse besluit om de K.L.M.- vluchten op Singapore te beperken. psf* Kandidatenlijst communis tische Brug-groep ROME, hedenmorgen. De aankondiging van een oecumenisch concilie heeft vooral in, maar ook buiten de Kerk de grootste belangstel ling gewekt en reeds binnen de 24 uur, nadat Paus Joannes zijn voornemen had meegedeeld, bereikten telegrafische adhaesiebctuigingen het Vaticaan. Vooral het onderwerp der eenheid van de christelijke kerken heeft de aandacht getrokken en in het bijzonder de wijze, waarop dit onder werp werd gesteld. EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN NOORSE TRUIEN/SOKKEN Opklaringen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ülrectle: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per wee< f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 In KVP-kringen en daar niet alleen is men nogal teleurgesteld over de ,tJeVOlgen van de iongste groslijst- stemmmg, waardoor, zoals men weet, Uit HoT 5 vooraanstaande figuren «t de huidige katholieke Kamerfrac- met name de heren mr. K. van SJntGVOySel en B" Verhoeven, eenzo- dafofr'^ i.atS op de definitieve kandi- atenhjst hebben verkregen, dat zij na ezmgen van 12 maart vrijwel eker niet meer -n dg Tweede Kan4er li! terugkeren. Vele kiezers zijn stemd, omdat zij van mening zijn °-1' ^erec'1t> dat deze onaangename ng van zaken voorkomen had kun- en worden, indien partijbestuur en rkiezingsraad hun advies voor de ^Aiststemming zodanig hadden op gesteld, dat de beide kandidaten on- ogelijk door lokale acties van belan gengroepen naar een vrijwel onver- are PIaats °P de rangordelij st. konden worden verdrongen. Om verscheidene redenen betreu ren wij dit verloop in hoge mate. In oe eerste plaats voor de katholieke «.amerfractie zelf. Zij immers ver iest in mr. Van Rijckevorsel een "oogst bekwaam jurist, een specialist jn internationaal recht, die sinds 1952 •n de Kamer herhaaldelijk bij zeer nioeilijke juridische problemen de op- attingen der KVP op briljante wijze ist weer te geven en te verdedigen, fiij houdt niet van marchanderen en neeft een scherp gevoel voor recht en «Rijkheid, waardoor hij niet zelden *'eh gedwongen ziet een geheel eigen standpunt in te nemen. Een partij als «e KVP moet een dergelijke ietwat onafhankelijke, maar wellicht daarom luist bijzonder karaktervaste figuur Weten te waarderen. Zij wil immers streven naar een evenwichtige belan genbehartiging van alle groepen. En luist een figuur als mr. Van Rijckevor sel vertegenwoordigt een weliswaar kwantitatief minder grote, maar kwali tatief zeker niet onbelangrijke groep, die men in het oppositionele kamp gaarne voorstelt als behorend tot de rechtervleugel van de Katholieke Volkspartij. Bernard Verhoeven, de be kende letterkundige, neemt als deskun dige op cultureel terrein een bijzon dere positie in, die voor een grote po litieke fractie als die der KVP vrij wel onmisbaar is. Ook bezien in het licht van de hui dige verkiezingscampagne be treuren wij de gang van zaken. Het uitschakelen van de heren Van Rijckevorsel en Verhoeven wordt thans reeds dankbaar door politieke tegenstanders propagandistisch uitge buit. „Niet gewenst", schrijft De Te legraaf boven een hoofdartikel. En verder: „Mr. Van Rijckevorsel was in zijn fractie een onafhankelijke fi guur. Een dergelijke onafhankelijk heid pleegt voor de politieke partijen geen aanbeveling te zijn voor een ver kiesbare plaats". Elseviers Weekblad schreef zaterdag j.l.: „De heer Van Rijckevorsel is bekwaam en rechts ge oriënteerd. Deze combinatie blijkt ook Voor de KVP moeilijk te verdragen". Wij zijn er zeker van, dat de zaken Zo niet liggen en dat het partijbestuur Zelf in hoge mate betreurt, dat het de beide heren geen onafhankelijk van de groslijststemming verzekerde Plaats heeft toegekend. Het blijkt ook Voor de zoveelste keer weer, dat de groslijststemming ongewenste verras singen kan opleveren, waardoor de deskundigheid der fractie en haar evenwichtige samenstelling ernstig Worden verstoord. Het is voor ons kwestieus of het Wel juist is de democratie in de partij Zover door te voeren, dat de leden door middel van de groslijststemming in staat worden gesteld de definitieve samenstelling der kandidatenlijst gro tendeels te bepalen. Meestal immers blijken lokale belangen of groepsbe langen het motief te zijn voor het naar Voren schuiven van een bepaalde kan didaat. Maakten nu alle leden der Partij maar gebruik van hun recht hun oordeel uit te spreken over het i.advies" van partijbestuur en verkie- zingsraad, dat de groslijst inhoudt, dan Zou een evenwichtige vertegenwoordi ging wellicht mogelijk zijn. Er zijn echter steeds een zeer groot aantal leden, die thuisblijven, tengevolge Waarvan de verhoudingen worden scheef getrokken. Het systeem der groslijststemming moge zeer democra tisch zijn of schijnen, het leeft o.i. niet in de partij als geheel. En juist omdat het in de partij als geheel niet leeft, Wat de oorzaak daarvan ook moge 2Ün, vragen wij ons af, of niet naar een andere methode moet worden ge- Zoeht, waardoor de democratische rechten der partijleden weliswaar toch tot uiting kunnen komen, maar waar door onaangename verrassingen ais die der jongste groslijststemming wor den voorkomen. Tenslotte dient de partij niet te ver- Beten, dat voor de honderdduizenden biet-leden, die op de KVP stemmen, de samenstelling der fractie een be langrijke rol speelt bij hun keuze. Zo 2al het ook op de 12e maart zijn. HMK: Minister mr. J. LUNS v Re Nederlandse Volksbeweging heeft Vpb de minister van binnenlandse za- de mededeling ontvangen dat regis- ®be van de naam van de partij, over- g.y.^omstig de kieswet, niet meer mo- JL hik was. Zij zal daarom niet deelne- aan de aanstaande verkiezingen, -in haar antwoordschrijven aan de mi- dat zegt de partij van mening te zijn, ujw door het feit, dat de verkiezingen koMSschreven z.Ü'n °P een datum zo tise: na de kabinetscrisis, de democra- Eerti en parlementaire beginselen niet die td worden. Kleinere groeperingen, Va„ ?zamen toch een belangrijk deel donr - kiezers omvatten, worden hier- Uitgeschakeld, zo meent zij Naar U.P.I. bericht zou minister Luns o.m. hebben opgemerkt: Ver- keerstechnische overwegingen recht, vaardigen twee vluchten per week tus- sen Amsterdam en Singapore. Dit werd o.m. aan de hand van statistieken aan getoond. De K.L.M. heeft op de route van Am sterdam naar Djakarta pioniersarbeid verricht en in het Vere Oosten als het ware een „luchtvaartmarkt' ge schapen. Reeds in 1939 landde de K.L.M. drie maal per week in Singa pore. Het beperken van de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore tot een maal per week maakt deze route on economisch. De K.L.M. heeft haar belofte, geen passagiers voor Londen van Singapore naar Amsterdam te brengen steeds ge stand gedaan. Terwjjl het aantal vluchten van de K.L.M. tot één per week wordt terugge bracht doet de BOAC Singapore acht de Qantas vier, de Air India twee en de Pan American Airways drie maal per week aan. Het stellingnemen van de Nederland se publieke opinie heeft tot gevolg dat de kwestie van het zakelijke in het po litieke vlak wordt getrokken. De Engelse regering heeft daarente gen het volgende aangevoerd: Het be sluit heeft geen betrekking op het transitoverkeer, dat kan worden her steld wanneer de politieke omstandig heden hervatting van de dienst op Dja karta mogelijk maken. De K.L.M. heeft nimmer permanen te landingsrechten in Singapore ge kregen. Ten tijde van de crisis in de betrekkingen met Indonesië, toen ve le Nederlanders dit land verlieten, werden de Nederlandse luchtvaart maatschappij tijdelijk landingsrechten toegestaan. Deze werden progressief teruggebracht van vijf tot drie en in juli tot twee maal per week. De En gelse regering besloot de landings rechten tot één maal per week terug te brengen toen het verloop van za ken meer dan één vlucht per week niet rechtvaardigde. Krachtens de Nederlands-Engel se luchtvaartovereenkomst van 1946 heeft de K.L.M. rechten ter waarde van ruim 10 miljoen gulden in het Verenigd Koninkrijk. Over landingsrechten wordt door gaans op commerciële basis onderhan deld. De pioniersarbeid van de K.L.M. op de route naar Djakarta heeft met de onderhavige kwestie niets uitstaande. Zoals hierboven reeds vermeld, zou maandagmiddag gesproken zijn over In donesië en Nederlands Nieuw-Guinea. De Britse reactie op het verzoek om een waarborg is in Londen niet bekend. Men is van mening dat Australië direct be lang bij deze kwestie heeft. Ook werd eraan herinnerd dat de Indonesische leiders openlijk hebben verklaard dat zij geen geweld zullen gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea te verkrij gen. Het Brits-Nederlandse gesprek werd maandagavond voortgezet aan een „werk-diner", dat minister Selwyn Lloyd in zijn ambtswoning aan mi nister Luns aanbood. De ochtend, en middagbijeenkomst duurden in totaal drie-en-een-half uur. Vandaag zouden beide ministers, naar werd verwacht, besprekingen voe ren over de vrijhandelszone. Verder zou minister Luns vandaag een onderhoud hebben met de Britse premier, Mac- millan. Dezer dagen spoelde op het strand van San Giuliano bij Genua een grote mijn aan. De inwoners van het plaatsje alarmeerden de militaire autoriteiten, die een mijnenploeg naar het strand stuurden. De heren bekeken het gevaarlijke monster terdege voordat tot demontage werd overgegaan. Overigens schrokken zij meer van een speels opkruipend golfje, dan van de gevaarlijke bal vlak voor hun voeten. In het Kremlin te Moskou is vanmor gen het 21e congres van de communis tische partij der Sovjet-Unie geopend. Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev, die eerste secretaris is van het centrale mité van de partij en tevens voorzitter van de raad van ministers, heeft in een marathonrede de successen beschreven, John Tavarez, de drie weken oude baby die vorige donderdag in New York door een vrouw is ontvoerd, is van daag veilig en wel gevonden. De vrouw die ervan verdacht wordt hem ont voerd te hebben, wordt door de politie vastgehouden. Zoals gemeld had de vrouw aangeboden even op de kinderen van bet echtpaar Tavarez te passen toen ze de moeder met een smoesje de deur uitstuurde. Vervolgens heeft zij zich met de baby uit de voeten gemaakt. (Van een verslagger) „Wij hebben geen behoefte aan lawijt. Als mijn neus mij niet bedriegt, zit er aan de snelle N.V.V.-reactie op de brief van minister Beel aan de S.E.R. over de arbeidsverkorting een politiek luchtje. Ook de K.A.B. is van oordeel dat ernstig moet worden gestreefd naar arbeidstijdverkorting en vooral naar de vrije zaterdag. Maar wij hebben begrip voor het stand punt van minister-president Beel, dat men in deze belangrijke zaak het volgende kabinet niet voor een voldongen feit mag stellen. Als er verwijten moeten worden gemaakt, dan gaan deze toch veel meer naar de regering- Drees en in het bijzonder naar minister Suurhoff, die het S.E.R.-advies van 11 juli tot 15 december in de lade hebben laten liggen." Dit zei de K.A.B.-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, maandagavond op een druk bezochte kringvergadering van de Amsterdamse K.V.P. in het Van Nispenhuis waar hij een aantal pun ten van sóciaal-economisch belang in leidde. De heer Middelhuis gaf een overzicht van de economische en socia le opbouw na de oorlog en noemde als enige belangrijke problemen die nog op behandeling wachten: de weduwen- en wezenvoorziening, de algemene kinder- bijslagverzekering, de herziening van de invaliditeitswet, afschaffing van de gemeenteclassificatie, de verbetering van vele bedrijfspensioenfondsen, het probleem van gelijk loon voor gelijke prestatie, de verhoging van de loon grenzen voor sociale verzekeringen en de werktijdverkorting. Als het belangrijkste punt in het so ciaal-economische beleid ziet de heer Middelhuis de handhaving van een sta biele en grote werkgelegenheid. De be zitsvorming begint nu duidelijk sympa thie te krijgen, zelfs bij politieke groe pen die er vroeger geen goed woord voor over hadden. Een technisch zeer moeilijk probleem noemde de heer Mid delhuis het effectueren van het werkne mersaandeel in de investeringen. Het vraagstuk is vooral hoe dit aandeel uit de consumptieve sfeer kan worden ge houden. Als een belangrijk wenspunt vermeldde de heer Middelhuis tenslot te nog het milder maken van de al te strak gevoerde loonpolitiek en het ver lenen van een grotere zelfstandigheid aan de bedrijfstakken bij het vaststel len der loonregelingen. J. A. MIDDELHUIS Aan kardinaal Micara, de vicaris-ge neraal van het bisdom Rome, heeft Paus Joannes XXIII een brief geschre ven, waarin hij het betreurt het eeuw feest niet zelf te Lourdes te kunnen be sluiten, hoe graag hij dit ook zou heb ben gedaan. Hij verzoekt kardinaal Mi cara de gelovigen van Rome in ieder geval aan te sporen tot een plechtige viering volgende maand van de sluiting van het eeuwfeest. In het Lindenburg-ziekenhuis te Keu len is gisteren een 28-jarige man opge nomen, die verschijnselen van pokken toonde, aldus bericht United Press In ternational. Eerst na een uitvoerige diagnose, waarbij verschillende labo ratoriumproeven nodig zijn, zal kunnen worden vastgesteld of de man inder daad met pokken besmet is. Het is de eerste maal dat ook buiten Heidelberg een waarschijnlijk geval van pokken is ontdekt. Men vreest dat, als de diagnose zo uitvalt, de besmetting uit Heidelberg ongeveer 280 kilometer van Keulen af zich heeft verspreid. Voorshands laten de autoriteiten zich nog niet over het geval uit. Maar alle ziekenhuisper soneel dat met de thans in quarantaine opgenomen man in contact is geweest, is gevaccineerd. die het gevolg zijn van de grootscheepse veranderingen die na de dood van Sta lin op zijn initiatief in de Sovjet-econo mie zijn aangebracht. In 1965 kan de Sovjet-Unie, overeenkomstig de ambi tieuze streefcijfers van het nieuwe zeven jarenplan, volgens Khroesjtsjev haar industriële produktie met 80 procent heb ben verhoogd. De toeneming voor de ka pitaalgoederen zal 85 a 88 procent be dragen en voor de consumptiegoederen 62 a 65 procent. De „grootheid van het zeveniarenplan," aldus Khroesjt«'~v, „vindt haar weerga niet in de geschie denis." De partijleider wees erop, dat de aan zijn brein ontsproten decentralisatie van de industriële leiding tot een snel lere toeneming van de produktie en tot de ontplooiing van meer initiatief heeft geleid. Ook de vooruitgang op het gebied van de landbouw werd door Khroesjtsjev uit voerig besproken. In de afgelopen vijf jaar is de graanoogst met 39 procent toe genomen. De oorzaken van deze toene ming zijn toe te schrijven aan het schep pen van materiële stimulantia voor de landbouwende bevolking, de ontginning van uitgestrekte gebieden in Siberië en Kazakhstan en een reeks andere maat regelen, waarvan Khroesjtsjev de gees telijke vader is. Khroesjtsjev gaf als zijn mening te kennen, dat de kracht van de Sovjet- Unie thans zo groot is, dat misschien zowel een derde wereldoorlog als een hervatting van de koude oorlog kunnen worden voorkomen. De partijleider pleitte voor een consequente voort zetting van de huidige buitenlandse po litiek, die is gericht op het behoud van de vrede en de veiligheid op basis van Lenins principe van een vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met onderling afwijkende sociale systemen. Het hoge industriële en technische ni veau van de Sovjet-Unie blijkt volgens hem uit de lancering van de eerste aardsatellieten, een overwinning die door de gehele wereld is begroet als het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis. Khroesjtsjev deelde in dit verband mee, dat de Sovjet-Unie thans is begonnen met de serie-produktie van intercontinentale raketten. Voor het eerst in de geschiedenis van de Russische communistische par tij was het westelijke verslaggevers toe gestaan de eerste dag van het congres bij te wonen. Gisteravond had Khroesj tsjev tijdens een receptie op de Indi sche ambassade de westelijke journa listen gewaarschuwd, dat zijn rede zo lang zou zijn, dat zjj maar beter mond voorraad konden meenemen. Tijdens die receptie sneed hjj een thema aan, dat ook vandaag in zijn rede voor het par tijcongres naar voren kwam, namelijk de „mogelijkheid van een dooi" in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en het westen, met name de Verenigde Staten. Toen Khroesjtsjev door voorzitter Kiritsjenko werd uitgenodigd het spreek gestoelte te beklimmen, werd hij door de meer dan 1400 afgevaardigden, advi seurs en andere aanwezigen geestdrif tig en langdurig toegejuicht. Het congres staat officieel bekend als „het congres van de bouwers van het communisme". In de communistische doctrine wordt onderscheid gemaakt tus sen de faze van het socialisme en die van het communisme. In de eerste fa- ze geschiedt de inrichting van de maat schappij volgens het beginsel: ieder draagt bij naar vermogen en ieder wordt beloond naar zijn werk. In de pe riode van het communisme geldt het principe: ieder draagt bij naar vermo gen en ieder wordt verzorgd naar be hoefte. De communistische „Brug-groep voor vrede en socialisme" za] bij de verkie zingen in alle districten met een gelijke lijst uitkomen. Deze bevat de namen van in totaal zestien kandidaten. De eerste vier zijn: G. Wagenaar (oud voorzitter der C.P.N.), H. Gortzak, me vrouw M. E. Lips-Odinot en B. Brand- sen. Zij hebben ook thans zitting in de Tweede Kamer. (Van onze Romeinse correspondent) De betreffende passage in het offi ciële communiqué luidt: „Wat het hou den van het algemene concilie aangaat, het beoogt in de gedachtengang van de H. Vader niet alleen de stichting van het christelijk volk, maar wil anderzijds een uitnodiging zijn aan de gescheiden Gemeenschappen tot het zoeken naar de eenheid, die door zovele zielen op al le punten van de aarde heden zo innig gewenst wordt". De term „een uitnodi ging tot het zoeken naar de eenheid" heeft een andere klank dan die welke door de Kerk over dit onderwerp ge meenlijk gebezigd wordt en die men globaal kan formuleren: De bede om eenheid door terug te keren in de schoot der Moederkerk. De formulering van officiële Vaticaanse communique's pleegt zeer precies te zijn. Uit de aard van deze mededeling maken velen op, dat de regerende Paus met de verschei dene christelijke kerken een gesprek wil openen en hen uitnodigt dit in Ro me te doen. Volgens de laatste statistieken is het aantal katholieken op de wereld 472 miljoen, waarvan er 462 miljoen tot de Latijnse en tien miljoen tot de Oosterse ritus behoren. Er zijn 200 miljoen afge scheiden orthodcxen, waarvan het over grote deel het patriarchaat van Moskou tot hun centrum hebben. Voorts telt de Anglicaanse kerk 40 miljoen, er zijn 80 miljoen Lutheranen, 30 miljoen Cal vinisten en 100 miljoen, die tot andere christelijke denominaties behoren. I.519.000.000 zielen behoren tot niet- christelijke religies, vanaf het boeddhis me en de islam tot de zeer primitieve animistische en fetichistische godsdien sten. Wanneer en waar het oecumenisch concilie gehouden zal worden, is nog niet bekend. Klonken de aanvankelij ke veronderstellingen nogal optimis tisch zij spraken van eind 1959 het feit dat het laatste concilie, het Va ticaanse, dat in 1869-1870 gehouden werd, een voorbereidingstijd vroeg van 414 jaar. doet de schattingen reeds voorzichtiger uitvallen en men denkt aan het jaar 1961. Het ligt, zo bericht ten wij gisteren reeds, voor de hand dat de algemene kerkvergadering te Ro me zal gehouden worden. Het zou dan de zevende zijn die in de eeuwige stad plaats heeft. Naar de kerk, waarin de of ficiële zittingen gehouden werden, wor den de eerste vijf de Lateraanse ge noemd: deze concilies kwamen in de St.-Jan van Lateranen bijeen, en het zesde het Vaticaanse, daar toen de St.- Pieter als vergaderplaats was gekozen. De Lateraanse concilies werden gehou den resp. in de jaren 1123, 1139, 1179, 1215 en 1512. Het Vaticaanse concilie, door paus Pius IX bijeengeroepen, begon op 8 december 1869. Zevenhonderd bisschop pen namen er aan deel, d.i. driemaal zoveel als aan het voorafgaande, het Concilium Tridentinum (Trente 1545- 1563). Een speciale commissie van kar dinalen heeft het Vaticaanse concilie verscheidene jaren voorbereid. Pius IX kondigde het plechtig aan in zijn bul- Ie van 29 junM868. Op 8 september van dat jaar nodigde Hij de protestanten, op 13 september de afgescheiden Oos terse Kerken uit tot deelname. Deze uit nodigingen werden afgewezen. In de vierde en laatste openbare zit ting, die op 18 juni 1870 in de St. Pie- ter gehouden werd, nam de kerkver gadering het dogma aan van de Pau selijke onfeilbaarheid met 533 stemmen voor en twee tegen, terwijl tevens 's Pausen geestelijk primaatschap boven het algemene concilie beves tig werd. Het komt waarnemers voor, dat Jo annes XXIII evenals zijn voorganger Pius IX niet slechts de schismatieke Oosterse, maar evenzeer de Anglicaan se en Protestantse Kerken zal uitno digen aan het oecumenisch concilie deel te nemen. In Rome wordt vernomen, dat lei ders der Anglicaanse kerk een leven dige interesse toonden, toen men de aankondiging van het concilie vernam. De aartsbiscchop van Canterbury heeft echter elk oordeel opgeschort, tot hem nadere en nauwkeurige gegevens ge worden. Dr. Ronald Soper, een der voormannen der Methodisten en oud president der Methodistenconferentie verklaarde: In beginsel zullen wij elke gelegenheid moeten aangrijpen om el kander te ontmoeten. De grote eis van praktisch karakter, die heden bestaat tussen verscheidene kerken, is die van een christelijke eenheid. PAUS JOANNES XXIII Op de vijverberg te Doetinchem, het internaat van het Gelderse tramwezen, is de bijna 19-jarige conductrice Antje Oosterhof door elektrische stroom ge dood. Mej. O. stond tegen half drie op uit bed en wilde het toiletlampje aan draaien. Daarbij kwam zij met de elek trische stroom in aanraking. De scha kelaar bleek defect te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Spanje De Spaanse autoriteiten hebben vrijdag de grens tussen Spanje en de republiek Andorra gesloten. Men kent niet het motief voor deze maat regel. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Evenals veertien dagen geleden het 7000 ton metende Nederlandse vracht schip „Steenwijk" is vanmorgen kwart voor negen het 10.044 ton metende Li beriaanse vrachtschip „National PreS- tige" bij het binnenlopen van de haven mond van IJmuiden op de betonblok ken van een van de pieren lek geva ren. Het was potdicht van de mist, toen het schip binnenkwam. Het sloeg lek en maakte slagzij. Vier sleepboten van Wijsmuller, de Simson, Hector, Stentor en Nestor, hebben het schip vastgemaakt en naar de Bergingshaven gesleept waar zij het zo hoog mogelijk aan de grond hebben gezet om een onderzoek naar de omvang van de schade te kunnen instel len. De „National Prestige" kwam van Puerto Ordaz en was geladen met erts, bestemd voor Amsterdam. Advertentie Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar in de nacht plaatselijk nog mist, voornamelijk in het noordoosten van het land. Zwak ke tot matige wind tussen oost en zuid. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag in het alge meen temperaturen enkele graden bovep het vriespunt. Zon: 8.28-17.19. Maan: 22.18-9.48. Station Weer min. temp. gisteren neersl. afgel. 24 uur Stockholm licht bew. -3 0 Oslo onbewolkt -6 0 Kopenhagen onbewolkt 0 0 Londen onbewolkt 0 0 Amsterdam mist -3 0 Brussel onbewolkt -3 0 Luxemburg onbewolkt -3 0 Parijs onbewolkt -1 0 Nice onbewolkt 4 0 Berlijn geheel bew. 2 0.1 Frankfort onbewolkt -3 0 München zwaar bew. -4 0 Ztirich onbewolkt -4 0 Genève onbewolkt -3 0 Locarno onbewolkt -4 0 Rome onbewolkt 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1