Radio en TV III Eerste begroting na de La Toscaechte theatersfeer I kabinetscrisis in het parlement aangenomen Naar het beloofde land I Zwier van de hoela-hoepel insvireert Pierre Cardin N OF M Cf^ %QW Politiek blijft buiten spel, maar toch niet geheel en al beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! TAILLE DEFINITIEF TERUG BREDERE SCHOUDERS Toneel en televisie Gooi-zwemsters zonder leiding naar Italië Uw baby IR. STAF VERDEDIGT „LANDBOUW" Amerikaan Patty kan België niet helpen Mr. C. van Helsdingen overleden Vanavond Schulte en Post in Antwerpse Zesdaagse Olympische Winter spelen In Squaw Valley is huisvesting geregeld Skispringen Finnen triomferen in St. Moritz Amerika en Rusland aan de leiding I ...en us Engelsman Rowe stoot kogel bijzonder ver Baan in Ullevi-stadion is uitstekend 40 jaar consul K.N.V.B. Onderscheiding voor jubilaris WOENSDAG 28 JANUARI 1959 PAGINA 7 Versterking in tennisduel met Engeland v,;; Examens door AGATHA CHRISTIE Om wereldtitél basketball MODESHOW e„ CAUSERIE voor aanstaande moeders Tijdens wedstrijden in Kiel Om Europese schaatstitels iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiN Advertentie P'j". snep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel •I dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl (Vervolg van pagina 1) is Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev, ontwerper van het zevenjarenplan ]j?I zal moeten leiden tot de verwezen- 'Uking van de heilstaat. Khroesjtsjev heeft inderdaad de stoot |egeven tot opzienbarende hervormin- 6®h. Hij heeft de industriële produktie ^éten op te voeren door het toezicht de industrieën te decentraliseren. ?Oe industriële produktie is in 1958 5*}|t 10 pet. gestegen, vergeleken met i 5- Hfj heeft ook de opbrengst van j6 landbouw aanzienlijk doen stijgen, «por uitgestrekte gebieden in Siberië en jv-azakhstan in cultuur te brengen en door het voor de boeren meer aanlok kelijk te maken om hun inspanningen te vergroten. Hij heeft de gehate ma shing. en tractorstations opgeheven, en hij heeft op agrarisch gebied nog tal- h'jke andere maatregelen genomen die oe verbetering van de landbouwsitua tie in de U.S.S.R. ten goede kwamen. De agrarische produktie is in de Sov- let-Unie dan ook nog nooit zo groot ge weest als in 1958. Khroesjtsjev heeft gisteren ver klaard, dat de grootheid van het zevenjarenplan haar weerga niet vindt in de geschiedenis, maar men zou deze pochende uitlating kunnen beant woorden met de nuchtere opmerking, dat de grootheid van het plan eerst zal kunnen worden vastgesteld als het ver- wezenlijkt is, en of het inderdaad er- wezenlfjkt zal kunnen worden, staat nog te bezien. Volgens de New York Times betwijfelt men in kringen van Wester se economische deskundigen of de Rus sen in staat zullen zijn de door Khroesj tsjev eest J ie doelen binnen de vastge stelde tijd te bereiken. Het nieuwe ze venjarenplan zal zeer zware offers ver gen van de volkeren van de Sovjet- Unie en men kan zich afvragen m boeverre deze volkeren tot de noodzakelijke krachtsin spanning zullen laten bewegen, zonder bat zij in verzet zullen komen tegen de geforceerde opvoering van de produktie. Khroesjtsjev heeft kennelijk dit risico willen nemen, en hij hoopt dat de wel vaartsvisioenen die hij zijn onderdanen voor ogen stelt, hen zullen stimuleren tot ongekende activiteit. De Sovjet-Unie wil wedijveren met de Verenigde Staten, en uiteindelijk hopen de Russen de Amerikanen te overtroe ven. Khroesjtsjev erkent, dat zijn land hog in een grote achterstand heeft in te halen, maar hij acht het mogelijk om bin den twaalf jaar Amerika economisch te verslaan. In 1970 zal er, volgens Khroesj tsjev, op de hele aarde geen volk zijn hiet een zo hoge levensstandaard als het Russische. In dat jaar zal ook de Produktie van het communistische blok die van de niet-communistische wereld hebben overvleugeld. Intussen zullen vooral in de komende zeven jaar ge weldige prestaties moeten worden ge- 'everd. Voor eind 1965 zou Khroesj tsjev het peil willen bereiken van de huidige Amerikaanse produktie, en in de daaropvolgende vijf jaar zou de Sovjet-Unie de Verenigde Staten dus moeten voorbij komen. .Op het terrein van de Belgische ten nisclub te Brussel begon dinsdag een tenniswedstrijd tussen de I.C.'s van Bel gië en Engeland. De Belgische ploeg Was voor deze gelegenheid versterkt met de Amerikaan Budge Patty. De re sultaten van de eerste enkelspelen lui den: Jackie Brichant (B) versl. William Knight (G.B.) met 6—4/ 6—3. Michael Davis (G.B.) versl. Budge Patty (B) met 11—9, 6—4. Op 76-jarige leeftijd is te Haarlem overleden mr. C. C. van Helsdingen, oud-gedelegeerd lid van de volksraad van Nederlands-Indië en gepensioneerd hoofdambtenaar bij het enderwijs al- iso<T' ^r- van Helsdingen, die op 23 juli 4°82 te Ambon werd geboren, studeer de in Nederland en na doctoraal exa men in de rechten te hebben gedaan «trok hij in 1909 naar het toenmalige hdië, waar hij geplaatst werd bij de ®chterlijke macht. Enkele jaren later j as hij bij het onderwijs werkzaam, zit» 2 werd mr. van Helsdingen voor- I9a»r van he landraad en van 1924 tot fafa 'maalcte hfj deel uit van de volks- fip- 1 I" 1931 werd hij benoemd tot of- 'Ite begraven. t UTRECHT. Aan de rijksuniversiteit L vjF.echt is gepromoveerd de heer B. in a 'mans Jr. te Soestdijk tot doctor nr he letteren en wijsbegeerte op een E{ji«Schrift getiteld: „Askèsis, notes on mot„ tUs educational system". Pro- atJ" was prof. dr. C. J. de Vogel. deru„ ,TeRDAM, 27 jan. Kand. "eschie- Ntt» J- F- Meiners (Soest). JftlEGEN, 27 jan. Kand. wjjsbe- •tje kerk. graad: weleerw. pater G. «wig O.S.B. (Doetinchem). V*er in de orde van Oranje Nassau. stin 's zijn stoffelijk overschot in (Van onze parlementaire redacteur) In ee.n sterk verkorte procedure heeft de Eerste Kamer de begroting van landbouw behandeld met ir. C. Staf, die als minister ad interim de eerste was die na het ontstaan van de politie ke crisis in december een begroting in de Staten-Generaal heeft verde digd. De Kamerleden hadden de onder werpen onderling verdeeld waaruit de ernstige wil bleek om politieke contro verses geheel te laten rusten. Het luk te niet helemaal, zoals bleek toen de heer Rip (A.B.) even inging op het zo juist gehouden landbouwcongres van de P.v.d.A., waar men zoveel éloges had laten horen over de socialistische ministers van landbouw na de oorlog, dat er beweerd werd, dat alle land bouwproblemen eigenlijk al door hen zijn opgelost. De heer Kip herinnerde aan wat er nog rest: het agrarisch prijsbeleid, de structuurproblemen, de toekomst van de landbouw in de E.E.G Ook het verhogen van de norm van 10 tot 15 ha voor bedrijven die nog voor subsidie in aanmerking komen wanneer er bedrijfsgebouwen moeten worden bijgebouwd, raakte even de ge voelige teen van de sanering van het zogenaamd te kleine bedrijf. De heer Mertens (K.V.P.) en Rip (A.R.) stel den vast, dat het niet aangaat die norm in ha uit te drukken. Men dient met de aard van het bedrijf rekening te houden, met de kwaliteit van de grond en met andere waarden. Ir. Staf liet uitkomen, dat er op dit moment aan die norm van 15 ha nietgetornd kan worden maar dat „straks" daar over natuurlijk in alle vrijheid zal kun nen worden gesproken. Even liet hij doorschemeren wat zijn opvattingen zijn over het structuurbeleid in het al gemeen. Het gaat er niet om hier en daar wat werkgelegenheid te scheppen, maar radicale wijzigingen aan te bren gen. Versnippering moet bij de industri alisatie worden vermeden. In bepaalde gebieden zal ernstig moeten worden in gegrepen met betere verbindingen enz. Hij was het echter niet eens met de heer Louwes (V.V.D.), die tegenover de vele miljoenen die het westen aan tunnelbouw, deltawerken e.d. nodig heeft, geen interesse ziet voor het aan winnen van nieuwe cultuurgrond. De heer Louwes vond vooral de inpolde ring van de Lauwerszee een zaak die meer aandacht verdient. Dat kan men onmogelijk zo tegen elkaar afwegen meende ir. Staf. Sprekers die de Beneluxverhouding op landbouwgebied naar voren brach ten gaf de minister toe, dat deze er sinds Nederland het invoerregime van de E.E.G. heeft gekozen, op land- en tuinbouwgebied niet beter op is geworden. „Wij lopen nu met België niet meer in de pas", meende hij. Er zal overleg moeten worden gevoerd om dat weer in orde te krij gen. Maar reeds nu wegen de voor delen van de E.E.G. op niet-agra- risch gebied op tegen de nadelen op landbouwgebied. Als voorbeeld van dit laatste bracht de heer Mertens (K.V.P.) het verdrag van Denemar ken met Duitsland ter sprake. Omdat Denemarken buiten het E.E.G.-ver- drag staat, kan het van lagere rech ten profiteren dan Nederland. „Di rect hebben wij daar toch geen na deel van", was het oordeel van mi nister Staf. „Maar indirect wel de gelijk", repliceerde de woordvoerder van de K.V.P. Het moeilijke zuivelvraagstuk werd door ir. Staf omzeild, maar de heer Hoogland (P.v.d.A.) kon niet nalaten op te merken, dat de regering geen be grip kan verwachten voor de wijziging van een landbouwbeleid, dat nu op be perking van produktie is gericht, na dat men sinds de oorlog steeds op stij ging daarvan heeft aangedrongen. Een boer kan niet anders dan zoveel mo gelijk produceren, was zijn mening. De heer Hoogland zei er niet bij, dat de socialistische ministers van landbouw blijkbaar het tegendeel hebben gedaan van wat een oplossing van dit zuivel- probleem zou moeten zijn geweest. Ir. Staf zei, dat wanneer de produk tie beperkt moet worden, desondanks de produktiviteit in het algemeen wel omhoog moet. Bitter weinig bemoedi gend nieuws had minister Staf over de Zeeuwse problemen in verband met de verplaatsing van de oester- en mossel- bedrijven, waarover nogal werd ge sproken. Er moet zekerheid komen over kostenvergoeding en kredietge- ving. Binnenkort gaat het Veersegat dicht, maar niemand weet wat Rijks waterstaat zal beslissen over de mo gelijkheden om in de Oosterschelde de oester-cultuur voort te zetten. Ir. Staf wist het evenmin en verschool zich achter een interimrapport dat nog moet komen. De Kamer heeft de be groting z.h.s. aangenomen. TillllllllllMlllllllill Men had gisteravond met de T.V.-op- voering van Puccini's „La Tosca" uit de Twentse Schouwburg wèl het thea ter in huis. En waarachtig niet alleen dank zij het feit dat wij tussen de eer ste en de tweede acte een kijkje ach ter de schermen mochten nemen en dus konden zien hoe zo'n décor-wisseling zich nu wel voltrekt. Het was een feit, dat wij, kijkers, de theatersfeer voort durend op de tong konden proeven. En wij hadden dat, menen wij, te danken aan de kundige televisie-cameraregie van Rob Mariouw Smit, die korte tijd geleden met een uitzending van een re cital van de Joodse zangeres Chana Mil- ner al overtuigend bewees dat hij zijn vak verstaat. Ook gisteravond „greep" hij voorzover de technische omstan digheden het toelieten met grote tref zekerheid een bepaalde kernachtige si tuatie op het toneel, waarbij hij, dunkt ons, de medewerking van de toneelre gisseur Paul Pella moet hebben gehad. In ieder geval was het ons dus gegeven om deze Tosca-opvoering zoveel moge lijk „televisionnair" en dus ook zo levendig mogelijk te ondergaan. Dat was geen gering winstpunt. Wat de opvoering door het opera gezelschap Forum zelf betreft: zij kwam niet boven het middelmatige uit. Wij weten niet of en in hoeverre de to neelregie te lijden heeft gehad onder haar „aanpassing" bij de T.V.-regie; maar als dat zo is geweest mag men wel spreken van een ietwat pijnlijke wisselwerking. In elk geval zag men nu een enigszins verwaterd-dramatisch geheel, een opvoering die op haar eigen merites beoordeeld niet erg kloek in elkaar stak. Floria Tosca werd overigens door Lo- ny Vonk zorgvuldig en bij vlagen ook wel met een goede expressiviteit gezon gen. Peter van Zon leek ons in zijn Cavaradossi ietwat gehandicapt een physieke indispositie. En Bert Bijnen maakte van Scarpia een parmantig man netje, dat noch de librettist Victorien Sardou noch Puccini kunnen hebben bedoeld. Men mag in dit verband niet denken aan de magistrale vertolking die Tito Gobbi enkele tijd geleden van Parijs uit op de T.V. van deze rol gaf. Niettemin hadden wij, kijkers, alles bij elkaar gisteren een plezierig avond je uit-thuis. H. Hn. Naar aanleiding van de steeds toene mende moeilijkheden die de T.V. on dervindt bij het aantrekken van spelers van televisietoneeluitzendingen, heeft de heer Frans Vasen, leider van het Nederlands Kamertoneel „De Speel kamer", zijn visie op deze kwestie ver vat in een plan waarin hij een mogelij ke oplossing voorstelt. Het voorstel houdt o.m. in: handha ving van de gezelschappen Nederlandse en Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, Theater en Arena. Deze ge zelschappen staan per seizoen hun top acteurs één avond af aan de T.V. Deze gezelschappen spelen een tot twee maal per seizoen een uitgespeeld stuk voor de televisie. Voor zover de directie dit wenst speelt het gehele gezelschap een of meer stukken per seizoen speciaal voor de T.V. Een fragment uit „La Tosca", in een opvoering van „Forum", zoals zij gister avond ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van de zender Markelo werd uitgezonden. Lony Vonk als Tosca en Peter van Zon als Cavaradossi. illlllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Voorts wordt in het plan gesteld: op heffing van alle andere gesubsidieerde gezelschappen die in hun huidige sa menstelling niet voldoen aan de eisen die gesteld moeten worden en sinds ja ren de zorgenkinderen vormen van het toneel en van de subsidiërende over heid. Door opheffing van deze gezelschap pen ontstaat een in elk opzicht aanzien lijk reservoir van vrije spelers. De Ne derlandse Televisie-stichting biedt die spelers die haar inziens daarvoor in aanmerking komen een overeenkomst die inhoudt dat de spelers het gehele seizoen beschikbaar zijn voor de T.V.: tegen een door subsidie gedekt basissa laris plus een honorering per uitzen ding. De spelers kunnen naast hun con tractueel T.V.-werk elders naar ver kiezing toneelspelen. Hierdoor zullen automatisch nieuwe, vrfj combinaties van acteurs ontstaan, die zich o.a. kunnen bezighouden met en aanvullend werken op de toneelsprei ding. Dat deze situatie mogelijk is be wijst, aldus de heer Vasen, het bestaan sinds een jaar van de „Speelkamer". De V.P.R.O. komt vanavond met een regelrechte T.V.-stunt. Met een opvoe ring n.l. van „Christus wordt weer ge kruisigd", een televisie-bewerking van Jef van der Heyden van het befaamde boek van Niko Kazantzakis. Dit stuk, dat om 9 uur begint, is bepaald niet ge schikt voor jongere kijkers. Vooraf komt A. den Doolaard iets vertellen over het boek, zowel als over zijn per soonlijke herinnering aan Kazantzakis. Om 20.30 eerst nog „Kryfto" een film over het vluchtelingenkamp „Kolokin- thou" in Griekenland. Voor de Zesdaagse van Antwerpen, die van 6 tot 12 februari zal worden gehouden, zijn 12 ploegen van 3 ren ners gecontracteerd. De belangrijkste daarvan zijn: Van Steenbergen-Severeyns-Lauwers (Belg.) Arnold (Austr.)-Terruzzi (It.)-De Pae- pe (Belg.); Schulte-Post (Ned.)-Bug- dahl (Duitsl.); Bucher-Plattner-A. von Büren (Zwits.); Derksen—W'agtmans-G. Voorting (Ned.); W. van Est-Plantaz- Damen (Ned.); De takker-Brankart-L. Proost (Belg.). (Van onze modere dactrice) PARIJS, he denmorgen. Pierre Cardin is gegrepen door de zwier van de bewegende hoe la-hoepel. Hij heeft het beeld van de tourbillonnerende beweging rond de schouders willen vastleggen in zijn voorjaarscollectie. En meer dan ooit heeft hij met de ver wezenlijking daar van bewezen, welk een knap couturier hij is. Of zijn model len erg draagbaar zijn en passen in de versobering, waar men de mond vol van heeft, is een tweede. Het is met die modegrillen an ders heus niet zo erg, zeggen de voortrekkers der Parijse haute cou ture. Want Frank rijk exporteert al tijd nog voor 77 miljard francs aan kleren en maar voor 64 miljard francs aan auto's per jaar. Pierre Cardin, op het ogenblik na Dior-Saint Laurent een der belangrijkste ontwerpers, is de laatste seizoenen sterk inspirerend geweest voor de confectie. Zijn kleine salon zat vorig jaar tijdens de première zo opgepropt met modejour nalisten, die zelfs tafels, verwarming en schoorsteen bezet hadden, dat hij dit maal wijselijk een deel der persmensen heeft gevraagd de tweede dag te komen. Die waren dan tevens getuige van de opkomst en masse der inkopers, die hier ideeën komen zoeken voor hun confec tie. Cardin bereikt zijn hoela-hoep effect door de schouderbreedte als het ware uit te rekken met horizontale hoog op staande kragen, soms aan weerszijden geaccentueerd op de bovenarm met Bij de collectie van Heim wordt deze hoed, ontwerp Svend, gedragen, een luchtig potje van jasmijn-bloempjes. strikjes als vlinders ol met twee roos jes. Die „zwier"-lijn om de schouders houdt hij de hele collectie vol. zowel bij de wandelpakjes die duidelijk getail leerd zijn en een korte bolero hebben, als bij de avondjaponnen in verrukkelijk llllllllllllllllllllliïl mooie kleuren. Zwart is er nauwelijks. Ook de kapsels hebben de wervel van om het hoofd ineengedraaide haarstren- gen en het nieuwe 18-jarige ster-man- nequintje bij Cardin, een donker Deens danseresje, ziet er allerliefst mee uit. De hoeden zijn transparant. Dat is het compromis tussen de kappers en de mo- disten. Een verzorgd kapsel blijft nodig want het schemert door het ajour van de grote hoedenbol heen. Men kan al die hoeden het best be schrijven al een soort puddingvormen van heel luchtig materiaal met een rand zo diep, dat de mannequin er bijna door heen kijkt. Ze zijn soms bezaaid met bloemblaadjes. Maar één enorme na- maakhyacinth op het hoofd kan ook een hoed vormen. Cardin heeft zich uitge leefd in deze bloemrijke vederlichte hoofddeksels van een omvang, waarbij de vleugelkappen van de Vincentiuszus- ters niets zijn. Toch doen ook deze on wezenlijke hoeden mee met een neiging tot romantiseren die weer de kop be gint op te steken. Want de schouder ver breding die de nieuwe voorjaarsmode kenmerkt, wordt ook gevonden door de mouw aan te zetten met een brede plooi op de bovenarm. En dat is een onmid dellijke aansluiting op het strakke ge stroomlijnde lang gekoesterde silhouet van de pure zakelijkheid. Trouwens de taille is definitief terug, tot nu toe in elke collectie die wij gezien hebben. De roklengte achten wij echter nauwelijk» noemenswaard gewijzigd. Nieuw is wel bij de avondjaponnen de lengte tot on geveer twee handbreedtes boven de en kel. De feestgewaden van Cardin in prachtige kleurenimprimé's, geel, groen, turkoois, lila, zijn een verrukkelijk spel van ijle luspanden. Op de voet vallende ballonrokken zijn middenvoor even ge spleten en opgenomen met een toef ro zen. Resedagroen, citroengeel, alle tin ten rood van framboos tot abrikoos en blauw in vele nuancen zijn sterk ver tegenwoordigd. Hetis een collectie van grote creativiteit en kunstzin. Maar de grote impuls waar de mode op wacht, moet toch van de collectie Dior-Samt Laurent komen, die donderdag voor het voetlicht komt. Matelot van jean Patou van ruw donker groen stro met witte piqué strik. In de finale gemengd dubbelspel van de Australische tenniskampioenschap pen versloegen Bob Mark (Austr.) en mej. Sandra Reynolds (Zuid-Afr.) met 4-6, 13-11, 6-1 de Australiër Rod Laver en de Zuidafrikaanse mej. René Schuur man. Dinsdag zijn te Amsterdam de bespre kingen tussen de leden van verschillen de FIFA-commissies voortgezet. Het on derwerp was het amateurvoetbal, waar- j Kooihoedje van Patou. De voile hangt bq vooral aandacht werd besteed aan I de mogelijkheden om het amateurvoet-. aan een bolletje, bekroond met een zwart bal in Europa te stimuleren. fluwelen strik. chaam, als het gevonden werd, in verband gebracht worden met Smokkelaars Welvaren. „Ik ben zo maar even langs gekomen," vervolgde Haydock, die op de meest natuurlijke toon van de band met hem worden gebracht. Tommy had Smok kelaars Welvaren levend en wel verlaten. De verkla ring, afgelegd door twee onafhankelijke getuigen, zou dat bevestigen. Wie Tuppence ook mocht verdenken, wereld sprak, „om je te vragen, of we misschienHaydock niet. En ze zou ook helemaal geen verden- oh na flflnon rtner «fO ,rb-Anrlor, N9Uincr knnnpn koesteren, 't Was ook heel PTiPri mncro. 54 „Ik heb de politie vanavond hier gehad. Aardige kerelsallebei vrienden van me. Ze hebben me alles over Mr. Meadowes gevraagd. Waren erg onge rust over zijn verdwijning. Hoe hjj die avond was ge weestwat hij gezegd had. 't Kwam niet in hen op en hoe zou 't ook? dat de man, waar ze over praatten, zich praktisch een verdieping lager bevond, dan waar ze zaten. Het is overduidelijk, zie je, dat je dit huis levend en wel. verlaten hebt. 't Zal niet in hun hoofd opkomen je hier te zoeken." „Je kunt me hier niet eeuwig houden," zei Tom my op heftige toon. En, terwijl hij zijn meest Engelse houding weer aannam, gaf Haydock te kennen: „Dat zal niet no dig zijn, m'n waarde. Alleen maar tot morgenavond. Ik verwacht een boot in m'n kleine kreeken had zo gedacht, je voor je gezondheid een zeereisje te la ten makenhoewel ik eigenlijk niet geloof, dat je bij aankomst op de plaats van bestemming nog in leven, laat staan aan boord, zult zijn. „Ik vraag me af, waarom je me niet dadelijk een dreun op m'n hoofd gegeven hebt." „Beste kerel, 't is veel te warm weer. Zo nu en dan zijn onze zeeverbindingen verbroken en als dat nu hét geval zou zijndaneh.een ljjk in huis heelt zo zijn eigen manier om zijn tegenwoordigheid aan te kondigen." „O. juist," zei Tommy. H;1 zag het inderdaad in. Deze uitspraak liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij moest in le ven gehouden worden, totdat de boot aankwam. Dan zou hij worden gedoodof verdoofden door de schuit worden meegenomen. En nooit zou zijn li- ehna afloopnog iets voor je konden doen? Tommy dacht na. Toen zei hij: „Dank jeik zal je maar niet vragen een lok haar van me naar dat vrouwtje in St.-Jonhn's Wood te brengen of iets dergelijks. Ze zal me missen op de dag, dat mijn sa laris uitbetaald wordtmaar ik durf wedden, dat ze heel gauw ergens een ander vriendje zal vinden." Hij voelde, dai hij tegen elke prijs de indruk moest vestigen, dat hij alleen opereerde. Zo lang er nu maar geen verdenking op Tuppence viel, zou het spel toch nog gewonnen kunnen wordenhoewel hij dan niet meer zou meespelen. „Zoals je wilt," zei Haydock. „Als je er prijs op zou stellen een boodschap naarje vriendte sturen, zouden we er voor zorgen dat die bezorgd werd." Hij was dus tenslotte toch nog verlangend om wat inlichtingen over deze onbekende Mr. Meadowes te krijgen! Uitstekend, Tommy zou hem in onzekerheid laten. Hij schudde z'n hoofd. '„Dat gaat niet." zei hij. „Heel goed." Met een air van volkomen onver schilligheid knikte Haydock naar Appledore. Deze bracht het verband en de prop weer op hun plaats. Beide mannen gingen weg en sloten de deur achter zich. Tommy voelde zich, alleen gelaten met zijn ge dachten. allesbehalve opgewekt. Hij had niet alleen het vooruitzicht var. een snel na derende dood. maar bovendien was hij verstoken van elk middel om enig aanknopingspunt achter te la ten ten aanzien van de inlichtingen, die hij verkre gen had. Zijn lichaam was totaal hulpeloos en hi) kon z\)n gedachten niet tot werkzaamheid aanzetten. Zou hii, vroeg hij zich af, Ilaydock's voorstel om een boodschap te sturen, hebben kunnen gebruiken? Misschien, als zijn brein beter had gewerktmaar hij was niet in staat iets nuttigs te bedenken. Natuurlijk was Tuppence er altijd nog. Maar wat zou zij kunnen doen? Zoals Haydock zoeven had uit gelegd, zou Tommy's verdwijning niet in enig ver- king kunnen koesteren, 't Was ook heel goed moge' lijk, dat ze dacht, dat hij alleen maar een spoor volg deverduiveld nog aan toe, was hjj nu maar be ter op z'n hoede geweest. Er viel een weinig licht in de kelder. Het viel door het tralievenster boven in een van de hoeken. Kon hij z'n mond nu maar vrij maken, kon hij maar hulp roepen. Dan zou iemand hem misschien horen maar dat was niet erg waarschijnlijk. Het volgende half uur hield hjj zich onledig met het trekken aan de touwen, waarmee hij vastgebon den was en trachtte hij de prop door te bijten, 't Was echter vergeefs. Degenen, die deze dingen hadden aangebracht, verstonden hun vak. Het was nu, schatte hij, laat in de middag. Hjj veronderstelde, dat Haydock was weggegaan: hij hoorae geen geluid boven. Verdorie, Haydock was waarschijnlijk aan 't gol fen en maakte in het clubhuis allerlei gissingen over wat Meadowes zou kunnen zjjn overkomen! „Heeft eergisteravond nog bjj me gedineerden scheen toen volkomen normaalis zo opeens maar verdwenen." Tommy kromp ineen van woede. Die hartelijke En gelse manier van doen!. Was iedereen dan zo blind, dat ze dat kogelronde Pruisische hoofd niet zagen? Zelf had hij het ook niet gezien, 't Was verbazend, wat een eerste klasse acteur al niet kon uithalen. Zo ver was 't dus nu met hem gekomen't was een mislukking gewordeneen schandelijke misluk kingOpgebonden als een kip en niemand had er enig idee van waar hjj was. Had Tuppence nu maar ten profetische blik! Ze zou een vermoeden kunnen hebben! Ze had soms een griezelig scherp inzicht Wat was dat? Hjj spitste zjjn oren en luisterde naar een ver ver wijderd geluid. 'I Was maar de een of andere man, die een wijsje neuriede. En hjj lag hier, niet in staat één geluid te geven om iemands aandacht te trekken. Het geneurie kwam nader; het was een heel erg onmuzikaal geluid. (Wordt vervolgd) Rietje Rosier, uitgenodigd door de Italiaanse zwembond om haar pupil len Jans Koster en Corrie Schimmel op een korte tournee in dit zonnige land te vergezellen, mag van 't bestuur van de zwem- en poloclub 't Gooi uit Bus- sum, niet mee. De 25-jarige trainster, die ongeveer anderhalf jaar geleden Wil van Breukelen, die bij het gerucht makende zwemconflict in Bussum uit de vereniging trad, opvolgde, zou voor het eerst in haar zwèmloopbaan haar twee beroemde pupillen Jans Koster en Cor rie Schimmel naar het buitenland ver gezellen. Gezamenlijk zou het drietal op 9 februari per trein naar Milaan I vertrekken waar Jans en Corrie evenais te Rome en Turijn in zwemwedstrijden zouden uitkomen. Het lag bovendien in de bedoeling als in één van de drie steden een snel bad zou zjjn, een poging te wagen het wereldrecord op de 200 meter rugslag te verbeteren. Het be stuur van de zwem- en poloclub 't Gooi heeft echter anders beslist. Jans en Corrie zullen zonder hun trainster naar Italië vertrekken. Het bestuur wilde voor deze beslissing geen reden opge ven en sprak over een „bestuursaange- legenheid" en een „privékwestie". De organisatoren van de Olympische winterspelen te Squaw Valley hebben nog steeds met moeilijkheden te kam pen Nadat in de loop van de laatste zes maanden reeds vier officials ontslag hadden genomen, heeft thans de heer Lou Spitz, die belast was met de huis vesting, voor zijn functie bedankt. Hij maakte bekend, dat het probleem van de huisvesting voor de ongeveer 2000 deelnemers, journalisten en officials reeds is geregeld, mede dank zjj het ge reedkomen van nieuwe gebouwen, en dat de 35.000 toeschouwers, die worden verwacht, een onderkomen zullen vin den in gebouwen, gelegen in een gebied van 110 kilometer rondom Squaw Val ley. De prijzen zullen variëren van 5 tot 10 dollar per dag en per bed. Het kleine skistation zelf biedt slechts on derdak voor enkele honderden personen. De heer Spitz verklaarde, dat hij voor zjjn tijdelijke baan heeft bedankt om een blijvende functie te kunnen accep teren als hoofd van het autoverkeerswe zen van de staat Nevada. De ontslag neming van de heer Spitz is dus niet, zoals in de voorgaande vier gevallen, het gevolg van meningsverschillen in het organisatiecomité van de Olympische winterspelen. Twee Finse skispringers, Mauno Val- kama en Kalevi Kaerkinen, hebben tij dens internationale wedstrijden op de schans in St. Moritz waarvan het kri tieke punt om en nabij de zeventig me ter ligt ondanks hevige tegenstand van 38 deelnemers uit negen landen, la ten zien nog steeds tot de top te beho ren. Met sprongen van respectievelijk 71 en 70 meter eindigden beide atleten op de eerste plaats. De uitslagen waren; 1 en 2 Kalevi Kaerkinen (Finl.( 68 en 70 meter, waar deringscijfer 222 punten; Mauna Valka- ma (Finl.) 68,5 en 71 m, waarderings cijfer 220 p.; 3. Ing. Linqvist (Zweden) 67.5 en 68.5 m, waarderingscijfer 218 p.; 4. Peter Müller (Oostenr.) 68.5 en 69.5 m, waarderingscijfer 215.5 p. Voor de finalegroep van het toernooi om het wereldkampioenschap basket ball heren in Santiago werden twee wedstrijden gespeeld. Amerika versloeg Nationalistisch China met 8569 (rust stand 3332) en Rusland klopte Bulga rije met 7858 (3518). Rusland en Amerika delen thans de eerste plaats met 6 punten uit 3 wed strijden. Brazilië en Chili vergaarden uit 3 wedstrijden 5 punten. Advertentie Wij hebben het genoegen w wit ie nodigen tot het bijwonen van een welke wij op donderdag 5 februari van 1 4.30 tot 1 6 uur zullen houden in ons gebouw Grote Houtstraat 54, Haarlem. Onder het genot van een smakelijk kopje koffie of thee met gebak demon streren en expliceren wij u op originele wijze zowel het nieuwste op het ge bied van baby's uitzet als de modernste kleding voor de aanstaande moeder. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN zijn verkrijgbaar op de baby-afdeling tweede etage van ons gebouw Grote Houtstraat 54 te Haarlem. De Brit Arthur Rowe, Europees kam pioen kogelstoten, heeft tijdens indoor- wedstryden, voor 8000 toeschouwers in Kiel gehouden, de kogel 18.12 meter ver gestoten. Dit betekent de beste prestatie, ooit In indoor-wedstrijden door een Europeaan geleverd. De Rus Lips- nis, die niet in Kiel uitkwam, was se dert enige weken officieus recordhou der met een afstand van 18.08 meter. De Italiaan Meconi bezette de tweede plaats met een afstand van 17.98 meter. Engeland behaalde nog twee over winningen: Radford op de 50 m sprint (twee manches in respectievelijk 5,8 en 5.9 sec.) en Blagrov op de 1500 m (4.00,9). Bij het verspringen verwierf de Duit ser Krüger de eerste plaats met een afstand van 7,35 m. Overige resultaten 1. Blatt (Did) 1 min. 56,6 sec.; 2. Caraftis (V.S.) 1 min. 56,8 sec. Hoogspringen: 1. Andersson (Zw.) 2 m. 3000 m: 1 Müller (Did.) 8 min. 40,8 sec.; 2. Clark (G.-B.) 8 min. 41,6 sec. Polsstokhoogspringen: 1 Lebnert (Did) 4.10 m.; 2. Krzesinski (Polen) 4 m. 800 m dames: 1. Schluter (Did.) 2 min. 22,6 sec. Volgens Bertil Lord, de secretaris van de Zweedse hardrijdersbond, is de kunst ijsbaan in Gotenburg zo goed dat ver wacht kan worden dat dit weekeind ver scheidene Europese records zullen sneu. velen. Lord heeft een bezoek gebracht aan het nieuwe Ullevi-stadion in Gotenburg, dat de enige 400 meter lange kunstijs baan ter wereld heeft. „Het ijs is prachtig," zei Lord, „én er kunnen nieuwe wereldrecords worden verwacht in droog en niet te koud weer. Ik denk dat tijden als 40.0 op de 500 P1- 2:H.0 op de 1.500 m, 8:00.0 op de 5.000 m en 16:40.0 op de 10.000 m mo gelijk zullen zijn. Misschien zelfs betere t()den." Mr. A. de Roos heeft namens het ge meentebestuur van Amsterdam de bron zen medaille van de stad uitgereikt aan de 68-jarige heer W. F. van der Lee, die 40 jaar consul van de K.N.V.B. in Amsterdam is. De uitreiking geschiedde tijdens een bijeenkomst in het Olympisch Sta dion. Namens de raad van commissaris sen en de directie van het stadion kreeg de heer Van der Lee een Delfts Blauw herinneringsbord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7