Khroesjtsjev overlaadt de Russen met mooie beloften Grotere welvaart; kortere arbeidstijd; meer snoep en voedsel; betere woning ens. Nieuw pleidooi voor een topconferentie Naar het beloofde land Politie in Florence slaags met betogende arbeiders Proces tegen het „Goede Heertje" Enorme belangstelling van het publiek Aardverschuiving bij Milaan treft personentrein doodshoofd op sigarettenpakjes Nederlander bij gevechten om het leven gekomen Slang plunderde een nest Casino op rots van Gibraltar? TIJDENS HET 21ste PARTIJCONGRES Zeker 43 gewonden Felle strijd met traangasbommen waterkanonnen en brokken marmer Spoorbomen te vroeg geopend Samenzwering op Cuba ontdekt Het weer éaè MORRIS 'êeforeyouêuy! Vaticaan protesteert bij de V.A.R. Eén dode en twee gewonden Op Celebes Zestig mussen doden het ondier MILJOENENAFFAIRE VOOR DE AMSTERDAMSE RECHTBANK Geen ongelukken O ver we g wachter geschorst Weinig verandering Het weer in Europa WOENSDAG 28 JANUARI 1959 o 82ste JAARGANG No. 30124 Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren ,ri het Kremlin het 21ste congres van de Russische commu- TRstische partij geopend met een rede die zes uur en vijf minuten duurde, aldus meldt Reuter. Daartussendoor wa- ren twee pauzes. De meer dan veertienhonderd afgevaar digden die stemrecht hebben en de andere aanwezigen, Onder wie partijleiders uit de communistische landen met Uitzondering van Joegoslavië, juichten de premier na zijn Utaraton-'-ede langdurig en stormachtig toe. Damespantalons in kleuren BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- Telefoon: SSS"^ idvirtJ^KS A I B PI II 1 f F" 111 IRI 1*11^^1^ A fll I ft 1 Vf NIFIlUrF HAAKiFwXrHr IlIIIlflii ttr^tl.: WTBoeXeren 11 I I U ff L I llllil I LLIV I V Ullfei UVVI 1 I kwartalT** Mr. W A. M. van der Kallen 1 W U I W W - - Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur Hoofdredactie: Dr*. H. v. RUN en W Severln. -t avonds tel. 21544 Khroesjtsjev beloofde de Russen grotere welvaart, afschaffing van de belasting binnen enkele jaren, de kortste werkdag en -week in de wereld, lieer voedsel en meer snoep ter compensatie van het overmatig gebruik van sterke drank („een nasleep van het verleden"), een woning voor ieder fezin en een toekomst waarin het Westen in vreedzame wedgver zou wor den verslagen, iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiii,mum,minimum Terwijl het 20ste congres van de communistische partij van de Sovjet-Unie in het teken stond Jan de ontluistering van Stalin, is het Jlste congres begonnen met de zelf- verheerlijking van Khroesjtsjev, die in lassen niet alleen partijleider maar ook lageringsleider is geworden. Op de bij enkomst van februari 1956 heeft khroesjtsjev de „persoonsverheerlg- Wng", zoals die in het Stalinistische lijdperk bes'ond, schero gelaakt, maar rjat men op het ogenblik in de Sovjet- Unie beleeft, lijkt weer bedenkelijk op '•Persoonsverheerlijking" en in plaats Jan Stalin is nu Khroesjtsjev het voor- JJerp van deze hulde. Drie jaar geleden *on men tot op zekere hoogte nog ?Preken van een collectief leiderschap. p°elganin was nog premier, en in die junctie speelde hij een belangrijke rol 'u het landsbestuur. Molotov, Malenkov #n Kaganovitsj zaten nog in het pre mium van de partij, en maarschalk Kjoekov zou zelfs nog een promotie ma- Jan. Hoewel Khroesjtsjev het 20ste par- Hlcongres domineerde, was hij nog 8«enszins de absolute heerser van de U-S.S.R. In het Pi vsidium zetelden lie ven met wie hij ernstig rekening had Je houden, en hij steunde vorral op n meerderheid in het Centraal Comité, vet was dan ook dit Centraal Comité ?et hem van de ondergang redde, toen JA juni 1957 de meerderheid van de 'eden van het Presidium een poging P.eed hem ten val te brengen. Met de ''eden die hem bijna twee jaar gele van van het politieke toneel hadden Jullen laten verdwijnen heeft Khroesj- *s,iev intussen afgerekend. Hij heeft het Jarraad van de zr genaamde anti-par- Jvgroep aan de kaak gesteld, en hij "aeft de voornaamste leden van deze kroep van hun hoge posten ontheven. Jmroesjtsjev is heel wat machtiger dan Ut 1956, en vooral gedurende de laatste anderhalf jaar heeft hij zijn machts positie weten te consolideren. Hij zal ®r ongetwijfeld voor zorgen, dat het nieuwe Centraal Comité, dat op het huidige partijcongres gekozen wordt, samengesteld wordt uit mensen die ge- Ue«l aan zijn kant staan, en hij zp ook wel weten te bewerken dat het «leuwe Presidium van de partij hem niet in moeilijkheden kan brengen. Khroesjtsjev heeft op 14 november 1958 een fantastisch plan ont vouwd voor de economische ont wikkeling van de Sovjet-Unie. Als men premier en partijleider mag gelo- en. breekt er voor de U.S.S.R. een Souden tijd aan. De stoutste dromen Jan de aanstichters van de Revolutie ■JUllen, volgens Khroesjtsjev, binnen af- l'enbare tijd in vervulling gaan. Waar P'aiin faalde, zal de huidige machtheb- slagen, zo schijnt de laatstgenoem- Se zijn landgenoten te willen voorhou- Sen- Khroesjtsjev zal de volkeren van Unie van Socialistische Sovjet-Repu- P'leken voorgaan op de weg naar het uaipofde land. Hij zal de evolutie van uialisme naar communisme voltooi- De huidige partijbijeenkomst heet ?ah ook officieel „het congres van de oouwers van het communisme", en de PPerste bouwmeester, de architect, ah het gebouw dat men nu wil optrek- (Vervolg op pagina 7) Verder beloften waren: meer automa tisering, een bruto vergroting van de landbouwproduktie met 70 procent in de jaren 1959-1965 (het tüdperk van het zeven-jarenplan voor de economische ontwikkeling dat Khroesjtsjev ont vouwde). meer dan een miljoen nieuwe tractors tegen 1965, grotere produktie van melk, vlees, wol en eieren, een aan zienlijke toeneming van de verbruiks- goederen (62 tot 65 pet) en overscha keling op elektrische en dieseltraktie op alle hoofdlijnen van de spoorwegen in totaal 95.000 kilometer. Tegen 1965 zal de bruto industriële produktie 90 procent groter zijn dan in 1958. De ar- beidsproduktiviteit in de industrie moet met 45 tot 50 procent toenemen en op de collectieve boerderijen met bijna 100 procent. De premier deelde mee. dat de com munistische partij sedert het vorige par tijcongres in 1956 met meer dan een miljoen leden is uitgebreid. Meer dan acht miljoen mannen en vrouwen met inbegrip van aspirant-leden, zijn thans bij de partij aangesloten. Khroesjtsjev dacht, dat de handel met alle landen door de uitvoering van het zeven-jarenplan zou kunnen worden verdubbeld. Hii deelde mee dat zijn regering werkt aan een ont wikkelingsplan dat vijftien jaar zal omvatten. In het gedeelte van zijn rede, waarin hij internationale kwesties behandelde, pleitte Khroesjtsjev opnieuw voor het beleggen van een topconferentie en voor beëindiging van de koude oorlog. Hij herhaalde zijn oproep tot vreedzaam naast elkaar bestaan der staten en ver bod van kernwapens. Hij deelde mee, dat de Sovjet-Unie is begonnen met de produktie van intercontinentale raket ten die zonder falen elk doel op aarde zouden kunneit treffen. Hij sprak ook over de betrekkingen met de andere landen. Er zijn geen redenen tot con flicten tussen de volkeren van de V.S. en de Sovjet-Unie, maar de betrekkin gen zullen naar zijn mening lange tijd 'bnormaal blijven, hoewel het aantal Amerikanen die vriendschap willen, „steeds groter" wordt, aldus Khroesj tsjev. De premier zei, dat de Sovjet-leiders het eens zijn met alles wat de „broeder lijke" communistische partij van Chi na doet, „hoewel haar methoden niet in alle opzichten gelijk zijn aan de onze". Het belangrijkste is de» solidariteit van de werkende klasse te bewaren, zo voegde hij eraan toe. In dat verband kri tiseerde hij de Joegoslavische „revisio nisten" en hij sprak tegen dat de com munistische partijen in de wereld door Moskou worden georganiseerd en be heerst. Het sluiten van een vredesver drag met Duitsland achtte hij essentieel voor de oplossing van de Duitse kwes tie. De Sovjet-Unie kant zich niet tegen vrije verkiezingen, maar het Duitse pro bleem moet door de Duitsers zelf wor den opgelost door onderhandelingen tussen de beide soevereine Duitse sta ten. „Er is geen andere methode", al dus Khroesjtsjev. Het Vaticaan heeft tweemaal geprotes teerd tegen de sluiting en overneming van drie Jezuïetenscholen in Caïro. De pauselijke internuntius, mgr. Oddl, bracht gisteren en maandag een be zoek aan de onderminister van buiten landse zaken, Saleh Khalil. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Senaat van de Amerikaanse staat Dakota heeft met achttien tegen *estien stemmen een voorstel van Republikeinse zijde aangenomen alle Vakjes sigaretten, die in deze staat verkocht worden, te voorzien van een ate»npei in de vorm van een doodshoofd, aldus meldt U.P.I. Het voorstel 15 gisteren doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. Als het daar V>ordt aangenomen kan het tot wet verheven worden. Het voorstel is, naar zijn indieners verklaren, gebaseerd op het verband aat bestaat tussen roken en longkanker. Het stempel moet dienen om het I°7en „van zijn glans te ontdoen." De Democraten, die tegen het voorstel hebben gestemd, zien er een gevaarlijke benadeling in van de Amerikaanse staten waar tabak verbouwd wordt. Ten noorden van Milaan zijn gisteren honderden tonnen aarde en steen neer gestort op een personentrein, aldus meldt Reuter. Een passagier, een meis je, is om het leven gekomen. Er zijn twee gewonden. De trein, die bijna leeg was, werd getroffen bij de ingang van een der vele tunnels in het tra ject door het Alpengebied naar Zwitser land. Als gevolg van de aardverschui ving moest de Orient-express, die van Parijs via de Simplonlijn naar Instam- boel rijdt, wordt omgelegd. In een legerbericht, dat vanmorgen in Djakarta is uitgegeven, wordt gezegd, dat gisteren bij gevechten in Midden- Celebes een Nederlander is gesneuveld. De naam van de betrokkene is niet ge noemd. Hij zou, samen met vijf leden van de Darul Isam, zijn gedood bij ge vechten om de dorpen Siwa en Wadjo. Uit het legerbericht blijkt voorts, dat het bondgenootschap tussen de Darul Islam en de Permesta, dat heeft geleid tot de tijdelijke bezetting van Malili, is verbroken. Volgens het Indonesische leger was het de Darul Islam er uitslui tend om begonnen wapens in handen te krijgen. Tien leden van de regeringsstrijd- krachten en vijftig burgers zijn bij an dere gevechten op Celebes om het leven gekomen. De staf-chef van het Indone sische leger, luitenant-generaal Abdul- haris Nasution, heeft na zijn terugkeer van een inspectietocht op Sumatra ge zegd, dat een van de rebellen-bataljons in het noorden van Sumatra op het punt staat zich over te geven en op te gaan in het regeringsleger. Een groep van ongeveer zestig mus sen heeft nabij Johannesburg in Zuid- Afrika een slang van anderhalve me ter lengte aangevallen, die een nest plunderde, aldus meldt Reuter. De mus sen slaagden erin de slang in ongeveer tien minuten tijds te doden. Twee mus sen hebben de strijd niet overleefd. De in Londen verschijnende Daily Mail meldt vandaag, dat de Britse re gering aan een „syndicaat van Londen- se zakenlieden" toestemming gegeven heeft een speelzaal te openen op de rots van Gibraltar. Volgens het blad wil het syndicaat van het nieuwe ca sino het toekomstige vermaakscentrum maken voor die Europeanen die niet op een dubbeltje hoeven te kijken. Het Goede Heertje Nadat het gisteren reeds de gehele dag in Florence onrustig was ge weest, omdat de politie 's ochtends vierhonderd arbeiders uit een fabriek had verjaagd waar een sit-down-staking was georganiseerd uit protest tegen een aantal arbeiders, is het 's avonds in de binnenstad tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De Florentijnse politie heeft met behulp van traangasbommen en waterkanonnen een menigte van naar schatting tien duizend demonstranten naar huis moeten jagen. Bg deze botsingen vielen nogal wat gewonden. United Press International noemt het aantal 43: der tig politiemannen en dertien burgers. De onlusten deden zich voorname lijk voor in de omgeving van de ka thedraal en het nabijgelegen Plein van- de Republiek. Politiejeeps ach tervolgden met loeiende sirenes groe pen betogers door het warnet van nauwe middeleeuwse straatjes in het stadscentrum. Op het Plein van de Republiek slaagden de betogers erin een politiejeep in brand te steken. Hier en daar werden barricades op geworpen. Bij het hoofdpostkantoor ontstond een gevecht om een barri cade, waarbij de politie traangasbom men en de betogers keien wierpen. Tlders drongen betogers een opslag plaats voor bouwmaterialen binnen en bekogelden de agenten met stuk ken marmer, die voor het herstel van de kathedraal van Milaan waren be stemd. De aartsbisschop-coadjutor van Flo rence, mgr. Florit, deed vergeefs een beroep op de menigte rustig naar huis te gaan. Tegen negen uur 's avonds begon langzamerhand de rust terug te keren, doordat de betogers, hongerig en door nat door het bombardement van de water kanonnen der politie, het veld ruimden. De straten in het centrum lagen be zaaid met stukken hout, stenen en glas. De politie heeft van de rust gebruik gemaakt om zwaarbewapende carabi nieri, auto's en zelfs pantserwagens naar enkele strategische punten in de stad te dirigeren. De socialistische en communistische vakbonden hebben hun leden in Florence opdracht gegeven de algemene solidariteitsstaking ook van daag voort te zetten. Ook de speciale brigade van de politie, die uitgerust is met jeeps en gespecialiseerd op het verspreiden van betogingen, is in staat van paraatheid gebracht. Aankomst van het „Goede Heertje in de gevangeniswagen voor het gerechtshof te Amsterdam. De directie van de Nederlandsche Spoor» wegen heeft de overwegwachter van d« bewaakte spoorwegovergang in de Van Vredenburchweg te Rijswijk, een 49-ja» rige man geschorst in zijn functie, om dat hü dinsdagmiddag omstreeks half een de afsluitbomen van de overweg opendraaide terwijl de uit de richting Delft aanstormende T.E.E.-trein He de France nog moest passeren. Door aan houdend en doordringend toeteren wist de bestuurder van de T.E.E.-trein het de overweg opstromende verkeer te waarschuwen. waardoor ongelukken zijn voorkomen. De overwegwachter had de bomen ge sloten voor het doorlaten van een losse elektrische locomotief uit de richting Den Haag. Terwijl de bomen omlaag waren ontving hij het sein voor de na derende expresse-trein uit de richting Delft. Tegelijkertijd voerde hij een tele foongesprek en na afloop van dit ge sprek verkeerde hij in de mening dat de trein al was gepasseerd. Hij draai de de bomen open en het verkeer, ko mende uit de richting Westland dat op deze overweg voorrang heeft ten op zichte van het uit Rijswijk-centrum ko mend verkeer, zette zich in beweging. Hierbij waren een personenauto en, we gens hel middaguur, vele fietsende schoolkinderen. Allen konden op het ho ren van het fluitsignaal van de T.E.E.- trein nog tijdig tot stilstand komen, ter wijl de overwegwachter, geschrokken, snel de bomen weer liet zakken. Zonder iéts of iemand te raken stoof de trein voorbij. De wagenvoerder meld de het voorval aan de stationschef te 's Gravenhage. De politie van Rijswijk heeft tegen de overwegwachter proces verbaal opgemaakt wegens het in ge vaar brengen van het verkeer op de spoorwegovergang. Het militaire hoofdkwartier in de provincie Pinar del Rio (West-Cuba) meldt, dat het een samenzwering tegen het revolutionaire regime „in de kiem heeft gesmoord", aldus meldt Reuter. In vier steden zgn arrestaties verricht. Onder de gearresteerden zijn verschei dene officieren uit het leger van de vroegere president Batista. Er zijn wa pens, munitie en uniformen in beslag ge nomen. Advertentie Het proces tegen „Het Goede Heertje" is begonnen. Vanochtend om half tien is de 51-jarige C. R. van H., de Amsterdamse boekhouder-kassier die in ruim 10 jaar tijds een bedrag van circa 2.073.218,- van de N.V. Berger en Co. verduisterde en vermoedelijk geheel opmaakte, voor de rechtbank te Amsterdam geleid. Twee dagen lang zal de president, mr. J. Coninck Liefsting, hem en een achttal getuigen over deze gigantische verduistering ondervragen en op de derde en laatste dag volgt dan het requisitoir van mr. W. P. Bakhoven, hoofd van het arrondissementsparket en het pleidooi van mr. Jeljer de Jong, verdachtes raadsman. De belangs Hing voor dit proces is enorm. De grote strafzaal van de recht bank in het Amsterdamse paleis van justitie was vanochtend tot de laatste plaats bezet door belangstellende leden van de rechterlijke macht, van de ba lie, van de politie, de pers en enkele speciale genodigden. De publieke tribu ne kon niet meer dan een 60-tal men sen bevatten; de verdere belangstellen den moesten rechtsomkeer maken. En kelen vertrokken reeds terstond nadat zij vernomen hadden dat niemand de tribune tijdens de zitting mag verlaten. Daar de akoestiek in de zaal nogal te wensen overlaat, had de president de Amsterdamse pers vergunning m- leend voor dit speciale proces een ge luidsinstallatie te laten aanbrengen, zo dat va.i het vraag- en antwoordsp'1 tus sen president, rechters, officier van justitie, raadsman, verdachte en getui gen zo min mogelijk verloren zou gaan. voor de rechtbank. De verdachte zelf kreeg een bijzond; re plaats toegewezen: op een eigen stoel aan een eigen groen tafeltje vla' voor de grote groene tafel van de recht bank. In de ruime verdachtenbank, die uit drie oplopende banken bestaat, had- de ditmaal een 12-tal journalisten plaats genomen. Andere verslaggevers en tekenaars (fotografen werden niet toegelaten zaten op de normale pers plaatsen langs de zijmuren van de zaal. De raadsman, mr. Jeljer de Jong, werd in dit bijzondere proces bijgestaan doo- een secretaresse, die de gehele zaak stenografisch zal opnemen. Uiteraard heeft men zich ook en vooral in juridische kringen afgevraagd welke straf de verdachte zal krijgen. Hem wordt verduistering in dienstbe trekking ten laste gelegd, waarvoor de maximum straf 4 jaar bedraagt, en voorts valsheid in geschrifte, waarvoor de wet een maximum van 5 jaar stelt. Wanneer een verdachte in een dagvaar ding van meerdere strafbare feiten wordt beschuldigd, dan geldt als regel dat hem als hoogste totale straf het maximum van een der ten laste geleg de feiten plus nog een derde daarvan kan worden opgelegd; in dit geval dus 5 jaar plus een derde van 5 jaar ofte wel 20 maanden. Het „Goede Heer tja" wacht dus hoogstens 6 jaar en 8 maan den. De eerste drie getuigen waren de heren J. Brautigam en B. Klop, leden van de rijksaccountantsdienst, die belast z(jn geweest met het uitzoeken alle door verdachte gepleegde vervalsingen »n verduisteringen, alsmede inspecteur W. van der Voort van de Amsterdam se recherche. Morgen zullen de overige 5 getuigen worden gehoord: de bank directeur mr. F. H. J. K. Berger uit Den Haag, de twee accountants uit Breda J. Dragt en C. M. C. M. Jacobs, die 10 jaar lang de boeken van de be nadeelde N.V. hebben gecontroleerd zonder de fraude te ontdekken en ten- dotte mr. G. E. F. M. van der Schrieck, bankdirecteur uit Breda. Men wachtte met het binnenbrengen ,van de verdachte tot iedereen gezeten was en de leden van de rechtbank hun plaatsen achter de groene tafel hadden ingenomen. Gekleed in een smetteloos grgs pak werd hij de zaal binnengeleid: een lange slanke man met golvend haar, dat °P de kruin begint te kalen en grijzend aan de slapen. Ietwat verlegen liep hij naar voren.; de wacht meester plaatste hem naast zijn ver dediger. De president begon de zitting met het voorlezen van enkele maatregelen van orde. Omdat bij vorige grote strafza ken gebleken was, dat bet heen en weer lopen van journalisten of ander pu bliek storend werkte, zo zei hij, mag nu met eventuele uitzondering van advo caten niemand de zaal verlaten of zelfs maar opstaan voor de zitting geschorst wordt. Maar ook de advocaten werden verzocht de zitting niet bij te wonen als zij na een half uurtje weg zouden moe ten gaan voor ander werk. Roerloos tussen zijn raadsman en de wachtmeester zittend luisterde de verdachte met licht opgetrokken i wenkbrauwen naar mr. W. P. Bakho ven, die na een korte inleiding de he le 21 pagina's tellende dagvaarding voorlas. In die inleiding zei hij, dat wanneer in Nederland een eenvoudig (Vervolg op pagiru 4) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt to 11.15 uur) In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst en hier en daar mist. Overdag zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. Zon: 8.26-17.21. Maan: 23.34-10.15. De verdediger van het „Goede Heertje", de Friese rechtsgeleerde mr. J. de Jongh, betreedt het Paleis van Justitie te Am- serdam, waar vanmorgen de zaak tegen Van H. begonnen is. I min neersi Station Weer temp afgel. gisteren 24 uur Stockholm geheel bew. -4 0 Kopenhagen zwaar bew. 1 0 Londen onbewolkt 1 0 Amsterdam onbeWolkt -1 0.3 Brussel onbewolkt -2 0 Luxemburg onbewolkt -2 0 Parijs onbewolkt -0 0 Nice geheel bew. 7 0 Berlijn geheel bew. 1 0 Frankfort onbewolkt -5 0 München onbewolkt -10 0 Zürich onbewolkt -4 0 Genève onbewolkt -3 0 Locarno onbewolkt -5 0 Wenen zwaar bew. 1 0.1 Innsbruck onbewolkt -10 0 Rome onbewolkt 3 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1