„Aartshertog" redt Guillaume in Algiers het leven Grote Vier in april in Genève bijeen? Binnenkort westelijk voorstel aan Moskou verwacht Verruimde ziekenhuiskeuze voor verzekerden bij een ziekenfonds Zenuwen in Leopoldstad zeer gespannen mum Oud-dossier in affaire-Lacaze heropend MAAR LAAT LACAZE WETEN: „ZIJN LIJK LIGT NU IN DE SEINE EN ER IS GEEN RISICO DAT HET NAAR BOVEN KOMT" i GESPREK OVER DUITSLAND Veel inbraken in noord-Limburg Grootscheepse razzia in een inheemse wijk van de Congolese hoofdstad Van onderwijzer tot staatsraad Ill Nog witter... stralend wit. Ook eenvoudige ziekteverschijnselen welkom in academische ziekenhuizen POLITIE NEEMT VOORZORGEN Schilder veroordeeld wegens belediging Lerarensalarissen Overleg hervat Opruimingen en uit verkopen Prof. dr. G. v. Poelje ABDIJSIROOP^! Inval in tandheel kundige inrichting DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA 5 Jongen doodgereden VERKEERD GERICHTE RECLAME „Hansworsten" Advies vóór 1 oktober t, Door weer en wind Instrumentarium in beslag genomen De moord op een Neder landse zeeman in Rouaan (Van onze Parijse corespondent) PARIJS, hedenmorgen. De vraag waarop wij aan het slot van de eerste helft van ons relaas be seffende de „affaire Lacaze" zinspeelden, heeft gisteren op het gerechte- 'ijke plan haar antwoord gekregen. De rechter van instructie Batigne heeft besloten aan het dossier, inhoudende de beschuldiging aan het adres an Jean Lacaze en medeplichtigen zijn secretaresse, mevr. Irene Ri- °hard, en zijn advocaat, maitre Jais van poging tot omkoping van getui gen (subornation de témoins) het dossier toe te voegen, geopend ingevolge een op 15 februari 1958 door Jean-Pierre Guillaume ingediende aanklacht degens poging tot moord. De samenvoeging van de beide dossiers is ge bied overeenkomstig een verzoek van de Parijse advocaat bij uitstek in c&uses célèbres, maitre Maurice Garon, (de l'Académie Fran<jaise), die te mmen met maitre Gambier optreedt voor Jean-Pierre Guillaume. Zij he rkent een heropening van het oudere dossier, dat in feite moest worden gesloten, omdat, zo er inderdaad al sprake mocht zijn geweest van Poging tot moord, een begin van uitvoering zich niet had voorgedaan en Jhisdadige bedoelingen of plannen alléén voor de wet niet strafbaar zijn. %ar het oudere dossier zal nu op zijn minst ertoe kunnen bijdragen om de geïncrimineerde feiten die het jongste dossier behelst, in hu ware licht te Plaatsen en de „affaire Lacaze" te completeren. ijn het kort weergegeven ziet de in- g?v 1 van deze eerste episode er uit «is volgt, in de versie gegeven door ge beschuldigende partij, en waarin .?n aantal nieuwe personages van min V meer reeds bekende reputatie ten °iele verschijnt. November 1957 werd Rayon, eigenaar het bekende restaurant La Maison (0 Pêcheur te Antibes Juan-les-Pins ^-óte d'Azur) en wethouder van An- 6;s, maar nog steeds luisterend naar predicaat van commandant der pa rachutisten, daartoe bevorderd inge- r?'Se een staat van dienst tijdens de ®sistance waarin hij ook gesierd was Uet het pseudoniem van „de aartsher- JjS' te Parijs in contact gebracht een personage waarvan thans a.dereen uit de bladen weet dat dit 5'emand anders was dan de medicus ?r- Lacour: administrateur van de be kende door Jean Walter in het leven proepen stichting „De reisbeurzen ,ab Zellidja", een stichting die het 'ader jaar een aantal verdienstelijk af studeerde gymnasiasten mogelijk be legt te maken door reizen hun cultuur *Jj ondernemingsgeest tot meerdere ontwikkeling te brengen. Na het overlijden van Jean Walter bleef dr. Lacour nauw samenwerken met Jean Lacaze, de broer van me vrouw de weduwe Walter ex-wedu- We Guillaume, en hij heet de zeer bijzondere lijfarts te zijn van me vrouw de weduwe Walter. Kort en goed: wat deze dr. Lacour aan „com mandant Rayon" met een beroep op zijn vaderlandsliefde en verzetserva- ring voorstelde was, dat hij Jean- Pierre Guillaume, op dat moment in Algerije dienend als onderluitenant bij de parachutisten, zou doen ver dwijnen uit het land der levenden, tvaar hij een „schande was voor zijn familie, voor het leger en voor frankrijk". De uitdewegruiming Zou gecamoufleerd moeten worden als een wraakgericht van de Alge rijnse fellagha's, die met de para chutisten-onderluitenant een zware Jekening te vereffenen zouden heb ben gehad; zulks stavende documen ten zouden, zo nodig, ter tafel kun- hen worden gebracht. En, dat sprak 'anzelf, de vaderlandlievende daad zou niet onbeloond blijven. j Op dit eerste onderhoud volgde, S?t commandant! Rayon Jean-Pierre guillaume onder ogen kreeg, dat hij jhitrent diens persoonlijkheid en ge- ?rag nadere inlichtingen inwon, daarbij de bevinding komend, dat hij de ybgeman eerder sympathiek moest 'inden en vernemend, dat hij door ge draal Massu gekwalificeerd was als -■voortreffelijk soldaat in het vuur, maar ongedisciplineerd in het kanton- JJftoent"; dat zijn adoptief-moeder |Pevrouw de weduwe Walter, hetgeen Vayon tot dan toe ontgaan was in «ean-Pierre teleurgesteld was, daar hij generlei aanleg had getoond om op 'big maatschappelijk welaangeschre- )pb gebied een uitblinker te worden, maar wel een hang had naar een ge makkelijk, losbandig leven; dat diens- mlgens mevrouw de weduwe Walter Jean-Pierre, toen deze zeventien Jaar was geworden, nagenoeg had ge doken, hem aanzeggend, dat hij voort aan maar zijn eigen gang moest gaan, Venwe] nadat zij hem eerst onthuld f,ad dat hij niet haar werkelijk kind v as, doch geadopteerd en dat hij ge uren was uit onbekende ouders. voor de hand liggend was het dat Ze onthulling een zware psychische 'chok had gegeven aan de knaap, die .°h tevoren al gevoeld had dat het bssen hem en zijn „moeder" aan de ybre natuurlijke wederzijdse liefde had btbroken. Voortaan zichzelf moetende todden, had Jean-Pierre zo goed en zo jpva; j ais hij kon dit gedaan, met een "aantje hier en een baantje daar, tus- Jm de bedrijven door zijn baccalau reaat halend en „schandelijke kant" v«h zijn leven ook de nodige flirts ."levendongedekte cheques uitschrij- v'bd en anderszins schulden makend ,°r altijd kleine bedragen, die de kjamilie door adoptie" had te regelen. s.af er achter het hem gedane voor- y.. v om Jean-Pierre uit de weg te doen Pybien ook als werkelijk motief mocht |jm>ilen gloeiende haat, uitdeweg- jbiming van een ongewenste erfge naam, het was voor de brave com- h andant komen vast te staan dat het ujmst niet ging om een nationaal be- hjbg en dat Jean-Pierre geenszins een Zn aardig sujet was; bovendien, was b,i,ets als wat men hem meende te k- Sen toevertrouwen denkbaar tussen meraden-parachutisten? L^mnmandant Rayon nam een mak- i uit het verzet in vertrouwen, Tru- toh 'i en tezamen kwamen zü tot de ie> dat de naar het leven ge- be Jean-Pierre gewaarschuwd en (W moest worden. Zij hielpen hem 'tik Zl('b in veiligheid te brengen, tijde- "öttrokken aan de circulatie. Mid- V0 *M)1 gaf commandant Rayon in -1s Vo0t Sezette contacten met dr. Lacour dat hy bereid was het hem ge- ?'"ttp karwei op te knappen, en ten- ?ad. Jat hij het inderdaad opgeknapt kek In lisrt nu in de Seine en er *°hit risico dat het naar boven JVera" Verscheidene miljoenen francs bare in enkele malen van de dank- drachJr- Lacour, en namens diens op- btaar §ever, in ontvangst genomen, biater- miljoenen werden als bewijs- dels iaal gedeponeerd bij een inmid- 'aUnip '"v Rayon en Jean-Pierre Guil- Gatnu. aangetrokken advocaat, maitre boven fn 15 februari zie te GuiiU brachten Rayon, Jean-Pier- vak"aum_e en de advocaat verslag al dit wedervaren op het par ket en werd het dossier geopend, in houdend „aanklacht tegen X wegens poging tot moord". Zoals gezeg": het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak kwam spoedig tot stilstand, re den: de aangevoerde misdadige opzet was zonder een begin van uitvoering gebleven. Nu, te midden van de nieuwe episo de, waaromtrent een wijdverbreide spraakzaamheid, die menigeen niet zonder bevreemding laat, reeds hon derden krantenkolommen heeft doen vullen, biedt het ook een reden tot be vreemding, dat episode nr. 1 vorig jaar zo geheel en volkomen aan de open baarheid onthouden is kunnen worden. Hoe dan ook; de oudere episode ge niet thans gerechtelijk en journalistiek de hoogste actualiteit. Maar terwijl de justitie Jean Lacaze onder haar bereik heeft in de Parijse kliniek waar hij in afwachting van zijn operatie in me dische observatie is, ontsnapt haar het ander centraal personage, dr. La cour. Deze bevindt zich te Marrakesj in Marokko in gezelschap van me vrouw de weduwe Walter. Bevonden de ze heiden zich te Parijs, althans op Frans grondgebied, dan zou ongetwij feld de rechter van instructie Batiene reeds een „mandat d'amener" tegen hen hebben uitgevaardigd. Voor wat dr. Lacour betreft o.m. om hem te con fronteren met „Maité", die aan de hand van een getoonde foto zich er niet he len—al zeker van getoond heeft of dr. Lacour ook het haar overigens onbe kende personage is, dat haar introdu ceerde bij Jean Lacaze, teneinde door deze in de verleiding te worden ge bracht haar vriend Jean-Pierre te be tichten van proxénetisme. Zowel dr. Lacour als mevrouw de we duwe Walter hebben évenwei via ver scheidene verslaggevers vanuit Marra kesj, waar zij zeggen zich zeer wel bevinden, doen weten dat van A tot Z de zo geheten affaire-Lacaze is opge bouwd uit boosaardig belanghebbend gefantaseer en dat dit geleidelijk aan zal gaan blijken. Voor wat betreft het contact tussen dr. Lacour en comman dant Rayon: hierbij zou in werkelijk heid niets anders aan de orde zijn ge weest dan dat de eigenaar van „La Maison du Pêcheur" met zqn restau rant in financiële moeilijkheden ver keerde, een eventuele koper zocht cn dat dr. Lacour optrad namens een re latie die in „La maison du Pêcheur" wellicht een goede geldbelegging zou kunnen zien. Ëen verslaggever van de Parijse Figaro, die te Marrakesj met de dokter en de weduwe een onderhoud had, waarvan hy niets wijzer is ge worden, tekende nochtans uit de mond van mevrouw de weduwe Walter op: „Wanneer de politie mij zoekt, begin ik met me te verbergen", daarmee cite rend naar zij meende uit het werk van de dichter Apollinaire. Jean Pierre Guillaume, een van de voornaamste personages in de affaire-Lacaze, verlaat het kabinet van de rechter van instructie en vertelt aan journalisten iets over de stand van zaken. De Westelijke mogendheden zullen binnenkort in nieuwe nota's aan Mos kou waarschijnlijk voorstellen in de tweede helft van april in Genève een vier-mogendheden-conferentie met de Sovjet-Unie over het Duitse vraag stuk te houden, aldus heeft Reuter uit gewoonlijk welingelichte kringen te Londen vernomen. De mogelijkheid van een conferentie tussen Oost en West over het Duitse vraagstuk, op het niveau van ministers van buiten landse zaken, zou volgens de genoemde kringen een van de voornaamste onderwerpen zijn voor de bijeenkomst van de werkgroep van vier Westelij' ke landen die dinsdag in Washington begint. Deze werkgroep, waarin de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zijn vertegenwoordigd zal het Westeiyk antwoord opstellen op de laatste Russische nota van 10 ja nuari waarin werd voorgesteld een conferentie te houden over een Duits vredesverdrag. Volgens Britse kringen zal in de ant woordnota waarschijnlijk worden voor gesteld in de tweede helft van april in Genève een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de drie Westelijke mogendheden en de Sov jet-Unie te houden over het Duitse vraagstuk als geheel, met inbegrip van Berlijn. Deze zou gehouden worden na de con ferentie van de ministers der NATO- landen in Washington in de eerste week van april en de bijeenkomst van de ZOAVO in Auckland, op Nieuw-Zee- land, in de tweede week van april. Volgens Britse kringen zou een besluit om een conferentie tussen Oost en West van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland te houden moeten wor den voorbereid door een aantal be sprekingen van de Westerse landen voor overleg op hoog niveau. Op een fabrieksterrein te Zutphen is hedenochtend de 16-jarige D. A. L. uit Brummen onder een trekker met op legger geraakt en op slag gedood. Werd zuid-Limburg In de voorbije weken geteisterd door een ware inbre kersplaag, sinds kort heeft noord-Lim burg plotseling erg te lijden van nach telijke inbraken. Bij de gemeentepolitie te Venlo kwamen sedert zaterdag niet minder dan vijf meldingen over inbra ken binnen. De meest recente inbraken dateren van woensdagnacht. Toen wis ten inbrekers binnen te dringen in een villa aan de Herungerweg te Venlo. Een geldkistje, zonder geld, werd ont vreemd. In het kistje zaten enkele da messieraden ter waarde van 200,-. In dezelfde nacht probeerden inbrekers hun slag te slaan in een kapperszaak, annex hulppostkantoor te Blerick-Venlo. Daar de bewoonster van dit pand verdachte geluiden hoorde en ogenblikkelijk in de woning licht opstak gingen de inbre kers er snel vandoor. Een nacht tevo ren werden uit een winkel in Venlo ze ventig pakjes sigaretten ontvreemd en maandagnacht braken dieven in bij de vader van de Venlose prins carnaval. Hier werd zoals bekend een bedrag van 3000,- en 300 Duitse marken ont vreemd. Tot nu toe was dit de belang rijkste inbraak van de gesignaleerde reeks inbraken te Venlo. Zaterdagavond werd nog ingebroken in een particuliere woning te Venlo. Hier bedroeg de buit niet meer dan één gulden. Hoewel het theoretisch mogelijk is, dat de Zuidlimburgse inbrekersbende haar operatieterrein naar noord-Limburg heeft verlegd, acht de politie van Ven lo het toch waarschijnlijk, dat in noord- Limburg, met name in Venlo, een an dere groep inbrekers opereert. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Verenigde gezondheidszorg Noord- Nederland, een overkoepelend orgaan voor ziekteverzekering in de drie noor delijke provincies, heeft met een door een Amsterdams reclamebureau ont worpen reclamefolder heel wat misver stand veroorzaakt. De folder was sa mengesteld als een rekening met ge fingeerde cijfers van een gefingeerde ziekenfondsorganisatie en een eveneens verzonnen chirurg: dr. B. van Wage- ningen, Veemarkt 9. De pseudo-reke- ning leek zo echt, dat menigeen dacht bq vergissing een rekening te hebben ontvangen. Men belde het telefoonnum mer en kreeg, door een ongelukkig toeval, de Groningse chirurg prof. dr. L. D. Eerland, Ossemarkt 9 aan de lijn. De telefoon van het huis van prof. Eerland ratelde onophoudelijk. De di rectie van de V.G.N.N. heeft inmid dels aan prof. Eerland haar spijt be tuigd over deze gang van zaken. Advertentie P Na de ongeregeldheden van dinsdag zijn gisteren politic-eenheden verschei dene inheemse wqken van Leopoldstad binnengetrokken, aldus melden Reuter en Belga. Zij hebben daar openbare gebouwen bezet. In een der wijken is een grootscheepse razzia gehouden, waarbij honderden inheemsen zijn aan gebonden. Vele van deze arrestanten vertoefden clandestien in Leopoldstad en zullen naar hun stamdorpen worden teruggezonden. In de bekendmaking wordt voorts gezegd dat de poiitie-een- heden geen gebruik van hun wapens hebben gemaakt. De toestand in de stad kwalificeert het communiqué met de woorden: „De zenuwen zqn gespan nen". In Matadi, waar zich zondag onlus ten voordeden, is het nachtelijk uit gaansverbod met een uur bekort aan gezien de toestand rustig blijft. De Belgische minister voor de Congo en Roeanda-Oeroendi, Van Hemelrijck, heeft gisteren in Elizabethstad bekend gemaakt, dat een stichting „ter bevor dering van de Belgisch-Congolese vriend schap" is opgericht. Het is de bedoe ling dat de gehele Congo in dit nieu we initiatief zal worden betrokken, waardoor de verwezenlijking van de Belgische politiek zou worden bevor derd. De minister legde er overigens de nadruk op, dat de regeringspolitiek t.a.v. de Congo de eenstemmige goed keuring van het Belgische parlement heeft verkregen en dat er daarom geen sprake van wijziging van die politiek kan zijn. De minister voegde hieraan toe, dat hij niet zal toelaten dat het plan door een paar mensen in gevaar Een hof van beroep heeft een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en twintig dagen bevestigd, die opgelegd was aan de society-kunst- schilder Pietro Annigoni, omdat hy de burgervaders van de schone stad Flo rence „hansworsten" had genoemd, aldus meldt U.P.I. uit Florence. Dit is nog een nasleep van het ru moer, dat indertijd ontstaan is over het voorgenomen transport van een aantal kostbare kunstwerken naar Amerika. Annigoni was de aanvoerder van een protest-beweging uit het hele land te gen het vervoer van zulke kostbaarhe den. Hq vond een protestmotie, die de raad van Florence had opgesteld, veel te zwak en schreeuwde tijdens de raadszitting verontwaardigd: „Dat is niet voldoende, hansworsten." Dit werd door de autoriteiten als beledigend be schouwd. In de woensdag gehouden vergade ring van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs is het overleg over de lerarensalaris sen hervat. De minister heeft deze ver gadering bijgewoond. Het in deze ver gadering behandelde wordt in kleine kring nader onderzocht, waarna de commissie zo spoedig mogelijk weef zal bqeenkomen. Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft besloten een com missie in te stellen die vóór 1 oktober advies zal uitbrengen over een onder zoek met betrekking tot de wet op ruimingen en uitverkopen 1951. wordt gebracht. De ontwikkeling moet gebaseerd worden op vertrouwen. In het buitenland moet de verkeerde in druk worden weggenomen dat de Congo een onrustig land zou zqn, aldus Van Hemelrijck. (Van een medewerker) Ziekenfondsverzekerden, die in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, hebben, ook al zqn hun ziekteverschqn- selen eenvoudig, tegenwoordig ook de keuze uit academische ziekenhuizen, waarmee hun ziekenfonds geen over eenkomst heeft. Van oudsher hadden die verzekerden alleen de keuze uit al le (academische en andere) ziekenhui zen in hun woonplaats of de omgeving daarvan, die met hun fonds overeen komsten hebben lopen. Toen konden in academische ziekenhuizen, waarmee dit niet het geval is, alleen zeer moei lijke gevallen voor rekening van het fonds worden opgenomen. Deze acade mische ziekenhuizen, waaruit voor opneming in aanmerking komende ver zekerden, onverschillig waar zq wonen en ook al zijn hun ziekteverschynselen eenvoudig, thans bovendien de keuze hebben, zijn die te Leiden, Groningen, Utrecht (ook het Wilhelminakinderzie- kenhuis en het Gasthuis voor ooglqders aldaar), het Binnengasthuis en het Wil- helmiuagasthuis te Amsterdam en het St.-Radboudziekenhuis te Nqmegen. In juli 1958 is een Koninklijk Besluit tot stand gekomen, waardoor de zie kenhuiskeuze van ziekenfondsverzeker den is uitgebreid tot academische zie kenhuizen, waarmee hun fonds geen overeenkomst heeft en die zouden wor den genoemd in een beschikking, welke de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen gezamen lijk zouden uitvaardigen. (De Homerus, die de beweegreden van dit Koninklijk Besluit heeft opgesteld, is toen blijk baar een beetje slaperig geweest, want hy heeft geschreven: „Overwegende, dat het wenselijk isdat de verze kerdenmede kiezen kunnen uit een der academische ziekenhuizen;". Neen: de verzekerden kunnen niet een der academische ziekenhuizen kiezen, maar zq kunnen kiezen uit de acade mische ziekenhuizen!). Om in de ministeriële beschikking te kunnen worden genoemd, moet het academisch ziekenhuis aan enige voor waarden voldoen. Het moet zijn ver bonden aan de ziekenfondsen, die in zijn plaats van vestiging werken. Het dient de tarieven, welke het voor de verzekerden van die fondsen berekent, ook voor verzekerden van elders toe te passen. En het verplicht zich om, als de vervoer- en reiskosten hoger zijn dan het bedrag, dat voor vervoer van de patiënt naar een ziekenhuis in zijn woonplaats of de omgeving daar van verschuldigd zou zijn, het verschil bij te passen. Aldus het Koninklijk Be sluit. De ministeriële beschikking, waarin de academische ziekenhuizen worden genoemd, die wq hierboven hebben op gesomd, is twee maanden later. n.l. 26 september 1958 gedateerd. Zjj is weer twee maanden later, op 27 november 1958, in de Staatscourant gepubliceerd. En nog eens twee maanden later, op 21 januari 1959, heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad een toelichtende circulaire over de zaak aan de alge mene ziekenfondsen gericht. Rijke lijk laat allemaal. Die circulaire maakt het volgende duidelijk. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft destijds in overleg met het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid een com missie ter bestudering van de verhou ding tussen academische ziekenhuizen en ziekenfondsen ingesteld. In die com missie is reeds enige jaren geleden de Op het eind van deze maand verliest de Raad van State een van zijn beste leden: prof. dr. G. A. van Poel je, die 31 januari vijfenzeventig jaar wordt, gaat met pensioen. Hij was de laatste jaren voor zitter van twee afdelingen, bin nenlandse zaken en onderwijs, en lid van de afdeling geschillen van bestuur. Het werk van de Raad van State speelt zich gro tendeels in de binnenkamers af, maar men kent prof. Van Poelje voldoende uit tal van andere, meer openbare, functies. Door zijn voorkomen en stem is hij een markante figuur, maar hij is het bovenal door zijn uit zonderlijke kennis en bekwaam heden, die hij met grote vita liteit hanteert. In zijn langdu rige werkzaamheid hebben rap porten en vergaderingen gedo mineerd, doch hij is nooit een man van louter formules ge worden: hij zocht en vond steeds het contact met de realiteit, met het levende leven. Hij werd in 1945 lid van de Raad van State, maar een paar jaar later werd hij ook: voorzitter van het Al gemeen Haags Comité, een in stelling, die zich bezig houdt met zulke gewoon-inenselijke zaken als daar zijn de vakan tiebesteding in een grote stad en de intocht van Sinterklaas. Een eminent Hagenaar. Hij is weliswaar niet in Den Haag geboren, maar dat is nu een maal met ongeveer de helft van de Haagse bevolking het geval. Hij interesseert zich levendig voor de be langen van zijn staa, voor een congresgebouw in Den Haag, voor de stich ting van een satellietstad, en hij kant zich tegen de suggesties om de rege ringsbureaus te verplaatsen naar elders in het land. Op jeugdige leeftijd 17 jaar behaalde hij de lager-onderwijsakte. Hij begon zijn loopbaan echter niet bij het onderwijs, doch werd ambtenaar op de gemeentesecretarie in zijn geboorteplaats Naaldwijk. Er volgden jaren van studeren en nog eens studeren: diploma kandidaat-gemeentesecretaris, m.o.-staatsinrichting, staatsexamen gymnasium, rechten in Leiden. In 1914 promoveerde hij op een dissertatie over „Hedendaags Gemeenterecht". Inmiddels was hij overgestapt naar het stadhuis in Den Haag. In 1916 werd hij gemeentsecretaris van Den Helder; drie jaar later keerde hij terug naar Den Haag en daar is hij sindsdien gebleven. Hij werd chef van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie. Bestuurszaken en onderwijs, onderwijs en bestuurszaken hebben afwisselend of tezamen steeds zijn werkterrein gevormd. Hij is vijf jaar buitengewoon hoogleraar in de bestuursweten schap aan de Economische Hogeschool in Rotterdam geweest. Toen de Haagse wethouder mr. Marchant in 1933 minister werd, kreeg zijn afdelingschef Van Poelje de functie van secretaris-generaal op O. K. en W. De vermelding, daf hij in die functie een zeer gerespecteerde figuur is geworden, heeft meer dan een obligatie betekenis. Een van de voorlo pers van de huiclige raamwet-Cals, het ontwerp-grondslagenwet is in be langrijke mate zijn werk geipeest. De bezettingstijd maakte al gauw een einde aan de arbeid van prof. Van Poelje op O., K. en W. Hij liet in de speeches, die hij hield voor de ambtenaren van het ministerie, overduidelijk blijken aan welke kant hij stond en hij heeft ook in tal van andere opzich ten zijn goed-vaderlandse gezindheid getoond; zo slaagde hij er in het door de bezetter begeerde originele exemplaar van het Tractaat van Munster, dat zich in het Rijksarchief bevond, uit handen van de Duitsers te houden. Een ironisch optreden werd de directe aanleiding tot zijn ontslagHet gebruikelijke vrij-af op Koninginnedag kwam in 1940 meteen te vervallen. Prof. Van Poelje richttp een rondschrijven aan de afdelingschefs op O., K. en W., waarin hij zulks aankondigde met de toevoeging evenwel, dat de ambtenaren toch verlof konden krijgen op die 31ste augustus, namelijk om er thuis voor te waken, dat hun echtgenoten en kinderen op Koninginne dag de nodige voorzichtigheid in acht zouden nemenHet rondschrijven achteraf bezien misschien niet zo verstandig, maar intussen nog altijd amusant is nog ingetrokken, maar te laat: de Duitsers hadden het al in handen gekregen. De secretaris-generaal moest verdwijnen; ook zonaer die circulaire zou het daar vroeg of laat zeker toe gekomen zijn. Prof. van Poelje heeft enige tijd in Nederland en Duitsland gevangen gezeten. Na de bevrijding heeft hij zich weer in allerlei funcfies kunnen ontplooien: onder meer als voorzitter van het Nederlands instituut voor bestuurswe tenschap, als vice-president van het daarmee overeenkomstige international orgaan, als adviseur in diverse commissies en niet op ae laatste plaats ook als publicist. Wanneer men zijn geschriften leest, treft telkens weer zijn frisse visie. Hij is een man, die nadat men jaren met bepaalde termen heeft gewerkt, ineens opnieuw de zin van die termen, waar ieder overheen leest, gaan onderzoeken. Prof. Van Poelje heeft diep gegraven, maar hij is ver staanbaar gebleven. vraag aan de orde geweest, of en, zo ja, hoe zou kunnen worden bevorderd, dat de academische ziekenhuizen in het belang van het onderwijs meer pa tiënten met eenvoudige ziektever schijnselen zouden krijgen. Behoefte van onderwijs Ten gevolge van de ontwikkeling van het ziekenfondswezen krijgen n.l. de academische ziekenhuizen in steeds sterkere mate in de eerste plaats de zeer moeiiyke gevallen. De desbetref fende verzekerden worden veelal krachtens een byzondere wettelijke be paling voor rekening van hun fonds in een academisch ziekenhuis opgeno men. Het onderwijs heeft echter te vens grote behoefte aan patiënten, die voor eenvoudiger ingrepen overeen komstig de voorschriften van de ver plichte en de vrijwillige verzekering plegen te worden opgenomen in de ziekenhuizen van hun woonplaats of omgeving daarvan. In bovenbedoelde commissie is het denkbeeld geopperd, voor ziekenfondsverzekerden, onver schillig waar zö wonen, de mogelijk heid te scheppen, een academisch zie kenhuis te kiezen, dat aan zekere voorwaarden voldoet. De Ziekenfonds raad heeft dit denkbeeld overgenomen. Daarna heeft de regering de wettelijke regeling tot stand gebracht, die wfl hierboven hebben uiteengezet. De voor zitter van de raad heeft de zieken fondsen verzocht, medewerking aan de regeling te verlenen en voorts te be vorderen, dat een soortgelijke regeling voor de vrijwillig verzekerden wordt getroffen. Het Is te hopen, dat door de nieuwe regeling in de behoeften van het on derwijs in de geneeskunde zal worden voorzien. Maar het is de vraag, of zy wel baten zal. Men kan voor verzeker den wel de keuze uit academische zie kenhuizen openstellen, maar men kan hen oit de aard der zaak niet dwin gen, zo'n ziekenhuis te kiezen. Aan het beginsel der vrije ziekenhuiskeuze kan en mag niet worden getornd. En waar om zouden verzekerden, die met een voudige ziekteverschynselen in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, boven een ziekenhuis in of dicht bq hun woonplaats, waar verwanten en vrienden hen gemakkelqk aan hun ziekbed kunnen bezoeken, of boven een ziekenhuis van hun godsdienstige richting de voorkeur geven aan een soms verder afgelegen en in de meeste gevallen neutraal academisch zieken huis? Wij vertrouwen, dat te zijner tijd mededelingen zullen worden gedaan met betrekking tot de vraag, in hoe verre de nieuwe regeling succes zal hebben gehad. Met dat al vrezen wij, dat de be hoeften van het hoger onderwijs blij ven nijpen. Mede, omdat er mensen zqn, die er moeilijk toe kunnen ko men, zich te laten opnemen in een academisch ziekenhuis, waar hun ziektegeval tot lering van studeren den moet strekken. Wq hebben wel eens het denkbeeld horen opperen, dat zekere voordelen zouden dienen te worden toegekend aan verzeker den, die zich in een academisch zie kenhuis op zekere afstand van hun woonplaat? laten opnemen. Een soort premiestelsel dus. Voor zo ver ons bekend, is men tot dusver tot uit werking van dit denkbeeld niet over gegaan. Anderzqds doet zich de vraag voor of de oplossing niet kan worden gezocht in een samenwerking ter wille van de onderwqsbehoeften tussen de academische en particulie re ziekenhuizen. Interessant zou het nog zqn na te gaan of in het buiten land niet soortgelijke moeilqkheden voor het onderwijs in de geneeskun de bestaan en hoe men daar tracht, ze op te lossen. Advertentie 'dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep In samenwerking met twee artsen van het staatstoezicht op de volksgezond heid heeft de Tilburgse recherche een inval gedaan in een tandheelkundige inrichting aan de Spoorlaan te Tilburg op grond van veronderstelde overtre ding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Reeds geruime tqd stond deze inrichting onder verdenking. Ten tijde van de inval werd het bedrqf in volle werking aangetroffen, zodat het vaststellen van de overtredingen een eenvoudige zaak was. Tegen de houder van de inrichting, een inwoner van Tilburg, werd proces verbaal opgemaakt wegens een aantal overtredingen van de wet op de tand heelkunde. Tegen een ingezetene van Rotterdam werd eveneens proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtin gen, terwijl tegen de beide aanwezige tandtechnici resp. uit Breda en Hilver sum proces-verbaal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Aan de inrichting was nog verbonden een inwoner van Wad- dinxveen, die voor de „aanvoer" van patiënten uit den lande zorgdroeg. Ook deze kreeg een proces-verbaal. Het vol ledig instrumentarium werd in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van de eer ste stuurman van de Nederlandse kust vaarder Maria Theresia, de 29-jarige M„ die in de nacht van maandag op dinsdag in Rouaan door drie messte ken van een onbekende zodanig werd gewond, dat hij daaraan bezweek, zal naar zijn woonplaats Apeldoorn worden overgebracht. Volgens de berichten die de rederij te Amsterdam uit Rouaan heeft ont vangen schynt in een bar te Rouaan tus sen enige passagierende bemanningsle den en de barkeeper een vechtpartij te zijn voorgevallen, waarbij de politie tus senbeiden is gekomen. Om 2 uur les nachts werd de bar gesloten en de be zoekers vertrokken. De stuurman schijnt toen echter te zijn achtergeble ven. Later vonden patrouillerende poli- tie-agenten de stuurman bewusteloos en uit drie steekwonden bloedend op straat liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5