Komend concilie met warme belangstelling begroet «Iedere bijdrage tot wegnemen van onenigheid is bijzonder welkom" mensen Malle dwaze dingen I FEESTELIJK JURKJE I i Rijkswaterstaat doktert nog steeds aan IJmuider pieren Twee auto's te water >infraphil< 'Bewegende toren- Reacties uit de gehele wereld Meisje door klap ernstig aan haar hoofd gewond Vliegtuigen pogen neuskegels op te vangen Titelkerk voor kardinaal Giobbe T.V. in reisbussen naar Oostenrijk Door de wind te water geraakt Mogelijkheid van oliehaven niet uitgesloten Vrouw en man verdronken 29.75 Vader snelde te hulp en greep dader Kolendampvergifti ging op Rijnschip Twee zwaar gewonden op onbewaakte Overtreding van de uitverkopenwet Kind aangereden en gedood Stoffelijk overschot thans gevonden DINSDAG 27 JANUARI 1959 PAGINA 5 """'"iiiininiiiiiunmiiiniiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniii Schipper, vrouw en dochtertje naar ziekenhuis melk en puur Luchtig Licht verteerbaar Lekker Vreemde activiteiten van „vliegende verhuiswagens" Heerlens confectiebedrijf vrijgesproken Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid.... PHILIPS Type 7529 f 37.50 lliil 11 van de aankondiging, onder- We ma.ar men wijst veelal op de enselijkheid van nadere gegevens a' jj rens een definitief standpunt in te jj-k ,de reacties van niet-katholiekc kona- Sehe"e wereld op de aan- van het oecumenisch concilie beia over het algemeen een warme .«^telling voor het besluit van Paus annes. In alle commentaren wordt het "elaing «reept, ^ensel Jorens nemen, te?6 me^ropoliet James van Melita, ver- dalnwoordiger van de Grieks-Ortho- jj*? Kerk bij de Wereldraad van ovp i?. verklaarde verheugd te zijn cili pauselijke initiatief. Een con to» zoals door de Paus voorgesteld, kw e,chter Seen dogmatische en geloofs- kh »es kunnen vermijden, zo ver- hon rde »In ^at Seval is er geen liefc Srote resultaten, tenzij de katho- 2jn e kerk bereid is haar positie enigs- har? wijzigen". Hij legde vooral de onf.uk op het dogma van de pauselijke wubaarheid als geschilpunt. Y'caris van de Grieks-Orthodoxe ras 'n Noord- en Zuid-Amerika, Poli- kla °S' tegen AFP en Keuter ver- t aar<ï, dat vóór het concilie een confe- j "tie van alle kerken zou moeten wor- An gehouden om de agenda te bespre- v De leuze van het concilie moest v 'Sens hem niet zijm „komt en aan- e-atót onze leerstellingen", doch „komt li„ sPreekt met ons over onze leerstel len". te«6n woordvoerder van de Franse pro- jjfantse federatie heeft verklaard: jv'teraard zijn wij zeer geïnteresseerd. j.e raad van onze federatie zal onze hou- j'P? ten opzichte van het pauselijke g.'uatief volgende week bespreken", jdeze federatie is de meerderheid van naar schatting een miljoen Franse Protestanten aangesloten- 0 9°k de leiders van de protestantse en rthodoxe kerken in New York toon- """IIIIIIIiiimiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een van de vele aantrekkelijkhe den van Londen zijn de grote par ken waar gras, bloemen en bo men groeien, waar vijvers zijn aange legd en vogels hun dartele leven leven. Evenals zovele bezienswaardigheden van Londen zijn de parken niet volgens een ^paald plan aangelegd. Ze zijn min of '*er bij toeval ontstaan. Mensen die het ij.«en kunnen beweren, dat de konink je parken er zijn omdat Hendrik de Ohtste een tiran was. Tot het moment jarop hij aan de regering kwam, wa- „eh de parken grote jachtterreinen waar hij aan de regering kwam, waren parken grote jachtterreinen waar rt°eren en vetweiders een bestaan von- laatstgenoemden waren in de 2?eeste gevallen huurders van de kerk. i°en Hendrik de Achste de macht van kerk besloot te doorbreken en haar .fittingen confiskeerde liet hij hekken Jh de parken zetten en verklaarde ze J1zjjn privé bezit. Deze schandelijke aa&d van roverij heeft echter tot ge- jg gehad dat de parken tot op he- voor de Londenaren bewaard zijn «bleven, aldus de mensen die het we- 1 kunnen. den grote interesse. De president van de nationale raad van kerken, waarbij 33 grote protestantse en orthodoxe kerkgemeenschappen zijr aangesloten, Edward T. Dahlberg, zeide dat elke stap naar eenheid van de kerken wel kom is. „Maar het moet een onderling tezamen komen zijn en niet onder voor waarden die door één kerk aan alle andere worden gesteld", voegde hij er aan toe. Hij legde er de nadruk op, dat de protestanten niet gezien moeten worden als „afgescheiden christenen" die naar de kerk van Rome terugkeren. Volgens de voorzitter van de conven tie der baptistenkerk in het zuiden der Verenigde Sta+en. dr. Brooks Hays, moet niet „vereniging", doch „eenheid" het doel van het concilie zijn. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, heeft ver klaard dat „alles wat bijdraagt aan het wegnemen van de onenigheid bijzonder welkom is". Enkele terzake kundige Nederlandse katholieken hebben het KNP het vol gende commentaar gegeven: Pater F. Wijnhoven, Assumptionist en secretaris van het Apostolaat der Her eniging in Nederland beperkt zich in zijn reactie tot de Orthodoxie: „De aankon diging van een oecumenisch concilie was voor ons een grote verrassing, maar een verrassing die ons vervult met blijdschap, vooral nu de Paus zo duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat ook de eenheid van alle christenen een van de onderwerpen zal zijn, die zul len worden behandeld. Ik vermoed, dat de Paus, ofschoon hij geen zuiver hereni gingsconcilie zal willen houden, zoals Lyon en Florence, van het herenigings- werk een van de voornaamste agenda punten zal maken. De hereniging met de Oosterse Kerken ligt immers deze Paus, die ter -plaatse het Oosten heeft leren kennen en beminnen, zeer na aan het hart. Ofschoon ik niet verwacht, dat de Oosterse bisschoppen naar het Conci lie zullen komen of men zou in Ro me zeer bijzondere schikkingen moe ten treffen zodat hun komst niet lijkt op een Canossa-gang geloof ik toch, dat het bijeenroepen van een alge meen concilie in het Oosten buiten het IJzeren Gordijn een gunstig onthaal zal krijgen, gezien vooral de goede re putatie, die de Paus in het Oosten heeft achtergelaten. Bij de afgescheidenen was hij alge meen gewaardeerd wegens zijn ire nisch optreden. Men herinnert zich in dit verband hoe sympathiek de Kerstbood schap van de Paus door de Orthodoxe Üe Grieken konden vroeger met een eenvoudig langwerpig stuk stof en de Romeinen met een jjaal gesneden lap mooiere en meer jhannelijke kleding maken dan de kleer makers van tegenwoordig kunnen. En C®Ze hebben veel meer materiaal en mogelijkheden. Dat heeft dezer dagen Ah autoriteit uit de wereld van de snij- afskunst fijntjes opgemerkt. En hij paf er wat ejjfers bjj, b.v. dat een col- Artjasje-uit-de-kunst uit maar liefst onderdvijftien verschillende delen be- jjaat, een vest uit veertig en dat Alfs een eenvoudige broek wordt ge- Jjaakt van niet minder dan zestig ver- Abillende stukken. En wat is het dan tfjf als het gereed is aldus die au- i "iteit vergeleken bij de pronkstuk- s van de klassieke kleermakers? Een zekere professor P. M. S Blackett, die in Engeland doceert, d heeft onlangs een uitspraak ge- „aan die de moeite van het citeren wel <jaard is. De hooggeleerde heer zei, jjj' er moeilijk iets ontactvollers kan Wj? dan het op het verkeerde moment haJi het rechte eind te hebben wes- A'Ye de professor en zijn uitspraak ei- tejj hjk. niet in deze rubriek thuis ho- e gemeentelijke autoriteiten van West Palm Beach in de Verenig en de Staten willen de naaldhakken Iv6r de damesschoenen weg hebben. heden? Te veel dames struikelen «ÏSsS,6 gemeentelijke stoepen en dienen (1p h tot schadevergoeding in. Een van ai a roede vaderen zei: Het zijn voor hiel wat oudere dames die schoenen Uit haaldhakken dragen omdat ze er- taav. lllen zien als meisjes van zestien gen- Acht en negentig procent van te- tot gemeente aangespannen eisen thes cPadevergoeding komen van da- t>e 'v °P de trottoirs zijn omgezwikt. Schu,hoede vader zei verder: Eigen 0vori»; Tegen die ijzigdunne hakjes is sens geen enkele stoep opgewas- In de Nieuwe Boteringestraat te Gro ningen is in de nacht van zaterdag op zondag een 28-jarige machinist uit Gro ningen een huis binnengedrongen. Hu stommelde door de woning, zonder dat de bewoners ontwaakten. Op zolder te rechtgekomen zag hij de 24-jarige doch ter van de familie. Hij gaf het meisje, dat daar sliep, een flinke klap op het hoofd. Zij werd gillend wakker, yer- volgens trachtte hij haar de keel dicht te knijpen. De 51-jarige vader van het meisje werd wakker en kwam ontdaan uit een aangrenzend zolderslaapkamer tje gerend. Hij zag daar de onbekende staan en zijn dochter met een gapende hoofdwonde in bed liggen. De vader hield de man vast en slaagde erin de politie te waarschuwen, die hem arres teerde. De man heeft verklaard dat hij op zoek was naar geld om jenever te kun nen kopen. Hij was door een steegje ge gaan en had een tuindeur geopend. Ver volgens was hij voor een keukendeur gekomen, hij had een ruit ingeslagen, de deur geopend en was door het huis gaan dwalen. Op zolder had hij de sla pende dochter aangetroffen, haar een klap gegeven en vervolgens geprobeerd haar de keel dicht te knijpen. „Ik moet je dood maken, want je mag me niet herkennen", sprak hij daarbij sinister. Haar gegil had de vader op het strijdto neel gebracht. Het meisje is voor onder zoek naar het academisch ziekenhuis gebracht. De man is ingesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. Aan boord van het motorrijnschip Wil- ja, dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, heeft zich maandag een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, ten gevolge waarvan de 39-jarige schipper De Jong, zijn 27-jarige echtgenote en hun driejarig dochtertje Wilhelmina in het zuiderziekenhuis moesten worden opgenomen. Volgens de politie is de vrouw er het ergst aan toe. Toen het gezin werd gevonden en de schipper bij kennis was gekomen dacht de politie, afgaande op de verklaringen van de schipper, dat er sprake was ge weest van ammoniakvergiftiging, om dat men dit produkt met het Rijnschip had vervoerd. Het onderzoek wees even wel uit, dat de afgesloten kachel de vergiftiging heeft veroorzaakt. De trein Roermond-Sittard is maan dagmiddag op een onbewaakte overweg onder Maasbracht ingereden op een jeep. Het voertuig kwam in de sloot naast de spoorbaan terecht. De twee in zittenden, de 48-jarige handelaar F. Bou- wens uit een woonwagenkamp in de omgeving en zijn 16-jarige zoon, zijn in vrij ernstige toestand in het ziekenhuis in Roermond opgenomen. patriarch Athenagoras, de hoogste auto riteit in de Orthodoxe wereld, werd be antwoord. Athenagoras sprak over de noodzake lijkheid van een ontmoeting van de geestelijke krachten ter bespreking van de eenheid der kerken. Hij vroeg om da den. Hier is thans een daad van de grootste betekenis, aldus pater Wijn hoven. Prof. Zacharias O.F.M. Cap., hoogle raar te Nijmegen, die geregeld contact houdt met Russisch-Orthodoxen in West- Europa, is van mening, dat het moment der aankondiging buitengewoon gunstig lijkt, omdat zeker heel de christenheid en thans in het bijzonder er steeds meer van doordrongen wordt, dat een heid noodzakelijk is en met de dag nood zakelijker wordt. In het christelijk stre ven naar eenheid, of oecumenische be weging, is hier al een halve eeuw lang blijk van gegeven. Dertig of veertig jaar geleden heette dit pan-christendom (en cycliek Pius XI, 1928). Ook de politieke situatie met op de achtergrond de drei ging van de atoomwapens werkt deze drang naar eenheid in de hand. Daarbij beseft men echter in toenemende ma te, dat eenheid uitsluitend op economi sche, sociale of politieke basis niet vol doende sterk en veilig is om iedereen gerust te stellen. Men voelt bijna instinct matig, dat werkelijke eenheid alleen op godsdienstige basis ons de vrede kan waarborgen voor zover deze althans op aarde mogelijk is. Advertentie product üHiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMi (Van onze luchtvaartredacteur) Acht zware transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht voeren sinds enige tijd in de omgeving van de Hawaii- eilanden boven de Stille Oceaan proeven uit, waar men in Washington zeer zwijgzaam over is. De logge toestellen van het type C-119, die beter bekend zijn als „vliegende verhuiswagens", trachten neuskegels van raketten bij hun terugkeer in de dampkring op te vangen. Officieel is er over de manier waarop men dit tracht te doen niets bekend gemaakt, maar volgens bepaalde inlich tingen zouden de vliegtuigen óf een enorm net achter zich aanslepen waarin de raket kan worden opgevangen, öf een aantal lange stalen haken die zich zou den moeten vastgrijpen in de koorden van de parachute, waaraan de kegels omlaag komen. De proeven worden ge nomen met namaak-neuskegels, die door andere vliegtuigen op grote hoogte worden losgelaten. De snelheid, waarmee de neuskegels omlaag komen schijnt door de parachu te voldoende te worden afgeremd om de „vissende" vliegtuigen meer dan één kans te geven de buit op te scheppen. Na een „misser" duiken ze achter de neuskegel aan om dichter bij de grond een nieuwe poging te wagen. Het lijkt waarschijnlijk dat de Ameri kaanse luchtmacht gebruik maakt van deze zware transportvliegtuigen omdat de speciale bouw van de toestellen het mogelijk maakt, de opgevangen neus kegels met schepnet of haken binnen boord te halen, hetgeen met het oog op de landing uiteraard noodzakelijk is. De J romp van de „vliegende verhuiswagens", die de vorm heeft van een korte, dikke sigaar kan namelijk aan de achter zijde over de volle breedte en hoogte open staan tijdens de vlucht. E De „officiële" feestdagen mogen al voorbij zijn: daarmee is nog niet E gezegd dat de feestjurk in de ko- mende maanden helemaal geen S kans meer zou krijgen. En onder E feestjurk verstaat men veelal het E E korte avondtoilet, dat helemaal van E onze tijd is: wij zijn nu eenmaal E afgestemd op alles wat snel gaat, dus ook op snel toilet maken. E Er is immers nog zo veel an- ders in huis te doen. Toch komt E het hoge lijfje mooier tot zijn recht bij een kort op de voet val- E E lend gewaad zoals men op de plaat- jcs ziet uit de Napoleontische tijd. Lange avondtoiletten worden nog het meest gedragen in die landen waar een h-f is, zo heeft een Ztvit- i serse kledingexporteur onlangs op- gemerkt. Lange avondtoiletten le- E vert hij hoofdzakelijk voor Zweden, E Denemarken, Luxemburg, Neder- E E land en Engeland. Wat men hier ziet afgebeeld is een haute couture E model van Claude Rivière uit Pa- rijs. lïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) Het Bossche hof heeft een confectie bedrijf uit Heerlen in het gelijk gesteld betreffende een ten laste gelegde over treding van de uitverkoopwet. Dit be drijf bad een speciale verkoop tegen bijzonder lage prijzen met sterk spre kende slagzinnen aangekondigd, waar voor het door de Maastrichtse recht bank tot 255,- boete was veroordeeld. Ook de procureur-generaal bij het Bos sche hof had het bedrijf aan deze over treding schuldig geacht en een boete van 100,- geëist. Hij achtte de lage prijzen bepalend voor het begrip uit verkoop. Ter verdediging was aangevoerd dat het hier slechts een bepaalde collec tie goederen betrof, die in de gewone opruiming onverkoopbaar was en boven dien dat het bedrijf bij iedere seizoen opruiming een reclame-krant in de mijn streek verspreidt, hetgeen bij deze ge legenheid niet was gebeurd. Het hof heeft thans het bedrijf vrijgesproken van het ten laste gelegde. Maandagavond is het 8-jarig zoontje van de familie Van der P. op de Scha- gerweg te Middenmeer aangereden door een a"to. Het kind v/as op slag dood. De bestuurder van de auto, mevrouw Van der B. uit Wieringerwerf, had het jon gentje dat op straat speelde, eerst be merkt toen zij moest dimmen voor een tegenligger. - Kardinaal Giobbe, oud Nuntius-internuntius in Den Haag heeft dit weekend officieel bezit genomen van zijn titelkerk, Santa Maria in Vallicelli. Een opname van de plechtigheid. (Van onze Haagse redactie) Een aantal autobussen van de n.v. Hofstad Tours in Den Haag, dat het komende vakantieseizoen toeristen naar Oostenrijk zal brengen, zal bij wijze van proef worden uitgerust met een televisietoestel. De toestellen zul len voor in de bussen worden opgehan gen achter de chauffeur. De antennes worden op het dak bevestigd. Een van de bussen van de Hofstad Tour die de dienst onderhoudt tussen het centrum van Rijswijk en de veraf gelegen nieu we woonwijk Steenvoorde, heeft al proef gereden met een televisietoestel. De ontvangst tussen de huizen was niet zo goed. Op de grote weg werd het beeld beter. Er zal binnenkort nog een proefrit worden gehouden. Maandagmiddag heeft de politie na drie dagen dreggen uit de Tramsingel het stoffelijk overschot opgehaald van de 58-jarige Bredanaar C. Lens, die vrijdagmorgen door de krachtige wind te water is geraakt. .Een voorbijganger hoorde 's morgens om half zeven hulp geroep, maar kon toen hij hulp wilde verlenen niemand meer ontdekken. Het slachtoffer was op weg naar zijn werk. Nog altijd wordt in het waterloopkun dig laboratorium in de Noord-oostpol der geëxperimenteerd met schaalmodel len van de pieren te IJmuiden. Reeds geruime tijd wordt hier in opdracht van de rijkswaterstaat onderzocht op welke wijze de pieren van IJmuiden veranderd zouden moeten worden om de haven mond groter te maken, zodat ook de allergrootste schepen hier binnen zouden kunnen lopen en stremmingen bij slecht weer tot een minimum worden beperkt. Zoals bekend wordt daarbij vooral gedacht aan een verlenging van de zuidpier, ofwel door een nieuwe pier Waarschijnlijk door te veel gas ge ven en onbekendheid ter plaatse is de bestuurster van een personenauto, mevr. K. uit Beverwijk, te water ge reden in de meer dan vier meter diepe Markervaart bij de nieuwe brug welke West-Knollendam met Markenbinnen verbindt. Nadat zü op het droge was gebracht, werd mevr. K. zonder tot be wustzijn te zijn gekomen naar het zie kenhuis in Zaandam gebracht, waar zij spoedig na aankomst overleed. Mevr. K. die de autorijkunst niet meester was, was met een kennis, eveneens uit Beverwijk, aan het auto rijden. Nadat men de brug was over gereden werd de auto gedraaid om te rug te rijden. Hierna reed de auto in de vaart en verdween geheel onder wa ter. De andere inzittende slaagde er het eerst in uit de auto te komen. Met assistentie van een brugwachter en een voorbijganger, die onmiddellijk te wa ter sprongen, kon men ook mevr. K. uit de auto verlossen. Aanstonds tracht te men via kunstmatige ademhaling het slachtoffer tot bewustzijn te bren gen. Een spoedig ter plaatse aanwezi ge arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Mevr. K. laat haar echtgenoot en twee kinderen na. De 55-jarige makelaar C. L. H. Za- bel uit Aerdenhout is gistermorgen om streeks negen uur met zijn auto op de Schipholweg in de Haarlemmermeer onder Badhoevedorp even voor de lucht haven omgekanteld, in een vaartocht geraakt en in zjjn voertuig verdronken. Het slachtoffer reed op de Schiphol weg in de richting Badhoevedorp. Hij wilde auto's passeren, maar moest een ontwijkende manoeuvre maken bij de nadering van onvoorziene tegenliggers. De wagen slipte, kantelde een halve slag om en geraakte in de tocht langs de weg. Omstanders slaagden erin de wagen enigszins naar de kant te trek ken en de heer Z. op het droge te bren gen. Kunstmatige ademhaling, die onmid dellijk werd toegepast, mocht helaas niet meer baten. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht zal op 9 februari het „Coro de la universidad de Chile" onder leiding van Marco Dusi Sala optreden. Er worden klassieke en hedendaagse koor werken en Chileense volksliederen uit gevoerd. zuidelijker dan de bestaande te bouwen, ofwel door aan de zuidpier een uitwij kend verlengstuk te bouwen. Insiders verwachten, dat het hoogstens nog een half jaar zal duren voordat een beslis sing genomen zal worden. De rijkswa terstaat treft intussen te IJmuiden reeds voorbereidingen om straks dit omvangrijke werk met spoed ter hand te kunnen nemen. Een interessant aspect van de studie is ongetwijfeld de bijkomende mogelijk heid. die geopend zou worden als men zou besluiten een geheel nieuwe zuid pier te bouwen, langer dan de bestaan de en zuidelijker dan de huidige wortelende in de kust. In dat geval is namelijk de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat men het rechte stuk pier van ongeveer een kilometer lengte zal hand haven en alleen het stuk na de „knik" zou slopen. Een nieuwe, zuidelijker gelegen zuidpier zou dan tot gevolg hebben, dat er van de kust uit twee evenwij dige armen in zee zouden lopen. Tus sen die twee armen zou men een be trekkelijk rustig bassin hebben, snel van zee toegankelijk en ook weer ge makkelijk te verlaten, ook en juist door de allergrootste schepen. Dit zou de aanlokkelijke mogelijkheid in houden er b.v. een tanker-haven van te maken, waar de grote tanksche pen zouden kunnen binnenlopen, hun lading zouden kunnen lossen om de ze, b.v. met een pijleiding, verder landwaarts te transporteren. Deze oplossing, waaromtrent overi gens nog geen enkele beslissing is geno men en die alleen gezien kan worden als een van de vele mogelijkheden, waar uit de rijkswaterstaat een keuze moet maken, zou voor de grote tankers tijd en kostenbesparend zijn in belangrijke mate en het zou het scheepvaartver keer op het Noordzaakanaal ongetwij feld verlichten. Advertentie m m Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter ge V; Sinds enige dagen blijkt, dat de Amersfoortse bevolking naar het le ven wordt gestaan. Wie bij stormach. tig weer in het centrum van de stad wandelt, zou wel eens een middel eeuwse baksteen of een hartig brokje natuursteen op z'n Amersfoortse hoofd kunnen krijgen, misschien zelfs een hele pinakel. Wij weten dit, nu B. en W. in 'n nota hebben gepubliceerd, dat de toestand van de Onze Lieve Vrouwekerk gevaar oplevert voor de burgerij. Enige zandstenen pijlers boven de tweede omloop blijken ver weerd, gescheurd en verbrijzeld te zijn Een grondig onderzoek is dringend nodig om maatregelen tegen verder verval te beramen. Het schijnt zelfs, dat de lantaarn van de toren in be weging is. Zeker is, dat bij sterke wind brokken zandsteen omlaag komen. En hoewel de middeleeuwse torenbouwers gewoonlijk niet op een steentje meer of minder keken, zodat er desnoods wel een paar gemist kunnen worden, eeft het toch een onprettig gevoel, 'andaag of morgen kan juist die ene steen omlaag komen, die voor het rechtop houden van de 92 meter hoge toren van constructief belang is. Daar om hebben B. en W. de gemeenteraad 20.000 gulden gevraagd voor een gron dig onderzoek, dat T.N.O. te Delft we tenschappelijk en met een elektronisch meetapparaat zal verrichten, waartoe de bouw van een steiger rond de spits noodzakelijk is. Nu lijkt dit alles bijzonder alarme rend. Maar de heer G. van der Mark, hoofd van de afdeling restauraties van de dienst gemeentewerken, maakt er geen drama van. „Sommige bladen hebben de indruk gewekt alsof de to ren op instorten zou staan, maar dat is bepaald overdreven. De moeilijkheid is, dat wij van de oorzaak en de aard van de gebreken nog niet voldoende weten. Daarom is een wetenschappe lijk onderzoek nodig. Misschien is het een kwestie van materiaalmoeheid; we weten het niet. Er zit inderdaad beweging in de toren; hij is tien cen timeter omgegaan. Maar ook hiervan weten wij het fijne nog niet. Wei staat vast, dat de toren ziek is; daarom ha len wij er nu een specialist bij". De toren van Amersfoort wordt door de landmeters van het cadaster als het middelpunt van Nederland beschouwd. Bij metingen is nu gebleken, dat het geen vast punt meer is; er werd een verschil van tien centimeter gecon stateerd. „Op zichzelf niets bijzon ders", zegt de heer Van der Mark. „Er zijn meer torens in het land, waarin een beetje beweging zit. Maar er moet wel iets aan gedaan worden om erger te voorkomen. Dat erger kan over tien jaar zijn, maar ook pas over tweehonderd jaar. Nogmaals, wij we ten het niet". Amersfoort heeft grote plannen met zijn toren. Wanneer genoemde ge breken er niet waren geweest, zouden zij reeds zijn uitgevoerd. In de huidige staat durft men het echter niet aan, de torenspits vijf en een halve meter te verlengen en daarmede in oorspron- kelijile staat te herstellen. Van een oud schilderij en uit vroegere beschrij vingen weet men nauwkeurig hoe de torenspits die herhaaldelijk door brand en bliksem werd vernield oorspronkelijk is geweest. Men weet ook, dat in 1654 de stad geen geld had om de vernielde spits in oude staat te herstellen en dat ook een speciale be lasting op doodkisten onvoldoende geld in het laatje bracht. Er werd toen voorgesteld, een zware luiklok te ver kopen, maar tenslotte werd de moei lijkheid opgelost door een kortere spits te bouwen, d.w.z. de opengewerk te „peer" direct op de koperbeslagen „ui" te plaatsen. De rechte ronde koepel van ruim vijf meter tussen ui en peer werd eenvoudig weggelaten. Dit verzuim hoopt men thans goed te maken. Monumentenzorg heeft het goedgevonden en het geld is er. Het wachten is nu echter op de uitslag van het onderzoek, dat vermoedelijk een jaar zal duren. Daarna hoopt de heer Van der Mark, dat de restauratie en de verlenging va» de spits tegelijker tijd zullen kunnen worden uitgevoerd. Als het allemaal doorgaat, zal Amers foort over enige jaren een nog mooiere toren hebben dan thans en behoeft men bij het passeren uit vrees voor val lende brokstukken geen ijzeren pan op het hoofd te zetten zoals in 1751 de stadstimmerman Lenard Nicasius deed. toen hij met een bij] in de to ren klom om de brandende spits af te hakken en daarbij gevaar liep. drui pend heet lood op z'n hoofd t» krijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5