I RANG is alleen RANG als er RANG on staat. I mnnrm mm Postdiefstal van ƒ40.000,- opgehelderd De Vijfde Republiek beleeft haar eerste schandaal Britse regering zal het besluit inzake K.L.M. nader bestuderen WVBERT Times„Een schrale troost voor minister Luns" KLUIF VOOR DE BOULEVARDPERS minister luns is over resultaat Helikopters van „Karei Doorman" redden 2 mannen Ernstig geval van irlozing verwaai f5.000.- Dodelijk ongeluk in mijn Emma Affaire-Lacaze: Poging om geadopteerde zoon uit de weg te ruimen en te onterven? Mogelijk na 1 maart zo nodig nieuw uitstel van de Engelse maatregel te verwachten Geen ongewoon element van gratie in Britse politiek te verwachten ^UUUiiiJJXLiLl-UJUUUUtiAUJUUUUUJUlOJULUXUJ^ als Schipbreukelingen nabij Bermuda Broer en zuster ten zeerste ondervoed Belastingontduiking Boete geëist van aan Celloconcours in Mexico Gedeelde eerste prijs voor Anne Bijlsma „NIET TE OPTIMISISCH" Vijfde S.U.S.-actie Eerste woonhuis op lot B43008 Mild and flavour full! Indonesië ter sprake in het Hogerhuis Nederlandse zeeman in Rouaan vermoord 5Sfi Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol WOENSDAG 28 JANUARI 1959 PAGINA 3 zater- ee" Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Een besteller van het postkantoor te Delft, dienstdoende als nachtportier, heeft zich bij de politie gemeld als de pleger van de diefstal van de waarde- brief inhoudende 40.000,-, die een Am sterdamse bank had afgezonden naar een bijkantoor te Delft. Toen hij na opening van de brief be merkte, dat deze een bedrag van 40.000,- bevatte is hij zo geschrokken, dat hij besloot het geld in een pakje in de brievenbus van het postkantoor te werpen. Het vliegdekschip Karei Doorman heeft maandagmiddag twee magere, maar gezonde schipbreukelingen, af komstig van een Amerikaans jacht, uit de Atlantische Oceaan gered. Oefenen de Avengers ontdekten de twee ma-nen, die in een z.g. dinghy, een opgeblazen rubberboot, ronddreven op een positie van 59 mijl ten zuid-westen van Bermu da. Op de melding van de Avengers vlo gen helikopters uit, en drie minuten la ter waren de mannen reeds uit zee op gepikt. De geredden zijn de 27-jarige advocaat George Harrington uit New York en de 24-jarige jachtbouwer Mar- con Crowwel uit Riverton New Jersey. Zij waren 9 januari met hun jacht van New York naar San Juan in Porto Ri co vertrokken. Na vier dagen in stormweer te hebben gevaren, werd hun schip licht bescha digd. Bü een tweede storm, dichter bü Bermuda, zonk het jacht. Acht dagen later werden de mannen ten zuid westen van Bermuda gered. Ze meen den ten oosten van Bermuda te zitten. Al die tijd hebben zij op niets anders dan vruchtensap en beschuit geleefd. De Karei Doorman heeft hen aan wal gezet. De Groninger recherche heeft in een perceel in de Korrewegwijk te Gronin gen een ernstig geval van verwaarlo zing ontdekt. Twee zusters van om streeks 55 jaar blijken hier gedurende een groot aantal jaren een inwonende broer en een inwonende zuster verbor gen te hebben gehouden. Deze verble ven in het huis van hun zusters, die de huishouding „voerden", zonder dat iemand ervan op de hoogte was. De enigszins debiele vrouw lag in een donkere onverwarmde kamer en was onbeschrijfelijk verwaarloosd, evenals de man, die echter af en toe nog kans zag via een achterdeur de straat op te komen en dan langs de vuilnisbakken liep op zoek naar etenswaren. Het twee tal was in vele jaren niet gewassen of verschoond. Hun eten bestond uit aard appelsoep, zodat zij ernstig ondervoed waren. He familie was overigens niet onbe middeld, haaar de beide zusters wilden het ouderlijk kapitaaltje bjj elkaar hou den. Toen de beide zusters in een civiele procedure werden gewikkeld over een betalingsaangelegenheid viel hun vreemd gedrag op. Hen vermoedde met geestelijk gestoorden te doen te hebben. Het onderzoek bracht toen de ver waarloosde familieleden aan het licht. Uit een medisch onderzoek bleek dat .xiI uiecK aai het viertal geestelyk gestoord is. Zij zullen in een inrichting worden opge nomen. De officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar heeft tegen een 54-ja- rige ingezetene van Wognum wegens het doen van een onjuiste belastingaangifte een boete geeist van 5000 gulden subs drie maanden gevangenisstraf en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Verdachte, die districtscom missaris is van het borgstellingsfonds van de middenstand, zou over de jaren 1953 en 1954 een bedrag van 10.000 gul den aan inkomen, hoofdzakelijk verkre gen uit de opbrengst van door hem ver kochte effecten, hebben verzwegen. Uitspraak 10 februari. Op de 700 m verdieping van staats mijn Emma te Heerlen heeft zich maandagavond een dodelijk ongeluk voorgedaan, waarbij de machinist van een locomotief de 36-jarige J. G. E. Habets uit Nuth vrijwel op slag werd gedood. De heer Habets, gehuwd en va der van drie kinderen, raakte bekneld tussen de locomotief en de stijlen van een gangondersteuning. Tengevolge hiervan werd hij zeer ernstig gewond. Even later overleed het slachtoffer aan zijn verwondingen. Advertentie meen- mach- g stel" s win" iet de waar de om hoog" n voor ereen- anuar* onder tn nu* Velsen mieutf en$ e dat jaar ivoren ng af omen> s op- eente- ïaai. eer; :am> 10 ngo, oen. sar; ;tel, Op deze foto gemaakt in 1951 bij de ingebruikneming van enkele mijnen, zit Madame Walter temidden van maar schalk Juin (links) en een zoon van El Glaoui, de pasja van Marrakesj. pen, altijd volgens nog te staven lezing na haar dood gaan dienen voor de opvoedkundige en filantropi sche doeleinden, waaraan hij zelf tij dens zijn leven zijn hart reeds had verpand. Mevrouw de weduwe Walter belastte haar broer, de heer Jean La- caze, met het beheer van de mijn- bouwonderneming van Zellidja. Keren we nu terug naar de „affaire". Als enig kind van mevrouw de wedu we Walter, zij het als aangenomen kind met de naam Guillaume, is Jean-Pier re rechtens haar erfgenaam. Wordt zijn adoptie evenwel herroepen, dan verliest hij automatisch zijn aanspraken, en een adoptie kan herroepen worden, aldus zegt het Franse burgerlijk wetboek, „indien zij gerechtvaardigd is door ern stige motieven, door een beslissing van de rechtbank". Een veroordeling van Jean-Pierre Guillaume wegens koppe larij zou ongetwijfeld voldoende grond bieden voor een herroeping van zijn adoptie. Is het Jean Lacaze en zijn „medeplichtigen" om de herroeping van de adoptie te doen? Het is reeds overvloedig in de krantenrelazen ge ïnsinueerd geworden. De verdediging van de heer Jean Lacaze zou luiden, dat hij geenszins Maité heeft opgestookt en willen omkopen doch dat Maité met klachten over Jean-Pierre bij hem is gekomen, dat hij haar schadeloos heeft willen stellen en overigens verklaard had dat het hem onverschillig liet of zij met haar beschuldiging tegen Jean- Pierre naar de rechter zou gaan. De jongen had zich al lang als een deug niet ontpopt. Als een der vele verwarrende ver wikkelingen in de geruchtmakende af faire doet zich thans, naar het lijkt, de ze voor: terwijl de rechter van instruc tie Batigne voortgaat met bestudering en naar verluidt aanvulling van het voor de heer Jean Lacaze bezwarend dossier, onderzoekt de rechter van in structie Sacotte of Jean-Pierre Guillau me inderdaad wel vrijuit gaat op het stuk van souteneurschap. En dit alles wordt dan weer overschaduwd door de vraag of heropening zal worden gege ven aan een reeds ietwat oudere sub judice gebleven en toentertijd ook niet openbaar geworden affaire „Jean La caze Jean-Pierre Guillaume", waar in het niet om „ontering" van deze laatste zou zijn gegaan, maar om een opzet van de heer Lacaze zijn geadop teerde neef, „schande van de familie" en „schande van het leger", uit de weg te doen ruimen. Dit zij, met verschei dene nevenvertakkingen aan de hoofd lijn van de verbazingwekkende affaire, gelaten voor een vervolghoofdstuk. De Nederlandse cellist Anne Bijlsma. die deel uitmaakt van het orkest van de Nederlandse Opera, heeft dinsdag avond samen met de Tsjech Joseph Chuchro en de Zwitser Rama Jucker de eerste plaats bezet op het tweede internationale celloconcours dat te Japala in Mexico is gehouden. Ere-voorzitter van de jury was Pablo Casals. Voor de eindstrijd waren nog tien cellisten overgebleven. Op verzoek van Casals kende de jury drie eerste prijzen toe, drie tweede en twee derde. De twee overblijvers kregen eervolle vermeldin gen. Zondag a.s. zullen de prijzen wor den uitgereikt De eerste trekkingsavond van de vijfde S.U.S.-actie is dinsdagavond in de Rivièrahal te Rotterdam gehouden. Hoofdprijzen werden tijdens het radio programma bekendgemaakt. Het woon huis viel op lot nr. B 43008. Zondag li februari volgt vanuit Hil versum de tweede uitzending, dinsdag 3 februari Groningen, zaterdag 7 februari 's-Hertogenbosch en de laatste bekend making is bepaald op zondag 8 februari vanuit Eindhoven. Advertentie (Van een speciale verslaggever) De Britse regering zal het omstreden besluit om het aantal vluchten van de K.L.M. naar Singapore van twee tot één per week terug te brengen aan een nadere bestudering onderwerpen. Dat is het meest concrete punt van ®en gemeenschappelijke Brits-Nederlandse verklaring, waarmee de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dinsdag avond op Schiphol terugkeerde van zijn besprekingen in Londen. De presi dent-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, was persoonlijk naar Schiphol gekomen om de heer Luns, die met een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. reisde, te verwelkomen en naar men 'Uag aannemen met het behaalde succes geluk te wensen. De „nadere bestudering" van de kwestie zal de Engelse regering wel wat tijd kosten, ftoewel men hem in Londen op dat punt geen enkele toezegging heeft ge daan, verklaarde de heer Luns te mogen aannemen, dat Engeland de uit voering van het Britse besluit zoals bekend een maand uitgesteld tot 1 maart opnieuw zal uitstellen totdat de „nadere bestudering" is vol tooid en een definitief standpunt zal zijn ingenomen. „Ik ben niet al te op timistisch over het eindresultaat," zo verklaarde de heer Luns. „Ik ben er evenwel van overtuigd, dat het opnieuw bestuderen van de kwestie geen schijnmanoeuvre van de Britten is en ik ben dus niet zonder hoop." Een andere kwestie, die bij het uit gebreide Brits-Nederlandse overleg ter sprake is gekomen is de Britse wapenleverantie aan Indonesië, waar bij de Nederlandse minister uitdruk king heeft gegeven aan de beducht heid van Nederland voor de Indone sische bedoelingen ten opzichte van Nederlands Nieuw Guinea. De heer Luns, die op Schiphol verklaarde „wel iets, maar niet veel meer" uit de doe ken te willen doen, dan bij de opstel ling van het Brits-Nederlandse com muniqué was geschied, deelde mee, dat men in Londen tot het inzicht is gekomen, dat de wapenleveranties „een speciale, verhoogde verantwoor delijkheid van Engeland in verband met de kwestie-Nieuw-Guinea met zich meebrengen." Juist dinsdag is in Djakarta bekend gemaakt, dat een definitief akkoord ge sloten is met Engeland voor _de leve ring van achttien Gannet-vliegtuigen voor de Indonesische marine. In ant woord op een vraag hierover verklaar de de heer Luns bü zijn besprekingen in Londen te hebben begrepen, dat na de aflevering van de eerste zes Gannets de twaalf overige „niet in de nabqe toekomst zullen worden afgeleverd." Er is ook van gedachten gewisseld over de Russische nota inzake Berlijn en daarbij is opnieuw gebleken, hoe nut tig het is dat de ministers van twee landen, die elkaar bij N.A.T.O.- en andere conferenties regelmatig samen met tal van andere collega's treffen, van tijd tot tijd ook eens een onderonsje hebben. Minister Luns zei voorts „be paald zeer tevreden te zijn" over het resultaat van zijn besprekingen over de vrijhandelszone. Wat zo tevredenstellend Was onthulde hij overigens niet. „De besprekingen zijn zeer, zeer openhartig geweest, hetgeen evenwel geen afbreuk heeft gedaan aan de goe de verstandhouding," zo verklaarde de heer Luns. „In het Brits-Nederlandse communiqué wordt trouwens gesproken Van een uitstekende sfeer. In zulke com muniqués wordt overigens zelden ge legd, dat het gesprek in een beestach tige sfeer is gehouden, maar in dit ge val berust de gemeenplaats op waar heid," zo voegde de heer Luns daar aan toe. De besprekingen, die anderhalve dag la beslag hebben genomen, zijn ook zeer zwaar geweest, zo vertelde de minister, die van al dat praten een beetje hees Was geworden en een zucht van ver lichting slaakte, toen eindelijk de felle schijnwerpers van de televisie- en ca mera-mannen werden gedoofd. „Moch ten er verder nog vragen zijn, dan zal ik daar voor zover mogelqk zo vaag Jnogelqk op antwoorden," verklaarde hij daarna. „Hoe vond u de service aan boord van het B.E.A.-vliegtuig," wilde iemand weten. „Ach, ik heb wel eens meer gevlogen," antwoordde de minis ter. En na enig nadeken voegde hij daar aan toe: „De bemanning is er in geslaagd vrq redelijk op tijd te arrive ren." De heer Aler, die naast hem zat, glimlachte. Advertentie In het Sophiaziekenhuis te Zwolle is Pyerleden de 81-jarige heer B. Beek man uit Doornspijk, die zondagmiddag lastige brandwonden opliep. Een buur man zag rook komen uit de huiskamer de heer Beekman. Hij ging de ka- Yj}er binnen en zag de bejaarde man brandende kleren op de grond lig- v,?Pmiddellük bluste de buurman de fat?men, maar Beekman bleek reeds Pen brandwonden te hebben opgelo- Ons aan ruS. armen en benen. Men ver- 6öp®rstelt dat B. in een stoel voor de haard in slaap is geraakt en toen "erover in het vuur is gevallen. Op Schiphol werd minister Luns begroet door de heer 1. A. Aler, president directeur van de K.L.M.die popelde om het laatste nieuws uit de mond van de minister zelf te horen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De heer Luns deelde gisteren voor zijn vertrek aan de Nederlandse cor respondenten in Londen mede, dat hü „niet ontevreden" was over het ver loop van de besprekingen in de Britse hoofdstad. Bq zijn 'vertrek van het Londense vliegveld herhaalde onze mi nister deze verklaring tegenover ver tegenwoordigers van de Britse pers, maar het is zeer moeilijk de oorzaak te begrijpen voor deze afwezigheid van ontevredenheid aan Nederlandse zijde, en de „Times" van hedenochtend heeft het waarschqnlqk bq het juiste einde, als het een artikel van zqn diploma tieke correspondent siert met het op schrift „Schrale troost voor minister Luns". Aan het eind van het gisteren gepu bliceerde communiqué over de Brits- Nederlandse besprekingen wordt bijna tussen neus en lip meegedeeld, dat de ministers de kwestie van de K.L.M.- vluchten op Singapore eveneens in be spreking hadden genomen. Maar het is duidelijk dat dit een voornaam, zo niet het voornaamste punt heeft gevormd van de besprekingen, en dat de heer Luns met lege handen naar huis is te ruggekeerd. De Britse regering heeft haar besluit, om de vluchten van de K.L.M. met Sin gapore als eindpunt tot een per week te beperken, niet ingetrokken. Het eni ge wat zij heeft toegezegd is, dat zij op grond van de zakelijke en techni sche gegevens omtrent deze vluchten, welke de heer Luns tijdens de bespre kingen aan de Britse ministers voor legde, haar besluit nogmaals in over weging zal nemen. Maar het vereist ongewoon veel op timisme om te geloven dat een Brits kabinetsbesluit herzien zou worden alleen maar op grond van het feit, dat de Engelse regering nu kennis zal nemen van technische ge gevens, welke zij voorheen on nodig heeft geacht voor het vormen van een besluit. Uw correspondent is van mening, dat alle optimisme mis plaatst is en dat een herziening van het besluit in een voor Nederland gun stige zin zou getuigen van de aanwe zigheid van een hoogst ongewoon ele ment van gratie in de Britse buiten landse politiek. Als voetnoot zij hier vermeld, dat In donesië eveneens even ter sprake kwam in het Hogerhuis, toen gisteren een adellijke pot een adellijke ketel zwart noemde. Minister burggraaf Hailsham, ook bekend als „de man met de bel", had een woordenwisseling met twee ro de blauwbloedigen, Lord Attlee en burggraaf Alexander. De laatstgenoem de verweet aan de regering, dat zij niet op de hoogte was geweest van de toe stand op Cuba en dat zij de kranten had moeten volgen en af had moeten zien van verdere wapenleveranties. Hierop antwoordde Lord Hailsham vinnig, dat het enigszins misplaatst was voor de socialisten om te praten over het sta ken van wapenleveranties aan Cuba. Want padden de socialisten zelf niet aan de Britse regering geadviseerd om torpedojagers te leveren aan Indo nesië? Maandagnacht is een 29-jarige Neder landse zeeman uit Apeldoorn in Rou aan door drie messteken zodanig ge wond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. De ongehuwde man was eerste stuurman op het kustvaartuig Maria Theresia van de rederq Gruno te Am sterdam. Hij was 's avonds gaan passagieren met de kapitein, doch ging niet mee, toen de kapitein naar zijn schip terug keerde. Later vonden patrouillerende po litieagenten de stuurman bewusteloos en uit drie steekwonden bloedend op straat liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hij in het zie kenhuis. Tot nog toe heeft men echter nog geen aanwijzing omtrent de da ders kunnen vinden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Sedert ruim een week wordt Frankrijk bezig gehouden met een zo ge heten „affaire Lacaze"; de boulevardpers gooit er aan tekst en foto's pa gina's mee vol in de beste of slechtste feuilletonstijl en meer gedis tingeerde organen als Le Monde en Le Figaro volgen, aarzelend, met kolommen, hopend dat spoedig het volle eerlijke licht zal schijnen; de „affaire" is onderwerp van gesprek en voorwerp van verbouwereerdheid en schandaal bijzonderlijk in de hoogste maatschappelijke regionen. Niette min verkeert zij, op gerechtelijk plan, nog in het stadium van vooronder zoek. De affaire begon haar carrière in de openbaarheid met het bekend wor den, dat 15 januari de heer Jean La caze voorgeleid was voor de rechter van instructie Batigne en door deze, na verhoor, in voorarrest was gehou den. Motief: een tegen hem ingedien de beschuldiging van „omkoping van getuigen". Wie de gearresteerde heer Jean Lacaze was, bood geenszins een puzzle, maar wel een sensatie: nie mand minder dan de man, die als ge delegeerd administrateur aan het hoofd st»nd van een van Frankrijks grootste industriële ondernemingen en fortuinen, de wereldbekende zink en loodmqnen van Zellidja In Marok ko, een waarde vertegenwoordigend van enkele tientallen miljarden francs. Wat „in concreto" de tegen hem aangevoerde beschuldiging be helsde viel voor de redacties der Pa rijse bladen ook al niet moeilijk te achterhalen: aanklagers, aan beide kanten in de zaak betrokken advoca ten, politieambtenaren, enz. waren blijkbaar reeds zeer spraakzaam ge weest. Het zou er op neer zijn gekomen dat de gedelegeerd administrateur van de JEAN-PIERRE GUILLAUME Zellidjamijnen een zekere juffrouw Godenèche, de bijnaam dragend van Maité, en het beroep uitoefenend van „call girl", met verscheidene miljoenen francs had trachten te „kopen" om te gen de jongeman Jean-Pierre Guillau me, „aangenomen neef" van Jean La caze, de beschuldiging uit te brengen van „proxénetisme" (koppelarij, soute- neursbedrijf). Doch „Maité", als waar vriendin van Jean-Pierre, zou deze van de kwalijke machinatie van zijn oom op de hoogte hebben gebracht. Er wérd opening van de zaak gegeven aan de rechter van instructie, een valstrik werd uitgezet, de miljoenen van de koopsom werden zichtbaar, telefoongesprekken van de heer Lacaze, een „medeplichti ge" secretaresse en 's heren Lacaze's advocaat werden ambtshalve afgeluis terd, de heer Lacaze werd voorgeleid en de heer Lacaze werd in voorlopige hechtenis gezet (zij het een week daar op, op advies van doktoren, onder wie de gerechtsdokter dr. Paul, voorlopig weer ontslagen ter opname in een kli niek voor het ondergaan "an een drin gende operatie, operatie die echter ook nu nog niet heeft plaats gehad). Van het bovenstaande uit moet nu dieper worden gegraven. Ook in Frank rijk kan natuurlijk niemand iemand als „neef" adopteren. De zaak zit als volgt. Jean-Pierre Guillaume is de aangeno men zoon van de huidige mevrouw de weduwe Walter, geadopteerd toen me vrouw de weduwe Walter mevrouw de weduwe Guillaume was, na een eerste huwelijk, dat zij was ingegaan met de meisjesnaam van Domenica Lacaze. De heer Jean Lacaze is haar broer. Graven we verder. De heer Guillaume, met wie Domenica Lacaze haar eerste huwelijk beleefde, was een van Frank rijks beste kenners, verzamelaars en handelaars in moderne kunst, hoog ge acht in de Parijse milieus van schilders en auteurs. Bij zijn overlijden in 1935 liet hij zijn weduwe een rijk bezit na, een fortuin dat mevrouw Guillaume nog aanzienlijk deed gedijen. Het zou thans een waarde vertegenwoordigen van minstens tien miljard francs. Maar het huwelijk was kinderloos gebleven; tien maanden na het overlijden van deze eerste echtgenoot adopteerde de wedu we een gestichtskind „van onbekende moeder en onbekende vader", Jean- Pierre Guillaume. In 1951 volgde ken nismaking en huwelijk met de heer Jean Walter, vermaard architect, ver maard bouwer van ziekenhuizen en vooral vermaard als geheel op eigen kracht groot geworden „captain of in dustry": de ontdekker van de bodem rijkdommen van Zellidja en oprichter van de gelijknamige mqnen. In juli 1957 kwam de heer Jean Wal ter tengevolge van aanrijding door een auto om het leven. Mevrouw de weduwe Walter, voorheen de weduwe Guillaume, zag zich, als enige erfgename, aan het hoofd ge plaatst van een tweede fortuin dat het eerste weer verre overtrof. De heer Jean Walter heeft namelijk kin deren uit een eerste huwelijk zijner zijds verzocht van alle erfrechten af te zien en de kinderen hebben daarin toegestemd. De heer Jean Walter was van oordeel, zo luidt het verhaal, dat zijn kinderen evenals hij zelf op eigen vuist „groot" dienden te wor den. Het zijn weduwe nagelaten for tuin zou, zo wilde hij anderzijds ho-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3