Tsjoe En Lai brengt dank aan Sovjet-Unie Inbraak bij juwelier Zes Franse helikopters voor de Koninklijke Luchtmacht TOON HERMANS filmt Illusies niet verwezenlijkt Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Verruiming van verstrekkingen door zieken fondsen Première van zijn eersteling in de late zomer Gebr. Piccard 75 jaar Navigatie in nieuwe DC-8 voor groot deel automatisch Taakverschuiving door Euromarkt? Voorrang aan Amerikaans raketprogram Besprekingen in Den Haag Gedroogde moeder melk Franciscaan wordt Bisschop van Digne Fiat goedkoper Waarde van gestolen goedf 6000,- De Nationale Unie Alouette" met straalmotor Rainier stelt Monaco's grondwet buiten werking Gouden medaille voor Arthur Miller Ook Eisenhower is trots Problemen rond IS oordzeekanaal EERSTE KAMER OVER DE P.B.O. Op het 21e partijcongres DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA 2 Geen deelname aan de verkiezingen Philippijnen benoemen gezant in Den Haag Oplossing van woensdag 14 Diep gebogen over de taaie wendbare Pictenpaardjes, jakkeren Eric en zijn mannen voort over het hoogland. Het duurt niet lang of de eerste van Mochs krijgers komen hun tegemoet. „Wat moeten wij doen, Heer?" wendt een van hen zich tot de Noorman. „Wat kunnen wij doen? Het Ierenschip blijft een flink eind uit de kust en niets wijst er op; dat ze het plan hebben te landen." „Volgen," zegt Eric kort. „Vroeg of laat lan den zij. Wat anders zouden zij van plan kunnen zijn? Svein noch ik hebben die kerels ooit eerder gezien, zij ons evenmin. Wat willen ze anders dan Svein uithoren over zijn betrekkingen met Fergus de Stormvogel?" De PictenaanVoerder knikt peinzend. „Ze kunnen hem ook op zee-eh lithoren," mompelt hij, „en, als ze genoeg weten, over boord gooien." Eric klemt de lippen opeen en staart het schip, dat met trage riemslagen verder en verder westwaarts glijdt, donker na. „Beste brave Svein," mompelt hij, meer tegen zichzelf dan tegen de naast hem staande Bolan. „Als hij zijn helm nu nog maar hadMaar ik vrees, dat die oude ijzervreter A moed verliest, zonder dat ding op zijn hoofd." En inmiddels staart Svein Langtand met doffe ogen voor zich uit in het ruim, waar zijn ontvoerders hem aan een balk gebonden hebben. Hij kijkt amper op, als het luik open gaat en een tweetal Ieren de ladder afdaalt. Zwijgend nemen zij hun ge vangene even op. Dan klinkt de stem van de voorste: „Dit is dus de man van FergusDat hebben jullie handig gedaan, Conall. Het is me wel een knaap." Svein Langtand gromt diep in zijn keel en zijn machtige armen rukken aan zijn knellende boeien, maar tevergeefs. „Je bent een van Fer gus' aanvoerders, is het niet?" zegt dezelfde Ier dan scherp. Diepe stilte. „Krijg je nog geen honger? Of wil je soms wat drinken?" Even flikkert er iets in Sveins ogen, maar hij klemt de lippen stijf opeen. „Hm, een zwijg zaam soort," mompelt de Ier. „Doch dat zal wel veranderen denk ik, als wij ons een tijdje met hem bezig gehouden hebben." De premier van communistisch Chi na, Tsjoe En Lai, heeft gisteren als eer ste buitenlandse afgevaardigde het woord gevoerd op het 21e congres van de communistische party van de Sov jet-Unie. Hij gaf uiting aan „zijn on metelijke dankbaarheid voor de grote en constante steun, die communistisch China heeft ondervonden van party en volk der Sovjet-Unie". Ook las hy een groet voor van de leider van de Chi nese communistische party Mao Tse Toeng, de enige belangrijke communis tische leider, die op het congres ont breekt. In zijn grote openingstoespraak heeft de Russische partijleider en pre- nier Nikita Khroesjtsjev dinsdag ge zegd, dat meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en communistisch China ondenkbaar zyn, „ook al verschillen soms onze methoden". Het grote twistpunt in de betrekkin gen tussen beide landen was tot voor kort de instelling van de z.g. „volks communes" ir China. Collectieve boer derijen en sommige fabrieken werden samengevoegd tot reusachtige produk- tie-eenheden en de boeren alsmede een deel van de arbeiders werden onderge bracht in op militaire leest geschoeide arbeidsbrigades. Deze „communes" werden in de Chinese pers geprezen als het middel bij uitstek om van de faze van het socialisme te geraken tot de faze van het ware communisme. De pretentie, dat de „communes" ook in andere communistische landen toe pasbaar waren, werkte irriterend op de leiders in Moskou. Twee gebeurte nissen hebben sindsdien kalmerend ge werkt: de bekendmaking, dat Mao Tse Toeng zich niet herkiesbaar stelt voor het presidentschap en de onmiddellijk daarop volgende mededeling, dat de vor ming van „communes" zal worden ge matigd, c.q. uitgesteld. Het had in dit verband de aandacht getrokken, dat de leiding van de Chinese delegatie naar het Russische partijcongres niet be rustte in de handen van Mao Tse Toeng of van de tweede man in de hiërar chie. Li Sjao-tsi. Na Tsjoe En-lai kwamen vandaag enkele Russische afgevaardigden aan het woord. De eerste was Viktor Pod- In gevallen, die daarvoor geschikt «ijn, kunnen de algemene ziekenfond sen voortaan voor hun rekening ge droogde moedermelk aan verzekerden verstrekken. Sedert geruime tijd zamelt het Ne- derlandsche Roode Kruis via een groot aantal afdelingen moedermelk in. De ze wordt gedroogd en vervolgens ter beschikking gesteld van kinderen, die daaraan behoefte hebben. Meestal be treft dit kinderen, die in ziekenhuizen zijn opgenomen. Een enkele maal wordt gedroogde moedermelk verstrekt ten behoeve van kinderen, met wie dit niet het geval is. Tot nu toe heeft het Rode Kruis deze moedermelk beschikbaar festeld tegen een prijs, die een groot eel van de kosten ongedekt liet. Ech ter kan het stadium, waarin deze zaak als een kwestie van proefnemingen moest worden opgevat, reeds enige tiid als afgedaan worden beschouwd. Daarom ziet het Rode Kruis zich nu genoodzaakt, de moedermelk slechts tégen volledige betaling ter beschikking te stellen. Maar, als een bep&ald jaar een overschot ten opzichte van de wer kelijke kosten mocht opleveren, zal dit worden gebruikt ter verlaging -n de prijs over een volgend jaar. Voor het jaar 1959 moest de prijs worden vast gesteld op 22,84 per liter. Het Rode Kruis heeft de Ziekenfonds raad verzocht, in gevallen, die zich daarvoor lenen, verstrekking van deze gedroogde moedermelk voor rekening der ziekenfondsen mogelijk te maken. Reeds verscheidene jaren geleden heeft de raad een zgn. Centrale medisch- farmaceutische commissie ingesteld, waarin, zoals de naam aanduidt, au toriteiten op het gebied van de genees- k'- la en van de geneesmiddelen zit ting hebben. De Centrale medische- farmaceutische commissie nu bleek van oordeel, dat moedermelk in be paalde gevallen inderdaad als genees middel moet worden beschouwd. Op grond van dit oordeel heeft de Zieken fondsraad aan het verzoek van het Ro de Kruis voldaan. Met instemming van de raad heeft de Centrale medisch- farmaceutische commissie aan de con trolerend geneeskundigen der zieken fondsen een advies gestuurd inzake de verstrekking van gedroogde m-eder- melk, die door het Rode Kruis wordt geleverd. In dat advies worden de voor waarden vermeld, waaronder deze ver- strekk:ng met ingang van 1 januari van dit jaar kan plaatsvinden. De voorzitter van de Ziekefonds- rard heeft de algemene ziekenfondsen thans van een en ander op de hoogte gesteld en hen, voor wat die voorwaar den betreft, naar het advies van de medisch-farmaceutische commissie verwezen. De circulaire van de voor zitter van de raad heeft uit den aard der zaak alleen op de verplichte zie kenfondsverzekering betrekking. De vrijwillige verzekering wordt in die cir culaire niet genoemd. Gelet op het streven der ziekenfondsen, de rechten der vrijwillig verzekerden zoveel mo gelijk aan die der verplicht verzeker den gelijk te maken, mag, dunkt ons, echter worden vertrouwd, dat de mo gelijkheid van genoemde verstrekking ook voor vrijwillig verzekerden zal gel den. De paus heeft tot bisschop van Digne in Frankrijk benoemd de 53-jarige pa ter Bernardin Collin O.F.M. Volgens het K.N.P. is het vele eeuwen geleden, dat in Frankrijk een lid van de regu liere geestelijkheid is benoemd tot bis schop. Mgr. Collin is van 1949 tot 1957 opgetreden als coadjutor van de apos tolisch vicaris van Port Said. In ver band met de politieke situatie moest mgr. Collin vervolgens naar Frankrijk terugkeren. Als gevolg van het in werking treden van de Euromarkt heeft Fiat de prijzen van de personenauto's verlaagd. De „800" kost nu 4.790, de „1100" 6.690. gorny, partijsecretaris van de Oekraine en als zodanig een van de trouwe aanhangers van Khroesjtsjev. Pod- gorny verheerlijkte het zevenjaren plan van de premier en deed in dit verband een aanval de eerste tij dens het congres op de anti-partij- groep, die volgens hem heeft gepoogd de besluiten tegen te werken, die in februari 1956 op het twintigste partij congres zijn genomen. Tot de anti-partijgroep worden gere kend de drie oud-premiers Malerikov, Molotov en Boelganin en verder Ka- ganovitsj. Sjepilov heeft „de zijde van de anti-partijgroep gekozen". In de vorige nacht is ingebroken bij de juwelier J. D. in de Nieuw- straat, de voornaamste winkelstraat van Hengelo. De inbrekers stopten met een wagen voor de deur van de juwe lier, gooiden met een steen een ruit in en gristen een aantal kostbaarheden ter waarde van circa 6.000 weg. De alarminstallatie werd wel in werking gesteld, maar toen de winkelier naar beneden was gehold, zag hij nog alleen een auto wegrijden. Op straat bleek nog een groot aantal gouden ringen te liggen. De juwelier had met zijn vrouw tot diep in de nacht aan de eta lage gewerkt. De winkel is nog vrij nieuw. Door de decemberdrukte was de heer D. thans tot zijn schade nog niet toege komen aan het afsluiten van een ver zekering. Omwonenden hebben niets gemerkt van deze inbraak. Naar de Nationale Unie meedeelt is zij tot haar besluit niet aan de Kamer verkiezingen deel te nemen, gekomen omdat bundeling van oppositiekrach ten niet mogelijk bleek, waardoor een apart uitkomen tot versnippering van krachten zou leiden, en omdat zij van mening is, dat de huidige politieke si tuatie in ons land nog niet ryp is voor de door haar Voorgestane politieke ver nieuwing. De Internationale Luchtvaart Fede ratie, de F.A.I., heeft haar gouden me daille toegekend aan de Russische vlieg tuigontwerper Andrei Tupolev, wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart, al dus meldt U.P.I. Tupolev heeft o.a. het Russische straalverkeersvliegtuig TU-104 ontworpen. Op uitnodiging van de geneesheer-directeur, dr. W. van Zeben, heeft een honderdtal leden van de American Women's Club of The Hague", welke club midden vorig jaar een bedrag van f6.500,schonk aan het Juliana-kinderziekenhuis in Den Haag voor de financiering van twee couveuses, woensdag een bezoek aan dit ziekenhuis gebracht. Tijdens de be zichtiging van een van deze couveuses, v.l.n.r. de presidente van de club, mrs. P. A. Kressin, dr. van Zeben en mrs. Philip Young, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in ons land. J5' De Koninklijke Luchtmacht heeft bij de Franse vllegtuigenfabriek „Sud Avia tion" een aantal hefschroefvliegtuigen met straalaandrijving besteld van het type „Alouette 2", zo deelt de iucht- machtvoorlichtingsdienst mede. De toe stellen zijn in eerste instantie bestemd voor opsporings- en reddingwerk, zo als het oppikken van vliegers van de koninklijke luchtmacht, die in zee zyn terecht gekomen. Tot voor kort kon voor dit werk een beroep worden gedaan op de Koninklijke Marine, doch nu het vliegdekschip „Karei Doorman" weer in de vaart is en voor reddingsdoelein den twee S-55 helikopters aan boord no dig zijn, moet de koninklijke luchtmacht hiervoor zelf de middelen opbrengen. De order betreft, naar wy vernemen, zes „Alouettes", die op zeer korte ter mijn zullen worden afgeleverd. De „Alouette" is een vijfpersoons he likopter: naast de vlieger kunnen er vier passagiers mee vervoerd worden. De driebladige rotor wordt aangedre ven door een straalmotor van 360 pk. Een van de grote voordelen van de ze helikopter met straalmotor is, dat met deze motor bij elke temperatuur direct kan worden gestart, hetgeen in verband met de specifieke reddingstaak belangrijk voordeel oplevert tegenover de helikopters, uitgerust met conventio nele zuigermotoren. Het toestel kan 700 kilogram vracht vervoeren. Het vliegbereik is 530 km, de vliegduur drie uur en vijftien minuten. De maximum snelheid bedraagt 195 ki lometer per uur, de kruissnelheid 170 km per uur. De „Alouette" is reeds en kele jaren op grote schaal in gebruik bij de Franse strijdkrachten en voldoet daar uitstekend. De Nederlandse helikopter met straal aandrijving, de Kolibrie, die sinds eni ge tijd met redelijk succes op het Rot terdamse vliegveld wordt vervaardigd, is niet geschikt voor militair gebruik, zo vernemen wij in luchtvaartkringen. Het toestel, dat voor andere doelein den uitstekend geschikt is, kan onge veer slechts een kwartier in de lucht blijven, is te klein en het vermogen is niet groot genoeg. Om die reden icon de order niet bij de Nederlandse indus trie worden geplaatst. Prins Rainier HI van Monaco heeft vandaag voor de radio verklaard, dat hij de grondwet van het vorstendom tijdelijk buiten werking zal stellen. Volgens prins Ralnier betekent dit, dat ook het parlement en de gemeenteraad van Monaco van hun bevoegdheden ont heven zullen worden. De taak van het parlement zal worden overgenomen door de regeringsraad. Tevens heeft prins Rainier de vroe gere Franse minister van Buitenlandse Zaken Emile Pelletier benoemd tot minister van staat en hoofd van de regering van Monaco. Pelletier neemt de functie over van de Fransman Henry Soum, die de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Prins Rainier verklaarde dat hij door de vijandige houding" van de nationale raad (het parlement) aan het einde van zijn geduld was gekomen. Het parlement had de begroting voor 1959 van het vorstendom besproken noch goedge keurd. Prins Rainier heeft krachtens de Monegaskische grondwet absolute macht. Toon Hermans in zijn film die nog geen naam heeft. Toon Hermans heeft op een perscon ferentie woensdag een en ander verteld over de film die hy op het ogenblik vervaardigt en die zijn eersteling is. De film, die nog geen naam heeft, zal in de late zomer in het Amsterdamse Citytheater zijn eerste voorstelling be leven en is reeds voor vier vijfde klaar. De directeur van de Cityfilm-produk- tiemaatschappij, de heer Wilton, hield een korte inleiding en daarna kwamen verschillende genodigden aan het woord, die door de heer Hermans na der werden ingelicht. Hij legde enige na druk op de grote vrijheid, die hij heeft genoten bij de vervaardiging van zijn film, waarover hij na enige aarzeling toch een paar bijzonderheden ten bes te gaf. De handeling speelt zich af in Frank rijk in een oud dorpje, Sonansee, waar een zonderlinge heer Moutarde (Her mans) op een landgoed woont, dat be geerd wordt door de heer Braad, die worstfabrikant is en dus zijn naam niet gestolen heeft. Het conflict dat hier door ontstaat, bergt tal van wonderlijke détails, waarin zowel het idealisme van Moutarde als de materialistische geest -van Braad aan hun trekken komen. De afloop van de handeling moet nog even geheim blijven. Of de film iets te maken heeft met de geest van Tati, zo werd er gevraagd. Dat is niet het geval, al heeft Tati on getwijfeld Hermans geïnspireerd, voor al met zijn film Jour de fête. Boven dien: ook Tati is uit de wereld van het cabaret naar de film overgegaan. Her mans meende het dus ook wel te mo gen wagen. Hij verklaarde dit overi gens met bescheidenheid, zoals zijn he le optreden bescheiden, eerlijk en tege lijk pittig was, niet zonder enkele glos sen natuurlijk, die ontwapenend werk ten. Er zullen ongeveer vijftig spelers in de film optreden, waarvan de helft beroepsspelers. Over de samenwerking met de niet-beroepsspelers was Her mans erg te spreken. Zijn verwachtingen? Hij hoopt er het beste van en heeft wel iets meer last van de zenuwen dan de heer Wilton, die vol vertrouwen schijnt te zijn Maar, als de film een succes wordt dat zo wel de maker als het publiek tot tevre denheid stemt, dan staat het wel vast dat Toon Hermans zeker voor geruime tijd in de film werkzaam zal blijven. Het is hard werken en de verrassingen zijn niet van de lucht, maar het werk geeft voldoening, zo merkte hij op. Bovendien lijkt hem het genre films dat hem voor ogen staat bijzonder geschikt voor de Nederlandse belangstelling. Aan het buitenland heeft Hermans wat zijn eer ste film betreft, nog niet durven den ken. Een volgende maal wellicht Zwitserland» beroemde geleerden- tweeling, prof. Auguste en prof. Jean- Felix Piccard, is woensdag 75 jaar ge worden. Auguste Piccard leeft teruggetrok ken in Lausanne, Jean-Felix woont al vele jaren in de Verenigde Staten waar hij heeft gedoceerd aan de universi teit van Minnesota. Auguste verwier* wereldvermaardheid door zijn ballonvaarten naar de stra tosfeer. In de tijd dat hij hoogleraar was aan de vrije universiteit van Brus sel steeg hij in 1931 en 1932 op tot hoogten van 15.781 en 16.940 meter res pectievelijk. Zijn pionierswerk op dit gebied heeft veel bijgedragen tot ont wikkeling van de kennis omtrent kos mische straling en andere verschijnse len in de stratosfeer. Na de tweede wereldoorlog zocht prof. Auguste Piccard het in diepzee-onder zoek. Samen met zijn zoon Jacques bouwde hij de succesvolle „Batyscaaf" waarmee beiden een diepte bereikten van 3.150 meter in de baai van Napels by het eiland Capri. Jean-Felix Piccard is ook stratosfeer- deskundige, zij het dat hij meer theore tische methoden van onderzoek heeft gevolgd. In de dertiger jaren steeg hy ook zelf wel op. De feestelijkheden ter gelegenheid van de 75ste verjaardag der professoren Piccard heeft voor Auguste al geleid tot een hem twee weken geleden ver leend eredoctoraat van de polytechni sche school in Lausanne. Hij is al ere doctor van de universiteit van Straats burg. De Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller is onderscheiden met de gouden medaille van het Amerikaanse nationale instituut voor kunst en letteren. De medaille werd hem toegekend voor zijn gehele werk, niet voor een bepaald toneelstuk, aldus werd dinsdagavond te New York vernomen. De Philippijnen zullen met ingang van de volgende maand door een ge zant in Den Haag worden vertegen woordigd. Tot dusver werden de Phi- lippynse belangen in Nederland van Parijs uit behartigd, waar de regering in Manilla eveneens door een gezant wordt vertegenwoordigd. Voor haar acht DC-8 straalverkeers- vliegtuigen, waarvan de aflevering door Douglas begin volgend jaar begint, heeft de K.L.M. thans bij de Canadese firma Marconi een nieuw-revolutionair navlgatie-systeem, de Doppler, besteld. De acht eenheden vertegenwoordigen, tezamen met de reservedelen een waar de van 575.000,- (150.000 dollar). Invoe ring van dit nieuwe systeem heeft tot gevolg dat de navigatie voor een groot deel automatisch wordt uitgevoerd. De Doppler navigator heeft verder het gro te voordeel, dat geen grondstations no dig zijn bij de navigatie en dat alle be nodigde apparatuur door het vliegtuig zelf wordt meegevoerd. In het kort komt de werking van de Doppler neer op het volgende: een zen der zendt radiogolven van zeer hoge, nauwkeurig gestabiliseerde frequenties uit naar de aarde. De gereflecteerde straling wordt in het vliegtuig ontvan gen, nu met een andere frequentie. Hieruit kan de grondsnelheid worden berekend. Gegevens omtrent de drift worden door middel van dezelfde draai bare antenne verkregen. By het verder voortschrijden van de moderne rekenmachinetechniek kan een electronische rekenmachine in kor te tijd voor de navigatie belangrijke ge talwaarden uitrekenen. De K.L.M. heeft de afgelopen maanden met een Dopp ler navigator aan boord van een DC-7C geëxperimenteerd op de verschillende intercontinentale routes. (Van onze Haagse redacteur) De Eerste Kamer acht vrij alge meen de ontwikkeling van de P.B.Ó., vooral in de industriële sector, nog steeds teleurstellend. De S.E.R. func tioneert ais toporgaan van de P.B.O. redelijk goed, maar men constateert met spyt, dat voor het overige de il lusies, welke men aanvankelijk ten aan zien van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie mocht koesteren, niet zijn verwerkelijkt. Men heeft ook voor de naaste toekomst geen grote verwach tingen voor een verdere vrije ontwikke ling van de P.B.O. De stagnatie is naar het oordeel van enige Kamerleden voor al te wijten aau het gebrek aan begrip voor de bedoelingen van de wet op de P.B.O., die de mogelijkheid schept om de directe staatsbemoeienis met liet so ciale en economische leven te vermin deren. In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer aangaande de begrotings onderdelen, die betrekking hebben op de bezitsvorming en de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, merken som- President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat Ameri ka „opmerkelijke vorderingen" maakt bij de constructie van intercontinen tale ballistische projectielen, aldus meiden Beuter en A.F.P. Gevraagd naar commentaar op de mededeling van de Russische premier, Khroesj tsjev, op het 21ste congres der Rus sische party, dat de Sovjet-Unie is be gonnen met de massaproduktie van de ze wapens, zei de president dat men in de V.S. zeer geneigd schynt, alle geloof te hechten aan die Sovjet-ver klaringen, welke in de lyn liggen van eigen bezorgdheid, geloof en overtui ging. Andere verklaringen werden ech ter volkomen genegeerd. De president verklaarde niet precies te weten wat de Sovjet-premier be doelde, maar hij wist wel dat „het Amerikaanse raketprogram zo snel mogelijk wordt uitgevoerd onder lei ding van de beste geleerden". Dat er in betrekkelijk korte tijd opmerkelij ke vorderingen waren gemaakt, was voor de Amerikanen een reden om trots te zijn in plaats van voortdurend in vernedering het hoofd te laten han gen. Aan het raketprogram was steeds de grootste voorrang gegeven, aldus de president. mïge leden op, dat een verdere opbou van de P.B.O. een juiste mededinging' politiek niet in de weg mag staan, u Euromarkt za' de P.B.O.-organen o°* beperkingen opleggen in hun bemoeuh' gen met de mededinging. Zij zal ee' verschuiving tot sjtand_ brengen in een taak, die aan de P.B.O. is toegeda' en wel van een regelende naar meer adviserende functie. In de ander® landen van de Europese economise!1® gemeenschap kent men immers g?® P.B.O. en begeert men haar ook niel' zelfs niet in rooms-katholieke kringen De vertegenwoordiging, die men in de P.B.O. wil verwezenlijken, moet r?' presentatief zyn in de werkelijke zl" van het woord, aldus nog steed3 „sommige leden" uit de Eerste Kamen Men dient zich te bezinnen op de waai' de van de onderscheidingen tussen groep en massa, kwantiteit en kwab' teit. De organisaties van hoger Pelis0' neel moeten meer betrokken worden bij de uitvoering van de wet op P.B.O. Over de bezitsvorming wordt in het voorlopig verslag weinig gezegn omdat dit onderwerp nog kortgeleden bij de behandeling van de jeugdspaat' wet ter sprake is gekomen. De minister van verkeer en water- staat, mr. J. van Aartsen, heeft gister morgen in de Trèveszaal van het mi nisterie van verkeer en waterstaat een oriënterende bespreking gehouden over de verschillende problemen rondom het Noordzeekanaal. Deze bespreking die op bestuurlijk niveau werd gehou den, werd bijgewoond door de commis saris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en enige gedeputeerden, de burgemeesters van Amsterdam en van Zaandam en enige wethouders dezer gemeenten. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat waren aanwezig de se cretaris-generaal, mr. A. H. C. Gieben, en de directeur-generaal van rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris. Onderwerpen van bespreking waren de verbetering van de toegang van het Noordzeekanaal te IJmuiden, alsmede de problemen die verband houden met de bouw van de Coentunnel en de IJ* tunnel. Van de zijde van Amsterdam werden deze vraagstukken toegelicht door bur gemeester van Hall, terwijl de burge meester van Zaandam het woord voer de voor de Zaanstreek. De uitvoerige gedachtenwisseling heeft ongetwijfeld verhelderend en vruchtdragend gewerkt, zo zegt de voorlichtingsdienst van het ministerie. Het ligt in het voornemen van de minister een nadere bespreking te houden, zodra hij zich ook aan de hand van andere gegevens een volledi ger inzicht in de problemen zou heb ben gevormd. Horizontaal: 1. woning voor twee gezinnen - vogel 2. sterrenbeeld - muziek instrument 3. opera van Vonrc Weber - zie (Lat.) 4. buitenverblijf van Eng. kon. familie in Norfolk 5 deel van bijbel Ub - honigdrank 6. tweegevecht - ruiten lappen 7. verschijnsel bij vulk. uitbarsting. - een zoon van Jakob C» 8. voorzetsel - palmmeel 9. bijenhouder - hoofdstad in Europa 10. Russische vlakte - schaap 11. bezoekster van universiteit - voorzetsel Vertikaal: 1. verpakkings materiaal - deel van sloependek 2. pausennaam - turfmolm 3. schrander - biljartstok 4. Engelse titel - niet dood 5. geweldig - lijfwacht 8. verschijnsel bij verkoudheid - Royal Navy 7. ontkenning - schaakterm 8. overwinning (D.) - de oudere 9. zangvogel 10. inwoner van oud-Peru - onderzoeken 11 Zuidameri- kaanse leeuw - vastgesteld geloofspunt Horizontaal: 2. er; 4. v.a.; 7. degen; 9. leger; 12. regeren; 16. vlo: 17. uil; 18. kasteel; 24. karos; 26. eerst; 29. om: 30. L.K. Vertikaal: 1. d.d.; 2. cg; f. rede; 4. vete; a.g.; 6. jr; 8. en: 10. ei; 11. de; 13. rok; 13 gas; 14. ree; 15. nul; 19. alom; 20. ta; 21. egel; 22. ja; 23. p.».! 24. kg; 25. r.o.j JT. r.k 28. tij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2