B. en W. Haarlem erkennen bezwaren bij voorbereiden van uitbreidingsplannen Stedebouwkundig plan meer dan optelsom van v erlang ens een MARY DRESSELHUYS voortreffelijke „Nina" Plan „Zeebad" IJmuiden TEN ANTWOORD OP MOTIE-VAN T.TF.MT Plannen niet al tel lichtvaardig wijzigen m rnmm Succesvolle herhaling van het eerste stuk van de Nederlandse Comzdie Heemsteedse volkstuinders hebben grond nodig Uit STAD en STREEK BREIMACHINES „De Voorzorg": veertig jaar woningbouw in Haarlem Actief verleden met goed perspectief voor de toekomst T L v VERGADERING „GROENENDAAL" KNITTAX DINSDAG 27 JANUARI 1959 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Voorstellen Niet lichtvaardig «ffiilr vi*. „Het is maar een granaat" 2S. B. en W. vragen VOOR VERKIEZINGEN 48.000 Onbewoonbaar verkla ren van woningen Belangrijke bedragen voor vernieuwing van rioleringen Haarlemse politie vat dief kort na diens daad Plafond omlaag gestort KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem Na de oorlog Beurs van Amsterdam Beurs van Ne" York Tydens de behandeling van het hoofdstuk Openbare Werken van de ont werpbegroting 1959 van Haarlem hebben de heren W. van Liemt, A. van der Veldt, J. van Velsen, F. Vissers, A. Schreurs (allen K.V.P.) en J. van Duin (Pr. Chr.) op 27 november van het vorig jaar een motie ingediend, waarin werd aangedrongen op een spoediger inschakeling van levensbe schouwelijke stromingen bjj het voorbereiden van uitbreidingsplannen en op het doen toetsen van de uitbreidingsplannen in voorbereiding in de di verse stadia van ontwikkeling. De motie werd ingetrokken, nadat B. en W. een nota over deze materie hadden toegezegd. Deze nota is thans gepubli ceerd en zal in de raadsvergadering van woensdagmiddag worden bespro ken. De bedoeling van de heer Van Liemt c.s. was te voorkomen, dat de afdeling Stadsontwikkeling van Openbare Werken plannen, waarin de woon-, werk- en leefomstandigheden van een belangrijk deel der bevolking voor lange tijd worden vastgelegd en waarbij de bewoners ten nauwste be trokken zijn, al te zelfstandig zou vaststellen. In het bijzonder wilde de heer Van Liemt herinneren aan de zware, eigen verantwoordelijkheid van de raadsleden tegenover komende generaties. In hun nota over de voorbereiding van uitbreidingsplannen delen B. en W. mede, dat zij steeds van oordeel zjjn geweest, dat een uitbreidingsplan niet kan worden uitgewerkt zonder tevoren een inventarisatie op te maken van al le geestelijke en materiële behoeften. Ook delen B. en W. de in de motie uit gesproken overtuiging, dat het opstellen van een dergelijke inventarisatie slechts mogelijk is wanneer representatieve in stanties uit de burgerij tijdig in de ge legenheid worden gesteld van hun ver antwoorde verlangens te doen blijken. Volgens B. en W. heeft men dit in de praktijk steeds toegepast. Lakoniek wordt daaraan toegevoegd, dat hierop in het verleden nooit speciaal de aan dacht is gevestigd, omdat deze werkwij ze als vanzelfsprekend werd beschouwd. Desalniettemin, aldus B. en W., is ieder uitbreidingsplan in wezen een com promis, omdat nimmer aan ieders ver langen tegemoet kan worden gekomen ■ken uitbreidingsplan moet bovendien efnj ,armonisch geheel vormen. „Een stedebouwkundig ontwerp is meer dan de optelsom van alle verlangens, die in zekere groepen van de burgerij leven". Het college herinnert eraan, dat deze groepen niet altijd beschikken over de concrete gegevens inzake de reële behoefte in de toekomst. Een gesprek met de betrokken instanties, die repre sentatief geacht mogen worden voor deze groepen, blijkt in de praktijk eerst dan vruchtbaar, wanneer een uitbrei dingsplan een schetsmatig, voorlopig stadium heeft bereikt en globale gege vens beschikbaar zijn wat betreft de omvang, de samenstelling en leeftijds opbouw van de te verwachten bevolking en de sociale geleding van het te stich ten gebied. Om misbruik te voorkomen en om geen loze verwachtingen te wekken, dient voor het ter visie leggen van een uitbreidingsplan een zekere geheimhou ding te worden nagekomen. In het ver leden zijn belangrijke stedebouwkundi- ge plannen, zoals het structuurplan CINEMA PALACE: in tachtig dagen, De reis om de wereld a. 1.; 2 en 7.30 uur. 14 j.; 2, 4.15, 7. LIDO: Genadeloze jungle, 9.15 uur. LUXOR: Indiscreet, 14 j.; 2, 7, 9.15 uur. Do.: A star is born, 18 j.; 2 en 8 uur. MINERVA: Do.: Die Drei Groschenoper, a. 1.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gij -uit niet begeren, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Contrabande en moord, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Rockets Galore, a. I.; 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 27 januari Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Nederlands Studentenorkest o.l.v. Jan Brus- sen. Solist: Hubert Barwahser, fluit. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends, in sa menwerking met de Heemsteedse Kunst kring. Soliste: Varda Nishry, piano. Frans Halsmuseum, 8 uur: Kunstschatten Van het Frans Halsmuseum, lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Humor in de krant, causerie voor VU, door Ch. Cocheret. Woensdag 28 januari Schouwburg, 8 uur: Het Piccolo Teatro dl Milano speelt Goldini's ,,De knecht van twee meesters", m.m.v. Marcello Moretti en Narcisa Bonati. Stadhuis Haarlem, 2 uur: Raadsvergade ring gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Industrialisa tie, sociaal-etisch bezien, lezing VU. Brinkmann, Houtplein, 8 uur: The Spoken Word versus the Written World, lezing Genootschap Nederland—Engeland. BEVALLEN van een zoon: H. M. G. Joosten-Sanders; Y. M. Leffelaar-Wil- son; C. C. Koek-Orth; M. Woudenberg- Beneker; C. J. Booms-Versteeg; H. M. Sneek-Laarman; L. Schilling-Muller; C. M. T. Brand-Sluijters; M. M. van der Kamp-Peek; J. M. Lutgerink-Poppe. Van een dochter: F. J. Groen-Bosscher; P. A. M. Giling-Veldt; E. C. Zwitser- Driessen; J. P. Rodenburg-Weltevreden A. C. M. de Bont-van Koten; A. A. G. van Delft-Bruins; C. W. M. A. van Wjjk- de Zeeuw (2 d.E. F. Dros-Reinders; H. Janssen-Wesseling. ONDERTROUWD: C. J. Boerée en G. Karpou; A. van der Linde en S. H. de Haas; P. J. van Leuven en M. T. Launsbach; W. P. van der Veldt en H. p. Worseling. GEHUWD: L. Bakker en G. J. Zee- Kers; J. L. Nagelhout en P Treffers. .OVERLEDEN: F. Dekker, 83 j., Golt- 2lusstraat; J. L. Munnik, 60 j., Wa genweg; L. van der Meer, 42 j., Graaf Willemstraat; J- J- C. P. Eeftinck Schat- tenkerk; A. J. van der Monde, 73 j., arnzichtlaan. Schalkwijk en het recreatieplan Haar lem Noord plannen die niet meer willen zijn dan een hoofdopzet voor de ontwikkeling van het betreffend ge bied tijdens informele raadsverga deringen toegelicht en bediscussieerd. Het eerste plan in onderdelen voor Schalkwijk zal binnenkort op dezelfde wijze worden behandeld. De schetsont werpen van alle uitbreidingsplannen in voorbereiding worden steeds in de raadscommissie voor Stadsontwikke ling en Openbare Werken behandeld. B. en W. delen in hun nota verder mede, dat zij tot op zekere hoogte bereid zijn aan de verlangens, tn de motie-Van Liemt tot uiting gebracht, tegemoet te komen. In overleg met de eerder genoemde raadscommissie is voor de toekomst de volgende werk wijze vastgesteld: 1. De afdeling Stadsontwikkeling verzamelt de wensen bij de daarvoor in aanmerking komende bevolkings groepen en legt het resultaat daar van neer in een voorlopig schetsont werp; 2. Het college van B. en W. be paalt zijn standpunt ten aanzien van dit schetsontwerp, dat vergezeld is van een uitvoerige toelichting, waar in beschreven wordt waarom aan sommige verlangens wel, aan ande re geen gehoor kon worden gegeven; 3. Schetsontwerp en toelichting worden om advies naar de raads commissie voor Stadsontwikkeling en Openbare Werken gezonden. (Blijkt bij de beoordeling door het college of de commissie de wenselijkheid daartoe, dan zal het overleg met de verschillende groeperingen uit de be volking op bestuurlijk niveau wor den voortgezet. Eventueel daaruit voortvloeiende wijzigingen worden opnieuw aan de commissie voorge legd). 4. Het schetsontwerp wordt tijdens een informele raadsvergadering toe gelicht en bediscussieerd; 5. Het schetsontwerp wordt door de afdeling Stadsontwikkeling van Open bare Werken nader uitgewerkt tot ontwerp uitbreidingsplan; 6. B. en W. bepalen opnieuw het standpunt; 7. Het aldus ontstane ontwerp uit breidingsplan wordt aan de commis sie voorgelegd; 8. Het ontwerp uitbreidingsplan wordt ter visie aan de burgerij voor gelegd; 9. Eventuele bezwaarschriften wor den onderzocht door de commissie voor de bezwaarschriften uit de raad; 10. De raad stelt in een openbare vergadering het uitbreidingsplan vast. Henk Rigters en Mary Dresselhuys „Nina van André Roussin. B. en W. wijzen er op, dat deze ge dragslijn alleen gevolgd kan worden voor plannen van enig belang. Voor de meeste wijzigingen van uitbreidings plannen heeft deze uitvoerige procedu re geen zin, terwijl zij bovendien teveel tijd vergt. Aan het slot van de nota geeft het college als zijn mening te kennen, dat ieder plan uitgaat van een bepaalde ruimtelijke visie. Een plan van enige omvang mag zeker niet een verzame ling van zelfstandige onderdelen zijn. De stedebouwkundige moet de ver schillende mogelijkheden vanuit deze ruimtelijke visie tot één geheel ver werken en hij moet dan ook over een grote mate van vrijheid kunnen beschik ken. Kleine wijzigingen kunnen derhal ve de harmonie van het geheel versto ren en om wille van de te stellen hoge stedebouwkundige eisen moet er dus voor gewaakt worden, dat al te licht vaardig wijzigingen worden aange bracht. „Oh, mevrouw, dat heeft niets te be tekenen; het is maar een granaat." Dat zei gisteren een timmerman tegen de bewoonster van een perceel aan de Brouwersstraat in Haarlem. De timmer man was onder de vloer zand komen storten, toen hij plotseling een vreemd voorwerp aantrof. De vrouw besprak het voorgevallene met een buurvrouw en het resultaat van het gesprek was, dat de politie gewaarschuwd werd. De timmerman was echter al vertrokken en moest daarom eerst opgespoord worden. Eindelijk kon men het „projectiel" op sporen. Het was even ongevaarlijk als de timmerman had gezegd: een stuk van een oude boomstronk. GEEN SPREEKUUR De wethou ders J. A. Schippers en mevrouw E. A. J. Scheltema-Conradi van Haarlem hou den deze week geen spreekuur. Een vrouw is duizend mannen te erg, meende Vondel reeds. André Roussin heeft hem dat op zijn eigen wijze na gezegd in zijn talloze boulevard-comé- dies, maar misschien nog wel het dui delijkst in „Nina", dat de Nederlandse Comedie gisteravond in de Haarlemse schouwburg speelde. Men zal zich herin neren, dat het gezelschap negen jaar geleden zijn bestaan met dit stuk be gonnen is. Men heeft toen een behoor lijk succes geboekt en er was dus geen enkel bezwaar om het nog maar eens te proberen. De bezetting is voor het grootste deel ongewijzigd gebleven en Johan de Meester regisseerde ook nu weer. De belangstelling bleek gister avond overweldigend. Het Huis aan het Wilsonplein was tot de laatste plaats toe bezet. Ongetwijfeld gold deze belangstelling in de eerste plaats Mary Dresselhuys, die de titelrol speelde. Radio en tele visie kunnen dus ook wel degelijk een stimulerende invloed hebben op het schouwburgbezoek. Gezegd moet wor den, dat een dergelijk lichtvoetig Frans blijspel eten en drinken is voor deze begenadigde comédienne. De titelrol was haar op het lijf geschreven en zij heeft het stuk zelf vertaald. André Roussin verstaat de kunst om op badinerende toon te filosoferen over de liefde. Hij doet dat nooit helemaal kluchterig, maar geeft zijn stukken vaak een wat ernstiger ondertoon mee. Zo ook „Nina", het Franse vrouwtje ,in Londen, dat er een bon-vivant als minnaar op na houdt. Nina's echtge- In het cafetaria-restaurant aan de Binnenweg belegde de volkstuinders- vereniging „Groenendaal" gisteravond een vergadering waarbij de causerie van de assistent van de tuinbouwvoor- lichtingsdienst voor amateurtuinders, de heer H. J. de Lange en de bespre king van de kwestie met het gemeen tebestuur over de volkstuinen de be langrijkste onderwerpen vormden. Overzichtelijk zette de heer de Lange de diverse moeilijkheden uiteen waar mee de volkstuinder te maken kan krijgen in de praktijk. Achtereenvol gens onderscheidde hij cultuurtechni sche kwalen veroorzaakt door bodem gesteldheid en klimaat, plantaardige parasieten als o.a. schimmel, dierlijke schade, bijvoorbeeld door mollen, rat ten, konijnen of de gevreesde aaltjes en ten vierde de virussen. De beste methode om deze moeilijkheden te voorkomen is een goede grondverzor- ging en een goede bemesting. Inhakend op de moeilijkheden welke met het ge meentebestuur gerezen zijn wees de heer De Lange er op, dat de volkstuin ders zich ook zelf van hun plichten be wust moesten zijn en er bijvoorbeeld voor dienen te waken dat hun grond steed- keurig verzorgd uitziet. In dat opzicht laat het nog wel sief de vergoeding voor toezicht zes duizend gulden per jaar zouden moe ten opbrengen. De daverende hilariteit welke dit voorstel bij de aanwezigen opwekte, was alleen al voldoende om het standpunt van de vereniging te be palen. Het gemeentebestuur zal dan ook afwijzend geantwoord worden. Toch is het bestuur optimistisch ge stemd over een oplossing van dit pro iets te wensen over, zoals hem bij een laatste bezoek aan de tuinen was ge bleken. De gemoederen raakten eerst goed in beroering bij de behandeling van de aanvraag om nieuwe grond voor de volkstuinen. Nadat B. en W. in eerste instantie afwijzend hadden beschikt bleek er na een rondschrijven van de vereniging aan alle raadsleden in alle fracties toch wel begrip te bestaan voor dit verzoek. Van het gemeentebe stuur was nu een schrijven binnenge komen waarin de mededeling was ver vat dat een particulier in de omgeving van het Manpad bereid bleek twee hec taren grond te verpachten welke inclu- bleem nu er van gemeentezijde blijk van medewerking wordt gegeven. Van uit de vereniging kwamen nu verschil lende suggesties naar voren als land achter het Oude Slot, bij de Van Mer- levaart en tegenover het „Linnaeus- hof". Met spanning zullen de leden het verdere verloop van de onderhandelin gen volgen. De gemeente Velsen heeft voor IJmuiden het plan Zeebadgepu bliceerdwaarvan de recreatieve functie van betekenis wordt geacht, zelfs voor bewoners van buiten de Randstad Holland. Een grote recre- atieweg zal ongeveer een kilometer ten zuiden van de Zuidpier bij het strand uitmonden en daar overgaan in een boulevard, die zich in noor delijke richting over een afstand van anderhalve kilometer zal uit strekken tot bij de vuurtoren. In het duingebied zijn o.a. geprojec teerd een tentenkamp van 10 ha, een caravankamp van 6 ha, een kin derkamp van 3 ha, een te bebossen terrein van 20 ha voor bungalows met een uitsluitend recreatieve be stemming en verder een jeugdher berg en een openluchtkerk of -theater. Bij de uitmonding van de recreatieweq komt een groot hotel, terwijl aan de oostkant van de boulevard plaats is voor paviljoens met restaurants en café's. Aan beide einden van de boulevard is een jjlateau geprojecteerd voor wande laars, onderling verbonden door een breed enigszins lager gelegen wan delpad aan de zeezijde van de boule vard. De honderden zomerhuisjes huizen naar een zuidelijk van de huizen naa reen zuidelijk van de boulevard, gelegen terrein in het duingebied, vlak aan zee, waar acht honderd van deze huisjes een plaats zullen kunnen vinden. noot, een dagdromend ambtenaartje voortreffelijk gespeeld door Henk Rig ters komt zijn rivaal vermoorden, maar vat sympathie en bewondering op voor de man, die niet hecht aan het leven en die vrouwen kan krijgen zo veel hij wil. Maar dan komt Nina; haar simpele verschijnen alleen al doet de mannen smelten als sneeuw voor de zon. Hun kracht ontzinkt hun. Zij kunnen haar niet weerstaan. Zij hecht zich aan hen en ze kunnen haar niet kwijt. En ondertussen babbelt ze maar en op onlogische wijze verklaart ze al les: de mannen hebben de vrouwen no dig. Welaan dan? Zoals gezegd, heeft Roussin het stuk een ernstig ondertoontje meegegeven, dat vooral in de tweede helft duidelijker naar voren komt. Dan krijgt het stuk een wat melancholisch karakter. Rous sin wijkt als steeds af van de geijkte schema's. Zijn echtgenoot is wel een sulletje, maar wordt allengs meer een dagdromer, die bewonderend opziet naar de minnaar. Nina is zijn correc- trice. De minnaar is een bon-vivant, maar groeit uit tot een onvolwassen dwaas, die met zichzelf, zijn tijd en geld geen raad weet. Nina is er om hem tot volwassenheid te brengen. Mary Dresselhuys was het stralende middelpunt van deze comédie. Natuur lijk waren er weer haar gebaartjes en maniertjes, maar er was meer dit keer. En dat meerdere domineerde. Daarom werd deze avond vooral haar persoon lijk succes. Vooral die weemoedige on dertoon vond in haar een voortreffelijke resonans. Technisch was haar rol per fect, tot en met het goed volgehouden accént. Guus Oster speelde de minnaar: hij deed dat niet onverdienstelijk, maar waar de weemoed waar gemaakt moest worden, faalde hij. Zoals gezegd was Henk Rigters de echtgenoot, een ra zend knappe typering, maar helaas niet altijd voldoende verstaanbaar. Pierre Myin bracht een grappige overigens weinig Engelse, maar dat doet er niet toe politie-inspecteur op de planken en Ger Smit als een eveneens bedro gen echtgenoot was wat al te onstui mig. Plastisch had hij zichzelf niet vol doende in bedwang. /Niettemin was het een zeer geslaagde voorstelling, die de volle schouwburg met een ovationeel applaus waardeerde. J. W. v. d. V. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 48.000 ten be hoeve van de komende kamerverkie zingen. Voor drukwerk, papier en ver voer is een bedrag van 21.250 nodig, voor het inrichten en opruimen van de stembureaus een bedrag van 21.000, terwijl aan presentatiegeld voor de stem bureauleden een bedrag van 5750 be taald zal moeten worden. De tot de kieskring Haarlem behorende gemeen ten zullen naar schatting 8000 bijdra gen in de kosten. Uit de gewone mid- i delen van de gemeente moet dus i 40.000 worden gedekt. Een en ander j dient naar de mening van B. en W te geschieden door afschrijving op de post onvoorziene uitgaven van de be groting voor 1959. B. en W. van Haarlem stellen voor de woningen Antoniestraat 71, Barendse- straat 6b en 6c, Beeksteeg 2 zwart, 4e en 5, Burgwal 52, Drossestraat 13 (be neden en boven), Gasthuisvest 41, Hout markt 35, Lange Poellaan 17, Lange Wijngaardstraat 7, Ravelingsteeg 1, Spaarndammerdijk 78a, Tulpenstraat 45 zwart en rood, Twijnderslaan 21 links en rechts, Vogelkoopsteeg 1 rood, Wes ter Bogaardstraat 6 en Zuid Brou wersstraat 52 onbewoonbaar te verkla ren. In verband met de zeer slechte toe stand van de rioleringen in de Ge neraal de Wetstraat, Scheepersstraat en Sumatrastraat, Turfmarkt, Gene raal Bothastraat, Tugelastraat en Paul Krugerstraat stellen B. en W. van Haarlem de raad voor belangrij ke kredieten beschikbaar te stellen voor vernieuwing van deze riolerin gen. In de Generaal de Westraat kost dat 24.900,-, in de Scheepers straat en Sumatrastraat 45.400,-, op de Turfmarkt 28.800,-, in de Gene raal Bothastraat 43.400,- en in de Tu gelastraat en Paul Krugerstraat GRAFICI De afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond belegt vrijdag 30 januari in ge bouw St.-Bavo een begrotingsavond. De hoofdbestuurder A. J. M. Mutsaers houdt een causerie over het onderwerp „Be loning en beloningssystemen". De Haarlemse recherche heeft maan dagavond een 64-jarige Haarlemmer in zijn woning gearresteerd, omdat hij er van verdacht werd een portemonnaie met ongeveer vijftig gulden te hebben gestolen. De man werd gefouilleerd, maar van de portemonnaie werd geen spoor gevonden. Wel had hij de inhoud ervan bij zich. Hij verklaarde de beurs te hebben weggegooid. De diefstal was enkele uren tevoren gepleegd in een cafetaria in Haarlem. Een 35-jarige houtwerker had aan het buffet twee koppen koffie besteld, voor zichzelf en zijn vrouw. Naast hem stond een onbekende. Toen de laatste een kwartje liet vallen, bukte de houtwer ker zich om het-muntstuk op te rapen. Hjj liet zijn portemonnaie op een rig- gel voor het buffet liggen. Toen hij weer opstond werd de koffie voor hem ge zet. Onmiddellijk bracht de houtwerker een kop naar zijn vrouw, maar toen hij terugkwam voor zijn eigen koffie waren zowel zijn portemonnaie als de man die naast hem gestaan had verdwenen. „Mevrouw, uw plafond is ingestort". Een briefje van soortgelijke strekking vond vandaag de bewoonster van per ceel 10 aan het Frans Halsplein in Haarlem. Boven trof zij de ravage aan. Niet mindér dan acht vierkante meter van het plafond in een kamer op de eerste verdieping was naar beneden ge komen. Een politieagent ontdekte vannacht de instorting. Hij zag kalk op straat liggen en op de eerste verdieping was een ruit stuk. Omdat hij op herhaald bellen geen antwoord kreeg, riep hij de brand weer te hulp. Door middel van een lad derwagen kon men het huis binnendrin gen. Daar de bewoners van het huis vandaag van vakantie zouden terug keren, liet de politie voor de .vrouw des huizes een briefje achter. Advertentie AANRIJDING Op de Riviervismarkt in Haarlem is gisteren een 84-jarige Rotterdammer aangereden door een fietser, toen hij plotseling de rijweg op liep. Hij kwam te vallen en liep een her senschudding en een wond boven een van de ogen op. HAARPEN IN POLS Een 82-jarige Haarlemse liep gistermorgen een slag aderlijke bloeding aan haar pols op, toen zij bij het kammen van heur haar met haar pols tegen een haarpen stoot te. De pen drong door de huid in de slagader. Na verbonden te zijn is zij voor nader onderzoek naar het zieken huis St.-Joannes de Deo overgebracht. GELDLENING. B. en W. van Heem stede stellen de raad voor met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een geldlening van 121.050 aan te gaan. De lening wordt aangegaan tegen een koers van honderd percent, de looptijd bedraagt ongeveer twaalf jaar, de ren te 4% percent jaarlijks. GRUNNINGEN Burgemeesters en Wethouders van de gemeente Alkmaar hebben bij openbare aanbesteding welke gehouden is op 23 december 1958 aan het aannemersbedrijf G. Hul sebosch te Bloemendaal de volgende werkzaamheden opgedragen: Het ma ken van nevenrioleringen, alsmede het maken van een stamriool in de Lin- denlaan, het Varnebroek,-en de de Nieuwlandersingel m.b.w. te Alkmaar, voor de door haar ingeschreven som van 518.000. Eveneens hebben B. en W. van de gemeente Utrecht aan bo vengenoemd bedrijf opgedragen het maken van een centraal nevenriool in de Da Costakade te Utrecht, voor de door haar ingeschreven som van 72.000. VROUWENGILDE Dinsdag 27 ja nuari geeft kapelaan H. van 't Hart een bijbeluitleg voor het Katholiek Vrouwen gilde in Haarlem in restaurant Brink mann aan de Grote Markt. De traditio nele kienavond van het gilde is op 4 februari in de Schuylenburcht aan de Kleverparkweg. De Stille Omgang wordt gehouden op dinsdag 17 maart. INSTUIF. Zondag 1 februari zal de Haarlemse Volkdans Federatie een instuif-avond organiseren van 8 uur tot 10 uur. De instuif zal plaatsvinden in de school aan de Badhuisstraat. Dans- leiding: Henk Hanhof. MENDELCOLLEGE. Leerlingen van het Mendelcollege in Haarlem-noord zullen 6, 7 en 8 februari 's avonds in hun aula opvoeren het blijspel De Onschul dige van Fritz Hochwalder. Veertig jaar geleden, zaterdag 7 fe bruari 1919, werd in Haarlem de Wo- ningbouvereniging „De Voorzorg" op gericht. Op 7 februari van dit jaar ook op zaterdag gaan bestuur en le den van de coöperatie die oprichting herdenken. Dat zal gebeuren met een receptie van drie tot vijf uur in het ca fé-restaurant Gebr. Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem en met een diner, bij welke gelegenheid de voor zitter R. G. Oppelaar een terugblik zal werpen op de geschiedenis van de ver eniging, op haar groei en haar activi teiten. De heer G. Kracht is in feite de ini tiatiefnemer geweest tot de oprichting van de vereniging. Hij deed de suggestie om in de Christelijke Nationale Werk mansbond een organisatie in het leven te roepen die zich zou bezig houden met de woningnood en in de eerste plaats met het bestrijden daarvan. De omstan digheden waren in die tijd miserabel. Er bestond een groot tekort aan ar beiderswoningen, hetgeen tot gevolg had, dat vaak twee gezinnen één huis, dat veelal een krotwoning was, deelden. Om aan de ellende een einde te maken, be sloot het Haarlemse gemeentebestuur 193 noodwoningen te bouwen, die onder meer op de Papentorenvest en de Rustenburgerlaan verrezen. Het waren houten gebouwen, die later werden af gebroken of in brand gestoken. Onder vele Haarlemmers waren ideeën gerezen om zelf de woningbouw ter hand te nemen. In een tijdsbestek van ongeveer tien jaar werden niet min der dan vierentwintig woningbouwver enigingen opgericht: daartoe behoorde ook de nu jubilerende „De Voorzorg". Een bestuur werd gevormd en de eer ste voorzitter werd de heer J. van Daale. Hij werd bijgestaan door de he ren M. J. de Jong, als secretaris, W. C. Takes, als penningmeester, en J. Nieuwland en G. Kracht als commissa rissen. Het toezicht werd in handen ge legd van de Raad van Commissarissen, gevormd door ds. J. C. van Paasen, mr. A. J. Enschedé, notaris T. Bruyn Pzn., mr. R. C. Bakhiuzen van den Brink en de heer G. A. Groote Haar. Met bekwame spoed ging men aan het werk: in juni 1919 verschenen de statuten in de Staatscourant en op 31 oktober van hetzelfde jaar kreeg men van B. en W. een stuk grond toege wezen aan de Leidsevaart in de om geving van de Kathedraal voor de bouw van 62 woningen. Het duurde evenwel tot 14 april 1921 eer de bouw kon worden aanbesteed. Daarbij bleek, dat de laagste inschrijver nog ver boven de begroting kwam. Reden waarom men opnieuw ging confere ren. In juli kwam opnieuw een aan besteding en in oktober begon men met het leggen van de fundamenten. Maar kort daarna ging de aannemer failliet. Enkele maanden later werd weer een aanbesteding gehouden, doch het werk was nauwelijks op gang, of ook de tweede aannemer ging bankroet. Er kwamen een derde, een vierde en een vijfde, maar allen wer den zij in staat van faillissement verklaard. Na zoveel tegenspoed besloot men het werk in eigen beheer uit te voeren en het resultaat was, dat in april 1924 de laatste woning van het complex in ge bruik kon worden genomen. Men dankt het succes in hoofdzaak aan mr. Bak huizen van den Brink en aan de direc teur van Bouw- en Woningtoezicht, die niets nalieten om de bouw te bespoe digen. Enige jaren later kon men de nieu we wijk uitbreiden met 82 woningen. Zo ontstonden naast de Karei van Man- derstraat, de Schreveliusstraat, de Ampzingstraat en de Allandstraat, de Van Oosten de Bruynstraat, de Adriaan de Jongestraat, de Jan van Zuren- straat en de Corn. Schoonstraat. Ove rigens is de kwaliteit van de woningen minder dan die van het eerste complex dat „De Voorzorg" bouwde. Omdat het gemeentebestuur een premie be schikbaar stelde voor vervroegde ople vering, zette men zodanige spoed ach ter de bouw dat de kwaliteit eronder leed. In Haarlem-noord ging de vereniging ook bouwen. Vierentwintig van de 132 gemeentewoningen aan het Elzenplein werden opgetrokken onder haar beheer. Verder verrezen 40 woningen aan de Bromostraat en het Weltevredenplein. Ten zuiden van de zweminrichting aan de Houtvaart bouwde „De Voorzorg" 39 woningen in een complex van de woningbouwvereniging Sint Jozef. Later in samenwerking met dezelfde coöpera tie kwamen zeven huizen voor ouden van dagen tot stand aan de Van Was- senaerstraat in dezelfde buurt. Het be tekende tevens het einde van het levens werk van de voorzitter J. van Daale die kort na de tweede wereldoorlog overleed. In 1944 konden plannen en tekeningen worden gemaakt voor 95 woningen aan de Roemer Visserstraat en de Vondel- weg in Haarlem-noord. Vier jaar later, in nov. 1948, werden ze opgeleverd. Voorlopig het laatste complex, dat „De Voorzorg" bouwde, vormen de 102 flats langs de J. J. Hamelinkstraat, die op 27 juni 1955 werden overgedragen. Twee jaar later bedankte de opvolger van de heer J. van Daale, de heer van der Vecht om gezondheidsredenen als voor zitter. Zjjn plaats werd ingenomen door de heer R. G. Oppelaar, die nog steeds de scepter zwaait in de vereni ging. „De Voorzorg" heeft een bezit van 453 woningen en telt 172 leden. Voor de toekomst is men hoopvol ge stemd. Men heeft al een toezegging om te gaan bouwen in Haarlems nieuwste stadsdeel, Parkwijk, tussen de Amster damsevaart en de Schipholweg. Waar schijnlijk zal „De Voorzorg" ruim hon derd woningen mogen bouwen, deels flats, deels een-gezinswoningen en ook woningen voor ouden van dagen. Bo vendien is er een mogelijkheid, dat de vereniging de bouw krijgt toegewezen van het bejaardencentrum op de hoek van de Zomervaart en de Prins Bern- hardlaan in oost. Het huis zal wor den gebouwd voor de Diaconie, waar van de bejaarden thans zijn onderge bracht in hotel Duin en Daal in Bloe mendaal. Het gebouw aan de Jans straat in Haarlem zol worden inge richt voor chronisch-zieke bejaarden. 4Vi Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 344 Ned. 1956 344 Ned. 1948 344 Ned 1950 344 Ned 1954 344 Ned. 1955 n BX.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.VA. Senembab-Mt). AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil K-P.M. Ned. Stoomv Mfl. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 244 Amsterdam '56 244 Amsterdam '56 II 244 Rotterdam '57 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery War: Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Or Southern Paci!;c Southern Rai' Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel koersen) Vorig opening Slot 26/1 99% 93l, 2 91tf 91H 92y4 87 88% 88% OQ OÏ7 111% 201V3 97 94% 149V4 147% 129% 128 293 290% 445 156.60 155.10 266 225 355 302 497% 493 479 474 236 188 183.16 172 172% 125 163 163 128% 170 248 142% 143% 114% 103 88 97 23/1 26/1 66% 67% 531/4 535/« 52% 52% 78% 781% 49% 49% ">4% 104% 33% 33% 41% 41% 48% 48% 73% 73% 495/» 48% 85 85% 58 64% 67 571/2 58% 57% 25% 24% 97% 97% -inming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3