Haarlem krijgt Steinway- vleugel in de Concertzaal Nieuwe telefooncentrale van Aerdenhout heeft capaciteit van tienduizend nummers ITALIANEN spelen Goldoni's „Knecht van twee meesters" Burgemeester reikt zilveren en bronzen medailles uit PUfWI 10% KORTING Haarlemse gemeenteraad beslist College erkent onelegante handelwijze tegenover pianohandelaar Tegenstrijdige attesten St.-Joris en de draak Telefooncellen - interlokaal - voldoen goed Klaterende voorstelling door het Piccolo Teatro Vorig jaar rukte brandweer 37 keer uit DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA 3 Attesten Films Haarlem e.o. ïversen D Burgerlijke Stand Haarlem Eigen exploitatie Gehuwde onderwijzeres Nog enkele dagen op alle voorradige goederen. Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 - Haarlem Affaire hertenkamp Dierenarts van „Die- renzorg" protesteert Tegen beweringen van de burgemeester 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie Burgerlijke Stand Haarlem- merliede en Spaarnwoude Uitspraken Haarlemse Rechtbank Zware straf voor benzinestationhouder Wegens belastingfraude B.C. „Hof van Holland" BLOEMEN DA AL C. Schulz overleden BRANDWKF.RAVOND HEEMSTEDE LEERT STENO „GROOTE" H endricusschool H eemstede B. en W. weigeren goedkeuring van ont werp betonreliëf van Wiesman Z ANDVOORT Grootscheepse oefening bestrijding duinbrand wordt voorbereid JAARVERGADERING H.P.C. Burgerlijke Stand Heemstede Wilt U lekkere gebakjes bestellen, dan moet U Huize Broers bellen. TELEFOON 1ÓS3S ANEGANG 42 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Haarlem krijgt zijn eigen Steinway-vleugel voor het Concertgebouw. Met 25 tegen 10 stemmen heeft de Haarlemse raad gistermiddag het desbe treffende voorstel van B. en W, aangenomen. Daaraan was echter een debat van anderhalf uur vooraf gegaan, waarbij wethouder Geluk ge dwongen was toe te geven, dat het eleganter zou zijn geweest, wanneer bien bij de aankoop van een nieuwe vleugel, overleg had gepleegd met de pianohandel, die tot nu toe de vleugel in het Concertgebouw exploiteerde. He raadszitting was begonnen met een vriendelijk afscheidswoord van de Voorzitter aan het adres van hoofdbode Meyer, die gisteren zijn laatste raadszitting meemaakte. De voorzitter sprak zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Meyer en zegde toe tijdens de afscheids receptie zaterdagmorgen uitvoeriger op de verdiensten van de scheidende hoofdbode te zullen ingaan. Vervolgens werd de heer D. D ij k m a n (Prot. Chr.) als raadslid geïnstalleerd. Hij volgt ir. J. M. van Duin op, die ba een raadlidmaatschap van enkele maanden ontslag moest nemen wegens verhuizing buiten de gemeente. Di .De kwestie van de aankoop van een Bieuwe concertvleugel door de gemeen te. zou vermoedelijk niet tot zulk een Verhit en langdurig debataanleiding «ebben gegeven wanneer de pianohan del niet een brief aan de raadsleden «ad gestuurd, waarin hij zich beklaagd «ad over de onelegante handelwijze Van de gemeente, en waarbij hij een aantal attesten van internationaal ver- hiaarde pianisten had gevoegd, waarin sijn Förster-vleugel als een uitstekend instrument werd gekwalificeerd. En de Pianohandelaar zou deze brief niet heb- en geschreven, wanneer hij in het overleg over de aankoop van een nieu we vleugel betrokken was geweest. Zowel de heer VAN LIEMT (K.V.P.) ais de heren VOOGD (P.v.d.A.), PRO PER (C.P.N.) en SPEK (A.R.) en me vrouw VAN RAPPARD (V.V.D.) waren Van oordeel, dat de pianohandel uit «andelsfatsoen ingeschakeld had be horen te worden, temeer waar B. en W. hun grote waardering voor deze firma uitdrukkelijk uitspreken. Wethou der GELUK noemde dit achterwege olijven een „Schönheitsfehler", die Verklaarbaar was, omdat de pianohan del al eerder te kennen had gegeven toch geen Steinway-vleugel te kunnen 'everen. Financieel achtte hij dat niet Verantwoord voor zijn bedrijf, maar bovendien kon de Steinway alleen via de alieenvertegenwoordiger worden ge leverd. En die alleenvertegenwoordi ger was een andere pianohandel. De wethouder was van oordeel, dat de pianohandel, die zich nu pijnlijk Verrast voelt door een en ander, in 1954 zelf het bestuur van het N.Ph.O. had verrast. Toen wilde het bestuur al een Steinway aanschaffen, maar de pianohandel kwam toen plotseling met de mededeling, dat hij een Förster had aangeschaft. Ook toen had hij attesten van beroemde pianisten, die verklaar den dat de Förster een uitstekend in strument was. Maar de Förster was een nieuw Tsjechisch produkt en over zulk ®elj. nieuwe vleugel kan men nog geen definitief oordeel hebben, volgens des kundigen. Niettemin heeft het N.Ph.O.-bestuur toen voorlopig genoegen genomen met de Förstervleugel, om de goede rela tie die de pianohandel was, niet te- Zeer te duperen. Men heeft hem toen Uitdrukkelijk gezegd, dat deze oplossing slechts tijdelijk was. Toen men onlangs besloot een nieuwe Steinway aan te kopen, zou de heer Piet Vincent naar Hamburg gaan om er een uit te zoe ken. De pianohandelaar zou met hem meegaan, maar juist in die tijd ver scheen de hoofdvertegenwoordiger van Steinway in Haarlem met de medede ling, dat de verkoop alleen via de of ficiële dealer zou kunnen geschieden. Van het inschakelen van de pianohan del, die de Förster exploiteerde, heeft men toen afgezien. Daar kwam bij, dat de heer Vincent een belangrijke korting had bedongen bij de aanschaf van de Steinway-vleu gel. Wanneer de Förster-exploitant zou zijn ingeschakeld, zou deze korting niet gegeven zjjn, veronderstelde de wet houder. De heer VAN LIEMT (K.V.P.) Was van oordeel, dat dit niets terzake doet. Men kan iemand, die veertig jaar op uitstekende wijze de vleugels Voor het Concertgebouw heeft verzorgd, biet omwille van wat korting passeren. De wethouder gaf dit uiteindelijk ook toe. Wat de kwaliteit van de Steinway-vleu gel betreft, meende de heer VAN LIEMT (K.V.P.), daarbij gesteund door de heer VOOGD (P.v.d.A.), dat die nauwelijks door de raadsleden kon CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2 en 7.30 uur. UIDO: Genadeloze jungle, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. UuXOR: A star is born, 18 j.; 2 en 8 uur. ■MINERVA: Do.: Die Drei Groschenoper, 1.; 8.15 uur. ■REMBRANDT: Gij *.ult niet begeren, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ■ROXY: Contrabande en moord, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIORockets Galore, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Donderdag 29 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater •Peelt onder regie van Cruys Voorbergh eHet Koffiehuis". (Om 2 uur voor Nederl. "®mn. van Huisvrouwen). Concertgebouw, 8 uur: Concert door het ~°°Psgezind Zangkoor, m.m.v. Postaal Man nenkoor en het Noordhollands Philharmo- msch Orkest. ».^.5®OREN: M. A. M. SpieringsSnoek, J. Snijderde Graaff, z; G. A. Teu- «ïssen—Wenning, z; L. C. KempenGue- y. z; M. C. Neder-Helman—Lex, z; H. M. uL„ ac°bsBorn, d; A. M. Lammersvan d; H. StompsHarthoorn, d. 1 "VERLEDEN, H. ArxhoekDubbeling, 81 J-. Schermerstraat; J. M. A. van Velzen, v- Oosten de Bruynstr.; W. Meijer— Vp. lv 51 De Clercqstraat; B. C. Ver- E -"eerens, 59 j„ Regulierstraat; M. J. 'rvSüJr,Buel—van Spijk, 90 j„ Bantamstr. Pow DtERTROUWD: c- j- Boerée en G. Kar- M Jvan der Meulen en N. de Klerk; Seijp Brink en A. W. E. Loogman; A. «h V, e" p- C. LagerweijJ. T. van Schie J. p G. M. Mathot; D. J. Bijleveld en Sw' Beentjes: A. Mulder en T. van de een.g?v J- E. Wierth en A. van den Hoo- C. i,1*. G. N. Brouwers en A. Harst; W. «tg V'fsen en A. Kühn; E. Beider en R. CeL de Haan en G. Toornend. B. Ot, OUWDT. van der Vossen en A. Sak T- Verweij en J. J. de Loor; A. W Rs en A- Paschl J- H- J- Leistra en e<i c C. a. Honnebier; A. J. Dingenouts £anspp Loerakker; T. M. Brands en A. W. W. J. J. Riemsdijk en G. van Diemen; polq6' Arnaud de Callavon en J. van de L. van, Boordt en C. E. Smit. worden beoordeeld. Daarom hechtten beiden veel waarde aan de waarderen de attesten van de concertpianisten, die de pianohandel de raadsleden had toe gestuurd. De heer van Liemt (K.V.P.) vond, dat het briefje van het N.Ph.O.- bestuur, waarin met een regeltje ge- meid werd, dat er klachten waren over de Förstervleugel, maar een weinig in drukwekkende documentatie. De heer Voogd (P.v.d.A.) noemde het een ge brek aan stijl bij het N.Ph.O.-bestuur, dat men de raad niet verder documen teerde. Wethouder GELUK achtte dit volkomen onjuist. Het N.Ph.O.-bestuur hoefde niet meer te doen, want het is een vertrouwenswaardige instelling. De dirigent heeft de brief trouwens duide lijk ge-adstrueqrd. De wethouder vond het begrijpelijk, dat de pianohandel, die immers protesteerde, zich met allerlei attesten sterk had gemaakt. Maar de heer Voogd (P.v.d.A.) stelde hier te genover, dat het N.Ph.O.-bestuur pro testeerde tegen de Forsten-vleugel, en zich dus ook sterk had moeten maken. Overigens deelde de wethouder mee," dat pianisten nette lieden zijn, die op verzoek graag een beleefde waardering neerschrijven. Dat was nu wel gebleken. Overigens achtte hij het attest van Cor de Groot eer der een uiting van waardering voor de service van de pianohandel, dan voor de vleugel. Deze pianist heeft nog onlangs te kennen gegeven nog liever op de repetitievleugel te spelen, dan op de Forsten-vleugel. Robert Ca- sadesus had te kennen gegeven, dat de Förster niet slecht was, als er niets beters bij de hand was. George van Renesse had op eigen kosten een vleu gel uit Den Haag laten komen, om dat hij niet op de Haarlemse Förster wilde spelen. Dirigent Henri Arends bleek alle lof te hebben voor de toe wijding van de pianohandel, die de Förster exploiteerde, maar hij had algemeen klachten over het instru ment gehoord tijdens vertrouwelijke gesprekken met beroemde pianisten. Toen Hans Richter-Haaser hoorde, dat er in Haarlem misschien een Steinway-vleugel zou komen, was zijn reactie: ,,Ah, wie herrlich!" De heer VAN LIEMT (K.V.P.) vroeg zich af of de gemeente nu werkelijk zelf een concertvleugel zou moeten gaan exploiteren. Andere grote gemeenten doen dat ook niet en financieel staat Haarlem er niet zo best voor. De wet houder merkte echter op, dat in ande re concertgebouwen de vleugel meestal wel eigendom is van de exploitant van het gebouw. In Haarlem is nu toevallig de gemeente zelf exploitant en dus was het logisch, dat de gemeente ook voor een vleugel zorgde. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de wethou der de heer Van Liemt nog mede, dat de Steinway-vleugel slechts door be roemde pianisten gebruikt zal mogen worden. Men schat dit aantal optredens aan de hand van de practische erva ring, op vijftig maal per jaar. De heer PROPER (C.P.N.) kreeg te horen, dat de behandeling van dit voorstel niet uit gesteld kon worden tot er meerdere do cumentatie beschikbaar was, omdat de Steinway-vleugels per 1 januari aan zienlijk in prijs zijn verhoogd. B. en W. hebben echter gedaan gekregen, dat de voor Haarlem gereserveerde vleugel nog tot 1 februari voor de oude prijs beschikbaar blijft. Nog gistermiddag hebben Gedeputeerde Stalen van Noord- Holland het raadsbesluit behandeld en goedgekeurd. Vanmorgen heft het ge meentebestuur telegrafisch de firma Steinway in Hamburg van de beslissing van de raad op de hogte gesteld en de aankoop bevestigd. De raadsleden stemden vervolgens volkomen vrg over het ontwerp-besluit. Tegen stemden verschillende leden van verschillende partijen, terwijl andere le den van diezelfde partijen vóór stem den. Zelfs bij de K.V.P., die in deze kwestie de scherpste oppositie voerde, bleek geen eenstemmigheid te bestaan. Met 25 tegen 10 werd het voorstel ten slotte goedgekeurd. Bij de benoemingen had de heer VAN DEN BERG (Prot. Christ.) bezwaar gemaakt tegen de benoeming van een gehuwde onderwijzeres in vaste dienst. Hij stelde, dat haar gezinsomstandighe den soms van dien aard zouden kunnen zijn, dat haar gezinsbelangen boven die van het onderwijs zouden moeten pre valeren. De heer KNAPE (K.V.P.) was in het algemeen ook geen voorstander van het vast benoemen van gehuwde on derwijzeressen. HU was van oordeel, dat van geval tot geval bekeken zou moe ten worden, maar in dit geval kon hij wel met het voorstel van B. en W. ac- coord gaan. Mevrouw VAN DER WALL (P. v. d. A.) en de he ren BOVENKERK (P.S.P.) en BET- TINK (V.V.D.) waren echter enthou siast. „Een man krijgt altijd een maag zweer. Dan is h\j ook afwezig," meende mevrouw Van der Wall (P.v.d.A.) Wet houder GELUK gaf toe, dat men van ge val tot geval zou moeten bekijken, maar meende dat men er op de eerste plaats op zou moeten letten of men te doen had met een goede onderwijskracht. Haar gezinsomstandigheden zouden niet van doorslaggevende betekenis moeten zijn. De raad ging met de benoemings voorstellen accoord. Tenslotte herinnerde de heer VOS (K.V.P.) eraan, dat tijdens de begro tingsdebatten was toegezegd, dat bij rio leringsplannen tijdig overleg zou wor den gepleegd, opdat winkeliers in de te rioleren straten, van de werkzaamhe den zo min mogelijk schade zouden on dervinden. Wethouder HAPPé beloofde ten stelligste, dat men zich via de eco nomisch adviseur van de gemeente vol ledig van die toezegging kwijten zou. De heer PROPER (C.P.N.) kreeg nog te horen, dat er alle mogelijke voor zorgsmaatregelen genomen zijn, opdat men als gevolg van de rioleringswer ken niet voor onverwachte moeilijkhe den zou komen te staan, zoals tijdens de Pinksterdagen in de Amsterdamstraat gebeurd is. De „National Gallery" in Londen heeft voor ruim 1.500.000 gulden een van de mooiste werken uit de Italiaanse Renaissance aangekocht. Het is „St. Joris en de draak" van Uccello, waarvan de bijgaande foto een, helaas gebrekkig, beeld geeft. Zoals wij gisteren reeds meldden is in de nacht van dinsdag op woensdag de nieuwe telefooncentrale aan de Aerden- houtsduinweg in gebruik gesteld. Tus sen twaalf en een uur werden 1793 abonnees overgeschakeld. De centrale heeft een capaciteit van tienduizend nummers, drieduizend ervan zijn in ge bruik duizend meer dan bij de oude centrale, die na vierendertig jaar bui ten werking werd gesteld. Van deze centrale zal een gedeelte worden ge bruikt om het telefoonnet in Heemstede uit te breiden met ongeveer duizend nummers. Het andere gedeelte is wegens te grote slijtage niet meer bruikbaar. In een toespraak wierp het hoofd van de afdeling telefonie bij de centrale di rectie der P.T.T. in Den Haag, de heer Uges een terugblik op de geschiedenis van het telefoonverkeer in Aerdenhout. Op 22 november 1924 werd de eerste centrale in gebruik genomen. Zij had een capaciteit van 500 nummers, waar van er 232 direct werden benut. De be langstelling steeg snel, maar door uit breiding kon men nog enige tijd aan de vraag voldoen. Er brak echter een tijd aan, dat uitbreiding niet meer verant woord was, reden waarom men moest uitzien naar nieuwe mogelijkheden. De Standard Electric Company in Den Haag kreeg eindelijk de opdracht voor een nieuwe installatie te zorgen; aan het C.V. Aannemingsbedrijf Proper werd de bouw van een ruimte, waarin de centrale moest worden onderge bracht, gegund. Met de 10.000 num mers, waarover men thans beschikt zal men voorlopig kunnen volstaan en wan neer dat nodig blijkt, kan men de capa citeit nog vergroten. De nieuwe centra le werkt half-electronisch, zoals ook de vorig jaar in gebruik genomen centra le in Haarlem-noord. Oorspronkelijk zou zij eerst in mat .'t van dit jaar in dienst worden genomen, maar door een zeer voorspoedig verloop bp de werkzaam heden kon de in gebruikneming enkele maanden eerder plaats vinden. Mede daardoor kunnen ook de abonnees in het Ramplaankwartier eerder worden overgezet dan was verwacht in mei in plaats van in augustus. Door een spe ciale installatie in de kelder van het Advertentie Bovendien koopjes in alle afdelingen KLEDINGMAG. HERENMODES Naar aanleiding van hetgeen de bur gemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden dins dagavond tijdens het raadsdebat over de toestand in de hertenkamp heeft mee gedeeld, heeft de dierenarts van „Die- renzorg", mejuffrouw Jacoba W. Hage- doom een spoedschrijven gericht aan het College van B. en W. en aan de raads leden. Daarin maakt zij ernstig bezwaar tegen een mededeling van de burge meester in de raad, als zou zjj geraad pleegd zjjn bij de ziekte van een paar gestorven dieren. Mejuffrouw Hagedoorn is van mening, dat de bewering van de burgemees ter op een grove onjuistheid berust. Al leen is zij in juni van liet vorige jaar geconsulteerd, toen een der kraanvogels een dijbeen had gebroken als gevolg van een ongeval. Mejuffrouw Hagedoorn deelt voorts mede, dat zp verschillen de malen is opgebeld door mensen uit Hillegom, die haar mededeelden, dat er zieke dieren in de hertenkamp wa ren. Zij heeft hun daarop geadviseerd, zich in verbinding te stellen met Open bare Werken, aangezien zij alleen op een verzoek van die instelling kon ingaan om naar de zieke dieren te gaan kijken. Mejuffrouw Hagedoorn deelt tenslotte in haar brief mee, dat zij het gezegde van de burgemeester een aantijging van haar naam vindt. Advertentie KROUWELS Koninginneweg 6 GEBOREN: d.v. J. P. van der Veldt en C. G. Berndsen; d.v. J. Bups en M. Th. Schrama. OVERLEDEN: G. Th. F. van Baal, 20 jr. gebouw aan de Aerdenhoutsdulnweg kan de centrale gedurende tien uur van electriciteit worden voorzien, wanneer in het net een storing optreedt. De heer Uges bracht in zijn toespraak ook het landelijk en internationaal tele foonverkeer onder de aandacht. In de laatste negen jaar is het aantal aan sluitingen, in de laatste zeven jaar het verkeer verdubbeld. Ofschoon de toe name in de afgelopen anderhalf jaar geringer was dan daarvoor, meende de heer Uges dat het verzadigingspunt nog lang niet bereikt is. Hij schatte, dat in de eerstkomende jaren zeker rond 200.000.000 nodig is om de voorzienin gen te treffen die nodig zp'n door uit breiding en vervanging. Op het internationale vlak kwamen rechtstreekse verbindingen tot stand van Brussel en Antwerpen naar Am sterdam en Rotterdam. Binnen twee jaar zullen plannen gerealiseerd worden om het rechtstreeks telefoonverkeer tus sen de drie grootste Nederlandse ste den mogelijk te maken met de ge-auto matiseerde netten in West-Duitsland en België. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 37-jarige Haarlemse slo per en een 24-jarige los werkman uit Haarlem veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. Beiden stonden veertien dagen geleden terecht wegens diefstal in vereniging van kledingstuk ken. „Je reinste straatroof," zo noem de de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, destijds de diefstal uit een bestelauto op het Flo raplein, gepleegd 's nachts na intensief cafébezoek. Tegen beiden eiste hp vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. Een 27-jarige automonteur uit Lisse tegen wie veertien dagen geleden ter zake van het veroorzaken van dood door schuld 100 boete of dertig dagen was geëist, werd door de rechtbank vanmor gen vrijgesproken. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de schuld van verdachte bewezen van het bedrijfsongeval op een bouwwerk in Lisse, waarvan een 19-jarige opperman het slachtoffer was. De opperman werd op slag gedood door stroom toen hij een bouwlift aanraakte, die onder stroom stond. De verdachte was ver antwoordelijk voor de electrische gelei dingen op het bouwterrein. Zijn verde diger, mr. G. de Leeuw, had bij gebrek aan bewijs, tot vrijspraak geconclu deerd. De 28-jarige Heemsteedse fotograaf tegen wie vorige week vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en vijf we ken gevangenisstraf waren geëist we gens het autorijden onder invloed van drank werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging. De verdachte had in een door hem ont vreemde wagen gereden terwijl hij daar enboven te veel gedronken had Onder weg had hp panne gehad en hij had de wagen toen zomaar onbeheerd laten staan op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. De aanleg van nieuwe toestellen in enkele telefooncellen in Haarlem, waarmee automatisch interlokale ge sprekken kunnen worden gevoerd, ligt op het ogenblik stil. Reeds werden de installaties aangebracht op het Stati onsplein, op de Gedempte Oude Gracht voor het Postkantoor en op het tweede perron noordzijde van het sta tion. Men wil wachten met de aanleg van de overige vier toestellen tot de weersomstandigheden gunstiger zijn. Men wil niet het risico lopen, dat de vorst het werk onmogelijk maakt, waardoor men van de cel geen gebruik kan maken. Als de gelegenheid zich voordoet, wordt waarschijnlijk begon nen op het Houtplein. Dan volgen het tweede perron van het station zuid zijde de Vergierdeweg en de Jan Gijzenkade. De reeds aangebrachte apparaten blijken, hoewel men hier en daar nog met „kinderziekten" te ma ken heeft, goed te voldoen. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 50-jarige houder van een benzine- en smeeroliestation te Haarlem conform de eis veroordeeld tot 10.000 boete en drie maanden gevangenisstraf wegens belastingfraude. De verdachte, de laatste in een grote fiscale zwendel- affaire, waarin de zich noemende ac countant J.B. de hoofdschuldige was, had over de jaren 1952-1955 in totaal ruim 31.000 verzwegen voor de in komstenbelasting. Zijn aangiften wer den „verzorgd" door B. De verdachte had bij de behandeling van zijn zaak aangevoerd, dat hij niet wist, dat de aangiften onjuist waren. De verdediger, mr. J. H. A. M. van Son, had vrij spraak geconcludeerd, omdat hij de fraude niet bewezen achtte. Gisteravond was de B.V. „Haarlem- Noord" de gast van de B.C. „Hof van Holland" en zij wist ook een overwin ning te boeken en wel 10-2. De partijen waren als volgt: Nobels 250 178 39 24 4.56 Broertjes 265 265 39 74 6.79 Van Osch 85 60 31 8 1.93 D. v. d. Kuil 105 105 31 14 3.38 Thaunnhauser 35 13 29 3 0.44 Eikelboom 45 45 29 5 1.55 Baars 70 42 24 10 1.75 Dubbelman 65 65 24 13 2.70 N.N. 100 93 30 23 3.10 G. v. d. Kuil 100 100. 30 11 3.33 Meter 45 45 42 5 1.07 Booiman 55 49 42 6 1.16 Dinsdagavond komt de B.V.-..DES" op bezoek. In zijn woning aan de Noordlaan te Bloemendaal is gistermorgen onver wacht overleden het oud-raadslid C. Schulz. Hij was 74 jaar. De heer Schulz werd 2 oktober 1884 te Amsterdam ge boren. In november 1911 kwam hij in Bloemendaal wonen, toen hij als ver pleger in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort werkzaam was. 2 septem ber 1919 werd hij raadslid, aanvanke lijk voor de SDAP, later voor de Party van de Arbeid. Het raadslidmaatschap heeft hij bijna veertig jaar vervuld. Toen hij op 21 augustus van het vorig jaar afscheid nam werd hem de zilve ren erepenning van de gemeente Bloe mendaal toegekend. Bij die gelegenheid zei de heer Schulz, dat hij vanwege de financiële toestand van de gemeente het raadswerk de laatste jaren niet meer zo prettig had gevonden. Van de autonomie der ge meenten hebben provincie en het rijk niet veel meer overgelaten. De gemeen ten moeten meer armslag krijgen. Dan zou, naar de Aiening van de heer Schulz, Bloemendaal weer kunnen worden wat het eens was: de parel van Kennemerland. Tijdens zijn raadslidmaatschap is de heer Schulz van 3 september 1946 tot 6 september 1949 wethouder van socia le zaken en volksgezondheid geweest. In al die jaren heeft hij zich doen ken nen als een strijdvaardig socialist van de oude stempel. Lange jaren is de heer Schulz bestuurslid geweest van de wo ningbouwvereniging. Bloemendaal- Noord, waarvan hij de oprichter was. Tevens was hij destijds voorzitter van de afdeling Bloemendaal van dé Alge mene Nederlandse Ambtenaarsbond. In april 1956 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft plaats zaterdag middag om ongeveer 1 uur op de be graafplaats aan de Bergweg te Bloe mendaal. Een vrywel uitverkochte stads schouwburg heeft gisteravond telkens en telkens maar weer het gezelschap van het Piccolo Teatro uit Milaan te ruggeroepen. Staande dankte men, mi nuten lang hartelijk applaudisserend. En de voorstelling van Goldoni's „Knecht van twee meesters" zelf telde tal van open doekjes. In een razend tempo heeft het gezelschap de voorstelling ge speeld. Als een wervelwind. Het is een toneelgebeurtenis geworden van de eer ste orde, die de talrijke bezoekers nog heel lang heugen zal. Dat men geen Italiaans verstaat, is nauwelijks een bezwaar. Aan de hand van de uitvoerige beschrijving in het programmaboek kon men de voorstel ling gemakkelijk volgen. Maar het ging eigenlijk nauwelijks om dit stuk van de ze schrijver. Het ging om de wijze van spelen van een twaalf jaar oud gezel schap, dat in die tijd een wereldfaam heeft verworven. Regisseur Giorgio Strehler heeft een opera gemaakt, in de zin waarin wij ook de „Opera van Pe king" verstaan. Een samenstel van kunstvormen, die oudtijds gezamenlijk theater heetten en waarvan nog slechts de zeggings- en bewegingskunst toneel genoemd worden. Hier kon men zien dan sen, bewegen, pantomime spelen, acro batie en clownerie vertonen, men kon horen zingen en spreken en vooral: men kon maat en ritme proeven. Het hoeft geen betoog, dat deze speel wijze een nauwgezette studie vereist. Het vanzelfsprekende, alledaagse, chaotische moet aangeleerd worden en nauwkeurig op alles worden afge stemd. Iedere beweging is ingestudeerd, maar men merkt het niet. Het maakt na vier jaar nog de indruk een jonge, spontane voorstelling te zijn. En toch is dat meer dan virtuositeit. Het is per soonlijke vormkracht, die de voorstel ling voor verstarring behoedt. Het noemen van namen heeft geen zin. De spelers zijn ten onzent niet be kend. Toch willen wij een uitzondering maken voor de grootse clown Marcello Moretti, die de Truffaldino-rol speelde, de Arlecchino. Zijn spel, dat van het begin tot het eind één vloeiende bewe ging was, is boven iedere lof verheven. En toch heeft regisseur Strehler aan de verleiding weerstand weten te bie den om deze kleine, speelse man tot dominerend middelpunt van de voor stelling te maken. Dat heeft hij bereikt door ook de kleinste details op inventie ve wijze boeiend gestalte te geven. De andere speelsters en spelers hebben zijn opzet al even voortreffelijk gereali seerd, zodat het kleinste detail van de voorstelling een feest op zichzelf werd, en volkomen doorzichtig was. Na de uitvoerige voorbespreking, die wij verleden week zaterdag aan dit op treden van het Piccolo Thatro hebben gewijd, achten we ons ontslagen van de plicht om nog eens gedetailleerd in te gaan op het stuk, op het verschijnsel van de Commedia dell'Arte, op de cos- tuums en de decors. We kunnen vol staan met de vermelding, dat wij een weldadige avond van voortreffelijk thea. ter hebben genoten. Hopelijk krijgen we vaker de gelegenheid om in Haarlem iets dergelijks te beleven. J. W. v. d. V. Een zilveren en drie bronzen medail les van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten mocht burge meester A. G. A. ridder van Rap- pard gisteravond in „Groenendaal" op de revers spelden van de heren M. W. Draayer, C. Butker, A. R. Hoender dos en H. M. de Zwart in verband met hun 25-jarig of 12%-jarig verlenen van trouwe diensten aan het vrijwillige brandweercorps van Heemstede. De feestavond van de „Straalpüp" kreeg daarmee een extra feestelijk tint je waaraan de aanwezigheid van bur gemeester mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, wethouder E. v. Lent, gemeente secretaris van Wingerde en de direc teur van Openbare Werken, ir. Mebius, allen vergezeld van hun echtgenoten, nog meer luister bijzette. De voorzit ter van „De Straalpijp" de heer B. Oorvers, gaf, na de Heemsteedse mid denstand dank te hebben gezegd voor de royale prijzenregen welke de kien- rondes wel bijzonder attractief maak ten, direct het woord aan de burge meester voor de huldiging van de jubi larissen. Allereerst getuigde deze van de dank van hem en zijn echtgenote voor de uit nodiging voor deze avond, die hij tus sen de vele officiële plichten beslist als een uitje beschouwde. Telkens blijkt weer hoe de brandweer een bijzondere plaats inneemt in onze samenleving, o.a. nu weer door de sympathieke ges te van de winkelstand. Het vrijwillige element speelt daarbij een grote rol en Advertentie WILHELMINASTR. 47 - TEL. 18441 In Heemstede is een opinie-conflict gerezen tussen het college van B. en W. enerzijds en de schoonheidscommissie anderzijds. Het college heeft besloten niet mede te werken aan de financie ring van een betonreliëf van de kunste naar Hans Wiesman, dat zou worden aangebracht aan een der mnren van de uitbreiding der gt. Hendricusschool aan de Herenweg in Heemstede. De schoon heidscommissie had echter haar goed keuring aan het ontwerp gehecht. De architect van de school, de heer Nico H. Andriessen, had het gemeente bestuur verzocht de financiering van het kunstwerk mogelijk te maken inge volge de betreffende ministeriële be schikking. die toelaat dat een bepaald percentage van de totale bouwsom be steed wordt aan artistieke versieringen. B. en W. bleken geen bezwaar tegen het toepassen van deze regeling te heb ben na de tekening van de uitbreiding der school en dus ook van het reliëf, dat een integrerend deel van de uitbrei ding uitmaakt, te hebben gezien. Na kennis te hebben genomen van het ontwerp kwamen zij echter op hun aanvankelijke mening terug. De zaak kwam vervolgens opnieuw bij de schoon heidscommissie, welke wederom haar instemming betuigde. De architect heeft toen omdat reeds een begin was gemaakt met het aan brengen van de bekisting voor het gieten van het betonreliëf aan B. en W. voorgesteld een commissie van hoogleraren aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst te laten oordelen. B. en W. hebben dit arbitragevoorstel echter van de hand gewezen. Er doet zich hier een eigenaardige conflict-situatie voor met evident nade lige gevolgen voor architect en kunste naar. B. en W. wijken in hun oordeel af van de schoonheidscommissie, die uit bekwame architecten en dus ter zake kundigen bestaat; zij verschillen met de schoonheidscommissie van oor deel juist in dat opzicht waarin de schoonheidscommissie ambtshalve advi seert: het estetish opzicht. Geheel zeker is dit laatste intussen niet, daar de mo tieven van B. en W. niet bekend zijn. Wellicht is in deze netelige kwestie het laatste woord nog niet gesproken. Uit het verslag van de commandant van de Zandvoortse vrijwillige brand weer biykt, dat in 1958 voor het blussen van branden en het verlenen van hulp 37 maal werd uitgerukt. Ernstige bran den kwamen niet voor. In theaters e.d. werd gedurende 1815 uren door een brandweerman wacht gehouden. Voor 26 evenementen werd op het circuit assistentie verleend. De brand weercorpsen uit Haarlem, Bloemen daal, Beverwijk en Zaandam gaven hier bij medewerking welke zeer op prijs wordt gesteld. Hulde wordt gebracht aan brandmeester Verdel en onder brandmeester Zwitser uit Haarlem, die 18 maal op het circuit aanwezig waren. De militaire autoriteiten hebben de hulp van militairen toegezegd voor het geval zich grote duinbranden mochten voordoen. De commandant van de brandweer de heer J. Zeepost overweegt daarom een oefening in groot verband, waarbij naast de brand weercorpsen van de omliggende gemeen ten ook militairen zullen worden inge schakeld. Men krijgt dan belangrijke ge gevens omtrent aanvalstijden, bevelvoe ring, e.d. de burgemeester hoopte dan ook, dat dit nog lang zo zou mogen blijven. Het af gelopen jaar noemde hij vruchtbaar, omdat toen voor het eerst loon naar werken was binnengehaald door de eer ste prijs, welke een brandweer-equipe onder leiding van ondercommandant Duindam op de districtswedstrijden 1 wegsleepte. Voor het overige bleek men in Heemstede gelukkig zeer voorzichtig met vuur, want werkelijk grote bran den hadden in 1958 de hemel niet ge kleurd. Hopelijk zal het nog lang du ren voor die „knoert van een brand" uitbreekt waarbij het Heemsteedse corps inderdaad zijn vele capaciteiten kan tonen. Als eerste van de jubilarissen moest de heer M. W. Drayer voor het voet licht treden. De burgemeester roemde de grote toewijding van de heer Drayer die, in 1933 als brandwacht bij het corps gekomen, in 1950 tot hoofdbrandwacht en in 1953 tot brandmeester werd be noemd. De zilveren medaille van de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten plus de oorkonde zullen voor de jubilarissen de tastbare herinnering vormen voor deze, voor de gemeenschap zo belangrijke prestatie. Een bijzonder woord van erkentelijk heid richtte de burgemeester ook tot de heer C. Butker, welke 12% jaar ge leden het corps kwam versterken, in ja* nuari 1951 werd benoemd tot ondercom mandant en op 1 juli 1956 bij het overlij den van de heer Roest, diens plaats als commandant van het corps innam. We gens het bereiken van de 60-jarige leef tijd zal de heer Butker echter in de na bije toekomst dit werk, dat hem dier baar is geworden, moeten overdragen aan jongeren. Tenslotte ontvingen ook de heren de Zwart en Hoenderdos het bronzen kruis onder herhaalde dankzeg ging voor hun dienstqn. De dertig leden van het corps, verge zeld van hun echtgenoten genoten de verdere avond tezamen met de geno digden van een cabaret-programma van het Andijks Amateur Cabaret Gezel schap. waarbij tussen de bedrijven door de expositie op de prjjzentafels geleide lijk aan werd omgezet in een uitstal ling op de tafeltjes van de gelukkige kieners en kiensters. Zoveel tijd kostte gisteravond de be handeling van de eerste punten op de agenda van de jaarvergadering van de Heemsteedse Polo Club in cafe taria- restaurant, dat voorzitter B. v. Rhijn rond 11 uur moest voorstellen voor de afhandeling van de resterende onder werpen een nieuwe vergadering te be leggen. Inmiddels was men er, zij het na vier stemmingen, wel in geslaagd de volgende bestuursleden te kiezen, namelijk de dames M. v.d. Hoeven en M. Smit en de heren W. v. Groningen, J. M. Bakker, P. Smit en D. Grim- mon. De herverkiezing van voorzitter v. Rhijn gebeurde bij acclamatie. In zijn openingswoord memoreerde de heer v. Rhijn het feit dat in 1958 het aantal adspirant-leden gestadig was gegroeid, maar dat de afvloeiing van oudere leden de H.P.C.-organisatie dreigde te onthoofden. Er was een ge brek aan bestuurders ontstaan dat voor een goed functioneren van de vereni ging wel eens funest zou kunnen blij ken. Het aantal leden bedroeg per 1 januari 314 terwijl 65 donateurs de ver eniging financiële steun gaven. De prestatie-bekers vonden de vol gende bestemmingen: Algemene beste prestatie: R. Drijvers Clubrecordbre- ker (met 10 records): F. v.d. Eijnde 1 km. Junioren: Wickij Hofman. Jon- geren-adspiranten: J. K. Bontekoe en A. Koster. Meisjes-adspiranten: H. Vlaanderen. Schoolslag: J. Poen. Sco re-schild: K. v. Stalen. Hasper-medail- le: mr. E. Beurden (Lemmington-Spa, Engeland). GEBORENd.v. J. N. M. van der As- donk en H. M. Janus; z.v. G. van Gel der en J. C. Kleijhorst; d.v. J. A. C. RuL ter en Th. L. M. Koopmanschap; d.v. G J. Willemse en G. C. Leijdekkers. ONDERTROUWD: L. S. C. ter Voort en S. G. Godfriedt; A. Haarsma en G. D. Rietveld; W. Kruijt en H. E. Groot. GETROUWD: A. J. Laven en M. A. H. Helders; H. E. Crolla en S. A. Koog; J. P. F. Driessen en E. M. Flo- ris; P. J. A. Goossens en C. G. M. Blaauwhof. OVERLEDEN: M. M. van Rijn, 53 jr.; M. E. Boone, 75 jr.: A. Westen dorp, 89 jr.; Th. W. C. Muller, 90 jr.; J. Hoegen, 76 jr. Advertentie (Niet officiële koersen) Vorig Slot 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3% Ned. 1950 3% Ned. 1954 3% Ned. 1955 XI B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA Senembah-Mij. AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mi). Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Bllliton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil K.P.M. Ned. Stoomv Mi) v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 IJ 2% Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obi. 93% 92% 87% 89% 111H 201 93% 146% 129 289% 235 450 154 223% 355 309 500% 475% 225% 186 168% 125.50 162% 128% 171 249 443% 114% 103% 89% 98% 106 120 opening 29/1 99% 91H 89% 142 128 284 149 494% 466% 181.50 165 161% 142% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Stee] Royal Dutch Sheli Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 27/1 66% 53% 51% 79 49 104% 33% 41% 47% 74 49% 86 65 58 57% 24»/. 98% 28/1 65% 52% 51% 78% 48% 104 32% 40% 46% 73% 48% 84% 64% 56% 56% 24% 94% Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3